Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (11)Тематичний інтернет-навігатор (11)Наукова електронна бібліотека (150)Автореферати дисертацій (71)Книжкові видання та компакт-диски (361)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>K=ЗАПОРІЗЬКЕ$<.>+<.>K=КОЗАЦТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 661
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Mediaevalia Ucrainica: Ментальність та історія ідей. Т. 5 / ред.: Г. Боряк; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського . - К., 1998. - 128 c. - у.

На сторінках даного випуску розглянуто наступні питання - проблема становлення популярних християнських культів в Україні; публічність як домінанта культурної традиції (Волинь другої половини XVI ст.); середньовічна традиція слова, мови та книги в творах Іоана Вишенського; лук та рушниця в лицарській символиці українського козацтва: парадокси козацької ідеології і проблема східного впливу; біблійна генеалогія в етногенетичних концепціях польських та українських літописців і хроністів та ін.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-7 я43 + Э370.9 я54

Рубрики:

Шифр НБУВ: В338966 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Архів Коша Нової Запорозької Січі. 1734-1775 : Корпус док. Т. 1 / ред.: П. С. Сохань; упоряд.: Л. З. Гісцова; Центр. держ. іст. архів України. - К., 1998. - 695 c. - (Джерела з історії укр. козацтва). - укp.

Розглядається Архів Коша Запорозької Січі - унікального, історичного джерела, пам'ятки української писемності XVIII століття; в якому всебічно і комплексно відобразився останній сорокарічний період існування запорозького козацтва. Документи охоплюють життя Запорожжя в усіх його проявах: господарську, соціально-правову діяльність, культуру, побут, міжнародні зв'язки, а також адміністративні заходи Запорозького уряду. Частина документів пов'язана з переходом Війська під протекторат Росії у 1734 році. Дуже цінну інформацію містять атестати, видані Кошем, які висвітлюють біографічні відомості про запорожців, їхню службу в куренях і походах за період 1671-1771 рр. Окремо подано документи щодо організації церковної справи на Запорожжі, автономії запорозької церкви.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1,01 + Ч611.53 + Э372.24-344.8-021

Рубрики:

Шифр НБУВ: В342738 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Білер Г.  
Вестфальський мир 1648 року (до 350-ї річниці договорів) / Г. Білер, А. І. Дмитрієв; Пер. з нім.: А. І Дмитрієв, М. І Міхньова; Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького НАН України. - К. : ІнЮре, 1998. - 180 c. - укp.

Досліджено значення Вестфальського миру 1648 р. у становленні сучасного міжнародного права. Вперше у вітчизняній літературі підготовка і проведення Вестфальського конгресу розглядається не як виключно західноєвропейський феномен, а як наслідок взаємних зв'язків і взаємодії лабільної системи держав того історичного періоду. Невід'ємною складовою частиною тієї системи держав були також Московська і Польсько-Литовська держави, Запорозьке козацтво, Кримське ханство, Балканські держави, Османська імперія та ін. Підписання Оснабрюцького і Мюнстерського договорів як складових Вестфальського миру оцінюється як закономірний початок сучасного міжнародного права, а також як процес становлення європейського та світового правопорядку. Містяться додатки, які включають переклади російською і українською мовами найсуттєвіших положень Оснабрюцького і Мюнстерського договорів, а також їх повний німецький переклад з латинської мови, що став основою наукового дослідження.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)43-683.7 + Х91-321 + Х919.69"1648" + Х2(0)43

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587160 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Ярошинський О.  
Волинь у політичних планах Б.Хмельницького / О. Ярошинський // Людина і політика. - 2000. - № 1. - С. 18-21. - Бібліогр.: 16 назв. - укp.

Розглянуто місце та роль Волині у визвольній боротьбі українського народу в 1648 - 1657 рр., плани Б.Хмельницького щодо цього регіону, обставини й умови їх реалізації. Волинь, як і решта західноукраїнських земель, посідала досить помітне місце у державницьких планах Б.Хмельницького. Саме завдяки поширенню державницьких планів щодо цих земель, визвольний процес набрав загальноукраїнського характеру.


Ключ. слова: Волинь, козацтво, українська держава, Б.Хмельницький
Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр346)442

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16653 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Котляр Ю. В. 
Військова історія України : Навч. посіб. / Ю. В. Котляр; Миколаїв. навч.-наук. центр Одес. нац. ун-ту ім. І.І.Мечникова. - Миколаїв; О., 2000. - 101 c. - укp.

Зроблено спробу показати розвиток Збройних сил України від княжих часів до сьогодення і роль у даному процесі українського повстанства. Розглянуто структуру війська княжих часів (XI - XIV ст.), його стратегію, визначено діяльність полководців. Досліджено основи побудови Збройних сил українського козацтва (XVI - XVIII ст.), а також головне завдання українського козацького війська Б.Хмельницького. Відзначено видатних полководців даної доби. Наведено факти про знищення Запорізької Січі та запровадження в Україні московського адміністративного устрою. Розглянуто пластунський та січовий рухи в Україні (кінець XIX - початок XX ст.). Наведено історичні дані стосовно повстанського руху Півдня України, а також збройних сил України у періоди національно-визвольної революції та громадянської війни, тоталітарного режиму. Показано передісторію створення Збройних сил незалежної України, її законодавчу базу, роди військ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)1 я73 + Т3(4УКР)0-54

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА604224 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Борисов С. Л. 
Державотворчі тенденції в діяльності українського козацтва (до другої половини XVI ст.) / С. Л. Борисов; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. - К. : Знання, 1999. - 45 c. - укp. - рус.

Відображається політична ситуація і становище українських земель в XIV - на початку XVI ст. Розглядаються державотворчі тенденції діяльності українського козацтва на початковому етапі його існування та елементи державотворення в діяльності Дмитра Вишневецького.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86451 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Горобець В. М. 
Еліта козацької України в пошуках політичної легітимації: стосунки з Москвою та Варшавою, 1654 - 1665 / В. М. Горобець; НАН України. Ін-т історії України. - К., 2001. - 533 c. - укp.

Досліджено проблему розвитку політичних відносин керівництва Війська Запорозького з офіційними Москвою та Варшавою у контексті пошуку ним способів легітимації політико-соціального статусу козацтва як повноправного політичного народу. Детально проаналізовано діяльність Ю.Хмельницького, І.Брюховецького та П.Тетері. Основну увагу приділено Переяславсько-Московському договору 1654 р., українсько-польській угоді 1658 р., політичним і соціальним передумовам Чорної ради, а також міжусобній боротьбі на Правобережній Україні 1663 - 1664 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА608090 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Апанович О.  
За плугом Господь іде : Агрокультура укр. селянства й козацтва в контексті ідей Сергія Подолинського та Володимира Вернадського / О. Апанович. - Б. м., 1999. - 26 c. - (Б-ка часоп. "Дзвін Севастополя"). - укp. - рус.

Агрокультура українського козацтва розглядається в контексті ідей геніальної роботи українського вченого ХIX ст. Сергія Подолинського про працю на землі та розподіл сонячної енергії, яка є єдиним джерелом життя на нашій планеті. Сергій Подолинський доводить величезну, навіть космічну, роль селянства, яке своєю творчою працею на землі нагромаджує й зберігає сонячну енергію. В роботі також досліджуються ідеї Володимира Вернадського - видатного природознавця ХХ ст., який створив вчення про живу речовину та біосферу, що є теоретичним і практичним підгрунтям сучасної екології, та концепцію ноосфери (сфери розуму) - майбутнього періоду розвитку біосфери, пов'язавши в такий спосіб природознавство з історичною наукою.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=Ук)-416 + Т597.15

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р86395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Ямкова З. І. 
Кальміуська паланка українського козацтва: минуле і сучасне / З. І. Ямкова // Вісн. Східноукр. держ. ун-ту. Іст. науки. - Луганськ, 2000. - № 2(24). - С. 17-21. - Бібліогр.: 9 назв. - укp.

Розглянуто питання стосовно виникнення, території та заселення Кальміуської паланки (округу) козаків-запорожців, про їх заняття й звичаї, значення козацьких традицій у національному відродженні українського народу. Висвітлено сучасний стан Кальміуської паланки та необхідність законодавчої підтримки процесу відродження українського козацтва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)4-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69301 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Алексієвець Л.  
Києво-Могилянська академія у суспільному житті України (XVII-XVIII ст.) / Л. Алексієвець; Терноп. держ. пед. ун-т. - Т. : Лілея, 1997. - 158 c. - Бібліогр.: 219 назв. - укp.

Висвітлюються історико-політичні та духовні передумови виникнення й розвитку Києво-Могилянської Академії (КМА). Вперше в українській історіографії оцінюється роль києво-могилянців у відродженні Української держави, досліджуються їх зв'язки з козацтвом, гетьманською державою. Розкрито характер і значення діяльності митців і вихованців КМА (Г.Сковороди, І.Борецького, П.Могили, І.Галятовського та інших) у єднанні українських земель. Значну увагу приділено показу участі діячів і вихованців академії у поглибленні інтеграції України у загальнослов'янському і світовому культурному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч213(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Козацтво на півдні України. Кінець XVIII - XIX століття / ред.: В. А. Смолій; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. - О. : Друк, 2000. - 282 c. - Бібліогр.: с. 253-271. - укp.

Висвітлено історію, бойові традиції та побут окремих козацьких формувань Південної України, створених після руйнації Запорозької та Задунайської Січі: Грецького (Албанського), некрасівських козаків, Кримського Татарського, Бузького, Катеринославського, Чорноморського, Усть-Дунайського Буджацького, Азовського, а також Дунайського (Новоросійського). Детально проаналізовано адміністративний устрій, військову службу, соціально-економічні складові життя козаків і причини ліквідації зазначених формувань.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР7)46-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВС34788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Шиян Р. І. 
Козацтво Південної України в останній чверті XVIII ст. / Р. І. Шиян; Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України. Запоріз. від-ня. - Запоріжжя : Тандем-У, 1998. - 98 c. - (Запороз. спадщина; Вип.7). - Бібліогр.: 88 назв. - укp.

Дослідження присвячене окремим аспектам історії козацтва на півдні України в останній чверті XVIII ст. Доведено, що після зруйнування Запорозької Січі регіон продовжував залишатися осередком козацьких традицій. Разом з тим, створення низки козацьких формувань у 70-80-х р. XVIII ст. повинно було допомогти російській армії здобути перемогу у випадку нової війни з Туреччиною та поставити населення регіону під пильний нагляд російської цивільної й військової адміністрації.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)46 + Т3(4УКР)4-294

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА585841 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Козацтво Південної України в першій половині ХІХ століття: Азовське козацьке військо : Навч. посіб. до спецкурсу "Укр. козацтво в 1775-1869 роках" для студ. / уклад.: Л. М. Маленко; Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 1999. - 76 c. - укp.

Відображено історичні умови виникнення, територіальний, адміністративний та військовий устрій Азовського козацького формування, його соціально-економічний розвиток, ліквідацію війська та переселення азовців на Кубань. Вміщені документи дають можливість для достовірної реконструкції історичної реалії Азовського козацького війська.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-294 я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593852 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Борисов С. Л. 
Кульмінація державотворчої діяльності українського козацтва у 90-х роках XVI ст. / С. Л. Борисов; Нац. пед. ун-т ім. М.Драгоманова. - К. : Наук. світ, 1999. - 35 c. - укp.

Досліджено завершальний етап державотворчої діяльності українського козацтва у XVI ст. На підставі різноманітних опублікованих документів і архівних джерел акцентовано увагу на наявність у діях козаків тенденцій запровадження на контрольованих територіях органів своєї власної юрисдикції, встановлення регулярного податку на користь козацького війська та контролю за його виплатою. Розглянуто повстання проти польсько-шляхетського панування в Україні у 1591 - 1593 і 1594 - 1596 рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 + Т3(4УКР)46-5 + Х2(4УКР)41

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р87699 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Культурологічний вісник : Наук.-теорет. щорічник Нижньої Наддніпрянщини. Вип. 4 / Запоріз. держ. ун-т. - Запоріжжя, 1998. - 190 с. - рус.

Розглядаються питання, які висвітлюють історію Запорозького козацтва: участь жінок в суспільно-політичному житті українських земель за часів козаччини, відставні солдати на півдні України останньої чверті XVIII ст. Досліджуються проблеми краєзнавства, археології, етнографії (сторінки з історії Олександрівської преси); мовознавства (семантика і символіка ритуальної атрибутики середньонаддніпрянського весільного обряду); літературознавства, філософії (проблема наукового світогляду); соціології (ідея соціального організму як основа концепції національної безпеки); педагогіки та психології (гуманістичний та психологічний аспекти застосування принципів соціального управління в освіті). Особливу увагу приділено міжнаціональним відносинам та питанням новітній історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: С

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68830 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Борисенко В. Й. 
Курс української історії: З найдавніших часів до ХХ століття : Навч. посіб. для студ. вузів / В. Й. Борисенко. - 2-e вид. - К. : Либідь, 1998. - 615 c. - укp.

Викладається авторська концепція історії України з найдавніших часів до XX століття. Переглянуті традиційні погляди на походження українського народу, становлення та еволюцію національної держави, роль аристократії й духовенства в житті суспільства, місце козацтва в історії України. З нових позицій подаються визвольна війна українського народу XVII ст., вплив рішень Переяславської ради 1654 р. на подальшу долю України. Характеризуються закономірності та особливості політичних, соціально-економічних і національно-духовних змін в Україні нового часу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)я73

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА587208 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Лінгвістичні дослідження : Зб. наук. пр. Вип. 7 / ред.: Л. А. Лисиченко; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. - Х., 2001. - 253 с. - укp.

Розглянуто семантику деяких синонімічних гнізд військової лексики українського козацтва XVII - XVIII ст. Проаналізовано взаємодію синтаксичних, морфологічних та словотвірних категорій у структурі речення, а також особливості творення назв осіб за територіальною та національною ознаками у пам'ятках російської писемності XVI - XVII ст. Окремі статті присвячено формуванню мовної картини світу засобами синонімії, психологічним аспектам моделювання матриці комунікації іншомовної мовленнєвої діяльності та акустичній структурі тексту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш1я54(4укр)3

Шифр НБУВ: Ж70317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Музей на рубежі епох: минуле, сьогодення, перспективи : Матеріали ювіл. міжнар. наук.-практ. конф. / ред.: Н. Г. Ковтанюк; Нац. музей історії України. - К., 1999. - 130 c. - укp.

Досліджено особливості формування трипільської культури у Подніпров'ї, архонти та даміурги Херсонеса Таврійського, сфери економічного впливу античних міст у Нижньому Подніпров'ї, а також пам'ятки княжого Києва у західних колекціях. Окремі розділи присвячено стародрукам XVI - XVIII ст. київських та львівських друкарень, універсалам гетьмана І.Мазепи, Всеукраїнським військовим з'їздам 1917 р. тощо. Значну увагу приділено особливостям створення музейного образу запорозького козацтва в історико-етнографічному комплексі "Запорозька Січ", особовим фондам відомих діячів історії та культури України у Волинському краєзнавчому музеї, становленню теоретичних та організаційних засад у музеєзнавстві за доби Центральної Ради (березень 1917 - квітень 1918 рр.).


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч77 я431(4УКР)611 + Т.я43(4УКР) + Т.е(4УКР) л6

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА600480 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

На пошану 80-річчя професора Теодора Мацьківа : Наук. зб. / ред.: Л. Винар; упоряд.: В. Сергійчук. - К. : Твім інтер, 1999. - 236 c. - укp.

Розглянуто різні аспекти подій в Україні XVI-XVIII ст., їх відображення в документах, історіографічних вітчизняних та зарубіжних джерелах, художній літературі, а також у науковому доробку видатного українського історика, публіциста, професора Теодора Мацьківа. Його дослідження козацько-гетьманської доби - визначний вклад в українську й світову історіографію. Висвітлено проблему соборності українських земель в історико-літературних творах XVIII ст., особливості формування незалежного судочинства України в період гетьманства Богдана Хмельницького, історію участі українського козацтва у військових діях у Прибалтиці в роки Північної війни (1700-1702 рр.) тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)6-8 я43 Мацьків, Теодор

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА593423 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Кривошея В.  
Нариси історії Київщини періоду козацтва. Березань / В. Кривошея, І. Кривошея; НАН України. Ін-т політ. і етнонац. дослідж. - К., 2001. - 92 c. - укp.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4КИ)46-22

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА606889 Пошук видання у каталогах НБУВ 


...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського