Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (59)Книжкові видання та компакт-диски (167)Журнали та продовжувані видання (24)
Пошуковий запит: (<.>U=Э380.9$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
Категорія: Релігія   
1.

Маєвська Л.Б. 
Ваххабізм у сучасній Росії: історичні корені та тенденції розвитку: Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Л.Б. Маєвська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу історичних витоків ваххабізму доведено, що ця релігійно-політична течія сприйняла ідеологічні установки секти хариджитів (VIII ст.) і погляди наступника їх ідей Ібн Таймії (XIV ст.), які були розвинуті й узагальнені засновником ваххабізму Ібн Абд аль-Ваххабом у XVIII ст. Розкрито концептуальні відмінності ісламу та ваххабізму у віросповідній і обрядовій сферах, доведено, що, незважаючи на використання однакового термінологічного комплексу, вони є протилежними ідеологічними системами. На підставі вивчення структури, діяльності та методів ідеологічної роботи прибічників радикально-екстремістських організацій, доведено, що такі сучасні організації будують свою роботу у режимі повної таємничості. Їх особливістю є наявність у складі однієї організації легальних і нелегальних підрозділів, в яких проводять релігійну, культурну, політичну та благодійницьку діяльність, залучають нових прибічників, а також проводять терористичну діяльність, беруть участь у бойових діях у "гарячих точках". Детально вивчено рух ваххабістів у сучасній Росії, що дозволило виділити й описати три основні періоди їх діяльності: друга половина 1980-х - 1995 рр. - онайомчий, за якого відбувалася систематична поява іноземних місіонерів у Росії та формування перших осередків прибічників ваххабізму; 1995 - 1999 р. - інституціалізації й активної діяльності представників радикально-екстремістських організацій; з 1999 р. до наших днів - час поступового спаду легальної діяльності представників радикально-екстремістських організацій і переходу ваххабітів до нелегальної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э381.3 + Э380.9(4РОС)-36-021.48 +
Шифр НБУВ: РА348497

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
2.

Булатов А. А. 
Внутрішньоісламські протиріччя в мусульманській уммі Криму: природа, стан, еволюція: автореф. дис. ... д-ра філософ. наук : 09.00.11 / А. А. Булатов ; Ін-т філос. ім. Г.С. Сковороди НАН України. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Проаналізовано сутність, еволюцію, специфіку, форми релігійних протиріч у мусульманській уммі Криму, обгрунтовано методологічні підходи щодо їх вивчення. Досліджено онтологічні та феноменологічні аспекти генезису внутрішньоісламських протиріч, визначено спектр їх реальних і потенційних наслідків, охарактеризовано інституційні прояви даних протиріч на терені АР Крим. Визначено умови та засоби відродження традиційної для Криму толерантної моделі ісламу та шляхи вироблення стратегії внутрішньоісламського консенсусу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э380.9(4УКР-6КРИ)-364
Шифр НБУВ: РА379044 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
3.

Зуєв К.О. 
Іслам у Східній Україні: його сутність та історичні трансформації: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.11 / К.О. Зуєв ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Здійснено релігієзнавче дослідження ісламу в Східній Україні. Розглянуто його суть та історичні модифікації. На підставі аналізу літературних і архівних джерел визначено соціально-економічні та політичні передумови, обставини поширення ісламу в Східній Україні, а також його історичні трансформації, формування інститутів ісламу в регіоні, виявлено специфічні риси процесу поширення даної релігії в регіоні та формування регіонального центру ісламу в Україні. Виявлено чотири основні етапи процесу його поширення в дослідженому регіоні, а саме: до середини XIX ст., наприкінці XIX - початку XX ст., 1920 - 1980 рр., з 1990 р. З'ясовано особливості формування інститутів ісламу в Східній Україні на кожному етапі, залежність цього процесу від міграції етносів, що сповідують іслам, з різних регіонів, а також із закордону колишніх Російської імперії та СРСР та залежність від політики державної влади в регіоні у різні історичні періоди. Установлено, що процес інтеграції мусульман Східної України в соціо-культурний простір України розпочався наприкінці XIX ст. і залежав від трансформації українського суспільства. У сучасній Україні даний процес зумовлений етнічною належністю мусульман, часом їх мешкання на території України, а також збереженням та дотримуванням мусульманами регіону своїх традицій і сприйняттям світоглядного плюралізму суспільства України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э380.9(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА353934

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
4.

Канах А. М. 
Організації ісламського фундаменталізму в політичному житті країн Близького Сходу: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.02 / А. М. Канах ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2010. — 16 с. — укp.

Досліджено проблеми ісламського фундаменталізму й екстремізму, а також питання діяльності різних фундаменталістських організацій і рухів. Проаналізовано діяльність найвпливовіших ісламських фундаменталістських рухів та організацій - "Асоціації Братів-мусульман", Руху ісламського опору "Хамас", Партії звільнення "Хізб-ут-Тахрір", виявлено особливості їх впливу на політичний процес у різних країнах близькосхідного реіону, визначено характер їх взаємин із фундаменталістськими організаціями інших країн. Розкрито сучасний стан ісламського фундаменталізму як об'єктивного суспільно-політичного явища. Проведено аналіз його історичних коренів і причин виникнення. Розглянуто позицію ісламських партій і рухів щодо Заходу, який безпосередньо відповідає за різні військово-політичні кризи в політичному житті країн Близького Сходу. За цих умов одним із найважливіших чинників, що безпосередньо впливає на світовий політичний процес, є ісламський фундаменталізм. Його крайні складові - екстремізм і тероризм - несуть у собі реальну загрозу світовому порядку. Є всі підстави вважати, що різні антитерористичні операції, які спрямовані на злам міжнародних структур радикального ісламського руху, є реальною загрозою миру, матимуть місце в доступному для огляду майбутньому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э380.9(53)-36-021.48
Шифр НБУВ: РА379969 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Корольова Л.Й. 
Суспільно-політична і просвітницька діяльність Ісмаїла Муфтій-заде (1841 - 1917): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Л.Й. Корольова ; Ін-т сходознав. ім. А.Кримського НАН України. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Зроблено спробу комплексно вивчити життя та діяльність видатного просвітителя та громадського діяча І.Муфтій-заде, створити його цілісну та наукову біографію. Показано роль цієї видатної особистості в суспільних процесах, характерних для кримських татар кінця XIX - початку XX ст. Простежено формування роду І.Муфтій-заде, розкрито основні події з його життя та показано долю нащадків. Доведено прогресивність його роботи в органах земського самоврядування, у національній благодійній організації, політичних структурах різного рівня. Визначено місце І.Муфтій-заде в діяльності таврійської вченої архівної комісії та у розвитку національних навчальних закладів різного типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-6КРМ)5-8 Ісмаїл Муфтій-заде + Э380.9(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА325637

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Релігія   
6.

Брильов Д. В. 
Суфізм та ісламізм: глобальний та локальний контекст: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.11 / Д. В. Брильов ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано сучасні тенденції розвитку ісламістських рухів і суфійських тарікатія, а також нові форми їх діяльності у вигляді мережевих структур, та особливості - глобальні та локальні - взаємовідносини між цими течіями у сучасному ісламі. Встановлено, що аналіз основних підходів до розуміння ісламізму, тенденцій його історичного розвитку й ідеологічних засад дозволяє встановити релігійні, ідеологічні та соціальні чинники виникнення та поширення ісламізму та констатувати його головні ідеологічні засади. Серед соціальних чинників виникнення ісламізму виділено національно-визвольний рух на Близькому Сході та пов'язані з ним соціально-політичні процеси всередині мусульманської спільноти та поза її межами. Розглянуто сучасні дослідження суфізму, його теоретичні положення й організаційні аспекти, що дозволяє системно осмислити взаємовідносини між суфізмом й ісламізмом і виявити їх характерні наслідки в глобальному вимірі та в локальному, зокрема, - українському контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э383 + Э388 + Э380.9(4УКР)-66
Шифр НБУВ: РА380583 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
7.

Жангожа Р.Н. 
Трансформація ідентичності нових незалежних держав Центральної Азії в системі сучасних міжнародних відносин: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.04 / Р.Н. Жангожа ; НАН України. Ін-т світ. економіки і міжнар. відносин. — К., 2007. — 36 с. — укp.

Доведено, що соціально-філософська концепція національної ідентичності евристична та методологічно продуктивна, особливо у кризових транзитивних стадіях цивілізаційного розвитку. Встановлено, що у дані історичні періоди відбувається чергова зміна ідентичності, що обумовлює виникнення проблеми визначення нових векторів розвитку націй і держав. Зроблено висновок, що політологічне осмислення феномену національної ідентичності є необхідним концептуальним компонентом пошуку нових орієнтирів розвитку. З'ясовано, що національна ідентичність - це багатовимірний і багаторівневий феномен, дослідження якого включає широкий комплекс політичних, соціально-філософських, психологічних і культурологічних аспектів. Доведено, що ідентичність в епоху розширення процесів глобалізації характеризується лабільністю, рухливістю, множинністю, незакінченістю та контекстуальністю. Виявлено, що концептуальність не релятивізує субстанцію ідентичності та вибір її окремої моделі та не є абсолютно довільною, оскільки взаємодіє з історичним і соціокультурним контекстом, що утворює визначений спектр альтернатив і комплекс різних соціальних практик.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф087 + Ф4(54)64 + Ф51(54)64 + Э380.9(54) +
Шифр НБУВ: РА357716

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського