Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Тематичний інтернет-навігатор (2)Наукова електронна бібліотека (68)Реферативна база даних (943)Книжкові видання та компакт-диски (448)Журнали та продовжувані видання (23)
Пошуковий запит: (<.>K=ОЗЕР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 66
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Рудюк В.В. 
Антропогенові уніоніди південно-західної частини Східно-Європейської платформи: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.09 / В.В. Рудюк ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2002. — 24 с. — укp.

Досліджено геолого-геоморфологіні умови місцезнаходжень уніонід в алювіальних, озерних, озерно-лиманних відкладах різного віку долин річок Дністер, Дунай, Дніпро, Південний Буг і Приазов'я. Опрацьовано збори викопних решток уніонід з 40 місцнезнаходжень, проведено їх монографічне вивчення. Виявлено основні напрямки просторової еволюції. Монографічно описано 50 видів уніонід, з яких 9 видів і 3 підвиди є новими для науки. Обгрунтовано суть змішаного характеру фауни малюсків з алювію II, III, V терас, по-новому інтерпретовано їх вік. Уточнено системний склад і віковий інтервал виділених А.Л.Чепалигою фауністичних комплексів, проведено стратифікацію та кореляцію четвертинних алювіальних відкладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е169.116.623"072"(4Укр) + Д432.72(45Укр)-9
Шифр НБУВ: РА318918 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Соляник Є.А. 
Бурштин покривних відкладів Українського Полісся: Автореф. дис... канд. геолог. наук: 04.00.01 / Є.А. Соляник ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Вивчено прояви бурштину в четвертинних утвореннях Українського Полісся. Встановлено характерні особливості залягання бурштину та механізми його концентрації у відкладах, представлених гляціальними, флювіо- (лімно-)гляціальними, алювіальними, озерними, болотними, елювіально-делювіальними і еоловими генетичними типами осадків. На підставі результатів вивчення речовинного складу бурштиновміщувальних порід уточнено джерела надходження бурштину у відклади, що вміщують його у первинному та у перевідкладеному стані. Обгрунтовано припущення про перспективну бурштиноносність гляціальних та флювіогляціальних відкладів наревського та окського віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453.8 + Д443.72(45УКР)-53 + Д591(45УКР)43
Шифр НБУВ: РА321687

Рубрики:

      
3.

Озерський І.В. 
Взаємодія слідчого з органом дізнання в системі МВС України (організаційно-правовий та психологічний аналіз): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 19.00.06 / І.В. Озерський ; Нац. акад. внутр. справ України МВС України. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Вивчено сучасний стан взаємодії слідчого з органом дізнання, її межі, правову процедуру та значення для прийняття юридичних рішень. Досліджено організаційно-правові та психологічні умови та чинники, що впливають на зазначену взаємодію. Створено теоретико-правову основу взаємодії, наведено рекомендації щодо змін і доповнень до чинного кримінально-процесуального законодавства та проекту нового КПК України. Розроблено та апробовано процедуру експериментального виявлення та коригування конфліктної установки у взаємодіючих суб'єктів. Визначено професійно-психологічні властивості, необхідні для ефективної взаємодії. Наведено пропозиції щодо вдосконалення організації та проведення професійної психологічної підготовки слідчого та органу дізнання до взаємодії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю954.04 + Х891.9(4УКР)7-9 + Х893.9(4УКР)721.01 +
Шифр НБУВ: РА328156

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Кузніченко С.Д. 
Водний і сольовий режими системи озер Кугурлуй і Ялпуг в умовах їхнього зарегулювання: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / С.Д. Кузніченко ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2005. — 18 с. — укp.

Уперше здійснено комплексний аналіз і встановлено взаємозв'язки між основними складовими гідрологічного та гідрохімічного режимів системи озер Кугурлуй - Ялпуг. На підставі матеріалів інтегрованого моніторнигу Tacis-2001 визначено та кількісно оцінено ступінь просторової неоднорідності полів мінералізації за акваторією озер. Запропоновано математичну модель функціонування водойми Кугурлуй-Ялпуг, на базі якої здійснено генерацію часового ходу мінералізації у ньому за період 1963 - 2001 рр. Визначено межові величини мінералізації у межах озер за існуючої системи водообміну між ними та р.Дунай. Здійснено сценарне моделювання водно-сольового режиму озер стосовно заданих показників мінералізації з метою використання його результатів за умов експлуатації водойми. Запропоновано комп'ютерний модуль, який дозволяє здійснювати оптимізацію умов водообміну за заданими показниками мінералізації у системі озер Кугурлуй - Ялпуг у вегетаційний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226.3 + Д229.61 +
Шифр НБУВ: РА341373

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Медведєва Ю. С. 
Водний та сольовий режими озера Китай: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.07 / Ю. С. Медведєва ; Одес. держ. екол. ун-т. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Вперше обгрунтовано складові водних і сольових балансів озера Китай за період 1979 - 2007 рр. Розроблено математичну модель водних і сольових балансів з урахуванням просторової неоднорідності мінералізації води по акваторії озера. Виконано генерацію складових водних і сольових балансів озера Китай за період 1979 - 2007 рр. Здійснено сценарне моделювання просторової і часової мінливості мінералізації води в озері Китай. Запропоновано варіанти функціонування водойми на перспективу з метою зниження мінералізації води.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д229.61 Китай
Шифр НБУВ: РА377026 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Марченковська О.О. 
Вплив локально-катастрофічних сукцесій на еколого-біохімічні особливості амфібій в умовах степового Придніпров'я: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.О. Марченковська ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 21 с. — укp.

Визначено екологічні особливості угруповань амфібій з різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах Придніпровського регіону. Встановлено закономірності динаміки різноманіття угруповань амфібій на різних етапах динаміки локально-катастрофічних сукцесій на даній території. Визначено основні напрямки трансформації популяційної структури домінантних видів амфібій регіону під впливом техногенного забруднення навколишнього середовища. Встановлено закономірності динаміки морфофізіологічних і біохімічних показників амфібій з різних біотопів, проведено їх порівняльний аналіз. Наведено характеристику захисних процесів, які відбуваються на рівні організму амфібій як реакція на техногенний стрес. Визначено роль фонового виду амфібій Придніпровського регіону озерної жаби (Pelophylax ridibundus Pallas, 1771) у формуванні шляхів міграції мікроелементів у навколоводних біогеоценозах на різних етапах локально-катастрофічних сукцесій. Встановлено взаємовідношення між показниками вмісту біогенних і токсичних елементів в органах і тканинах амфібій з різних за ступенем забруднення біотопів. Виявлено інформаційно значущі біоіндикаційні показники, що відображають стан окремих особин, популяцій та угруповань амфібій, а також зооценозу та природного середовища у різних за ступенем антропотехногенного впливу біотопах степового Придніпров'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.341*805 +
Шифр НБУВ: РА369009

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Дем'яненко І.І. 
Геологічна будова і нафтогазоносність міждепресійних зон західного субрегіону Дніпровсько-Донецької западини: автореф. дис. ... канд. геол. наук: 04.00.17 / І.І. Дем'яненко ; Ін-т геол. наук НАН України. — К., 2009. — 24 с. — укp.

Досліджено міждепресійні зони (МДЗ) західного субрегіону Дніпровсько-Донецької западини, особливості структурно-геологічної будови та нафтогазоносності їх об'єктів. Визначено перспективи розвитку нафтогазопошукових і розвідувальних робіт. Показано проявлення депресій і виступів архей-протерозойського фундаменту у вищезалягаючих палеозойських відкладах. Зазначено, що МДЗ - гіпсометрично припідняті, розділяють депресії по фундаменту, прогини в осадовому чохлі, складаються зі структур різного порядку. Досліджено Берестівсько-Аркадіївську, Липоводолинсько-Побиванську, Озернянсько-Рудівську і Скороходівсько-Артюхівську МДЗ, нафтогазоносні та перспективні об'єкти, що входять до їх складу. Визначено зональність розподілу покладів вуглеводнів у нафтогазоносних комплексах, типи та умови формування структур і пасток, особливості їх виявлення і підготовки до введення в буріння для відкриття нових покладів нафти та газу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д453(45УКР)1-5 +
Шифр НБУВ: РА370021 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Попенко В.М. 
Гігієнічна оцінка третинного очищення стічних вод у біологічних ставах з вищою водяною рослинністю: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.М. Попенко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Вперше експериментально досліджено дію біологічно-активних речовин ВВР: очерету звичайного (Phragmites communis L.), рогозу широколистого (Typha latifolia L.), рогозу вузьколистого (Typha angustifolia L.), лепехи болотяної (Aconus calamus L.), комишу озерного (Scirpus lacustris L.), ряски малої (Lemna minor L.) і зелених водоростей щодо здатності їх активно пригнічувати патогенні бактерії та віруси у водному середовищі. Встановлено, що серед досліджуваних ВВР існують види, в яких присутні біологічно-активні речовини з віруліцидними властивостями. Досліджено фрагмент гомологічного ряду ВВР біостава, здатних інтенсифікувати процеси третинної очистки промислових стічних вод і звільняти їх від залишків біологічних, органічних і мінеральних забруднень. На підставі вивчення якості третинно очищених промислових стічних вод металургійної галузі в біоставу з ВВР встановлено їх відповідність за санітарно-хімічними та санітарно-мікробіологічними показникам вимогам санітарних правил і норм щодо скиду у відкриті водойми без нанесення їм шкоди й обгрунтовано можливість використання до 40 % даного ресурсу у зворотному водопостачанні як технічної води.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р121.674 + Н761.204.423 +
Шифр НБУВ: РА355706

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Тімченко О.В. 
Гідрологічні чинники формування кисневого режиму Канівського водосховища: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / О.В. Тімченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Встановлено закономірності впливу гідрологічних процесів на формування кисневого режиму Канівського водосховища та розроблено засоби його поліпшення у критичні періоди. Методологію оптимізації розроблено на базі регулювання об'ємів та режиму пропусків вище та нижче розташованих ГЕС. З метою поліпшення кисневого режиму верхньої (річкової) ділянки водосховища у літній період запропоновано збільшення об'ємів пропусків Київської ГЕС та підтримання їх нерівномірного режиму. Встановлено, що в зимовий період підвищення концетрації кисню у воді річкової ділянки досягається збільшенням розмірів пригреблевої ополонки. Розроблено методику призначення режиму пропусків ГЕС, які можуть забезпечити необхідний розмір ополонки та достатню кількість надходження до неї кисню за рахунок атмосферної аерації. З метою поліпшення кисневого режиму нижньої (озерної) ділянки водосховища як у літній, так і в зимовий періоди рекомендовано активізувати внутрішній водообмін шляхом асинхронної роботи Київської та Канівської ГЕС. На підставі контрольних розрахунків за запропонованою методикою та результатів натурних спостережень виявлено, що найбільшого ефекту можна досягти на так званих застійних зонах, зокрема у місцях зимівлі риб (зимувальних ямах).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д226.1 +
Шифр НБУВ: РА349614

Рубрики:

      
10.

Саричев Я.В. 
Диференційна діагностика локалізованих форм гострого гнійного пієлонефриту та новоутворень нирок з обгрунтуванням лікувальної тактики: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Я.В. Саричев ; Ін-т урології АМН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

На підставі ультразвукового моніторингу інфекційного запального процесу визначено доплерографічні маркери запальної тканинної деструкції та гнійного розплавлення ниркової паренхіми від помірного збіднення до відсутності судинного малюнку. Виявлено періфокальне посилення кровотоку під час формування піогенної капсули. Доведено, що гострий фокальний бактеріальний нефрит, гострий мультифокальний бактеріальний нефрит і абсцес нирки є послідовними етапами розвитку єдиного інфекційно-запального процесу. Визначено доплерографічні маркери неопластичного судиноутворення, а саме: дефект дифузійного судинного малюнку паренхіми нирки у вигляді "озер" і "калюжок", "обривання" та розсування судин інтактної ниркової паренхіми, наявність множинних дезорганізованих сигналів кровотоку всередині об'ємного утворення, низький індекс резистентності судин утворення. Установлено, що прогресування інфекційного запального процесу супроводжується зменшенням хвилинного об'єму ниркового кровотоку та підвищенням індексу резистентності ниркової артерії, а онкогенез нирки - збільшенням хвилинного об'єму ниркового кровотоку та зниженням цього індексу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.695.4-4 + Р696.540.112-4 +
Шифр НБУВ: РА354538

Рубрики:

      
11.

Озеров І.О. 
Діагностика й лікування остеоартрозу кульшових суглобів у людей старших вікових груп (експериментально-клінічне дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / І.О. Озеров ; Держ. установа "Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

З використанням методу рентгеноморфометричного аналізу описано особливості просторової будови тазостегнового суглоба у хворих на коксартроз залежно від віку та статі. Запропоновано пристрій і спосіб діагностики, моніторингу коксартрозу та щільності кісткової тканини у таких хворих. За методом ультразвукової денситометрії вивчено особливості структурно-функціонального стану кісткової системи у хворих на остеоартроз тазостегнового суглоба у старших вікових групах. Показано, що хворі на коксартроз мають вірогідно гірші показники міцності кісткової тканини після 70-ти років. Запропоновано спосіб експериментального моделювання остеоартрозу тазостегнового суглоба з використанням методу тангенційної скарифікації. На базі зазначеної моделі з використанням гістологічного та гістоморфометричного методів визначено місце та роль субхондріальної кісткової тканини у патоморфогенезі остеоартрозу тазостегнового суглоба та вивчено вплив структурно-модифікувальних засобів і антирезорбентів на структурно-функціональний стан кісткової та хрящової тканини. На підставі результатів клінічної апробації зазначених лікувальних засобів показано ефективність їх застосування для лікування пацієнтів, хворих на остеоартроз. Запропоновано, науково обгрунтовано та впроваджено в практику диференційовані схеми лікування клінічних проявів остеоартрозу тазостегнового суглоба структурно-модифікувальними засобами й антирезорбентами. Доведено ефективність зазначених засобів його лікування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.285.104.0-5 +
Шифр НБУВ: РА356328

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Кривенда А.А. 
Діатомові водорості озер Шацького національного природного парку: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / А.А. Кривенда ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено видовий склад діатомових водоростей озер Шацького національного природного парку (ШНПП) й оцінено їх стан з використанням методики діатомових індексів. Установлено, що систематичний список діатомових водоростей озер ШНПП нараховує 282 види, представлені 298-ма внутрішньовидовими таксонами (враховуючи ті, що містять номенклатурний тип виду). З них 29 уперше наведено для флори України, 217 видів виявилися новими для території парку. Визначено, що за значенням діатомових індексів органічне забруднення (сапробність) більшості озер (18-ти) ШНПП у період 2004 - 2006 рр. можна охарактеризувати як відсутнє або слабке та середнє або сильне в озерах Довге, Линовець, Кругле. Евтрофування Шацьких озер можна охарактеризувати як слабке до середного (16) та лише в озері Озерце відсутнє до слабкого та середнє або сильне в озерах Довге, Линовець, Кругле. З'ясовано, що у порівнянні з сапробіологічною оцінкою стану Шацьких озер, одержаною у 1992 р., рівень органічного забруднення у великих озерах не підвищився. За результатами порівняльного оцінювання якості вод в озерах Озерце та Чорне Мале у період 1989 - 2006 рр. виявилося, що ці озера відповідають вимогам, що висуваються до референтних водних об'єктів Водною рамковою директивою WFD-2000. Наголошено на доцільності проведення комплексних поглиблених досліджень цих озер.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.23(4УКР3-4ВОЛ) + Е0*88 е(4УКР3-4ВОЛ) л64 +
Шифр НБУВ: РА358923

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Гриб Й.В. 
Екологічна оцінка стану екосистем річкових басейнів рівнинної частини території України (охорона, відновлення, управління): Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.16 / Й.В. Гриб ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 40 с. — укp.

Розглянуто питання методології комплексної оцінки стану басейнів річок та озер рівнинної частини території України (на прикладі річок Удай, Ворскла, Десна, Горинь, Когильник, Сарата, озер межиріччя Західного Бугу та Прип'яті). Розроблено новий метод гідроекологічних досліджень, який складається з комплексної оцінки стану басейну та просторово-часової трансформацію русла та заплави, показників антропогенної трансформації поверхні водозбору й екологічної якості води; гідроекологічного картографування. Визначено лімітуючі фактори впливу та шляхи охорони й оздоровлення довкілля. Встановлено основні чинники формування екологічної ситуації у басейнах річок та озер: рівень антропотехногенної трансформації поверхні водозбору, русла і заплави; склад сторонніх домішок, що надходять у водне середовище; буферну ємність, яка формується за рахунок біомаси первинної органічної речовини, синтезованої суходільними та водними біоценозами; самоочисну здатність водного середовища. Запропоновано апробовані методи оздоровлення водного середовища.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*820*806(4УКР) + Е0*820*805*88(4УКР)
Шифр НБУВ: РА317754 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Горішний М.Б. 
Екологічне значення зелених сіркових бактерій в утилізації сірководню: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / М.Б. Горішний ; УААН, Ін-т агроекології. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вперше досліджено антропогенний вплив на ситуацію в озері Яворівська. На підставі відомих межово припустимих концентрацій певних сполук і у порівнянні з природним контрольним водоймищем встановлено, що вода озера Яворівська за багатьма показниками є малопридатною для існування живих організмів. Доведено, що домінуючими мікроорганізмами у воді та мулі озера Яворівська є типові сапрофіти й олігонітрофіли. У мулі виявлено значну кількість сульфатвідновлюваних бактерій. З'ясовано, що чисельність фототрофних сіркових бактерій у воді та мулі озера перевищує кількість цих організмів у контрольній водоймі. З води озера Яворівське виділено чисту культуру зелених фотосинезувальних сіркобактерій, які здійснюють детоксикацію сірководню. Виділено бактерії, ідентифіковані як C. limicola Ya-2002. Встановлено, що інтенсивність детоксикації сірководню зеленими сіркобактеріями зростає у разі одночасного внесення у середовище пірувату й ацетату за умов наявності гідрокарбонату натрію. За умов культивування C. limicola Ya-2002 в середовищі з вуглекислотою, піруватом та ацетатом і освітленні культури променями з довжиною хвилі 700 - 800 нм інтенсивністю 40 лк зафіксовано максимальне використання сірководню 0,028 мМ/год/100 мг клітин. Показано, що у C. limicola Ya-2002 першим вуглеводним продуктом у процесі асиміляції вуглекислоти є глюкоза, яка на світлі швидко перетворюється у глікоген, виділений з клітин C. limicola Ya-2002 й ідентифікований за допомогою інфрачервоної спектрометрії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.362*80 +
Шифр НБУВ: РА362145

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Перетятко Т.Б. 
Екологічне значення сульфатвідновлювальних бактерій штучних водойм (на прикладі Яворівського родовища сірки): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Т.Б. Перетятко ; УААН. Ін-т агроекології. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Уперше проведено екологічний моніторинг сульфатвідновлювальних бактерій у водоймі, що знаходиться на території сіркових родовищ Прикарпаття. Установлено, що їх кількість у водоймі сірковидобувного регіону у десятки тисяч разів перевищує їх чисельність в озерах Шацького національного природного парку й озер заповідника "Розточчя". Із водойми Яворівського сіркового родовища виділено культури бактерій, які ефективно здійснюють дисиміляційне відновлення сульфатів. Виділені бактерії ідентифіковано як Desulfovibrio desulfuricans. Установлено оптимальні умови для росту D. desulfuricans Ya-II. Вивчено динаміку використання виділеними культурами сульфатів і перетворення їх у сірководень. Найбільш ефективне його утворення спостережено у штаму D. desulfuricans Ya-II. Максимальне утворення сульфіду мало місце за концентрації сульфату 16,3 мМ. Великі концентрації сірководню виявляють інгібувальну дію на ріст D. desulfuricans Ya-II. Досліджено АФС-редуктазну активність D. desulfuricans Ya-II. Понад 80 % активності ферменту виявлено у розчинній фракції. АФС-редуктазна активність клітин у процесі росту регулюється концентрацією сульфату у середовищі та залежить від наявності АМФ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е422.362*820*801 +
Шифр НБУВ: РА352233

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Лоза І.М. 
Еколого-біологічна характеристика осиково-березових кілків Придніпров'я, їх охорона та раціональне використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / І.М. Лоза ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 17 с. — укp.

Досліджено екологічну роль осики та берези у формуванні лісових екосистем степової України. Розглянуто закономірності розповсюдження зазначених деревних порід в основних типах ландшафту. Проаналізовано історію досліджень грунтів та складу деревної рослинності осиково-березових кілків. Значну увагу приділено особливостям заселення осикою лісових еродованих суглинків та рекомендовано створення штучних фітоценозів за участю осики з метою закріплення грунту. За умов заплав степових річок екологічна роль осики та берези полягає у піонерному заселенні заростаючих озер та боліт, на грунтах, непридатних для існування більш вимогливих деревних порід. Проаналізовано хімічний склад грунтів кілків та досліджено хімізм грунтових вод. Наведено характеристику екологічної ролі осики та берези у формуванні кілочних лісів за умов дюнно-улоговинного ландшафту піщаних терас. Визначено склад рослинності та хімічні характеристики грунтів, що відрізняються зволоженістю. Розглянуто процеси гумусонакопичення у піщаних грунтах під деревною рослинністю, а також запропоновано заходи щодо раціонального використання ресурсів осиково-березових кілків на пісках. На солонцевій терасі виявлено сукцесійну динаміку фітоценозів та едафотопів осикового кілка з прогнозуванням їх подальшої еволюції. Побудовано генетичний ряд зміни типів лісу в часі відповідно до зміни гідрологічного режиму. Проаналізовано склад органічної речовини. Встановлено, що методи математичної статистики дозволили виявити тенденції у розподілі хімічних компонентів на підставі грунтового профілю. Доведено необхідність охорони та раціонального використання осиково-березових кілків як унікальних природних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е50*805.9-658.12-043,022 + П342.92 осинові
Шифр НБУВ: РА309325 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Думич О.Я. 
Зооіндикація стану штучних і природних водних екосистем Заходу України: Автореф. дис. канд. біол. наук: 03.00.16 / О.Я. Думич ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження нижчих груп тварин - Rotatoria, Cladocera, Copepoda природних водойм заходу України з урахуванням характеру їх господарського використання та особливостей гідрохімічного режиму. Вивчено видовий склад, поліморфізм та специфічні властивості угруповань, зокрема чисельність, біомасу, різноманітність, складність, стратифікацію, метаболізм та стійкість популяцій. Досліджено їх динамічні характеристики й особливості формування за природних умов та під дією антропогенного впливу. Наведено оцінку якості води з урахуванням одержаних даних. Встановлено, що екологічні складові свідчать про завищене антропогенне евтрофування водойм, забруднення важкими металами та екзометаболітами синьозелених водоростей. Доведено суттєве значення вивчення мікрогідрофауни у процесі біоіндикації. Обгрунтовано доцільність використання ознак феновідхилення, рівня різноманітності, чисельності домінантів зі змішаним типом розмноження для ідентифікації змін, що відбуваються у зоопланктоні ставів і озер внаслідок забрудення. З метою встановлення балансу органічної речовини та ролі зоопланктону у водоймах рекомендовано використовувати показники кількості продукції трофічного рівня, темпів її утворення та деструкції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*827.51 +
Шифр НБУВ: РА337604

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
18.

Мартинюк В. О. 
Ландшафтознавчо-лімнологічний аналіз Волинського Полісся в межах Рівненської області: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.01 / В. О. Мартинюк ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2010. — 21 с. — укp.

Розкрито теоретичні основи ландшафтознавчо-лімнологічного аналізу, зокрема, історію розвитку ландшафтознавчо-лімнологічних досліджень, концепцію ландшафтознавчо-лімнологічного аналізу, сутність та особливості геокомплексів "озеро-водозбір". Розроблено методику ландшафтознавчо-лімнологічного аналізу. Проаналізовано генезис і розвиток ландшафтів Волинського Полісся в межах Рівненщини. Виокремлено типові ландшафтні місцевості у структурі фізико-географічних районів, а також проведено ландшафтометричне оцінювання геокомплексів індивідуальних ландшафтів. Оцінено озерні ресурси у структурі поверхневих вод ландшафтів території дослідження. Показано генезис озерних улоговин, проведено морфометричний аналіз і класифікацію озер, висвітлено гідрологічні та гідрохімічні особливості озерних водойм. Наведено карти ландшафтної структуру природно-аквальних комплексів (ПАК) озер і природно-територіальних комплексів (ПТК) водозборів. Виявлено специфіку взаємозв'язків і функціонування у геокомплексах "озеро-водозбір". Запропоновано основні напрями раціонального використання й охорони озер території дослідження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д829(45УКР3-4ВОЛ)081
Шифр НБУВ: РА375777 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Мельник О.З. 
Міжнародно-правове регулювання несудоплавного використання транскордонних водних ресурсів: автореф. дис. ... канд. юрид. наук: 12.00.11 / О.З. Мельник ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано тенденції історичного розвитку принципів і норм міжнародного права, які регулюють питання несудноплавного використання водних ресурсів. Розкрито значення кодифікаційної діяльності міжнародних урядових і неурядових організацій у цій сфері. Проаналізовано положення рамкової Конвенції про право несудноплавних видів використання міжнародних водотоків 1997 р., яка містить універсальні принципи несудноплавного використання транскордонних водних ресурсів. Досліджено правила поведінки, встановлені Конвенцією про охорону та використання транскордонних водотоків і міжнародних озер 1992 р., яка створює основу для регіонального співробітництва. З'ясовано характерні риси басейнового принципу управління водними ресурсами ЄС на підставі Директиви 2000/60/ЄС, яка встановлює межі для дій Співтовариства в сфері водної політики. Проаналізовано договірну практику України у сфері несудноплавного використання водних ресурсів, які є спільними для неї та сусідніх з нею держав.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х912.526 +
Шифр НБУВ: РА370056 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Абдурат Н.К. 
Мінливість господарсько цінних ознак гібридів пшениці озимої та можливість її використання в селекції: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / Н.К. Абдурат ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено взаємозв'язки ознак продуктивності та якості зерна пшениці озимої, встановлено закономірності їх успадкування та мінливості. Доведено, що підбір батьківських форм для схрещування необхідно проводити з обов'язковим урахуванням взаємозв'язків ознак пшениці озимої. Виявлено, що найбільший вплив на урожайність мають такі ознаки продуктивності, як площа прапорцевого та підпрапорцевого листків, висота та маса стебла, кількість зерен у колосі й озерненість колоса (відношення кількості зерен у колосі до його довжини), маса 1 000 зерен. Доведено цінність для селекції на продуктивність індексу озерненості колоса та йорданського індексу (відношення маси 1 000 зерен до маси стебла). Зроблено висновок, що у процесі селекції на якість зерна необхідно підбирати батьківські форми з високими показниками якості з застосуванням для аналізу числа седиментації. Встановлено, що показники якості успадковуються за тими ж механізмами, що й інші селекційні ознаки. Доведено, що вияв трангресивних форм за цінними селекційними ознаками залежить від підбору батьківських форм і характеру успадкування. З'ясовано, що виділення трансгресій необхідно проводити за умови збереження ефекта гетерозису у другому поколінні гібридів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.103-31 +
Шифр НБУВ: РА370000 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського