Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (12)Реферативна база даних (64)Книжкові видання та компакт-диски (29)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=СОБОРНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Вершина В.А. 
Антропологічний аспект філософської системи С.Л.Франка: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / В.А. Вершина ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2007. — 18 с. — укp.

Встановлено ідейно-теоретичні та гносеологічні витоки філософського світогляду С.Франка. Підкреслено, що проблема людини у його філософії не ізольована, а знаходиться в тісному взаємозв'язку з проблемою суспільства. Показано, що затверджуючи духовність суспільного життя згідно з його суттю, С.Франк робить спробу обгрунтування концептуальної єдності вирішення проблем людини і суспільства, яке базується на ідеї початкової проникнутості їх божественною всеєдністю, що створює основу для розуміння людини ("я") і суспільства ("ми") як нерозривно-незлиттєвої всеєдності. У зв'язку з цим реконструюється соціально-антропологічна концепція С.Франка як смислова вісь його філософської системи. Виділено ключові елементи соціально-антропологічної концепції С.Франка ("особистість", "соборність", "служіння"), проаналізовано їх зміст. На думку С.Франка, лише етика служіння дозволяє подолати антагонізм засад солідарності та свободи і примирити їх з метою облаштування суспільного, громадянського життя людей на розумних засадах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4РОС)6-658 +
Шифр НБУВ: РА352521

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
2.

Крупа Л.Л. 
Вплив митрополита Андрея Шептицького на суспільне і культурно-просвітницьке життя в Галичині кінця XIX - першої половини XX століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.Л. Крупа ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 20 с. — укp.

За допомогою хронологічно-проблемного методу дослідження розглянуто багатогранність впливу метрополита Андрея Шептицького на суспільно-культурні процеси в Галичині. Висвітлено його співпрацю з українськими партійними колами, а також еволюцію політичної платформи у контексті боротьби українського народу за соборність і незалежність України. Установлено мотиви зв'язку з освітніми установами й товариствами, надання владикою окремим представникам інтелігенції матеріальної допомоги для наукових цілей. Проаналізовано взаємовідносини з легальними молодіжними організаціями, ініціювання та участь у створенні нових товариств християнського та світського спрямування. Висвітлено аспект діяльності митрополита щодо заснування їм та підтримки закладів для сиріт. Обгрунтовано, що митрополит Андрей Шептицький проводив свою діяльність керуючись християнськими переконаннями і християнським патріотизмом, тому у політичних питаннях він дотримувався легітимності, а в культурно-просвітніх намагався компенсувати українцям державні інстанції, виховати в українців любов до Бога і Батьківщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э377.109(4УКР)-36-028.2 Андрей(Шептицький) + Т3(4УКР331)61-7 +
Шифр НБУВ: РА327492

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Онишко Л.В. 
Катерина Зарицька в українському національно-визвольному русі (30-і - 40-і рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Онишко ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 2006. — 20 с. — укp.

На підставі узагальнення архівних матеріалів, спогадів учасників подій досліджено етапи формування національно-патріотичних поглядів Катерини Зарицької, її участь у національно-визвольному русі, зокрема, жіночій мережі та підпільному Українському червоному хресті, налагодженні референтури пропаганди ОУН(б) і зв'язків головнокомандувача УПА Р.Шухевича з підпіллям за умов радянського тоталітарного режиму. Проаналізовано її внесок у популяризацію ідеї боротьби українського народу за державну незалежність і соборність України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)6-8 Зарицька + Ф513(4УКР)6-8 Зарицька К. +
Шифр НБУВ: РА342340

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Дубровська Г.М. 
Літургічна символіка у російській музиці кінця XIX - початку XX століття: феномен С.В. Рахманінова: автореф. дис... канд. мистецтвзнав.: 17.00.03 / Г.М. Дубровська ; Одес. держ. муз. акад. ім. А.В.Нежданової. — О., 2009. — 18 с. — укp.

Грунтуючись на визначенні російської музики кінця XIX - початку XX ст. у богоcлословсmкій, філософській та музично-культурологічній літературі, запропоновано систему стильового аналізу духовних і світських творів, а також визначення музичного символу та літургічної інтонації як генеральної інтонації епохи. Як стильові детермінанти виділено музичний іконопис, стиль Фаворського світла, соборність у фортепіанному концерті. В інтонаційній сфері виявлено характерні православно-літургічні символи, проведено паралелі з західyо-католицькою символікою, а також виділено літургічний ладо-гармонійний комплекс. Увагу приділено творчості С.В. Рахманінова як найбільш яскравому прикладу взаємодії духовної та світської традиції. Символічні основи його творчості виявлено на підгрунті символічної теорії російських релігійних філософів (П. Флоренського, А. Лосєва, С. Аверінцева), пов'язаної з православним культом. Розкрито суть понять "музичне богослов'я", "літургічна символіка", "добове богослужбове коло", "літургічний ритм сходження" у творчості С.В. Рахманінова. Виділено специфіку російського фортепіанного концерту як соборного жанру (на прикладі Другого та Третього концертів С.В. Рахманінова). Виявлено основні символи у творчості композитора, зокрема, літургічні й апокаліптичні, проведено значні паралелі між світською (переважно фортепіанною та духовною музикою, визначено його фортепіанний стиль як симфолітургійний.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.42-03(4РОС)53-81 Рахманінов С. + Щ313(4РОС)53-064 +
Шифр НБУВ: РА364106

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Марчук В.С. 
Петро Федун в українському національно-визвольному русі (40 - 50-і рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Марчук ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі аналізу архівних матеріалів, опублікованих джерел, вітчизняної та зарубіжної наукової літератури здійснено комплексне дослідження участі П.Федуна у національно-визвольному русі, зокрема у діяльності пропагандистських структур ОУН, УПА, Українська головна визвольна рада, налагодженні видавничої справи у другій половині 1940-х - на початку 1950-х рр., проаналізовано його суспільно-політичні погляди. Запропоновано періодизацію діяльності П.Федуна у пропагандистських структурах визвольного руху. Визначено головні проблеми, що розроблялися публіцистом, його внесок у популяризацію ідеї боротьби українського народу за державну незалежність і соборність України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)62-52 + Т3(4УКР)62-45 +
Шифр НБУВ: РА352061

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Нагірняк М.Я. 
Радянський тоталітарний режим у боротьбі проти збройного підпілля ОУН і військових формувань УПА (1944 - 1953): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / М.Я. Нагірняк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано військово-політичне становище західних земель України у 1944 - середині 1950-х рр., описано збройне та ідеологічне протистояння між військовими формуваннями УПА, збройним підпіллям ОУН та радянським режимом. Висвітлено тактику, форми і методи владних структур у боротьбі за утвердження тоталітаризму в західному регіоні. Визначено фактори, які забезпечили довготривалий, активний та широкомасштабний опір українського народу під проводом ОУН і УПА та його роль у загальноєвропейському Русі опору проти гітлеризму та сталінізму. Доведено, що визвольний рух суттєво загальмував утвердження тоталітаризму, сприяв піднесенню національної свідомості українства, що позитивно позначилось у наступних етапах боротьби за незалежність та соборність, що увінчалась творенням суверенної демократичної української держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф023 + Ф513(4УКР)6,1 + Ц4,8(4УКР)1:62 +
Шифр НБУВ: РА328100

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Адамович С. В. 
Соборність та регіональний розвиток у суспільно-політичному житті незалежної України: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / С. В. Адамович ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В. Стефаника. — Івано-Франківськ, 2011. — 32 с. — укp.

Досліджено становлення незалежної України в 1989 - 2009 рр. у контексті консолідаційних сусиль органів влади та громадсько-політичних організацій і суспільно-політичних процесів у регіонах країни. Проаналізовано дезінтеграційні чинники, що стримували єднання українського суспільства. Охарактеризовано становлення правової бази в питання державного устрою та конституювання місцевого самоврядування. Простежено формування політико-правового статусу Кримської автономії, визначено роль кримських татар та "новоросійства" в етнополітичному житті держави. Проаналізовано етнополітичні особливості розвитку Донбасу, формування в регіоні ідеї економічної автономії. Розглянуто ідейні засади та вимоги політичного русинства на Закарпатті, соборницькі прагнення українців Галичини, визначено етнополітичні особливості населення Чернівецької області.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-5
Шифр НБУВ: РА383642 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Рашковська В. І. 
Теоретичні і методичні основи використання образотворчої православної спадщини в духовному розвитку майбутнього вчителя: автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.04 / В. І. Рашковська ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 40 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні та методичні основи педагогічного впливу здобутків образотворчої православної спадщини на духовний розвиток майбутнього вчителя на підставі системного, аксіологічного, антропологічного й особистісно-діяльнісного підходів, інтеграції світських і християнських напрацювань. Розкрито сутність даного феномену як цілеспрямованого, особистісно орієнтованого, спеціально організованого навчально-виховного процесу вдосконалення, упорядкування, ієрархізації розуму, почуттів і волі майбутнього педагога. Виявлено професійно-освітній потенціал здобутків образотворчої православної спадщини, що сконцентрований у її інтегративних світоглядно-педагогічних характеристиках (канонічність, софійність, соборність, світлоносність), які спрямовано на підпорядкування духовного розвитку особистості майбутнього вчителя національній традиції, залучення до духовної краси, ієрархічне впорядкування внутрішнього світу та його поетапне вдосконалення. Обгрунтовано та верифіковано концептуальну модель поетапного духовного розвитку майбутнього вчителя засобами образотворчого православного мистецтва, упровадження якої сприяє виявленню духовних якостей студентів у навчанні, діалогічному спілкуванні з мистецтвом та успішній виробничій педагогічній практиці в школі в контексті даних критеріїв, показників і рівнів їх духовного розвитку. Доведено ефективність педагогічної технології використання образотворчої православної спадщини в духовному розвитку майбутнього вчителя, яка містить п'ять модулів (історичний, мистецтвознавчий, діалогічний, духовно-рефлексивний, духовно-професійний), включає педагогічну топоніміку цілей із дисциплін Державного стандарту професійної підготовки вчителя образотворчого мистецтва. Розроблено теоретичні та методичні основи професійної підготовки педагога-гуманіста в контексті базових положень стосовно особистості. Уточнено генезу та зміст понять "духовність", "духовний розвиток", "внутрішній світ", "принципи духовного розвитку", "зміст духовного розвитку" майбутнього вчителя, психолого-педагогічні механізми впливу здобутків образотворчого православного мистецтва на духовний розвиток особистості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч489.511.352 + Ч489.511.355.22
Шифр НБУВ: РА377560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Панфілова 
Українська народно-трудова партія: боротьба за державну незалежність і соборність України. 1919-1924 роки: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Тетяна Олександрівна Панфілова ; НАН України; Інститут українознавства ім. І.Крип'якевича, Інститут народознавства. — Л., 2004. — 31 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф69(4УКР331)2 + Ф513(4УКР)61
Шифр НБУВ: РА331056

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Кіндрачук Н. М. 
Соціально-культурні процеси в українському етнічному середовищі УРСР (60–70-і рр. ХХ ст.): динаміка, тенденції, наслідки / Н. М. Кіндрачук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації аналізується динаміка, основні тенденції та наслідки соціально-культурних процесів в українському етнічному середовищі УРСР протягом 60-х – 70-х рр. ХХ ст. На основі архівних джерел, преси, опублікованих документів, наукової літератури в роботі досліджено трансформацію соціально-культурного обличчя титульної нації УРСР, виявлено демографічні зміни в українському етносі на загальноукраїнському і регіональному рівнях, з'ясовано значення руху шістдесятників в розширенні етнокультурних меж українців, висвітлено боротьбу української інтелігенції за збереження українського мовного простору та національно-духовної складової, проаналізовано національну самовизначеність у творчості українських митців, продемонстровано об'єднуючу силу української національної ідентичності, показано зростання національної свідомості українців та спрямування їх поглядів у напрямку самозбереження, розкрито роль української діаспори в змаганнях за окремішність української нації та незалежність і соборність Української держави.^UThe dissertation analyzes the dynamics, main trends and consequences of socio-cultural processes in the Ukrainian ethnic environment of the USSR during the 60's – 70's of the twentieth century. Based on archival sources, the press, published documents, scientific literature the transformation of the socio-cultural face of the titular nation is investigated in the work, demographic changes in the Ukrainian ethnic group at the national and regional levels have been identified, the importance of the Sixtiers' movement in expanding the ethnocultural boundaries of Ukrainians, the struggle of the Ukrainian intelligentsia for the preservation of the Ukrainian linguistic space and the national-spiritual component is highlighted, the national self-determination of the Ukrainian artists in their cultural and artistic creativity is analyzed, the unifying force of Ukrainian national identity is demonstrated, а rise in national consciousness of Ukrainians and focus of their views on preservation is shown, the role of the Ukrainian diaspora in the fight for the separation of the Ukrainian nation, the independence and unity of the Ukrainian state are revealed. It has been proven that the 1960's and 1970's became one of the most difficult periods in the history of the Ukrainian nation. The process of assimilation of Ukrainians has reached the highest intensity compared to previous historical times of Soviet Ukraine. However, despite the unfavorable circumstances, the number of the Ukrainian titular nation representatives in the Ukrainian SSR, slowly, difficultly, but grew both quantitatively and qualitatively. Ukrainians mentally perceived themselves as the only people who, both naturally and under all international pacts, had the right to their own nation-state. Despite the leveling national policy of the Soviet government, the Ukrainian ethnic group retained its national identity, state and socio-cultural potential. Representatives of the Ukrainian ethnic group, who made up the majority in the Ukrainian SSR, actively demonstrated their national maturity through culture, thus laying the groundwork for further struggle for Ukraine's political independence.It was found that the Ukrainian diaspora was an integral part of the Ukrainian ethnic integrity. Numerous public and cultural-educational institutions created by emigrants in their places of residence stood guard over Ukrainian national interests and conducted fruitful cooperation with Ukrainians at home. The main task of the Ukrainian diaspora was to preserve the ethnic identity and cultural identity of the Ukrainian nation, to consolidate the scattered emigration forces for the sole purpose of preparing a solid foundation for the independence of united Ukraine.The author notes that socio-cultural processes in the Ukrainian ethnic environment in the period led to the unity of Ukrainians on the basis of faith, language, customs, traditions, the emergence of a nationally conscious cohort of the Sixtiers, represented by cultural and artistic elite, which enriched national culture with paintings, movies, music, literature, singled out Ukrainian national motives from the Soviet «single» culture, etc. The representatives of the new generation of Ukrainian intelligentsia did not allow to break the ties of many Ukrainian generations despite all the efforts of the Soviet government. They managed to raise the Ukrainian national issue and show the world its unresolved nature in the USSR. The irreversibility of the process of national self-determination of Ukrainians in the Ukrainian SSR through the cultural space is substantiated. In the professional hands of famous artists, culture became an important weapon in the struggle to preserve the historical identity of the Ukrainian people. Ukrainian creative intelligentsia of the 60's – 70's of the twentieth century made a great contribution to the further development of the general democratic and national movements, which ultimately led to the restoration of an independent Ukrainian state on the political map of the world.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського