Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (14)Реферативна база даних (1010)Книжкові видання та компакт-диски (29)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>K=МЕТАЛОЗНАВСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 7
Представлено документи з 1 до 7

      
1.

Шуманський В.П. 
Діяльність І.А.Фещенка-Чопівського в контексті розвитку науки і техніки (перша половина XX ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / В.П. Шуманський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

З використанням сучасної методології та великої кількості джерел зроблено спробу детально та цілісно дослідити внесок І.Фещенка-Чопівського до науки та техніки, що дало змогу по-новому висвітити та оцінити погляди вченого в галузях матеріалознавства, економіки природних ресурсів та сільського господарства України. Шляхом аналізу обгрунтовано ряд нових тверджень щодо вкладу вченого в розвиток металознавства та його впливу на науково-технічний прогрес людства. На базі результатів вивчення творчої спадщини І.Фещенка-Чопівського зроблено ряд нових оціночних положень стосовно проблематики його досліджень у контексті розвитку конкретних наукових програм та подальшого розвитку нових технологій. Зроблено висновки з питань економіки природних ресурсів та розвитку сільського господарства в Україні у 1920 рр. Здійснено всебічний аналіз науково-організаційної діяльності І.Фещенка-Чопівського, надано оцінку педагогічного та просвітницького доробку вченого. Запроваджено до наукового обігу нові матеріали з різних архівів України та Росії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж. д(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА326173

Географічні рубрики:

      
2.

Вейнов А.М. 
Монотектичне перетворення і управління структурою та властивостями сплавів на основі Al і Si: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.09.03 / А.М. Вейнов ; Нац. металург. акад. України. — Д., 2002. — 32 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К233.104.3 +
Шифр НБУВ: РА317779 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Бобирь С. В. 
Розвиток наукових основ формування структури та властивостей зносостійких низькохромистих чавунів для деталей технологічного обладнання: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.16.01 / С. В. Бобирь ; Запоріз. нац. техн. ун-т. — Запоріжжя, 2011. — 37 с. — укp.

Науково обгрунтовано розробки в галузі металознавства, які забезпечують вирішення важливої науково-технічної проблеми підвищення довговічності деталей обладнання шляхом розвитку наукових основ формування структури та властивостей зносостійких чавунів у процесі їх легування хромом, термічного оброблення та під час випробувань на зношування. Виявлено особливості формування структури в низькохромистих чавунах, знайдено нову термокінетичну умову стабілізації карбідної фази для даних чавунів. Теоретично розвинуто дифузійну модель перетворення аустеніту в залізовуглецевих сплавах. Розроблено нові склади марганцевистих чавунів з підвищеною зносостійкістю, виявлено дестабілізацію евтектичного цементиту в чавуні 200Г5Х2ТЛ за охолодження. Доведено, що розроблений чавун 200Г5Х2ТЛ має найбільшу ударно-абразивну зносостійкість серед великої групи сплавів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.304.3
Шифр НБУВ: РА378937 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Ричагов В.М. 
Розробка теоретичних основ ресурсозберігаючих технологій зміцнюючих обробок конструкційних сталей для будівельних металевих конструкцій: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.01 / В.М. Ричагов ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 1999. — 34 с. — укp.

Висвітлені сучасні уявлення теоретичного та фізичного металознавства, які базуются на комплексному вивченні кристалічної побудови, кінетики фазових перетворень, природи і механізмів зміцнення основних класів низьковуглецевих, низько- та мікролегованих сталей для зварювальних металевих конструкцій після різних термічних та термомеханічних діянь. Розглянуті перспективні засоби та технологічні схеми підвищення рівня властивостей металопрокату для сталевих будівельних конструкцій на підставі комплексного аналізу структурної теорії міцності та зв'язку між хімічним складом та основними параметрами обробки з одного боку та параметрами структури та властивостями - з другого. Враховуючи ситуацію, що складаєтся у країні з енергоресурсами та легуючими домішками у дисертації особлива увага приділена створенню ефективних технологій термічного зміцнення з прокатного нагрівання та термомеханічної обробки будівельних сталей за рахунок одночасного включення в дію різних механізмів зміцнення в залежності від системи легування, режиму обробки та швидкості охолодження металопрокату. На основі виконаних у дисертаційній роботі досліджень підприємствам-виробникам та споживачам металопродукції запропоновані ефективні ресурсозберігаючі технологічні режими виробництва високоміцного прокату із звичайних низьковуглецевих, низько- та мікролегованих сталей, у тому числі із зниженим вмістом вуглецю, з підвищеними характеристиками міцності, пластичності, холодостійкості та в'язкості руйнування, технікоекономічна ефективність та особливості його застосування у сталевих будівельних конструкціях як відповідального, так і масового призначення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.235

Рубрики:

      
5.

Олещенко Ю.Р. 
Російська термінологія матеріалознавства: когнітивний та системно-функціональний аспекти вивчення: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Ю.Р. Олещенко ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження російської термінології матеріалознавства у когнітивному та системно-функціональному аспектах. Вперше здійснено системну інвентаризацію термінів матеріалознавства, комплексно розглянуто мовні засоби їх вираження у російській мові. Досліджено основні парадигматичні характеристики даної терміносистеми, зокрема, визначено та проаналізовано типи термінологічних гнізд, особливості виявлення варіантності й антонімії; виявлено типові засоби номінації понять матеріалознавства й основні когнітивно-ономасіологічні моделі похідних термінів. Вперше для дослідження російської термінології матеріалознавства застосовано методику фреймового аналізу. Проведено концептуальний аналіз і створено фрейм головного розділу матеріалознавства - металознавства, для кожної структурної частини загального фрейму запропоновано схематичне зображення, а її лексичний склад розглянуто в етимологічному, словотвірному та когнітивно-ономасіологічному аспектах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-34:Ж3 + Ж3в3 +
Шифр НБУВ: РА357337

      
6.

Лоскутова Т. В. 
Формування багатокомпонентних покриттів за участю Ti, Cr, Al з бар'єрними шарами на сталях, титанових та твердих сплавах / Т. В. Лоскутова. — Б.м., 2021 — укp.

Лоскутова Т.В. Формування багатокомпонентних покриттів за участю Ti, Cr, Al з бар'єрними шарами на сталях, титанових та твердих сплавах. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису (дисертація на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук за спеціальністю 05.16.01  Металознавство та термічна обробка металів (05 – Технічні науки).  Національний технічний університет України "Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського", Київ, 2021).Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної проблеми, а саме розвиткові наукових основ створення багатокомпонентних покриттів із бар'єрними шарами, до складу яких входять карбіди хрому, карбід титану, нітрид титану, інтерметаліди алюмінію, хрому та титану. Отримані покриття поєднують необхідні експлуатаційні властивості одних складових (зносостійкість, жаро- та корозійну стійкості) з бар'єрними функціями інших. Проведено теоретичні розрахунки рівноважного складу багатокомпонентних систем за участю титану, алюмінію, хрому, заліза, вольфраму, азоту, кисню, хлору, які дозволили визначити вплив параметрів процесу (складу реакційного середовища, температури, тиску) на фазовий та хімічний склади покриттів та встановити оптимальні параметри процесу. Встановлено температурну область стабільного існування карбідів хрому, які можуть бути запропоновані в якості бар'єрів.Встановлено, що на досліджених сплавах бар'єрні шари можуть бути отримані: хромуванням з утворенням шарів карбідів хрому (сталь У8А); фізичним осадженням із газової фази TiN (сталі У8А, 9ХС); азотуванням із подальшим титаноалітуванням (сталь У8А, твердий сплав ВК8); формуванням бар'єрного шару TiN під час хромоалітування на титановому сплаві ВТ6. Досліджено вплив бар'єрних шарів на основі карбідів хрому, нітриду титану на структуру, фазовий та хімічний склади титаноалітованих, хроматитаноалітованих, хромоалітованих покриттів, отриманих на поверхнях досліджуваних сплавів. Запропоновано механізми їх формування. Досліджено фізико-хімічні властивості отриманих покриттів: мікротвердість, зносостійкість, жаро- та корозійну стійкості. Встановлено високу мікротвердість отриманих покриттів, зумовлену наявністю в їх складі шарів карбідів хрому, титану, нітриду титану (13,035,6 ГПа), інтерметалідів, оксидів (1,9–12,6 ГПа). Показано, що нанесення досліджуваних покриттів призводить до підвищення в 1,86,9 разу зносостійкості вихідних сплавів за умов сухого тертя. Різальні властивості багатоганних непереточуваних твердосплавних пластин зі сплаву ВК8 з покриттями збільшуються у 8,3 разу.Встановлено, що отримані покриття підвищують жаростійкість сталі У8А в атмосфері повітря при 800 ºС та її корозійну стійкість у промислово важливих агресивних середовищах (технічній воді, розчинах нітратної та органічних кислот). Визначено механізми захисної дії покриттів. Показано, що нанесення хромолітованого покриття призводить до підвищення корозійної стійкості сплаву ВТ6 у розчинах органічних кислот та перекису водню.В рамках дисертаційної роботи запропоновано нові способи отримання покриттів із бар'єрною складовою за участю карбідів хрому, нітриду титану. Покриття, нанесені на поверхню титанового сплаву ВТ6, твердого сплаву ВК8, були випробувані на низці вітчизняних підприємств. Ключові слова: вуглецева сталь У8А, легована сталь 9ХС, титановий сплав ВТ6, твердий сплав ВК8, дифузійне насичення, бар'єрні шари, покриття, хромування, алюмохромування, хромоалітування, хромотитаноалітування, фазовий склад, хімічний склад, структура, мікротвердість, жаростійкість, корозійна стійкість, зносостійкість в умовах тертя та ковзання.^ULoskutova T.V. Formation of multicomponent coatings with the participation of Ti, Cr, Al with barrier layers on steels, titanium and solid alloys - Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.The dissertation on obtaining of a scientific degree of the doctor of technical sciences on a specialty 05.16.01 - Metallurgy and thermal treatment of metals (05 - Technical sciences). National Technical University of Ukraine "Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute", Kyiv, 2020.The dissertation is devoted to the solution of an important scientific and technical problem: development of scientific bases of creation of multicomponent coatings with barrier layers which structure includes chromium carbides, titanium carbide, titanium nitride, intermetallics of aluminium, chromium and titanium. The resulting coatings combine the required performance properties of some components (wear resistance, heat and corrosion resistance) with the barrier functions of others.Theoretical calculations of the equilibrium composition of multicomponent systems with the participation of titanium, aluminium, chromium, iron, tungsten, nitrogen, oxygen, chlorine, which allowed to determine the influence of process parameters (reaction medium composition, temperature, pressure) on the phase and chemical compositions of coatings and set optimal parameters of the process. The temperature range of stable existence of chromium carbides, which can be offered as barriers, has been established. It is established that on the studied alloys barrier layers can be obtained: by chromium plating, with the formation of chromium carbides layers (U8A steel); physical deposition from the gas phase of TiN (U8A steel, 9HS); nitriding followed by titanium alloying (U8A steel, VK8 hard alloy); formation of the TiN barrier layer during chromium aluminizing on BT6 titanium alloy. The influence of barrier layers based on chromium carbides, titanium nitride on the structure, phase and chemical compositions of titanium-alloy, chromium-titanium alloy, chromium alloy coatings obtained on the surface of the studied alloys was investigated. The mechanisms of their formation are offered.The physical-chemical properties of the obtained coatings were studied: micro-hardness, wear resistance, heat and corrosion resistance. The high micro-hardness of the obtained coatings was established due to the presence in their composition of chromium carbides layers, titanium, titanium nitride (13.0-35.6 GPa), intermetallics, oxides (1.9 - 12.6 GPa).It is shown that the application of the investigated coatings leads to an increase of 1.8-6.9 times the wear resistance of the initial alloys under dry friction. The cutting properties of MNSP from VK8 alloy with coatings increase by 8.3 times.It is established that the obtained coatings increase the heat resistance of U8A steel in an air atmosphere at 800 ° C and its corrosion resistance in industrially important aggressive environments (technical water, nitric and organic acid solutions). The mechanisms of protective action of coatings are determined. It is shown that the application of chromium aluminized coating leads to increased corrosion resistance of BT6 alloy in solutions of organic acids and hydrogen peroxide.In the dissertation, new methods of obtaining coatings with a barrier component involving chromium carbides, titanium nitride are proposed. Coatings applied to the surface of VT6 titanium alloy, VK8 hard alloy were tested at Ukrainian enterprises.Keywords: U8A carbon steel, 9HS alloy steel, VT6 titanium alloy, VK8 solid alloy, diffusion metallization, barrier layers, coatings, aluminizing, chroming, aluminium chroming, chromium-aluminizing, chromium titanium-aluminizing, phase composition, chemical composition, structure, micro-hardness, heat resistance, corrosion resistance, wear resistance in the conditions of friction and sliding.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Кімстач Т. В. 
Дослідження та розробка олов’яно-алюмінієвої бронзи з підвищеними ливарними, триботехнічними та корозійними властивостями: автореферат дис. ... к. т. н. : 05.16.01 / Т. В. Кімстач. — Б.м., 2023 — укp.

Процеси структуроутворення сплавів мідного кута системи Cu-Sn-Al при фазових перетвореннях за евтектико-перитектичним характером кристалізації. Закономірності структуроутворення сплавів немонотектичного інтервалу концентрацій мідного кута діаграми стану Cu–Sn–Al, з метою підвищення їх механічних, ливарних, антифрикційних та корозійних властивостей. Стандартні методи та загальноприйняті методики, в числі яких методи: оптичної металографії, растрового електронно-мікроскопічного, рентгеноспектрального мікроскопічного, диференційного термогравіметричного, енергодисперсійного спектрального, рентгеноструктурного фазового аналізів; визначення механічних і технологічних властивостей бронз та статистична обробка експериментальних даних. Встановлений евтектико-перитектичний характер структуроутворення сплавів мідного кута системи Cu-Sn-Al з вмістом Sn до 7% (мас.) Al до 11 % (мас.). Набули розвитку уявлення щодо закономірностей зміщення концентраційного інтервалу існування однофазного структурного стану до 3 % (мас.) Sn в мідному куті системи Cu-Sn-Al при вмісті Al до 7,4 % (мас.) та Sn 1…6 % (мас.) завдяки формуванню хімічної сполуки Cu5Sn. Встановлені закономірності комплексного впливу Sn та Al при їх вмісті до 6 % (мас.) кожного у хімічному складі бронзи системи Cu-Sn-Al та домішкових елементів (Fe, Si, Pb, Zn) в межах до 0,6 % (мас.) кожного на структуру та рівень механічних властивостей бронзи. Встановлені залежності між показниками механічних властивостей та вмістом основних компонентів литої, розробленої в роботі, бронзи БрО3А3 оптимізованого складу з 3…4 % (мас.) Sn та Al кожного. Це дозволяє прогнозувати механічні властивості бронзи БрО3А3 в залежності від її хімічного складу, що забезпечить виготовлення литих деталей із заданим рівнем експлуатаційних властивостей. Металургія: металознавство та термічна обробка металів. Впроваджено.^UCu-Sn-Al copper angle alloys processes of structure formation during phase transformations according to eutectic-peritectic crystallization character. State diagram Cu–Sn–Al copper corner alloys in non-monotectic concentration interval structure formation regularities in order to their mechanical, casting, antifriction and corrosion properties improving. Standard methods and generally accepted methodology, including: optical metallography, scanning electron microscopic, X-ray spectral microanalysis, differential thermogravimetric, energy dispersive spectral, X-ray structural phase analyses; bronzes mechanical and technological properties determination and experimental data statistical processing. Cu-Sn-Al system copper angle alloys with Sn content up to 7% (wt.) and Al up to 11% (wt.) eutectic-peritectic character of structure formation has been established. Existence of single-phase structural state concentration interval ideas about regularity of shifting up to 3 % (wt.) Sn in Cu-Sn-Al system copper corner with Al content up to 7.4 % (wt.) and Sn 1...6 % (wt.) due to chemical compound Cu5Sn formation has been developed. Sn and Al with their content up to 6% (wt.) each complex influence in Cu-Sn-Al system bronze chemical composition and impurity elements (Fe, Si, Pb, Zn) up to 0.6% (wt. ) each on bronze structure and mechanical properties level regularities have been established. Dependences between cast bronze BrO3A3, developed in work, mechanical properties indicators and main components with optimized composition of 3...4% (wt.) Sn and Al each have been established. This makes it possible to predict BrO3A3 bronze mechanical properties depending on its chemical composition, which will ensure cast parts production with operational properties at required level. Metallurgy: metal science and heat treatment of metals. Implemented.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського