Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (16)Реферативна база даних (464)Книжкові видання та компакт-диски (88)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ХРЕБЕТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 45
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Мельник О. П. 
Біоморфологія плечового поясу хребетних: автореф. дис. ... д-ра вет. наук : 16.00.02 / О. П. Мельник ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2011. — 40 с. — укp.

Вперше проведено широке біоморфологічне дослідження плечового поясу на представниках усіх класів хребетних як сучасних, так і тих, що вимерли у попередні геологічні епохи. Вперше виявлено наявність прокоракоїда та додаткових пар грудних кінцівок у деяких видів справжніх костистих риб. Висловлено гіпотезу про наявність у предків відомих науці перших наземних хребетних сполучнотканинного плечового поясу. Встановлено закономірності розташування компактної та губчастої речовин у різних класів хребетних і відсутність зон компактної речовин у китоподібних. Вперше виявлено неописані м'язи плечового та ліктьового суглобів і різний ступінь їх диференціації у риб, амфібій рептилій, птахів і ссавців. Доведено провідну роль дії гравітаційного поля Землі та типу локомоції на формування та розвиток біоморфологічних адаптацій м'язово-скелетних структур плечового поясу хребетних.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*698.134.5*22
Шифр НБУВ: РА379150 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Горєлова Н.І. 
Гістогенетичні механізми септації серця: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Н.І. Горєлова ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2005. — 21 с. — укp.

Уперше за результатами паралельного світлооптичного та імуногістохімічного досліджень вивчено динаміку структурно-функціональних перетворень тканинних і клітинних компонентів у складі перегородок серця на етапах кардіогенезу. Визначено морфометричні характеристики перегородок на різних його етапах, проаналізовано їх динаміку. Уперше створено тривимірні моделі міжпередсердних і міжшлуночковової перегородок серця у різні періоди кардіогенезу у представників класів хребетних. Зроблено порівняльну характеристику процесів формування гістоструктурних перегородок серця у птахів і ссавців, а також у людини. Завдяки одержаним даним розвинуто уявлення про нормальний гістогенез перегородок серця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410.105.01-2 +
Шифр НБУВ: РА340009

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Назарчук Г. О. 
Гістоморфологія спинномозкових вузлів хребетних тварин: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / Г. О. Назарчук ; Білоцерків. нац. агр. ун-т. — Біла Церква, 2010. — 20 с.: a-рис. — укp.

Розглянуто гістоморфологію спинномозкових вузлів порівняльно-анатомічного ряду хребетних тварин (короп, ставкова жаба, прудка ящірка, домашня курка, кріль європейський, собака свійська, свиня домашня, бик свійський). Встановлено, що в процесі філогенезу здійснюється певна структурна та морфофункціональна перебудова спинномозкових вузлів. Зазначено, що адаптація до різноманітних умов існування сформувалася на підставі змін щільності та розмірів нейроцитів, їх поліморфізму за ступенем хроматофілії, цитохімічних особливостей за вмістом і концентрацією нуклеїнових кислот і загальних білків у ядрі та цитоплазмі нейронів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*69 + Е60*699.175
Шифр НБУВ: РА373397 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Рой І.В. 
Дисплазія сполучної тканини в прогнозуванні розвитку та клінічного перебігу остеохондрозу хребта: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.21 / І.В. Рой ; АМН України. Ін-т травматології та ортопедії. — К., 2006. — 31 с. — укp.

Розроблено новий напрямок у прогнозуванні клінчіного перебігу дегенеративно-дистрофічних захворювань диспластичного генезу на прикладі остеохондрозу хребетного стовпа. На підставі комплексної оцінки клінічних проявів остеохондрозу хребта в 1 446-ти хворих різного віку та стану сполучної тканини доведено провідну роль дисплазії у виникненні даної патології. Встановлено, що остеохондроз хребта як захворювання маніфестує у разі наявності дисплазії сполучної тканини II - III ступенів (96,8 %). З метою прогнозування розвитку ранніх дегенеративно-дистрофічних змін патологію опорно-рухової системи у школярів (974), новонароджених (85) та їх батьків розглянуто у зіставленні зі станом сполучної тканини. З урахуванням виявленого рівня дисплазії спрогнозовано у 64,5 % обстежених дітей виникнення перших клінічних ознак дегенеративно-дистрофічних проявів у більш молодому віці, ніж у батьків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.250.401-3 +
Шифр НБУВ: РА345024

Рубрики:

      
5.

Леонтьєв О.Ю. 
Диференційовані методи хірургічного лікування хребетно-спиномозкової травми тораколюмбального відділу: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.05 / О.Ю. Леонтьєв ; ДУ "Ін-т нейрохірургії ім. акад. А.П.Ромоданова АМН України" АМН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему диференційованого вибору методу хірургічного лікування травматичних ушкоджень грудного та поперекового відділів хребта. Наведено дані, одержані внаслідок проведених спостережень і лікування 121-го пацієнта з хребетно-спинномозковою травмою тораколюмбального відділу, серед них було 73 % чоловіків, середній вік хворих становив 33,9 рік. Проаналізовано дані клінічного перебігу захворювання і результатів застосування додаткових методів дослідження. У порівняльному аспекті проаналізовано хірургічні доступи (передньобоковий, боковий, задньобоковий, задній). Виділено основні чинники, які вливають на вибір доступу (вік, загальний стан пацієнта, рівень ушкодження, локалізація компресії, неврологічний статус, цілісність заднього кістково-зв'язкового комплексу). Наведено диференційовану схему вибору доступу. Вивчено, розроблено та вдосконалено методи декомпресії, реконструкції та стабілізації. Досліджено якість життя пацієнтів у післяопераційному періоді.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р638.75-59 +
Шифр НБУВ: РА364738

Рубрики:

      
6.

Дубовцева О.О. 
Діагностика та стимуляційна терапія мовних порушень у дітей з церебральним паралічем: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / О.О. Дубовцева ; Київ. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 1999. — 18 с. — укp.

Дисертацію присвячено удосконаленню існуючих та розробці нових клініко-інструментальних критеріїв діагностики мовних порушень у дітей з церебральним паралічем. На підставі обстеження 125 дітей з мовними порушеннями, які супроводжують церебральний параліч, або виникають в разі перинатального ураження головного мозку, була доказана доцільність застосування комплексних стимуляційних методик в лікуванні цієї патології. Розроблені нові методи полімодального впливу і електрокраніопунктури на фоні введення внутрішньом'язово максимальних терапевтичних доз нікотинової кислоти із застосуванням індивідуальних схем лікування при різних видах розладів мови у дітей з урахуванням виявлених порушень кровотоку у мозкових та хребетних артеріях та змін біоелектричної активності мозку. На підставі порівняльного аналізу була доведена ефективність цих методів лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.627.709.3-542

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Слободиська О.А. 
Діяльність академіка П.П.Сушкіна в контексті розвитку біологічної науки (остання чверть ХІХ - перша третина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.А. Слободиська ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження життя та наукової діяльності П.П.Сушкіна (1868 - 1928 рр.) - визначного вітчизняного зоолога та мандрівника. Розкрито умови формування наукового світогляду та особистісного розвитку П.П.Сушкіна як дослідника, розроблено періодизацію наукової діяльності вченого. Показано внесок П.П.Сушкіна у розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів і ссавців). Наведено відомості про діяльність науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Західному Сибіру, а також в Саяни та Киргизький степ, показано її наукове значення. Виявлено, що П.П.Суботін перший склав повне систематичне зведення птахів Сибіру, Алтаю та Європейської частини Росії, провів ревізію класів птахів за підвидовим принципом і створив принципово нові визначальні ключі для діагностики видового й підвидового розмаїття птахів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е6 д(4УКР) Сушкін П.П. +
Шифр НБУВ: РА351583

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Демкович Л.І. 
Діяльність І.І.Шмальгаузена в контексті розвитку біологічної та сільськогосподарської науки ХХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / Л.І. Демкович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено наукову та педагогічну діяльність видатного вченого-зоолога та еволюціоніста, академіка ВУАН (1922 р.) і АН СРСР (1935 р.) Івана Івановича Шмальгаузена (1884 - 1963 рр). Встановлено, що наукова та педагогічна творчість вченого відповідала назрілим потребам перебудови системи освіти в Україні та була підпорядкована вирішенню найголовніших соціально-наукових завдань. Науково-педагогічний доробок визначного діяча є цінним джерелом ідей та думок, які стосуються порівняльно-анатомічного вивчення хребетних тварин, росту та диференціювання (формоутворення) тваринних організмів, проблеми організму як цілого в індивідуальному та історичному розвитку, шляхів і закономірностей еволюційного процесу, походження наземних хребетних тварин, внеску І.І.Шмальгаузена у формування та розвиток сучасної синтетичної теорії еволюції, кібернетичних проблем біології, селекції та доместикації еволюції сільськогосподарських тварин. Визначено вагомий внесок ученого в організацію науки та освіти України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.д(4УКР) Шмальгаузен І.І. + Е.д(4УКР) Шмальгаузен І.І.
Шифр НБУВ: РА314257 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Дефорж Г.В. 
Історія становлення та розвитку еволюційної морфології хребетних тварин в Україні (кінець ХІХ - перша третина ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / Г.В. Дефорж ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено історію становлення та розвитку еволюційної морфології хребетних тварин в Україні (кінець XIX - перша третина XX ст.). Вивчено процес становлення цієї науки й охарактеризовано основні методологічні принципи наукової діяльності вчених - еволюційних морфологів. Висвітлено їх наукову та викладацьку працю, основні напрямки досліджень вітчизняних вчених - еволюційних морфологів: О.М.Сєверова, І.І.Шмальгаузена, М.М.Воскобойникова, Б.О.Домбровського, Д.К.Третьякова. Зазначено, що наукова та педагогічна творчість українських еволюційних морфологів відповідала назрілим потребам перебудови еволюційної морфології та була підпорядкована розв'язанню найголовніших, соціально-наукових завдань. Науковий доробок еволюційних морфологів є джерелом ідей і думок, які стосуються еволюційного вчення, зоології, ембріології та історії біології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623*60(4УКР) г +
Шифр НБУВ: РА351685

Рубрики:
  

Географічні рубрики:

      
10.

Чекрижев Д.О. 
Клініко-біомеханічне обгрунтування застосування корсетів для лікування сколіотичної деформації хребта у дітей та підлітків: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Д.О. Чекрижев ; Держ. установа "Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України". — Х., 2007. — 19 с. — укp.

За результатами проведених теоретичних і клінічних досліджень одержано дані про механізми дії корсета на сколіотично деформовані хребет і грудну клітку. Установлено найбільш ефективні місця прикладення тиску на грудну клітку для усунення фронтального, сагітального та ротаційного компонентів деформації хребта під час лікування сколіотичної хвороби у дітей і підлітків. Здійснено біомеханічне моделювання навантаження сколіотично викривленого хребта за допомогою розробленої за методом кінцевих елементів математичної моделі для його різних відділів. Уперше для покращання коригувальної дії корсетів та подовження строку їх використання запропоновано методику ремодулювання корсетів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.25-5 +
Шифр НБУВ: РА354001

Рубрики:

      
11.

Спузяк Р.М. 
Комплексна променева діагностика метастатичних уражень хребта: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.23 / Р.М. Спузяк ; Ін-т онкології АМН України. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Науково обгрунтовано діагностичний алгоритм застосування рентгенографії, остеосцинтиграфії, рентгенівської комп'ютерної (РК) і магніторезонансної томографій (МРТ) для ранньої діагностики метастатичного ураження хребта. На підставі клініко-променевого обстеження 155 хворих з підозрою на метастатичне ураження хребта (113 хворих на рак, 21 - на мієломну хворобу, 21 - на гормональну спондилопатію), істотних особливостей рентгенологічної картини метастазів у хребті залежно від локалізації первинної пухлини не виявлено. Зазначено, що наявність "ранніх" рентгенологічних ознак метастатичного ураження (нечіткість контурів і структури й елементів хребців) є основою для подальшого променевого дослідження хребта з метою точного виявлення кісткової структури. Встановлено, що використання рентгенограметричних показників на звичайних рентгенограмах дозволяє оцінити стан хребетного каналу у разі метастатичних уражень хребців. Зауважено, що вираженість больового синдрому у випадку патологічних переломів хребців зумовлюється, переважно, стенозом хребетного каналу, ступінь ураженості якого знаходиться в прямій залежності від величини компресії уражених метастазами хребців або наявністю м'якотканинного пухлиного компонента, і це, в свою чергу, призводить до стисненя спинного мозку. Для виявлення останього явища оптимальним методом є МРТ, в той час як КТ надає повнішу інформацію про стан кісткових стінок хребетного каналу та структурні зміни в хребцях. Доведено, що використання комплексу методів променевої діагностики з обов'язковим залученням лабораторних даних істотно скорочує термін встановлення діагнозу метастазів, мієлонової хвороби та гормональної спондилопатії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.627.5-436.1
Шифр НБУВ: РА317026 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Яцкевич А.Я. 
Кульшово-поперековий синдром у хворих похилого віку: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / А.Я. Яцкевич ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження поєднаної патології тазостегнового суглоба та поперекового відділу хребта у хворих похилого віку. Проаналізовано результати обстеження та лікування 110-ти хворих похилого віку з тазостегновино-поперековим синдромом (ТСПС). У даної категорії пацієнтів вперше визначено два типи перебігу ТСПС, які відрізняються активністю процесу та певною динамікою клінічних, рентгенологічних і лабораторно-інструментальних показників. Виділено дві клінічні форми ТСПС: повільно-прогресуючу та агресивно-прогресуючу. Встановлено вікові особливості перебігу ТСПС у пацієнтів похилого віку, якими є обов'язкове структурне ураження усіх компонентів статокінематичного ланцюга стегно-таз-хребет. У всіх пацієнтів виявлено явища остеодефіциту різної вираженості та безпосередню залежність перебігу ТСПС від його тяжкості. Удосконалено комплексну консервативну терапію, запропоновано схему послідовного лікування хворих на стаціонарному й амбулаторному етапах. Удосконалено та вперше апробовано нові засоби лікування: лазерорефлексотерапію, комплексну блокаду попереково-крижового відділу хребта, схеми застосування препаратів "Структум" та "L-лізин-есцинат", адаптовано методи мануальної терапії та ЛФК. Розроблено альтернативну стосовно нестероїдних протизапальних засобів методику боротьби з болем. Запропоновано новий підхід до лікування хворих похилого віку з ТСПС, що передбачає проведення обгрунтованої симптоматичної, патогенетичної та функціональної рухової терапії з урахуванням соматичного стану хворих, супутньої вісцеральної патології, наявності системного остеопорозу, активності перебігу ТСПС та джерела больової імпульсації. Створено систему діагностики та методику консервативного лікування ТСПС у осіб похилого віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.285.1-92 + Р458.25-92 +
Шифр НБУВ: РА350098

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Мороз В.Ф. 
Механізми функціонування м'язово-скелетної системи та закономірності її розвитку у хребетних: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.02 / В.Ф. Мороз ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 40 с. — укp.

З використанням сучасних об'єктивних методів електроміографічних і біомеханічних досліджень за певних станів фізіологічної активності тварин вивчено механізми функціонування скелетних м'язів тварин різних видів та встановлено, що скелетні м'язи виявляють свою активність не за умов скорочення, а під час розтягнення. На підставі великої кількості порівняльно-анатомічних даних за різних рівнів структурної організації м'язово-скелетних елементів розроблено нову концепцію причин і механізмів становлення м'язово-скелетної системи та з'ясовано закономірності її розвитку у онто- та філогенезі. За цього суть концепції полягає у тому, що формування м'язово-скелетних елементів, їх ріст, трансформація, диференціація та функціонування відбуваються за умов ранніх стадій зародкового періоду до старості, під постійним впливом сил гравітації та біомеханічних факторів на розтягнення, а не скорочення. Базуючись на засадах біомеханічної концепції, уперше зроблено спробу показати провідне значення соматичних м'язів у механізмах виникнення та подальшого становлення антигравітаційних пристосувань не тільки м'язової тканини, але й всієї м'язово-скелетної системи в цілому. З використанням розробленої біомеханічної, функціонально-трансформістської концепції здійснено ревізію основних понять та поглядів щодо процесів інтеграції, диференціації, трансформації, редукції, фізіологічного тонусу: критеріїв гомологізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.8 + Е60*698 +
Шифр НБУВ: РА337032

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Кузнєцов І.В. 
Молекулярні механізми адаптації колагенових структур до зміни температури: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / І.В. Кузнєцов ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1998. — 17 с. — укp.

Проведено порівняльне дослідження основних етапів обміну колагену, що забезпечують його стабільність на молекулярному та надмолекулярному рівнях у процесі температурної адаптації у пойкілотермних, гібернантних та гомойотермних тварин. Показано, що в усіх випадках основні етапи обміну колагену змінюються однаково, що забезпечує позитивну кореляцію між термостабільністю колагену та температурою навколишнього середовища. Така перебудова обміну пов'язана із зміною синтезу, процесінгу та розпаду колагену. В експериментах in vitro продемонстровано також, що при зниженні температури інкубаційного середовища інтенсифікується розпад більш термостабільного та синтез менш термостабільного колагену. Показано, що такі механізми швидкої адаптації колагенових утворень до температури середовища можуть безпосередньо використовуватися пойкілотермними хребетними, що існують в умовах різних сезонних змін температури. Схожі механізми використовуються і гібернантними ссавцями, температура тіла яких також може швидко змінюватися протягом короткого часу при переході від стану бадьорості до стану сплячки. Зроблено висновок, що у гомойотермних ссавців у ході еволюції також залишився реліктовий механізм температурної адаптації колагенового каркасу сполучної тканини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.111.32 колаген

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Сілкіна Ю.В. 
Морфогенез просторової організації міокарду в філогенетичному аспекті: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / Ю.В. Сілкіна ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2005. — 21 с. — укp.

Вивчено морфогенез просторової організації міокарда у представників різних класів хребетних. Досліджено гістоморфологічні особливості архітектури тканинних компонентів міокарда на етапах кардіогенезу у Rana temporaria курки, щура та людини. Визначено основні етапи структурних трансформацій елементів міокарда в аспекті їх взаємної орієнтації. Установлено гістоархітектурну характеристику м'язового, гемоциркуляторного та сполучнотканинного компонентів у аспекті просторової орієнтації клітин та клітинних груп. Вивчено процеси клітинної проліферації та диференціювання у ранньому ембріональному серці людини за допомогою імуногістохімічних маркерів Ki-67, CD-34, віментину та визначено особливості розподілу маркер-позитивних клітин. Створено тривимірні моделі ділянок стінки серця на різних етапах кардіогенезу вивчених об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*692.123 + Е70*692.123 +
Шифр НБУВ: РА340008

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Сокульський І. М. 
Морфологія грудного відділу спинного мозку хребетних тварин: автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.02 / І. М. Сокульський ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 21 с. — укp.

Встановлено характерні видові відмінності, обумовлені особливостями екології та поведінки тварин у навколишньому середовищі. Аналіз гістоархітектоніки сірої речовини спинного мозку у домашніх тварин характеризується ускладненою морфологічною організацією нейронів, що виявляється у збільшенні їх розмірів, кількості великих мультиполярних нейронів, ускладненні розгалуження відростків тощо. Описано структурні особливості спинного мозку на тканинному та клітинному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3*69 + Е60*699.175
Шифр НБУВ: РА373360 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Жигун А. І. 
Наслідки переломів кульшової западини: прогнозування, діагностика, лікування (клініко-експериментальне дослідження): автореф. дис. ... д-ра мед. наук : 14.01.21 / А. І. Жигун ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2011. — 35 с. — укp.

На підставі експериментальних досліджень з'ясовано, що ступінь вираженості деструктивно-дистрофічного процесу в суглобі залежить від сили впливу механічного фактора, його спрямованості та перманентності дії, обсягу дисконгруентності однієї з поверхонь тазостегнового суглоба. Наявність дисконгруентності призводить до розвитку в тазостегновому суглобі дистрофічних процесів з подальшою реалізацією в артроз. На основі цих даних створено та верифіковано концептуальну модель механогенезу деструктивно-дистрофічного процесу в цьому суглобі, яка дозволяє вивчити основні причини його розвитку та визначити його роль у системі стегно - таз - хребет. Концептуальне моделювання дозволяє проаналізувати біомеханічні зміни в тазостегновому суглобі після травми, визначити основні тенденції перебігу патологічного процесу, залежного від тяжкості ушкоджень тазостегнової западини, що дає змогу прогнозування подальшого розвитку деструктивно-дистрофічних змін. Встановлено, що дозований вплив низькотемпературного фактора під час артропластичних операцій сприяє формуванню конгруентності суглобових поверхонь. Визначено хондро-остеорепаративну активність ембріональних тканин у разі їх трансплантації в кістково-хрящовий дефект суглоба. Визначено роль патологічних змін у тазостегновому суглобі в генезі "hip-spine" синдрому після переломів тазостегнової западини. Визначено біохімічні показники оцінки стану кісткової та хрящової тканин у хворих з наслідками переломів тазостегнової западини, які дозволяють прогнозувати розвиток та визначати стадію деструктивно-дистрофічного процесу в тазостегновому суглобі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.510.88-5
Шифр НБУВ: РА378370 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Чубрей О.С. 
Науковий доробок М.О.Зарудного в зоологічній науці (остання чверть XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / О.С. Чубрей ; УААН. Держ. наук. с.-г. б-ка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження життя та наукової діяльності М.О.Зарудного (1859 - 1919) - визначного українського зоолога та мандрівника. Розкрито умови формування його наукового світогляду та особистісного розвитку. Розроблено періодизацію життя та діяльності ученого. На підставі вивчення значної кількості історичних джерел визначено внесок М.О.Зарудного у розвиток зоології, орнітологічної фауністики, систематики, зоогеографії, дослідження екології хребетних тварин (риб, плазунів і ссавців). Розглянуто участь науковця в експедиціях по європейській Росії, Україні, Середній Азії та Персії (Ірану), охарактеризовано їх наукове значення. З'ясовано, що М.О.Зарудний уперше склав повне систематичне зведення птахів Туркестанського краю та Персії (Ірану), провів ревізію класу птахів за підвидовим принципом, розробив принципово нові визначальні ключі для діагностики їх видового та підвидового різноманіття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3 д Зарудний М.О. +
Шифр НБУВ: РА346617

Рубрики:

      
19.

Павлов С.В. 
Неінвазивні оптико-електронні прилади та системи діагностики мікроциркуляції периферійного кровообігу: автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.11.17 / С.В. Павлов ; Вінниц. нац. техн. ун-т. — Вінниця, 2008. — 35 с. — укp.

Досліджено питання створення нового класу неінвазивних інтелектуальних біооко-процесорних систем і приладів для діагностики рівня периферійного кровонаповнення з керованою динамікою характеристик оптичного випромінювання. Основна концепція роботи грунтується на використанні теоретичних, алгоритмічних, конструктивних і технологічних аспектів для розв'язання задач забезпечення медико-технічних вимог, стабільності функціонування та якості неінвазивних оптико-електронних систем і приладів. Запропоновано математичні моделі діагностування гемодинамічних показників, які враховують порушення периферійного кровообігу у хребетно-рухомих сегментах відповідно з експертною базою даних. Запропоновано коригувальні моделі пошарового розповсюдження оптичного випромінювання під час оцінювання рівня периферійної мікроциркуляції на заданій довжині хвилі зондуючого випромінювання. Сформовано зразкові шаблони-маски з застосуванням методу вейвлет-перетворення для виявлення рівня патологій периферійної мікроциркуляції, що дозволяє підвищити вірогідність діагностування периферійного кровообігу. Розвинуто структурну організацію оптико-електронних систем око-процесорного типу для діагностування периферійного кровонаповнення та мікроциркуляторних показників кон'юнктиви ока. Обгрунтовано вибір конструктивно-технологічних базисів. Наведено результати досліджень, проведених з застосуванням розроблених математичних моделей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410-43 +
Шифр НБУВ: РА357128

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Різун Е.М. 
Оптимізація умов існування наземних хребетних у приміських і міських насадженнях: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.03 / Е.М. Різун ; Укр. держ. лісотехн. ун-т. — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Вперше у Львові проведено комплексну оцінку приміських та міських насаджень у взаємозв'язку з функціонуванням населення наземних хребетних. Одержано нові дані про особливості структури приміських і міських насаджень, їх кормові та захисні властивості; видовий склад, чисельність, екологічні групи наземних хребетних та їх взаємодію зі структурними компонентами приміських і міських насаджень. Запропоновано класифікацію наземних хребетних за ступенем адаптації до приміських і міських насаджень Львова. Розроблено рекомендації для виробництва щодо оптимізації умов існування наземних хребетних приміських і міських насаджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.3(4УКР-4ЛЬВ-2Л) + П342.55(4УКР-4ЛЬВ-2Л) +
Шифр НБУВ: РА323292

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського