Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (10)Реферативна база даних (436)Книжкові видання та компакт-диски (57)
Пошуковий запит: (<.>K=ОТРУЄННЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 64
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Жиліщич Ю. В. 
Біохімічні механізми впливу кадмію на кисень-транспортну функцію крові тварин: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.04 / Ю. В. Жиліщич ; Ін-т біології тварин НААН. — Л., 2011. — 17 с.: табл. — укp.

Проаналізовано біохімічні механізми порушень у кисень-транспортній функції крові та функціональній активності еритроїдних клітин в організмі кролів і щурів у динаміці 28-добового введення хлориду кадмію (3 мг/кг маси). Показано, що під впливом кадмію пригнічується синтез гемоглобіну, прискорюється старіння еритроцитів і порушується стабільність мембран внаслідок стимуляції процесів пероксидного окиснення ліпідів та інгібування активності ферментів антиоксидантної системи та пентозофосфатного шунту гліколізу. Встановлено особливості адаптаційної відповіді системи еритрону на тривале надходження кадмію в організм тварин. Вперше показано відмінності в метаболічних реакціях еритроїдних клітин кісткового мозку та крові на отруєння катіонами кадмію, сприйнятливості клітин кролів і щурів до оксидативного стресу та впливу вітаміну E. Експериментально доведено коригувальний вплив alpha-токоферолу на кисень-транспортну функцію крові за умов тривалого надходження кадмію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.241.5-641.1
Шифр НБУВ: РА382426 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Деркач Є.А. 
Вплив антиоксидантів на міграцію та накопичення кадмію в організмі щурів різного віку: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Є.А. Деркач ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Виявлено найбільше накопичення кадмію відносно контролю в печінці та нирках отруєних щурів усіх вікових періодів, найменше накопиченя кадмію - в серці уражених щурів 3-місячного віку. Визначено зміни показників білкового, вуглеводного та ліпідного обміну після отруєння кадмієм, активності ферментів у крові до виникнення стану метаболічного ацидозу у щурів 3-, 6- та 18-місячного віку, а також зміни показників кислотно-лужного стану організму. Проаналізовано ефективність введення даного антиоксиданту до отруєння кадмієм щурів 3-місячного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*801.1-641 + Е60*723.4-604.2 +
Шифр НБУВ: РА342249

Рубрики:

      
3.

Шепельова І.А. 
Вплив кадмію на показники азотного і вуглеводного обміну в організмі щурів різного віку: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / І.А. Шепельова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Наведено результати досліджень впливу кадмію сульфату на якісний і кількісний склад вільних амінокислот у крові, печінці, нирках, легенях, серці та селезінці; концентрацію у крові показників азотного обміну - аміаку, креатиніну, сечовини та загального білка; вміст у печінці та крові метаболітів гліколізу - пірувату, лактату, циклу трикарбонових кислот - малату, оксалоацетату й alpha-кетоглутарату в щурів віком 3, 6 та 18 місяців. Установлено, що отруєння кадмію сульфатом призводить до збільшення загального вмісту вільних амінокислот у печінці та нирках і їх зниження - у крові, серці, селезінці та легенях щурів усіх вікових груп. Найбільш виражені зміни метаболічного пулу вільних амінокислот у крові та внутрішніх органах виявлено в щурів віком 3 місяці. Отруєння кадмієм призводить до зміни показників у крові щурів усіх вікових груп, що характеризують стан азотного обміну, а саме: аміаку, креатиніну, сечовини, загального білку. У крові отруєних щурів віком 3, 6 і 18 місяців виявлено зниження концентрації загального білка на фоні вірогідного підвищення концентрації аміаку, сечовини та креатиніну. Показано, що під впливом кадмію сульфату у крові та печінці отруєних щурів усіх вікових груп відбувається порушення вуглеводного обміну, що має прояв у змінах вмісту метаболітів гліколізу та циклу трикарбонових кислот. Установлено, що у разі отруєння кадмію сульфатом ступінь змін біохімічних показників визначається віком і найбільшою мірою має прояв в організмі тримісячних щурів. Результати проведених досліджень можуть бути використані для розробки нових комплексних методів діагностики, профілактики та корекції патологічних змін за умов кадмієвої інтоксикації, з урахуванням вікового аспекту, з метою послаблення токсичної дії кадмію на організм людини та тварин на територіях з високим рівнем забруднення важкими металами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА355618

Рубрики:

      
4.

Ворошилова Н.М. 
Вплив кислотно-лужного стану на показники мінерального обміну в організмі щурів різного віку, отруєних кадмієм: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Н.М. Ворошилова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Вивчено вплив змін кислотно-лужного стану на вміст кадмію та показники мінерального обміну в організмі отруєних кадмію сульфатом щурів 3-, 6- та 18-місячного віку. Розроблено біологічні моделі введення щурів різних вікових груп у стан метаболічного ацидозу та алкалозу до та після отруєння кадмію сульфатом. Досліджено показники кислотно-лужного стану та мінерального обміну розроблених експериментальних моделей. Встановлено, що застосування біологічної моделі стану метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння кадмію сульфатом, сприяє зниженню вмісту кадмію у крові, печінці, нирках, селезінці, серці та легенях щурів різного віку, що найбільш виражено в організмі тварин 3-місячного віку. Досліджено вплив змін параметрів кислотно-лужного стану організму на вміст у крові макроелементів - натрію, калію, кальцію, магнію, неорганічного фосфору та мікроелементів - купруму, цинку, феруму у крові та органах отруєних щурів у віковому аспекті. Вивчено біологічні моделі змін параметрів кислотно-лужного стану організму отруєних тварин і виявлено, що стан експериментального метаболічного ацидозу у порівнянні з алкалозом після отруєння кадмію сульфатом є більш ефективним для корекції кадмієвої інтоксикації та нормалізації показників мінерального обміну в організмі отруєних щурів 3- та 6-місячного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА351149

Рубрики:

      
5.

Ковальов Г.О. 
Вплив кріоконсервованих фетальних клітин на прояви хронічного отруєння алкоголем (експериментальне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.35 / Г.О. Ковальов ; НАН України, Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено вплив внутрішньовенного введення кріоконсервованих клітин фетальної печінки (КФП) і фетального мозку (КФМ) на морфофункціональний стан печінки та головного мозку щурів у разі хронічного отруєння алкоголем (ХОА). Розроблено експериментальну модель ХОА, встановлено високу терапевтичну ефективність фетальних клітин у разі ХОА, що проявляється покращанням загального стану організму, зменшенням тяжкості алкоголь-індукованого ушкодження печінки та головного мозку. Виявлено стимуляцію кріоконсерованими КФМ системи моноклеарних фагоцитів. Встановлено односпрямований характер дії фетальних клітин і цитозолю фетальних тканин. Доведено відсутність прямої органозамісної функції донорських фетальних клітин у разі ХОА щурів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.451-29 +
Шифр НБУВ: РА362003

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Пашинський П.П. 
Вплив кріоконсервованих фетальних препаратів на функціональний стан гепатоцитів пацюків in vitro і in vivo: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / П.П. Пашинський ; Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини НАН України. — Х., 2001. — 18 с.: рис. — укp.

Вивчено вміст біологічно активних сполук (білків і гормонів), у фетальних препаратах, отриманих з плодів людини 10 тижнів гестації за допомогою розробленої кріобіотехнології, а також їх дію на функціональний стан гепатоцитів пацюків у модельних системах in vitro (у разі гіпотермічного зберігання) та in vivo (у випадку отруєння тварин в порівнянні з препаратами, отриманими з печінки плоду 24 тижнів гестації. Показано, що кріоконсервовані екстракти, вилучені з фетальних тканин, відзначаються специфічністю складу білків і гормонів, що дозволяє ідентифікувати та сертифікувати препарати відповідно до їх тканинної та видової приналежності. Найбільш вираженою гепатопротекторною дією володіє препарат у вигляді екстракту, отриманий з фетальної печінки. Ефективність кріоконсервованих препаратів залежить від термінів гестації плоду. Екстракт, виділений з печінки плоду 10 тижнів гестації, має більш виражену відновлювальну та регулювальну дії на печінку, ніж препарати (гомогенат, гепатоцити, цитозольна фракція), отримані з печінки плоду 24 тижнів гестації, про що свідчать показники інтенсивності процесів ПОЛ, цитолізу (активність ферментів АлАт та АсАт) та антиокисної системи (активність ферментів супероксиддисмутази та каталази).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.26
Шифр НБУВ: РА315291 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Гриців О.В. 
Вплив модуляторів синтезу оксиду азоту на прояви хронічної гіпоксії, викликаної монооксидом вуглецю, та хронічної гіпоксії замкненого простору: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / О.В. Гриців ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2006. — 20 с. — укp.

З'ясовано особливості ураження печінки та мозку за хронічної гемічної гіпоксії, спричиненої монооксидом вуглецю та хронічної гіпоксії замкненого простору, та на тлі застосування попередників синтезу оксиду азоту - L-аргініну та глутаргіну і блокаторів - NO-синтаз - N-нітро-L-аргініну, аміногуанідину та фенітоіну. Установлено, що за гіпоксії замкненого простору зростає інтенсивність процесів ліпопероксидації у внутрішніх органах тварин, що супроводжується пригніченням активності антиоксидантної системи, ферментів дихального ланцюга мітохондрій і синтезу оксиду азоту у внутрішніх органах. Хронічна термічна гіпоксія, спричинена отруєнням чадним газом, характеризується подальшим прогресуванням процесів переокиснення мембранних ліпідів, зменшенням активності ферментів антиоксидантної системи й енергозабезпечення мітохондрій у печінці та мозку, що відбувається на тлі зменшення в них вмісту нітрит-аніону. Неселективні блокатори NO-синтаз N-нітро-L-аргінін і фенітоін, меншою мірою селективний блокатор індуцибельної NO-синтази аміногуанідин сприяють прогресуванню оксидантного стресу та порушенню функціонування мітохондрій за обох типів гіпоксичного ураження, на тлі пригнічення синтезу оксиду азоту. Застосування прекурсорів оксиду азоту L-аргініну та глутаргіну за хронічної гіпоксії замкненого простору та за інтоксикації монооксидом вуглецю супроводжується зменшенням інтенсивності процесів вільнорадикального окиснення, підвищенням активності антиоксидантної системи, відновленням активності ферментів електротранспортного ланцюга мітохондрій, що відбувається на тлі зростання синтезу оксиду азоту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.725 +
Шифр НБУВ: РА345667

Рубрики:

      
8.

Бойко Г.В. 
Гемосорбція в терапії поросят при гострому експериментальному Т-2 токсикозі: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.04 / Г.В. Бойко ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вперше в експериментах in vitro та in vovo на поросятах визначено поглинальну ефективність гемосорбентів СКН-1К (сферичного карбоніту) та ГСГД-4 (гемосорбенту гранульованого делігандизуючого) по відношенню до Т-2 токсину. Розроблено та апробовано технологію гемосорбції у поросят (без спеціальної фіксації тварин) з використанням ГСГД-4, яка сприяє попередженню їх загибелі у разі гострого отруєння Т-2 токсином навіть в абсолютно смертельних дозах. На підставі результатів клінічних, гематологічних, біохімічних і патоморфологічних досліджень доповнено існуючі уявлення щодо патогенезу Т-2 токсикозу тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.7-925-7 +
Шифр НБУВ: РА333183

Рубрики:

      
9.

Новосельська В.В. 
Гігієнічне обгрунтування профілактики отруєнь монооксидом вуглецю у гірників вугільних шахт: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.В. Новосельська ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2006. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему розробки заходів профілактики наслідків гострих отруєнь монооксидом вуглецю у гірників вугільних шахт на підставі гігієнічної оцінки умов і ризику виникнення та впливу інтоксикацій на постраждалих. З'ясовано особливості формування вегетативних (порушень функціонування вегетативної нервової системи переважно за симпатикотонічним типом, тахікардії, підвищення тонусу судин головного мозку, зменшення кровообігу в магістральних судинах), психофізіологічних (зниження швидкості зорово-моторної реакції, зменшення кількості пререробленої інформації) та біохімічних (помірного лейкоцитозу, нейтрофільозу зі зміщенням формули вліво, відносної лімфопенії, підвищення концентрації сечової кислоти й активності ксантиноксидази) порушень у гірників, постраждалих внаслідок гострого отруєння монооксидом вуглецю. Доведено ефективність використання у комплексній реабілітації гірників з отруєннями монооксидом вуглецю альфа-ліпоєвої кислоти у поєднанні з сеансами гіпербаричної оксигенації. Установлено взаємоз'язок між кількістю випадків гострих отруєнь монооксидом вуглецю та категорійністю шахт за метаном, раптовими викидами вугілля та газу, збільшення глибини залягання пластів.Розроблено систему профілактичних заходів, спрямованих на зниження рівнів захворюваності й інвалідності, відновлення працездатності постраждалих внаслідок отруєння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.442.2 + Р124.506.1-4 +
Шифр НБУВ: РА345786

Рубрики:

      
10.

Кривцова М.В. 
Дослідження впливу пробіотиків на організм лабораторних тварин за умов експериментальної цинкової інтоксикації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / М.В. Кривцова ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено досліження дії пробіотиків, розроблених на основі бактерій роду Bacillus (препаратів "Моноспорин-ПК" та "Біоспорин") на оргнаізм лабораторних тварин за експериментальної цинкової інтоксикації. Встановлено, що 10-денне пероральне введення сульфату цинку у кількості 2 мк/кг призводить до суттєвих змін якісного та кільскісного слкаду мікрофлори кишечнику. Відзначено, що дані порушення характеризуються зниженням кількості облігатної анаеробної мікрофлори, а також підвищенням рівня умовно-патогенних бактерій та дріжджоподібних грибів. Виявлено порушення деяких показників імунного та метаболічного статусу організму у разі інтоксикації цинком. Встановлено, що цинкова інтоксикація супроводжується зниженням рівня тиреоїдних гормонів та зміною концентрації імуноглобулінів сироватки крові. Вперше пробіотики з бактерій роду Bacillus використано як засоби для корекції цинкового отруєння. Показано високу ефективність терапевтичного використання пробіотиків Моноспорин-ПК та Біоспорин для корекції порушень мікробіоценозу кишечнику, спричинених цинковою інтоксикацією. Виявлено тенденцію до нормалізації мікробіоценозу кишечнику у тварин, яким введено бактеріальні препарати з профілактичною метою. З'ясовано, що застосування досліджуваних пробіотиків сприяє корекції показників біохімічного статусу організму, рівня тиреоїдних гормонів та лейкоцитарної формули крові отруєних тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА341813

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Василенко О.М. 
Екологія живлення ставковиків (Mollusca, Pulmonata, Lymnaeidae) Центрального Полісся: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.М. Василенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

Проведено аутекологічне дослідження впливу на живлення ставковиків абіотичних чинників антропогенного (іони важких металів водного середовища) та біотичного (трематодна інвазія молюсків) походження. Як тест-функцію використано основні трофологічні показники цих тварин. Проаналізовано якісний склад кормової грудочки у 10-ти видів ставковиків роду Lymnaea, встановлено його залежність від типу водойми та сезонну мінливість. Експериментально виявлено, що слабка трематодна інвазія не викликає змін кількісних трофологічних показників ставковиків, помірна інвазія в усіх випадках супроводжується зростанням більшості з них, а важка - обумовлює раптове зниження у порівнянні з неінвазованими тваринами. На підставі вивчення результатів екотоксикологічних досліжень встановлено, що найбільш негативно впливають на процеси живлення і травлення ставковиків іони кадмію, які спричиняють виникнення фази депресії за різних концентрацій даної речовини (0,5 ГДКр - 3 ГДКр). З'ясовано, що іони хрому (III) є менш токсичними та супроводжують розвиток у молюсків фази підвищення активності (за дії 0,5 ГДКр - 2 ГДКр), якщо даний показник становить 3 ГДКр починається фаза депресії. Доведено, що іони цинку за концентрацій 0,5 ГДКр - 3 ГДКр стимулюють життєву активність ставковиків. Встановлено, що слабка трематодна інвазія не впливає на патологічний процес отруєння молюсків іонами важких металів, помірна та важка - поглиблюють його.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.164.2*731.6*80 +
Шифр НБУВ: РА357183

Рубрики:

      
12.

Ніколаєва В.В. 
Експериментальне обгрунтування доцільності застосування донатора оксиду азоту глутаргіну та його комбінації з пірацетамом при гемічній гіпоксії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / В.В. Ніколаєва ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Вивчено профілактичну активність донаторів оксиду азоту (L-аргініну, глутаргіну) окремо та у комбінаціі з пірацетамом за циркуляторно-гемічної гіпоксії (ЦГГ), спричиненої інгаляційним впливом монооксиду вуглецю. Доведено, що попередники синтезу оксиду азоту - L-аргінін і глутаргін - запобігають розвитку істотних порушень показників системи прооксиданти - антиоксиданти та активності мітохондріальних ферментів за умов ЦГГ та гемічної гіпоксії (ГГ). Виявлено, що комбінація глутаргіну у дозі 100 мг/кг маси з пірацетамом у дозі 400 мг/кг маси чи монопрофілактика глутаргіном (100 мг/кг) є більш ефективнішими у запобіганні негативних змін за умов ЦГТ, ніж застосування з цією метою пірацетаму (400 мг/кг). Відзначено, що профілатичне введення глутаргіну, пірацетаму чи комбінації цих препаратів перед гострим отруєнням CO, підвищує працездатність тварин. Установлено, що механізм позитивного впливу глутаргіну значною мірою обумовлений підвищенням вмісту нітрит-аніону у гомогенатах внутрішніх органів. З'ясовано, що введення перед моделюванням ЦГГ чи ГГ блокатора NO-синтази N-нітро-L-аргініну у дозі 10 мг/кг маси, навпаки, призводить до погіршення всіх досліджуваних біохімічних показників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р627.703.0-52 +
Шифр НБУВ: РА338850

Рубрики:

      
13.

Ніцак О.В. 
Експериментальне обгрунтування доцільності застосування суспензії нанодисперсного кремнезему як сорбційного засобу: автореф. дис... канд. біол. наук: 14.03.05 / О.В. Ніцак ; Держ установа "Ін-т фармакології та токсикології АМН України". — К., 2009. — 20 с. — укp.

Визначено вплив різних полімерних сполук на седиментаційну стійкість і білоксорбуючу активність запропонованої суспензії. Проведено токсикологічні, біохімічні, імунологічні та мікробіологічні дослідження для визначення антитоксичної та гепатопротекторної дії даної лікарської форми. Обгрунтовано склад суспензії нанодисперсного кремнезему. Біохімічні й імунологічні дослідження вказують на гепатопротекторну дію препарату в дозі 100 мг/кг у разі отруєння етиловим спиртом і ізоніазидом. Зазначено, що суспензія має високу сорбційну активність щодо тест-культур мікроорганізмів. Результати роботи доводять наявність у суспензії нанодисперсного кремнезему антитоксичних і гепатопротекторних властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/9-29 "Силікс" +
Шифр НБУВ: РА368613

Рубрики:

      
14.

Куцан О.Т. 
Експериментально-теоретичне обгрунтування та розробка токсико-гігієнічних регламентів піретроїдних пестицидів і їх комбінацій з фосфорорганічними сполуками в кормах для тварин: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.04 / О.Т. Куцан ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2005. — 40 с. — укp.

Уперше теоретично обгрунтовано й вирішено методичні питання визначення пестицидів в об'єктах тваринного походження. Аргументовано покращені методичні прийоми екстракції й очищення проб від коекстрактивних речовин, з використанням яких розроблено нові методики визначення окремих піретроїдних пестицидів та їх комбінацій з фосфорорганічними сполуками у кормах і об'єктах тваринного походження. Одержано нові дані про вплив піретроїдів та їх комбінацій з фосфорорганічними сполуками на вуглеводно-енергетичний обмін в організмі курей. Виявлено інтегральні показники характеру дії гострого та хронічного отруєння тварин препаратами за відносно малих доз, які можуть бути наявні у кормах у разі забруднення кормів за умов сільськогосподарського виробництва. Здійснено комплексну оцінку шкідливого впливу пестицидів як хімічних контамінантів, визначено важливу роль деяких біохімічних показників, зокрема швидкості ферментативних реакцій тканин внутрішніх органів. Проведено комплексні експериментально-токсикологічні дослідження на лабораторних і сільськогосподарських тваринах, вивчено патогенез, розподіл, накопичення, метаболізм, а також виведення піретроїдів та їх комбінацій з фосфорорганічними сполуками із організму тварин. Обгрунтовано токсикологічну та ветеринарно-санітарну оцінку піретроїдного пестициду "Ф'юрі" і комбінованого пестициду "Нурел-Д", розроблено їх максимально допустимі рівні у кормах для сільськогосподарських тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П857.6 +
Шифр НБУВ: РА339545

Рубрики:

      
15.

Локай Б.А. 
Ефективність пеніциліну в комплексній терапії отруєнь блідою поганкою: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.06 / Б.А. Локай ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології {Київ}. — Х., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Експериментально та клінічно обгрунтовано лікування хворих з отруєнням блідою поганкою шляхом використання натрієвої солі бензилпеніциліну (Пен). Показано, що у щурів, отруєних екстрактом блідої поганки (ЕБП), виникають значні порушення енергетичного обміну, активності ферментів й цитолізу та холестазу. Виявлено, що у крові донорів, інкубованих з ЕБП, відбуваються зміни показників гліколізу та обміну аденіннуклеотидів, деструктивні зміни будови еритроцитів, лейкоцитів і лімфоцитів. Установлено, що застосування Пен у дослідах in vitro та in vivo позитивно впливає на нормалізацію біохімічних і морфологічних проявів токсичної дії ЕБП. У хворих з отруєнням блідою поганкою вивчено стан окисно-відновної та аденіннуклеотидної систем, морфологію клітин крові. Показано, що застосування Пен у складі комплексної терапії в добовій дозі 1 млн ОД/кг маси тіла в токсикогенній фазі екзоінтоксикації скорочує тривалість клінічних проявів захворювання, сприяє більш швидкому зменшенню активності цитолітичних ферментів печінки, стимулює біосинтез аденіннуклеотидів і регенерацію клітин крові, суттєво зменшує відсоток летальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.491-52 +
Шифр НБУВ: РА328249

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Ткаченко Т.А. 
Кислотно-лужний стан та показники мінерального обміну в організмі вагітних щурів і плодів при отруєнні свинцем: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Т.А. Ткаченко ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 23 с. — укp.

Досліджено кислотно-лужний стан і показники мінерального обміну в організмі вагітних щурів та плодів за умов отруєння свинцю ацетатом і вплив кальцію лактату на накопичення плюмбуму в тканинах та органах отруєних щурів. Встановлено особливості накопичення плюмбуму в крові, печінці, серці, селезінці, м'язах, кістках, плаценті, плодах і печінці плодів в процесі перорального введення вагітним щурам свинцю ацетату. За дії ацетату в крові щурів виявлено стан субкомпенсованого метаболічного ацидозу, більш вираженого в організмі отруєних вагітних щурів. У вагітних щурів за дії свинцю ацетату встановлено посилення глюконеогенезу та гальмування процесів уреогенезу, а також знаження концентрації креатиніну в крові. Виявлено різноспрямовані зміни вмісту макро- та мікроелементів у крові, органах і фетоплацентарному комплексі щурів, отруєних свинцю ацетатом. Одержані результати спрямовані на зниження кумуляції плюмбуму та запобігання його негативного впливу на організм тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*723-641.9:Г124.33 + Р716.216.419.441.4-29 +
Шифр НБУВ: РА366967

Рубрики:

      
17.

Приходько Ю.О. 
Кишкові гельмінтози свиней і собак та експериментальне обгрунтування застосування вітчизняного антгельмінтика "Альбендазолу": Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.11 / Ю.О. Приходько ; УААН. Ін-т експерим. і клініч. вет. медицини. — Х., 2002. — 32 с. — укp.

Отримано дані про поширення нематодозів свиней у фермерських та індивідуальних господарствах. На лабораторній моделі нематодозів (білих щурах, заражених ніппостронгілюсами) здійснено цілеспрямований скринінг 34 хімічних сполук вітчизняного виробництва на їх антгельмінтну активність. Відібрано альбендазол, який має гельмінтоцидні властивості. Вивчено клінічну та патологічну картину отруєння свиней альбендазолом. Зроблено висновок, шо вітчизняний альбендазол у лікувальних дозах не впливає на гематологічні, біохімічні, імунологічні показники організму свиней. Удосканалено метод визначення альбендазолу в об'єктах навколишнього середовища та продуктах тваринного походження. Встановлено терміни виведення альбендазолу та його метаболітів з організму тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.62-925-8 + П873.92-953-8
Шифр НБУВ: РА318905 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Жила І.А. 
Клініко-функціональна діагностика нефропатії у коней: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.01 / І.А. Жила ; Білоцерків. держ. аграр. ун-т. — Біла Церква, 2005. — 21 с.: рис., табл. — укp.

Теоретично й експериментально обгрунтовано методи дослідження сечі у коней. Запропоновано ліміти основних показників сечі (білка, креатиніну, сечовини, активності ГГТ та їх індексів). Вивчено зміни функціонального стану ренальної системи за умов аліментарного виснаження, міоглобінурії, хронічного гастроентериту та гепато-ренального синдрому у випадку кормового отруєння. Вивчено мінеральний обмін за цих захворювань та вплив на нього функціонального стану нирок. Обгрунтовано механізм нефропатії за аліментарного виснаження, а також розвиток гепато-ренального синдрому у разі отруєння. Експериментально та теоретично визначено діагностичні критерії для виявлення ниркової недостатності. На практиці апробовано схему відновлення функціонального стану печінки та нирок у коней за гострого кормового отруєння. Відзначено, що критеріями діагностики гепато-ренального синдрому, крім того, є вміст білірубіну, висока активність АСТ, АЛТ і ГГТ у сироватці крові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П872.6-912-3 +
Шифр НБУВ: РА338241

Рубрики:

      
19.

Дах М.І. 
Літературне життя народної балади "Ой не ходи, Грицю...": проблема олітературення сюжету і жанру: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / М.І. Дах ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Визначено специфіку жанру балади, проаналізовано понад 30 варіантів народної балади про отруєння Гриця та з'ясовано історію легенди про Марусю Чурай. Проаналізовано художні твори, в основі яких лежить згадана народна балада, виявлено жанровий генотип, що дозволяє у різні епохи трансформуватись у драми, повісті, романи, не позбавлені ознак балади. Особливу увагу присвячено повісті "В неділю рано зілля копала" О.Кобилянської та історичному роману у віршах "Маруся Чурай" Л.Костенко, які, безперечно, є найкращими літературними обробками сюжету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-316 + Ш3(2=1УК)-614 + Ш5(4УКР)5-312 + Ш5(4УКР)6-312
Шифр НБУВ: РА313053 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Біловицький О.В. 
Морфо-функціональна оцінка яєчників в умовах алкогольних інтоксикацій (експериментальне та секційно-морфологічне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.В. Біловицький ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено вивченню морфо-функціональних змін при гострих і хронічних алкогольних інтоксикаціях. На основі морфо-функціонального аналізу яєчників експериментальних тварин (білих щурів) і трупів осіб жіночої статі репродуктивного віку, які мали достовірний алкогольний катамнез, визначено кореляційні зв'язки та проведено зіставлення змін яєчників в умовах гострого отруєння етанолом і тривалого впливу етилового спирту. Виявлено зниження загальної кількості фолікулів та ознаки сполучнотканинної трансформації органа, що свідчать про розвиток стійкого гіпоовуляторного статусу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р645.021.11-3 + Р715.52-37

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського