Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (70)Реферативна база даних (183)Книжкові видання та компакт-диски (211)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>K=ОРДЕН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ворова Т.П. 
Дилогія Вс.Соловйова "Волхвы" та "Великий Розенкрейцер" у соціокультурному контексті епохи: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / Т.П. Ворова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 18 с. — укp.

Вперше у вітчизняному літературознавстві проаналізовано романи "Волхви" та "Великий розенкрейцер" маловідомого російського письменника XIX ст. Вс. Соловйова в аспекті вивчення жанрових традицій та новаторства, єдності художніх особливостей дилогії та філософських й езотеричних учень у соціокультурному контексті 1880-х рр. Визначено й охарактеризовано основні періоди літературної творчості Вс.Соловйова, проаналізовано творчу взаємодію письменника з О.Блаватською та Вол.Соловйовим як процес взаємотяжіння та дистанціювання. Простежено зворотний зв'язок, що підтверджує вплив творчості Вс.Соловйова на формування літературних процесів, зокрема, виникнення та розвиток символістського напрямку. Розкрито філософські засади романів і введені у дилогію моделі духовної еволюції особистості, створені на підставі філософських доктрин Вол.Соловйова та Ф.Ніцше. Розглянуто засоби втілення й оформлення даних моделей у художньому просторі романів, досліджено їх інтегрування у містичне вчення таємного ордену. Визначено імовірні джерела творення дилогії, розглянуто символіку назв романів, способи введення біографічного матеріалу. Встановлено вплив російської філософської прози XIX ст. на поетику творів Вс.Соловйова. Під час дослідження роману "Волхви" особливу увагу приділено вивченню системи персонажів твору як засобу художнього втілення філософської концепції світу письменника. Роман "Великий розенкрейцер" розглянуто як спробу реалізації символістського принципу засобами поетики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4РОС)5-4 Соловйов, Вс. 534 +
Шифр НБУВ: РА357023

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Чорний М.І. 
Домініканський орден у Центрально-Східній Європі в ХІІІ - першій половині ХV ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / М.І. Чорний ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 17 с. — укp.

Проаналізовано діяльність домініканського ордену в Угорському, Польському та Чеському королівствах, Австрійському герцогстві, Тевтонському Ордені та Галицько-Волинському князівстві в ХІІІ - першій половині ХV ст. Досліджено процес формування монастирів, орденських провінцій та фінансову діяльність домініканців. Розглянуто взаємостосунки домініканців з представниками державних і регіональних еліт, світської та церковної влади, чернечими та духовно-рицарськими орденами, місцевим населенням.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)4-55 + Э375-647.314
Шифр НБУВ: РА317804 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Сінкевич Н.О. 
Домініканські монастирі Волині кінця XVI - початку XIX ст.: інституційні засади, соціосередовище та основні напрями діяльності: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Сінкевич ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено інституційні засади, соціосередовище й основні напрямки діяльності домініканських монастирів Волині кінця XVI - початку XIX ст. Визначено й охарактеризовано етапи інституціоналізації ордену в регіоні, проаналізовано особливості контактів домініканських монастирів з довколишнім суспільством. Досліджено взаємовідносини волинських конвентів з орденськими провінціями, розкрито специфіку особового складу домініканських осередків Волині. Наведено відомості про духовне та інтелектуальне життя, місіонерську, благодійницьку та культурну діяльність волинських домініканських монастирів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР346)4-7 + Э375.09(4УКР346)-647.2 +
Шифр НБУВ: РА352811

Рубрики:

      
4.

Сєряков С.О. 
Єзуїтське шкільництво на українських землях Речі Посполитої у другій половині XVII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.О. Сєряков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено історію навчальних закладів "Товариства Ісуса" на українських землях Речі Посполитої у другій половині XVII ст. Проаналізовано вплив зовнішніх умов існування місцевих єзуїтських осередків у 1648 - 1700 рр. на зміни у їх матеріальному стані та структурі освіти, вивчено учнівський склад українських шкіл ордену, виявлено тенденції у змінах рівня інтелектуальної підготовки та професійного досвіду їх викладачів. З'ясовано чинники цих процесів. Досліджено науково-культурний потенціал місцевих осередків єзуїтської освіти у другій половині XVII ст., зокрема, організацію та динаміку діяльності в них бібліотек, бурс музикантів і шкільних театрів, обсяги та структуру творчої спадщини тодішніх викладачів українських шкіл "Товариства Ісуса".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)461-7 + Т3(4ПОЛ)461-7
Шифр НБУВ: РА330800

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Попов О.Ф. 
Інтенсифікація вирощування садивного матеріалу сосни звичайної на півдні Лівобережного Лісостепу: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / О.Ф. Попов ; Укр. ордена "Знак Пошани" НДІ ліс. госп-ва та агролісомеліорації ім. Г.М.Висоцького. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Наведено результати дослідів стосовно вдосконалення технології вирощування садивного матеріалу сосни звичайної у теплицях. Доведено, що для вирощування сіянців даної рослини у теплицях на зв'язано-піщаній грунтовій суміші ефективним є суцільне внесення біогумусу (вермикомпосту) під перекопування грунту та локальне його внесення в борозни. Відзначено, що доцільно використовувати для загортання насіння та мальчування сходів свіжу соснову тирсу, а застосування регуляторів росту рослин, а саме: агростимуліну, триману-1, фумару, емістиму-С, параамінобензойної кислоти для передвисівного намочування насіння й обприскування сходів сприяє підвищенню виходу високоякісного стандартного садивного матеріалу. У процесі вирощування сіянців у теплицях високу ефективність виявлено за умов комплексного застосування біогумусу та регуляторів росту рослин, ретарданту "Атлет", біопрепарату "Байкал ЕМ-1-У". Виявлено, що обробка коріяння сіянців сосни звичайної полімерною плівкотвірною композицією екзополіакриламіду з додаванням регуляторів росту рослин, суперабсорбентів "Теравет-100" і "Аквасорб 3005КМ" сприяє збільшенню приживлюваності сіянців і темпів росту культур у висоту та за діаметром.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131-46 +
Шифр НБУВ: РА361727

Рубрики:

      
6.

Ходоровський М.Д. 
Масонство і Україна (За матеріалами діяльності вільних мулярів XVIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.Д. Ходоровський ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено зв'язкам ордену вільних мулярів з Україною, що встановились протягом XVIII ст. Аналізуються особливості функціонування лож та масонських об'єднань в різних регіонах України. Висвітлюється діяльність адептів ордену українського походження та інших вільних мулярів - учасників масонського руху в українських землях. Визначаються їх політичні орієнтації, ставлення до питань відродження української державності. Простежується вплив української духовної традиції на розвиток окремих напрямів масонства. До наукового обігу введено нові фактичні матеріали щодо масонського руху в Україні XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-727 + Т3(0)52-727

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Фесенко Д.В. 
Монументальне малярство ХVIII ст. Галичини в контексті українсько-західноєвропейських мистецьких зв'язків: іконографія та стилістика: автореф. дис... канд. мистецтвознавство : 17.00.05 / Д.В. Фесенко ; Ін-т мистецтвознав., фольклористики та етнології ім. М.Т.Рильського НАН України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено стилістику й іконографії монументально сакрального малярства XVIII ст. у мурованих спорудах Галичини. Доведено, що за формальними ознаками галицькі розписи близькі тогочасному мистецтву католицької Європи та характерні для її периферії. Зазначено, що синтез мистецтв тоді був притаманним оздобленню католицьких і православних храмів, але мав ряд відмінностей. На прикладах показано, що іконографічні програми розписів були створені у співпраці митця та теолога та спрямовані на поширення й утвердження основних католицьких догматів, культів святих. На підставі семантичного аналізу окремих сцен та іконографічних мотивів (з урахуванням дієцезного чи орденського підпорядкування храму) розкрито ідейний зміст стінописів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.13(4УКР-9ГАЛ)4-211 +
Шифр НБУВ: РА367113

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Навольська Г. І. 
Педагогічна діяльність ордену єзуїтів в Україні (XVII - перша половина XVIII ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.01 / Г. І. Навольська ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В. Гнатюка. — Т., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено генезу педагогічної діяльності ордену єзуїтів в Україні в даний період. Визначено основні періоди та тенденції її розвитку: становлення єзуїтської освіти на українських землях (1600 - 1648 рр.); корекція освітньої політики ордену єзуїтів за нових історичних умов (1648 - 1686 рр.); удосконалення навчальних програм і введення нових шкільних предметів - історії, математики, німецької та французької мов (1686 - 1773 рр.). З'ясовано особливості змісту й організації навчально-виховного процесу (розвиток розумових здібностей учнів під час вивчення предметів гуманітарного циклу, забезпечення грунтовності знань за допомогою повторення вивченого, опанування класичними мовами, формування безперервної освіти тощо). Охарактеризовано структуру навчально-виховного процесу в освітніх закладах ордену, основними складовими якої є цільовий, змістовний, процесуальний, результативний компоненти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4УКР)46 + Э375.09(4УКР)-647.315
Шифр НБУВ: РА382479 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Релігія   
9.

Папазова А.В. 
Релігійно-освітянська діяльність ордену єзуїтів у східнослов'янському регіоні в останній третині XVI - першій половині XVII ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / А.В. Папазова ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено релігійно-освітянський напрямок діяльності ордену єзуїтів на території історичного розселення східнослов'янських народів на початковому етапі місії Товариства Ісуса. Проаналізовано вітчизняні та зарубіжні дослідження з історії ордену єзуїтів. Детельно охарактеризовано функціонально-ієрархічний устрій ордену, призначення та структуру домів Товариства Ісуса й систему підготовки його членів, розкрито сутність понять "єзуїт" та "єзуїтство". Описано механізм проникнення й організації діяльності ордену, визначено кількісний та якісний склад єзуїтів, які діяли у східнослов'янському регіоні. Конкретизовано й узагальнено відомості про освітній і релігійні доми ордену в регіоні. Висвітлено регіональну специфіку освітнього процесу в діяльності єзуїтів. Визначено завдання єзуїтської системи освіти та виховання в регіоні в останнній третині XVI - першій половині XVII ст., визначено пріоритетні з них. Розглянуто систему методів релігійного впливу ордену єзуїтів на населення, що застосовувались у східнослов'янському регіоні у даний період. Висвітлено вплив релігійно-освітянської діяльності ордену єзуїтів на розвиток східнослов'янського регіону в останній третині XVI - першій половині XVII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Э375-647.315-3 + Т3(45)4-7 +
Шифр НБУВ: РА356639

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Козубська О.Б. 
Сакральна готика середньовічного Львова: історичний контекст: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Б. Козубська ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2004. — 19 с. — укp.

Досліджено обставини та фактори появи перших католицьких храмів міста, вивчено весь комплекс сакральної готики міста на широкому історичному тлі. Проаналізовано ісунючі історіографічні традиції стосовно середньовічних пам'яток, переглянуто датування, а також обставини їх фундації. Подано новий погляд на завдання місій францисканського й домініканського орденів на руських землях і уточнено період їх присутності. Значну увагу приділено верифікації поширених версій про заснування домініканських монастирів Русі, зокрема у Львові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ЛВО-2Л)4-7 +
Шифр НБУВ: РА329013

Рубрики:

      
11.

Урсу Н.О. 
Сакральне мистецтво домініканського ордену на землях України (XVII - XIX ст.): автореф. дис... д-ра мистецтвознав.: 26.00.05 / Н.О. Урсу ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2008. — 32 с. — укp.

Розглянуто мистецьку спадщину ордену домініканців на землях України XVII - XIX ст. Досліджено умови, історію утворення та екзистенції домініканських осередків. Визначено дати виникнення храмів. Висвітлено імена фундаторів і доброчинців, вітчизняних і запрошених з інших країн митців. Охарактеризовано архітектонічні системи і типи побудов. Простежено семантичні коріння, стильові та художньо-композиційні особливості зодчества мендикантів. Проаналізовано інтеграційний зв'язок храмового зодчества та його сакрального наповнення. Обговорено архітектонічну метафорику мистецького доробку ченців. Зроблено спробу представити пам'яткоохоронне значення досліджень мистецького доробку ордену на українських землях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ103(4УКР)4/5:Э + Э375-647.314 +
Шифр НБУВ: РА360561

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Горбик О.О. 
Стильові риси архітектури провінційного католицького барокового храму (на прикладі костьолів Київщини і Волині): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Горбик ; Київ. нац. ун-т буд-ва та архіт. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Історію європейських архітектурних стилів IX - XVIII ст. розглянуто як формальне вираження католицької християнської парадигми, обгрунтовано тезу, що ці стилі географічно не поширюються за межі католицького світу, а хронологічно - за межі XVIII ст., становлення стильових моделей католицького храмобудівництва є взаємозалежним з формуванням специфічно католицьких стильових типів чернечих організацій; охарактеризовано храми романських бенедиктинських конгрегацій, готичних жебруючих орденів, барокових реформованих та новоутворених контрформаційних орденів. Обгрунтовано необхідність під час визначення регіональної специфіки архітектурних шкіл храмобудування враховувати діоцезальну та провінційно-орденську приналежність об'єктів та доведено, що розвиток регіональних традицій храмобудування пов'язаний саме з буттям діоцезальної організації земель, підпорядковується приписам діоцезальних нормативних документів; натомість розповсюдження пан'європейських стильових тенденцій пов'язане з ойкуменічною діяльністю орденських організацій, кожна з яких має певні стильові уподобання. Зібрано та опрацьовано дані щодо католицького храмобудування IX - XX ст. на Київщині та Волині, виявлено пріоритетне значення періоду бароко. Визначено періодизацію місцевого католицького барокового храмобудування, до наукового обігу введено системно впорядкований перелік пам'яток. Вивчено системну цілісність розрізнених об'єктів, сформульовано ознаки їх стильових напрямків та архітектурних типів католицького храмобудування, визначено їх генезу та систему взаємовпливів. Наголошено на диференціації української барокової архітектури на принципово відмінні лінії: українського національного православного бароко та католицького колоніального бароко на Україні, зазначено незалежність останнього в межах першого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)4-211 + Щ117.166(4УКР)4-211 + Э375.09(4УКР)-655 +
Шифр НБУВ: РА325287

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Деревінський М. П. 
Адміністративно-правове регулювання нагородження державними нагородами / М. П. Деревінський. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертаційній роботі визначено, що державна нагорода не є видом заохочення, це визнання та вшанування державою видатної заслуги особи, що є звершенням для України, прикладом для суспільства, шануванням для поколінь, а також спонуканням до взірцевої діяльності інших осіб. Значення державних нагород полягає у: відзначенні суспільно-значущої для держави та суспільства заслуги; правовому урегулюванні системи нагородження державними нагородами; чіткій регламентації та призначенні кожної державної нагороди (умови для нагородження, перелік заслуг, що відзначаються даною нагородою) нагородженні від імені держави; визнаннісуспільством як публічної заслуги; гарантуванні державою.Сучасна нагороджувальна система державними нагородами є досить недосконалою. Пропонується кожний орден закріплювати та регламентувати статутом, у якому визначати перелік підстав (заслуг), за яких особа може отримати даний орден, обмеження щодо його отримання (вікові, за посадою, за військовим званням), можливості отримання дострокового звання при врученні того чи іншого ордену.Аргументується, що важливою характерною особливістю інституту державних нагород є їх нормативна урегульованість. Для спрощення, систематизованості нагороджувальної діяльності упорядкування правового статусу державних нагород, встановлення заслуг відповідно кожної державної нагороди пропонується прийняти закон України «Про державну нагороджувальну справу», проект якої додано у додатках до роботи.^UThe dissertation paper determines that the purpose of legal incentives directed toward realization of people's motivation, inducing them to carry out socially useful actions, affecting the inner world of a person, his/her needs, interests; upbringing behavior that forms the person's legal awareness and legal culture; social control, through which the society and the state control and coordinate the activities of an individual. Creating attractive conditions for social and legal activity, legal incentives guarantee their development and meet the needs and interests of subjects. Awards and, respectively, government awards, are legal incentives, among others.The author proves that the modern national awarding system is not perfect. It is suggested that each order be fixed and regulated by the charter, which defines the list of grounds (merits) in which the person can receive a certain order, the restrictions on its receipt (age, position, military rank), the possibility of obtaining a pre-term title when awarding a particular order.It is noted that the state policy of state awards is based on raising the image of the state, honoring the merits perceived by the society, and respecting the desire to continue such exemplary cases. For the successful functioning of the state, the modern award system must be transformed in the direction of the said state policy. The state must pay special attention to military valor, labor merit, and scientific achievements.The state award institution is ensured by public administration authorities. To improve the state awarding process, it is proposed to make a public discussion about the state awards through public Internet voting with further transmission of the data to the Department of State Awards of the Presidential Administration, processed therein and approved by the President of Ukraine. Such a procedure will significantly reduce the number of people who have been awarded the highest state awards and make it impossible to assign such awards in controversial cases. When the Internet voting for each individual candidate is implemented (with a descriptionof each candidate's merits with four references, and his/her act to make it public), it is suggested that he Commission of State Awards and Heraldry must be liquidated. The Department of State Awards of the Presidential Administration is proposed to have the general social functions. At the same time, the President of Ukraine will retain the discretionary right to award certain people for their service to Ukraine.The administrative and legal status of the subject of state awarding is manifested in the form of rights and obligations, legal liability arising afterawarding the certain state reward. Since the purpose of the said proceedings is not the resolution of the conflict of law, it is directed at the realization of the main task of rewarding merit as an exemplary act for society, stimulating people to another positive activity for the state, expressing respect to the awarded people for their bravery and service. The President of Ukraine who approves the decision adopted by a special commission on state awards and heraldry represents he administrative component reflected by public administration entity suggesting award on behalf of the society and subject.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Ткач О. М. 
Особливості розвитку сосняків Волинського Полісся, пошкоджених низовими пожежами / О. М. Ткач. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт – особливості виникнення лісових пожеж і пірогенні зміни сосняків; мета –виявлення особливостей виникнення лісових пожеж і пірогенних змін сосняків Волинського Полісся; методи – лісівничо-таксаційні, дендрохронологічні, лісопатологічні, екологічні та методи математико-статистичного аналізу з використанням сучасних інформаційних технологій; новизна –встановлено тенденції виникнення лісових пожеж; віковий тренд формування та режими горіння лісової підстилки, вивчено зміни сосняків Волинського Полісся пошкоджених низовими пожежами; результати –розроблено методичні підходи щодо оцінювання аномальності погодних умов, динаміки постпірогенного відпаду й товарності сосняків; встановлено що особливо катастрофічними є пожежі в аномально сухі роки, виявлено летальні рівні пошкодження сосняків різними типами розповсюдження тепла; запропоновано профілактичні заходи щодо мінімізації збитків, спричинених лісовими пожежами у сосняках Волинського Полісся ; сфера використання – лісове господарство.^UObject – features of forest fires and postpyrogenic changes of pine forests; aim is to identify the features of the forest fires occurrence and postpyrogenic changes in the pine forests of Volyn Polissia; methods – forest mensurational, dendrochronological, forest pathological environmental and methods of mathematical-statistical analysis using modern information technologies; novelty – trends in forest fires have been established; age-related trend of forest litter formation and it combustion regimes have been established; changes in the pine forests of Volyn Polissia damaged by surface fires were studied; results – methodological approaches have been developed to assess the anomalous weather conditions, the dynamics of post-pyrogenic mortality and marketability of pine forests; it was found that fires in abnormally dry years are especially catastrophic, lethal levels of damage to pine forests by various types of heat spreading are revealed; preventive measures to minimize losses caused by forest fires in the pine forests of Volyn Polissia are proposed; scope of application – forestry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Мельник Є. Є. 
Низові пожежі в лісах лісостепової частини Харківщини та їхній вплив на середньовікові сосняки / Є. Є. Мельник. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт – середньовікові сосняки, пошкоджені низовими пожежами різної інтенсивності; мета – визначення особливостей виникнення пожеж у лісах лісостепової частини Харківщини та впливу на ріст і стан сосняків; методи – порівняльної екології, а також загальноприйняті у лісівництві, лісовій таксації, геоботаніці та ґрунтознавстві методики. Отримані дані опрацьовано методами математико-статистичного аналізу з використанням прикладних комп'ютерних програм; новизна – вперше розроблена місцева шкала пожежної небезпеки за умовами погоди з урахуванням сезону року, виявлено особливості змін живого надґрунтового покриву та всихання середньовікових сосняків у післяпожежний шестирічний період, з окремим урахуванням всихання куртинами, яке не залежить від сезону року і характеристики пожежі; результати – розроблена місцева шкала визначення класу пожежної небезпеки за умовами погоди у різні сезони впродовж пожежонебезпечного періоду. Виявлені наслідки пожеж і тенденції трансформації лісів лісостепової частини Харківщини доцільно враховувати під час призначення санітарно-оздоровчих заходів і заходів збереження й відновлення пошкоджених вогнем соснових насаджень.; сфера використання – лісове господарство.^UObject – middle-aged pine stands damaged by ground fires of different intensity; aim – the goal is to determine the characteristics of fires in the forests of the forest-steppe part of Kharkov region and the impact on the growth and condition of pine plantations; methods: We applied standard in forestry, mensuration, geobotany and soil science methods, as well as the comparative ecology methods. The data obtained were processed by methods of mathematical-statistical analysis using applied computer programs; novelty – for the first time, a local fire hazard scale was developed according to weather conditions taking into account the season of the year, features of changes in living soil cover and drying of middle-aged pine plantations in the after-fire six-year period were revealed, with separate consideration for a drying group character, which does not depend on the season of the year and fire characteristics; results – a local scale for determining the class of fire hazard according to weather conditions in different seasons during the fire hazard period has been developed. It is advisable to take into account the revealed consequences of fires and the trends of forest transformation in the forest-steppe part of the Kharkiv region when prescribing sanitary-improving measures and measures for the preservation and restoration of pine plantations damaged by fire; scope of application – forestry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Бондар О. Б. 
Лісистість і лісівничо-таксаційні особливості насаджень водозборів річок Лівобережного Лісостепу / О. Б. Бондар. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт досліджень – ліси водозборів річок Лівобережного Лісостепу; мета – визначити лісівничо-таксаційні особливості насаджень і фактична й водоохоронна лісистість водозборів річок Лівобережного Лісостепу; методи – математико-статистичний і логічний аналізи інформаційних матеріалів; визначення характеристик водозборів і лісівничо-таксаційних показників деревостанів на тимчасових пробних площах із використанням загальноприйнятих у лісівництві, лісознавстві, лісовій типології, лісовій таксації, ґрунтознавстві методів та прикладних комп'ютерних програм для статистичного аналізу даних; новизна – визначено фактичну і оптимальну водоохоронну лісистість та виявлено лісівничо-таксаційні особливості насаджень водозборів річок Лівобережного Лісостепу; результати – проаналізовано типологічне різноманіття лісів на водозборах річок; визначено частку похідних і корінних типів деревостанів в умовах свіжої кленово-липової діброви та свіжого дубово-соснового субору на водозборах річок; розраховано ступінь використання лісорослинного потенціалу штучними сосновими та природними і штучними дубовими деревостанами на водозборах річок; сфера використання – лісове господарство.^UObject – watersheds of the rivers of the Left-Bank Forest-Steppe; the goal is to determine the forest-taxation features of the stands and the actual and water conservation forest cover of the rivers of the Left-Bank Forest-Steppe; methods are mathematical-statistical and logical analysis of information materials; characterization of watersheds areas and forest-taxation indicators of stands at temporary sample plots using generally accepted methods in forestry, forest science, forest typology, forest taxation, soil science methods and applied computer programs for statistical data analysis; novelty - the actual and optimal water conservation forest cover has been determined and forestry-taxation features of the stands of the watersheds of the rivers of the Left-Bank Forest-Steppe have been identified; results - the typological diversity of forests at watersheds is analyzed; the proportion of derivative and root types of stands was determined in conditions of fresh maple-linden oak and fresh oak-pine subor at watersheds of the rivers; the degree of use of forest growth potential by artificial and natural pine and artificial oak stands on river watersheds was calculated. scope of application – forestry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Криницька О. Г. 
Лісівничо-екологічні засади природного відтворення та формування сосново-дубових лісостанів в умовах Львівського Розточчя / О. Г. Криницька. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – сосново-дубові деревостани в сугрудових умовах Львівського Розточчя; мета – виявити динаміку природного поновлення та формування природних сосново-дубових деревостанів у сугрудових умовах Львівського Розточчя за впливу різних способів поступових рубок; методи – лісівничо-таксаційні – для закладання пробних площ, геоботанічні – вивчення видового складу надгрунтового вкриття; фітопатологічні – визначення фітохвороб; електрофізіологічні – вивчення життєвості дерев, дендрохронологічні – дослідження радіального приросту, мікрокліматичні – аналізу показників мікроклімату; агрохімічні – визначення фізико-хімічних властивостей грунту; математико-статистичні – для опрацювання експериментальних даних; новизна – виявлено закономірності формування складу природних деревостанів у судібровах та особливості зміни фізико-хімічних властивостей грунту, нагромадження опаду і підстилки за проведення різних способів поступових рубок; результати – опрацьовано систему лісогосподарських заходів з відтворення та формування продуктивних, біотично стійких сосново-дубових деревостанів на засадах наближеного до природи лісівництва; сфера застосування – лісове господарство.^UObject – Scots pine and common oak stands in fairly fertile site types in Lviv Roztochya; aim - revealing the dynamics of natural regeneration and formation of natural pine-oak stands in the fairly fertile site types in Lviv Roztochya under the influence of different methods of shelterwood felling; methods - silvicultural – establishment of sample plots; geobotanical – for revealing the species composition of the undergrowth; phytopathological – for characterization of phytopathogens; electrophysiological – for investigation of trees vitality; methods of wood science – for conducting the dendrochronological studies; microclimatic – for analysis of microclimate indicators; agrochemical – for determination of physical and chemical properties of the soil; statistical – for processing of experimental data; novelty – regularities of the formation of natural pine-oak stands composition, as well as peculiarities of changes in physical and chemical properties of the soil, were revealed, the accumulation of forest floor and litterfall under the influence of different methods of gradual felling were described; results – the forest management system of reproduction and formation of productive and biotically-resistant pine-oak stands on principles of close-to-nature forestry have been refined; scope of application - forestry.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Кирилюк А. О. 
Римо-католицькі монастирі Луцько-Житомирської дієцезії у кінці XVIII – першій половині ХІХ століття / А. О. Кирилюк. — Б.м., 2021 — укp.

У роботі прослідковано процес формування мережі римо-католицьких монастирів на Волині. Вивчений матеріал дозволив стверджувати, що наприкінці XVIII століття в межах Луцько-Житомирської дієцезії діяло 53 римо-католицькі монастирі (з них 48 чоловічі і 5 жіночі). Переважно вони знаходились у містах і містечках західних і південних повітів Волинської губернії, що було зумовлено густотою населення та локалізацією резиденцій магнатів, котрі домінували серед фундаторів чернечих осередків. Найбільше монастирів виникло у XVII столітті, – 28, дещо менше у XVІІІ столітті – 16. Чисельну перевагу мали домініканці та кармеліти (відповідно 13 і 12 монастирів); дещо менше було бернардинських монастирів (8), францисканських (6), ордену тринітаріїв (5). Інші чернечі ордени (капуцини, августинці, піари, реформати, бригідки, шаритки) були представлені на Волині двома-трьома осідками.Основу життя монастиря становила духовна діяльність, яка передбачала утримування парафій при монастирських костелах або роботу у парафіях, де бракувало священників. На початку ХІХ століття з 53 монастирів Луцько-Житомирської дієцезії парафії мали 36 монастирів. Упродовж першої половини ХІХ століття спостерігався чисельний приріст парафіян монастирських парафій. Місцями паломництва вірян стали Луцький домініканський монастир і Бердичівський монастир босих кармелітів, де були чудотворні ікони Божої Матері, короновані у XVIII столітті. При монастирських костелах діяли релігійні братства або розарії (останні характерні переважно для домініканських монастирів), які активізували участь пастви у духовному житті дієцезії, були однією з форм зав'язків ченців із зовнішнім світом, оскільки статути багатьох орденів передбачали жорстку аскезу для чернецтва.У дослідженні також розкрито функціонування шкіл при монастирях. Зроблено висновок, що волинські католицькі осідки відігравали важливу роль в поширенні шкільної освіти до початку 1830-х років. Монастирі утримували як парафіяльні, так і повітові школи, навчальний процес у яких опирався на освітні традиції, закладені Едукаційною комісією останньої третини XVIII століття. У 1803 році у Луцьку відбулося зібрання римо-католицького духовенства, на якому монастирі зобов'язали утримувати початкові школи або виділяти кошти на їх функціонування. Опрацьовані джерела дали підстави стверджувати, що школи діяли при 33 римо-католицьких монастирях Луцько-Житомирської дієцезії упродовж перших трьох десятиліть ХІХ століття. У парафіяльних школах учили читати і писати польською мовою та арифметики. До шкіл повітового рівня належали школи при монастирях піарів у Дубровиці та Межиріччі Корецькому, босих кармелітів у Бердичеві, а також при тринітарському у Берестечку. Учні були дітьми місцевої шляхти, зрідка – унійних священиків. Цілковита ліквідація монастирських шкіл відбулась після Листопадового повстання 1830 року. У дисертації проаналізовано тематичний та жанровий репертуар монастирських бібліотек. З'ясовано, що бібліотека була невід'ємним атрибутом кожного монастиря. Функції бібліотеки не зводились до суто освітніх. Лише частина літератури у книгозбірнях була призначена для забезпечення навчального процесу, зміст решти книг передбачав задоволення інтелектуальних потреб чернецтва. У дисертації бібліотеки розглядаються, як невід'ємна частина монастирської культури. Монастирське господарство було складовою традиційної господарської культури Волині. У роботі з'ясовано матеріальне забезпечення монастирів, розкриті основні галузі господарства, які розвивались у монастирських фільварках. Зроблено висновок, що ченці у свої маєтках використовували як вільнонайману працю місцевого люду, так і послуговувались працею залежних селян, розміри панщини яких були зафіксовані в інвентарях та візитаціях. Економічна діяльність монастирів базувалась переважно на екстенсивних методах господарювання із слабо розвиненою агрикультурою.У дисертації проаналізовано нормативно-правові акти Російської імперії, які окреслювали поле функціонування Римо-Католицької Церкви в державі. Виділено основні етапи у правовому регулюванні діяльності римо-католицьких монастирів, що переважно збігалися з роками правління російських монархів. Зроблено висновок, що російське законодавство було спрямоване на вироблення такої форми управління усією конфесією, яка склалася щодо Православної Церкви, повністю підпорядкованої державі разом з усіма своїми інституціями. Внаслідок такої правової політики поступово руйнувалися усталені віками традиції внутрішнього життя римо-католицьких монастирів. Жорстких утисків католицькі ченці зазнали за правління імператора Миколи І, який використав як привід Листопадове повстання 1830 року для видання указів про ліквідацію 35 римо-католицьких монастирів у Луцько-Житомирській дієцезії, закриття повітових шкіл при усіх монастирях, передачу власності римо-католицьких монастирів державі і переведення духовенства на державну пенсію із поділом монастирів на штатні та заштатні.^UThe process of forming a network of Roman Catholic monasteries in Volyn was observed in the work. The studied material allowed to assert that at the end of the XVIII century there were 53 Roman Catholic monasteries within the Lutsk-Zhytomyr Dioceses (48 of them were male and 5 were female). They were mostly located in the cities and towns of the western and southern districts of the Volyn province what was caused by population density and the location of the residences of magnates who dominated among the founders of monastic centres. Most monasteries appeared in the XVII century – 28, a little less in the XVIII century – 16. The Dominicans and the Carmelites had a numerical advantage – 13 and 12 monasteries, respectively; there were slightly fewer Bernardine monasteries (8), Franciscans (6), and the Trinitarian order (5). Other monastic orders (Capuchins, Augustinians, Piarists, Reformates, Bridgettines, Charities).The basis of the life of the monastery was a spiritual activity which involved maintaining parishes at the monastery churches or work in parishes where there was a lack of priests. At the early XIX century, out of 53 monasteries of the Lutsk-Zhytomyr Dioceses, 36 monasteries had parishes. During the first half of the XIX century there was a numerical increase in the number of parishioners of monastic parishes. The places of pilgrimage for the faithful became the Lutsk Dominican Monastery and the Berdychiv Monastery of the Discalced Carmelites where there were miraculous icons of the Mother of God crowned in the XVIII century. Religious brotherhoods and rosaries functioned at the monastic churches; the last ones were inherent predominantly Dominican monasteries which had intensified the participation of the flock in the Dioceses` spiritual life and were a form of monks' contacts with the outside world because of the statutes of many orders provided for strict asceticism.It was concluded that the Volyn Catholic centres played an important role in the spread of school education until the early 1830s. The monasteries maintained both parish and district schools the educational process of which was based on the educational traditions established by the Commission of National Education in the last third of the XVIII century. In 1803, a meeting of the Roman Catholic clergy took place in Lutsk and obliged the monasteries to maintain primary schools or allocate funds for their functioning. The studied sources gave reasons to claim that the schools functioned at 33 Roman Catholic monasteries of the Lutsk-Zhytomyr Dioceses during the first three decades of the XIX century.It is noted that the monasteries had hospitals as the institutions that were a manifestation of the charitable activities of the monks. The brothers of the monasteries cared for the sick, the elderly and orphans. The monasteries of Bonifratris and Charities specialized in the maintenance of hospitals what was their main obedience.The thematic and genre repertoire of monastic libraries was analysed in the dissertation. The library was found to be an integral part of every monastery. The functions of the library were not reduced only to educational. Just part of the literature in these book collections was intended to ensure the educational process, the content of the rest of the books provided for the satisfaction of intellectual needs of the monks. Libraries are considered an integral part of monastic culture.The monastery farm was a component of the traditional economic culture of Volyn. The material support of the monasteries was clarified in the work; the main industries that developed in the monastery farms were shown. It was concluded that in their estates the monks used both the free labour of the local people and the labour of dependent peasants the size of whose serfdom was recorded in inventories and visitations. The legal acts of the Russian Empire which outlined the field of functioning of the Roman Catholic Church in the state were analysed in the dissertation. The main stages of the legal regulation of the functioning of Roman Catholic monasteries which mostly coincided with the years of rule of Russian monarchs were given off. It was concluded that the Russian legislation was aimed at developing such a form of government of all denominations which had developed concerning to the Orthodox Church fully subordinated to the state together with all its institutions. As a result of such a legal policy, the centuries-old traditions of the internal life of Roman Catholic monasteries were gradually destroyed. Catholic monks were severely persecuted during the reign of Emperor Nicholas I who used the November Uprising of 1830 as an excuse to issue decrees to liquidate some Roman Catholic monasteries, close district schools at all monasteries, and confiscation property of Roman Catholic monasteries to the treasury and transfer of the clergy to the state pension with the division of monasteries into ordinary and extraordinary.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Федорак Д. В. 
Музична творчість Гільдеґарди Бінгенської в жанрово-стильовому аспекті / Д. В. Федорак. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження спрямоване на виявлення жанрової та стильової специфіки піснеспівів Гільдеґарди Бінгенської в контексті середньовічної традиційної літургійної монодії. Творчість Гільдеґарди на сьогоднішній день постає перед дослідниками і слухацькою аудиторією у всьому своєму розмаїтті. Довге перебування Святої в стінах монастиря певного географічного регіону (Дізібоденберга, що у Німеччині), життя за встановленими суворими ідеологічно-релігійними традиціями орденів, її активна життєва і соціальна позиція (місіонерські подорожування, листування з відомими богословами та громадськими діячами того часу, зустріч з Папою Римським) і нарешті власне створення окремого монастиря в Рупертсберзі, помітно вплинули на стилістику творчості Святої, окремі напрямки якої мають спільну ідею, що стала константою її діяльності. Визначено, що музичний стиль Гільдеґарди Бінгенської, формуючись у загальному середовищі чернечого духовного життя XII ст., з одного боку, співпадає з регіональними західними традиціями та основними тенденціями літургії бенедиктинського й цистерціанського орденів, що позначилося насамперед на жанрово-стильових ознаках піснеспівів, які увійшли до збірки «Symphonia Armonie Celestium Revelationum». З іншого боку, музичний стиль Святої – унікальний феномен духовної культури середньовіччя, «серцевиною» якого став «інноваційний» жанр епохи – літургійна драма «Ordo Virtutum».^UThe research is aimed at identifying the genre and stylistic peculiarities of Hildegard of Bingen's songs in the context of medieval traditional liturgical monody. Today, Hildegard's work is presented to researchers and listeners in all its diversity. The Saint's long stay in the monastery of a certain geographical region (Disibodenberg, Germany), living according to the established strict ideological and religious traditions of the orders, her active life and social position (traveling with sermons, correspondence with famous theologians and public figures of the time, meeting with the Pope of Rome) and, ultimately, the establishment of a separate monastery in Rupersburg, significantly influenced the style of the Saint's works, some areas of which share a common idea, which has become a constant in her activities. It is determined that the musical style of Hildegard of Bingen, while being formed in the general environment of monastic spiritual life of the 12th century, on the one hand, coincides with regional Western traditions and the main trends of the liturgy of the Benedictine and Cistercian orders, which affected primarily the genre and style features of the songs included in the Symphonia Armonie Celestium Revelationum collection. On the other hand, the musical style of the Saint is a unique phenomenon of the spiritual culture of the Middle Ages, the «core» of which became the «innovative» genre of the era, the liturgical drama Ordo Virtutum.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Забзалюк Д. Є. 
Політико-правова доктрина Хрестоносного руху доби Середньовіччя / Д. Є. Забзалюк. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню політико-правової доктрини Хрестоносного руху доби Середньовіччя в контексті аналізу її теоретико-методологічних та історико-правових детермінантів становлення та розвитку на основі розробленої авторської концепції її доктринальних засад.Автором проаналізовано місце та роль Хрестоносного руху в системі державно-правових регуляторів суспільно-політичного життя християнського світу в добу Середньовіччя, досліджено ідейні засади та доктринальні особливості Хрестоносного руху в теологічній та політико-правовій думці Середньовіччя та значення Хрестоносного руху для суспільно-політичного та державно-правового розвитку Європи.Виокремлено концептуальні засади формування політико-правової доктрини Хрестоносного руху доби Середньовіччя в контексті яких досліджено вплив Хрестоносного руху на розвиток канонічного права та юридичної науки, головні чинники Папської реформації в добу Середньовіччя та історико-правові засади становлення духовно-лицарських орденів.В роботі відображено значення політико-правової доктрини Хрестоносного руху для розвитку етнічних українських земель. З'ясовано роль християнства та вплив католицизму на державотворчі процеси Київської Русі та Галицько-Волинської держави, а також політико-правові аспекти європейської інтеграції Київської Русі та Галицько-Волинської держави в період Хрестоносного руху.^UThe dissertation is devoted to the complex research of the political and legal doctrine of the Crusades of the Middle Ages in the context of the analysis of its theoretical-methodological and historical-legal determinants of formation and development on the basis of the developed author's concept of its doctrinal principles.The author analyzes the place and role of the Crusades in the system of state and legal regulators of socio-political life of Christendom in the Middle Ages, explores the ideological principles and doctrinal features of the Crusades in theological and political thought of the Middle Ages and the importance of the Crusades for socio-political legal development of Europe.The conceptual bases of formation of political and legal doctrine of the Crusades of the Middle Ages in the context of which the influence of the Crusades on the development of canon law and jurisprudence, the main factors of the Papal Reformation in the Middle Ages and historical and legal bases of formation of spiritual and knightly orders are singled out.The paper reflects the importance of the political and legal doctrine of the Crusades for the development of ethnic Ukrainian lands. The role of Christianity and the influence of Catholicism on the state-building processes of Kievan Rus and Galicia-Volyn state, as well as political and legal aspects of European integration of Kievan Rus and Galicia-Volyn state during the Crusades are clarified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського