Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (22)Реферативна база даних (1770)Книжкові видання та компакт-диски (228)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ШТУЧНІ$<.>+<.>K=ВОДОЙМ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 237
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євтушенко А.В. 
Лігулідози риб (епізоотологія, біологія збудників, патогенез, розробка заходів боротьби): Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / А.В. Євтушенко ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2003. — 20 с. — укp.

Досліджено епізоотологію, біологію та екологію найбільш поширених збудників лігулідозів - Ligula intestinalis та Digramma interrupta, патогенез захворювань, розроблено заходи боротьби з лігулідозними інвазіями. Вперше отримано дані щодо перебігу епізоотичного процесу у разі лігулідозів риб у водоймах з різними гідробіологічними режимами, доповнено дані щодо строків дозрівання плероцеркоїдів L. intestinalis у додатковому хазяїні. Вивчено динаміку яйцепродукції зрілими гельмінтами, встановлено новий вид першого проміжного хазяїна у циклі розвитку L. intestinalis та D. interrupta. Розглянуто вплив лігулідозних інвазій на гематологічні та біохімічні показники крові, біологічні показники розвитку риб у водоймах з різними гідробіологічними режимами. Вперше встановлено фактори, що обумовлюють зміну поведінки інвазованих лігулідами риб. Визначено ефективність альбендазолу під час його застосування на ранній стадії інвазування риб збудниками лігулідозів. Розроблено методичні рекомендації щодо заходів боротьби з лігульозом та диграмозом риб у рибопромислових водоймах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.624.2 +
Шифр НБУВ: РА327073

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Єльнікова Т.О. 
Автоматизована система для вимірювань геометричних характеристик фітопланктону у водоймах: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.01 / Т.О. Єльнікова ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено методи та засоби вимірювань геометричних параметрів і маси фітопланктону у водоймах господарсько-побутового призначення. Розширено функціональні можливості та підвищено швидкодію засобів вимірювань на підставі введення в комп'ютер і алгоритмічної обробки відеозображень фітопланктону. Розглянуто похибки перетворення вимірювальної відеоінформації у процесі вимірювань, визначено заходи щодо їх зменшення та компенсації. Розроблено автоматизовану систему для вимірювання геометричних параметрів і маси фітопланктону. Для обробки вимірювальної відеоінформації запропоновано використовувати штучні нейронні мережі. Виконано експериментальні дослідження, які підтверджують одержані теоретичні результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*801.631.3:Е5 в641.0 +
Шифр НБУВ: РА357172

Рубрики:

      
3.

Іванова Н. О. 
Гідрологічні чинники формування екологічного стану водосховища Сасик. / Н. О. Іванова. — Б.м., 2021 — укp.

В роботі визначено та оцінено основні абіотичні чинники формування екологічного стану водойми Сасик на різних етапах її існування, а саме водообмін, гідродинамічні процеси, гідрофізичні властивості водних мас, особливості донних відкладів, деякі гідрохімічні показники водних мас та процеси формування берегової зони. Дослідження проведено з використанням методології екологічної гідрології.Встановлено, що внаслідок антропогенного перетворення водойми всі чинники зазнали змін. На сьогодні водообмін водосховища менш інтенсивний, ніж в період становлення. Особливістю гідрофізичних і гідрохімічних показників є їх мінливість і мозаїчність. Загальна мінералізація води під час досліджень становила 0,30-2,54 г/дм3 і на більшій частині акваторії не відповідала водогосподарським вимогам.^UThe main ecohydrological factors of formation of ecological state of Sasyk reservoir at different stages of its existence are defined and estimated, in particular water exchange, hydrodynamic processes, hydrophysical properties of water masses, features of bottom sediments, hydrochemical indicators of water masses and coastal zone formation processes. Their research is based on methodology base of Ecohydrology. Due to the anthropogenic transformation of the reservoir, all factors have changed. Today the water exchange of the reservoir is less intensive than in the period of formation. A feature of hydrophysical and hydrochemical parameters is their variability and mosaic. The total mineralization of water during the research was 0.30-2.54 g/dm3 and in most parts of the water did not meet water management requirements.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Ільїн Л.В. 
Лімносистеми Українського Полісся: регіональні закономірності та особливості оптимізації: автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.11 / Л.В. Ільїн ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 40 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та методичні основи конструктивно-географічних досліджень лімносистем (галузевих лімнологічних, комплексних ландшафтознавчих, конструктивно-географічних та інтегративних еколого-лімнологічних досліджень). Установлено закономірності лімногенезу й особливості природних, а також антропогенно та техногенно активізованих процесів у водоймах регіону та їх басейнах з урахуванням зональної та регіональної специфіки. Розглянуто історичні аспекти дослідження водойм. Проаналізовано існуючі їх галузеві класифікації як наукову базу геологічних досліджень і синтезу лімнолого-географічних знань. Виявлено природні умови та чинники формування станів і функціонування лімносистем, закономірності поширення природних і штучних водойм. Проведено просторово-часовий лімнолого-географічний аналіз водойм і типізацію, які вивчено як середовища осадонагромадження й акумуляції донних відкладів. Установлено геохімічні індикатори станів лімносистем. Здійснено конструктивно-географічний синтез знань про водойми, інтегративне регіональне оцінювання найважливіших природних ресурсів. Обгрунтовано напрямки їх раціонального використання в різних галузях економіки. Проаналізовано масштаби антропогенного впливу на лімносистеми. Виявлено техногенні трансформаційні процеси у водоймах. Розроблено конструктивно-лімнологічні засади раціонального використання й охорони водойм. Запропоновано шляхи оптимізації природокористування на водоймах. Обгрунтовано наукові засади, методи відновлення (оздоровлення) лімносистем регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226(45УКР1) + Д829(45УКР1)08 +
Шифр НБУВ: РА364553

Рубрики:

      
5.

Алексєєва А. О. 
Еколого-радіаційна безпека прісноводних водосховищ під впливом скидів АЕС / А. О. Алексєєва. — Б.м., 2021 — укp.

Приведено наукові та практичні результати досліджень радіонуклідного забруднен-ня прісноводних водосховищ скидами АЕС, вирішено актуальне науково-практичне за-вдання розроблення нормативів екологічної безпеки, а саме – встановлення допустимих рівнів радіонуклідного забруднення прісноводних водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС та використовуються для забезпечення іри-гаційних потреб населення. На підставі проведеного аналізу результатів радіоекологічних досліджень у районі ЮУ АЕС визначено зумовленість радіонуклідного складу прилег-лих прісноводних водоймищ впливом рідких скидів АЕС, в першу чергу 3Н і 137Cs. Вста-новлено залежність вмісту 3Н у прісноводних водосховищах від його вмісту у технологі-чних водоймах ЮУ АЕС та обґрунтовано необхідність посиленого гідроекологічного моніторингу за вмістом 3Н у прісних водоймах в районі ЮУ АЕС. Визначені за екологіч-ним принципом допустимі рівні скиду усіх радіонуклідів, які присутні у рідких скидах АЕС, дозволили доповнити відповідну методику. Розраховано допустимі концентрації радіонуклідів (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) у воді прісноводних водосховищ за екологічним принципом безпеки. Проведено польові дослідження з визна-чення коефіцієнту переходу 137Cs зі зрошувальної води у сільськогосподарські культури, результати яких використано під час удосконалення методики розрахунку допустимих концентрацій радіонуклідів у зрошувальній воді за радіаційно-гігієнічним принципом. Розраховані значення допустимих концентрацій радіонуклідів запропоновано використо-вувати у системі нормативів екологічної безпеки прісноводних водосховищ у районі АЕС, які використовуються для іригаційних потреб населення. Обґрунтовано комплекс-ний підхід щодо забезпечення екологічної безпеки водосховищ, які гідрологічно пов'язані з технологічними водоймами АЕС, з урахуванням радіаційно-гігієнічних (ефек-тивна доза опромінення людини) та екологічних (вміст радіонуклідів у донних відкла-деннях) обмежень. Застосування цього підходу дозволить проводити оперативне оціню-вання радіоекологічного стану водойм, які знаходяться під впливом скидів АЕС. Розроб-лено модель оперативного оцінювання радіонуклідного забруднення водосховищ у про-цесі зрошення (operative radiation estimation model at irrigation – OREMI), яка дає можли-вість визначати ефективну дозу опромінення людини під час спостереження за вмістом базового радіонукліду у воді прісноводного водосховища. Розроблений спосіб оператив-ного оцінювання радіонуклідного забруднення прісноводного водосховища у районі АЕС за радіаційно-гігієнічним і екологічним принципами безпеки дозволяє оперативно отримувати повну інформацію щодо рівня безпеки прісноводного водосховища у районі АЕС: 1) щодо не перевищення виділеної квоти від ліміту ефективної дози під час ірига-ційного водокористування з водосховища (10 мкЗв/рік); 2) щодо не перевищення ліміту активності радіонуклідів у біотичних компонентах водосховища (370 кБк/кг).^UScientific and practical results of researches of freshwater reservoirs radionuclide pollu-tion by NPP discharges are given. The thesis presents a solution to the relevant scientific and practical task of developing the standards of ecological safety of admissible levels of radionu-clide pollution of freshwater reservoirs, which are hydrologically connected with technological NPP reservoirs and are used for maintenance of irrigation needs of the population. Based on the analysis of the radioecological studies results in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP, we de-termined the reason of the radionuclide composition of the adjacent freshwater reservoirs by the influence of liquid discharges of the NPP, primarily 3H and 137Cs. We also established the de-pendence of the 3H content in freshwater reservoirs on its content in the technological reservoirs of the Yuzhnoukrainskа NPP, and substantiated the necessity of enhanced hydro-ecological monitoring of the 3H content in fresh water reservoirs in the area of the Yuzhnoukrainskа NPP. Ecologically permissible emission levels of all radionuclides present in NPP discharges allowed to supplement the relevant methodology. According to the ecological principle of safety we cal-culated the permissible concentrations of radionuclides (134Cs,137Cs, 89Sr, 90Sr, 106Ru, 54Mn, 58Co, 60Co, 110mAg) in freshwater reservoirs. To determine the conversion rate of 137Cs from irri-gation water to crops we carried out field studies, the results of which were used to improve the method of calculating the permissible concentrations of radionuclides in irrigation water ac-cording to the radiation-hygienic principle. We suggest using the calculated values of permissi-ble concentrations of radionuclides in the system of standards of ecological safety of freshwater reservoirs in the area of NPPs used for irrigation needs of the population. The thesis substanti-ates a comprehensive approach to ensuring the environmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reservoirs of NPPs, taking into account the radia-tion-hygienic (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow carrying out operative assessment of a radioecological condition of reservoirs which are under the influence of NPP discharges. This is the first scientifically grounded comprehensive approach to ensuring the en-vironmental safety of reservoirs, which are hydrologically connected to the technological reser-voirs of NPPs, taking into account radiation and hygiene (effective dose of human exposure) and environmental (radionuclide content in bottom sediments) restrictions. Application of this approach will allow to carry out operative assessment of a radioecological condition of reser-voirs which are under the influence of NPP discharges. We developed the scientific ideas on the rapid assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoirs using methods for de-termining the basic radionuclide, basic radiation characteristics and dose price. We determined the indicator «the dose price of irrigation», which can quickly determine the effective human dose received when consuming irrigated crops. The developed method of operative assessment of radionuclide contamination of freshwater reservoir in the NPP area according to radiation-hygienic and ecological safety principles allows to promptly obtain complete information on the level of freshwater reservoir safety in the NPP area: 1) not to exceed the allocated quota 10 μSv/year); 2) not to exceed the limit of radionuclide activity in the biotic components of the reservoir (370 кBq/kg).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Андрусяк Н.С. 
Застосування мікрокосмних моделей для визначення порушень трофічної структури річок Західного регіону України, забруднених нафтопродуктами: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Н.С. Андрусяк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 21 с. — укp.

З'ясовано еколого-токсикологічний стан малих річок і визначено порушення трофічної структури гідроекосистем у районах нафтодобування з застосуванням мікрокосмних моделей. Здійснено комплексне оцінювання екотоксикологічного стану малих річок Лекече, Стримба та Тимениці в районах нафтодобування за комплексом гідрохімічних показників та індексів забруднення водойм. Установлено видовий склад діатомових водоростей і макрозообентосу малих річок та визначено його зміни за умов нафтового забруднення. Розроблено й апробовано метод створення лабораторних мікроекосистем акваріумного та блокового типів для визначення порушень трофічної структури малих річок Західного регіону України. Запропоновано чутливі тест-параметри гідробіонтів, які доцільно вкористовувати у разі біотестування нафтового забруднення у мікрокосмних моделях. Проведено кореляційний аналіз залежності морфофункціонального стану гідробіонтів від вмісту нафтопродуктів у воді. Визначено самоочисну здатність води даних річок, забруднених нафтопродуктами, у мікроекосистемах акваріумного та блокового типів. Створено комп'ютерну автоматизовану базу даних для прогнозування наслідків забруднення малих річок Західного регіону України нафтопродуктами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.512.2 + Е0*820*803.131 +
Шифр НБУВ: РА359862

Рубрики:

      
7.

Андрущенко С. В. 
Правовий режим морського порту / С. В. Андрущенко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація є першим комплексним науковим дослідженням, присвяченим створенню на основі міжнародних стандартів та кращих світових і європейських практик портової діяльності нової науково обґрунтованої концепції правового режиму морського порту, формулюванню висновків та пропозицій, спрямованих на вдосконалення системи правового та організаційного забезпечення публічного адміністрування портової діяльності в Україні. У дисертації вперше: на підставі теоретичних розробок, законодавства та міжнародних угод охарактеризовано наукову концепцію адміністративно-правових режимів у морському законодавстві; визначено місце режиму морського порту в системі адміністративно-правових режимів; систематизовано наукові погляди, досвід національного і міжнародного нормотворення у формуванні, визначенні та публічному адмініструванні правових режимів морських портів; виокремлено та класифіковано методи і форми публічного адміністрування правового режиму морського порту. Крім того вперше сформульовано цілісну концепцію загального (комплексного) режиму морського порту, визначено його складники та функції; проаналізовано сучасний правовий режим іноземних суден та суден під українським прапором у морських портах України; охарактеризовано механізм, суб'єктів та особливості публічного адміністрування правового режиму морського порту України. Аналіз практики держав, теоретичних розробок та роботи міжнародних інституцій щодо вироблення загальноприйнятних правових норм у сфері встановлення режимів морських портів, засвідчив проходження декількох етапів: первісний, кодифікаційний, етап вироблення міжнародних норм про режим морських портів. На підставі опрацювання нормативно-правового регулювання режиму морського порту доведено, що систему сучасного міжнародного та національно-правового забезпечення режиму морського порту складає блок міжнародних угод, національного законодавства, актів локального регулювання.Зазначено, що режим акваторії (вод) морського порту встановлюється нормами національного законодавства прибережної держави через її належність до внутрішніх вод та є складовою загального (комплексного) режиму морського порту. Режим суходільної території морського порту України є складником правового режиму морського порту, характеризується відкриттям у ньому пунктів пропуску через державний кордон України та дією відповідного режиму.На підставі опрацювання динаміки розвитку інституційної системи забезпечення дотримання режиму морського порту до системи органів публічного адміністрування правового режиму морських портів України віднесено як національні, так і міжнародні керуючі інституції. Виокремлено міжнародний (глобальний, регіональний) та національний рівні публічного адміністрування правового режиму морських портів України. Запропоновано додання до раніше розроблених принципів здійснення юрисдикції прибережної держави та держави порту принципу збереження балансу прав держави порту та держави прапору судна із забезпеченням розумності, належної адаптації, пристосовності до повсякденного застосування та ненав'язливості застосовних формальностей із метою їх сумлінного дотримання та виконання. Доведено, що режим для суден у морських портах України є складником загального (комплексного) режиму морського порту. Він поєднує декілька видів режимів, що діють одночасно стосовно судна і завдяки такій дії забезпечують необхідний порядок у морському порту. До їх кола належать: санітарний, прикордонний, митний режими, режим сплати портових зборів тарифів, безпековий режим, що поєднує режими лоцманського та криголамного проведення, процедури Port State Control, регулювання руху суден та режим забезпечення безпеки суден від терористичних загроз відповідно до ISPS Code. У роботі також запропоновано внесення змін до Закону України «Про морські порти України» щодо визначення порядку відкриття/закриття морських портів для іноземного судноплавства; розроблення законодавства про штучні території в межах морських портів України як специфічних за правовим статусом і правовим режимом, а також порядку їх віднесення до категорії постійних портових споруд; напрями вдосконалення програмних документів довгострокового планування розвитку морської галузі України та поточного галузевого законодавства.^UThe thesis is the first complex scientific research dedicated to the creation of a new scientifically grounded concept of the legal regime of a seaport on the basis of the international standards and the best world and European practices of port activity, formulating the conclusions and the proposals aimed at improving the system of legal and organizational support of public administration of port activities in Ukraine. This is the first time in the thesis: the scientific concept of administratively-legal regimes in maritime legislation has been described on the basis of the theoretical developments, the legislation and the international agreements; the place of the seaport regime has been determined in the system of the administratively-legal regimes; the scientific views, the experience of national and international rule-making have been systematized in the formation, determination and public administration of legal regimes of seaports; methods and forms of public administration of the legal regime of a seaport have been singled out and classified. In addition, it is the first time an integral concept has been formulated of the general (complex) regime of a seaport, its components and functions have been defined; the current legal regime has been analyzed of foreign vessels and vessels under the Ukrainian flag in the seaports of Ukraine; the mechanism, the subjects and the peculiarities of public administration of the legal regime of the seaport of Ukraine have been characterized. The analysis of the practice of states, the theoretical developments and the work of the international institutions on the development of generally accepted legal norms in the sphere of establishing the regimes of seaports, certified the passing of several stages: the initial stage, codification stage, the stage of development of international norms on the regime of seaports. Based on the processing of the normatively-legal regulation of the seaport regime, it is proved that the system of modern international and national legal support of the seaport regime forms a block of the international agreements, the national legislation, the acts of local regulation. It has been noted that the regime of the area of water of a seaport is established by the norms of the national legislation of the coastal state due to its belonging to the internal waters and is a component of the general (complex) regime of a seaport. The regime of the land territory of the seaport of Ukraine is a component of the legal regime of a seaport, characterized by the opening of checkpoints across the state border of Ukraine and the action of the relevant regime. Based on the processing of the dynamics of the development of the institutional system of ensuring compliance with the seaport regime, both national and international governing institutions are included in the system of public administration of the legal regime of the seaports of Ukraine. International (global, regional) and national levels of public administration of the legal regime of the seaports of Ukraine have been highlighted. It has been proposed to add to the previously developed principles of the execution of jurisdiction of a coastal state and a port state the principle of preserving the balance of the rights of a port state and a state flag of a ship with the provision of reasonableness, proper adaptation, adaptability to everyday use and unobtrusiveness of applicable formalities for the purpose of their conscientious observance and execution. It has been proved that the regime for vessels in the seaports of Ukraine is a component of the general (complex) regime of a seaport. It combines several types of regimes, operating simultaneously with a vessel and through this action ensures the necessary order in a seaport. It is lain to their sphere within: sanitary, border, customs regimes, regime of payment of port fees, security regime, combining the regimes of pilot and icebreaker carrying, Port State Control procedures, regulation of vessel movement and the regime of ensuring the safety of vessels from terrorist threats in accordance with ISPS Code.In the work it is also proposed the amendments to the Law of Ukraine “On Seaports of Ukraine” on determining the procedure for opening/closing seaports for foreign shipping; development of legislation on artificial territories within the seaports of Ukraine as specific in legal status and legal regime, as well as the procedure for their classification into the category of permanent port facilities; directions of improvement of the program documents of long-term planning of the development of maritime industry of Ukraine and the current branch legislation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Арбаджи-Тіпенко Л. І. 
Екологічні особливості Cyanoprokaryota Північно-Західного Приазов'я / Л. І. Арбаджи-Тіпенко. — Б.м., 2021 — укp.

Встановлено екологічні особливості угруповань та окремих видів Cyanoprokaryota у різноманітних екосистемах Приазовського національного природного парку. Виявлено 124 видів Cyanoprokaryota, які включають 127 внутрішньовидових таксонів. За системною структурою знайдені види належать до класу Cyanophyceae, у межах якого представлені 3 підкласи, 6 порядків, 18 родин і 33 роди. Екотопічне різноманіття Cyanophyceae дослідженого регіону представлене вісьмома групами та перехідними формами. Основне видове багатство альгофлори зосереджене серед аквально-субаерофітних форм, які становлять 45,5 %. Важливу роль у регіональній альгофлорі відіграють аквальні види, до яких належить 17,4 % видового багатства Cyanophyceae регіональної альгофлори. Чутливість до впливу режиму солоності залежить від типу екосистеми. Аквальні та терестріально-субаерофітні форми найбільш чутливі до впливу солоності в степових ценозах, аквально-субаерофітні – у піщаних ґрунтах, субаерофітні, аквально-терестріальні, терестріальні, аерофітні – у солончаках, еврибіонтні – у степу та у водоймах. Градієнтний аналіз дозволив одержати оцінки діапазональних індикаційних значень для видів Cyanoprokaryota з метою фітоіндикації режиму солоності екотопу. Порівняння фітоіндикаційних оцінок та рівня солоності води у водних екосистемах уможливило встановлення між ними зв'язку, який у перспективі може бути описаний рівнянням Хілла.^UThe purpose of the work is to establish the ecological characteristics of communities and species of Cyanoprokaryota in the various ecosystems of the Pryazov National Natural Park. In the territory of the National Natural Park, there are 124 types of Cyanoprokaryota, including 127 internal taxis. Systematically found species belong to the Cyanophyceae class, comprising 3 subclasses, 6 rows, 18 families and 33 genera. The ecotopic diversity of the study region Cyanophyceae is represented by eight groups and transitional forms. The basic species of the flora is concentrated among aquaculture-suburban forms, which are 45.5%. Aquatic species, which account for 17.4% of the species of Cyanophyceae, play an important role in regional flora. Sensitivity to the effects of salinity depends on the type of ecosystem. Aqual and terrestrial-subaerophytic forms are most sensitive to the influence of salinity in steppe cenoses, aqual-subaerophytic - in sandy soils, subaerophytic, aqua-terrestrial, terrestrial, aerophytic - in salt marshes, eurybiont - in steppes and reservoirs. Gradient analysis allowed to obtain estimates of range indicative values for cyanoprokaryotic species for phytoindication of the salinity regime of the ecotope. Comparison of phytoindication estimates and the level of salinity of water in aquatic ecosystems allowed to find a connection between them, which can be described by the Hill equation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Аюбова Е. М. 
Значення лісосмуг для формування і підтримки угруповань птахів у Північно-Західному Приазов'ї / Е. М. Аюбова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто вплив штучних лісосмуг на формування, підтримку та збереження птахів у Північно-Західному Приазов'ї. Проведено облік населення птахів, гнізд, породного складу дерев та чагарників у контрольних, а також у інших лісосмугах упродовж весняно-літнього періоду. В результаті моніторингу виявлено 62 види достовірно чи вірогідно гніздуючих птахів. Проведено аналіз розподілу видів птахів лісосмуг Північно-Західного Приазов'я за таксономічною та зоогеографічною характеристиками. Проаналізовано хорологічну структуру населення птахів лісосмуг. За місцем гніздування виявлено: у кронах дерев, у дуплах, у чагарниках, у трав'яному ярусі або на землі. Проведено спостереження та аналіз даних трофічної структури птахів досліджуваних лісосмуг: ентомофаги, фітофаги, міофаги, пантофаги та іхтіофаги. Проаналізовані екологічні умови, які склалися в лісосмугах, їх динаміка у часі, вплив кожного з факторів на угрупування птахів дослідних лісосмуг. Визначено вплив типологічних характеристик лісосмуг: віку, конструкції, складу деревно-чагарникових порід, світлової структури на формування видового та кількісного складу угрупувань птахів. Досліджено консортивні зв'язки птахів з деревами та чагарниками лісосмуг. В результаті виявлені топічні, фабричні, трофічні зв'язки. Досліджували орнітоконсорції з едифікаторами лісосмуг. Проводили дослідження опоседкованої діяльності птахів (орнітохорія) та з'ясувалось, що в процесі різнобічної діяльності птахи під опорами ЛЕП створюють осередки деревно-чагарникових порід, серед яких домінуючими є: глід та шипшина. Досліджували вплив на угрупування птахів лісосмуг пірогеного чинника та вивчали динаміку розвитку пірогенних сукцесій. З'ясовано, що штучні лісосмуги Північно-Західного Приазов`я мають природоохоронне значення.^UThe dissertation considers the influence of artificial forest belts on the formation, maintenance and conservation of birds in the North-Western Priazovye. The population of birds, nests, species composition of trees and shrubs in the control, as well as in other forest belts during the spring-summer period was recorded. As a result of monitoring, 62 species of reliably or reliably nesting birds were identified. The analysis of the distribution of bird species in the forest belts of the North-Western Priazovye by taxonomic and zoogeographical characteristics has been carried out. The chorological structure of the population of birds of forest belts is analyzed. They were found at the nesting site: in tree canopies, in hollows, in bushes, in a grass layer or on the ground. Observations and analysis of data on the trophic structure of birds of the studied forest belts were carried out: entomophages, phytophages, myophages, pantophages and ichthyophages. The ecological conditions that have developed in the forest belts, their dynamics over time, the influence of each of the factors on the grouping of birds of the experimental forest belts are analyzed. The influence of typological characteristics of forest belts: age, construction, composition of tree and shrub species, light structure on the formation of species and quantitative composition of groups of birds is determined. The consortium relations of birds with trees and bushes of forest belts have been studied. As a result, topical, factory, trophic connections are revealed. Ornithoconsortia with edificators of forest belts were investigated. Studies of sedentary activity of birds (ornithochoria) were carried out and it was found that in the process of versatile activity birds create foci of tree and shrub species under the pylons, among which the dominant ones are: hawthorn and dog rose. The influence of pyrogenic factor on the grouping of birds in the forest belts was studied and the dynamics of pyrogenic succession development was studied. It was found out that the artificial forest belts of the North-Western Priazovye are of nature protection significance.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Бєльський О.В. 
Старообрядництво в Південній Україні: формування та розвиток у другій половині XVIII - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Бєльський ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему формування та розвитку старообрядницьких громад і рухів у Південній Україні (Таврійській губернії з прилеглою територією) протягом другої половини XVIII - початку XX ст. Здійснено розмежування класичних старообрядницьких організацій та інших числених течій і рухів антиурядового православ'я та християнства. Визначено основні чинники (природні та штучні міграції, державна політика, боротьба за збереження етнічної та культурної ідентичності, економічний і соціальний розвиток), що сприяли появі та розселенню біглопопівців та безпопівців у Центральній і Південній Україні у XVII - XIX ст. Досліджено передумови появи єдиновірського руху та церкви серед біглопопівців України, його розвиток, поширення та занепад у Центральній і Південній Україні у XVIII - на початку XX ст. Розглянуто історію появи та поширення Білокриницької згоди в Україні, а також виникнення та розвитку таврійських і кримських старообрядницьких білокриницьких громад Південної України. Проведено порівняльно-історичний аналіз їх діяльності на прикладі двох найбільших старообрядницьких організацій Південної України, що виникли в с.Миронівці та у с.Мамі Руській.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)4/5-55 + Э372.242.091(4УКР7)-3 +
Шифр НБУВ: РА350222

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Білий Т.А. 
Турбулентно-вітровий режим в граничному шарі атмосфери південного приморського міста: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.09 / Т.А. Білий ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2002. — 17 с. — укp.

Для розрахунку вентиляції міської забудови розглянуто механізми розвитку турбулентності у межах міської забудови. Введено поняття доменів турбулентності та їх зв'язок з конвективними терміками. Проаналізовано механізми розвитку турбулентності у межах міста та його окраїн. Розглянуто зв'язок термічної конвекції з випаровуванням від внутрішніх водоймищ та з поверхні моря. Наведено докладний аналіз формування конвекції за Бенаром та її взаємодії з бризовою циркуляцією. Введено принцип найменшої дії під час розрахунків формування вітрового переносу у межах орографічних ландшафтів південних приморських міст. Розглянуто карти вітрових потоків на прикладі Одеси для літнього періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д231.22 + Д242.147
Шифр НБУВ: РА320826 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
12.

Білик А. Ю. 
Роль О. В. Ліверовського в розбудові транспортних комунікацій (кінець XIX - перша половина XX ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / А. Ю. Білик ; Держ. екон.-технол. ун-т трансп. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проведено аналіз наукової, інженерної, організаційної та громадської діяльності відомого вітчизняного вченого й інженера-залізничника О. В. Ліверовського. Зазначено, що він зробив вагомий внесок у різні галузі науки та техніки: наукова розробка основ науки про будівництво залізниць; розробка теоретичних основ науки про штучні споруди та колійне господарство; будівництво штучних споруд і різних транспортних комунікацій у районах вічної мерзлоти тощо.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О2 г/д(4УКР) Ліверовський О. В.
Шифр НБУВ: РА372710 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
13.

Бабченко І.В. 
Розподільчі камери нового типу в системах водовідведення: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.04 / І.В. Бабченко ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2004. — 17 с.: рис. — укp.

Досліджено актуальну проблему зниження забруднення поверхневих водойм та водотоків дощовими стічними водами, що відводяться з території міста. Визначено середній гранулометричний склад піщаних відкладень у місцях випуску дощових стічних вод у поверхневі водойми та висотне розташування концентрації завислих речовин у дощових колекторах. Розроблено нову конструкцію розподільчої камери, в якій розподіл потоку здійснюється горизонтальною розподільчою пластиною, що дозволяє відводити на очистку нижчі, найбільш забрудненні шари дощового стоку. Для стабілізації величини витрати стічних вод, що відводяться на очистку, запропоновано застосування розподільчих камер з горизонтальною розподільчою пластиною та прямокутним донним лотком та розподільчих камер з рухомим розподільчим лотком. Досліджено умови роботи запропонованих розподільчих камер, одержано залежності для їх розрахунку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.280.1-04
Шифр НБУВ: РА331363

      
14.

Барбарук Л. В. 
Моделі та метод обробки великих даних в інформаційно-аналітичних системах моніторингу водних об'єктів / Л. В. Барбарук. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального науково-прикладного завдання підвищення ефективності роботи інформаційно-аналітичних систем моніторингу водних об'єктів завдяки розробці та практичному застосуванню моделей та методів інформаційної технології обробки великих даних. Об'єктом дослідження є процеси обробки великих даних в інформаційно-аналітичних системах моніторингу водних об'єктів, а предметом досліджень є моделі та метод інформаційної технології обробки та візуалізації великих даних, використовуваних в інформаційно-аналітичних системах моніторингу водних об'єктів.За результатами аналізу сучасного стану та тенденцій розвитку систем моніторингу водних об'єктів показано необхідність розробки ефективних моделей і методів інформаційних технологій обробки великих даних.Вперше одержано модель для аналітичної обробки великих даних системи моніторингу водних об'єктів на основі формалізації її атрибутів та інтерпретації невизначеності оцінки якості води у вигляді лінгвістичних змінних, що дозволило надати інтегровану характеристику стану водних об'єктів, для подальшого прийняття рішення. Удосконалено метод нечіткої кластеризації великих даних, в якому, на відміну від існуючих, виконано узагальнення процедури автоматичного маркування нечітких кластерів, отриманих за допомогою евристичних алгоритмів для інтуїтивістських нечітких множин, що дозволило застосовувати автоматичну розмітку при обробці великих даних і покращити швидкість і конвергенцію алгоритму кластеризації. Удосконалено технологію візуалізації великих даних за рахунок застосування кореляційних матриць та технології спрощення полігональних ланцюгів, що дозволило проводити динамічну візуалізацію та зменшити час на аналіз даних, отриманих з системи моніторингу, зокрема тривалих записів. Дістала подальшого розвитку інформаційна технологія обробки великих даних в інформаційно-аналітичних системах моніторингу водних об'єктів шляхом її адаптації до завдань контролю та управління рибогосподарських підприємств, що забезпечує семантичну основу для комплексної автоматизації у частині реалізації основних аналітичних функцій.Використання моделей та інформаційної технології обробки великих даних в інформаційно-аналітичних системах моніторингу водних об'єктів, зокрема у виробничих процесах рибогосподарських підприємств, дозволило зробити висновок, про їх ефективність в частині підвищення точності інтегральної оцінки якості вод, зменшення часу на прийняття рішень щодо якості води водойм рибогосподарського призначення та зменшення часу на пошук невідповідностей і ретроспективний аналіз великих даних.^UThe thesis is devoted to the actual scientific and applied task of increase of efficiency of integrated monitoring system of water bodies by means of the development and practical application of the ad-hock models and methods of information technology for large data processing. The object of research is the processes of large data processing in integrated monitoring system of water bodies, and the subject of research is the models and method of information technology of processing and visualization of large data used in integrated monitoring system.The analysis of the current state and trends in the development of water monitoring systems shows the further need to develop effective models and methods of information technology for large data processing.The main scientific results are: A new model for analytical large data processing of water monitoring system based on formalization of its attributes and interpretation of uncertainty of water quality assessment in the form of linguistic variables was obtained, which allowed to provide integrated characteristics of fisheries water bodies for further decision making. The method of fuzzy clustering for large data has been improved, which, in contrast to the existing ones, generalizes the procedure of automatic labelling of fuzzy clusters obtained using heuristic algorithms for intuitive fuzzy sets, which allowed the use of automatic mark-up in processing large data and improve convergence of the clustering algorithm. The technology of visualization of large data has been improved by means of correlation matrices and the technology of simplification of polygonal chains, which allowed carrying out dynamic visualization and reducing the time for analysis of data obtained from the monitoring system, including long recordings. The information technology for large data processing in integrated monitoring system of water bodies by its adaptation to tasks of control and management of fisheries enterprises, which provides a semantic basis for integrated automation in terms of implementation of basic analytical functions.This enables to reduce the time to make decisions on the quality of water bodies in fisheries and reduce the time to find discrepancies and retrospective analysis of a large datasets.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Батуревич О. О. 
Вирощування коропа за використання мінералів із сорбційними властивостями / О. О. Батуревич. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено розробленню способів підвищення ефективності вирощування різновікових груп коропа шляхом використання мінералів з сорбційними властивостями бентоніт, анальцим та сапоніт, відповідно до їх функціональних характеристик.Розроблено оптимальні норми введення мінералів до раціону коропа у кількості: сапоніту — 3,0%, анальциму — 3,0%, бентоніту — 2,0% відповідно до аналізу продуктивних, фізіолого-біохімічних та економічних показників, отриманих у лабораторних та польових дослідженнях.Науково обґрунтовано застосування в годівлі самиць коропа 5,0% сапоніту, 0,2% бентоніту активованого та 5,0% бентоніту з метою підвищення якості отриманої ікри та оптимізації репродуктивних функцій організму риб.Вивчено вплив різних концентрацій мінералів вулканічного походження на хімічний склад забрудненої в процесі вирощування риб води та рекомендовано внесення анальциму у водойми з розрахунку 200 кг/га для поліпшення гідрохімічного режиму.^UThe dissertation is devoted to the development of ways to increase the efficiency of growing groups of carp of different ages by using minerals with sorption properties of bentonite, analcym and saponite, according to their functional characteristics.Optimal norms of introduction of minerals to the carp diet in the amount of: saponite - 3.0%, analcym - 3.0%, bentonite - 2.0% in accordance with the analysis of productive, physiological, biochemical and economic indicators obtained in laboratory and field studies.The use of 5.0% saponite, 0.2% activated bentonite and 5.0% bentonite in the feeding of female carp in order to improve the quality of the obtained caviar and optimize the reproductive functions of the fish organism has been scientifically substantiated.The influence of different concentrations of minerals of volcanic origin on the chemical composition of water contaminated in the process of fish farming was studied and the introduction of analcym into reservoirs at the rate of 200 kg / ha was recommended to improve the hydrochemical regime.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Бать Р.Я. 
Утилізація промислових відходів переробки деревини шляхом створення біопалива: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Р.Я. Бать ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 18 с. — укp.

На підставі результатів екологічного моніторингу встановлено, що в Україні утворюється значна кількість відходів деревини, яка не використовується, а тільки забруднює довкілля (повітря, водойми та прилеглі території). Розроблено й апробовано спеціальну методику одержання паливних гранул, які можна використовувати як паливо, що сприяє скороченню використання його основних видів. Експериментально визначено оптимальне співвідношення деревних відходів і зв'язуючої речовини (відходів целюлозно-паперового комбінату). Визначено теплотвірну здатність, динамічну та статистичну міцність одержаних гранул. Розроблено конструкцію апарата для виготовлення паливних гранул екструзійним методом і технологічну схему реалізації даного виробничого процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З65(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА357495

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Беляєв В.В. 
Накопичення та виведення цезію-137 з організму гідробіонтів: Автореф. дис...канд. біол. наук: 03.00.17 / В.В. Беляєв ; Ін-т гідробіології НАН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено особливості накопичення радіонуклідів (р/н) гідробіонтами водойм Рівенщини, Житомирщини та зони відчуження Чорнобильської АЕС. Розроблено методику прижиттєвого визначення параметрів виведення гамма-випромінюючих р/н у риб, маса яких складає від 20 до 1500 г.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*82-638.3:Г121.25
Шифр НБУВ: РА315169 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Березовська В. Ю. 
Водорості водойм Київської височинної області / В. Ю. Березовська. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вивченю альгофлори водойм Київської височинної області. Складений конспект флори водоростей КВО нараховує 990 видів (1063 вн. такс.), які належать до 322 родів, 123 родин, 60 порядків, 19 класів та 10 відділів. Основу видового різноманіття водоростей формують Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta та Cyanoprokaryota, які разом охоплюють 82,6 % виявленого видового складу альгофлори водойм. До спектру провідних 10 родин входять: Euglenaceae, Scenedesmaceae, Desmidiaceae, Phacaceae, Bacillariaceae, Cymbellaceae, Pinnulariaceae, Oocystaceae, Chlamydomonadaceae, Gomphonemataceae, загальна частка яких становить 37,7 %. Підвищені показники різноманіття родин Euglenaceae та Scenedesmaceae характеризують екологічний стан водойм та підвищений рівень їхньої трофності. Провідними родами виступають Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, Closterium, та охоплюють ~ 24 % видового складу і їх склад вирізняє цю альгофлору від регіонально близьких. Альгофлора КВО охоплює третину видового складу українського Лісостепу (Середньодніпровської альгофлористичної підпровінції) та близько 25% альгофлори України. За підсумками власних досліджень (2015 – 20 р.) ідентифіковано 638 видів (672 вн. такс.). Вперше для регіону досліджень наводиться 263 видів (285 вн. такс.), з них 5 – є новими для флори України, а 30 – рідкісними; 32 – вперше наводяться для лісостепової зони України, а 96 виявилися рідкісними для українського лісостепу. Показана значна созологічна цінність регіону дослідження: 4 види ̶ рідкісні для світової флори, два з них (Nitella confervacea (Bréb.) A.Braun ex Leonhard, Lychnothamnus barbatus (Meyen) Leonhard) ̶ запропоновані до включення до списку МСОП та нового видання ЧКУ. 2 види (Nitellopsis obtusa (N.A. Desvaux) J. Groves, Thorea hispida (Thore) Desvaux) ̶ занесені до ЧКУ (2009). Біоіндикаційний аналіз засвідчує, що за рівнем видового різноманіття та комплексом індикаторних видів, досліджені водойми характеризуються помірним рівнем органічного забруднення, нейтральною і слабколужною реакцією середовища та належать до представників β — мезасапробної зони. Розподіл виявленого альгорізноманіття за типами водойм є нерівномірним та обумовлений відмінами гідрологічних, гідроекологічних та гідрохімічних умов. Так, найбільша кількість видів відзначена у лентичних водоймах − 733 види (764 вн. такс.) водоростей, а найменша кількість − 127 видів (131 вн. такс.) водоростей відзначена у групі заболочених водойм. Порівняльний флористичний аналіз альгофлор показав, що найбільша подібність видового складу, таксономічної структури на рівні родин та порядків прослідковується між альгофлорою Київської височинної області та альгофлорою Орільсько-Самарської низовинної області.^UThe dissertation is dedicated to the complex study of the algae of the Kyiv highlands' reservoirs. As a result of the study, the studied algal flora has been identified as plentiful and diverse with 990 species (1063 inf. taxa) belonging to 322 genera, 123 families, 60 orders, 19 classes and 10 divisions. Bacillariophyta, Chlorophyta, Euglenophyta, and Cyanoprokaryota have formed the basis of the algae species diversity and responsible for 82.6% of the detected algal flora composition. The spectrum of leading families with 37.7% fraction consists of Euglenaceae, Scenedesmaceae, Desmidiaceae, Phacaceae, Bacillariaceae, Cymbellaceae, Pinnulariaceae, Oocystaceae, Chlamydomonadaceae, and Gomphonemataceae families. Increased diversity of the Euglenaceae and Scenedesmaceae families characterize the ecological status of reservoirs and their increased trophic status. The leading genera are Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, Closterium, and cover ~ 24% of the species composition of algae. Trachelomonas, Navicula, Nitzschia, Cosmarium, Pinnularia, Gomphonema, Phacus, Desmodesmus, Euglena, and Closterium are the leading genera.A one-third of the species composition of the Middle Dnipro algofloristic subprovince and about a quarter of the composition of the algal flora of Ukraine are represented by Kyiv Highlands' algae.According to the results of our own research (2015 - 20 years), 638 species were identified (672 external taxa). For the first time, a total of 263 species (285 inf. taxa) were distinguished for reservoirs of the Kyiv Highlands. Among them, 5 species are new for the whole country, 32 species at first time noted to the Middle Dnipro algofloristic subprovince (=Ukrainian forest-steppe).The research also has succeeded in supplementing information on the distribution of 30 rare species for Ukraine's algal flora and 96 rare species for to the Middle Dnipro algofloristic subprovince.As a result of the studies of water bodies of the Kyiv Highland region, the two species, included in the edition of the Red Book of Ukraine (2009), has been distinguished, particularly: Nitellopsis obtusa (N.A.Desvaux) J.Groves, and Thorea hispida (Thore) N.A.Desvaux (=Thorea ramosissima Bory).. The rare world's flora species Lychnothamnus barbatus (Meyen) Leonhardi, and Nitella confervacea (Bréb.) A.Braun ex Leonhardi, following the algosozological evaluation in accordance with the current IUCN criteria, has been proposed for inclusion in the 4th editions of the Red Book of Ukraine and IUCN Red List of Threatened Species.Bioindication analysis was conducted in terms of species diversity and a set of indicator species. The investigated reservoirs have been characterized by a moderate level of organic pollution, neutral and slightly alkaline reactions, and have allocated to the β - mesasaprobic zone.The distribution of the detected algal diversity by the types of reservoirs has been identified as uneven, Thus, the largest number of species have distinguished in lentic reservoirs - 733 species (764 inf. taxa) of algae and the smallest number of 127 species (131 taxa) have distinguished in the group of wetlands. It is worth noting that only 63 species appeared common for all types of reservoirs.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Бернадська Н.І. 
Теорія роману як жанру в українському літературознавстві: Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.01.06 / Н.І. Бернадська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 36 с. — укp.

Вперше в українському літературознавстві запропоновано теоретичну модель жанру роману та здійснено спробу систематизації його різновидів за відомими критеріями класифікації. З'ясовано специфічні особливості родо-видових і міжвидових поєднань. Проаналізовано рецепцію українського роману в літературно-критичних статтях П.Куліша, М.Костомарова, М.Максимовича, П.Мирного, І.Білика, М.Драгоманова та наукових розвідках І.Франка, Д.Чижевського, М.Бахтіна, Д.Лукача. Досліджено основні етапи розвитку теорії роману у вітчизняному літературознавстві, обгрунтовано шляхи становлення та жанрової еволюції українського роману. Вперше проаналізовано соцреалістичний канон роману й обгрунтовано штучність і неорганічність терміну "роман-епопея".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.444 + Ш401.444 + Ш401.444
Шифр НБУВ: РА337694

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Бобко А.О. 
Особливості літологічного складу сучасних донних осадків проточних поверхневих водойм гірничо-видобувних регіонів (на прикладі Кривбасу): автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.21 / А.О. Бобко ; Від-ня мор. геології та осадоч. рудоутворення ННПМ НАН України. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Висвітлено питання впливу гірничо-видобувних робіт на літологію та геологічну будову сучасних донних осадків рівнинних річок. Репрезентативними об'єктами дослідження типу "рівнинна річка - відкритий лиман" обрано р. Інгулець, пониззя Дніпра та Дніпровсько-Бузький лиман. Визначено літологічні характеристики, за якими диференцюються сучасні донні осадки: результати гранулометричного аналізу, питома щільність, вологоємність, загальний вміст магнітного продукту, вміст водорозчинних солей, мінералого-петрографічний склад і вміст важких металів. Установлено, що у верхній і нижній течіях річки літологічні характеристики донних осадків досить однорідні та суттєво відрізняються від зони техногенезу (середня течія ріки, ділянка завдовжки 20 - 25 км). У зоні техногенезу річковий осадок набуває ономальних властивостей, що зумовлено присутністю техногенної складової - шламових частинок залізистих кварцитів розміром 0,15 - 0,074 мм. Це дозволило поділити зазначені зони на природно-антропогену, техногенну та техноплагенну. Розроблено методику відбору проб сучасних донних осадів, яка використовується для моніторингу літології субаквальних осадків у геологічному середовищі антропогенних екосистем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.512 +
Шифр НБУВ: РА361219

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського