Бази даних

Реферативна база даних - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Автореферати дисертацій (4)Книжкові видання та компакт-диски (37)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=АЛЕКСІЄВЕЦЬ$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 57
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія:    
1.

Алексієвець М. О. 
Екологічний рух в Україні / М. О. Алексієвець; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. - Т. : Лілея, 1999. - 275 c. - Бібліогр.: с. 247-275. - укp.

Висвітлюються історико-географічні умови природокористування та охорони довкілля в давній і середньовічній Україні, природоохоронні традиції українського народу, виникнення екологічного руху. Розкривається процес становлення української еколого-національної думки та впливу її на зародження і розвиток екологічного руху в державі. Визначено особливості формування перших громадських екологічних організацій в Україні, дана їх характеристика, з'ясовано місце і роль щодо захисту природи і раціонального використання ресурсів країни. Створено узагальнюючу картину процесів і тенденцій розвитку антропотехногенного впливу на природне довкілля, генезису сучасного кризового стану природного середовища, а також показано негативний вплив адміністративно-тоталітарного режиму на його поглиблення в Україні, показано суперечності становлення і розвитку національної екополітики в перехідний період. Проаналізовано перспективи і тенденції формування екологічного руху в контексті національно-державного відродження країни, досліджено форми і методи діяльності недержавних екологічних об'єднань у нових історичних умовах. Розроблено ряд науково-практичних рекомендацій щодо подальшого розвитку громадського екоруху в Україні та посилення його ролі у природоохоронній справі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1 е(4УКР) + Х859(4УКР)0 + С5*63*45(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА589007 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
2.

Алексієвець Л.  
Києво-Могилянська академія у суспільному житті України (XVII-XVIII ст.) / Л. Алексієвець; Терноп. держ. пед. ун-т. - Т. : Лілея, 1997. - 158 c. - Бібліогр.: 219 назв. - укp.

Висвітлюються історико-політичні та духовні передумови виникнення й розвитку Києво-Могилянської Академії (КМА). Вперше в українській історіографії оцінюється роль києво-могилянців у відродженні Української держави, досліджуються їх зв'язки з козацтвом, гетьманською державою. Розкрито характер і значення діяльності митців і вихованців КМА (Г.Сковороди, І.Борецького, П.Могили, І.Галятовського та інших) у єднанні українських земель. Значну увагу приділено показу участі діячів і вихованців академії у поглибленні інтеграції України у загальнослов'янському і світовому культурному процесі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч213(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА588539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
3.

Алексієвець Л. М. 
Києво-Могилянська академія у суспільному житті України і зарубіжних країн (ХVІІ - ХVІІІ ст.ст.) / Л. М. Алексієвець. - Т. : Збруч, 1999. - 264 c. - Бібліогр.: 398 назв. - укp.

На основі комплексного й об'єктивного аналізів зроблено науково обгрунтовані висновки щодо історичної ролі Києво-Могилянської академії у громадсько-політичному житті України і зарубіжних слов'янських країн. Висвітлено історико-політичні та духовні передумови виникнення Академії як Першого вищого навчального закладу України, а також основні напрями структури та організації навчально-виховного процесу. Визначено внесок києвомогилянців у процес національно-культурного відродження українського народу, з'ясовано значення Академії у даних процесах, а також досліджено її багату духовну спадщину й досвід. Простежено кількісний та якісний склад вихованців Академії з усіх регіонів України, розкрито характер та значення діяльності її випускників для єднання українських земель і національної консолідації українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)46-7 + Т3(4УКР-2К)4-7 + Ч213(4УКР)4 + Э372.27-677.24

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596863 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
4.

Наукові записки. Вип. 7 / ред.: М. М. Алексієвець; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. - Т., 1998. - 388 с. - (Історія). - рус.

На основі багаточисельних джерел досліджуються проблеми історії України, всесвітньої історії, історіографії; висвітлюються соціально-економічні, соціально-природничі та культурологічні проблеми вітчизняної та зарубіжної історії. Аналізуються результати та значення революційних подій в Європі в 1848-1849 рр., їх вплив на політичну самовизначеність українців Східної Галичини, на формування ідейно-педагогічних засад українського молодіжного руху. Відображається політика гетьмана П.Скоропадського в галузі державного будівництва, а також діяльність Києво-Могилянської академії в суспільному житті України і зарубіжних слов'янських народів. Визначено місце та роль екологічної політики серед глобальних проблем сучасності. Особливу увагу приділено розгляду політичних і правових аспектів історії України тощо.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)z43

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
5.

Алексієвець М. М. 
Роль Наукового товариства ім. Т.Шевченка в українському національному відродженні (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.) / М. М. Алексієвець, В. В. Савенко. - Т., 1999. - 188 c. - Бібліогр.: с. 147-172. - укp.

Розглянуто історико-культурні передумови виникнення і становлення Наукового товариства ім Т.Шевченка (НТШ). Проаналізовано видавничу діяльність Товариства з українознавчих дисциплін, зокрема, публікацію праці М.Грушевського "Історія України-Русі" на сторінках Збірника історико-філософічної секції, заснування інших періодичних та серійних наукових видань НТШ. Визначено роль НТШ щодо піднесення національної самосвідомості українського народу.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч214(4/8=Ук)75 + Т3(4УКР)52-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА596438 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
6.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2004. - 268 с. - (Історія; Вип. 2). - укp.

Проаналізовано українознавчу спадщину М.Максимовича (першого ректора Київського університету ім.Т.Шевченка), показано його роль в історії української самосвідомості. Висвітлено проблеми міжконфесійних конфліктів у Російській імперії у другій половині ХІХ ст., сутність релігійної політики її уряду. Охарактеризовано вплив природного середовища на землеробські заняття населення Буковини в кінці ХІХ - на початку ХХ ст. Висвітлено життєвий і творчий шлях К.Студинського - академіка, фольклориста, етнографа, мовознавця, літературознавця, історика, філософа, публіциста, визначного організатора української науки.

Проанализировано украиноведческое наследие М.Максимовича (первого ректора Киевского университета им. Т.Шевченка), показана его роль в истории украинского самосознания. Освещены проблемы межконфессионных конфликтов в Российской империи во второй половине ХІХ в., сущность религиозной политики ее правительства. Охарактеризовано влияние природной среды на занятия земледелением населения Буковины в конце ХІХ - начале ХХ ст. Освещен жизненный и творческий путь К.Студинского - академика, фольклориста, этнографа, языковеда, литературоведа, историка, философа, публициста, выдающегося организатора украинской науки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф1(4УКР)5 + Э29(4РОС) + Т1(4УКР)5-8

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
7.

Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2004. - 306 с. - (Історія; Вип. 1). - укp.

Розглянуто питання історії України, розвитку освіти та культури, історіографії та джерелознавства. Висвітлено проблеми слов'янського язичництва та його впливу на християнське населення Північної Буковини. Проаналізовано вплив релігійних війн, що відбувалися у Західній Європі в XVII ст. на події в Україні, відомі під назвою "Визвольна війна українського народу" в історичному аспекті. На підставі узагальнення історико-педагогічних джерел, архівних матеріалів висвітлено організаційно-просвітницьку доброчинну діяльність представників освітніх традицій на терені Волинського краю.

Рассмотрены вопросы истории Украины, развития образования и культуры, историографии и источниковедения. Освещены проблемы славянского язычества и его влияния на христианское население Северной Буковины. Проанализировано влияние религиозных войн, которые происходили в Западной Европе в XVII в., известных под названием "Освободительная война украинского народа" в историческом аспекте. На основе обобщения историко-педагогических источников, архивных материалов освещена организационно-просветительская благотворительная деятельность представителей образовательных традиций на территории Волынского края.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)0-7 + Т1(4УКР) + Т211(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/Іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
8.

Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2005. - 358 с. - (Історія; Вип. 1). - укp.

Розглянуто питання з історії України, всесвітньої історії, культури та мистецтв, проблеми методології і методики вивчення історії, історіографії та джерелознавства. Проаналізовано роль братств і братських шкіл у національно-культурному відродженні України XVI - XVII ст., шляхи поповнення земельної власності російських дворян та казни на Правобережній Україні наприкінці XVIII - на початку ХІХ ст. Розкрито вплив іноземного капіталу на розвиток вугільної, залізорудної та металургійної промисловості України у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. Висвітлено роль визначного українського історика М.Грушевського у підготовці наукових кадрів у контексті українського культурно-духовного відродження, внесок українського громадсько-політичного діяча, академіка К.Студинського у становлення і розвиток Наукового товариства ім. Т.Г.Шевченка, участь митрополита А.Шептицького у суспільно-політичних процесах Галичини на початку ХХ ст. Розглянуто питання створення військових формувань політичними партіями та організаціями на території Східної Галичини у міжвоєнний період з середини 1920-х рр. до вересня 1939 р., становлення та розвитку системи охорони здоров'я у західних областях України в повоєнний період (1944 - 1950 рр.), зародження народного руху України у контексті відродження української державності наприкінці 1980-х рр. Проаналізовано проблемні ситуації в українсько-російських відносинах, українсько-польські відносини за умов євроатлантичної інтеграції.

Рассмотрены вопросы истории Украины, всемирной истории, культуры и искусств, проблемы методологии и методики изучения истории, историографии и источниковедения. Проанализированы роль братств и братских школ в национально-культурном возрождении Украины XVI - XVII ст., пути пополнения земельной собственности русских дворян и казначейства на Правобережной Украине в конце XVIII - начале ХІХ ст. Изучено влияние иностранного капитала на развитие угольной, железорудной и металлургической промышленности Украины во второй половине ХІХ - начале ХХ ст. Освещены роль известного украинского историка М.Грушевского в подготовке научных кадров в контексте украинского культурно-духовного возрождения, вклад украинского общественно-политического деятеля, академика К.Студинского в становление и развитие Научного общества им. Т.Г.Шевченка, участие митрополита А.Шептицкого в общественно-политических процессах Галиции в начале ХХ ст. Рассмотрены вопросы создания военных формирований политическими партиями и организациями на территории Восточной Галиции в межвоенный период с середины 1920-х гг. до сентября 1939 г., становления и развития системы охраны здоровья в западных областях Украины в послевоенный период (1944 - 1950 гг.), зарождения народного движения Украины в контексте возрождения украинской государственности в конце 1980-х гг. Проанализированы проблемные ситуации в украинско-российских отношениях, украинско-польские отношения в условиях евроатлантической интеграции.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
9.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2001. - 271 с. - (Історія; Вип. 12). - укp.

Проаналізовано внесок видатного українського історика, географа, етнографа, археографа, бібліографа, публіциста, педагога, громадсько-політичного діяча - М.Кордуби (1876 - 1947 рр.) у розвиток української та зарубіжної історичної науки і стан його вивчення в Україні та за кордоном. Висвітлено місце та роль українського діяча В.Гнатюка в науковому товаристві ім. Шевченка, розглянуто головні напрямки його діяльності. Розкрито структуру найрозвиненіших ремесел галицьких міст у другій половині XVI ст. - першій половині XVII ст. стосовно рівня їх спеціалізації та впливу на міську економіку. Зазначено, що в цеховому ремеслі у досліджуваний період з'явилися нові галузі виробництва.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
10.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2001. - 238 с. - (Історія; Вип. 14). - укp.

Висвітлено актуальні проблеми розвитку вищої педагогічної школи за сучасних умов реформування національної освіти. Розкрито роль науки у підготовці сучасних учительських кадрів. Описано методологічні особливості функціонування наукових принципів. Розглянуто проблему підготовки студентів педагогічних університетів до професійної діяльності у школі. Акцентовано увагу на проблемах інтелектуально-громадського виховання студентів, формування їх правосвідомості, особистісно-світоглядного зростання майбутніх істориків. Проаналізовано концептуальні проблеми історії українського національно-визвольного руху.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч30я54(4УКР)3 + Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
11.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2002. - 186 с. - (Історія; Вип. 1). - укp.

Розкрито значення жіночого руху в національно-політичній історії України. Описано складне соціально-економічне становище українського селянства, його основні причини на початку ХХ ст. Розглянуто особливості розвитку та види сільськогосподарської кооперації західноукраїнського селянства у 1920 - 1930-х рр. Визначено роль західноукраїнської націоналістичної преси у становленні та зміцненні праворадикального молодіжного руху, поширенні його впливу на західноукраїнську молодь в 1920 - 1939 рр. Проаналізовано теоретико-історіософські засади українського інтегрального націоналізму 1920 - 1930-х рр.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
12.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. Володимира Гнатюка / ред.: М. М. Алексієвець. - Т., 2001. - 239 с. - (Історія; Вип. 13). - укp.

Наведено результати досліджень історії культури стародавнього Єгипту, а також новітньої історії країн Європи й Америки (1918 - 1945 рр.). Висвітлено роль М.Грушевського у піднесенні національної самосвідомості українського народу (кінець ХІХ - початок ХХ ст.). Розглянуто організаційні засади українських учительських товариств Галичини та Буковини. Описано особливості соціально-економічного розвитку Польщі у міжвоєнний період (1918 - 1939 рр.). Проаналізовано історико-географічні умови природокористування та охорони довкілля в давній і середньовічній Україні.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я43(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
13.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2002. - 212 с. - (Історія; Вип. 3). - укp.

Розкрито основні етапи формування дохристиянських вірувань давніх слов'ян. Висвітлено проблему давньоруської народності від її зародження в історичній науці до сьогодення. Проаналізовано національну політику російського царизму на Правобережжі щодо українців, поляків та євреїв наприкінці ХІХ - початок ХХ ст. Розглянуто систему освітньо-виховних закладів Української греко-католицької церкви на теренах Західної України (кінець ХІХ ст. - до 1939 р.). Описано особливості польської політики на західноукраїнських землях у 1919 - 1939 рр. Охарактеризовано етнонаціональну політику держави на сучасному етапі.

Раскрыты основные этапы формирования дохристианских верований давних славян. Освещена проблема давнерусской народности от ее зарождения в исторической науке до современности. Проанализирована национальная политика российского царизма на Правобережье относительно украинцев, поляков и евреев в конце ХІХ - начала ХХ вв. Рассмотрена система образовательно-воспитательных заведений Украинской греко-католической церкви на территории Западной Украины (конец ХІХ в. - до 1939 г.). Описаны особенности польской политики на западноукраинских землях в 1919 - 1939 гг. Охарактеризована этнонациональная политика государства на современном этапе.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
14.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2002. - 172 с. - (Історія; Вип. 2). - укp.

Висвітлено основні етапи історико-соціальної топографії княжого міста Володимир. Розкрито суть, інтенсивність еміграційних процесів на Чортківщині, порядок оформлення документів і виїзду за кордон, географію еміграції жителів Чортківського повіту у 1920 - 1930 рр. Проаналізовано соціально-історичні передумови розвитку освіти в Східній Галичині 1920 рр. Описано закономірності утворення і діяльності українських державних та приватних загальноосвітніх навчальних закладів. Акцентовано увагу на посиленні антиукраїнської політики польської влади на західноукраїнських землях протягом 1919 - 1939 рр. Розглянуто особливості еволюції соціально-економічної структури західноукраїнського села в 1920 - 1930 рр. Висвітлено форми та методи діяльності органів державної влади та господарських структур щодо проведення природоохоронної політики в Західному регіоні України у 1970 - 1990 рр. Розкрито історичні передумови і зміст соціально-економічної кризи в країні наприкінці 1980-х рр., участь української діаспори західноукраїнських земель у розвитку економіки держави.

Освещены основные этапы историко-социальной топографии княжего города Владимир. Раскрыты сущность, интенсивность эмиграционных процессов на Чортковщине, порядок оформления документов и выезда за границу, география эмиграции жителей Чортковского уезда в 1920 - 1930-х годах. Проанализированы социально-экономические предпосылки развития образования в Восточной Галиции 1920-х гг. Описаны закономерности образования и деятельности украинских государственных и частных общеобразовательных учебных заведений. Акцентировано внимание на усилении антиукраинской политики польской власти на западноукраинских землях в течение 1919 - 1939 гг. Рассмотрены особенности эволюции социально-экономической структуры западноукраинского села в 1920 - 1930-х гг. Освещены формы и методы деятельности органов государственной власти и хозяйственных структур относительно проведения природоохранной политики в Западном регионе Украины в 1970 - 1990-х гг. Раскрыты исторические предпосылки и содержание социально-экономического кризиса в стране в конце 1980-х гг., участие украинской диаспоры западноукраинских стран в развитии экономики государства.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
15.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2002. - 238 с. - (Історія; Вип. 5). - укp.

Висвітлено проблеми міжконфесійних конфліктів у Речі Посполитій та Російській імперії (XVIII - перша половина ХІХ ст.) і релігійну політику урядів цих країн. Описано деякі аспекти діяльності Наукового товариства ім. Т.Г.Шевченка в духовному відродженні українського народу. Проаналізовано боротьбу українських педагогічних організацій Галичини та Буковини за поліпшення матеріального становища вчителів наприкінці ХІХ - на початку ХХ ст., роль Просвіти у поширенні культури та освіти в Кременецькій області у міжвоєнний період (1919 - 1939 рр.). Розкрито передумови та особливості формування організаційних засад українського націоналістичного руху в Україні та в еміграції у 1920 - 1930 рр. Наведено результати дослідження календарної обрядовості українців етнографами української діаспори. Розглянуто деякі питання всесвітньої історії.

Освещены проблемы межконфессионных конфликтов в Речи Посполитой и Российской империи (XVIII - первая половина ХІХ вв.) и религиозная политика правительств этих стран. Описаны некоторые аспекты деятельности Научного общества им. Т.Г.Шевченка в духовном возрождении украинского народа. Проанализирована борьба украинских педагогических организаций Галиции и Буковины за улучшение материального состояния учителей в конце ХІХ - начале ХХ вв., роль "Просвіти" в распространении культуры и образования в Кременецком крае в междувоенный период (1919 - 1939-е гг.). Раскрыты предпосылки и особенности формирования организационных основ украинского националистического движения в Украине и в эмиграции в 1920 - 1930-х гг. Приведены результаты исследования календарной обрядовости украинцев этнографами украинской диаспоры. Значительное внимание уделено вопросам всемирной истории.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4УКР)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
16.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2003. - 279 с. - (Історія; Вип. 1). - укp.

Проаналізовано взаємини населення середнього Подністров'я зі степовим світом у давньоруську добу. Описано геральдичні ознаки на місцевих грошових знаках Волині. Висвітлено роль православної церкви у формуванні подільської історико-краєзнавчої наукової школи у другій половині ХІХ - на початку ХХ ст., а також М.Грушевського у національно-культурному відродженні українського народу в кінці ХІХ - на початку ХХ ст., організацію, становлення та діяльність органів пропаганди національної преси УНР. Наведено результати історичних та географічних досліджень польських учених на Волині у 1921 - 1939 рр. Розкрито науково-практичні аспекти повернення в Україну її історико-культурних надбань, вивезених у роки Другої світової війни. Охарактеризовано роль України у сучасному геополітичному просторі.

Проанализированы взаимоотношения среднего Поднестровья со степным миром в древнерусскую эпоху. Описаны геральдические свойства на местных денежных знаках Волыни. Освещены роль православной церкви в формировании подольской историко-краеведческой научной школы во второй половине ХІХ - начале ХХ ст., М.Грушевского в национально-культурном возрождении украинского народа в конце ХІХ - начале ХХ ст., организация, становление и деятельность органов пропаганды национальной прессы УНР. Приведены результаты исторических и географических исследований польских ученых на Волыни в 1921 - 1939 гг. Раскрыты научно-практические аспекты возврата в Украину ее историко-культурных достояний, перемещенных в годы Второй мировой войны. Охарактеризована роль Украины в современном геополитическом пространстве.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т.я54(4Укр)3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж68937/іст. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
17.

Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В.Гнатюка / ред.: М. Алексієвець. - Т., 2003. - 157 с. - (Філос.; Вип. 10). - укp.

Висвітлено історію світової та вітчизняної філософії. Проаналізовано вплив ареопагітського неоплатонізму на гносеологічну концепцію українського філософа І.Вишенського. Розглянуто гносеологічну проблематику у творчості С.С.Гогоцького - представника Київської академічної філософії ХІХ ст., питання утвердження української мови західноукраїнськими філософами наприкінці ХІХ - у першій половині ХХ ст. Розкрито естетичний характер візантійсько-руської духовності. Проаналізовано мистецтво як культурну та культову цінність, етикет як форму культури. Описано символіку Київської Русі як елемент комунікації національної культури, особливості становлення духовності людини за сучасних умов в Україні, поширення нетрадиційних релігій. Викладено концепцію активної життєвої позиції людини в українському відродженні. Висвітлено особливості взаємовпливу національної самосвідомості та громадянського суспільства.

Освещена история мировой и отечественной философии. Проанализировано влияние ареопагитского неоплатонизма на гносеологическую концепцию украинского философа И.Вышенского. Рассмотрены гносеологическая проблематика в творчестве С.С.Гогоцкого - представителя Киевской академической философии ХІХ ст., вопросы утверждения украинского языка западноукраинскими философами в конце ХІХ - первой половине ХХ ст. Раскрыт эстетический характер византийско-русской духовности. Проанализированы искусство как культурная и культовая ценность, этикет как форма культуры. Описаны символика Киевской Руси как элемент коммуникации национальной культуры, особенности становления духовности человека в современных условиях в Украине, распространения нетрадиционных религий. Изложена концепция активной жизненной позиции человека в украинском возрождении. Освещены особенности взаимовлияния национального самосознания и гражданского общества.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0я54(4Укр)3

Шифр НБУВ: Ж68937/філос. Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
18.

Алексієвець Л. М. 
Польща: шляхом відродження державної незалежності : 1918 - 1939 / Л. М. Алексієвець. - Т. : Екон. думка, 2002. - 270 c. - пол.

Вперше в сучасній українській історіографії детально висвітлено історичні передумови відновлення Польської держави після закінчення Першої світової війни, процес формування та розвитку її політичної системи у міжвоєнні роки. Розкрито роль Паризької мирної конференції у розв'язанні польського питання та у визначенні кордонів Польщі після її відродження, головні тенденції соціально-економічного розвитку у міжвоєнній Польщі. Розглянуто національні особливості духовних основ польського суспільства між двома світовими війнами, а також місце і роль незалежної Другої Речі Посполитої в структурі міжнародних відносин Центрально-Східної Європи у 1918 - 1939 рр.

Впервые в современной украинской историографии подробно освещены исторические предпосылки обновления Польского государства после окончания Первой мировой войны, процесс формирования и развития его политической системы в межвоенные годы. Раскрыты роль Парижской мирной конференции в решении польского вопроса и в определении границ Польши после её возрождения, основные тенденции социально-экономического развития в межвоенной Польше. Рассмотрены национальные особенности духовных основ польского общества между двумя мировыми войнами, а также место и роль независимой Второй Речи Посполитой в структуре международных отношений Центрально-Восточной Европы в 1918 - 1939 гг.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ)61

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА639648 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
19.

Алексієвець О. М. 
Просодичні засоби інтенсифікації висловлювань сучасного англійського мовлення / О. М. Алексієвець; Київ. нац. лінгв. ун-т. - Т. : Екон. думка, 2002. - 201 c. - Бібліогр.: с. 174-198. - укp.

За результатами експериментально-фонетичного дослідження викладено засоби інтенсифікації, розглянуто специфіку їх функціонування в процесі підсилення висловлювань різної прагматичної спрямованості сучасного англійського офіційного та неофіційного мовлення. Розглянуто функціонально-прагматичні й емоційні типи інтенсифікованих висловлювань. Наведено узагальнену модель механізму взаємодії екстралінгвістичних факторів для визначення рівня інтенсифікації висловлювань. Експериментально обгрунтовано закономірності їх просодичного оформлення.

На основании результатов экспериментально-фонетического исследования изложены средства интенсификации, рассмотрена специфика их функционирования в процессе усиления выражений различной прагматической направленности современного английского официального и неофициального языка. Рассмотрены функционально-прагматические и эмоциональные типы интенсификационных выражений. Приведена обобщенная модель механизма взаимодействия экстралингвистических факторов для определения уровня интенсификации выражений. Экспериментально обоснованы закономерности их просодического оформления.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-13

Рубрики:

Шифр НБУВ: ВА629449 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія:    
20.

Алексієвець Л.  
Релігія балтів і давніх слов'ян : Текст лекцій / Л. Алексієвець; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. - Т. : Літопис, 2003. - 30 c. - Бібліогр.: с. 29-30. - укp.

Висвітлено особливості релігій балтів і давніх слов'ян, дохристиянських вірувань українського народу та світогляду стародавніх слов'ян. Наведено відомості про міфологію і ритуал давніх балтів. На підставі аналізу релігійної системи давніх балтів виявлено значну схожість між їх віруваннями і слов'янськими внаслідок сусідства та подібних умов суспільно-економічного розвитку.

Освещены особенности религии балтов и древних славян, дохристианских верований украинского народа и мировосприятия древних славян. Приведены сведения о мифологии и ритуале древних балтов. На основании анализа религиозной системы древних балтов установлено значительное сходство между их верованиями и славянскими вследствие соседства и похожих условий общественно-экономического развития.


Індекс рубрикатора НБУВ: Э319.1(4) я73-2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Р98484 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського