Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (65)Книжкові видання та компакт-диски (26)
Пошуковий запит: (<.>K=ФАРМАКОКІНЕТИКА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Сумрій С.К. 
Експериментальна фармакокінетика аміксину: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / С.К. Сумрій ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Показано, що в організмі щурів і мишей з калом виділяється тільки вихідна сполука, тобто аміксин піддається незначній біотрансформації. Абсолютна біологічна доступність аміксину за його перорального введення складає 70 %, підсистемна елімінація аміксину - 21 %. Для печінки (у разі перорального введення аміксину) та легеневої тканини (за внутрішньовенного введення) мишей спостерігається ефект первинного проходження через органи. Обгрунтовано переваги застосування нового інтегрального методу позамодельного аналізу процесів масопереносу ксенобіотика у системі "кров - тканина", який базується на формальному апараті фазової фармакокінетики для аналізу неповних кінетичних кривих. Розроблено комбіновану математичну модель, яка дозволяє показати, що приблизно 98 % аміксину, що надходить у тканину селезінки, елімінує у плазму крові, а 1 - 2 % необоротно зв'язується з тканиною. З'ясовано, що для процесів виведення аміксину з організму щурів за його одноразового перорального введення характерною є перевага процесів елімінації загального радіактивного матеріалу з калом (69 % введеної дози за 5 діб) надренальною екскрецією (10 %).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-29 аміксин +
Шифр НБУВ: РА339842

Рубрики:

      
2.

Карпинчик Н.Л. 
Експериментальна фармакокінетика похідних тіобарбітурової кислоти: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Н.Л. Карпинчик ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему доклінічного визначення фармакокінетичного профілю оригінального потенційного антигіпоксанту - похідного пропілтіобарбітурової кислоти (сполуки I). Розроблено й оптимізовано систему методів кількісного визначення сполуки I та її метаболітів у біологічних середовищах in vitro та in vivo. Встановлено, що дана речовина в організмі щурів і мишей біотрансформується з утворенням 5-ізопропілтіобарбітурової кислоти та 5-ізопропілбарбітурової кислоти. Завдяки проведеному позамодельному аналізу встановлено закономірності та відмінності біотрансформації, розподілу та виведення вихідної сполуки та її метаболітів, які позитивно характеризують фармакокінетичний профіль нового потенційного лікарського засобу та є основою для подальшого вивчення його фармакокінетичних ефектів, прогнозування можливих механізмів дії, розробки схем застосування, впровадження в клінічну практику. Виявлені особливості фармакокінетики дослідженої сполуки у тварин різних видів є передумовою для більш точної екстраполяції одержаних даних на організм людини. Розроблено нові методи математичного аналізу "швидких" процесів розподілу сполук в організмі, які дозволяють оцінити їх внесок у фармакокінетичні процеси та підвищити точність і вірогідність фармакокінетичних досліджень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-2 тіобарбітурова к-та +
Шифр НБУВ: РА362210

Рубрики:

      
3.

Овчаренко Н.В. 
Експериментальна фармакокінетика циназепаму та його метаболітів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / Н.В. Овчаренко ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2006. — 18 с. — укp.

Досліджено фармакокінетику (всмоктування, розподіл, метаболізм та елімінацію) циназепаму, що володіє снодійною, протисудомною та анксіолітичною дією. Розроблено систему методів, яка забезпечує кількісну оцінку процесів метаболізму, розподілу в організмі введеної різними шляхами відповідної дози циназепаму й елімінації сполуки та її метаболітів. Вперше за умов об'єднання методів радіохроматографічного та ферментативного аналізів з'ясовано будову метаболітів, що утворюються в організмі експериментальних тварин біохімічним (гідролітичним) способом. Визначено внесок ферментів органів (мозок, печінка) та плазми крові в загальний об'єм перетворення циназепаму до норциназепаму. На підставі використання методу Мангельсдорфа розраховано константи швидкості утворення норциназепаму в гомогенатах органів і тканин мишей. Проведено їх порівняння з кінетичними параметрами процесів всмоктування, метаболізму (біотрансформації) й елімінації циназепаму. З'ясовано взаємозв'язок вмісту циназепаму та норциназепаму у головному мозку з динамікою швидкооборотних фармакологічних ефектів (протисудомних) після їх введення мишам. Доведено, що норциназепам відіграє визначальну роль у протисудомній дії циназепаму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-29циназепам +
Шифр НБУВ: РА344057

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Жук М.С. 
Фармакогенетичні особливості біокінетики екзогенних лігандів ГАМКа- рецептору: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / М.С. Жук ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2002. — 18 с. — укp.

Встановлено, що фармакокінетика етанолу в організмі мишей не залежить від лінії тварин і модифікуючих факторів. Розроблено аналітичний апарат з метою визначення взаємозв'язку фармакокінетики лікарських сполук і терапевтичного індексу. Продемонстровано придатність математичної моделі для оцінки біокінетики етанолу та мусцимолу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*739.177*022.4-638.1 + Р627.709.2-29 + Р415.202.813-29
Шифр НБУВ: РА319707 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Борисюк І.Ю. 
Фармакокінетика аміксину в умовах інтермітуючого введення: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / І.Ю. Борисюк ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2006. — 18 с. — укp.

Вивчено кінетику процесів всмоктування та біодоступності аміксину та його метаболітів в організмі мишей. Обгрунтовано кінетичну схему та проведено кількісну оцінку процесів розподілу препарату. Здійснено порівняння процесів органної та тканинної елімінації аміксину за умов одноразового та багаторазових введень. Модифіковано математичний апарат щодо оцінки окремих параметрів фармакокінетики препарату за різних схем його введення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-6,8аміксин +
Шифр НБУВ: РА344058

Рубрики:

      
6.

Шемонаєва К.Ф. 
Фармакокінетика координаційних сполук германію з біолігандами: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / К.Ф. Шемонаєва ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше розроблено високочутливий метод визначення германію у тканинах тварин, за допомогою якого вивчено процеси абсорбції, розподілу та елімінації комплексних сполук германію з біолігандами. На підставі результатів експериментальних досліджень вперше доведено, що кінетика кожної із сполук має свої особливості. Встановлено, що процеси абсорбції, у разі введення германію з янтарною кислотою (МИГУ-3), протікають швидше, у порівнянні з нікотиновою кислотою та нікотинамідом (МИГУ-1 і 2). Вперше описано фармакокінетичні схеми розподілу даних біологічно активних речовин (БАР). На підставі результатів дослідження доведено, що МИГУ-1, 2 і 3 в організмі розподіляються нерівномірно. Виявлено, що найбільший вміст германію, після введення сполук, визначається у печінці та нирках, а найнижчий - у головному мозку. Доведено, що дані БАР нерівномірно розподіляються між плазмою та форменними елементами крові. На підставі експериментальних даних встановлено, що лінійний зв'язок між вмістом германію у плазмі та тканинах, після введення зазначених БАР не завжди спостерігається. Запропоновано математичні моделі, доведено правомірність розрахунків фармакокінетичних параметрів даних сполук у межах одно- та двокамерних моделей з усмоктуванням та без, розраховано фармакокінетичні параметри. Виявлено, що процеси абсорбції сполук протікають значно швидше, ніж процеси елімінації, а найвища швидкість елімінації БАР - з головного мозку. Визначено шляхи, кінетику та параметри екскрекції координаційних сполук германію з біолігандами. Доведено, що усі сполуки із організму виділяються переважно із сечею. Зазначено, що одержані результати дослідження дозволили довести відсутність кумуляції сполук в організмі. Надано порівняльну характеристику кінетики кожної із сполук у різних органах і тканинах, а також проведено порівняльний аналіз їх фармакокінетичних параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-2 біоліганди +
Шифр НБУВ: РА324215

Рубрики:

      
7.

Ядловський О.Є. 
Фармакокінетика потенційного неопіоїдного анальгетика, похідного піролоімідазолу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / О.Є. Ядловський ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено фармакінетику нового неопіоїдного анальгетика піродазолу. Встановлено високий ступінь всмоктування піродазолу (майже 100 % біодоступності), здатність тривалий час знаходитись в організм, проникати крізь гісто-гематичні бар'єри, у тому числі в головний мозок за умов внутрішньошлункового та внутрішньом'язового введення. Піродазол та його метаболіти тривало елімінував з організму (виділяються з організму протягом двох діб). Відзначено, що основний шлях елімінації - нирковий. Виявлено, що у порівнянні з піродазолом парацетамол швидше всмоктується зі шлунково-кишкового тракту, менш тривало знаходиться в організмі, у тому числі тканинах головного мозку. Визначено, що больовий синдром впливав на фармакокінетику піродазолу та парацетамолу. Під впливом болю в експерименті з піродазолом збільшувався час напіввиведення, площа під фармакокінетичною кривою, знижувався кліренс,з парацетамолом зменшувався час напіввиведення, площа під фармакокінетичною кривою, зростав кліренс. Виявлено достовірну кореляційну залежність "концентрація в крові - ефект", на моделях ноцицептивної стимуляції "гаряча пластина", "оцтовокислі корчі", Tail-flick, Randal et Sallitto.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.703-2
Шифр НБУВ: РА312206 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Кутасевич Н. В. 
Фармакокінетика похідних калікс[4]арену: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 14.03.05 / Н. В. Кутасевич ; Одес. нац. мед. ун-т. — О., 2011. — 18 с.: рис., табл. — укp.

Визначено фармакокінетичні параметри нового класу сполук - похідних калікс[4]арену комбінуванням методів комп'ютерного моделювання й експериментальних досліджень. Визначено відповідні ізоформи CYP450, що каталізують реакції гідроксилювання (1A2, 2C9, 2C19, 2D6 і 3A4) завдяки наявності метабоформних ділянок. Експериментально встановлено процес метаболізму. Методами радіохроматографії та мас-спекторметрії досліджено будову калікс[4]арену. Визначено, що основним шляхом елімінації є виведення похідних калікс[4]арену з калом. Встановлено механізм всмоктування похідних калікс[4]арену. Експериментально визначено, що калікс[4]арени не є токсичними у разі перорального та внутрішньоочеревинного введення, що дозволяє віднести калікс[4]арени до практично не токсичних (IV клас токсичності).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9 калікс[4]арен
Шифр НБУВ: РА380246 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Валіводзь І. П. 
Фармакокінетика 3-алкоксіпохідних 1,4-бенздіазепіну / І. П. Валіводзь. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню фармакокінетики 3-алкосіпохідних 1,4-бенздіазепіну. Для даних похідних встановлено високу швидкість та ступінь всмоктування з шлунково-кишкового тракту, рівномірний розподіл між внутрішніми органами та тканинами, та елімінацію у вигляді низки метаболітів. Процеси метаболізму алкоксіпохідних включають як класичні шляхи (гідроксилювання та метилювання), так й елімінацію алкоксильного радикалу з утворенням 3-гідроксипохідного. Розподіл пропоксазепаму по внутрішніх органах та тканинах в інтервалі доз 10-45 мг/кг може бути визначений, як лінійний процес масопереносу із швидким перерозподілом сполуки між органами та кров'ю. Ступінь всмоктування сягає ~ 85 %, тонка кишка була визначена, як неспецифічне «вікно всмоктування». Індукція фенобарбіталом ізоформ цитохрому P450 (CYP3A4), призводить до статистично невірогідного підвищення кількості загальних радіоактивних продуктів та співвідношення окремих груп метаболітів у екскретах мишей після інтрагастрального введення 14С-похідного. Тривале введення пропоксазепаму не змінює параметрів його екскреції. Низький вплив на ферментні системи, які здійснюють його біотрансформацію, підтверджується відсутністю статистично значущих змін константи елімінації до та після курсового введення.^UThe thesis is dedicated to the study of the pharmacokinetics of 3-alkoxyderivatives of 1,4-benzodiazepine. For these derivatives, a high rate and extent of absorption from the gastrointestinal tract, a rapid distribution between the internal organs and tissues, and elimination in the form of a number of metabolites were found. The alkoxyderivatives metabolism processes include both classical pathways (hydroxylation and methylation) and the elimination of the alkoxy radical forming a 3-hydroxyderivative. The distribution of propoxazepam in the internal organs and tissues in the dose range of 10-45 mg/kg can be determined as a linear process of mass transfer with a rapid redistribution of the compound between the organs and the blood. The absorption degree reaches ~ 85%, the small intestine was defined as a nonspecific «absorption window». Induction of cytochrome P450 (CYP3A4) by phenobarbital leads to a statistically insignificant increase in the total radioactive products amount and the ratio of individual groups of metabolites in mouse excretions upon intragastric administration of a 14C-derivative. Prolonged propoxazepam administration does not change the parameters of its excretion. The low impact on the enzyme systems that carry out its biotransformation is confirmed by the absence of statistically significant changes in the elimination constant before and after the course administration.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Нечипоренко О. Л. 
Фармако-токсикологічна оцінка нових біоцидів для раціональних схем їх ротації за виробництва безпечної продукції тваринництва. / О. Л. Нечипоренко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: асоційовані бактеріози, фармако-токсикологічна оцінка біоцидів («ДезСан», «Зоодізін», «Дезорганік-Вет», «ADG») та експериментально-теоретичне обґрунтування їх для схем ротацій у тваринництві. Мета роботи: створення і фармако-токсикологічна оцінка нових біоцидів та обґрунтування раціональних схем їх ротації за виробництва безпечної продукції тваринництва.Методи дослідження: епізоотологічні (моніторинг епізоотичної ситуації), фармакологічні (фармакокінетика, фармакодинаміка), токсикологічні (гостра та хронічна токсичність, кумуляція), клінічні (збір анамнезу, клінічний огляд), гематологічні (морфологічні, біохімічні показники крові), мікробіологічні (мікроскопічні, біологічні), статистичні (обробка результатів досліджень).Наукова новизна: Наукова новизна результатів досліджень полягає в тому, що за сучасних умов ведення тваринництва на основі аналізу епізоотичної ситуації у свинарських і птахівничих господарствах Україні та моніторингу вітчизняного ринку дезінфектантів для потреб тваринництва і птахівництва вперше було розроблено комплекс біоцидів, який складається з деззасобів, що виготовляються в Україні: «ДезСан», «Зоодізін», «Дезорганік-Вет» та «ADG». Вперше було створено та науково обґрунтовано рецептуру біоциду «ДезСан». Визначено його властивості. Результати досліджень увійшли до деклараційного патенту України №136430 «Засіб дезінфекційний «ДезСан»» та ТУ України 20.2-14332579-101:2020. Вперше була проведена фармако-токсикологічна оцінка біоцидів «Зоодізін», «Дезорганік-Вет» та «ADG», вивчено їх фізико-хімічні, корозійні, антимікробні, віруліцидні, дезінвазійні властивості. Проведено виробничі підтвердження ефективності запропонованого розведення робочих розчинів засобів на різних технологічних ділянках та обґрунтовано схеми їх ротації. Вперше обґрунтовано безпечність використання запропонованих біоцидів у присутності тварин. Проведено дослідження епізоотичного стану у птахівничих та свинарських господарствах, отримано нові дані щодо епізоотологічного стану в господарствах різного технологічного напрямку, розташованих у семи областях України (Волинська, Київська, Одеська, Сумська, Тернопільська, Харківська та Чернігівська). Вперше вивчена дія біоцидів на якість м'яса тварин. Обґрунтовано методи контролю за мікрофлорою тваринницьких приміщень, визначено епізоотологічні особливості мікробного пейзажу технологічних дільниць та розроблено раціональні схеми їх дезінфекції. Економічно обґрунтовано перспективи застосування досліджених засобів у технологіях тваринництва для зменшення імпортозалежності галузі.Запропоновано: На основі проведених досліджень розроблено настанови (листівки-вкладки) щодо використання біоцидів та нормативно-технічну документацію для реєстраційних досьє, на базі яких проведено офіційну реєстрацію та впроваджено до серійного виробництва в НВФ «Бровафарма» – біоцид «ДезСан», у Приватній фірмі «Терміт» – «Зоодізін»; в ТОВ «Дезсистема» – засобу «Дезорганік-Вет»; у ПП «КроносАгро» – ADG. З їх розробкою з'явилась можливість формувати ротаційні схеми біоцидів для тваринництва та птахівництва на основі засобів вітчизняного виробництва. «ДезСан» має експортний потенціал і уже експортується до країн Митного Союзу. За результатами Державної санітарно-епідеміологічної експертизи (№12-2-18-51 від 04.09.2020 р.) «ДезСан» відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і може бути застосованим у всіх заявлених сферах. Впроваджено: Розроблена схема ротацій біоцидів, впроваджених у ряді тваринницьких та птахівничих господарствах Сумської, Харківської та Полтавської областей.Матеріали дисертації включено до навчального плану, робочої програми та курсу лекцій з дисциплін «Фармакологія», «Зоогігієна», «Епізоотологія та інфекційні хвороби тварин» у Сумському національному аграрному університеті. Результати досліджень запроваджені у розділу «Фармакологія» при створенні навчально-методичних комплексів та застосовуються при дистанційному навчанні студентів на основі платформи «Moodle».^UObject of the research: associated bacteriosis, pharmaco-toxicological evaluation of biocides ("DezSan", "Zoodizin", "Dezorganik-Vet", "ADG") and their experimental-theoretical substantiation for rotation schemes in animal husbandry.The aim of the work: creation and pharmaco-toxicological evaluation of new biocides, substantiation of rational rotational schemes for the production of safe livestock products.Research methods: epizootological (monitoring of the epizootic situation), pharmacological (pharmacokinetics, pharmacodynamics), toxicological (acute and chronic toxicity, cumulation), clinical (anamnesis, clinical examination), hematological (morphological, biochemical indicators of blood), microbiological (microscopic, biological, (processing of research results). Scientific novelty: The scientific novelty of the research results is that at modern conditions of animal husbandry on the basis of analysis of the epizootic situation in pig and poultry farms in Ukraine and monitoring of the domestic market of disinfectants for livestock and poultry a complex of biocides was developed for the first time.This complex includes : "DesSan", "Zoodizin", "Dezorganik-Vet" and "ADG". The recipe for the biocide "DesSan" was created for the first time and scientifically was substantiated. Its properties were determined. The research results are included in the declaratory patent of Ukraine №136430 "Disinfectant" DezSan " and Technical Condition of Ukraine 20.2-14332579-101: 2020. Pharmaco-toxicological evaluation of biocides "Zoodizin", "Dezorganik-Vet" and "ADG" was performed for the first time; their physicochemical, corrosive, antimicrobial, virucidal, disinvasive properties were studied. Production confirmations of efficiency of the offered cultivation of working solutions of means on various technological sites were carried out and schemes of their rotation were proved. The safety of using the proposed biocides in the presence of animals was substantiated for the first time. Studies of the epizootic condition in poultry and pig farms were conducted. New data on the epizootological condition in farms of the different technological direction, located in seven regions of Ukraine (Volyn, Kyiv, Odessa, Sumy, Ternopil, Kharkiv and Chernihiv) were obtained. The effect of biocides on animal meat quality has been studied for the first time. The methods of control over the microflora of livestock premises were substantiated. The epizootological features of the microbial landscape of technological sites were determined and rational schemes of their disinfection were developed. The prospects of the application of the investigated means in livestock technologies to reduce the import dependence of the industry were economically substantiated.It was proposed: Based on the conducted research guidelines (leaflets-tabs) for biocides using and technical documentation for registration dossiers were developed. Due to this, official registration was carried out and serial production in Brovapharma - biocide "DezSan", in the Private company "Termit" - "Zoodizin"; in Dezsistema LLC - Dezorganik-Vet; in PE "KronosAgro" – ADG was started. Due to the development of these disinfectants, it has become possible to form rotational schemes of biocides for livestock and poultry on the basis of domestic products. DezSan has export potential and is already being exported to the countries of the Customs Union. According to the results of the State Sanitary and Epidemiological Examination (№12-2-18-51 dated 04.09.2020), DezSan meets the requirements of the current sanitary legislation of Ukraine and can be applied in all declared areasIt was introduced: The scheme of biocides rotations introduced in a number of livestock and poultry farms of Sumy, Kharkiv and Poltava regions was developed.The materials of the dissertation were included in the curriculum, work program and course of lectures for such disciplines as "Pharmacology", "Zoohygiene", "Epizootology and infectious diseases of animals" at Sumy National Agrarian University. The research results were introduced in the “Pharmacology" chapter at creation of educational and methodological complexes and are used in distance learning of students based on the platform "Moodle".


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Левицька В. А. 
Зональні особливості іксодових кліщів Dermacentor reticulatus і Ixodes ricinus та вдосконалення системи захисту тварин за трансмісивних хвороб / В. А. Левицька. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: зональні особливості іксодових кліщів, розробка науково обґрунтованої системи захисту за іксодідозів та трансмісивних хвороб тварин. Мета роботи: встановити зональні особливості іксодових кліщів та розробити науково обґрунтовану систему захисту за іксодідозів та трансмісивних хвороб тварин. Методи дослідження: паразитологічні (мікроскопічні, визначення екстенсефективності та інтенсефективності препаратів), епізоотологічні (визначення екстенсивності та інтенсивності інвазії, сезонної та вікової динаміки), акарологічні (збір іксодових кліщів, підрахунок їх та визначення належності до роду і виду), клінічні, гематологічні (морфологічні, біохімічні); молекулярно-генетичні (полімеразна ланцюгова реакція), фармакологічні (фармакокінетика), токсикологічні (гостра та хронічна токсичність, мас-спектрометричні, хроматографічні), статистичні.Наукова новизна: Отримано нові дані щодо поширення та видового складу іксодових кліщів, зібраних з тварин і рослин у лісопаркових зонах Хмельницької, Чернівецької, Вінницької, Київської, Івано-Франківської, Тернопільської та Львівської областей України. Досліджено, що кліщі Ixodes ricinus і Dermacentor reticulatus найчастіше реєструються у цих областях України. Методом полімеразно ланцюгової реакції у кліщів Ixodes ricinus і Dermacentor reticulatus зареєстровано шість зоонозних збудників: Neoehrliсhia mikurensis, Anaplasma phagocytophilum, Rickettsia raoultii, Babesia canis, Bartonella bovis, Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia spielmanii. Збудника Neoehrlichia mikurensis виявлено вперше в іксодових кліщів на території України. Усі виявлені збудники зареєстровано у Міжнародному генетичному банку.За порівняльного аналізу методів ізоляції ДНК для подальших досліджень за полімеразно ланцюговою реакцією встановлено, що механічна кріогенна гомогенізація іксодових кліщів у поєднанні з комерційними наборами сприяє найкращому виявленню генетичного матеріалу патогенних збудників.Розроблено антипротозойний препарат імкар-120 для лікування та профілактики тварин за бабезіозу та анаплазмозу. Запропоновано акарицидний препарат цифлур-комбі для знищення іксодових кліщів у навколишньому середовищі.Вперше розроблено комплексну систему заходів щодо регулювання чисельності іксодових кліщів у лісопаркових зонах областей України. Визначено акарицидні препарати та особливості їх застосування, а також основні аспекти профілактики та лікування тварин за трансмісивних хвороб, що передаються іксодовими кліщами. Наукову новизну виконаної роботи підтверджено деклараційним патентом України на корисну модель: «Спосіб дезінсекції та дезакаризації зовнішнього середовища» (№ 146362, 17.02.2021 р.) та ТУ України У 21.2–14332579-103:2020 «Препарат ветеринарний імкар-120».Запропоновано: Для визначення патогенних збудників в іксодових кліщів рекомендується метод полімеразно ланцюгової реакції з механічною кріогенною їх гомогенізацією.Для лікування тварин за бабезіозу та анаплазмозу рекомендується препарат імкар-120 (ТУ У 21.2–14332579-103:2020) (згідно інструкції).Для зниження чисельності іксодових кліщів у природних біотопах слід використовувати комплексну систему захисту і «Спосіб дезінсекції та дезакаризації зовнішнього середовища» (патент України на корисну модель № 146362, від 17.02.2021 р.).Впроваджено: Результати експериментальних досліджень використовуються у науково-дослідній роботі та навчальному процесі на кафедрах: ветсанекспертизи, мікробіології, зоогігієни та безпеки і якості продуктів тваринництва Сумського національного аграрного університету; інфекційних та інвазійних хвороб Подільського державного аграрно-технічного університету; паразитології та іхтіопатології Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького; паразитології та ветеринарно-санітарної експертизи Полтавської державної аграрної академії, а також на виробництві за розробки, планування й організації науково обґрунтованих діагностичних та лікувально-профілактичних заходів у клініках і господарствах України.^UObject of the research: zonal features of ixodid ticks, development of a scientific system of protection against ticks and tick-borne diseases.The purpose of the work: to establish the zonal features of ixodid ticks and to develop a scientific system of protection against ticks and tick-borne diseases.Research methods: parasitological (microscopic, determination of extensibility and intensity of drugs), epizootological (determination of extensiveness and intensity of invasion, seasonal and age dynamics), acarological (collection of ixodid ticks, their calculation and determination of genus and species), clinical, hematological, biochemical); molecular genetic (polymerase chain reaction), pharmacological (pharmacokinetics), toxicological (acute and chronic toxicity, mass spectrometric, chromatographic), statistical.Scientific novelty: New data on the distribution and species composition of ixodid ticks collected from animals and plants in forests and parks of Khmelnytsky, Chernivtsi, Vinnytsia, Kyiv, Ivano-Frankivsk, Ternopil and Lviv regions of Ukraine were obtained. It was studied that Ixodes ricinus and Dermacentor reticulatus ticks are most often registered in these regions of Ukraine. Six zoonotic pathogens were registered for the first time by the polymerase chain reaction in Ixodes ricinus and Dermacentor reticulatus ticks: Neoehrliсhia mikurensis, Anaplasma phagocytophilum, Rickettsia raoultii, Babesia canis, Bartonella bovis, Borrelia burgdorferi sensu stricto, Borrelia spielmanii. The pathogen Neoehrlichia mikurensis was first detected in ixodid ticks from Ukraine.A comparative analysis of DNA extraction methods for further polymerase chain reaction studies has shown that mechanical cryogenic homogenization of ticks in combination with commercial kits promotes the best detection of genetic material of pathogens.The antiprotozoal drug imkar-120 has been developed for the treatment and prevention of animals with babesiosis and anaplasmosis. The acaricidal preparation tsiflur-kombi for destruction of ixodid ticks in environment is offered.For the first time, a comprehensive system of measures to regulate the number of ixodid ticks in forest and park areas of Ukraine has been developed. Acaricidal drugs and features of their use, as well as the main aspects of prevention and treatment of animals with tick-borne diseases transmitted by ixodid ticks are identified.The scientific novelty of the work is confirmed by the declaratory patent of Ukraine for a utility model: "Method of disinsection and desacarisation of the environment" (№ 146362, 17.02.2021) and TU of Ukraine U 21.2-14332579-103: 2020 "Veterinary drug Imkar-120".It has been proposed: To determine pathogens in ixodid ticks, the method of polymerase chain reaction with mechanical cryogenic homogenization is recommended.For the treatment of animals with babesiosis and anaplasmosis, the drug imkar-120 (TU U 21.2–14332579-103: 2020) is recommended (according to the instructions).To reduce the number of ixodid ticks in natural habitats should use a comprehensive system of protection and "Method of disinsection and desacarisation of the environment" (Ukrainian patent for utility model № 146362, from 17.02.2021).It has been introduced: The results of experimental research are used in research and educational process at the departments: veterinary examination, microbiology, zoohygiene and safety and quality of livestock products of Sumy National Agrarian University; infectious and invasive diseases of State Agrarian and Engineering University; parasitology and ichthyopathology of S. Z. Gzhytsky Lviv National University of Veterinary Medicine and Biotechnology; parasitology and veterinary-sanitary examination of the Poltava State Agrarian Academy, as well as in the production for the development, planning and organization of diagnostic and treatment-and-prophylactic measures in clinics and farms of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського