Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (94)Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ЕПІТЕЛІЙ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Дідковський В.Л. 
Вестибулярна дисфункція при нейросенсорній приглухуватості (особливості діагностики та підходів до лікування): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / В.Л. Дідковський ; Київ. НДІ отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив порушення вестибулярної функції на підходи до діагностики та лікування нейросенсорної туговухості різного генезу. Розглянуто клінічні варіанти перебігу вестибулярної дисфункції у хворих на зазначену хворобу та проаналізовано слухові функції. У 20 % хворих на гостру нейросенсорну туговухість із соціально-неадекватним слухом виявлено докомпенсований варіант перебігу вестибулярної дисфункції. Для хворих на дану хворобу з компенсованим варіантом перебігу вестибулярної дисфункції прогноз відновлення слуху більш сприятливий. У 48 % пацієнтів із спадковим генезом (синдромом Ушера) хвороби з декомпенсованим варіантом вестибулярної дисфункції відмічено соціально-неадекватний слух. Методом сонографії вивчено стан кровообігу у вертебро-базилярній системі хворих на гостру нейросенсорну туговухість із симптомами вестибулярної дисфункції. Встановлено, що у даних хворих найбільш частою патологією вертебральних артерій є аномалії розвитку, зокрема, гіпоплазія. З'ясовано, що додавання ембріональної нервової тканини до культури внутрішнього вуха щурів зменшує токсичний ефект дії антибіотика на нейросенсорний епітелій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р682.024.2-4
Шифр НБУВ: РА310331 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Бредун О.Ю. 
Експериментально-клінічне обгрунтування застосування комбінації препаратів "Тималін" і "Амізон" для корекції мукозального імунітету при хронічному верхньощелепному синуїті у дітей: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.19 / О.Ю. Бредун ; АМН України. Ін-т отоларингології ім. О.С.Коломійченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Експериментально обгрунтовано застосування комбінації тималіну та амізону для лікування запального процесу в слизових оболонках верхніх дихальних шляхів. Встановлено ефективніть протизапальної та імунокорегувальної дії препаратів. Доведено, що використання їх комбінації під час лікування дітей, хворих на хронічний гнійний верхньощелепний синуїт підсилює процеси регенерації та відновлення місцевого імунного гомеостазу. З'ясовано, що респіраторний епітелій середнього носового ходу та верхньощелепної пазухи уражено хламідійним антигеном у 56,6 % дітей, хворих на хронічний верхньощелепний синуїт. Розроблено оригінальний спосіб забору матеріалу для виявлення внутрішньоклітинного збудника за даної патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.682.461.011-52 +
Шифр НБУВ: РА334187

Рубрики:

      
3.

Кацан С.В. 
Ефективність нового способу непрямої селективної лазерної коагуляції у лікуванні хворих віковою макулопатією: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.18 / С.В. Кацан ; Ін-т очних хвороб і тканин. терапії ім. В.П.Філатова АМН України. — О., 2006. — 18 с. — укp.

З метою підвищення ефективності лікування хворих на вікову макулопатію розроблено новий спосіб непрямої селективної лазерної коагуляції, що дозволяє вибірково коагулювати пігментний епітелій сітківки макулярної ділянки з мінімальним впливом на нейроепітелій та судинну оболонку. Вперше обгрунтовано показання щодо проведення непрямої селективної лазерної коагуляції у хворих на вікову макулопатію. Зокрема встановлено, що даний вид оперативного втручання доцільно проводити, якщо вікова макулопатія характеризується м'якими зливними друзами висотою більше 60 мкм, товщиною сітківки у ділянці фоваса більше 200 мкм, гостротою зору не менше 0,7. За допомогою оптичної когерентної томографії вперше виявлено достовірні зміни товщини сітківки в сторону збільшення залежно від ступеня важкості захворювання. Показано, що непряма селективна лазерна коагуляція сприяє зменшенню товщини сітківки макулярної ділянки, а також висоти друз у хворих на вікову макулопатію. Експериментально доведено ефективність застосування непрямої селективної лазерної коагуляції для лікування хворих на вікову макулопатію залежно від ступеня важкості захворювання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р673.909-5 +
Шифр НБУВ: РА348048

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Колич Н.Б. 
Морфофункціональні особливості клоакальної сумки птахів: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.02 / Н.Б. Колич ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено морфофункціональні особливості клоакальної сумки свійських (курки, качки, гуски, індика, цесарки, перепелу) та диких (сороки, ворони, голуба) птахів у віці настання статевої зрілості: а у перепела також у постнатальному періоді онтогенезу. Установлено, що форма клоакальної сумки качки, гуски, перепела та цесарки видовжено-овальна, курки й індика - округла, сороки та ворони - серцеподібна, а голуба - куполоподібна. Абсолютна маса та розміри клоакальної сумки залежать, відовідно, від маси тіла птахів та їх розмірів. Слизова оболонка клоакальної сумки перепела, індика, курки, цесарки, гуски та качки утворює складки, які не виражені у сороки, ворони, голуба. Епітелій слизової оболонки клоакальної сумки між складками та в їх основі - простий кубічний або циліндричний, а на бічних поверхнях складок та їх верхівках він простий багаторядний. Останній локально інфільтрований лімфоїдними клітинами. У власній пластинці слизової оболонки розташовані лімфоїдні вузлики, в яких відбувається утворення B-лімфоцитів. Крім цих вузликів, у власній пластинці локально розташовані дифузна лімфоїдна тканина та вторинні лімфоїдні вузлики, характерні для периферичних органів імуногенезу. Клоакальна сумка постійно виявляється у перепела віком від вилуплення до 150-ти діб. У перепела віком 180 діб цей орган реєструється у 70 % особин, у 210-добових - у 50 %. У перепела віком 240 діб і старших клоакальна сумка не виявляється. Ріст такої сумки перепела завершується у 42-добовому віці, а розвитком її структур - у 21-добовому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.35*694.426 + П68-273.903 +
Шифр НБУВ: РА344844

Рубрики:

      
5.

Алєксєєнко О.А. 
Патоморфологічні зміни респіраторного відділу легень та стан сурфактанта при печінковій недостатності: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.02 / О.А. Алєксєєнко ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2003. — 18 с.: рис. — укp.

За експериментального моделювання у щурів та в осіб, що померли від гострої печінкової недостатності, установлено подібні за направленістю та виразністю зміни респіраторного відділу у вигляді збільшення питомої ваги ділянок емфіземи, дистелектазу, ателектазу, інтерстиції, порушення мікроциркуляції та структур аерогематичного бар'єру. Виявлено, що найбільш чутливим до дії ендогенного токсикозу компонентом є альвеолярний епітелій. Визначено дві фази функціональних перебудов даного відділу легень за хронічної печінкової недостатності - компенсації (до 8-го тижня експерименту) та декомпенсації (після 8-го тижня моделювання). Доведено, що в фазу компенсації відбувається посилення синтетичної та секреторної активності альвеолоцитів ІІ типу, їх проліферація, збільшення кількості фосфоліпідів і поверхневої активності сурфактанту легень. Показано, що у фазу декомпенсації спостерігається зниження поверхневої активності сурфактанту легень унаслідок зміни складу фосфоліпідів, формування альвеоло-капілярного блоку, розвитку геморагій, дистелектазу та ателектазу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412.3-2 + Р412.3-37 +
Шифр НБУВ: РА325065

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Прилуцький О.К. 
Структурне забезпечення трофіки емалевого органа зубних зачатків людини в ембріогенезі: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.К. Прилуцький ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2004. — 18 с.: рис. — укp.

Досліджено принцип структурної організації мікроциркуляторних процесів, які забезпечують гістогенез твердих тканин молочних зубів на ранніх етапах внутрішньоутробного розвитку. За допомогою виготовлення напівтонких зрізів препаратів емалевого органа на різних стадіях розвитку зуба одержано пріоритетні дані щодо особливостей структурного забезпечення процесів обміну між кров'ю та шаром преенамелобластів на стадії їх диференціювання в енамелобласти та перших відкладень дентину та емалі. Конкретно встановлено, що зовнішній епітелій емалевого органа знаходиться у близьких структурно-функціональних взаємовідношеннях з гемомікроциркуляторним руслом, закладеним у сполучнотканинній стромі зубного мішечка, а ендотеліальна стінка обмінних мікросудин, міжклітинна речовина зубного мішечка та шар зовнішнього епітелію формують гематоцеллюлярний бар'єр, розташований на шляху транспорту фільтрату плазми крові у колоїдний вміст пульпи емалевого органа. З'ясовано, що за період від трьох до шести місяців ембріонального розвитку докорінно змінюється структурна організація гемомікроциркуляторного русла коронкової частини емалевого органа, що призводить до формування портальної системи кровообігу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*333.89*694.13
Шифр НБУВ: РА330998

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Рауцкіс П.А. 
Структурно-функціональна гетерогенність епітелію глоткового мигдалика в нормі і патології: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / П.А. Рауцкіс ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2008. — 18 с. — укp.

З використанням результатів гістологічних досліджень 300-т препаратів з тканини глоткових мигдаликів, видалених у дітей віком 2 - 14 років установлено, що епітелій глоткового мигдалика характеризується структурно-функціональною гетерогенністю. У ранньому віці переважним є багаторядний миготливим епітелій, який має властивість метаплазувати у багатошаровий плоский незроговілий чи зроговілий. У старших дітей (віком 8 - 15 років) більшу частку становить багатошаровий плоский епітелій. Іноді формуються некласифіковані (проміжні) види епітелію з ознаками дистрофії, апоптозу. У глотковому мигдалику виявлено вікові відмінності ультраструктурної організації епітелію. Зокрема, в дітей віком 2 - 3 роки він представлений війчастими, мікроворсинчастими, келиховидними, M-клітинами та лімфоцитами, розміщеними між ними, а в дітей віком 10 - 14 років келиховидні клітини відсутні, війчасті метаплазують у клітини багатошарового плоского епітелію, збільшується кількість M-клітин, зокрема таких, які мають ознаки диференціювання у мірокворсинчасті клітини. З використанням морфометричних методів виявлено вірогідне зменшення об'ємної щільності лімфоцитів в епітелії глоткового мигдалика у старших дітей віком 8 - 14 років. У процесі вікової інволюції глоткового мигдалика відбувається зміна співвідношення лімфоїдної та епітеліальної складових тканини органу, а саме - збільшення епітелію. Глотковий мигдалик тісно анатомічно пов'язаний з прилеглими залозами слизової оболонки глотки завдяки впаданню протоків залоз у крипти глоткового мигдалика. Вміст п'яти есенційних мікроелементів (Mg, Fe, Zn, Mn, Cu) у тканині глоткових мигдаликів надзвичайно варіабельний і залежить від віку, статі дітей і різних патологічних чинників. Уперше у 8,0 % випадків у глотковому мигдалику виявлено колонізацію різними видами грибів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*694.17 + Р733.682.54 +
Шифр НБУВ: РА358792

Рубрики:

      
8.

Горак І. Р. 
Роль адаптерного протеїну Ruk/CIN85 у контролі міграції й інвазії пухлинних клітин in vitro та in vivo / І. Р. Горак. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню молекулярних механізмів, залежних від адаптерного протеїну Ruk/CIN85, що забезпечують контроль процесів міграції й інвазії пухлинних клітин на моделях in vitro та in vivo. Було одержано сублінії клітин аденокарциноми грудної залози миші лінії 4Т1 зі стабільною надекспресією та пригніченою експресією адаптерного протеїну Ruk/CIN85. Продемонстровано, що надекспресія адаптерного протеїну Ruk/CIN85 у клітинах лінії 4Т1 супроводжується зниженням їх проліферативного потенціалу та адгезивності й посиленням рухливості та інвазивності in vitro, тоді як пригнічення експресії Ruk/CIN85 у клітинах лінії 4Т1 спричиняє протилежно скеровані ефекти. Вперше охарактеризовано зміни транскриптому пухлинних клітин з різними рівнями експресії цього адаптера і виявлено, що Ruk/CIN85 модулює експресію низки генів, залучених до процесів міграції та інвазії, в тому числі віментину, Е-кадгерину, транскрипційних факторів Twist1, Snai1, Zeb1/2, матриксних металопротеїназ MMP-2, ММР-9, факторів репрограмування Klf4, Oct4, Nanog.Вперше показано, що рівень експресії Ruk/CIN85 негативно корелює з активністю матриксних металопротеїназ ММР-2 і ММР-9. Активація цих металопротеїназ супроводжується пригніченням інвазивності клітин лінії 4Т1 з пригніченою експресією Ruk/CIN85, ймовірно, за рахунок продукування ангіостатинів. Виявлено ознаки амебоїдного типу міграції у клітин 4Т1 з надекспресією Ruk/CIN85: пригнічення перицелюлярного протеолізу, округла форма клітин, наявність кортикального актинового кільця та вип'ячувань мембрани, підвищена активність і експресія лізилоксидази.Встановлено, що клітини лінії 4Т1 з надекспресією Ruk/CIN85 характеризуються посиленням прояву ознак ракових стовбурових клітин, таких як здатність до росту в неприкріпленому стані та самовідтворення, експресія специфічних поверхневих маркерів, підвищена резистентність до доксорубіцину. Надекспресія Ruk/CIN85 у клітинах лінії 4Т1 супроводжується посиленням їх здатності до екстравазування та метастазування в легені, тоді як down-регулювання Ruk/CIN85, навпаки, веде до практично повного пригнічення цих процесів. Встановлено, що в легеневих метастазах Ruk/CIN85 індукує мезенхімно-епітелійний перехід, асоційований з посиленням проліферативної активності пухлинних клітин.Одержані результати свідчать про те, що клітини з надекспресією Ruk/CIN85 характеризуються підвищеною епітелійно-мезенхімною/мезенхімно-амебоїдною пластичністю, яка й лежить в основі посиленої інвазивності й метастазування, тоді як клітини 4Т1 з пригніченням Ruk/CIN85 втрачають пластичність і перебувають у гомогенному епітелійному стані.^UThis PhD thesis is aimed to investigate molecular mechanisms dependent on adaptor protein Ruk/CIN85 that control migration and invasion of cancer cells in vitro and in vivo.Murine breast adenocarcinoma 4T1 cells sublines with stable overexpression or knockdown of Ruk/CIN85 were generated. It was demonstrated that Ruk/CIN85 overexpression in sublines of 4T1 cells is accompanied by decreased proliferative potential and adhesiveness as well as increased motility and invasiveness in vitro, while Ruk/CIN85 downregulation leads to opposite effects. For the first time transcriptome analysis of cancer cells with different Ruk/CIN85 expression levels was performed. It revealed that adaptor protein Ruk/CIN85 modulates the expression of a number of genes involved in cancer cells migration and invasion, including transcription factors Twist1, Snai1, Zeb1/2, matrix metalloproteinases MMP-2, MMP-9, reprogramming factors Klf4, Oct4, Nanog.Ruk/CIN85 expression level in 4T1 cells correlates negatively with MMP-2 and MMP-9 activities. Activation of these enzymes inhibits invasion of Ruk/CIN85-downregulated cells via angiostatin production. The features of amoeboid-like motility in Ruk/CIN85-overexpressing 4T1 cells such as abrogated pericellular proteolysis, rounded cell shape, presense of cortical actin ring and membrane blebs, increased lysyl oxydase expression and activity were found.Ruk/CIN85 overexpression in 4T1 cells was demonstrated to potentiate cancer stem cells properties, such as anchorage-independent growth, self-renewal, expression of specific surface markers, doxorubicin resistance.It was found that overexpression of adaptor protein Ruk/CIN85 in 4T1 cells is accompanied by elevated extravasation and lung metastasis, while Ruk/CIN85 knockdown results in considerable quenching of metastatic potential. In the pulmonary metastases Ruk/CIN85 induces mesenchymal-epithelial transition, associated with enhanced proliferative activity of cancer cells.The data obtained indicate that Ruk/CIN85-overexpressing 4T1 cells are characterized by potentiation of epithelial-mesenchymal/mesenchymal-amoeboid plasticity, underlying increased cancer cells invasion and metastasis. Ruk/CIN85-downregulated cells lack such plasticity and acquire homogenous epithelial-like state.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Горголь К. О. 
Молекулярно-генетичні основи діагностики захворювань пародонта в осіб молодого віку / К. О. Горголь. — Б.м., 2021 — укp.

В дисертаційній роботі представлено теоретичне узагальнення і нове вирішення актуальної задачі сучасної стоматології - створення системи діагностичних заходів щодо виявлення захворювань тканин пародонта в осіб молодого віку (18-25 років) шляхом вивчення на біохімічному і молекулярно-генетичному рівні потенційних маркерів ризику. На підставі поглибленого вивчення ролі біохімічних і молекулярно-генетичних механізмів розвитку патологічних змін в тканинах пародонта осіб молодого віку (18-25 років) було визначено 4 варіанта молекулярно-генетичних профілів із змінами в ротовій рідині вмісту оксиду азоту, інтерлейкіна-4, інтерлейкіна-1β і фактору некрозу пухлин-α, що стало підставою для розробки нового способу прогнозування розвитку та ранньої діагностики на етапі передхвороби гінгівіту та початкових стадій пародонтиту із впровадженям нового алгоритму диспансеризації з персоніфікованим контролем пародонтологічного статусу. На І етапі дослідження було проаналізовано 170754 медичні карти осіб молодого віку (18-25 років) за період 2011-2016 р.р. із визначенням середньорічної пародонтологічної захворюваності на рівні - 0,18%, тоді як в результаті проведення об'єктивного пародонтологічного обстеження 155 студентів цього ж віку захворювання пародонта були виявлені у 73,55%.На ІІ етапі дослідження з метою визначення особливостей клінічного перебігу захворювань пародонта в осіб молодого віку було проведено спеціалізоване пародонтологічне обстеження (індекс РМА, глибина ПК, втрата епітеліального прикріплення, кровотеча ясен, рухомість зубів, індекс OHI-S) 155 осіб (18 до 25 років) із розподіленням на групи: I - особи з інтактним пародонтом; II - особи з катаральним гінгівітом; III - особи з генералізованим пародонтитом початкового, І ступеня. Для визначення ролі можливих факторів ризику (стать, тютюнопаління, гіподинамія, дієтичні уподобання) у розвитку захворювань пародонта кожен обстежений заповнював розроблену анкету-опитувальник. З метою визначення біохімічного фенотипу і дослідження молекулярно-генетичного профілю, після отримання інформованої згоди, було відібрано 80 осіб (24 чоловічої статі і 56 - жіночої), які були розподілені на групи: I (21) - інтактний пародонт; II (22) - хронічний катаральний гінгівіт; III (37) - генералізований пародонтит початкового, І ступеня. Для визначення біохімічного фенотипу в обстежених трьох груп натщесерце без стимуляції в одні і ті ж ранкові години здійснювали забір ротової рідині для визначення інтерлейкінів (IL-1β, IL-4), ФНП-α і вмісту нітритів. Для дослідження молекулярно-генетичного профілю одночасно за допомогою букальних щіточок забирали букальний епітелій з подальшим заморожуванням зразків при температурі -20°С. Для визначення генів-маркерів захворювань пародонта з букального епітелію була виділена геномна ДНК з подальшим аналізом за допомогою полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР) поліморфних варіантів по гену АСЕ: I/I, I/D, D/D; по гену TNF-α: G308G, G308A, A308A; по гену eNOS: G894G, G894T, T894T.На заключному етапі з метою апробації нового алгоритму диспансеризації з персоніфікованим контролем пародонтологічного статусу було проведено клінічне спостереження тривалістю 12 міс. (контрольні точки обстежень: 3, 6 і 12 міс.) за 40 особами молодого віку з різними поліморфними варіантами досліджуваних генів.^UThesis presents a theoretical generalization and a new solution for the current problem of modern dentistry - creating a system of diagnostic measures for detecting periodontal disease in young people (18-25 years old) by studying potential risk markers on the biochemical and molecular-genetic levels.Based on an in-depth study of the role of biochemical and molecular-genetic mechanisms of pathological changes in periodontal tissues of young people (18-25 years old), 4 variants of molecular-genetic profiles with changes in nitric oxide, interleukin-4, interleukin-1β and tumor necrosis factor-α were identified, which became the basis for the development of a new method for predicting the development and early diagnosis of gingivitis and early stages of periodontitis at the stage of pre-disease with the introduction of a new algorithm with personalized control of periodontal status.At I stage of the study, 170,754 medical cards of young people (18-25 years old) for the period 2011-2016 were analyzed, with the definition of the average annual periodontal morbidity at the level of 0,18%, while as a result of an objective periodontal examination of 155 students of the same age were diagnosed with periodontal disease in 73.55%.At II stage of the study, to determine the features of the clinical course of periodontal disease in young people, a specialized periodontal examination (PMA index, PP depth, loss of epithelial attachment, bleeding gums, tooth mobility, OHI-S index) of 155 people (18-25 years old) was conducted with division into groups: I - persons with intact periodontium; II - persons with catarrhal gingivitis; III - persons with generalized periodontitis of initial, I degree. To determine the role of possible risk factors (gender, smoking, hypodynamics, dietary preferences) in the development of periodontal disease, each subject filled out a questionnaire.In order to determine the biochemical phenotype and study the molecular-genetic profile, after obtaining informed consent, 80 people (24 males and 56 females) were selected and divided into groups: I (21) - intact periodontium; II (22) - chronic catarrhal gingivitis; III (37) - generalized periodontitis of initial, I degree. To determine the biochemical phenotype, in the examined three groups on an empty stomach without stimulation at the same morning hours, oral fluid was taken to determine interleukins (IL-1β, IL-4), TNF-α and nitrite content. To study the molecular-genetic profile, the buccal epithelium was removed simultaneously with the help of buccal brushes, followed by freezing of the samples at a temperature of -20°C. To determine the marker genes for periodontal disease from the buccal epithelium, genomic DNA was isolated with subsequent analysis by polymerase chain reaction (PCR) of polymorphic variants of ACE gene: I/I, I/D, D/D; of TNF-α gene: G308G, G308A, A308A; of eNOS gene: G894G, G894T, T894T.At the final stage, in order to test a new algorithm of medical examination with personalized control of periodontal status, a clinical observation lasting 12 months was performed (checkpoints: 3, 6 and 12 months) for 40 young people with different polymorphic variants of the studied genes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Кондрат І. В. 
Вікові особливості патоморфологічних змін яєчка при експериментальному цукровому діабеті (експериментальне дослідження) / І. В. Кондрат. — Б.м., 2022 — укp.

Для дослідження використали 120 білих лабораторних щурів-самців 6-міс та 2-міс віку, що поділялися на 2 групи. У першу групу (експериментальна, дослідна) ввійшло 70 тварин (по 35 щурів різного віку), яким моделювали стрептозотоциновий цукровий діабет (СЦД) шляхом одноразового внутрішньоочеревинного введення стрептозотоцину (попередньо розведеного в 0,1 М цитратному буфері (рН 4,5)) із розрахунку 6 мг/100 г маси тіла 6-міс щурам і 7 мг/100 г маси тіла 2-міс щурам. У другу групу (контрольну) ввійшло 50 тварин (по 25 щурів різного віку), яким в еквівалентній дозі внутрішньоочеревинно вводили цитратний буфер. Забір матеріалу проводили на 14, 28, 42, 56 та 70 доби експерименту. Уперше показано особливості структурної перебудови сперматогенного епітелію яєчок нестатевозрілих і статевозрілих щурів при СЦД та його морфогенез у контрольної групи щурів. Новими є дані про зміни ангіоархітентоніки яєчка та перебудову гемато-тестикулярного бар'єра впродовж розвитку і перебігу СЦД різних вікових груп щурів. Уперше за допомогою комплексних методів дослідження встановлені вікові особливості проліферативної та адрогененої активності сперматогенного епітелію яєчок, а також рівень експресії caspase-3 в ньому впродовж розвитку і перебігу СЦД, що дозволило провести оцінку порушень сперматогенезу при цій патології. Пріоритетом дослідження є те, що вперше виявлені вікові особливості морфо-функціональної перебудови ангіо- й цитоархітектоніки яєчок при СЦД, що дозволяють встановити закономірності патоморфогенезу діабетичних тестикулопатій у щурів різних вікових груп із врахуванням стадійності перебігу ЦД. Уперше на основі комплексних методів дослідження (гістологічного, гістохімічного, електронно-мікроскопічного, біохімічного, морфометричного та статистичного) отримано нові дані, які в динаміці патоморфологічних змін яєчок при СЦД дозволяють виділити дві стадії: у 6-міс щурів – реактивно-дистрофічних змін (14-42 доби) та атрофічно-деструктивних процесів (56-70 доби); у 2-міс щурів – дистрофічно-деструктивних змін (14-42 доби) та компенсаторно-атрофічних процесів (56-70 доби). Ключові слова: яєчко, щурі-самці, ангіоархітентоніка, стрептозотоциновий цукровий діабет, сперматогенний епітелій. Галузь – медицина.^UThe study used 120 white laboratory male rats 6 months and 2 months of age which were divided into 2 groups. The first group (experimental) included 70 animals (equal number of rats of different ages); SIDM was simulated by a single intraperitoneal injection of streptozotocin (pre-diluted in 0.1 M citrate buffer (pH 4.5) at a rate of 6 mg/100 g body weight of 6-month-old rats and 7 mg/100 g body weight of 2-month-old rats. The second group (control) included 50 animals (equal number of rats of different ages), which received citrate buffer in an equivalent dose intraperitoneally. Sampling was performed on the 14th, 28th, 42nd, 56th and 70th days of the experiment. For the first time, the peculiarities of the structural rearrangement of the testicular spermatogenic epithelium of immature and sexually mature rats with SIDM and its morphogenesis in the control group of rats are shown. There are new data on changes in testicular angioarchyntonics and reorganization of the blood-testicular barrier during the development and course of SIDM in different age groups of rats. For the first time, age-specific features of proliferative and androgenic activity of spermatogenic epithelium of testicles, as well as the level of caspase-3 expression in it during the development and course of SIDM are established, which allows to assess disorders of spermatogenesis in this pathology. The priority of the study is in the fact that age features of morpho-functional rearrangement of angio- and cytoarchitectonics of testicles in rats with SIDM are revealed for the first time. This allows to establish patterns of pathomorphogenesis of diabetic testicular diseases in rats of different age groups taking into account the stages of diabetes. For the first time, on the basis of complex research methods (histological, histochemical, electron microscopic, biochemical, morphometric and statistical) the new data are obtained, which in the dynamics of pathomorphological changes of the testis in SIDM allows to distinguish two stages: in 6 months rats – reactive dystrophic changes (on the 14th-42nd days) and atrophic-destructive processes (on the 56th-70th days); in 2-month-old rats – dystrophic-destructive changes (on the 14th-42nd days) and compensatory-atrophic processes (on the 56th-70th days). Key words: testis, male rats, angioarchitentonics, streptozotocin diabetes mellitus, spermatogenic epithelium. Branch – medicine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Машир Н. В. 
Профілактика невиношування вагітності у жінокіз різною патологією шийки матки: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Н. В. Машир. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена зниженню частоти невиношування вагітності у жінок із різною патологією шийки матки напідставі вивчення клініко-інструментальних та мікробіологічнихособливостей, а також удосконалення алгоритму діагностичних талікувально-профілактичних заходів. Для вирішення поставленої метибули визначені наступні завдання: оцінити структуру патологіїшийки матки у вагітних жінок, а також рівень поєднаних форм;з’ясувати основні кольпоскопічні особливості у вагітних жінок ізпатологією шийки матки; представити результати цитологічногообстеження вагітних жінок із патологією шийки матки; показатисумарну частота та структуру супутньої генітальної захворюваностіу жінок з патологією шийки матки; удосконалити та показатиефективність алгоритму діагностичних та лікувально-профілактичнихзаходів у жінок із різною патологією шийки матки. Об’єктдослідження – невиношування вагітності, гестаційні ускладнення.Предмет дослідження – перебіг вагітності та пологів у жінокіз різною патологією шийки матки. Методи дослідження – клінічні,кольпоскопічні, цитологічні, мікробіологічні, морфологічні тастатистичні.3Установлено нові аспекти патогенезу невиношування вагітностіу жінок із різною патологією шийки матки, які полягають у негативному впливі запальних на травматичних змін цервікальногоканалу на розвиток фетоплацентарного комплексу та мікробіологічніпоказники, що корелює з клінікою загрози переривання, передчаснихпологів, плацентарної дисфункції, затримки розвитку плода танесприятливими перинатальними наслідками. Показано, що припоєднаних формах патології шийки матки має місце високий рівеньневиношування вагітності, а при її пролонгації розвивається плацентарна дисфункція, передчасні пологи та перинатальна патологія.Отримані дані дозволили науково обґрунтувати необхідність удосконалення алгоритму діагностичних і лікувально-профілактичнихзаходів у жінок із різною патологією шийки матки на підставівикористання направленої медикаментозної корекції. Вивченоклініко-анамнестичні особливості в жінок із різною патологієюшийки матки та встановлені провідні фактори ризику. Показановплив різних форм патології шийки матки на клінічний перебігвагітності, пологів та перинатальні наслідки розродження. Представлені найбільш інформативні клініко-інструментальні та мікробіологічні маркери з метою контролю за ефективністю лікувальнопрофілактичних заходів у різні триместри вагітності. Удосконаленота впроваджено алгоритм діагностичних та лікувально-профілактичних заходів у жінок із різною патологією шийки матки щодозниження частоти невиношування та перинатальної патології.Планування і проведення всіх досліджень виконано за період з 2020по 2023 роки. Автором проведено клініко-лабораторне і функціональне обстеження 160 жінок із різною патологією шийки матки,з яких 30 отримували загальноприйняті діагностичні та лікувальнопрофілактичні заходи та 30 – удосконалений нами алгоритм,440 вагітних жінок складали контрольну групу. Самостійно зробленийзабір і підготовка біологічного матеріалу. Автором написано всірозділи дисертації, сформульовані висновки, удосконалено алгоритмлікувально-профілактичних заходів. Автором виконано статистичнуобробку отриманих результатів. Матеріали дисертантки викладенів наукових працях, опублікованих самостійно, у публікації в співавторстві внесок дисертантки був визначальним, а також в тійчастині актів впровадження, що стосуються науково-практичноїновизни. Результати проведених досліджень свідчать, що у структуріпатології шийки матки у вагітних жінок переважали гіпертрофіяшийки матки (57,0%) та ектопія шийки матки (53,0%) у порівняннііз рубцевою деформацією (31,0%), ектропіоном (18,0%) та поліпамицервікального каналу (6,0%). Рівень поєднаних варіантів склав 65,0%відповідно. Провідними кольпоскопічними особливостями у вагітнихжінок із патологією шийки матки були високий рівень (58,0%)аномальної кольпоскопічної картини: пунктація (ніжна і груба),мозаїка (ніжна і груба), ацетобілий епітелій і йоднегативні ділянки.Крім того, пунктація визначлася у 20,0% пацієнток як йоднегативнаділянка, вкрита однаковими за розміром червоними крапками. Ніжнапунктація характеризувалася дрібними, однаковими, рівномірнорозташованими крапками; груба – крупними, рельєфними, нерівномірними крапками. Червоні крапки були сполучнотканиннимисосочками багатошарового плоского епітелію, в яких візуалізуютьсяпетлі капілярів (васкуляризація атипії епітелію).^UDissertation work is devoted to the decline of frequency ofmiscarriage of pregnancy for women with different pathology of cervixon the basis of study clinical-and-instrumental and microbiologicalfeatures, and also improvement of algorithm of diagnostic and treatmentand-prophylactic measures. For the decision of the put purpose thefollowings tasks were certain: to estimate the structure of pathology7of cervix for expectant mothers, also level of the united forms; to find outbasic colposcopic features for expectant mothers with pathology ofcervix; to present the results of cytological inspection of expectantmothers with pathology of cervix; to rotin total frequency and structureof concomitant genital morbidity for women with pathology of cervix;to perfect and rotin efficiency of algorithm of diagnostic and treatmentand-prophylactic measures for women with different pathology of cervix.A research object is miscarriage of pregnancy, gestational complications.The article of research is motion of pregnancy and births for women withdifferent pathology of cervix. Research methods – clinical, colposcopic,cytological, microbiological, morphological and statistical. Set new aspects of prevention of miscarriage of pregnancy forwomen with different pathology the cervix, which consist in negativeinfluence of inflammatory on traumatic changes of cervical canal ondevelopment of fetoplacental complex and microbiological indexes, thatcorrelates with the clinic of threat of breaking, premature births, placentadisfunction, delay of development of fetus and unfavorable perinatalconsequences. It is rotined that at the united forms of pathology of cervixtakes place high level of miscarriage of pregnancy, and placentadisfunction, premature births and perinatal pathology, develops during itsprolongation. Findings allowed scientifically to ground the necessity ofimprovement of algorithm of diagnostic and treatment-and-prophylacticmeasures for women with different pathology of cervix on the basis of theuse of the directed medicinal correction. It is studied clinical-andanamnestic features for women with different pathology of cervix and theleading factors of risk are set. Influence of different forms of pathology ofcervix is rotined on clinical motion of pregnancy, births and perinatalconsequences of delivery. Most informing is presented clinical-andinstrumental and microbiological markers with the purpose of control8after efficiency of treatment-and-prophylactic measures in the differenttrimesters of pregnancy. The algorithm of diagnostic and treatment-andprophylactic measures is improved and inculcated for women withdifferent pathology of cervix in relation to the decline of frequency ofmiscarriage and perinatal pathology. Planning and leadthrough of allresearches is executed for period from 2020 to 2023 It is conducted anauthor clinical-and-laboratory and functional inspection 160 women withdifferent pathology of cervix, from what 30 got the generally accepteddiagnostic and treatment-and-prophylactic measures and 30 – analgorithm is improved by us, 40 expectant mothers made a control group.Independently done fence and preparation of biological material. Anauthor all sections of dissertation, formulated conclusions, are writtenwith, the algorithm of treatment-and-prophylactic measures is improved.An author is execute statistical treatment of the got results. Materials ofcandidate for a degree set in scientific labours, published independently,and also in that part of acts of introduction, which touch a scientific andpractical novelty.The results of the conducted researches testify that in the structureof pathology of cervix for expectant mothers the hypertrophy of cervix(57.0%) and ectopia of cervix (53.0%) prevailed in comparing tocicatrical deformation (31.0%), ectropion (18.0%) and polypuses ofcervical canal (6.0%). A level of the united variants is 65.0%respectively. Expectant mothers with pathology of cervix have a highlevel (58.0%) of anomalous colposcopic picture leading colposcopicfeatures: punctation (delicate and rough), mosaic (delicate and rough),acetowhite epithelium and iodine-negative areas. In addition, punctationis determined in 20.0% patients as a iodine-negative area, covered byidentical on a size red points. Delicate punctation is characterized byshallow, identical, equispaced points; rough – by large, relief, uneven9points. Red points were connective tissue baby's dummies of multilayered flat epithelium, the loops of capillaries are visualized in which(vascularization of atypia of epithelium).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського