Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (161)Книжкові видання та компакт-диски (144)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>A=ШЕРСТЮК$<.>+<.>A=НАТАЛІЯ$<.>+<.>A=ПЕТРІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Шерстюк В.Г. 
Вплив термогідравлічної незворотності процесів у парокомпресорних холодильних та теплонасосних установок на їх ефективність: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / В.Г. Шерстюк ; НАН України. Ін-т пробл. машинобуд. ім. А.М.Підгорного. — Х., 2007. — 21 с. — укp.

Шляхом комплексного математичного моделювання з послідовною експериментальною перевіркою одержаних результатів знайдено узагальнену залежність ефективності парокомпресійних холодильних маших (ХМ), теплових насосів (ТН) від ступеня термогідравлічної незворотності процесів в основних блоках і елементах трубної обв'язки за різних ступенів складності схемних рішень і використання різних холодоагентів. З використанням запропонованого нового ентропійного методу визначення теплопродуктивності ТН і холодопродуктивності ХМ за неізобарних фазових перетворень одержано узагальнене кореляційне співвідношення, яке відображає взаємозв'язки ступенів впливу практично всіх незалежних режимно-геометричних чинників, від яких залежить рівень термодинамічної ефективності ХМ і ТН. Запропоновано методику, яка дозволяє на стадії передпроектних конструкторських розробок проаналізувати вплив гідравлічного опору вздовж тракту циркуляції холодоагенту на значення холодильного коефіцієнта залежно від критерію структурної сладності схеми. Для різних холодоагентів одержано відповідне узагальнювальне кореляційне рівняння. На підставі результатів енергоаудиту експлуатації ХМ у складі сучасного підприємства харчової промисловості запропоновано перспективні схемні рішення для комбінованого виробництва холоду та тепла за рахунок переведення застарілого холодильного обладнання в режим роботи ТН з використанням теплоти конденсації працюючих ХМ. Для технологічних схем, у яких ХМ і ТН працюють у єдиному комплексі тепло- та холодопостачання, запропоновано методику визначення зони робочих температур конденсації та випаровування, у межах якої застосування ТН є економічно доцільним. Виконано випробування натурного промислового фрагмента холодильної станції, що дозволило встановити адекватність запропонованої розрахункової методики визначення впливу термогідравлічної незворотності процесів, яка з достатньою точністю може використовуватися під час розв'язання прямих та зворотніх задач проектування холодильної техніки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З392.21-01 с116 + З388-01 с116 +
Шифр НБУВ: РА355747

Рубрики:

      
2.

Шерстюк О.Л. 
Контрольно-аналітичні оцінки інвестиційної привабливості торговельних підприємств: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / О.Л. Шерстюк ; Київ. нац. торг.-екон. ун-т. — К., 2003. — 25 с. — укp.

Проаналізовано стан інвестиційної діяльності в Україні, обгрунтовано необхідність здійснення контрольних процедур оцінки інвестиційної привабливості торговельних підприємств. Визначено основні принципи, а також розглянуто пропозиції щодо формування інформаційної бази контролю та аналізу даної привабливості. Запропоновано шляхи удосконалення формування фінансової звітності підприємств, що сприятиме підвищенню аналітичних можливостей її використання під час прийняття інвестиційних рішень. Розроблено систему критеріїв інвестиційної привабливості торговельного підприємства, порядок розрахунку критичних значень фінансових показників, запропоновано методику використання комп'ютерних технологій для здійснення контрольних і аналітичних процедур оцінювання інвестиційної привабливості торговельних підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)421.1-56 +
Шифр НБУВ: РА325736

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Шерстюк О.О. 
Морфологічний стан слизової оболонки пілоричного відділу шлунка і ясенних сосочків в нормі та при виразковій хворобі: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / О.О. Шерстюк ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2002. — 36 с. — укp.

Викладено теоретичні узагальнення та нові рішення проблеми, пов'язані з морфологічною сутністю інтеркурентного зв'язку між виразковою хворобою (локалізація виразки в пілоричному відділі шлунка) і катаральним хронічним гінгівітом, зважаючи на спільність реакції імунної системи слизових оболонок травного тракту на однорідний антигенний фактор. Проведено морфологічний аналіз досліджених об'єктів. Суттєво розширено уявлення про конструкцію гемомікроциркуляторного русла ясен. Встановлено, що в покривному епітелії ясен є наявними дві зони: глибока - проникна і поверхнева - непроникна. Вперше особливу увагу приділено власному скорочувальному механізму слизової оболонки шлунка. Обгрунтовано положення, згідно з яким стуктурно-функціональним осередком слизової оболонки шлунка слід розглядати мікроанатомічний комплекс різнохарактерних тканинних структур, локалізованих у межах окремих шлункових полів. Ці осередки є зонами, де найбільш чітко виявляються морфологічні зміни за наявності патології слизової оболонки шлунка. Встановлено, що місцеві прояви реакції імунної системи ясенних сосочків у разі гінгівіту, інтеркурентного виразковій хворобі, ідентичні до тих, що мають місце у слизовій оболонці периульцерозної зони пілоричного відділу шлунка.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.204.6-4
Шифр НБУВ: РА320018 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Шерстюк В.С. 
Обгрунтування параметрів процесу висіву мінеральних добрив розподільчо-дозуючим пристроєм: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / В.С. Шерстюк ; Харк. нац. техн. ун-т сіл. госп-ва ім. П.Василенка. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення технологічного процесу висіву мінеральних добрив шляхом створення розподільно-дозувального пристрою (РДП) для забезпечення підвищення рівномірності внесення живлення та продуктивності агрегату. Наведено класифікацію існуючих пристроїв для висіву мінеральних добрив, на базі аналізу яких запропоновано новий тип РДП у вигляді транспортувальної труби з внутрішньою гвинтовою поверхнею (ТТГ) з проміжним примусовим відбором добрив у висівних вікнах з дозаторами. Розроблено математичні моделі переміщення частинок та шару сипкого матеріалу в ТТГ і в дозувальному пристрої. Досліджено вплив конструктивних і кінематичних параметрів на швидкість переміщення матеріалу та продуктивність ТТГ і дозатора. За результатами досліджень визначено раціональні параметри РДП. Адекватність математичних моделей експериментально підтверджено на лабораторних і натурних установках. Основні результати наукового дослідження передано на ВАТ "Галещина, машзавод" Полтавської області та впроваджено у виробничну діяльність фермерських господарств "ОКА" та "Діамант" на Харківщині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.443 +
Шифр НБУВ: РА334844

Рубрики:

      
5.

Шерстюк 
Організаційно-економічний механізм інноваційної діяльності в паливно- енергетичному комплексі України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Ростислав Володимирович Шерстюк ; Науково-дослідний економічний ін-т Міністерства економіки України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-554-434-55
Шифр НБУВ: РА348014

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Шерстюк В.М. 
Організаційно-правові та морально-психологічні засади судово-експертної діяльності: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.09 / В.М. Шерстюк ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено організаційно-правові та морально-психологічні проблеми судово-експертної діяльності. Визначено роль судової експертизи у системі процесуальних дій і проаналізовано пізнавальну функцію судово-експертної діяльності. Досліджено можливості застосування експертних версій і механізми формування внутрішнього переконання судового експерта. Проаналізовано систему засобів судово-експертного дослідження (методи експертного дослідження, експертні методики, експертні технології). Розроблено професіограму судового експерта та встановлено специфіку підготовки експертних кадрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х894.9(4УКР) + Х893.9(4УКР)413 +
Шифр НБУВ: РА355738

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Шерстюк С.О. 
Патологічна анатомія органів імунної системи плодів та дітей раннього віку від ВІЛ-інфікованих матерів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / С.О. Шерстюк ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено морфофункціональні особливості тимуса, селезінки та мезентеріальних лімфатичних вузлів (МЛВ) на ранніх етапах та у постнатальному періоді онтогенезу під впливом ВІЛ-інфекції матері. Материнська ВІЛ-інфекція у цих органах має прояв у розвитку простої дисплазії, дисплазії з атрофією або гіперплазії лімфоїдного й епітеліального компонентів. Установлено, що за умов, якщо інфікування відбулось до сьомого тижня ембріогенезу, коли тимус ще не сформувався, то у зв'язку з цим відбуваються порушення його нормальної структури та розвиток простої дисплазії. Виявлено, що у разі проникнення ВІЛ-інфекції в організм плода після 11 - 12-го тижня ембріогенезу, коли тимус вже сформувався та якщо антигенне навантаження було дуже великим, компенсаційні реакції імунної системи плода швидко виснажуються і розвивається дисплазія з атрофією тимуса. За умов інфікування плоду після 11 - 12-го тижня ембріогенезу, коли тимус вже сформувався та у разі, якщо антигенна стимуляція була невисокою, як компенсаційно-пристосувальна реакція виникає гіперплазія органа. Доведено, що ВІЛ-інфекція матері спричиняє порушення морфогенезу органів імунної системи плода (дозрівання та диференціювання лімфоїдної та епітеліальної клітинних популяцій), зумовлюючи їх дисфункцію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.514,0-3 + Р716.212.27-2 + Р733.41-2 +
Шифр НБУВ: РА355919

Рубрики:

      
8.

Шерстюк Є. А. 
Геотехнічна стійкість породних масивів в зоні впливу техногенного водообміну гірничорудного комплексу / Є. А. Шерстюк. — Б.м., 2021 — укp.

Шерстюк Є.А. Геотехнічна стійкість породних масивів в зоні впливу тех-ногенного водообміну гірничорудного комплексу. – Кваліфікаційна наукова робота на правах рукопису. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.15.09 – «Геотехнічна і гірнича механіка». – Національний тех-нічний університет «Дніпровська політехніка» Міністерства освіти і науки Укра-їни, Дніпро, 2021. В роботі вирішена актуальна науково-практична задача, яка полягає у встановлені закономірностей формування геотехнічної стійкості породних ма-сивів, що знаходяться в зоні впливу техногенного водообміну об'єктів гірничо-рудної промисловості, для розробки ефективних технічних рішень щодо їх за-хисту.За результатами виконаних досліджень встановлена залежність розподілу кар'єрних водопритоків та їх величин від геолого-структурних умов Інгулець-кого залізорудного родовища, виконана оцінка динаміки та закономірностей їх формування при входженні відкритих гірничих робіт в зону зрушень гірничих виробок.Розкритий механізм порушення гідрогеомеханічної стійкості породних масивів на ділянках формування локально напірного стану підземних вод в ме-жах неоднорідно-шаруватих породних товщ та встановлені особливості розви-тку деформаційних процесів в умовах техногенно порушеного водообміну.Результати досліджень використані при обґрунтуванні способів та пара-метрів інженерного захисту породних масивів в зоні впливу об'єктів гірничого виробництва ПРАТ «Інгулецький ГЗК».Ключові слова: залізорудний кар'єр, техногенний водообмін, гідроди-намічний режим, чисельне моделювання, кар'єрні водопритоки, зона зрушень, геотехнічна стійкість^USherstiuk Y.A. Geotechnical stability of rock massifs in the influence zone of technogenic groundwater mode of the mining complex. – Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Thesis for the degree of Candidate of Technical Sciences in specialty 05.15.09 - "Geotechnical and Geomechanics". – Dnipro University of Technology of the Min-istry of Education and Science of Ukraine, Dnipro, 2021.The thesis aims to solve a topical scientific and practical problem, which con-sists in identifying the patterns of formation of rock massif geotechnical stability in the influence zone of mining facilities, to develop effective technical solutions for their protection.The dependence of the distribution and values of quarry water inflows on the geological and structural conditions of the Inhulets iron ore deposit is established. An assessment of the water inflow dynamics and patterns of its formation during the entry of opencast mining operations into the collapse zone of underground min-ing is performed.The mechanism of violation of hydrogeomechanical stability of rock massifs is revealed on sites of formation of the groundwater local pressure state within the in-homogeneously layered rock strata. Features of deformation processes development in the conditions of technogenic disturbed groundwater mode are established.The research results were used to substantiate the methods and parameters of engineering protection of rock massifs in the influence zone of PJSC "Inhuletsky GZK" mining facilities.Key words: iron ore open pit, technogenic groundwater mode, hydrodynamic mode, numerical simulation, water inflows, collapse zone of underground mining, geotechnical stability


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Левківський Р. М. 
Моделі і методи динамічного планування спільного руху безпілотних апаратів в процесі промислового рибальства / Р. М. Левківський. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження - процес управління спільним рухом групи безпілотних апаратів при виконанні операції промислового рибальства. Мета дослідження - підвищення якості, ефективності та безпеки виконання операцій промислового рибальства групою безпілотних апаратів на основі моделей і методів динамічного планування безпечних траєкторій їх спільного руху. Методи дослідження: методи теорії множин, теорії графів та теорії управління для побудови моделі спільної операції; методи теорії топології для побудови моделі простору взаємодії, формальний апарат теорій нечітких, наближених та м'яких множин для подання невизначеності інформації; методи нечітких, наближених та м'яких множин і їх комбінації для побудови конфігураційного простору; методи теорії подібності для побудови гібридної моделі пошуку маршрутів; методи теорії ситуаційного управління для побудови моделі пошуку маршрутів за прецедентами; методи дотримання обмежень для синтезу просторових рішень за допомогою гібридної моделі пошуку маршрутів; методи машинного навчання для організації спільної просторової моделі; методи адаптивного планування для розв'язання задачі планування маршрутів. Вперше розроблено гібридний метод пошуку безпечних траєкторій руху в конфігураційному просторі, поданому м'якою наближеною або м'якою нечітко-наближеною топологією, що використовує коридор безпечного руху, заснований на суперпозиції багаторівневих систем конусів зіткнень і накладений на м'яку топологію простору взаємодії, та послідовно звужує конфігураційний простір, використовуючи евристики, засновані на нелінійних властивостях простору пошуку. Отримала подальший розвиток модель подання знань про динаміку взаємодії групи безпілотних апаратів під час їх спільного руху, яку засновано на використанні багаторівневих доменів безпеки, що подаються за допомогою м'якої наближеної сферичної топології у вигляді концентричних просторових областей та яка дозволяє визначати несферичні домени безпеки будь-яких розмірів і форм за допомогою відліку відмінних радіусів за різною довготою й широтою. Удосконалено інформаційну технологію вирішення задачі динамічного планування безпечних траєкторій спільного руху групи безпілотних апаратів, яку засновано на гібридному методі пошуку безпечних траєкторій руху в конфігураційному просторі, поданому м'якою наближеною топологією, що дозволяє поєднати методи штучних потенційних полів, визначення подібних просторових конфігурацій та RRT. Галузь використання – в транспортних та спеціальних системах, де використовується групове управління спільним рухом рухомих об'єктів будь-яких типів.^UThe purpose of the study is to improve the quality, efficiency, and safety of industrial fishing operations performed by a group of unmanned vehicles based on models and methods of dynamic planning of safe trajectories of their joint motion. Research methods: methods of set theory, graph theory and control theory to build a model of joint operation; methods of topology theory to build a model of interaction space, the formal apparatus of theories of fuzzy, rough and soft sets to represent the uncertainty of information; methods of fuzzy, rough and soft sets and their combinations to build a configuration space; methods of similarity theory for building a hybrid trajectory search model; methods of situational control theory to build a model for finding trajectories by cases; methods of constraint satisfaction for the synthesis of spatial solutions using a hybrid model of trajectory search; machine learning methods for organizing a common spatial model; adaptive planning methods to solve the problem of trajectories planning. First developed a hybrid method for finding safe trajectories in a configuration space represented by a soft rough or soft fuzzy-rough topology using a safe motion corridor based on the superposition of multilevel collision cone systems and superimposed on a soft interaction space topology that consistently narrows the configuration space using heuristics based on the nonlinear properties of the search space. The model of knowledge representation about dynamics of interaction of a group of unmanned vehicles during their joint movement has been further developed based on the use of multilevel safety domains, represented by a soft rough spherical topology in the form of concentric spatial regions, which allows to determine non-spherical safety domains of any size and shape by counting different radii at different longitude and latitude. The information technology to solve the problem of dynamic planning of safe trajectories of a group of unmanned vehicles has been improved, which is based on a hybrid method of finding safe trajectories in a configuration space represented by a soft rough topology that allows to combine methods of artificial potential fields, definition of similar spatial configurations and RRT. Field of use - transport and special systems, which use group control of the joint motion of moving objects of any type.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Панов С. І. 
Патологічна анатомія гепатобіліарної системи новонароджених та дітей віком до 1 року від ВІЛ-інфікованих матерів: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / С. І. Панов. — Б.м., 2024 — укp.

На меті дисертаційного дослідження було вивчити морфологічні особливості гепатобіліарної системи новонароджених та дітей віком до 1 року від ВІЛ-інфікованих матерів. Дане дослідження ґрунтується на вивченні 89 випадків автопсій доношених мертвонароджених та дітей віком до 1 року, які народилися від ВІЛ-моно-інфікованих матерів, та автопсій доношених новонароджених дітей, які народилися від здорових матерів. Завдяки результатам комплексних морфологічних досліджень було доведено, що ВІЛ-інфекція матері має суттєвий негативний вплив на гепатобіліарну систему плоду та подальше життя дитини. Було встановлено, що при материнської ВІЛ-інфекції відбувається затримка внутрішньоутробного розвитку плода, народження дітей з малою масою тіла та гепатомегалія. Було уперше визначено, що з моменту народження і по мірі дорослішання дітей від ВІЛ-інфікованих матерів в крові реєструвалися прогресивна анемія, лейкопенія, тромбоцитопенія, лімфопенія зі значним зниженням рівня CD4-лімфоцитів та різке підвищення ШОЕ. Також було визначено, що з моменту народження і по мірі дорослішання дітей від ВІЛ-інфікованих матерів в крові реєструвалося прогресивне підвищення рівнів печінкових ензимів (АЛТ, АСТ, ГГТ, ЛФ), білірубіну та прогресивне зниження рівня альбуміну. Було встановлено, що з моменту народження і по мірі дорослішання дітей від ВІЛ-інфікованих матерів у паренхіматозному компоненті печінки реєструвалися ознаки його редукції, підвищення з подальшим зниженням рівня регенераторної активності гепатоцитів, прогресивний жировий гепатоз та стеатогепатит. У стромальному компоненті печінки дітей від ВІЛ-інфікованих матерів реєструвалися ознаки його прогресивного розростання та колагенізації за рахунок підвищеної продукції та накопичення фібронектину, колагенів I і III типів в стромі портальних трактів і сформованих септ, та колагену IV типу в просторах Діссе за ходом синусоїдів. Також було встановлено, що з моменту народження і по мірі дорослішання дітей від ВІЛ-інфікованих матерів непаренхіматозні клітини печінки демонстрували ознаки їхньої редукції (клітини Купфера, печінково-асоційовані CD4-лімфоцити), проліферації (дендритні клітини), проліферації та гіперактивації (зірчасті клітини печінки). Була визначена та аргументована важлива діагностична значущість біомаркерів фіброзу печінки APRI та FIB-4, які дозволили ефективно встановити наявність і відстежити динаміку розвитку фібротичних змін печінки дітей від ВІЛ-інфікованих матерів. Було встановлено, що з моменту народження і по мірі дорослішання дітей від ВІЛ-інфікованих матерів в гепатоцитах відбувалося прогресивне пошкодження мітохондрій у вигляді їх гіперплазії зі зміною форми (подовження, балонізація, химерні форми), гіпертрофії (мегамітохондрії), збільшення кількості щільних гранул, конденсації матриксу, втрати крист, появи ниткоподібного та кристалічного матеріалу всередині них. Проведений кореляційний аналіз отриманих показників зареєстрував позитивний кореляційний зв'язок між показниками рівня CD4-лімфоцитів і альбуміну в крові; рівня альбуміну та гемоглобіну в крові; процентного показника строми печінки та кількості активованих зірчастих клітин в печінці; рівня CD4-лімфоцитів в печінці та CD4-лімфоцитів в крові; кількості зірчастих клітин печінки та рівнів експресії фібронектину, колагену I, III і IV типів в печінці; процентного показника строми печінки та біомаркерів фіброзу печінки APRI і FIB-4. Також був зареєстрований негативний кореляційний зв'язок між показниками рівня білірубіну в крові та процентного показника жовчних протоків в печінці; кількості гепатоцитів в печінці та рівнями АЛТ і АСТ в крові. Практичне значення отриманих результатів. Отримані результати розширили інформаційну базу патології гепатобіліарної системи дітей, народжених від ВІЛ-інфікованих матерів. При патоморфологічному дослідженні гепатобіліарної системи таких дітей, необхідно розуміти, що пошкодження та редукція паренхіматозного компоненту, виснаження макрофагально-лімфоїдного компоненту, та значне розростання стромального компоненту засвідчують факт відповіді організму дитини на ВІЛ-інфекцію матері та продуктивного інфікування самої дитини. Також, була встановлена та обґрунтована висока вірогідність порушень функцій гепатобіліарної системи дітей від ВІЛ-інфікованих матерів в постнатальному періоді і це потребує предметної уваги неонатологів, педіатрів, дитячих гастроентерологів та інфекціоністів до таких дітей при їх лікуванні. Ключові слова: ВІЛ, печінка, паренхіма печінки, строма печінки, гепатоцити, клітини Купфера, зірчасті клітини печінки, дендритні клітини печінки, печінково-асоційовані лімфоцити, імуногістохімічне дослідження, морфометричне дослідження.^UThe aim of the study was to study the morphological features of the hepatobiliary system of newborns and children under the age of 1 year from HIV-infected mothers. This study is based on the study of 89 cases of autopsies of newborns and children under the age of 1 year old from HIV-mono-infected mothers and autopsies of healthy newborn from healthy mothers. Due to the results of complex morphological studies, it has been proved that HIV infection of the mother has a significant negative impact on the hepatobiliary system of the fetus and the subsequent life of the child. It was established that during maternal HIV infection there is a delay in the fetal development, the birth of children with a low body weight and hepatomegaly.For the first time it was determined, that the children from HIV-infected mothers have got a progressing anemia, leukopenia, thrombocytopenia, lymphopenia with a significant decrease in CD4-lymphocyte levels, and elevated ESR, that were recorded in the blood of children from the moment of birth and up to age of 1 year old. Also, it was determined, that the children from HIV-infected mothers have got a progressive elevation of liver enzymes (ALT, AST, GGT, AP) and bilirubin, and a progressive decrease in albumin levels, that were recorded in the blood of children from the moment of birth and up to age of 1 year old. From the moment of birth and up to age of 1 year old, the parenchymal component of the liver of children from HIV-infected mothers showed signs of its reduction, initial increase with subsequent decrease in the level of regenerative activity of hepatocytes, progressive development of fatty liver and steatohepatitis. The stromal component of the liver of children from HIV-infected mothers showed the signs of its progressive proliferation and collagenization due to increased production and accumulation of fibronectin, type I and III collagens in the stroma of portal tracts and newly formed septa, and the signs of hepatic sinusoid capillarization due to type IV collagen accumulation in the space of Disse of the hepatic sinusoids. From the moment of birth and up to age of 1 year old, the nonparenchymal liver cells of children from HIV-infected mothers showed signs of their significant reduction (Kupffer cells, liver-associated-CD4-lymphocytes), proliferation and hyperactivation (hepatic stellate cells) and proliferation (endothelial and dendritic cells). It was showed the important diagnostic significance of APRI and FIB-4 liver fibrosis biomarkers, which effectively established the presence and tracked the dynamics of fibrotic changes in the liver of children from HIV-infected mothers. Also, it was established, that from the moment of birth and up to age of 1 year old, the hepatocytes of children from HIV-infected mothers showed signs of the progressive damage of mitochondria in the form of their hyperplasia with a shape changes (elongation, ballooning, bizarre forms), hypertrophy (megamitohondria); the appearance of dense granules inside of them; the condensation of their matrix; the loss of the mitochondrial cristae; the appearance of filaments and crystalline material inside of them. A correlation analysis of the obtained data revealed a positive correlation between the levels of CD4-lymphocytes and albumin in the blood; the level of albumin and hemoglobin in the blood; the percentage of liver stromal component and the number of activated hepatic stellate cells in the liver; the level of CD4-lymphocytes in the liver and CD4-lymphocytes in the blood; the number of hepatic stellate cells in the liver and the levels of expression of fibronectin, type I, III and IV collagen in the liver; the percentage of liver stromal component and liver fibrosis biomarkers APRI and FIB-4. Also, it was revealed a negative correlation between the indicators of the level of bilirubin in the blood and the percentage of biliary ducts in the liver; the number of hepatocytes in the liver and the level of ALT and AST in the blood. The obtained results broadened the information base of the hepatobiliary pathology in children from HIV-infected mothers. In the pathomorphological study of the hepatobiliary system of children from HIV-infected mothers, it should be taken into account that the damage and reduction of the parenchymal component, the depletion of the macrophage-lymphoid component, and the massive proliferation of the stromal component testify to the fact that the child`s liver responses to the mother's HIV infection in all cases and has a various signs of the possible productive HIV-infection. Also, it was established the high probability of the hepatobiliary pathology progression in children from HIV-infected mothers during the postnatal period, and this fact requires high attention to those children from neonatologists, pediatricians, pediatric gastroenterologists and pediatric infectionists during their treatment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського