Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (226)Книжкові видання та компакт-диски (6)
Пошуковий запит: (<.>K=АА<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 22
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Аббасзаде Е. З. 
Внутрішньомозкові і внутрішньошлуночкові крововиливи в результаті розриву аневризм переднього півкільця артеріального кола головного мозку (клініка, діагностика, лікування) : автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.05 / Е. З. Аббасзаде ; ДУ "Ін-т нейрохірургії ім. А.П. Ромоданова АМН України". — К., 2011. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Уперше досліджено локалізацію та поширення внутрішньомозкової гематоми та внутрішньошлуночкового крововиливу залежно від локалізації артеріальних аневризм (АА), зокрема, від напрямку її дна. Проаналізовано основні чинники, які зумовлюють захворювання (мас-ефект гематоми, вазоспазм, ступінь поширення крові у шлуночках мозку) та методи їх корекції. Вивчено прогностичну роль факторів, що впливають на результати лікування хворих з розривом АА переднього півкільця артеріального кола мозку. Запропоновано формулу, яка дозволяє з високою точністю (89 %) передбачити результати лікування. Вперше вивчено ефективність фібринолізу у хворих з масивним субарахноїдальним крововиливом і гемотампонадою шлуночків у разі розривів АА переднього півкільця артеріального кола головного мозку, відзначено високу ефективність його використання в комплексному лікуванні розривів АА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.770.3
Шифр НБУВ: РА383644 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Рассоха І.В. 
Вплив кріоконсервованих продуктів ембріофетоплацетарного комплексу на процеси апоптозу при аутоімунних захворюваннях: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / І.В. Рассоха ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше встановлено, що за умов розвитку ад'ювантного артриту (АА) кріоконсервована та нативна суспензії плаценти ((КСП) і (НСП) знижують рівень експресії антиапоптичного білка Dcl-2 та підсилюють апоптоз імунокомпетентних клітин (ІКК). За результатами досліджень одержано дані щодо особливостей коригувальної активності КСП і НСП стосовно апоптичних і антиапоптичних процесів у ІКК. Установлено наявність більш виразного апоптоз-індукованого потенціалу у КП у порівнянні з НСП. З'ясовано, що у віддалені строки посттрансплантаційного періоду проапоптозна активність КСП знижувалась. Відзначено, що виявлена феноменологія прояву функціональної активності КСП детермінується зміною її клітинного складу після кріоконсервування, а саме, зниженням вмісту клітин Кащенко - Гофбауера. Уперше у порівняльному аспекті оцінено імунокоригувальний ефект КСП і НСП. Показано, що у динаміці розвитку АА застосування суспензії плаценти сприяє купіруванню у мишей-реципієнтів клінічних ознак артриту, стимулюванню гемопоезу та інгібуванню розвитку гіперплазії тимусу, селезінки та лімфатичних вузлів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р56-29 +
Шифр НБУВ: РА337082

Рубрики:

      
3.

Романенко Л.І. 
Діагностика, попередження та лікування ішемічних порушень в головному мозку при внутрішньочерепних аневризмах: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Л.І. Романенко ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2004. — 22 с. — укp.

Встановлено фазність змін в системі гемокоагуляції та водно-іонного, кислотно-основного стану залежно від вираженості ускладнень (ЦВС, вторинної ішемії), супутньої соматичної патології та тяжкості перебігу периопераційного періоду внаслідок розривів внутріньочерепних артеріальних аневризм (АА). Розроблено патофізіологічну основу інтенсивної терапії, визначено режим та особливості застосування контрольованої гіпертензії та гіперволемічної гемодилюції залежно від тяжкості стану хворих в периопераційному періоді та з урахуванням встановленої фазності змін клініко-фізіологічних, гемокоагуляційних показників та водно-іонного обміну, вірогідних чинників ризику появи ішемічних післяопераційних порушень мозкового кровообігу. Запропоновано спосіб індивідуального прогнозування ускладненого перебігу периопераційного періоду у хворих після розривів АА на підставі аналізу клініко-статистичних факторів ризику за програмним забезпеченням "Statistica Soft" з урахуванням критерію Фішера (Fisher's extract test) та критерію Ст'юдента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.1-52
Шифр НБУВ: РА330597

Рубрики:

      
4.

Орлов М. Ю. 
Клінічні прояви, діагностика та лікування артеріальних аневризм, артеріовенозних та венозних мальформацій головного мозку у дітей: автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.05 / М. Ю. Орлов ; Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова АМН України. — К., 2010. — 40 с. — укp.

Встановлено збільшення кількості хворих зі збільшенням їх віку незалежно від форми судинних аномалій. Гострий початок захворювання відзначений у 82,4 % спостережень. За артеріовенозних мальформацій (АВМ) гострий початок клінічних проявів констатовано в 84,9 % спостережень, за артеріальних аневризмах (АА) - в 79,1 %, за ВМ - в 75 %. Встановлено, що лікувальні заходи за судинних уражень головного мозку у дітей включали відкриті транскрашальні мікрохірургічні втручання, ендоваскулярні операції, радіохірургію та їх поєднання. Післяопераційна летальність становила 0,6 % випадків (за АА - 1,4 %, за АВМ - у 0,4 %, за венозної мальформації (ВМ) летальних випадків не було). Покращання стану після операцій констатоване у 57,2 % пацієнтів, без змін - у 36,3 %, погіршення стану - у 5,9 %. Аналіз віддалених результатів лікування судинних аномалій головного мозку у дітей здійснено на матеріалі 317-ти спостережень. Хороша якість життя відзначена в 56,5 % усіх дітей після різних видів хірургічного лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627.703
Шифр НБУВ: РА376960 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Скорохода І.І. 
Множинні артеріальні аневризми головного мозку: діагностика та хірургічне лікування: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / І.І. Скорохода ; АМН України. Держ. установа "Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему оптимізацї діагностики та покращання результатів хірургічного лікування хворих з множинними артеріальними аневризмами (АА) головного мозку. Проведено комплекс клініко-інструментальних досліджень і розроблено алгоритм, який дозволяє визначити кількість, локалізацію аневризм і виявити ту з них, яка стала джерелом крововиливу. Хірургічне лікування проведено 282-м хворим (96,9 %), з них 163 (57,8 %) пацієнта з множинними АА були оперовані протягом перших двох тижнів захворювання. Досліджено значення розмірів, локалізації та характеру поєднання АА для уточнення аневризми, яка спричинила крововилив. Створено класифікацію множинних АА для вибору адекватних хірургічних доступів, які дають змогу максимально виключити діагностовані аневризми одномонентно (60,3 %). З використанням транскраніального методу оперовано 89,4 %, ендоваскулярного - 6,7 %, комбінованого - 3,9 % пацієнтів. Всього з кровоплину виключено 589 (91,3 %) аневризм. Добрий і задовільний результати хіругічного лікування одержано у 84,4 % хворих. Зниження післяопераційної летальності (з 21,4 % у 1998 р. до 6,5 % у 2005 - 2006 рр.) досягнуто завдяки вдосконаленню хірургічних методик. Зроблено висновок, що результати хірургічного лікування хворих з множинними АА залежать від тяжкості стану, супутніх соматичних захворювань, терміну проведення оперативного втручання після перенесених геморагій, їх кількості, розвитку ускладнень розриву АА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.770.3 +
Шифр НБУВ: РА358660

      
6.

Головко О.М. 
Наукове обгрунтування і розробка методів розрахунку інструменту та режимів пресування спеціальних профілів високої якості з алюмінієвих і магнієвих сплавів: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.03.05 / О.М. Головко ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2008. — 35 с. — укp.

Розроблено методи розрахунку пресового інструменту та раціональних деформаційних і температурно-швидкісних режимів процесу гарячого прямого пресування спеціальних прес-виробів з алюмінієвих і магнієвих сплавів з метою підвищення їх якості. За допомогою математичного моделювання визначено спільний вплив на формозмінення металу комплексу безрозмірних параметрів конструкції плоских форкамерних матриць, зокрема, ступінчастих. Визначено вплив геометрії пресового інструменту та температурно-швидкісних параметрів процесу на температуру, силу пресування, механічні властивості та структуру металу профілів і труб з алюмінієвих і магнієвих сплавів (АА1070, АА6060, АА6082, AZ31B), що дозволяє забезпечити високі показники якості прес-виробів спеціального призначення. Розроблено способи одержання прес-виробів великого поперечного перерізу з рівномірною дрібнозернистою структурою металу з використанням кутового пресування. Створено нові технології виробництва довгомірних алюмінієвих труб у бухтах, рам алюмінієвих вікон з терморозв'язкою для пасажирських вагонів, а також капілярних труб з магнієвих сплавів системи Mg - Ca.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К623.400.3 +
Шифр НБУВ: РА356374

Рубрики:

      
7.

Каплінський В.В. 
Репродуктивна функція та резистентність до акушерської і гінекологічної патології корів у зв'язку з поліморфізмом білків сироватки крові: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.07 / В.В. Каплінський ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-344,022 + П876-911-35,022
Шифр НБУВ: РА307908 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Храмченкова І.В. 
Розробка системи контролю процесу визрівання ординарних білих міцних виноматеріалів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.07 / І.В. Храмченкова ; УААН. Ін-т винограду і вина "Магарач". — Ялта, 2000. — 18 с. — укp.

Встановлено особливості динаміки кольору, фенольного й ароматотвірного комплексів білих міцних виноматеріалів у період визрівання у залежності від початкового кількісного вмісту фенольних речовин (ФРпочатк.) і частки полімерних флавоноїдів (ПФ/ФРпочатк.). Встановлено закономірності зміни співвідношення запахових складових в ароматі міцних виноматеріалів у процесі визрівання, на основі яких розраховано моделі аромату виноматеріалів типу портвейну та мадери різних категорій зрілості. Знайдено функціональний взаємозв'язок між сукупністю значень оптичних показників та їх співвідношень зі зміною хімічного складу та органолептичних характеристик білих міцних виноматеріалів у період їх визрівання за умов термокисневої обробки (ТКО). Виявлено систему критеріальних показників, яка включає: суму і відношення значень оптичної щільності виноматеріалів за довжини хвиль 320 нм і 420 нм; відношення значень показника жовтизни виноматеріалів і кількісного вмісту фенольного комплексу (G/ФР) та масових концентрацій альдегідів і амінного азоту (Ал/АА), що дозволяє оцінювати зрілість ординарних білих виноматеріалів типу мадери і портвейну за 4-ма категоріями. Розроблено алгоритм оцінки зрілості виноматеріалів у ході їх ТКО, який передбачає двоступеневий контроль.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л874.11
Шифр НБУВ: РА310429 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Щепанський Ф.Й. 
Роль порушень прооксидантно-антиоксидантних процесів у патогенезі експериментального алергічного альвеоліту та їх корекція: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Ф.Й. Щепанський ; Держ. вищ. навч. закл. "Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського". — Тернопіль, 2008. — 18 с. — укp.

З використанням результатів дослідження 208-ми морських свинок вивчено особливості функціонального стану клітинної та гуморальної ланок імунної, а також прооксидантно-антиоксидантної систем у патогенезі алергічного альвеоліту (АА) залежно від періодів розвитку АА та статі тварин. Досліджено питання корекції їх порушень альфа-токоферолом ацетату. Установлено, що за умови розвитку експериментального АА найшвидше починає знижуватись активність ферментів антиоксидантної системи у легеневій тканині (на 40-ту добу), водночас ці показники знаходяться на рівні контрольних величин у печінці та підвищуються у крові і на 60-ту добу різко знижувались у всіх зазначених тканинах, переважно у легенях. Доведено, що експериментальний АА супроводжується поступовою активізацією процесів перекисного окиснення на 30-ту і 40-ту доби, досягаючи найвищих величин на 60-ту добу. Ці процеси були більше виражені у самок, ніж у самців. Установлено активну участь T- і B-систем імунітету у механізмах розвитку АА. Доведено наявність імунокомплексного механізму пошкодження тканин. Показано коригувальний вплив антиоксиданта альфа-токоферолу ацетату (вітаміну E ацетату) на порушений функціональний стан прооксидантно-антиоксидантної системи у разі АА у крові, легеневій і печінковій тканинах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.301.19 +
Шифр НБУВ: РА361476

Рубрики:

      
10.

Діхтенко К.М. 
Технологія отримання моноацилгліцеринів амідуванням ріпакової олії: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.06 / К.М. Діхтенко ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2008. — 21 с. — укp.

Розроблено технологію одержання моноцилгліцеринів (МАГ) амідуванням триацилгліцеринів (ТАГ) ріпакової олії (РО) етилендіаміном (ЕДА). Визначено закономірності перебігу реакції за мольних відношень реагентів від 1:0,5 до 1:1,5 і температур від 353 до 413 К впродовж 9 000 с., за якими процес амідування ТАГ РО ЕДА відбувається постадійно як реакція II порядку. Установлено, що першій стадії (до 1 000 - 2 000 с) відповідає процес амідування ацилгліцеринів (АГ) переважно ЕДА з утворенням алкіламіноетиленамідів (АА), а другій стадії (після 1 000 - 2 000 с) - амідування АГ АА. Запропоновано моделі, які адекватно описують кінетику процесу амідування ТАГ РО ЕДА. Їх оптимізацією знайдено, що максимум виходу МАГ (47 %) досягається за МВ ТАГ РО:ЕДА 1:1 температури 393 К за 6 000 с. З реакційної суміші, одержаної за цих умов, послідовною обробкою водою, гексаном, і-PrOH з наступним випарюванням розчинників одержано МАГ, ДАГ, діалкілетилендіаміди (ДАД) з концентрацією основної речовини 55,9 %, 40,3 %, 96 % мас., відповідно. Проведено дослідження поверхневоактивних і фізико-хімічних властивостей одержаних продуктів, за якими МАГ можна використовувати у харчових продуктах як емульгатор і стабілізатор емульсій, зокрема для виготовлення маргарину та майонезу, ДАД - для виготовлення кремів для рук і взуття та РМ, як адсорбційно-активні речовини, для захисту металу від корозії. Запропоновано технологію та технологічну схему одержання МАГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л782.352 +
Шифр НБУВ: РА357136

Рубрики:

      
11.

Хрущ О. В. 
Хірургічне лікування артеріальних аневризм каротидного басейну в гострому періоді внутрішньочерепного крововиливу, ускладнене їх інтраопераційним розривом: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.05 / О. В. Хрущ ; Ін-т нейрохірургії ім. А.П.Ромоданова АМН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано фактори, які сприяють виникненню інтраопераційних розривів (ІОР) артеріальних аневризм (АА) каротидного басейну в гострому періоді субарахноїдального крововиливу. Відзначено достовірний вплив таких чинників на виникнення ІОР як кількість крововиливів, строки виконання оперативного втручання, наявність субдурального крововиливу, використання пункції бічного шлуночка. ІОР АА істотно (Р=0,018) погіршують результати лікування: кількість випадків видужання зменшується в 2,4 раза, а післяопераційна летальність збільшується 4,1 раза. Встановлено, що основними причинами смерті хворих з ІОР АА є набряк головного мозку - в 63 % випадків і його інфаркт - в 25,9 %. Розроблено спосіб прогнозування високого ризику виникнення ІОР АА головного мозку. Зазначено, що за прогнозованого високого ризика ІОР АА головного мозку необхідно застосування керованої артеріальної гіпотензії на етапах індукції анестезії й інтубації трахеї, тимчасового кліпування артерій, які несуть аневризму, тривалістю до 10 хвилин. Хірургічна тактика у разі виникнення ІОР АА головного мозку залежить від його виду. Покращено результати хірургічного лікування хворих з АА головного мозку: знижено частоту виникнення ІОР з 35,8 до 15,4 %, кількість летальних випадків - з 23,4 до 15,3 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р636.770.3
Шифр НБУВ: РА375808 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Федоровська М. І. 
Теоретичне та експериментальне обґрунтування складу і технології лікарських косметичних засобів на основі рослинних субстанцій для трихології / М. І. Федоровська. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена теоретичному обґрунтуванню та експериментальному підтвердженню методології розробки м'яких і рідких лікарських косметичних засобів (ЛКЗ) із рослинними активними фармацевтичними інгредієнтами для комплексної топічної терапії андрогенної (АА) і телогенової (ТА) алопецій. Для практичної медицини (трихології) і фармації створено 5 нових ЛКЗ, а саме для АА – крем-маска і гель-маска з пальми сабаль екстрактом сухим і настойкою софори японської та олійний екстракт «Коренефіт» із кропиви дводомної коренів антиандрогенної і венотонічної дії; для ТА – гель-маска «Уртиція» з кропиви дводомної соком і складна настойка «Стимуфіт» (із кропиви дводомної листя, шавлії лікарської листя та каштана кінського листя) венотонічної, капіляропротекторної та регенерувальної дії. Обґрунтовано й експериментально розроблено склад і технологію ЛКЗ, складено технологічні схеми їх виробництва в умовах аптеки і промисловості, розроблено проекти технологічних регламентів і методів контролю якості. Одержано 5 патентів України (1 – на винахід, 4 – на корисну модель) і 1 свідоцтво авторського права на твір № 67042 «Фармакотерапія алопеції. Екстемпоральні прописи. Фітопрепарати. Методичні рекомендації». Розроблено і зареєстровано технічні умови України ТУ 20.4-0201758-001:2019 «Косметичні засоби від облисіння». Розроблено, затверджено ПК «Фармація» і видано МОЗ України 3 інформаційні листи, матеріали яких запроваджено в практику виробничих аптек. Узагальнено результати досліджень із вивчення венотонічної, фолікулостимулювальної, мембранопротекторної дії та нешкідливості ЛКЗ.^UThe dissertation is devoted to the theoretical substantiation and experimental confirmation of the methodology of the soft and liquid medical cosmetic remedies (MCRs) development with plant active pharmaceutical ingredients for androgenic alopecia (AA) and Telogen effluvium (TE) complex topical therapy. For practical medicine (trichology) and pharmacy 5 new MCRs were created, namely for AA it was developed the the cream-mask and gel-mask with Serenoa repens dry extract and Sophora japonica tincture and the oil extract "Korenephyt" from Urtica dioica roots with antiandrogenic and venotonic effects; for TA – the gel-mask "Urtitsiya" with Urtica dioica juice and complex tincture "Stimuphyt" (with Urtica dioica (nettle) leaves, Salvia officinalis (sage) leaves, Aesculus hippocastanum (horse chestnut) leaves) with venotonic, capillaryprotecting and regenerating effects. The MCRs composition and technology was substantiated and experimentally developed, technological schemes of MCRs compounding and manufacturing were created, the technological reglament projects and quality control method projects were developed. It was received 5 patents of Ukraine (1 – invention, 4 – utility model patents) and 1 work copyright certificate № 67042 "Pharmacotherapy of alopecia. Extemporaneous prescriptions. Plant medicines. Guidelines". Technical Specifications of Ukraine 20.4-0201758-001:2019 "Hair Remedies" was developed and registered. It was developed 3 information letters approving by the problem committee "Pharmacy" and issuing by the Ministry of Healthcare of Ukraine, the materials of which were introduced in the practice of drug-stores with extemporaneous compounding. The study results of the MCRs venotonic, follicle-stimulating, membrane protective effects and harmlessness were summarized


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Крамар Г. І. 
Пошук та вивчення речовин з аналгетичною дією в ряду нових похідних 4-оксо(аміно-)хіназоліну (експериментальне дослідження) / Г. І. Крамар. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена теоретичному та експериментальному обґрунтуванню доцільністі цілеспрямованого синтезу та пошуку серед похідних 4-оксо(аміно-)хіназоліну сполук із знеболюючим та протизапальним ефектами, перспективних для створення на їх основі нового ненаркотичного аналгетика, конкурентоспроможного з кеторолаку трометаміном та натрію диклофенаком.У скринінгових дослідженнях аналгетичної дії похідних 4-оксо(аміно-) хіназоліну на моделях болю, викликаного у щурів електричним, термічним та хімічним факторами, встановлено, сполуку лідера 4-[4-оксо-(4Н)-хіназолін-3-іл] бензойної кислоти (ПК-66), конкурентоспроможну з натрію диклофенаком та кеторолаку трометаміном. Проведене поглиблене вивчення фармакологічних властивостей ПК-66, та її вплив на компоненти запалення. Доведена більша безпечність сполуки - лідера щодо ШКТ при 30-денному введені інтактним щурам, порівняно із сучасними ненаркотичними аналогами. Проведена оцінка лікувального ефекту та безпечності ПК-66 на моделі АА. Встановлені основні нейрохімічні та медіаторні механізми антиноціцептивної дії та охарактеризовано механізм протизапального ефеку сполуки-лідера. Визначена перспективність ПК-66 для створення на її основі нового ННА або НПЗЗ, конкурентоспроможного з кеторолаку трометаміном та натрію диклофенаком.^UThe thesis is devoted to theoretical and experimental substantiation of expediency of purposeful synthesis and search among 4-oxo (amino-) quinazoline derivatives of compounds with analgesic and anti-inflammatory effects, promising for creation on their basis of a new non - narcotic analgesic, competitive with ketoronolacrum trotamate.In screening studies of the analgesic action of 4-oxo (amino-) quinazoline derivatives in models of pain caused in rats by electrical, thermal and chemical factors, a compound of the leader 4- [4-oxo- (4H) -quinazolin-3-yl] benzoic acid (PK-66), competitive with diclofenac and ketorolac. An in-depth study of the pharmacological properties of PK-66, and its effect on the components of inflammation. The greater safety of the compound - a leader in the gastrointestinal tract at 30 days of intact rats, compared with modern non-narcotic counterparts. The therapeutic effect and safety of PK-66 on the AA model were evaluated. The main neurochemical and mediator mechanisms of antinociceptive action are established and the mechanism of anti-inflammatory effect of the leader compound is characterized. The prospects of PK-66 for its creation on its basis of new NNA or NSAIDs, competitive with ketorolac tromethamine and diclofenac sodium, have been determined


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Садовниченко Ю. О. 
Генетичне дослідження іхтіозу у Харківській області / Ю. О. Садовниченко. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі визначено молекулярно-генетичні/цитогенетичні особливості Х-зчепленого рецесивного іхтіозу та звичайного іхтіозу, частоти алелів та генотипів за генами фолатного обміну, параметри нерівноваги за зчепленням, поширеність моногенної та хромосомної патології, коефіцієнт випадкового інбридингу FST, середній вік укладання шлюбу, дальність та інтенсивність міграції, шлюбну відстань на Харківщині, проаналізовано зв'язок параметрів поширеності досліджених патологій з іншими популяційно-генетичними показниками. В осіб з X-зчепленим іхтіозом та їхніх родичів виявлено інтерстиційну делецію гена STS ish del (Х)(p22.31p22.31)(STS–). Встановлено географічні особливості розподілу алелів та генотипів за геном FLG та поліморфними варіантами генів фолатного метаболізму у країнах Європи. Найвищий ризик розвитку іхтіозу в гетерозигот за мутацією 2282del4 гена FLG виявлено в осіб з генотипом MTHFR 677CT/MTHFR 1298AA/MTR 2756АА/MTRR 66AG (OR = 11,2; 95% CI 2,512–50,209; p = 0,002). У хворих на іхтіоз та їхніх родичів визначено два блоки зчеплення. Перший включав поліморфні варіанти C677T та A1298C гена MTHFR, які демонстрували сильне зчеплення (D' = 1,00; LOD = 2,32; r2 = 0,195). Другий утворювали слабко зчеплені мутації гена FLG 2282del4 та R501X (D' = 1,00; LOD = 1,53; r2 = 0,109). Виявлено позитивний зв'язок між показниками коефіцієнту випадкового інбридингу FST та поширеності хромосомної патології (r = 0,904).^UThe thesis presents molecular genetic/cytogenetic features of X-linked recessive ichthyosis and ichthyosis vulgaris, frequency of alleles and genotypes of folate metabolism-related genes, parameters of linkage disequilibrium, prevalence of single-gene and chromosomal disorders, the fixation index FST, values of mean age at marriage, mean distance and intensity of migration, marital distance in Kharkiv region, the analysis of correlation between the prevalence of genetic disorders and other population genetic parameters. In patients with X-linked recessive ichthyosis and their relatives, an interstitial deletion of the STS gene ish del (Х)(p22.31p22.31)(STS–) was detected. Geographical features of distribution of alleles and genotypes of FLG gene and polymorphisms in folate metabolism-related genes in European countries were established. The highest risk of ichthyosis development among heterozygotes for FLG 2282del4 mutation was found in individuals with the genotype MTHFR 677CT/MTR 2798AA/MTR 2756AA/MTRR 66AG (OR = 11.2; 95% CI 2.512–50.209; p = 0.002). In patients with ichthyosis, two LD blocks were detected. The first one included SNPs of the MTHFR gene (C677T and A1298C), that demonstrated strong linkage (D' = 1.00; LOD = 2.32; r2 = 0,195). The second block consisted of mutations in the FLG gene (2282del4 and R501X) with incomplete linkage (D' = 1.00; LOD = 1.53; r2 = 0.109). A positive correlation was found between the rates of fixation index FST and the prevalence of chromosome abnormalities (r = 0.904).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Бірюкова О. Д. 
Методологія визначення тварин бажаного типу в молочному скотарстві / О. Д. Бірюкова. — Б.м., 2021 — укp.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Романько М. Р. 
Вплив забезпеченості організму вітаміном D на перебіг і ефективність профілактики гострого обструктивного ларингіту у дітей раннього віку. / М. Р. Романько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена питанню підвищення ефективності профілактики розвитку повторних епізодів гострого обструктивного ларингіту. Обстежено 128 дітей віком від 4-х місяців до 3-х років із діагнозом «гострий обструктивний ларингіт».Встановлено, що частота рекурентних епізодів гострого обструктивного ларингіту зростає у дітей із обтяженим алергологічним анамнезом (до 46,4 %), із дисфункцією шлунково-кишкового тракту (до 41,1 %) та із дефіцитом/недостатністю вітаміну D (до 46,1 %).У обстежених дітей виявлені поліморфні варіанти гену VDBP, які можуть впливати рівень метаболітів вітаміну D у сироватці крові. Низькі концентрації 25(ОН)D мали переважно діти з генотипами СА rs 4588 та GT rs 7041, найвищі рівні 25(ОН)D – носії генотипів АА rs 4588 та ТТ rs 7041 гена VDBP.Застосування комбінації вітаміну D3 з пробіотичним штамом Lactobacillus reuteri DSM 17938 протягом 12 тижнів дозволило підвищити медіану концентрацій 25(OH)D у сироватці крові на 32,2 %, досягти його рівня понад 30 нг/мл у 75,0 % обстежених.Досягнення рівня 25(OH)D > 30 нг/мл сприяло зниженню частоти рекурентних респіраторних вірусних інфекцій (р=0,023), зменшувало шанси на виникнення повторних епізодів гострого обструктивного ларингіту (OR=9,00), а у разі розвитку захворювання – створювало умови для його більш легкого перебігу (OR=11,40).^UThe dissertation dedicated to the problems of improving efficiency of recurrent croup prevention. It was demonstrated that the rate of recurrent croup increases in children with a history of allergies, with dysfunction of the gastrointestinal tract and with a vitamin D insufficiency/deficiency. Insufficient levels of vitamin D were recorded in 46.1% of children with viral croup.Performed tests indicate the presence of polymorphic variants of the VDBP gene in children in Ukraine, which may affect the effectiveness of prevention of rickets by supplementation of vitamin D. Compared with the international database, the TT genotype rs 7041 and T allele rs 7041 were significantly more common in the examined children and the GG genotype rs 7041 and G allele rs 7041 were significantly less common. Optimal levels of 25(OH)D in serum, regardless of the dose of supplements, were demonstrated in all examined young children with genotype GG rs 7041 gene VDBP. Low concentrations of 25(OH)D were determined mainly in the examined children with genotypes CA rs 4588 and GT rs 7041 of the VDBP gene. The highest levels of 25(OH)D were recorded in children with genotypes AA rs 4588 and TT rs 7041 of the VDBP gene, which showed high absorption when taking vitamin D supplements at a dose of 500 IU and even excessive concentrations of 25(OH)D with long-term use supplements in a higher dose. For final conclusions on the potential impact of VDBP gene polymorphism on the effectiveness of prevention of vitamin D deficiency, it is necessary to conduct research on large cohorts of children and adults in Ukraine.The follow-up examinations showed that the use of a combination of vitamin D3 at a dose of 400 IU with the probiotic strain Lactobacillus reuteri DSM 17938 in children of the treatment group made it possible to reach a statistical difference in the median concentration of 25 (OH) D after 12 weeks of use compared to the same indicator at baseline: 37.4 ng/mL (30.2–52.3) versus 28.3 ng/mL (20.8–42.9), respectively (p = 0.000). The level of 25(OH)D in all these children exceeded 20 ng/mL; the concentration level of 25(OH)D exceeded 30 ng/mL in 75.0% of these.The use of vitamin D supplements in combination with Lactobacillus reuteri DSM 17938 had a positive effect on the functional activity of the gastrointestinal tract in young children and significantly reduced the frequency of parents' complaints of stool retention and anxiety during defecation in their children.There was a certain correlation between IgE levels, vitamin D status and intake of supplements containing L. reuteri DSM 17938.The use of 400 IU of vitamin D supplements in combination with L. reuteri for 12 weeks made it possible to reduce the median concentration of total IgE by almost half — from 64.1 IU/mL (9.2–120.0) to 31.9 IU/mL (6.4–143.6), but no significant difference was reached due to the substantial variability of data. The level of IgE increased significantly in 16.7 % of patients who had exacerbations of an allergic disease just before the follow-up examination. At the same time, 45.8 % of children had a clear positive dynamics. Given the small sample size, the comparison with the control group made it impossible to draw final conclusions. But children with high IgE levels responded more slowly to supplementation with pure vitamin D. Moreover, none of these patients reached the level of 25 (OH) D more than 30 ng/mL during the 12-week follow-up.When the concentration of 25(OH)D in serum increased to > 30 ng/mL, the frequency of recurrent ARIs decreased (p=0.023); the risks for recurrent episodes of viral croup decreased (OR=9.00), as well as the risks of more mild viral croup course (OR=11.40).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Кравченко В. І. 
Проблеми хірургічного лікування аневризм дуги аорти. / В. І. Кравченко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено вирішенню різних аспектів проблеми хірургічного лікування аневризм дуги аорти. Мета дослідження – поліпшення результатів хірургічного лікування хворих з розшаруваннями висхідної і дуги аорти з урахуванням прогнозування та індивідуалізації хірургічної тактики шляхом підвищення ефективності захисту головного мозку і вісцеральних органів, розробки та впровадження диференційованого підходу до вибору методів оперативного лікування. На основі аналізу результатів обстеження та хірургічного втручання у 419 хворих з аневризмами грудної аорти отримано дані, на підставі яких розроблено науково-теоретичні положення щодо формування патогенезу, діагностики, прогнозування, профілактики та комплексного лікування хворих. Дослідження проводилося на базі відділу хірургічного лікування патології аорти ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова НАМН України» з 1995 по 2019 рр. У дослідження включено 419 пацієнтів з встановленим діагнозом аневризма висхідної і дуги аорти (АА) (в т.ч. розшарування аорти, пенетруюча виразка аорти або інтрамуральна гематома). Вік пацієнтів варіював у широкому діапазоні – від 18 до 78 років, тобто хворі були пацієнтами працездатного віку. Окремо проаналізовано результати лікування 14 вагітних жінок з аневризмами аорти, які отримували лікування в ДУ «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.М. Амосова НАМН України». Тактика лікування була розроблена спільно з фахівцями ДУ «Інститут педіатрії, акушерства та гінекології ім. академіка О. М. Лук’янової НАМН України». Для дослідження особливостей патогенезу АА, а саме можливих порушень метаболізму у пацієнтів з АА, було сформовано окрему групу з 30 пацієнтів з АА грудного та черевного відділів без ускладненого перебігу та контрольну групу із 28 здорових добровольців. Окремо проаналізовано результати хірургічного лікування 53 хворих, яким за період з 2013 по 2019 роки виконували гібридні втручання. Методи дослідження: збір анамнезу й обстеження – для передопераційної діагностики (загальні та спеціальні методи лабораторної та інструментальної діагностики). При дослідженні патогенезу розвитку аневризм аорти проводили патоморфологічне дослідження – для визначення структурних змін стінки аорти, імуноферментний аналіз – для визначення фактору росту ендотелію судин (VEGF), дослідження активності системи металопротеїнази (тканинні інгібітори (МПП-9 та інгібітор ТІМП-2)), системи цитокінів (ІL-6 та ІL-10), імунологічне дослідження – для визначення факторів специфічної та неспецифічної резистентності. При узагальненні результатів і формуванні висновків застосовували статистичний аналіз з використанням методів параметричної та непараметричної статистики.^UThe study is devoted to solving various aspects of the problem of surgical treatment of aortic arch aneurysms. The aim of the study is to improve the results of surgical treatment of patients with ascending and aortic arches, taking into account the prediction and individualization of surgical tactics by improving the protection of the brain and visceral organs, development and implementation of a differentiated approach to surgical treatment.Based on the analysis of examination results and surgical interventions of 419 patients with proximal aortic aneurysms, data were obtained, on the basis of which scientific and theoretical provisions for the formation of pathogenesis, diagnosis, prognosis, prevention and comprehensive treatment of patients were developed. The study was conducted on the basis of the department of surgical treatment of aortic pathology of the State Institution "National Institute of Cardiovascular Surgery. M.M. Amosov National Academy of Medical Sciences of Ukraine «from 1994 to 2018. The study included 419 patients with a diagnosis of ascending aneurysm and aortic arch (AA) (including aortic dissection, or intramural hematoma). The age of patients varied in a wide range - from 22 to 60 years, all of them were patients of working age.The results of treatment of 14 pregnant women with aortic aneurysms who received treatment at the National Institute of Cardiovascular Surgery. M.M. Amosov National Academy of Medical Sciences of Ukraine". Tactics of treatment was developed in conjunction with specialists of the State Institution "Institute of Pediatrics, Obstetrics and Gynecology. Academician O.M. Lukyanova National Academy of Medical Sciences of Ukraine ".To study the pathogenesis of AA, namely possible metabolic disorders in patients with AA, a separate group of 30 patients with abdominal and thoracic AA without a complicated course and 28 healthy volunteers as a control group was formed.The results of surgical treatment of 53 patients who underwent hybrid interventions for the period from 2013 to 2018 were analyzed separately. Research methods: history taking and examination - for preoperative diagnosis (general and special methods of laboratory and instrumental diagnosis). In the study of the pathogenesis of the development of aortic aneurysms performed pathomorphological study - to determine structural changes in the aortic wall, enzyme-linked immunosorbent assay - to determine vascular endothelial growth factor (VEGF), study of metalloproteinase / tissue inhibitors (MPP-9 and its TIMP-2 inhibitor), cytokines (IL-6 and IL-10), immunological study - to determine the factors of specific and nonspecific resistance. When summarizing the results and forming conclusions, statistical analysis was used using the methods of parametric and nonparametric statistics.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Іващенко О. Ю. 
Генетичне різноманіття популяцій великої рогатої худоби за асоційованими з резистентністю ДНК-маркерами: автореферат дис. ... д.філософ : 204 / О. Ю. Іващенко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню поліморфізму локусів толл-подібного рецептора 1 (TLR1); толл-подібного рецептора 4 (TLR4); мембранного білка А1 (SLC11A1), фактора некрозу пухлини α (TNFα), манозозв’язувального лектину 1 (MBL1) і гамма-рецептора інтерферону 2 (IFNGR2) та аналізу параметрів продуктивності корів вітчизняної селекції порід українська чорно-ряба молочна та українська червоно-ряба молочна за виявленими поліморфними локусами для збереження генофонду даних порід і підвищення їх продуктивності за рахунок використання перспективних ДНК-маркерів із господарсько цінними ознаками. За результатами проведених досліджень вперше проаналізовано та встановлено особливості генетичної структури дослідних популяцій корів української чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за маркерними мутаціями 1596G>A у першому екзоні гена TLR1; 8732G>A, 8834G>C та 2021C>T в третьому екзоні TLR4; 7400C>G, 7808A>T в одинадцятому екзоні SLC11A1; -824A>G у промоторному фрагменті гена TNFα; 2651G>A у другому екзоні MBL1 і 1008А>G у сьомому екзоні IFNGR2. В української чорнорябої та червоно-рябої молочних порід виявлено три можливі генотипи. Частоти генотипів AA, AG та GG української чорно-рябої породи становлять відповідно 0,12; 0,64; 0,24; червоно-рябої молочної – 0,13; 0,54; 0,33. Частоти алелів А і G складають: в чорно-рябої породи – 0,44 і 0,56; в червоно-рябої – 0,40 та 0,60 відповідно. Встановлено, що ген TLR4 є мономорфним за трьома маркерними мутаціями (8732G>A, 8834G>C, 2021C>T) у третьому екзоні в популяціях всіх досліджуваних порід корів. За MspI-поліморфізмом (8732G>A) виявлено особин двох дослідних популяцій тільки з генотипом ВВ; за RsaIполіморфізмом (8834G>C) – виключно особин з генотипом GG; за BsiHKAIполіморфізмом (2021C>T) – лише корів з гомозиготним генотипом СС. У української чорно-рябої і червоно-рябої порід домінуючим генотипом є СС з відповідними частотами для кожної з них – 0,66; 0,57. Найбільш розповсюджений алель у всіх порід – С (0,83-0,79). Для чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід спостерігається виражена перевага за частотами генотипів АА, які становлять, відповідно 0,68 та 0,83. При дослідженні особливостей розподілу гаплотипів у гені мембранного білка А1 (SLC11A1) в дослідних популяціях виявлено гаплотипи CC-АА, CG-AT, CG-AA, CG-ТТ. За встановленим поліморфізмом локусу фактора некрозу пухлини α замутацією -824A>G показано суттєві відмінності частот генотипів та алелів між дослідними популяціями корів. В української чорно-рябої породи частоти гомозиготних генотипів виявились на досить низькому рівні та з однаковими показниками (АА = GG = 0,8), тоді як в української червонорябої частота генотипу GG в 3,5 рази вища порівняно з генотипом АА. Частоти алелів А і G складають: в української чорно-рябої породи – 0,5 і 0,5; в червоно-рябої – 0,39 і 0,61 відповідно. В результаті проведеного дослідження виявлено, що ген манозозв'язувального лектину є поліморфним за маркерною мутацією 2651G>A у другому екзоні в обох досліджуваних популяціях. Визначено частоти генотипів AA, AG і GG в чорно-рябої породи – 0,35; 0,57 і 0,08; та в червоно-рябої – 0,13; 0,76 і 0,11 відповідно. Дослідження генетичної структури популяцій української чорно-рябої та червоно-рябої порід за мутацією 1008А>G у сьомому екзоні локусу інтерферону гамма-рецептора 2 свідчать про схожу тенденцію розподілу частот генотипів і алелів між дослідними групами тварин. За результатами проведеного порівняльного аналізу генетикопопуляційних показників двох дослідних популяцій української чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід за п'ятьма генами (TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1, IFNGR2) визначено, що профілі розподілу генотипів в обох порід корів за дослідними об'єктами досить схожі. Переважаючі генотипи в української чорно-рябої породи: АG (0,64) за мутацією 1596G>A (TLR1), CC (0,66) – за 7400C>G (SLC11A1), АА (0,68) – за 7808A>T (SLC11A1); АG (0,66) – за мутацією -824A>G (TNFα); АG (0,57) – за мутацією 2651G>A (MBL1); АG (0,51) – за 1008А>G (IFNGR2). Найвищу частоту мають алелі: G (0,56) за мутацією 1596G>A (TLR1), С (0,83) – за 7400C>G (SLC11A1), А (0,84) – за 7808A>T (SLC11A1), А (0,64) – за 2651G>A (MBL1) і А (0,63) – за 1008А>G (IFNGR2). Проведено аналіз параметрів продуктивності дослідних популяцій корів з різними генотипами за локусами TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1 та IFNGR2. Перспективними у напрямку підвищення молочної продуктивності є наступні комплексні генотипи: LC11A1(СG)SLC11A1(АА), ТNFα(AG), ІFNGR2(АG) (українська червоноряба молочна); TNFα(AА) та ІFNGR2(GG) (українська чорно-ряба молочна).^UThe dissertation work presents the results of investigations on toll-like receptor 1 (TLR1), toll-like receptor 4 (TLR4), membrane protein А1 (SLC11A1), tumor necrosis factor α (TNFα), mannose-binding lectin 1 (MBL1) and interferon gamma receptor 2 (IFNGR2) loci polymorphism and the analysis of productivity parameters of Ukrainian selection breeds of Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds according to the identified polymorphic loci to preserve the gene pool of these breeds and increase its productivity due to the use of promising PCR-RFLR-markers of economically valuable traits of local cattle breeds. According to the results of the researches, for the first time, the genetic structure of the experimental cattle populations of Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds was estimated by marker mutations 1596G>A in the first exon of the TLR1 gene; 8732G>A, 8834G>C and 2021C>T in the third exon of the TLR4; 7400C>G, 7808A>T in the eleventh exon of the SLC11A1; -824A>G in the promoter fragment of the TNFα gene; 2651G>A in the second exon of the MBL1 and 1008A>G in the seventh exon of the IFNGR2. Three possible genotypes are found in Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds. In Ukrainian Black-and-White breed, frequencies of AA, AG, and GG genotypes are 0,12; 0,64; 0,24 respectively; in Ukrainian Red-and-White – 0,13; 0,54; 0,33. The frequencies of A and G alleles are: in Black-and-White breed – 0,44 and 0,56; in Red-and-White – 0,40 and 0,60 respectively. The results of the study demonstrated that in all the experimental populations, the locus TLR4 by mutations 8732G>A, 8834G>C, and 2021C>T in the third exon was monomorphic. For the MspI polymorphism by 8732G>A mutation, only individuals with genotype BB were found; by 8834G>C (RsaI polymorphism) – with genotype GG; by 2021C>T (BsiHKAI polymorphism) – with genotype CC. In Ukrainian Black-and-White and Ukrainian Red-and-White dairy breeds the predominant genotype is СС with the corresponding frequencies for each of them – 0,66; 0,57. The most common allele in all cattle breeds is C (0,83-0,79). In both experimental populations of cows, the most common are AA genotype, which frequencies are 0,68 and 0,83 respectively. During the investigation of the haplotype distribution features in the membrane protein A1 gene (SLC11A1) in experimental populations CC-AA, CGAT, CG-AA, CG-TT haplotypes were revealed. According to results of the polymorphism of the tumor necrosis factor α locus by -824A>G mutation, significant differences between experimental populations of cows in the genotypes and alleles frequencies revealed. It was determined that, in Black-and-White breed the frequencies of homozygous genotypes are found at a fairly low level and with the same indicators (AA = GG = 0,17), while in Red-and-White dairy breed, the frequency of the genotype GG is 3,5 times higher compared to the genotype AA. The frequencies of alleles A and G are: in Black-and-White breed – 0,5 and 0,5; in Red-and-White – 0,39 and 0,61 respectively. The results of the study demonstrated that in both the experimental populations, the mannose-binding lectin gene by mutation 2651G>A in the second exon is polymorphic. Frequencies of AA, AG and GG genotypes were determined in Black-and-White breed – 0,35; 0,57 and 0,08; and in Red-and-White breed – 0,13; 0,76 and 0,11 respectively. The study of genetic structure of the populations of Ukrainian Black-andWhite and Red-and-White dairy breeds by 1008A>G mutation in the seventh exon of the interferon gamma-receptor 2 locus indicate a similar trend in the distribution of genotype and allele frequencies between experimental groups of animals. According to the results of conducted comparative analysis of populationgenetic parameters of two experimental populations of Ukrainian Black-and-White and Red-and-White dairy breeds on five genes (TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1, IFNGR2), it was determined that significant differences between the experimental groups of cows are not observed. Predominant genotypes in Ukrainian Black-nd-White breed are: АG (0,64) by mutation 1596G>A (TLR1), CC (0,66) – by 7400C>G (SLC11A1), AA (0,68) – by 7808A>T (SLC11A1); AG (0,66) – by mutation -824A>G (TNFα); AG (0,57) – by mutation 2651G>A (MBL1); АG (0,51) – by 1008А>G (IFNGR2). Alleles are characterized by the highest frequencies: G (0,56) by mutation 1596G>A (TLR1), C (0,83) by 7400C>G (SLC11A1), A (0,84) by 7808A>T (SLC11A1), A (0,64) – by 2651G>A (MBL1) and A (0,63) – by 1008A>G (IFNGR2). The analysis of productivity traits of experimental cattle populations with different genotypes by TLR1, SLC11A1, TNFα, MBL1 and IFNGR2 loci was conducted. Promising in the direction of increasing milk productivity are TNFα(AА) and ІFNGR2(GG) for Ukrainian Black-and-White breed; SLC11A1СGSLC11A1АА, ТNFα(AG), ІFNGR2(АG) – for Ukrainian Redand-White dairy breed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Кісєльова Г. Г. 
Обгрунтування використання толерогенних дендритних клітин, отриманих з кріоконсервованих попередників, у лікуванні аутоімунних захворювань (експериментальне дослідження).: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Г. Г. Кісєльова. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню особливостей впливу кріоконсервування за різними режимами на структурні і функціональні характеристики мононуклеарів (МНК) кісткового мозку та дендритних клітин (ДК) отриманих з них in vitro.Суттєва увага в роботі приділяється оцінці толерогенного потенціалу отриманих з кріоконсервованих МНК ДК, а саме, здатності мінімізувати прояви у мишей ад’ювантного артриту (АА) як експериментальної моделі ревматоїдного артриту (РА) у людини.В роботі було використано наступні сучасні методи досліджень: кріоконсервування, культивування in vitro, проточна цитофлуориметрія, ПЛР в реальному часі, імуномагнітне сортування клітин, інвертована та світлова мікроскопія.Відпрацьовано метод виділення з кісткового мозку мишей СВА/Н 20-тижневого віку МНК у градієнті тразографу, який дозволяє отримати більш ніж 40 % клітин, серед яких 12 % становили CD14+-моноцити – попередники ДК. Визначені умови отримання з МНК кісткового мозку ДК з толерогенними властивостями методом культивування in vitro в присутності ГМ-КСФ (20 нг/мл), IЛ-4 (5 нг/мл) та дексаметозону (0,4 мкг/мл). Це дозволило одержати 96% клітин – кандидатів у ДК з високим рівнем життєздатності (92%).Для підтвердження незрілого толерогенного фенотипу ДК, отриманих в культурі, було підібрано панель маркерів для цитофлуориментричного аналізу. Встановлено, що диференціювання моноцитів у незрілі ДК супроводжується появою характерного для цих клітин маркера – CD11b, втратою CD14-антигена і мінімізацією рівня експресії костимуляторних молекул СD80, СD86.Продемонстровано, що важливою складовою патогенезу АА є дисрегуляція функції імунної системи на тлі розбалансування цитокінового профілю з переважним зростанням вмісту прозапальних цитокінів (ІЛ-6, ФНП-α, ІФН-γ) і дисфункції Т- регуляторної (Трег) ланки імунітету. Такі зміни супроводжувались підвищенням клініко-лабораторних показників: рівня сіалових кіслот, серомукоїдів, та індексу артриту (ІА). Вивчено вплив різних режимів (Р) кріоконсервування під захистом 10% ДМСО з повільною швидкістю охолодження: 1 град /хв до – 80ºС (Р1); до – 40ºС (Р2); до – 25ºС (Р3) з наступним зануренням у кожному випадку у рідкий азот (-196 ºС) на структурні та функціональні властивості МНК кісткового мозку. Показано, що змінюючи умови кріоконсервування можна збільшити толерогенний потенціал отриманих для імунотерапії ДК.Вперше доведено, що кріоконсервування МНК за розробленим режимом (Р2) у порівнянні із загальноприйнятим (Р1) забезпечував максимальні показники їх життєздатності, метаболічної активності, та вмісту CD14+ - попередників ДК, разом з високою експресією білків теплового шоку Нsp70 – індукторів їх толерогенної активності. Оцінка функціонального потенціалу ДК отриманих in vitro з кріоконсервованих МНК за Р2 продемонструвала більш високу їхтолерогенну активность. Підтверджено, що підвищення вмісту Hsp70 в них сприяло збільшенню формування Т-регуляторних клітин (CD4+CD25+ та FOXP3+) і їх функіонального потенціалу за рахунок активації гена foxp3. Це призводило до зниження клінічної маніфестації аутоімунної патології у тварин. Встановлено пролонгований ефект імунотерапії дендритними клітинами, отриманими з кріоконсервованих за Р2 МНК. Аналіз вмісту CD4+CD25+- та FOXP3+-клітин, рівня експресії гена foxp3 і ІА на 7 і 14 добу після застосування різного виду толДК показав, що покращення клінічного статусу тварин з АА більшою мірою корелює з вмістом FOXP3+ Т-регулятрних клітин, ніж рівнем експресії гена foxp3.Продемонстрована здатність толДК отриманих з кріоконсервованих МНК корегувати порушений цитокіновий профіль з переважним стимулюванням продукції протизапальних цитокінів (ІЛ-4, ІЛ-10) і нормалізацією клінічного стану тварин з АА. Зіставлення ступеня інгібіції прозапальних і стимуляції протизапальних цитокінів після різного виду толДК-терапії свідчить про їхню здатність реалізувати різноспрямовану і з різним ступенем активність по відношенню до цих цитокінів.Вперше встановлені переваги ДК з кріоконсервованих попередників, особливо за режимом 2 в прояві імунокорегуючої дії в порівнянні з ДК отриманими з нативних МНК.Отримані в роботі результати можуть бути використані лікарями-клініцистами які опановують і впроваджують методи клітинно-тканинної терапії в практику лікування АІЗ, в тому числі РА. Представлений матеріал демонструє можливістьвикористання ультранизьких температур як «інструмента», що здатний спрямовано керувати толерогенним потенціалом ДК, отриманих з клітин-попередників.^UThe dissertation is devoted to the study of the features of the cryopreservation effect under different regimes on the structural and functional characteristics of bone marrow mononuclear cells (MNC) and dendritic cells (DC) obtained from them in vitro. Considerable attention is paid to the assessment of the tolerogenic potential of DCs obtained from cryopreserved MNCs, namely, the ability to minimize the manifestations of adjuvant arthritis (AA) in mice as an experimental model of rheumatoid arthritis (RA) in humans. The following modern research methods were used in the work: cryopreservation, in vitro cultivation, flow cytofluorimetry, real-time PCR, immunomagnetic cell sorting, inverted and light microscopy. A method of isolating MNCs from the bone marrow of 20-week-old SBA/H mice in a trasograph gradient was developed, which allows obtaining more than 40% of cells, among which 12% were CD14+ monocytes - DC precursors.It was established that the differentiation of monocytes into immature DCs is accompanied by the appearance of a marker characteristic for these cells - CD11b, the loss of the CD14 antigen and the minimization of the level of expression of costimulatory molecules CD80, CD86. It has been demonstrated that an important component of the pathogenesis of AA is the dysregulation of the function of the immune system (IS) against the background of an imbalance of the cytokine profile with a predominant increase in the content of pro-inflammatory cytokines (IL-6, TNF-α, IFN-γ) and dysfunction of the T-regulatory (Treg) link of immunity. Such changes were accompanied by an increase in clinical and laboratory indicators: the level of sialic acids, seromucoids, and the index of arthritis (IA).The influence of different modes (P) of cryopreservation under the protection of 10% DMSO with a slow cooling rate was studied: 1 degree / min to - 80ºС (P1); up to - 40ºС (P2); to -25ºС (P3) followed by immersion in liquid nitrogen (-196ºС) in each case for the structural and functional properties of bone marrow MNC. It is shown that changing the conditions of cryopreservation can increase the tolerogenic potential of DCs obtained for immunotherapy.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кваченюк Д. А. 
Соматотропна  недостатність: вплив вітаміну D  на систему гормон росту/ростові фактори у дітей та підлітків: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Д. А. Кваченюк. — Б.м., 2023 — укp.

Мета дисертаційної роботи - підвищення ефективності лікування дітей з соматотропною недостатністю (СН) на підставі вивчення взаємозв’язку системи ГР/ростові фактори, рівню вітаміну D та поліморфізмів гена рецептора вітаміну D.Для досягнення мети та вирішення завдань дослідження у відділі дитячої ендокринної патології ДУ «Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П. Комісаренка НАМН України» нами було проведено обстеження 226 дітей з низькорослістю.При проведенні дослідження використовувалися загальноклінічні; гормональні та біохімічні обстеження: визначення тиреотропного гормону (ТТГ), вільного тироксину (вілТ4), інсуліноподібного чинника росту-1 (ІПЧР-1), фонового та стимульованого рівнів ГР, вмісту віт D, греліну (Ghr), паратгормону (ПТГ), вітамін D-зв’язуючого глобуліну (ВD-ЗГ); молекулярно-генетичні методи; інструментальні та статистичні методи дослідження.У пацієнтів з СН виявлена позитивна кореляція між вмістом 25(ОН)D та рівнем ІПЧР-1, встановлений зворотній зв’язок віт D з КВ, а також прямі кореляційні відношення між рівнем ІПЧР-1, стимульованим рівнем ГР, рівнем паратгормону та КВ. Рівень Ghr має зворотню кореляцію з ВD-ЗГ i прямо корелює з фоновим і стимульованим рівнями ГР та рівнем ІПЧР-1. З’ясовано, що найчастіше у більшості пацієнтів із СН при поліморфізмі BsmI гена рецептора віт D (VDR) та при поліморфізмі гена COLIA1 зустрічається алель G. При поліморфізмі BsmI гена VDR носіями генотипу GA були 53,57% обстежених, а генотипу GG - 25%; при поліморфізмі гена COLIA1- носіями генотипу GG були 53,57%, генотипу GT - 39,29% осіб. При поліморфізмі ApaI гена VDR домінував генотип АС. Встановлено зв’язок середньої сили генотипу ТС TaqI VDR з низьким рівнем 25(OH)D в плазмі крові. Наявність генотипу АС ApaІ VDR у 8,43 раз підвищує шанси наявності гіповітамінозу D. Визначено, що поліморфізми BsmI та АраI гена VDR є значущими клініко-діагностичними факторами для оцінки ризику розвитку СН. Наявність алеля G BsmI та алеля А АраI вірогідно асоціюється з високим ризиком розвитку СН, як при гомо-, так і при гетерозиготних генотипах. Наявність гомозиготного генотипу АА BsmI VDR та гомозиготного генотипу СС АраI VDR можна розглядати як протекторні поліморфізми щодо СН.Встановлено, що додавання препаратів віт D призводить до підвищення ефективності лікування препаратами рГР. Додавання в схему лікування віт D гальмує зниження швидкості росту, яке відбувається після першого року монотерапії рГР, і в подальшому швидкість росту залишається стабільною та прийнятною для досягнення задовільних показників росту.Наукова новизна дослідження полягає в тому, що вперше проведено комплексне дослідження особливостей стану системи ГР/ІПЧР-1 у дітей препубертатного віку із СН в умовах різного забезпечення організму віт D.Вивчені показники ростового фактора греліну у дітей препубертатного віку з СН.Вперше в Україні проведено дослідження генотипових особливостей дітей з СН, а саме вивчення розподілу частот алелів та генотипів BsmI, TaqІ, ApaI гена VDR та поліморфізм гена COLІA1 у пацієнтів із СН.Наявність алеля G BsmI та алеля А АраI вірогідно асоціюється з високим ризиком розвитку СН, як при гомо-, так і при гетерозиготних генотипах. Наявність гомозиготного генотипу АА BsmI VDR та гомозиготного генотипу СС АраІ VDR можна розглядати як протекторні поліморфізми щодо розвитку СН.Вперше в Україні визначена доцільність та ефективність включення препаратів віт D до комплексної терапії препаратами рГР. Включення віт D до комплексної терапії таких пацієнтів призводить до вірогідної прибавки в рості. Практичне значення отриманих результатів полягає в наступному:Встановлено суттєвий дисбаланс віт D у більшості дітей із СН, незалежно від форми захворювання, що передбачає обов’язкове дослідження вмісту віт D до початку та на тлі застосування препаратів рГР у дітей з даною патологією, а також нормалізацію його рівня до початку терапії препаратами рГР.Встановлено, що за наявності зниження ефективності терапії препаратами рГР після перших років лікування рекомендовано застосування комбінованої терапії дітей із СН препаратами рГР та віт D.Встановлено, що носійство алеля G BsmI VDR, та носійство алеля А АраІ VDR вірогідно асоціюється з ризиком розвитку СН, що може бути додатковим діагностичним тестом. Ключові слова: вітамін D, поліморфізм гена рецептора вітаміну D, гормон росту, інсуліноподібний чинник росту-1, грелін, паратгормон, вітамін D-зв’язуючий глобулін, соматотропна недостатність, рекомбінантний людський гормон росту, діти, підлітки, лікування.^UThe goal of study is to increase the treatment efficacy in children with growth hormone deficiency based on the study of the relationship between the GH /growth factors axis, vitamin D level and the vitamin D receptor gene polymorphisms. Clinical evaluation was performed in the Department of Pediatric Endocrine Pathology VP Komisarenko Institute of Endocrinology and Metabolism; 226 children with short stature were enrolled in the study. When conducting the research, general clinical, hormonal and biochemical methods were used: determination of thyroid-stimulating hormone TSH, free thyroxine, insulin-like growth factor-1 (IGF-1), basal and stimulated GH levels, vit D content, ghrelin (Ghr), parathyroid hormone, vitamin D-binding protein (VD-BP), biochemical blood analysis; molecular genetics methods; instrumental; statistical research methods. In patients with GHD, a positive correlation between the 25(OH)D plasma levels and IGF-1 level was shown, an inverse relationship between vit D and BA was established, as well as direct correlations between IGF-1 level, stimulated GH level, PTH level and BA. It was established that reduced IGF-1 levels, basal and stimulated GH levels and hypovitaminosis D associated with normal levels of Ghr, PTH and increased indicators of VD-BP in the majority of patients with GHD. Ghr level has an inverse correlation with VD-BP and directly correlates with the basal and stimulated levels of GH and IGF-1 level. It was found that most GHD patients with the BsmI polymorphism and COLIA1 have the G allele. With the BsmI polymorphism, 53,57% of the examinees were carriers of the GA genotype, and 25% of the GG genotype; with COLІA1 - carriers of the GG genotype were 53,57%, GT genotype – 39,29% of individuals. The ApaI polymorphism was dominated by the AC genotype. Medium strength between TS TaqI genotype and the low plasma level of 25(OH)D was established. The presence of the AC ApaI genotype increases the chances of hypovitaminosis D by 8,43 times. It was determined that BsmI and ApaI polymorphisms of the VDR gene are significant clinical and diagnostic factors for risk assessing of developing GHD. Presence of G allele BsmI and allele A ApaI is reliably associated with a high risk of developing GH deficiency, both with homo- and heterozygous genotypes. The presence of homozygous genotype AA BsmI VDR and homozygous genotype CC ApaI VDR can be considered as protective polymorphisms for GHD. It has been established that the vit D supplementation leads to an increase in the effectiveness of treatment with rhGH. Vit D supplementation to the treatment regimen inhibits the growth rate decrease that occurs after the first year of monotherapy with rhGH, and thereafter the growth velocity remains stable and acceptable for achieving satisfactory growth rates. The scientific novelty of the study is that, for the first time, a comprehensive study of the GH/IGF-1 axis status was conducted in prepubertal GHD children in conditions of different supply of vit D. The indicators of the growth factor - ghrelin - in prepubertal GHD children were studied. For the first time in Ukraine, a study of the genotypic characteristics of GHD children was conducted, namely the study of the distribution of allele frequencies and genotypes of the polymorphic loci BsmI, TaqI, ApaI of the vit D receptor gene and polymorphism of the type 1 collagen gene COLІA1. Presence of G BsmI and allele A ApaI is reliably associated with a high risk of developing GHD, both with homo- and heterozygous genotypes. The presence of homozygous genotype AA BsmI VDR and homozygous genotype CC ApaI VDR can be considered as protective polymorphisms for the development GHD. For the first time in Ukraine, the advisability and effectiveness of vit D supplementation in complex therapy with rhGH was determined. The inclusion of vit D in the complex therapy of such patients leads to a reliably increase in growth velocity. The practical significance of the obtained results is as follows:A significant vit D imbalance has been established in the majority of GHD children, regardless of the form of the disease, which implies a mandatory study of the vit D content before and during the use of rhGH in children with this pathology, as well as the normalization of its level before the start of rhGH therapy.It has established that due to the obvious decrease in the efficacy of rhGH therapy after the first years of treatment, it is recommended to use combined therapy of GHD children with rhGH and vit D. It was established that the carrier of the allele G BsmI VDR, and the carrier of the allele A ApaI VDR is reliably associated with the risk of GH development, which can be an additional diagnostic test. Keywords: vitamin D, vitamin D receptor gene polymorphism, growth hormone, insulin-like growth factor-1, ghrelin, parathyroid hormone, vitamin D-binding protein, growth hormone deficiency, recombinant human growth hormone children, adolescents, treatment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського