Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (190)Книжкові видання та компакт-диски (103)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=ПОРТН$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Портнов А.В. 
Діяльність іноземних інвесторів на фондовому ринку України (мотивація і регулювання): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.05.01 / А.В. Портнов ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні питання інвестиційної діяльності у сфері фондових ринків з акцентуванням уваги на макроекономічних аспектах регулювання іноземної інвестиційної діяльності та на мотивації поведінки суб'єктів інвестиційного процесу за умов конкретних країн. На підставі даних статистичного аналізу щодо розвитку світового, міжнародних та українського фондових ринків визначено специфічні риси сучасного стану фондового ринку, розвиток якого обумовлюється глобальними тенденціями. Вивчено й узагальнено напрямки адаптації світового досвіду формування систем регулювання фондових ринків, моделей корпоративного управління та форм захисту прав інвесторів з урахуванням середовищних факторів України. Обгрунтовано конкретні заходи щодо вдосконалення та розвитку участі іноземних інвесторів у операціях на фондовому ринку України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4Укр)0-56 + У9(4Укр)262.29
Шифр НБУВ: РА316148 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Портнова О.О. 
Застосування ендоназального електрофорезу пікамілону та електропунктури в етапному відновлювальному лікуванні дітей, хворих на бронхіальну астму, з урахуванням вегетативних дисфункцій: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / О.О. Портнова ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2002. — 22 с.: рис. — укp.

Розроблено програму етапного відновлювального лікування дітей, хворих на бронхіальну астму (БА), з урахуванням вегетативних дисфункцій із застосуванням фізичних факторів. На підставі результатів комплексного обстеження 183 дітей, хворих на БА, поряд з порушеннями церебральної гемодинаміки, бронхіальної прохідності, інтенсифікацією процесів пероксидації та зниженням антиоксидантного захисту, встановлено зміни функціонального стану вегетативної нервової системи, характер яких залежить від ступеня тяжкості захворювання та віку дітей. Розроблено програму етапного відновлювального лікування дітей, хворих на БА, з комплексним послідовним застосуванням на санаторно-курортному етапі ендоназального електрофорезу пікамілону й електропунктури. Доведено, що застосування розробленої програми сприяє стабілізації вегетативного гомеостазу, зменшенню частоти симптомів бронхообструкції, подовженню періоду ремісії, зменшенню медикаментозного навантаження та покращанню якості життя дітей, хворих на БА.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.412.202-5 + Р733.628.063-5
Шифр НБУВ: РА320921 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Портнова Г.О. 
Механізм вибору виду й оцінки ефективності реструктуризації промислового підприємства: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Г.О. Портнова ; НАН України, Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні аспекти реструктуризації промислових підприємств за сучасних умов господарювання на засадах системного підходу. Розглянуто сутність реструктуризації, обгрунтовано її цілі та необхідність проведення, розроблено методичну основу оцінювання вартості підприємства у процесі зміни його структури. Запропоновано класифікацію реструктуризації за способами, напрямами, видами, формами та підтипами. Розроблено комплексну програму реструктуризації, що базується на сучасних теоріях управління та враховує взаємодію суб'єктів та об'єктів для досягнення поставлених цілей. Обгрунтовано методичний підхід до вибору ефективного виду реструктуризації. Запропоновано використовувати як критерії вибору узагальнювальні показники ефективності діяльності підприємства - результативності, що характеризує ступінь наближення підприємства до еталонного нормативу; мінливості характеру функціонування, що виявляє зміну структури виконаних і невиконаних еталонних співвідношень в аспекті спрямованості змін на реалізацію заданих фінансово-економічних цілей; комплексного рівня розвитку підприємства як оцінки результативності його діяльності. Розроблено механізм оцінювання ефективності реструктуризації підприємства як способу збільшення його ринкової вартості до та після її здійснення. Зроблено апробацію механізму вибору виду й оцінювання ефективності реструктуризації на машинобудівних підприємствах Донеччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301-961-31 +
Шифр НБУВ: РА361170

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Портницька Н.Ф. 
Наслідування як психологічний механізм розвитку творчих здібностей у дошкільному віці: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Н.Ф. Портницька ; Центр. ін-т післядиплом. пед. освіти АПН України. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Розроблено теоретичну модель наслідування як психологічного механізму розвитку творчих здібностей у дошкільному віці. Виділено синкретичний і вибірковий інвенційно-творчий рівень наслідування. Експериментально доведено, що передумовами виникнення творчості є перенасичення діяльністю, використання інвенцій (спонтанних відхилень) та орієнтація дошкільників не лише на дорослих, а й на ровесників у процесі задоволення потреби у визнанні. З'ясовано, що наслідування як механізм розвитку творчих здібностей включає три складові: діяльнісну, пов'язану з нагромадженням операційного досвіду, соціально-педагогічну, що обумовлює творчу або виконавську спрямованість особистості та рефлексивно-ціннісну, пов'язану зі зростанням суб'єктивної активності особистості, спрямованої на саморозвиток власних здібностей. Розкрито інвенційну природу виникнення творчих здібностей, встановлено визначальну роль наслідування у розвитку особистості у дошкільному віці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.724.01 + Ю984.51 + Ю983.401 + Ч411.3 +
Шифр НБУВ: РА348652

Рубрики:

      
5.

Портнов А.В. 
Науково-освітня діяльність української еміграції в міжвоєнній Польщі (1919 - 1939): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / А.В. Портнов ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2005. — 18 с. — укp.

До наукового обігу введено нові історичні джерела (зокрема з польських і чеських архівів), використані в процесі дослідження розвитку науково-освітньої діяльності української еміграції у Польщі в 1919 - 1939 рр. у контексті національної політики польського уряду й становища українського населення Східної Галичини та Волині. Проаналізовано процес формування української еміграції та специфіку її взаємодії з польським урядом. Встановлено причини та особливості створення еміграційних наукових та освітніх установ - закладів освіти в таборах інтернування, Студіуму православного богослов'я, Українського Наукового Інституту. Висвітлено еволюцію інституцій науково-освітньої діяльності української еміграції у міжвоєнній Польщі. Визначено вплив національної політики Польщі та зовнішньої політики Радянської України на розвиток науково-освітньої діяльності української еміграції. Виявлено характерні риси та специфіку розвитку української науки в еміграції та проаналізовано взаємозв'язки українських учених-емігрантів з західноукраїнськими та польськими науковцями. Проаналізовано погляди польської еліти щодо вирішення українського питання в українській еміграції. Висвітлено значення наукової діяльності учених-емігрантів у розвитку української науки та культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4ПОЛ=9УКР)61-7 +
Шифр НБУВ: РА336838

Рубрики:

      
6.

Портнова Т.В. 
Селянство в уявленнях української інтелігенції 60 - 80-х років XIX століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Портнова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

Висвітлено загальну систему уявлень української інтелігенції 1860 - 1880-х рр. про селянство, що функціонувала у суспільній свідомості та значною мірою визначила розвиток української національної ідеології та української модерної культури. Увагу приділено інтелектуальним умовам, за яких вони сформувалися, підставам і внутрішнім мотиваціям оформлення саме такого бачення селянства. Визначено місце народної культури селянина як головного постачальника етнічного матеріалу та потенційного головного об'єкта впливу у складанні українського національного проекту. Висвітлено уявлення про народну вдачу, риси народного характеру. Розкрито специфіку сприйняття українською інтелігенцією модернізаційних змін, які відбулися у другій половині XIX ст. стосовно селянства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-28/-29 +
Шифр НБУВ: РА362404

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Портнов 
Становлення і розвиток конституційного судочинства в Україні: теоретичні та практичні проблеми: автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.02 / Андрій Володимирович Портнов ; Інститут законодавства Верховної Ради України. — К., 2009. — 42 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х809(4УКР)111.1
Шифр НБУВ: РА366226

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Портніченко Г. В. 
Участь стеролрегуляторних білків (SREBP) у регуляції морфофункціонального стану серцево-судинної системи гіпертензивних щурів за умов високохолестеринової дієти / Г. В. Портніченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженням сполученого впливу артеріальноїгіпертензії та високохолестеринової дієти на функцію та структуру серцево-судинної системи, зокрема серця і великих судин, а також на ліпіднийметаболізм та експресію одного з ключових регуляторів синтезу вільнихжирних кислот та холестерину в клітині - білків, що здатні зв'язувати19стеролрегуляторні елементи (SREBP). Вперше досліджено впливвисокохолестеринової дієти за умов артеріальної гіпертензії порівняно звпливом кожного з цих факторів окремо. Вперше охарактеризовано розвитокпочаткових стадій атерогенетичних змін в стінці аорти щурів. За допомогоюмікрокатетеризації лівого шлуночка серця показано зміни функціонуваннясерцево-судинної системи під впливом гіперхолестеринемії та артеріальноїгіпертензії. Визначення рівня ліпопротеїдів крові показало зміни нормальногостану ліпідного метаболізму за впливу високохолестеринової дієти, що були,однак, менш вираженими за умов артеріальної гіпертензії. Окремою ланкоюбуло дослідження генетичних механізмів регуляції ліпідного обміну задопомогою ПЛР у реальному часі, яке встановило зміни експресії ключовихрегуляторів синтезу жирних кислот та холестерину в клітині SREBF1 і SREBF2,а також експресії їх генів-мішеней Insig1 та HMGcoAr. Отримані дані свідчатьпро порушення нормальної регуляції генезу ліпідів в клітинах за умовпоєднаного впливу артеріальної гіпертензії та гіперхолестеринемії, як всерцево-судинній системі, так і в клітинах печінки, а також є свідченнямрозладу між процесами споживання й синтезу ліпідів de novo, як однієї зпровідних ланок порушень ліпідного метаболізму. Гістологічні таультраструктурні дослідження тканин серця й судин свідчать про характернідля артеріальної гіпертензії зміни в ультраструктурі тканин стінки аорти, щозначно погіршилися внаслідок розладів ліпідного метаболізму, і демонструютькартину, характерну для початкових стадій атерогенезу. Таким чином, впершепоказано, що спільний вплив високохолестеринової дієти та артеріальноїгіпертензії є взаємопов'язаним щодо дії на регуляторні механізми, що створюєпередумови для більш виражених розладів, характерних для метаболічногосиндрому.^UThe dissertation is aimed to the study of the combined effect of hypertension andhigh cholesterol diet on the function and structure of the cardiovascular system, inparticular of the heart and large vessels, as well as lipid metabolism and expression ofthe sterol regulatory elements (SREBP) - one of the key regulators of free fatty acidsand cholesterol synthesis in the cell. For the first time, the effect of a high cholesteroldiet under hypertension was investigated in comparison with the influence of each ofthese factors separately. The development of the initial stages of atherogenic changesin the wall of the aorta of rats is described for the first time. The microcatheterizationof the left ventricle of the heart showed changes in the functioning of thecardiovascular system under the influence of hypercholesterolemia and arterialhypertension. Determination of blood lipoprotein levels showed changes in thenormal state of lipid metabolism due to the effect of a high cholesterol diet that was,however, less pronounced under hypertension. Another part of the work was thestudy of genetic mechanisms of lipid metabolism regulation using real-time PCR,which established changes in the expression of key regulators of the synthesis of fattyacids and cholesterol in the cell SREBF1 and SREBF2, as well as the expression oftheir target genes Insig1 and HMGcoAr. The obtained data indicate a violation of thelipids genesis normal regulation in cells under the combined effect of hypertensionand hypercholesterolemia conditions, both in the cardiovascular system and in livercells, and also testifies to the disorder between the processes of consumption andsynthesis of lipids de novo, as one of the leading links of lipid metabolism disorders.Histological and ultrastructural studies of the tissues of the heart and blood vesselsshowed hypertensive-induced changes in the ultrastructure of the aortic walls, whichhave significantly deteriorated due to disorders of the lipid metabolism, and show apattern typical of the atherogenesis initial stages. Thus, it has been shown for the firsttime that the combined effect of a high cholesterol diet and arterial hypertension isinterrelated due to action on regulatory mechanisms, which creates the preconditionsfor more severe disorders specific for metabolic syndrome.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Портний Ю. Л. 
Шляхи професіоналізації фортепіанного виконавства на Поділлі / Ю. Л. Портний. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації викладено теоретичне узагальнення та досліджено історичний процес професіоналізації фортепіанного виконавства та освіти на Поділлі. Спираючись на здобутки вітчизняних діячів з музичної спадщини та сучасних дослідників, розглядаються шляхи професіоналізації фортепіанного виконавства, починаючи з XVI століття до нашого часу, систематизовано види музично-культурного, зокрема фортепіанного, життя минулого та сучасності подільського регіону. Акцент виставлено на діяльності музикантів Поділля як головної формотворчої сили процесу фортепіанної професіоналізації.^UThe dissertation presents a theoretical generalization and offers a practical solution to the problem of forming ways of professionalization of piano performance and education in Podilia. Based on the achievements of domestic figures of musical heritage and modern researchers, studied and summarized the ways of professionalization of piano performance and education in Podilia, from the XVI century to the present, systematized types of musical and cultural, including piano, life of the past and present of Podilia region. Emphasis is placed on the activities of musicians of Podillya, as the main formative force of the process of piano professionalization.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Лапікова-Бригінська Т. Ю. 
Роль інсуліноподібного фактору росту 1 (IGF1) у молекулярно-генетичних механізмах розвитку гіпертрофії міокарда / Т. Ю. Лапікова-Бригінська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню механізмів розвитку гіпертрофії серця: термінової, ізопротренол-індукованої, та сталої у спонтанно гіпертензивних щурів. Досліджено функцію та структуру серця, а також зміни, що відбулись на молекулярно-генетичному рівні. Вперше охарактеризовано розвиток та зворотню динаміку термінової гіпертрофії у щурів Wistar та SHR та асоційовані з цим зміни експресії таргетних генів і білків, що залучені до функціонування серцево-судинної системи. В дисертаційній роботі досліджено прояви та механізм розвитку гіпертрофії лівого шлуночка серця в динаміці розвитку термінової та сталої гіпертрофії, викликаної впливом адренергічних стимулів та постнавантаження при спонтанній артеріальній гіпертензії. Вперше охарактеризовано динаміку та microRNA-1-опосередковану регуляцію одного з ключових регуляторів гіпертрофії серця - IGF1 в процесі гострого та хронічного розвитку гіпертрофії. Спостерігали порушення дозрівання і зменшення експресії microRNA-1, яке розвивалося з віком і було більш вираженим у SHR, внаслідок чого рівні білка IGF-1 в міокарді зростали незалежно від наявності гіпертрофії. При внутрішньошлуночковій реєстрації тиску та об'єму за допомогою мікрокатетера встановлено, що розвиток сталої гіпертрофії у SHR супроводжувався погіршенням показників насосної та систолічної функції серця, однак вплив ізопротеренолу меншою мірою порушував функцію серця, ніж у щурів Wistar, а показники насосної та діастолічної функції навіть зазнавали покращення. Гостра ізопротеренол-індукована гіпертрофія міокарда прогресивно розвивалася протягом 7 діб впливу адренергічного стимула і зазнавала зворотнього розвитку після його припинення. При наявності хронічної гіпертрофії прогіпертрофічний стимул викликав значну летальність, а зворотній розвиток гіпертрофічної перебудови міокарда не відбувався. Охарактеризували посилення гіпертрофії в усіх експериментальних групах, що супроводжувалось зростанням артеріальної жорсткості та фібротичними змінами в міокарді, також показали зміни експресії таких білків: дистрофіну, Akt, SERCA2, білка IGF-1 та кофактора HSP60 , а також зміни експресії експресії mRNA IGF-1 та microRNA1.Вперше показано, що довготривалий розвиток гіпертрофії міокарда при артеріальній гіпертензії у щурів віком 18м характеризувався зростанням морфологічних проявів ремоделювання міокарда та прогресивним погіршенням насосної, систолічної та діастолічної функції серця у порівнянні як з 6-місячними SHR, так і з щурами Wistar віком 18 міс. На підставі одержаних результатів тривалу хронічну гіпертрофію у SHR можна розглядати як модель розвитку серцевої недостатності.^UThe dissertation is devoted to the study of the role of IGF1 in mechanisms of development of cardiac hypertrophy: urgent, isoproterenol-induced, and permanent in spontaneously hypertensive rats. The function and structure of the heart, as well as changes that occurred at the molecular genetic level, were studied. For the first time, the development and reverse dynamics of emergency hypertrophy in Wistar and SHR rats and associated changes in the expression of target genes and proteins involved in the functioning of the cardiovascular system were characterized. The manifestations and mechanism of development of left ventricular hypertrophy in the dynamics of development of urgent and permanent hypertrophy caused by the influence of adrenergic stimuli and post-load in spontaneous arterial hypertension are investigated. For the first time, the dynamics and microRNA-1-mediated regulation of one of the key regulators of cardiac hypertrophy - IGF1 in the process of acute and chronic development of hypertrophy - were characterized. Impaired maturation and decreased expression of microRNA-1, which developed with age and was more pronounced in SHR, were observed, as a result of which the levels of IGF-1 protein in the myocardium increased regardless of the presence of hypertrophy. Intraventricular measurement of pressure and volume with a microcatheter Millar instruments showed that the development of persistent hypertrophy in SHR was accompanied by a decrease of pumping and systolic function of the heart, but the effect of isoproterenol to a lesser extent impaired heart function than in Wistar rats, and even pump and diastolic function improvement. Acute isoproterenol-induced myocardial hypertrophy progressively developed within 7 days of exposure to the adrenergic stimulus and was reversed after fourteen days. In the presence of chronic hypertrophy, the hypertrophic stimulus caused significant mortality, and the reverse development of hypertrophic myocardial rearrangement did not occur. It was also found that Increased levels of hypertrophy in all experimental groups, accompanied by increased arterial stiffness and fibrotic changes in the myocardium, also showed changes in the expression of the following proteins: dystrophin, Akt, SERCA2, IGF-1 protein, and HSP60 cofactor, as well as changes in IGF-1 gene and microRNA1 expression.It was shown for the first time that the long-term development of myocardial hypertrophy in hypertension in 18-month-old rats was characterized by an increase in morphological manifestations of myocardial remodeling and progressive decline of pumping, systolic and diastolic heart function compared to both 6-month-old SHR and Wistar rats. Based on the obtained results, long-term chronic hypertrophy in SHR can be considered as a model of heart failure.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Портнов І. А. 
Політичні партії як суб'єкти виборчого процесу на місцевих виборах в Україні та державах-членах Європейського Союзу (порівняльно-правовий аналіз) / І. А. Портнов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 081 “Право” (галузь знань 08 “Право”). Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2020.У дисертаційній роботі проведено теоретично-прикладне дослідження місця і ролі політичних партій на місцевих виборах в Україні та державах Європейського Союзу. В роботі встановлено, що обов'язковою передумовою і визначальною ознакою демократичної, правової держави є проведення періодичних, вільних виборів, сутність яких полягає у формуванні представницьких органів публічної влади та зміні виборних посадових осіб на основі демократичних процедур виборчого процесу. Сам виборчий процес – це врегульований виборчим законодавством процес організації та проведення виборів представницьких органів публічної влади, який охоплює діяльність у визначеній законом послідовності виборчих дій (процедур) спеціально уповноважених суб'єктів з підготовки і проведення відповідних виборів, встановлення та оприлюднення їх результатів. Демократичний характер формування представницьких органів публічної влади визначається активністю участі громадян і політичних партій у цьому процесі.^UThesis for candidate degree in law (PhD) specialty 081 “Law” (08 Law”). Taras Shevchenko National University of Kyiv, Kyiv, 2020.The thesis involves a theoretical and applied study of the place and role political parties have in local elections in Ukraine and in the European Union. The thesis identifies that essential and decisive for being a democratic state governed by the rule of law is to have regular and free elections, which mission is to make the representative bodies of public authorities and to change the elected officials on the basis of democratic procedures of the election process. The election process itself is the process governed by the election laws, which involves the preparation and holding of elections of the representative bodies of public authorities and encompasses the activities that comply with the succession of the election-related actions (procedures) envisaged by the law, which are executed by the entities designated to prepare and hold the elections and to determine and disclose their results. The election process is characterized by the existence of technology infrastructure and form of implementing the constitutional principles of election preparation and safeguarding the voting rights of a human and an individual to the extent of the law-envisaged election actions and procedures that provide for exercising the political right of individuals to elect and be elected to the government and local self-government authorities.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Портніченко В. І. 
Механізми розвитку гіпометаболічного стану при гіпоксії та нові підходи до патогенетичної корекції гіпоксичних і метаболічних порушень / В. І. Портніченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню основних механізмів впливу різних видів гіпоксії на енергетичний обмін та визначенню нових підходів до патогенетичної корекції метаболічних порушень. Дослідження проведено на щурах лінії Вістар при впливі гострої, періодичної, хронічної гіпоксії, моделюванні первинної, респіраторної гіпоксії та іммобілізаційного стресу; охарактеризовано статеві та онтогенетичні відмінності. Клінічні дослідження проведено на добровольцях середнього та похилого віку, а також хворих з метаболічним синдромом, предіабетом, діабетом 1 і 2 типу, мешканцях рівнини та середньогір'я, при впливі гострої, хронічної, переривчастої інтервальної гіпоксії. Одержані результати свідчать, що основною реакцією на вплив різних видів гіпоксії є розвиток гіпометаболічного стану, пов'язаного з порушенням синтезу АТФ в клітинах. Встановлено, що ключову роль у його розвитку відіграє стабілізація факторів транскрипції HIF-1α і HIF-3α, які стимулюють активацію захисних і адаптивних генів, в тому числі, iNOS, MnSOD, кавеоліну-3, Akt, GLUT-1 i -4. Активуються стійкі до гіпоксії білки аеробної частини енергетичного обміну і гліколіз. Також внаслідок дії гіпоксії спостерігається мітохондріальна дисфункція, порушення роботи комплексу І, зниження окиснення НАД-залежних і домінування окиснення ФАД- залежних субстратів, розвиток окисного стресу та гіперглікемічної реакції. Комплексні зміни метаболічних параметрів вказують на спільні риси стрес-реактивних механізмів та відповіді на гіпоксію різного генезу. Встановлено фазовий характер змін метаболізму у відповідь на гіпоксію різного генезу та стрес. Гіпометаболічна фаза триває 5-9 діб в залежності від глибини і тривалості гіпоксичного стимулу. Після нетривалої перехідної фази розвивається гіперметаболічна фаза, яка характеризується значним зростанням енергетичного метаболізму і HIF-залежним обмеженням функції HIF-1. В мітохондріях зростає спряження окиснення з фосфорилюванням, відновлення функціонування комплексу 1 електронтранспортного ланцюга, домінування окиснення НАД-залежних субстратів над ФАД-залежними, зростання продукції АТФ, знижується теплопродукція. Відповідно до підвищення споживання кисню зростає функція зовнішнього дихання. Зростає експресія інсулінових рецепторів та транспортерів глюкози, розвивається гіпоглікемія, а при метаболічних порушеннях спостерігається покращення вуглеводного і ліпідного метаболізму. Через 16-18 днів розвивається адаптивна фаза, нормалізуються функціональні показники організму і встановлюється новий стан енергетичного обміну організму, при якому реакція на гіпоксичний або стресорний стимул зменшується або відсутня. Важливим результатом є встановлення факту, що на зміну фаз не впливає рівень готовності кисеньтранспортної системи до підвищення метаболічних потреб тканин, що є фактором ризику.Розроблені методи корекції та теоретичні висновки дозволяють рекомендувати призначення глюкокортикоїдних гормонів як складових патогенетичної терапії, що дозволяє відтермінувати настання гіперметаболічної фази, а також лікування наночастинками церію для корекції порушень у гіпометаболічній фазі.^UThe dissertation is devoted to the research of the main mechanisms of influence of different types of hypoxia on energy metabolism, and to create new approaches to pathogenetic correction of metabolic disorders. The study was performed in Wistar rats under the influence of acute, periodic, chronic hypoxia, simulation of primary, respiratory hypoxia and immobilization stress; gender and ontogenetic differences are characterized. Clinical trials have been performed in healthy middle-aged and elderly volunteers, as well as patients with metabolic syndrome, prediabetes, type 1 and 2 diabetes, plain and mid-mountain residents, under the influence of acute, chronic, intermittent interval hypoxia. The results showed that the main reaction to the influence of various types of hypoxia is the development of a hypometabolic state associated with impaired ATP synthesis in cells. Transcription factors HIF-1α and HIF-3α were identified as key molecules in this response, which stimulate the activation of protective and adaptive genes, including iNOS, MnSOD, caveolin-3, Akt, GLUT-1 and -4. Hypoxia-resistant proteins of the aerobic part of energy metabolism and glycolysis, and KATP channels are activated. Also, mitochondrial dysfunction, especially of complex I, decreased oxidation of NAD-dependent and the prevalence oxidation of FAD-dependent substrates, the development of oxidative stress and hyperglycemic reaction were found due to hypoxia. Complex changes in metabolic parameters indicate common features of stress-reactive mechanisms, and responses to hypoxia of different genesis. The phase nature of metabolic changes in response to hypoxia of various genesis and stress has been established. The hypometabolic phase lasts 5-9 days depending on the depth and duration of the hypoxic stimulus. After a short transition phase, a hypermetabolic phase develops, which is characterized by a significant increase in energy metabolism and HIF-3-dependent limitation of HIF-1 function. In mitochondria, the coupling of oxidation and phosphorylation increases, the functioning of complex 1 of the electron transport chain resumes, the oxidation of NAD-dependent substrates dominates over FAD-dependent ones, the ATP production rises, and heat production decreases. According to the increase in oxygen consumption, the respiration rises. The expression of insulin receptors and glucose transporters increases, hypoglycemia develops; in patients with metabolic disorders there is an improvement in carbohydrate and lipid metabolism. After 16-18 days, the adaptive phase develops, the functional parameters of the body are normalized, and a new state of energy metabolism of the body is established, in which the reaction to a hypoxic or stressful stimulus is reduced or absent. An important result is the establishment of the fact that the change of phases is not affected by the level of readiness of the oxygen transport system to increase the metabolic needs of tissues, which is a risk factor. The developed methods of correction and theoretical conclusions allow to recommend the appointment of glucocorticoid hormones as components of pathogenetic therapy, which allows to delay the onset of the hypermetabolic phase, as well as treatment with cerium nanoparticles to correct disorders in the hypometabolic phase.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Портний О. В. 
Ціннісно-орієнтоване управління економічним розвитком транспортної компанії / О. В. Портний. — Б.м., 2021 — укp.

Портний О. В. Ціннісно-орієнтоване управління економічним розвитком транспортної компанії. - Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису. Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 051 Економіка. - Державний університет інфраструктури та технологій Міністерства освіти і науки України, Київ, 2021. Дисертація присвячена питанням розробки теоретико-методичних засад і надання науково-практичних рекомендацій щодо ціннісно-орієнтованого управління економічним розвитком транспортної компанії. Встановлено, що загальні засади управління цінностями було закладено у концепції ціннісно-орієнтованого управління, становлення якої відбулося в 1980-1990-х рр., піковий інтерес спостерігався у 2003-2006 рр., а розвиток ще триває. Обґрунтовано необхідність розмежовувати терміни вартості і цінності. Досліджені, розвинуті та вдосконалені теоретичні основи становлення і взаємозв'язку понять «ціннісно-орієнтоване управління» та «ціннісно-орієнтоване мислення». Узагальнено основні моделі економічного розвитку та розвинуто класифікацію теорій фірми. Підкреслено, що специфічний зміст ціннісно-орієнтованого управління економічним розвитком компанії полягає в тому, що така бізнес-філософія концентрує методологію на питанні зростанні цінності бізнесу для стейкхолдерів. Встановлено, що економічний розвиток сучасних транспортних компаній відбувається в умовах формування двошвидкісного світу, урбанізації, сталості, перевантаженості та дефіциту інфраструктури, поширення електронної комерції, пришвидшення процесів оцифрування та цифрової трансформації, запровадження пандемічних обмежень. Мегатренди у довгостроковому горизонті визначатимуть економічний розвиток транспортних систем, але по різному впливатимуть на окремі транспортно-логістичні сегменти. Розвинуто методичні підходи ціннісно-орієнтованого управління економічним розвитком транспортної компанії. Для подальших досліджень ефективності управління процесами формування цінності транспортних компаній запропоновано використовувати такі показники як доходність, показник EBITDA, маржа за EBITDA, коефіцієнт поточної ліквідності, оборотність робочого капіталу, фінансова стійкість, економічна додана вартість із застосуванням прийомів порівняння та адаптованої матриці оцінки рівня ризиків. Встановлено, що у транспортно-логістичному секторі головними ринковими сегментами створення вартості є сегменти вантажних перевезень і логістики, аерокосмічна та оборонна галузь, сегменти надання послуг таксі та оренди транспортних засобів, високошвидкісного пасажирського магістрального транспорту та авіаційних перевезень пасажирів. Доведено, що в Україні рентабельність інвестованого капіталу не належить до показових критеріїв, оскільки існує практика заниження вкладеного капіталу, зокрема наслідок недостатнього рівня розвитку фондового ринку. Зростання доходу в компаніях складського господарства та допоміжної діяльності є вищим ніж в сегменті наземного і трубопровідного транспорту в середньому у два рази. Середня валова маржа в компаніях складського господарства та допоміжної діяльності є у вісім разів більшою ніж в компаніях наземного та трубопровідного транспорту; оборотність активів є більшою у чотири рази, що говорить про більшу капіталомісткість транспортного сегменту. Виявлено, що ключовими умовами збільшення вартості та створення цінності компаній транспортно-логістичного сектору економіки стають: фокусування на зростанні рентабельності інвестицій та рентабельності інвестованого капіталу; прийняття потужних стратегічних рішень та реалізація масштабних інвестиційних проектів; розробка і реалізація стратегій з максимальним урахуванням мегатрендів економічного розвитку. Виділено головні імперативи збільшення вартості та створення цінності транспортних компаній: гнучкість у розподілі ресурсів, збалансоване фінансування активів, цифрова трансформація, використання можливостей злиття, поглинання та співпраці, VUCA-yправління. Обгрунтовано необхідність інтеграції екологічних, соціальних і корпоративних критеріїв в механізм цінністо-орієнтованого управління економічним розвитком транспортних компаній. Виходячи із бізнес-філософії ESG-інтегрованого ціннісно орієнтованого управління удосконалено організаційно-економічний механізм транспортних компаній. На відміну від наявних, механізм утворено із взаємопов'язаних блоків, що описують систему забезпечення; теоретико-методичні засади; специфічні функції; напрями реалізації цінністо-орієнтованого управління. Удосконалено методичні засади вибору напрямів економічного розвитку транспортної компанії. Впровадження стратегії адаптації у транспортних компаніях є одним з ключових факторів забезпечення довгострокового сталого розвитку і виживання в сучасних ринкових умовах.^UPortny OV Management of economic development of the transport company on the basis of values. - Qualification of scientific work as a manuscript. The dissertation on competition of a scientific degree of the doctor of philosophy on a specialty 051 economy. - State University of Infrastructure and Technologies of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2021.Thesis is devoted to the development of theoretical and methodological provisions and the provision of scientific and practical recommendations for value management of economic development of the transport enterprise. It is established that the general provisions of value management were laid down in the concept of value-based management, which was established in the 1980s and 1990s with the greatest interest observed in 2003-2006, and its enrichment continues. The need to distinguish between terms of cost and value for stakeholders is justified. The theoretical bases of formation and interrelation of concepts "values-based management" and "values-based thinking" are researched, developed and improved. The basic models of economic development are generalized and the classification of theories of firms is expanded. Modern firm theories are presented as a set of models and approaches grouped into fundamental and applied theories. Value-based management refers to applied theories, which are generally presented as an environment for testing general theoretical positions and tools of fundamental theories of economic development of the company. It is emphasized that the specific content of value-oriented management of economic development of the company is that such a business philosophy focuses on the methodology of increasing the value of business for stakeholders. It is determined that the economic development of modern transport companies is influenced by the formation of a two-speed world, urbanization, sustainability, congestion and lack of infrastructure, the spread of e-commerce, accelerating digitalization and digital transformation, pandemic constraints. Mega-trends will determine the economic development of transport systems in the long run, but they will have different effects on specific transport and logistics segments. The methodical approaches of value management of economic development of the transport company are expanded. For further research on the effectiveness of value management of transport companies, it is proposed to use indicators such as profitability, EBITDA, EBITDA margin, current liquidity ratio, working capital turnover, financial stability, economic value added using comparison techniques and adapted risk assessment matrix. . It is established that in the transport and logistics sector the main market segments of value creation are the segments of freight and logistics, aerospace and defense, segments of taxi and vehicle rental services, high-speed passenger trunk transport and air passenger transport. It is proved that in Ukraine the return on invested capital does not belong to the indicative criteria, as there is a practice of underestimation of invested capital, in particular due to the insufficient level of stock market development. Revenue growth in warehousing and ancillary activities is twice as high as in the segments of land and pipeline transport. The average gross profit of companies in the warehousing and ancillary segments is eight times higher than in the companies of land and pipeline transport; asset turnover is four times higher, which indicates a higher capital intensity of the transport segment.It is revealed that the key conditions for creating and increasing a value of companies in the transport and logistics sector of the economy are focusing on increasing the return on investment and return on invested capital; making powerful strategic decisions and implementing large-scale investment projects; development and implementation of strategies with maximum consideration of megatrends of economic development. The main imperatives for creating and increasing value of transport companies are specified as: flexibility in resource allocation, balanced asset financing, digital transformation, use of mergers, acquisitions and cooperation, VUCA management. The necessity of integration of ecological, social and corporate indicators into the mechanism of value-based management for economic development of transport companies is substantiated. The methodical provisions for optimal selection of direction of economic development of a transport company are improved. The developed toolkit of value based management involves the construction of optimistic, predictable, adaptive scenarios based on general economic and specific factors that determine the specificities of economic activity and the relationship of financial and non-financial performance in the system of value-based management of transport companies.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Завгородній М. О. 
Перебудова зовнішнього дихання і енергетичного метаболізму у щурів при гіпоксії та інсулінорезистентності: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / М. О. Завгородній. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню змін патерну дихання і газообміну та енергетичного метаболізму печінки за умов гіпоксії та резистентності до інсуліну, а також ролі кальцієвих механізмів, залучених у відповідь організму на гіпоксію при інсулінорезистентності. Інсулінорезистентність відтворена у щурів утриманням на двотижневій високожировій дієті із вмістом жирів 58% від загальної калорійності. Одноразовий вплив гіпобаричної гіпоксії моделювали за допомогою барокамери. У якості блокатора повільних кальцієвих каналів використовували верапаміл у загальноприйнятій дозі 1 мг/кг. Проводили дослідження зовнішнього дихання та газообміну методами пневмотахографії та масспектрографії, досліджували окиснювальну функцію мітохондрій методом Чанса у гомогенатах печінки. Ультраструктуру легень і печінки досліджували методом електронної мікроскопії, вимірювали показники про- та антиоксидантного гомеостазу в тканині печінки: вміст реактивних продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-РП) і відновленого глутатіону, активність каталази та Cu-Zn-супероксиддисмутази. Встановлено, що вплив гіпоксії на щурів із інсулінорезистентністю викликаною високожировою дієтою, навідміну від щурів без інсулінорезистентності, збільшує споживання кисню організмом, внаслідок чого спостерігається перебудова патерну дихання, зростає вентиляція легень і роботи всієї системи транспорту кисню. Виявлено, що кальцієві механізми за гіпоксичних умов залучені у регуляцію мітохондріального дихання через перемикання енергетичного метаболізму печінки на жирові субстрати окиснення. У інсулінорезистентних щурів блокада повільних кальцієвих каналів вірогідно стимулює дихання у спокої (V2) при окисненні НАД-залежних субстратів, АДФ-стимульоване дихання (V3) і контрольоване дихання (V4) при окисненні ліпідного субстрату пальмітоїлу, а також пригнічує ефективність мітохондріального дихання (V3/V4) порівняно з контролем. Також виявлено, що ефект блокади повільних кальцієвих каналів на енергетичний метаболізм в печінці при гіпоксії та інсулінорезистентності є більшим, ніж за нормоксичних умов. Блокада повільних кальцієвих каналів нормалізує про- та антиоксидантний гомеостаз у печінці інсулінорезистентних щурів при гіпоксії: спостерігається зниження рівня активних продуктів тіобарбітурової кислоти (ТБК-АП), нормалізується рівень відновленого глутатіону та активність каталази, водночас активність Cu-Zn-супероксиддисмутази знижується. Таким чином, блокада повільних кальцієвих каналів чинить протективний вплив на зовнішнє дихання і енергетичний метаболізм при інсулінорезистентності та при впливі гіпоксії на організм щурів.^UThe dissertation is devoted to the study of changes in respiratory pattern, gas exchange and energy metabolism of the liver under conditions of hypoxia and insulin resistance and the role of calcium mechanisms involved in the response of the body to hypoxia in insulin resistance. Insulin resistance was modeled by feeding rats a fatty diet for two weeks. The diet consisted of 58% of total calories from fat. Single exposure to hypobaric hypoxia was simulated using a hypobaric chamber. Verapamil, a blocker of L-type calcium channels, was administered at a standard dose of 1 mg/kg. External respiration and gas exchange were analyzed by pneumotachography and mass spectroscopy, and mitochondrial oxidative function was assessed in liver homogenates by Chance method. Electron microscopy was used to study the ultrastructure of the lungs and liver. In addition, pro- and antioxidant homeostasis indicators were measured in the liver tissue, including the levels of thiobarbituric acid active products (TBA-AP) and reduced glutathione, as well as the activities of catalase and Cu-Zn superoxide dismutase. It has been shown that hypoxia has a greater effect on rats with insulin resistance caused by a high fat diet than on rats without insulin resistance, resulting in increased oxygen consumption by the body, which leads to a reorganization of the breathing pattern and an increase in pulmonary ventilation and work of the entire oxygen transport system. It has been discovered that calcium mechanisms play a role in the regulation of mitochondrial respiration under hypoxic conditions by shifting the energy metabolism in liver to substrates of fatty acid oxidation. In insulin-resistant rats, blocking L-type calcium channels appears to stimulate resting respiration (V2) during the oxidation of NAD-dependent substrates, ADP-stimulated respiration (V3), and controlled respiration (V4) during the oxidation of the lipid substrate palmitoyl. Additionally, it suppresses the efficiency of mitochondrial respiration (V3/V4) compared to control. The effect of blocking slow calcium channels on energy metabolism in the liver has been found to be greater during hypoxia and insulin resistance than under normoxic conditions. Blockade of L-type calcium channels normalizes pro- and antioxidant homeostasis in the liver of insulin-resistant rats under hypoxia. The study found a decrease in thiobarbituric acid active products (TBK-AP) levels, normalization of reduced glutathione levels and catalase activity, and a decrease in Cu-Zn superoxide dismutase activity. Thus, blockade of L-type calcium channels has protective effects on respiration and energy metabolism in rats with insulin resistance under hypoxic conditions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Алієв Р. Б. 
Лептинзалежні механізми мітохондріальної дисфункції при коморбідному перебігу запалення в легенях та метаболічних розладів.: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / Р. Б. Алієв. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертація присвячена визначенню ролі лептинзалежної регуляції у порушеннях функції мітохондрій при ЛПС-індукованому запальному процесі в легенях на тлі експериментальних метаболічних розладів. В експериментах на 144 дорослих щурах-самцях Вістар з використанням патофізіологічних (моделювання запального процесу та його коморбідного перебігу на тлі інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу), фізіологічних (дослідження параметрів зовнішнього дихання та газообміну, полярографічне визначення функціональної активності мітохондрій), біохімічних (визначення параметрів вуглеводного та ліпідного обміну), морфологічних (ультраструктурні дослідження зразків тканин), молекулярно-біологічних (визначення експресії білків) та статистичних методів дослідження встановлено роль лептинзалежної регуляції у порушеннях функції мітохондрій при коморбідному перебігу ЛПС-індукованого запального процесу і експериментальних метаболічних розладів.Одержані результати характеризуються науковою новизною. Розроблено експериментальну модель коморбідного перебігу у щурів ЛПС-індукованого запального процесу на тлі інсулінорезистентності, викликаної вживанням високожирової дієти, та цукрового діабету 2 типу (ЦД2). Вперше встановлено, що ЛПС-індуковане запалення в легенях на тлі інсулінорезистентності та цукрового діабету 2 типу характеризується прогресивними порушеннями ультраструктури аерогематичного бар’єру легень, газообміну, структури і функції мітохондрій, параметрів вуглеводного і ліпідного метаболізму.Встановлено, що запальний процес в легенях супроводжується пригніченням мітохондріального дихання, зменшенням спряження окиснення і фосфорилювання, що може призводити до нестачі АТФ. При запаленні на тлі інсулінорезистентності відбувається компенсаторне відновлення процесів окиснення на комплексах І і ІІ електронтранспортного ланцюга (ЕТЛ) мітохондрій, однак для окисного фосфорилювання більш ефективно використовуються ліпідні субстрати та піруват. При коморбідному перебігу з ЦД2 запальний процес, навпаки, супроводжується поглибленням розладу енергетичного метаболізму.Вперше охарактеризовано порушення лептинзалежних механізмів регуляції енергетичного метаболізму при ЛПС-індукованому запальному процесі в легенях на тлі метаболічних розладів. Встановлено гальмівну функцію лептину на мітохондріальне дихання в нормі і при моделюванні інсулінорезистентності при використанні різних метаболічних субстратів, яка опосередковувалася лептиновими рецепторами мітохондрій. Виявлено, що ЛПС-індуковане запалення супроводжується зростанням експресії лептину в легенях і печінці і водночас редукцією лептинзалежної регуляції швидкості окисного фосфорилювання на комплексі І ЕТЛ, а при інсулінорезистентності – на комплексах І і ІІ ЕТЛ, в останньому випадку виявлено також редукцію експресії лептину і лептинових рецепторів. Ці зміни обумовлюють порушення лептинзалежної регуляції у легенях і меншою мірою, у печінці, при коморбідному перебігу запального процесу і метаболічних розладів.Одержані результати мають фундаментальне і практичне значення. Охарактеризовано роль лептинзалежної регуляції функції мітохондрій у патогенезі запального процесу в легенях та метаболічних розладів при їх коморбідному перебігу. Встановлено механізми, що сприяють нестачі енергетичного метаболізму і, внаслідок цього, обтяженню патологічного процесу при коморбідному перебігу цих захворювань. Це надає підстави для розробки патогенетичних методів лікування, спрямованих на компенсацію енергетичного метаболізму, зменшення мітохондріальної дисфункції і покращення прогнозу у пацієнтів з цією тяжкою коморбідною патологією. Одержані результати можуть використовуватися в науковій, освітній сфері, а також у клінічній медицині з метою доповнення патофізіологічних відомостей і покращення лікування хворих із вищезазначеними поширеними тяжкими захворюваннями.^UThe dissertation is devoted to determining the role of leptin-dependent regulation in mitochondrial dysfunction in LPS-induced inflammatory process in the lungs against the background of experimental metabolic disorders.In experiments on 144 adult male Wistar rats using pathophysiological (modeling the inflammatory process and its comorbid course against the background of insulin resistance and type 2 diabetes mellitus), physiological (examination of the parameters of external respiration and gas exchange, polarographic determination of the functional activity of mitochondria), biochemical (determination of the parameters of carbohydrate and lipid metabolism), morphological (ultrastructural examination of tissue samples), molecular-biological (determination of protein expression) and statistical research methods, the role of leptin-dependent regulation in mitochondrial dysfunction in the comorbid course of LPS-induced inflammatory process and experimental metabolic disorders has been established.The obtained results are characterized by scientific novelty. The experimental model of the comorbid course of the LPS-induced inflammatory process in rats against the background of insulin resistance caused by the use of a high-fat diet and type 2 diabetes (T2D) has been developed. It has been established for the first time that LPS-induced inflammation in the lungs against the background of insulin resistance and T2D is characterized by progressive disorders of the ultrastructure of the aerogematic barrier of the lungs, gas exchange, the structure and function of mitochondria, parameters of carbohydrate and lipid metabolism.It has been established that the inflammatory process in the lungs is accompanied by inhibition of mitochondrial respiration, a decrease in the coupling of oxidation and phosphorylation, which can lead to a lack of ATP. During inflammation against the background of insulin resistance, there is a compensatory recovery of oxidation processes on complexes I and II of mitochondrial electron transport chaine (ETC), however, lipid substrates and pyruvate are used more effectively for oxidative phosphorylation. In the case of a comorbid course with T2D, the inflammatory process, on the contrary, is accompanied by a deepening of the disorder of energy metabolism.For the first time, a violation of leptin-dependent mechanisms of regulation of energy metabolism during LPS-induced inflammatory process in the lungs against the background of metabolic disorders was characterized. The inhibitory function of leptin on mitochondrial respiration in normal conditions and in modeling of insulin resistance using various metabolic substrates, which was mediated by mitochondrial leptin receptors, was established. It was found that LPS-induced inflammation is accompanied by an increase in leptin expression in the lungs and liver and, at the same time, a reduction in leptin-dependent regulation of the rate of oxidative phosphorylation on complex I ETС, but in case of insulin resistance - on complexes I and II ETС, in the latter case, the expression of leptin and leptin receptors was also reduced. These changes cause a violation of leptin-dependent regulation in the lungs and, to a lesser extent, in the liver, under the comorbid course of the inflammatory process and metabolic disorders.The obtained results have fundamental and practical significance. The role of leptin-dependent regulation of mitochondrial function in the pathogenesis of the inflammatory process in the lungs and metabolic disorders in their comorbid course has been characterized. The mechanisms contributing to the lack of energy metabolism and, as a result, the aggravation of the pathological process in the comorbid course of these diseases have been established. This provides grounds for the development of pathogenetic treatment methods aimed at compensating energy metabolism, reducing mitochondrial dysfunction, and improving prognosis in patients with this severe comorbid pathology. The obtained results can be used in the scientific, educational sphere, as well as in clinical medicine in order to supplement pathophysiological information and improve the treatment of patients with the above-mentioned common serious diseases.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського