Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (142)Книжкові видання та компакт-диски (19)
Пошуковий запит: (<.>K=САМОДЕРЖАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 25
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Релігія   
1.

Сітарчук Р.А. 
Адвентисти сьомого дня в українських землях у складі Російської імперії: історико-політичний аспект (друга половина XIX ст. - 1917 р.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 09.00.11 / Р.А. Сітарчук ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2009. — 32 с. — укp.

Досліджено передумови, причини та час виникнення громад адвентистів сьомого дня на українських землях. Розглянуто створення їх церковної структури, трансформації в кількісному складі й історія зародження регіональних осередків. Виокремлено й охарактеризовано головні аспекти внутрішньоконфесійної діяльності адвентистів, зокрема, богословська освіта, місіонерська робота, видавнича справа, фінансова практика. Проаналізовано еволюцію взаємовідносин досліджуваної церкви з владою, зокрема, комплекс аспектів політики самодержавства щодо адвентистів кінця ХІХ - початку ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э376.222-3 +
Шифр НБУВ: РА368343

Рубрики:

      
2.

Гусєв В.І. 
Бунд в суспільно-політичному житті України (кінець ХІХ ст. - 1921 р.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.І. Гусєв ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 36 с. — укp.

На основі використання архівних джерел, документів в опублікованих збірниках, газетних і літературних матеріалів досліджується становлення бундівських організацій в Україні наприкінці XIX - на початку XX ст., їх боротьба спільно з іншими опозиційними угрупуваннями за повалення самодержавства. Показана участь колективів цієї партії в суспільно-політичному житті країни після лютого 1917 р., подається оцінка лідерами Бунду зусиль української демократії по утвердженню державності, по забезпеченню інтересів національних меншостей. Розкривається ставлення бундівців до жовтневих подій в Петрограді, до внутрішньої та зовнішньої політики Центральної Ради, гетьманського режиму, Директорії. Проаналізовані причини поступового переходу більшості бундівських організацій на позиції радянської влади, їх злиття з КП(б)У, утворення єврейських комуністичних секцій у складі її комітетів. Звертається увага на труднощі, які доводилося долати євсекціям в практичній діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-4 + Ф69(4УКР)5/6*92

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Петров С.С. 
Видавнича справа в Києві (друга половина XIX - початок XX ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / С.С. Петров ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження розвитку книговидання в Києві як значному економічному, політичному та національному центрі Східної України у другій половині XIX - на початку XX ст. Розглянуто процес становлення різних галузей друкарства та книговидання у місті від фактично мануфактурних підприємств, в яких використовувалася переважно ручна праця, до розвиненої системи виробництва з усіма властивими йому елементами: використанням найсучасніших технологічних засобів, конкуренцією, підвищенням рівня експлуатації робітників, розподілом та перерозподілом ринку, витісненням дрібного виробника. Значну увагу приділено дослідженню участі робітників-друкарів у визвольному русі. Встановлено суттєвий внесок у розвиток галузі книговидання її провідних діячів - видавців, друкарів, власників книгарень. З урахуванням суспільно-політичних умов досліджуваного періоду (політики російського самодержавства, спрямованої на знищення українського друкованого слова та репресій щодо національної культури) проаналізовано розвиток російськомовного й українськомовного книговидання. Досліджено роль українськомовної книги в підвищенні освітнього рівня населення, формуванні громадської думки та ствердженні суспільних політичних поглядів. Охарактеризовано основні види видань за цільовим призначенням і тематикою. Висвітлено історію створення та напрямки діяльності провідних київських видавництв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч617.3(4УКР-2К)5 +
Шифр НБУВ: РА334134

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Голубко В.Є. 
Військове будівництво в Україні періоду Центральної Ради: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / В.Є. Голубко ; Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича НАН України. — Л., 1998. — 32 с. — укp.

У дисертації досліджується військовий український національно-визвольний рух та будівництво Збройних Сил України після повалення самодержавства в Росії до першої чверті 1918 р. Аналізується політика Центральної Ради, уряду УНР, українських партій та їх чільних діячів щодо ролі національних Збройних Сил у державному будівництві України, у захисті її суверенитету, етапи військового будівництва та створення регулярних Збройних Сил України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)611-32

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Синявська Л.І. 
Вплив русифікаторської політики на економічне, соціальне і культурне життя України у другій половині XIX - на початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.І. Синявська ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто основні напрямки та методи русифікації як політики російського самодержавства, спрямованої на зменшення економічного та політичного впливу України в Російській імперії. В контексті русифікаторського курсу російського уряду проаналізовано міграційну політику. Показано вплив розвитку промисловості, транспорту та урбанізаційних процесів на прискорення русифікації України. На підставі вивчення значної кількості наукових джерел досліджено процес русифікації освіти та культури. Визначено роль загальноросійських політичних партій та організацій у процесі русифікації. Досліджено протидію української нації процесу русифікації. Проаналізовано роль українських селян у даному процесі, висвітлено їх участь у національній боротьбі. Визначено економічні, політичні та соціальні причини низького рівня політичної самосвідомості українського селянства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 +
Шифр НБУВ: РА349155

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
6.

Хитровська Ю.В. 
Громадянсько-політична позиція духовенства Правобережної України наприкінці ХVІІІ - середині ХІХ ст. (в контексті церковної політики самодержавства): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Ю.В. Хитровська ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено громадянсько-політичні позиції українського православного, римо-католицького та греко-католицького духовенства Правобережної України наприкінці XVIII - середині XIX ст. З використанням великої кількості джерел з'ясовано участь церкви в польському та українському національно-визвольному русі на Правобережжі та реакцію уряду на неї, а також заангажованість духовенства в діяльності таємних організацій на Правобережній Україні. Здійснено корекцію усталених у літературі поглядів на окремі аспекти тогочасної церковної історії, зокрема, стосовно першої (1794) й другої (1839) кампаній щодо приєднання уніатів до православної церкви, а також спробу реконструювати заходи уряду щодо одержавлення церкви на Правобережній Україні та їх конкретні результати.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э370.9(4УКР)-347 + Т3(4УКР)47-55
Шифр НБУВ: РА314684 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Мартиненко Н.М. 
Діяльність РСДРП (меншовиків) в Україні (1907 - 1914 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.М. Мартиненко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 17 с. — укp.

Досліджено діяльність меншовиків в Україні у другій половині 1907 р. - на початку Першої світової війни, а саме: стратегію та тактику СДРП (меншовиків) в Україні, діяльність місцевих соціал демократичних осередків, їх організаційну структуру та форми роботи, а також роль меншовиків у цій діяльності, відносини РСДРП з українськими соціал-демократами. Наголошено, що стратегічною метою соціал-демокраії залишалося повалення самодержавства, але були різними підходи до вирішення цієї проблеми у більшовиків і меншовиків. У 1907 - 1914 рр. меншовики шукали шляхи поступового реформування суспільно-політичного руху. Зазначено, що меншовики були винахідливими у використанні традиційних форм роботи, а творчий підхід меншовиків до пошуку найбільш дійових форм роботи свідчив про їх творчий потенціал, намагання постійно посилювати саме свій вплив у робітничому середовищі. Зроблено висновок, що у досліджений період меншовики складали більшість серед членів РСДРП в Україні. Вони намагалися політично виховувати робітничу масу, не ставили завдання її безумовного підкорення партійному керівництву, чого прагнули більшовики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-40 + Ф69(4УКР)2'2 +
Шифр НБУВ: РА348537

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Холод Ю.А. 
Загальна поліція Російської імперії в Україні в 1862 - 1905 рр.: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Ю.А. Холод ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Висвітлено розвиток та функціонування загальної поліції в Україні в 1862-1905 рр., правове регулювання її діяльності, матеріальне та кадрове забезпечення, основні напрямки діяльності поліцейського апарату самодержавства в українських губерніях щодо охорони громадського порядку у даний період. Доведено, що в системі місцевих державних органів царизму в Україні особливе місце посідала загальна поліція, яка була основним знаряддям проведення соціально-економічних та політичних заходів уряду, для чого поліцейським установам надавався великий обсяг повноважень. Досліджено особливості поліцейського законодавства Російської імперії другої половини ХІХ ст. та висвітлено питання про розподіл компетенції загальної поліції. Визначено тенденції розвитку поліцейського апарату царизму, проаналізовано його структурні елементи, розглянуто напрямки діяльності органів загальної поліції в Україні в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Рос)51/52-621.112.011
Шифр НБУВ: РА317149 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Зєнкін М.В. 
Історичні та суспільно-політичні погляди Б.М.Чичерина: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.В. Зєнкін ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 16 с. — укp.

В дослідженні, спираючись на наукову спадщину Чичеріна і літературу про нього, вивчений життєвий шлях мислителя, його погляди на проблеми конкретно-історичного і суспільно-політичного розвитку Росії. Розроблена періодизація життєвого і творчого шляху Чичеріна, проаналізовані його філософсько-історична та державницька концепція, ставлення до самодержавства, станів та міжстанових відносин, історичного розвитку общини, земських соборів, питання місцевого самоврядування і феодально-кріпосницького ладу. Висвітлюється проблема прав і свобод особи, співвідношення їх з державою і суспільством, проблема власності, оцінка революції, соціалізму та ін. Робиться висновок про орігінальність чичерінської концепції та значимість його поглядів для сучасності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)6-8 Чичерин + Ф1(4РОС)506 Чичерин

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Коросташов О.М. 
Особливості правового регулювання цивільних відносин у Полтавській і Чернігівській губерніях (перша половина XIX століття): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.М. Коросташов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто соціально-економічні, політичні, техніко-юридичні чинники, що вплинули на скасування місцевого права в Полтавській та Чернігівській губерніях з наданням їм особливого правового статусу. Проаналізовано зміст особливих для Лівобережжя правових норм, включених до другої редакції "Зводу законів Російської імперії". Висвітлено хід робіт з кодифікації права Лівобережної України у 40-х рр. ХІХ ст. Встановлено, що на підставі загальної спрямованості внутрішньої політики самодержавства на централізацію та уніфікацію права, особливим для Полтавської та Чернігівської губерній нормам загальноросійського зводу законів відводилося другорядне місце. Включення до даного документу особливих норм для застосування в Полтавській та Чернігівській губерніях пояснювалося специфікою побудови системи російського законодавства з наданням, у деяких випадках, особливого правового статусу певній території або окремій групі населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-623
Шифр НБУВ: РА314932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Іваненко А.О. 
Переяславський козацький полк у військовій та суспільно-політичній системі України (20-ті рр. ХVІІ - кінець ХVІІІ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / А.О. Іваненко ; Нац. акад. оборони України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Запропоновано нове тлумачення характеру повстання Переяславського полку 1666 р. як національно-визвольної боротьби переяславського козацтва проти наступу московського самодержавства. Введено до наукового обігу, а також по-новому кутом зору проаналізовано архівний матеріал стосовно участі полку у воєнних кампаніях Російської держави XVIII ст. Наведено нову концепцію військово-політичної історії Переяславського полку та представлено оригінальну її періодизацію. З'ясовано структуру та адміністративно-територіальні зміни в полку протягом його існування; відповідно до історичних та географічних особливостй формування сотень полку запропоновано їх класифікацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)4-294 +
Шифр НБУВ: РА325804

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Євтушенко О.Н. 
Політологічні аспекти державного регулювання общинних відносин на півдні України в другій половині ХІХ ст.: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / О.Н. Євтушенко ; Миколаїв. держ. гуманіт. ун-т ім. П.Могили. — Миколаїв, 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто політологічні аспекти державного регулювання общинних відносин на півдні України у другій половині XIX ст. Проаналізовано сучасний стан вивчення даної проблеми та визначено подальші напрямки її дослідження. На підставі аналізу значної кількості історичних джерел визначено особливості формування політики держави відносно селянської громади. Наведено характеристику селянської громади як станового інституту політичної системи феодального суспільства. Показано, що селянська громада використовувалась самодержавством для регулювання усіх сторін селянського життя. Проаналізовано особливості державної політики регулювання господарських відносин у селянській громаді південного регіону України. Висвітлено політичні аспекти специфічних форм взаємодії держави та селянської громади на півдні України у другій половині XIX ст. Показано суттєву роль православної церкви в нормалізації державно-общинних відносин. Розглянуто специфічні форми державно-правового регулювання сімейних відносин у селянських громадах, такі як державне втручання у сімейно-правові, господарські, внутрішньосімейні відносини, контроль через громаду за моральним станом селянського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф085 + Т3(4УКР7)52-5 +
Шифр НБУВ: РА346502

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Гончарук В.Я. 
Правове регулювання виробництва і обігу спиртних напоїв у Російській імперії в другій половині ХІХ - на початку ХХ ст. (на матеріалах українських губерній): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / В.Я. Гончарук ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано алкогольну політику самодержавства у другій половині XIX - на початку XX ст., її реалізацію у нормах права та правозастосувальній діяльності уповноваженого державних органів. Розкрито механізм правового регулювання виробництва та обігу алкоголю у Російській імперії. Досліджено проблеми юридичної відповідальності за порушення норм права щодо виробництва та обігу спиртних напоїв. Розглянуто компетенцію органів, які виконували функцію участі у державному регулюванні ринку алкоголю, а також охарактеризовано ступінь громадського впливу на регулювання виробництва та обігу спиртних напоїв. Наведено рекомендації щодо удосконалення правового регулювання виробництва та обігу алкоголю в Україні на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)5-622.217
Шифр НБУВ: РА314361 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
14.

Зваричук Е.О. 
Римо-католицька церква на Поділлі кінця XVIII - початку XX ст.: економічний, суспільний та культурний аспекти: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Е.О. Зваричук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено певні аспекти діяльності Римо-Католицької Церкви (РКЦ) на Поділлі, а саме: економічний, суспільний та культурний. Вивчено процес формування відносин між римо-католицьким духовенством, самодержавством, Православною церквою та українським селянством. З використанням великої джерельної бази розглянуто у комплексі економічні та правові зміни, що відбулися у Римо-Католицькій церкві після приєднання краю до складу Російської імперії, а також заходи російського самодержавства щодо зменшення економічного, суспільного та духовного впливу римо-католицького духовенства на населення Поділля, проаналізовано його участь у польських повстаннях 1830 - 1831 рр. та 1863 - 1864 рр., революції 1905 - 1907 рр., а також опозиційному русі поляків на теренах краю. Показано благодійницько-просвітницьку діяльність РКЦ та простежено динаміку змін чисельності та географію розміщення духовенства, віруючих-католиків, монастирів, костьолів і каплиць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375.09(4УКР348)-3 + Т3(4УКР348)4/5-7 +
Шифр НБУВ: РА341388

Рубрики:

      
15.

Михайлик А.О. 
Розвиток сільського господарства, промисловості і торгівлі Подільської губернії в ринкових умовах 1861 - 1914 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.О. Михайлик ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено розвиток сільського господарства, промисловості та торгівлі Поділля за умов ринкових відносин після скасування кріпацтва та їх подальші зміни протягом другої половини XIX - початку XX ст. Простежено процес формування капіталізму в регіоні, визначено передумови та форми розвитку товарно-грошових відносин краю у дореформений час, з'ясовано специфіку проведення та наслідки аграрної реформи 1861 р. Розглянуто зміни, що відбувалися у виробничій та розподільчій сферах економіки Подільської губернії завдяки дії ринкового механізму, досліджено його вплив на соціальну сферу краю, а також заходи російського самодержавства щодо законодавчого регулювання різних аспектів економічної діяльності регіону. Простежено динаміку кількісних та якісних змін у сільському господарстві, промисловості та торгівлі в контексті загальної інтенсифікації виробництва, збільшення товарності місцевої продукції, поглиблення господарської спеціалізації Поділля, зростання товарно-грошового обігу краю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР348)52-2 +
Шифр НБУВ: РА343236

Рубрики:

      
16.

Бардаш О.Д. 
Російське самодержавство та суспільно-культурне життя в Україні на початку ХХ ст. (1900 - 1917 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Д. Бардаш ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено суспільно-культурне життя в Україні на початку XX ст., проаналізовано політику російського самодержавства й її негативний вплив на соціально-економічний, політичний і духовний розвиток українського народу. Розкрито репресивний характер політики царизму щодо діяльності українських громадсько-політичних партій і організацій, а також учасників національно-визвольного руху. Розглянуто процес русифікації українців і нищення української мови. Проаналізовано антиукраїнську освітню політику самодержавства, зокрема, наведено матеріали про переслідування імперською владою діячів мистецтва, що перешкоджало розвитку української культури - однієї з найважливіших передумов становлення та подальшого розвитку нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-7 +
Шифр НБУВ: РА355340

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
17.

Перерва В.С. 
Статус єпархіальних органів влади та парафіяльного священства в Київській митрополії кінця ХVІІІ - ХІХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Перерва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Досліджено соціально-правовий статус єпархіальних органів влади та парафіяльного священства Київської митрополії наприкінці ХVІІІ - ХІХ ст. Висвітлено еволюцію державної політики щодо правового забезпечення діяльності київських митрополитів і їх вікаріїв, духовної консисторії та правлінь, благочинних і рядових священників єпархії. Проаналізовано різнопланові конфліктні ситуації світського та церковного права, а також з урахуванням регіональних особливостей митрополії їх вплив на церковне життя. Розглянуто суть національної політики самодержавства щодо церковного життя, показано наслідки одержавлення функцій священства й управлінських органів єпархії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э372.27-63 + Т3(4Укр)47-55
Шифр НБУВ: РА318794 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Ігнатьєва Т.В. 
Торговельно-економічні зв'язки Правобережної України наприкінці XVIII - 50-ті роки XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Ігнатьєва ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив змін у геополітичному розташуванні, інфраструктурі торгівлі та російському законодавстві щодо забезпечення контролю та регулювання торгівлі Правобережжя в межах торговельно-економічних інтересів Російської імперії кінця XVIII - 1850-их рр. З'ясовано механізми взаємодії між центром й суб'єктами торговельно-економічних відносин регіону та його макроекономічне становище. Висвітлено процес формування й етнічний склад купецького стану на фоні соціального відчуження й ізоляції більшості українців від торговельно-економічної діяльності. Проаналізовано вплив інкорпораційної політики самодержавства на характер, обсяги та напрямки розвитку торгівлі Правобережної України, особливості процесу реінтегрування торговельно-економічних зв'язків з підавстрійськими українськими землями та все більшої інтеграції з Лівобережною та Південною Україною й історично російськими губерніями та регіонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-2 +
Шифр НБУВ: РА335016

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Бойко Б.Є. 
Трансформаційні процеси в житті християнських конфесій на Волині періоду її перебування у складі Російської імперії (1793 - 1917 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.11 / Б.Є. Бойко ; ПВНЗ Європ. ун-т. — К., 2009. — 16 с. — укp.

З'ясовано, що після включення Волинської губернії до складу Росії у 1793 р. та впродовж перших десятиліть пріоритетні зусилля царського самодержавства були спрямовані на ліквідацію Уніатської та послаблення позицій Римо-Католицької Церков. Проаналізовано заходи, спрямовані на возз'єднання уніатів з Російською Православною Церквою та розкрито суть масштабних карально-репресивних акцій проти католиків, посиленню яких значною мірою сприяли польські повстання 1831 р. та 1863 - 1864 рр. Доведено, що динаміку та характер трансформаційних процесів у житті християнських конфесій Волинської губернії середини XIX - початку XX ст. значною мірою визначали поселення на теренах Волині німецьких і чеських колоністів, а також поява православно-сектантських угрупувань і старообрядців. Зроблено висновок, що залежно від церковно-історичних обставин трансформаційні процеси в житті християнських конфесій Волині мали особливу динаміку розвитку та змінні пріоритети, однак, в цілому стратегічний курс російської влади упродовж всього періоду здійснення нею політико-адміністративних повноважень на волинських землях характеризувався імперською логікою мислення, що зводилася до уніфікації, зросійщення й оправославлення та мала ідеологічне відображення у триєдиному принципі "Православ'я, самодержавство, народність".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-56-21 + У9(4УКР)305.851.1-93-21 +
Шифр НБУВ: РА366630

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Гутковський В.В. 
Українська преса Наддніпрянщини в національно-культурному та державотворчому процесі (друга половина XIX ст. - 1920 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Гутковський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 18 с. — укp.

Висвітлено становлення української преси на теренах Наддніпрянщини, роль українських громадсько-політичних діячів у заснуванні періодичних видань. Розкрито згубну політику самодержавства і російського більшовизму щодо українських культурних та державотворчих проблем. Описано основні етапи розвитку державної ідеї: від культурно-просвітньої діяльності і до вимог автономії і незалежності держави. Охарактеризовано роль преси у пробудженні нації до політичного життя, проаналізовано проблематику газетно-публіцистичних виступів, присвячених національно-культурним та державотворчим проблемам української нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4Укр)5
Шифр НБУВ: РА319649 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського