Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (77)Реферативна база даних (119)Книжкові видання та компакт-диски (123)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>K=БІЙ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Бійєн Б. 
Іноземні інвестиції і зовнішньоекономічна політика: регіональний аспект: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / Б. Бійєн ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні аспекти формування ефективної зовнішньоекономічної політики України в контексті тенденції глобалізації світової економіки. Розкрито принципи формування регіональної зовнішньоекономічної політики, моделі інтернаціоналізації регіонів, визначено детермінанти системи формування сприятливого інвестиційного клімату в регіоні. Проаналізовано динаміку розвитку зовнішньоекономічної політики України, процесу притягнення іноземних інвестицій в економіку України в контексті її структурної трансформації, оцінено роль Донецького регіону в зовнішньоекономічній політиці України. Розроблено концептуальну модель формування даної політики, цілісний механізм визначення комплексної оцінки економічної ефективності реалізації інвестиційних проектів за участю іноземного капіталу з позиції народногосподарського та регіонального підходів. Синтезовано модель формування зовнішньоекономічної політики на всіх її ієрархічних рівнях. Розроблено економіко-математичну модель багатофакторної оцінки економічного ефекту для регіонів від реалізації інвестиційних проектів на промислових підприємствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56 + У9(4УКР)80-18 +
Шифр НБУВ: РА325006

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Киричук С.А. 
Інтертекстуальні і текстуальні аспекти творчості Ю.Липи: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.А. Киричук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено цілісне дослідження художньої спадщини Ю.Липи щодо особливостей застосування інтертекстуальності як літературного прийому, детермінованого авторською стратегією. Творчий доробок митця проаналізовано у контексті вивчення української національної культурної традиції. Розглянуто контактний та типологічний аспекти головних складових і структурну специфіку текстових масивів як знакових систем. Здійснено інтертекстуальний і текстуальний аналіз протекстуального (публіцистичних, історіософських, геополітичних праць) і метатекстуального (художніх творів) доробку Ю.Липи. На основі єдності ряду аспектів мисленнєвого простору митця виявлено автоінтертекстуальність його текстових масивів, виражену на рівні проектування прото- та метатекстів. Показано, що новели, повісті та оповідання з "Нотатників", роман "Козаки в Московії", три збірки поезій ("Світлість", "Суворість", "Вірую") акумулють у собі основні геополітичні ідеї найбільш відомих історіософських і публіцистичних праць Ю.Липи ("Призначення країни", "Чорноморська доктрина", "Розподіл Росії", "Бій за українську літературу"). Зроблено висновок про інтертекстуальність прозової та поетичної спадщини Ю.Липи на підставі вивчення цитат, алюзій, ремінісценцій, що відкривають діалогічні зв'язки з широким культурним колом і є свідченням ерудиції автора, енциклопедичного характеру його знань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4ПОЛ=УК)-4 Липа,Ю.53 + Ш5(УК=4ПОЛ)-4 Липа,Ю.53 +
Шифр НБУВ: РА351958

Рубрики:

      
3.

Герасименко Л.С. 
Народне ополчення та винищувальні батальйони в обороні Києва (1941 р.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.С. Герасименко ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено роль добровольчих збройних формувань в обороні м.Києва (1941 р.), розглянуто процес формування загонів народного ополчення та винищувальних батальйонів, досліджено їх організаційну структуру, матеріально-технічне озброєння, числовий і соціальний склад. Виявлено недоліки у процесі організації добровольчих збройних формувань, їх військового навчання та забезпечення зброєю. Значну увагу приділено ролі народного ополчення та винищувальних батальйонів в оборонних боях за місто у липні - вересні 1941 р. Досліджено діяльність ополченських загонів і бійців-винищувачів на першому етапі оборони м.Києва, під час генерального штурму міста, та на заключному етапі оборони, коли війська регулярної армії залишали місто. Доведено значну допомогу добровольчих збройних формувань регулярним військовим частинам, особливо під час ліквідації німецьких проривів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)622 + Т3(2)622.111.5 +
Шифр НБУВ: РА347425

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Анісімов К.В. 
Однострої збройних сил України періоду національних змагань 1917 - 1920 р.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.В. Анісімов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2002. — 19 с. — укp.

З'ясовано роль внутрішніх і зовнішніх економічних, політичних і культурних чинників, які впливали на створення комплексу однострійного одягу збройних сил часів Української революції, грунтуючись на аналізі опублікованої літератури, архівних джерел учасників подій: військовослужбовців формувань Центральної Ради, Гетьманату, УНР і ЗУНР, ворожих вояків (червоних, білих, біло-зелених, польських жовнірів), бійців та офіцерів експедиційних корпусів четвертного союзу та Антанти. Проаналізовано та порівняно використання культурного чинника свідомості українського народу на прикладах створення зразків одягу національних збройних сил України. Досліджено регіональні особливості військової культури, охарактеризовано її основні елементи у різних регіонах України, вплив на них політичних і національних чинників. Визначено роль ідеологічних факторів у формуванні нових зразків бойових одностроїв України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-54 + Ц4,8(4Укр)1:612-243.6
Шифр НБУВ: РА319481 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Погорєлов А.А. 
Південь України в початковий період Великої Вітчизняної війни. Червень 1941 - листопад 1942 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.А. Погорєлов ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі результатів комплексного вивчення джерел і літератури досліджено маловідомі аспекти початкового періоду Великої Вітчизняної війни на Півдні України. Розкрито процес переведення регіону в режим воєнної економіки. Висвітлено труднощі мобілізації людських і матеріальних ресурсів. Показано морально-психологічний стан, політичні настрої місцевих мешканців, що існували на початку вторгнення гітлерівських військ на територію УРСР у 1942 р. Проаналізовано здобутки та втрати, спричинені евакуацією населення, промислових і сільськогосподарських підприємств у тилові райони СРСР. Наведено факти дезертирства особового складу Червоної Армії, що мали місце в період оборони Півдня України. У контексті настроїв рядових солдатів і командирів з'ясовано причини добровільної здачі в полон бійців, поширення колабораціонізму на початку війни. Висвітлено масштаби та головні напрямки співпраці населення з німецько-румунською владою, роль колаборантів у нарощуванні військово-економічного потенціалу окупантів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)622.11 +
Шифр НБУВ: РА360618

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Бондаренко Я. Г. 
Психологічна готовність фахівців спеціальних підрозділів МВС України до виконання професійних задач різного рівня складності: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.06 / Я. Г. Бондаренко ; Харків. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2011. — 24 с.: рис., табл. — укp.

Проведено теоретичний аналіз існуючих наукових підходів до вирішення проблеми готовності особистості до професійної діяльності. Визначено специфічні особливості професійної діяльності фахівців підрозділів спеціального призначення МВС України та обгрунтовано структуру компонентів, що обумовлюють їх коротко- та довгострокову психологічну готовність, запропоновано шляхи вдосконалення їх психологічної готовності до виконання завдань за призначенням. Зазначено, що впровадження одержаних у ході дослідження результатів у практику роботи керівництва спеціальних підрозділів особливого призначення "Беркут" надасть можливість підвищити ефективність професійно-психологічної підготовки бійців даних підрозділів і реалізувати авторську програму їх особистого розвитку та саморозвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю942.5 + Х819(4УКР)112.010.22
Шифр НБУВ: РА381702 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Логачов М.Г. 
Психологічна підготовка особового складу спеціальних підрозділів ОВС до дій в екстремальних ситуаціях: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.06 / М.Г. Логачов ; Ун-т внутр. справ. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

Визначено особливості професійної діяльності спеціальних підрозділів, проблему професійного добору, критерії професійної надійності та прогнозування успішної діяльності за екстремальних умов. Висвітлено методи психологічної підготовки особового складу та роль функціональної готовності до дій за умов інтенсивного впливу стрес-чинників. Розроблено проблему професійного страху і шляхи його подолання, фізичної агресії як форми поведінки бійця спеціального підрозділу в процесі розв'язання кризової ситуації. Розглянуто проблему патогенного впливу стрес-чинників на виникнення психосоматичної патології та методики досягнення антиноцицептивного ефекту методом психологічного купірування больового синдрому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю947.29-69 + Х819(4УКР)112.011.02п
Шифр НБУВ: РА312539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Бійцева 
Синтез та дослідження похідних 3-аміно-1-іміно-1Н-ізоіндолу: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / Ангеліна Володимирівна Бійцева ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г261.371.1
Шифр НБУВ: РА351215

      
9.

Бійчук Г.Л. 
Формування українського національного характеру старшокласників у процесі вивчення літератури: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Г.Л. Бійчук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Формування українського національного характеру особистості розглянуто як процес якісних змін усіх його складових в ієрархії ціннісних орієнтацій особистості, актуалізації архетипів колективного підсвідомого українського етносу: землі, матері, батька, дому, Бога, "воїна-землероба", засвоєння особистістю національного ідеалу та ідентифікації з ним, формування вольових якостей характеру (внутрішньої організованості, дисциплінованості, цілеспрямованості, активності, сміливості, наполегливості, впевненості у собі). Встановлено, що оволодіння учнями змістом морально-етичних і літературознавчих понять, вироблення відповідних умінь і навичок самоаналізу, аналізу особливостей національного характеру письменника та його героїв сприяє формуванню образу представника своєї національної спільноти та ідеалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)р20 + Ч421.252.6 +
Шифр НБУВ: РА324306

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Самойлова О. М. 
Кримінологічна характеристика, детермінація та запобігання умисним вбивствам та умисним тяжким тілесним ушкодженням, що вчиняються особами похилого віку / О. М. Самойлова. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація є кримінологічним дослідженням умисних вбивств та тяжких тілесних ушкоджень, вчинених особами похилого віку в Україні. У науковій праці надано кримінологічну характеристику вказаних злочинів, вивчено особу злочинця похилого віку, який вчинив умисні вбивства та тяжкі тілесні ушкодження, особу потерпілого, виділено детермінанти, що зумовлюють ці злочини, запропоновано заходи їх запобігання.Кримінологічну характеристику вказаних злочинів складають кількісні та якісні показники (рівень, структура, динаміка, «ціна», латентність), а також відомості про особу злочинця і потерпілого. Кримінологічна характеристика особи злочинця похилого віку, який вчинив умисні вбивства та тяжкі тілесні ушкодження, здійснена на підставі аналізу його соціально-демографічних, кримінально-правових й морально-психологічних ознак. До основних детермінант зазначених злочинів належать бідність та маргіналізація серед осіб похилого віку, розшарування у розмірах пенсій, що призводить до зростання невдоволення та озлобленості серед останніх, проблеми в сфері забезпечення зайнятості осіб похилого віку, надлишок вільного часу, руйнування шанобливого ставлення до похилих людей, проблеми вікової дискримінації, ейджизм тощо. Безпосередні причини та умови аналізованих злочинів класифіковано на суб'єктивні та об'єктивні. Більшість умов носить об'єктивно-суб'єктивний характер з переважанням або об'єктивного або суб'єктивного.Встановлено схожість соціально-демографічних та морально-психологічних рис потерпілого із особою злочинця. Описано загальний портрет потерпілого від аналізованих злочинів. Залежно від характеру поведінки потерпілого від умисних вбивств та тяжких тілесних ушкоджень, вчинених особами похилого віку, запропоновано їх класифікацію та виділено такі види поведінки потерпілих: нейтральна, легковажно-розпусна, конфліктно-агресивна, деспотично-провокуюча, деградовано-паразитична. Запобігання аналізованим злочинам складається із заходів загальносоціального та спеціально-кримінологічного запобігання. До загальносоціальних заходів запобігання віднесено правові, соціально-економічні, культурно-виховні, медичні, інформаційно-роз'яснювальні. Правові заходи загальносоціального запобігання умисним вбивствам та тяжким тілесним ушкодженням, учиненим особами похилого віку, полягають в удосконаленні законодавчої бази в напрямі підвищення соціального становища пенсіонерів, забезпечення та розширення їх прав і гарантій у різних сферах життєдіяльності, нівелювання дискримінації за віковим критерієм тощо. Соціально-економічні заходи виражаються у необхідності: підвищення рівня пенсійного забезпечення, подолання бідності серед цієї категорії осіб; розвитку мережі закладів та установ, що здійснюють соціальне обслуговування осіб похилого віку; стимулювання та підтримання волонтерського руху; усунення дискримінації осіб похилого віку на ринку праці тощо. Культурно-виховні заходи спрямовані на оздоровлення морально-психологічного клімату в суспільстві, формування поваги до старості, подолання проявів ейджизму тощо. Медичні заходи складаються із: розвитку в України геріатричних шпиталів, а також повсюдне поширення практики функціонування спеціалізованих геріатричних кабінетів, центрів вікової патології, відділень при лікарнях та реабілітаційних центрах; забезпечення щорічних обов'язкових медичних обстежень тощо. Інформаційно-роз'яснювальна робота спрямована на: підвищення рівня грамотності літніх людей стосовно своїх прав та можливостей, обізнаності з приводу функціонування клубів, університетів, благодійних, громадських, правозахисних організацій, різноманітних дозвіллєвих, медичних, соціальних закладів та послуг.Спеціально-кримінологічне запобігання досліджуваним злочинам складається із заходів кримінологічної профілактики, відвернення і припинення. Найважливішими профілактичними комплексами є: втручання у кризові ситуації з метою вирішення міжособистісних конфліктів; зменшення практичних можливостей вчинення особами похилого віку умисних вбивств та тяжких тілесних ушкоджень; інформаційна робота серед населення; залучення громадськості. На етапі відвернення умисних вбивств та тяжких тілесних ушкоджень, вчинених особами похилого віку, переважають оперативно-розшукові заходи, що поєднуються з індивідуально-психологічними. Припинення вчинення особами похилого віку умисних убивств та тяжких тілесних ушкоджень може полягати в оперативному реагуванні на бійки, загострення сімейно-побутових конфліктів, погрози вбивством, своєчасному ізолюванні психічно хворих осіб тощо, належній роз'яснювальній роботі з населенням щодо реалізації права на необхідну оборону.Виходячи з класифікації потерпілих залежно від характеру їх поведінки (нейтральна, легковажно-розпусна, конфліктно-агресивна, деспотично-провокуюча, деградовано-паразитична), здійснено підбір необхідних заходів віктимологічної профілактики для кожної категорії жертв досліджуваних злочинів.^UThesis is a criminological study of willful murders and grave bodily injuries committed by the elderly in Ukraine. The scientific work provided a criminological characteristic of these crimes, studied of the personality of an aged offender who committed willful murders and intentional grave bodily injuries, the personality of the victim, identified the determinants that predetermine these crimes, and proposed measures to prevent them.The criminological characteristics of these crimes include quantitative and qualitative indicators (level, structure, dynamics, "price", latency), as well as information about the personality of the offender and the victim. The criminological characteristic of an aged offender who committed willful murders and grave bodily injuries was carried out on the basis of an analysis of their socio-demographic, criminal, legal, and psychological characteristics. Main determinants of these crimes include poverty and marginalization among the elderly, disparities in the size of pension payments, which leads to increased dissatisfaction and anger among the latter, problems in the field of employment of the elderly, excessive leisure time, destruction of respectful attitude towards the elderly people, the problem of age discrimination, ageism, etc. The immediate causes and conditions of the analyzed crimes are classified as subjective and objective. Most conditions are objective and subjective with predominance or objective or subjective.The similarity of socio-demographic and morally-psychological features of the victim with the offender was established. The general portrait of the victim based on analyzed crimes is described. Depending on the nature of the behavior of the victim from willful murders and intentional grave bodily injuries committed by the elderly, their classification has been proposed and the following types of behavior of the victims have been proposed: neutral, frivolous-dissolute, conflict-aggressive, despotic-provoking, degraded parasitic.Prevention of the analyzed crimes consists of measures of general social and special-criminological prevention. To general social measures of prevention include legal, socio-economic, cultural-educational, medical, informative and explanatory ones.Legal measures of the general social prevention of willful murders and intentional grave bodily injuries committed by the elderly are to improve the legislative framework in the direction of raising the social status of pensioners, ensuring and extending their rights and guarantees in various spheres of life, leveling discrimination on the basis of age criteria, etc. Socio-economic measures are expressed in necessity of raising the level of pensions, eliminating poverty among this category of people; development of a network of institutions and establishment providing social services for the elderly; stimulating and supporting the volunteer movement; etc. Cultural and educational measures are aimed at the improvement of the moral and psychological climate in society, formation of respect for old age, overcoming the manifestations of ageism, etc. Medical measures consist of the development of geriatric hospitals in Ukraine, as well as the widespread practice of the functioning of specialized geriatric offices, centers of age-related pathology, departments at hospitals and rehabilitation centers; etc. Informational and advocacy work is aimed at raising the level of literacy of the elderly in relation to their rights and opportunities, awareness of the functioning of clubs.Special-criminological prevention of investigated crimes consists of measures of criminological prevention, rejection and termination. The most important prophylactic complexes includes intervention in crisis situations in order to resolve interpersonal conflicts; reduction of the practical possibilities of commission the willful murders and intentional grave bodily injures by elderly; informational work among the population; involvement of the public. At the stage of the prevention willful murders and intentional grave bodily injures committed by the elderly, operative and investigative measures are predominant and combined with the individual psychological ones. Suspension of willful murders and intentional grave bodily injures committed by elderly may consist of an operational response to fights, aggravation of family-friendly conflicts, threats of murder, timely isolation of mentally ill persons, etc., due to the explanatory work with the population on the realization of the right to the necessary defense.Based on the classification of the victims, depending on the nature of their behavior (neutral, frivolous, degenerative, conflict-aggressive, despotic-provocative, degraded-parasitic), the selection of the necessary measures of victimological prevention for each category of victims of the crimes under investigation has been carried out.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Абдулін М. З. 
Розроблення теплофізичних засад технологій спалювання палив із застосуванням струменево-нішових систем / М. З. Абдулін. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розвитку нових прогресивних технологій спалювання палива на основі струменево-нішових систем. Для розробки теплофізичних основ даних технологій проведено комплекс експериментальних досліджень всіх аспектів робочого процесу як струменево нішової модуля, так і системи таких модулів в ізотермічних умовах і за горінням (розподіл пального, сумішоутворення, підпал, вигорання та формування необхідних полів швидкості, температур та концентрацій). Показано, шо струменево-нішовий модуль забезпечує ефективність всіх стадій робочого процесу ПП. Ідентичність характеристик процесів горіння за окремими модульними системами є основою для реалізації модульного принципу конструювання ПП зі струменево-нішовими системами. На основі CFD моделювання для розроблення ПП виконаний комплекс досліджень теплообміну та аеродинаміки у спеціальних системах їх «самоохолодження» паливом. За результатами виконаних досліджень розроблені технічні рішення і ефективні конструкції ПП. Сертифіковано більше 100 типів і моделей розроблених ПП в ДП «Сертифікаційний дослідницький центр». Отримано право встановлення розроблених ПП на котлах Монастирищенського, Бійського, Дорогобужського та інших котельних заводів. ПП на основі СНТ забезпечує: розпал вогнетехнічного об'єкта щодо тиску газу 1-2 мм вод. ст., високий рівень ККД у всьому робочому діапазоні, коеф. робочого регулювання Кр>10, гідравлічний опір за трактом окиснювача у 2-3 рази менший ніж у традиційних ПП, широкий діапазон стійкої роботи за надлишком повітря α=0,7-100. Результати роботи впроваджені більш ніж на 1000 ВО, печах, сушарках, підігрівачах, та ін.) в Україні, Білорусі, Росії, Польщі, Казахстані. Широкомасштабний досвід експлуатації ВО з пальниками СНТ показав, що модернізація строк окупності, модернізації за рахунок економії газу та електроенергії становить 0,5-1,5 року.^UThe dissertation is devoted to the development of new advanced technologies of fuel combustion on the basis of jet - niche systems. For the development of thermophysical bases of these technologies, a complex of experimental studies of all aspects of the workflow of both the niche jet module and the system of such modules in isothermal conditions and during combustion (distribution of fuel, mixture formation, arson, combustion and formation of necessary fields of speed, temperatures and concentrations) was carried out. It is shown that the jet-niche module ensures the efficiency of all stages of the workflow of the burner device. The identity of the characteristics of combustion processes for individual modular systems is the basis for the implementation of the modular principle of designing burner devices with jet-niche systems. On the basis of CFD modeling for the development of burners, a complex of studies of heat exchange and aerodynamics in special systems of their «self-cooling» by fuel was performed. According to the results of the performed researches, technical solutions and effective designs of the PP have been developed. More than 100 types and models of PP developed in SE «Certification Research Center» have been certified. The right to install the developed burners on the boilers of Monastyryshchensky, Biysky, Dorohobuzhsky and other boiler plants has been obtained. Jet-niche-technology based burners provides: the ignition of a fire-fighting object at a gas pressure of 1-2 mm of water. Art., high efficiency in the entire working range, coefficient working regulationKp> 10, the engraved resistance along the oxidant path is 2-3 times less than in traditional burnes, a wide range of steady work on excess air α = 0.7-100. The results of the work have been implemented at more than 1000 refractory objects: boilers, furnaces, dryers, heaters, etc.) in Ukraine, Belarus, Russia, Poland, Kazakhstan. The wide-ranging experience of operatingfire engineering facilities with jet-niche burners has shown that the payback periods of modernization, by saving gas and electricity is 0.5-1.5 years.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Сидоренко Ю. О. 
Методика вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу на уроках української літератури в 9–11 класах: автореферат дис. ... д.філософ : 014 / Ю. О. Сидоренко. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації запропоновано наукове розв’язання проблеми вивчення художніх творів із міфологічними структурами експліцитного типу на уроках української літератури в 9–11 класах, що полягає в обґрунтуванні, розробці та експериментальній перевірці запропонованої методичної системи (навчальної технології). Актуальність теми дослідження зумовлена сучасними вимогами літературної освіти, зорієнтованої на формування компетентного читача, та необхідністю вироблення спеціальних підходів до вивчення художніх творів, у яких розкрито особливості міфомислення як елементу української національної культури. У цьому контексті особливої ваги набуває потреба навчання учнів аналізувати твори української літератури із міфологічними структурами експліцитного типу, запропонованими в навчальних програмах для 9–11 класів.За результатами аналізу стану висвітлення проблеми у філософських, літературознавчих, фольклорно-міфологічних дослідженнях установлено її актуальність та затребуваність у педагогічній практиці.У процесі наукового обґрунтування розкрито внесок українських учених-методистів (Г. Бійчук, Ю. Бондаренка, А. Гурдуза, Н. Логвіненко, Л. Неживої, Л. Удовиченко, В. Уліщенко та ін.) у розв’язанні проблеми шкільного вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу, виявлено аспекти, які потребують додаткових наукових розвідок.У дослідженні сформовано методологічні засади й описано практичний досвід вирішення проблеми шкільного вивчення літературних творів із міфологічними структурами експліцитного типу. У дисертації концептуалізовано базові поняття дослідження, зокрема «міфологічні структури експліцитного типу». Визначено основні ознаки міфологічних структур в літературному тексті. Аналіз особливостей їхнього функціонування у творах шкільної програми для 9–11 класів дозволив об’єднати навчальний матеріал у чотири групи творів: із біблійним, слов’янським, античним та синкретичним міфологічними складниками.На основі опрацьованих психолого-педагогічних праць (А. Градовського, Л. Жабицької, Г. Костюка, М. Папучі, М. Савчина, А. Усатого, В. Халіна, О. Щотки) визначено психологічні чинники сприйняття творів із міфологічною образністю учнями 9–11 класів.Теоретичні напрацювання в галузі методики навчання української літератури та практичний досвід вивчення означеної категорії творів стали основою розробки експериментальної методичної системи, що становить логічно структуровану єдність взаємопов’язаних складників: спеціально дібраних текстів, теоретичних понять («міфологізм», «міфопоетика», «міфологема», «міфологічні структури твору», «міфічний образ»), спеціально розроблених принципів навчання (міфолого-концептуальний, міфолого-генетичний та міфолого-функціональний), шляхів аналізу (концептуально-міфологічний, словесно-міфологічний, сюжетно-міфологічний, образно-міфологічний та комбінований), типів і видів уроків, об’єднаних спільною дидактичною метою – сформувати у здобувачів освіти знання про експліцитний міфологізм у літературі та навчити здійснювати аналіз літературних творів з названими художніми властивостями. У роботі окреслено провідну мету методичної системи, процесуальні лінії її реалізації, описано навчальні ситуації, адаптовано методи, прийоми та види навчальної діяльності на уроках української літератури.^UThe dissertation proposes a methodical system of studying belles-lettres works with mythological structures of the explicit type, which is theoretically substantiated and tested experimentally, at the lessons of Ukrainian literature in grades 9–11. This solution involves substantiating, developing, and experimentally testing the proposed methodological system (educational technology). The relevance of the research topic is determined by the necessity to develop specific approaches to studying artistic works that reveal the peculiarities of mythological thinking as an element of Ukrainian national culture. In this context, the need to teach students to analyze Ukrainian literary works with explicit mythological structures, as outlined in the educational programs for grades 9–11, becomes particularly important.Based on the analysis of the problem's coverage, its relevance and demand in pedagogical practice have been established.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Бойчук С. С. 
Саморегуляція як чинник життєздатності особистості поліцейських «Корпусу оперативно-раптової дії» (КОРД): автореферат дис. ... д.філософ : 053 / С. С. Бойчук. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації здійснено теоретичний аналіз та емпіричне вивчення проблеми саморегуляції як чинника життєздатності особистості поліцейських «Корпусу оперативно-раптової дії». Cпецифіка службової діяльності спеціальних підрозділів Національної поліції «КОРД» полягає у виконанні завдань в екстремальних умовах та вимагає від бійців КОРД спроможності виживати у ситуаціях високого ризику, ефективно діяти в умовах невизначеності, здатності прогнозувати ймовірні варіанти розвитку подій та приймати вірні рішення у критичних обставинах та за браком часу. За таких умов усі регулятивні складові життєздатності особистості набувають значення базових характеристик. У дисертації вперше теоретично обґрунтовано і емпірично досліджено саморегуляцію спецпризначенців у системі життєздатності особистості, яку подано як інтегративну характеристику, що виявляє себе у розумовій, фізичній, емоційній та поведінковій здатності поліцейських нести службу в екстремальних умовах, відновлюватися після негараздів, а також вчитися та зростати після невдач; визначено регулятивний внесок у функціонування життєздатності толерантності до невизначеності, рефлексивності, самоуправління, типів орієнтації у складних ситуаціях та продуктивної спрямованості у реагуванні на помилку, в яких респондуються різні сторони саморегуляції. У роботі вперше встановлено факторну структуру саморегуляційних чинників життєздатності та емпірично показано, що її більша щільність відповідає більшому рівню життєздатності; емпірично доведено, що високий рівень життєздатності транслюється у факторній структурі, складовими якої виступають регулятивна ініціалізація, регулятивне забезпечення та регулятивна реалізація життєздатності. В дисертації набули подальшого розвитку концептуальні уявлення щодо змісту та специфіки феномену саморегуляції у сучасній юридичній психології та підходи до організації психологічної роботи, спрямованої на підвищення життєздатності поліцейських шляхом розвитку її регулятивних компонентів. У роботі удосконалено теоретико-психологічні та методологічні підходи до можливостей діагностики саморегуляції та життєздатності поліцейських.У першому розділі дисертації семантичне поле поняття життєздатність розкрито у ракурсі таких категорій як життєстійкість, адаптивність, стресостійкість, психічне здоров'я, стратегії подолання, професійний стрес тощо. Саморегуляцію представлено як рушійну силу, як суттєву обставину функціонування життєздатності, яка виступає психічним регулятором поведінки та діяльності особистості. Службову діяльність спецпідрозділу КОРД презентовано як складний вид професійної діяльності, що висуває підвищені вимоги до індивідуально-психологічних характеристик працівників, зокрема в умовах війни, коли військовослужбовці підрозділу діють в усіх точках зіткнення з агресором. У другому розділі роботи досліджено психологічні особливості поліцейських «Корпусу оперативно-раптової дії» з різними рівнями життєздатності. Емпіричну базу дослідження склали 1119 поліцейських штурмових підрозділів «Корпусу оперативно-раптової дії» з дев’яти областей України та м. Києва. Із застосуванням кластерного аналізу загальну вибірку на ґрунті даних діагностики з використанням методики «Життєздатність особистості» було розподілено на три групи з різним рівнем життєздатності. Група з низьким рівнем життєздатності містила 307 осіб, з середнім рівнем життєздатності – 498 осіб, з високим рівнем життєздатності – 314 осіб.Емпіричне вивчення толерантності до невизначеності поліцейських як ресурсу їх життєздатності показало, що функція толерантності до невизначеності виявляє себе у процесах саморегуляції, притаманних особистості у ситуаціях «розмитості» координат вибору й відсутності можливості застосовувати готові алгоритми рішень. Встановлено, що для високого рівня життєздатності правоохоронців характерною є більша толерантність до невизначеності та більш виражена раціональність у прийнятті рішень за умов невизначеності. При чому нарощування раціональності супроводжується посиленням таких складових життєздатності як самомотивація на досягнення, емоційний контроль та саморегуляція, самоорганізація та планування майбутнього, а зростання готовності до ризику - таких складових життєздатності як соціальна компетентність та соціальна підтримка й адаптивні стилі поведінки.Емпіричне вивчення рефлексії в контексті посилення саморегуляційних навичок у поведінці поліцейських засвідчило, що досліджувані з низьким рівнем життєздатності виявляють більшу схильність приділяти увагу аналізу тих характеристик, котрі віддзеркалюють умови діяльності, однак можуть недостатньо ефективно здійснювати рефлексію інформаційного простору виконуваної роботи. Окрім того, наявною є тенденція до дисбалансу рефлексивних навичок. Середній рівень життєздатності відбивається у переоцінці проблемності умов діяльності й фіксації на аналізі надмірно широкого діапазону можливих версій розв’язання проблеми.^UIn the dissertation, a theoretical analysis and empirical study of the problem of Self-regulation as a personality resilience factor of the «Rapid Response Department» police officers was carried out. The specifics of the service activity of special units of the National Police "KORD" consists in performing tasks in extreme conditions and requires from KORD soldiers the ability to survive in high-risk situations, to act effectively in conditions of uncertainty, the ability to predict likely options for the development of events and make the right decisions in critical circumstances and under lack of time. Under such conditions, all regulatory components of personality resilience acquire the value of basic characteristics.In the dissertation, for the first time, the self-regulation of KORD soldiers is theoretically grounded and empirically investigated in the system of personality resilience, which is presented as an integrative characteristic, that manifests itself in the mental, physical, emotional and behavioural ability of police officers to carry out service in extreme conditions, to recover from adversity, as well as to learn and grow after failure; the regulatory contribution to the functioning of the resilience of such psychological phenomena as tolerance to uncertainty, reflexivity, self-management, types of orientation in difficult situations and productive orientation in responding to an error, in which various aspects of self-regulation are responded to, is determined.For the first time, the paper establishes the factor structure of self-regulatory factors of resilience and empirically shows that its greater density corresponds to a higher level of resilience; it is empirically proven that a high level of resilience is translated into a factor structure, the components of which are regulatory initialization, regulatory support and regulatory implementation of resilience.In the dissertation, conceptual ideas regarding the content and specifics of the phenomenon of self-regulation in modern legal psychology and approaches to the organization of psychological work aimed at increasing the resilience of police officers by developing its regulatory components were further developed. The work improves the theoretical-psychological and methodological approaches to the possibilities of diagnosing self-regulation and resilience of police officers.In the first chapter of the dissertation, the semantic field of the concept of resilience is revealed in the perspective of such categories as hardiness, adaptability, stress resistance, mental health, coping strategies, professional stress etc. Self-regulation is presented as a driving force, as an essential condition for the functioning of resilience, which acts as a mental regulator of behaviour and activity of a personality. The service activity of the KORD special unit is presented as a complex type of professional activity that places increased demands on the individual and psychological characteristics of employees, in particular in war conditions, when the military personnel of the unit operate at all points of contact with the aggressor.In the second chapter of the work, the peculiarities of the components of self-regulation of the policemen of the "Rapid Response Department" with different levels of resilience are investigated.The empirical basis of the study was made up of 1,119 police officers of assault units of the "Rapid Response Department" from nine regions of Ukraine and the city of Kyiv. With the application of cluster analysis, the general sample was divided into three groups with different levels of resilience based on diagnostic data using the "Personality's Resilience" method. The group with a low level of resilience contained 307 people, with an average level of resilience - 498 people, with a high level of resilience - 314 people. Empirical study of uncertainty tolerance of police officers as a resource of their resilience showed that the function of uncertainty tolerance manifests itself in the processes of self-regulation inherent in personality in situations of "blurry" of choice coordinates and lack of opportunity to apply ready-made decision algorithms. It was established that a high level of resilience of law enforcement officers is characterized by a greater tolerance for uncertainty and a more pronounced rationality in decision-making under conditions of uncertainty. At the same time, increasing rationality is accompanied by the strengthening of such components of resilience as self-motivation for achievement, emotional control and self-regulation, self-organization and planning for the future, and the increase in readiness for risk - such components of resilience as social competence and social support and adaptive styles of behaviour.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського