Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (259)Книжкові видання та компакт-диски (199)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=ЗАЄЦЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Заєць Н.А. 
Автоматизоване управління колонною дифузійною установкою з використанням принципів координації та адаптації: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.07 / Н.А. Заєць ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Створено автоматизовану систему керування з використанням алгоритмів координації й адаптації з метою підвищення техніко-економічних показників функціонування колонної дифузійної установки (КДУ) цукрового заводу та зменшення витрат енергоносіїв. Проведено системний аналіз об'єкта, виділено підсистеми, які характеризують технологічні процеси в КДУ й обгрунтовано шляхи підвищення ефективності їх взаємодії. Розроблено алгоритми та структуру системи керування КДУ з використанням методів координації й адаптації. Запропоновано комплекс математичних моделей для визначення ефективності процесу екстрагування, досліджено статичні та динамічні режими та їх вплив на показники роботи дифузійної установки. Створено інформаційне та програмне забезпечення підсистем координації й адаптації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л840.3-5-05 +
Шифр НБУВ: РА357188

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Заєць І.М. 
Вдосконалення технології створення координатної основи для забезпечення загальнодержавного картографування України: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.24.04 / І.М. Заєць ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Львів, 2004. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено якісні та кількісні характеристики просторових деформацій існуючої астрономо-геодезичної мережі України. Проведено аналіз точності перетворення координатних систем. Запропоновано оригінальну та економічно вигідну методику перетворення координат пунктів існуючої локальної геодезичної мережі у загальноземну систему. Розроблено технологію підвищення точності державної координатної основи для спеціальних задач делімітації та демаркації державного кордону. Проведено експериментальний аналіз створення координатної основи для окремих районів території України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д17(4УКР) в641.8 +
Шифр НБУВ: РА331553

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Заєць Ю.М. 
Вибір тактики спеціалізованої допомоги та диспансерного спостереження хворих на рак сечового міхура на підставі прогностичних критеріїв перебігу захворювання: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.06 / Ю.М. Заєць ; Держ. установа "Ін-т урології АМН України". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Встановлено кореляційний зв'язок між ступенем ризику несприятливих результатів хірургічного лікування хворих на рак сечового міхура та клінічними проявами захворювання, функціональним станом нирки, глибиною інвазії пухлини та радикальністю лікувальної методики. Обгрунтовано диференційований підхід щодо медичної реабілітації хворих на рак сечового міхура, на підставі якого виділено три групи ризику щодо перебігу захворювання за показниками клініко-лабораторних, топографічних і морфологічних даних. Створено евристичну модель ефективності діагностично-лікувальних заходів післяопераційної медичної реабілітації хворих на рак сечового міхура, що дозволяє об'єктивно оцінювати зміни визначених критеріїв їх результатів. Досліджено особливості захворюваності та поширеності раку сечового міхура серед населення України. Встановлено зростання даних показників серед обох статей з перевагою жіночої, різну інтенсивність збільшення їх рівнів за регіонами й областями з випередженням темпу приросту поширеності, а також збереження виявленого характеру змін за даними прогнозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.695.6-59 +
Шифр НБУВ: РА357065

Рубрики:

      
4.

Заєць О. М. 
Екзистенціально-феноменологічна концепція свідомості Ж.-П. Сартра (історико-філософський аналіз): автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.05 / О. М. Заєць ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2010. — 17 с. — укp.

Досліджено змістовні характеристики сартрівської екзистенціально-феноменологічної концепції свідомості. Охарактеризовано рівні її конституювання. Зроблено висновок про її первинний, позаособистісний, трансцендентний, презентабельний, синхронічний характер. Доведено, що теорія уяви й емоцій Сартра є радикалізацією антипсихологічної, антифізикалістської установки феноменологічного проекту. "Буття в собі", "буття для себе" та "буття для іншого" показано як цілісний феноменологічний комплекс, який розкриває онтологічну структуру свідомості як ніщо в модусах тривоги, відчаю тощо, аксіологічним виміром якої є поняття mauvaise foi. Виявлено значення сартрівської екзистенціально-феноменологічної концепції свідомості для європейської філософії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4ФРА)6-663.4
Шифр НБУВ: РА373368 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Заєць І.Є. 
Модифікація мінерального живлення рослин за допомогою консорціуму бактерій: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.20 / І.Є. Заєць ; Ін-т молекуляр. біології та генетики НАН України. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Розроблено бактерійний консорціум багатоцільового використання для вирощування рослин за умов низької біодоступності поживних елементів та високого вмісту важких металів. Завдяки застосуванню даного консорціуму установлено різний вплив на біодоступність хімічних елементів та їх накопичення рослинами Tagetes patula L. та Glycine max L. залежно від типу субстрату (мінерального чи органічного) та вмісту у ньому металів. Консорціум знижує біодоступність важких металів у субстраті за їх вмісту у межах 1 - 10 ГДК, однак підвищує - за екстремальної токсичності (100 ГДК кадмію). Виявлено, що бактерії впливають на співвідношщення та перерозподіл важких металів у органах рослин, внаслідок чого відбувається формування бар'єра на шляху транспорту токсичних елементів з коренів у пагін, а також стимулюють роботу антиоксидантних систем рослин. Показано можливість використанння бактерійного консорціуму комплексної дії у рослинництві на техногенно забруднених грунтах та на мінеральних субстратах. Консорціум може бути рекомендований для фіторемедіації забруднених грнунтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*871 + П127.316 +
Шифр НБУВ: РА361606

Рубрики:

      
6.

Заєць 
Обгрунтування параметрів сошників зернових сівалок: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / Максим Леонідович Заєць ; Вінницький держ. аграрний ун-т. — Вінниця, 2009. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.413.1-12
Шифр НБУВ: РА366126

Рубрики:

      
7.

Заєць В. В. 
Особливості неонатальної адаптації новонароджених від матерів з токсоплазмовою інфекцією (діагностика та лікування): автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / В. В. Заєць ; Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Вперше встановлено особливості перебігу періоду неонатальної адаптації у новонароджених від матерів з токсоплазмовою інфекцією. Одержано нові дані про імуногістохімічні особливості структур плаценти, особливості нейросонографічної картини структур головного мозку й особливості неспецифічної резистентності організму новонароджених. Розроблено комплекс нових діагностичних критеріїв внутрішньоутробного інфікування новонароджених токсоплазмовою інфекцією. Доведено необхідність дослідження плаценти в перші години після пологів для ранньої діагностики токсоплазмової інфекції у новонароджених за допомогою непрямого стрептавидін-пероксидазного методу виявлення рівня експресії антигенів ІЛ-6. Розроблено та впроваджено в практику комплекс лікувальних заходів з використанням специфічного імуноглобуліну проти Toxoplasma gondii для лікування токсоплазмової інфекції у новонароджених.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.216.517.58 + Р716.212.21 + Р733.3
Шифр НБУВ: РА373061 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Заєць В.Б. 
Остеоартроз колінних суглобів у жінок в пері- та постменопаузальному періоді, особливості діагностики та лікування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / В.Б. Заєць ; АМН України. Ін-т травматології та ортопедії. — К., 2006. — 31 с. — укp.

Визначено особливості структурно-функціонального стану кісткової тканини (за показниками ультразвукової денситометрії) залежно від стадії остеоартрозу колінного суглоба та тривалості постменопаузального періоду. Уперше в Україні запропоновано кількісний спосіб і пристрій для діагностики гонартрозу з використанням комп'ютеризованої рентгеностеоденситометрії, які дозволяють об'єктивно оцінювати рентгенограми та стандартизувати одержані результати. Запропоновано диференційований підхід до лікування остеоартрозу залежно від вираженості клініко-рентгенологічних проявів, структурно-функціонального стану кісткової тканини, особливостей перебігу та тривалості постменопаузального періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.285.4 + Р712.59-52 +
Шифр НБУВ: РА341875

Рубрики:

      
9.

Заєць 
Право вільного використання об'єктів авторського права за цивільним законодавством України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Олександр Віталійович Заєць ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)33
Шифр НБУВ: РА366075

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Заєць А.П. 
Правова держава в Україні: концепція і механізми реалізації: Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / А.П. Заєць ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 36 с. — укp.

Робота присвячена дослідженню поняття, сутності правової держави, проголошеної Конституцією України, гарантування правового характеру держави і державної влади в сучасних умовах. Вивчається природа права та вплив на його формування суспільства і держави. На основі ідеї народного суверенітету та визнання народу єдиним джерелом влади обгрунтовується розуміння права як норм, легітимованих суспільством, в силу чого держава набуває вигляду публічно-правового союзу народу, а право стає основою такого союзу. Аналізуються принципи правової держави, у т. ч. верховенства права, поділу влади, зв'язаності держави правами й свободами людини й громадянина, юридичної форми діяльності органів державної влади та інституціоналізованості влади. Досліджується рівень реалізації принципів правової держави у реальній державно-правовій практиці. Оцінюється правовий характер Конституції та законів держави, які складають нормативно-юридичну основу суспільства. На основі нормативного і фактологічного матеріалу розглядаються правові, організаційні, процедурні і техніко-юридичні форми утримання влади в рамках закону, у тому числі, пов'язані з відповідальністю держави та її органів перед особою і суспільством, правом громадян на оскарження рішень, дій чи бездіяльності посадових осіб. Увага зосереджується також на напрямах подальшого розвитку українського парламентаризму, обгрунтуванні необхідності розширення демократичних форм участі населення у прийнятті рішень органами державної влади та посилення громадського впливу на вироблення цих рішень, вдосконаленні демократичних процедур підготовки та прийняття актів державних органів, гарантування незалежності суду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4Укр)64 + Х003(4Укр)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Заєць О.І. 
Правові аспекти земельної реформи в Україні: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.06 / О.І. Заєць ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20. с. — укp.

Захищаються нові наукові положення: правове забезпечення здійснення земельної реформи як перманентного процесу у житті суспільства і держави у їх взаємодії з природою; юридичні ознаки поняття земельної реформи та її змісту; загальна мета та завдання земельної реформи. Обгрунтовується існування комплексного та універсального правового інституту - правового забезпечення земельної реформи як одного з центральних інститутів земельного права і законодавства. Обгрунтовуються пропозиції щодо суттєвого вдосконалення законодавства України у сфері земельної реформи шляхом включення розділів "Правове забезпечення земельної реформи" та "Перехідні положення" у запропонованій у юридичній літературі Кодекс законів про землю, а також щодо застосування заходів юридичної відповідальності за правопорушення у цій сфері.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х859(4УКР)1

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Заєць А.П. 
Продуктивна дія зерна сої та кормових бобів нової технології обробки при дорощуванні та відгодівлі свиней: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / А.П. Заєць ; Львів. Нац. ун-т ветеринарн. мед. та біотехнол. ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 19 с. — укp.

Вперше розроблено та запатентовано "Спосіб знешкодження антипоживних речовин в зерні сої та кормових бобів". Проведено вивчення продуктивної дії, перетравності основних поживних речовин, якості м'яса та шпику. Встановлено, що використання обробленого зерна сої за розробленою технологією в годівлі свиней і відгодівлі в кількості 23 - 36 % від потреби протеїну в раціоні сприяє одержанню середньодобових приростів живої маси. Вивчено хімічний склад і продуктивну дію зерна сої та кормових бобів підготовлених до згодування за розробленою технологією. Вивчено вплив сої та кормових бобів, нової технології обробки на забійні якості, біохімічні показники крові та ліпідного обміну в організмі свиней, на морфо-і гістоструктуру внутрішніх органів, фізико-хімічні показники м'яса та шпику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.21 +
Шифр НБУВ: РА364343

Рубрики:

      
13.

Заєць С. С. 
Соціальна адаптація знедолених дітей у притулках і сирітських будинках (друга половина XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.05 / С. С. Заєць ; Луган. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — Луганськ, 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність соціальної адаптації - процесу, що забезпечує сприйняття та прийняття індивідом норм, цінностей, правил життя соціального середовища, підготовку до самостійної життєдіяльності та працевлаштування. Досліджено її соціальний і педагогічний аспекти стосовно дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. З'ясовано категорії дітей, які належать до соціальної групи знедолених. Простежено генезис становлення соціальних інститутів опікування знедоленими дітьми. Охарактеризовано мережу дитячих притулків і сирітських будинків, основні цілі їх діяльності, типи внутрішньої організації в даний період. Визначено зміст, форми та засоби соціальної адаптації знедолених дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч312.3(4УКР)52 + С5*423.121*328.934
Шифр НБУВ: РА372722 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Заєць І. В. 
Механізм експресії, регуляція активності та функціональне значення у клітині нової ізоформи кінази рибосомного білка S6 – p60-S6K1. / І. В. Заєць. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена вивченню механізмів експресії, особливостей регуляції та функціональної ролі в клітині нової ізоформи S6 кінази 1 – p60-S6K1. В результаті роботи було встановлено, що експресія р60-S6K1 може відбуватися щонайменше з двох різних транскриптів: домінантного S6K1 транскрипту через альтернативну трансляцію з третього стартового кодону та/або транслюватися на основі специфічного р60-S6K1 транскрипту. Було визначено, що ізоформа p60-S6K1 виявляє кіназну активність, активність якої може бути конститутивною або мітоген-регульованою в залежності від типу клітини. Показано, що в клітинах HEK-293, на відміну від клітин MCF-7, p60-S6K1 не підлягає фосфорилюванню за ключовими для кіназної активності сайтами Thr229 та Thr389 і, таким чином, не відповідає на сигнали від mTORC1-залежного сигнального шляху. Показано, що ізоформа р60-S6К1 здатна позитивно регулювати проліферацію та міграцію клітин HEK-293. Виявлено, що в залежності від типу клітин p60-S6K1 здатна виконувати незалежну від S6K1 функцію, виступаючи у ролі ініціатору програми епітеліально-мезенхімального переходу в клітинах MCF-7. Співвідношення експресії ізоформ S6K1, р60- та р70-S6К1, потенційно може слугувати діагностичним маркером пухлинних клітин, в яких відбувся епітеліально-мезенхімальний перехід.^UThe thesis is devoted to the study of mechanisms of expression and regulation, and functional significance in a cell of the novel ribosomal protein S6 kinase 1 isoform - p60-S6K1. It was established that expression of p60-S6K1 can result from at least two different transcripts: the predominant S6K1 transcript via alternative translation using the third in-frame start codon and/or specific p60-S6K1 transcript. The data revealed that the p60-S6K1 isoform possesses kinase activity that can be either constitutive or mitogen-regulated depending on a cell type. Results demonstrated that p60-S6K1 is not subjected to phosphorylation on critical-for-kinase-activity sites Thr229 та Thr389 and, therefore, does not respond to mTORC1-dependent signaling. The p60-S6K1 isoform was shown to be able to exert positive effect on cell proliferation and migration in HEK-293 cells. It was revealed that p60-S6K1 can perform S6K1-independent function of initiation of the epithelial-mesenchymal transition in MCF-7 cells. The ratio of p60- and p70-S6K1 expression can be considered as a prospective diagnostic marker of cancer cells undergone the epithelial-mesenchymal transition.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Заєць Н. А. 
Наукові основи керування електротехнічними комплексами неперервних виробництв із прогнозуванням нештатних ситуацій / Н. А. Заєць. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню важливої актуальної науково-прикладної проблеми створення методів прогнозування для запобігання виникнення нештатних ситуацій шляхом розроблення та впровадженнясистеми ефективного функціонування електротехнічних комплексів харчових виробництв з урахуванням їх особливостей як взаємопов'язаних організаційнотехнологічних систем, що направлено на підвищення енергоефективності, ресурсоощадження та продуктивності.Для визначення ефективних стратегій досягнення цільових критеріїв функціонування підприємства на основі виконаних теоретичних і експериментальних досліджень розроблено нові факторно-цільові моделіелектротехнічного комплексу харчових виробництв. Обґрунтовано формалізований процес формування комплексної програми технічного обслуговування та ремонту обладнання з використанням підсистемпрогнозування надійності первинних вимірювальних перетворювачів та електродвигунів. Вирішено оптимізаційну задачу розмірності простору вхідних параметрів моделі прогнозування надійності електродвигунів та розроблено математичні моделі прогнозування надійності електродвигунів, які дають змогу в оперативному режимі виявити дефекти, контролювати стан машин та прогнозувати термін їх роботи. Розвинуто ресурсно-процесний підхід скорочення тривалості машинного часу реалізації добової виробничої потужності підприємства, що дозволяє підвищити енерго- та ресурсоефективність харчових виробництв. Реалізовано стратегію вибору типу системи керування технологічним процесом для забезпечення стійкості в умовах виникнення нештатних ситуацій із використанням в нештатному режимі робастних систем керування. Побудовано сценарно-когнітивну модель для визначення ефективних стратегій та сценаріїв функціонування електротехнічного комплексу харчових виробництв і прогнозу його поведінки за різних керуючих впливів. У результаті проведених досліджень запропоновано нову стратегію узагальнення експертної оцінки взаємовпливів концептів на основі методів кластерного аналізу.Проведено систематизацію параметрів стоків для різнопрофільних підприємств харчового сегменту, створено перелік забруднювачів і визначено способи доведення їх до гранично допустимих концентрацій. Встановлено взаємозв'язок витрат електроенергії електротехнологічного комплексу очищення стоків харчових виробництв у залежності від типу підприємства та об'єму стічних вод із застосуванням за залпових викидів стічних вод блоку утилізації.Науково обґрунтовано нову узагальнену структуру системи керування із функцією прогнозування та розроблено її алгоритмічно-програмне забезпечення, що дає змогу впровадження системи на різнопрофільних підприємствах харчової промисловості, оперативної оцінки взаємовпливів між станом та параметрами роботи електротехнічного комплексу та дозволяє підвищити енергоефективність, ресурсоощадження та продуктивність виробництва.^UThe dissertation is devoted to the decision of the important actual scientific and applied problem of creating forecasting methods for prevention of occurrence of abnormal situations by developing and implementing a system of efficient functioning of electrical engineering complexes of food industries taking into account their features as interrelated organizational and technological systems aimed at increasing energy efficiency, resource conservation and performance.To determine the effective strategies for achieving the target criteria for the functioning of the enterprise, based on the performed theoretical and experimental research, new factor-purpose models of the electrical complex of food production are designed. The formalized process of forming a comprehensive program of maintenance and repair of equipment, based on the principles of service on the basis of reliability, is grounded using subsystems for predicting the reliability of primary measuring converters and motors. The optimization problem for the dimension of the space of the input parameters of the prediction model for the reliability of the electric motors is solved and mathematical models for predicting of reliability of electric motors are developed, which in the operational mode allows to detect defects, control the state of machines and predict the term of their work. A resource-process approach to reduce the machine time of the implementation of daily production capacity of the enterprise is developed, which allows to increase the energy and resource efficiency of food production. А strategy of choosing the type of control system for the technological process for ensuring stability in the conditions of occurrence of abnormal situations with the use in the non-regular mode of robust control systems is implemented. A scenariocognitive model for establishing effective strategies and scenarios of the functioning of the electrical engineering complex of food industries and its behavioral forecast forvarious control influences was constructed. As a result of the conducted researches a new strategy of generalization of expert estimation of mutual influence of concepts on the basis of methods of cluster analysis is proposed.The systematization of wastewater parameters for diversified food segment enterprises was made, a list of pollutants was created and methods for bringing them to limit-permissible concentrations were determined. The interconnection of electricity consumption of the electrotechnological complex of sewage treatment of food industries depending on the type of the enterprise and the volume of waste water with the use of volley wastewaters of the utilization unit, which enables to determine in operational mode energy and economic indicators of the functioning of such a complex, is determined.The new generalized structure of the control system with the prediction function was scientifically substantiated and its algorithmic software was developed, which enables the introduction of the system at diverse enterprises of the food industry, the operational assessment of the interactions between the state and parameters of the electrical engineering system and allows to increase energy efficiency, resource conservation and productivity of production.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Фундират К. С. 
Насіннєва продуктивність сортів тритикале озимого залежно від удобрення на зрошуваних землях Південного Степу України / К. С. Фундират. — Б.м., 2020 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси формування насіннєвої продуктивності сортів тритикале озимого залежно від удобрення на зрошуваних землях Південного Степу України. Мета – дослідити та визначити закономірності формування насіннєвої продуктивності нових сортів тритикале озимого залежно від їх біологічного потенціалу, системи удобрення та розробити комплекс технологічних заходів виробництва насіння з високими сортовими, посівними якостями та врожайними властивостями на зрошуваних землях Південного Степу України. Методи – загальнонаукові методи – аналізу, синтезу, моделювання. Спеціальні – польовий (оцінка схожості насіння, визначення біометричних показників та елементів формування агроценозу, врожаю зерна і насіння культури); лабораторний (агрохімічний аналіз рослин, вологість ґрунту, визначення елементів структури врожаю та посівних, врожайних і технологічних якостей насіння); порівняльно-розрахунковий (визначення економічної ефективності); статистичний (оцінка достовірності отриманих експериментальних даних, визначення кореляційних зв'язків). Результати – встановлено, що на зрошуваних темно–каштанових землях Південного Степу України для отримання врожайності кондиційного насіння сортів тритикале озимого на рівні 5,0 т/га, з кращими посівними властивостями та високим рівнем рентабельності виробництва, необхідно: використовувати високоврожайні сорти середньостиглої групи Богодарське, Раритет і Букет. Перевагу надавати сорту Богодарське, що забезпечує найвищу врожайність зерна, насіння та коефіцієнт розмноження; для прискореного розмноження насіння сортів тритикале озимого необхідно вносити в системі передпосівного обробітку ґрунту N60P60 з послідуючим ранньовесняним підживленням N30 (КАС); проводити обприскування посівів по завершенні фази «кущення» мікродобривом Нановіт мікро (2 л/га). Новизна – вперше на зрошуваних землях Південного Степу України науково обґрунтовано закономірності формування насіннєвої продуктивності, посівних, врожайних і технологічних властивостей насіння та визначено коефіцієнт розмноження тритикале озимого залежно від генетичних особливостей сортів та елементів технології вирощування. Наукова цінність – встановлено економічно доцільну систему удобрення, теоретичні та практичні результати наукового дослідження надали можливість розробити патент на корисну модель та науково–практичні рекомендації з агротехнологічних прийомів догляду за посівами тритикале озимого на зрошуваних землях Південного Степу України. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – processes of formation of seed productivity of winter triticale varieties depending on fertilizer on irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine. Aim – to study and determine the formation patterns of seed productivity of new varieties of winter triticale depending on their biological potential, fertilizer system and develop a set of technological measures for seed production with high varietal, sowing qualities and yield properties on irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine. Methods – general scientific methods - analysis, synthesis, modeling. Special - field (assessment of seed germination, determination of biometric indicators and elements of agrocenosis formation, grain and seed crop yield); laboratory (agrochemical analysis of plants, soil moisture, determination of elements of crop structure and sowing, yield and technological qualities of seeds); comparative and calculated (determination of economic efficiency); statistical (assessment of the reliability of experimental data obtained, determination of correlations). Results – It is established that in the irrigated dark-chestnut lands of the Southern Steppe of Ukraine, in order to obtain the yield of conditioned seeds of winter triticale varieties at the level of 5.0 t/ha, with better sowing properties and high production profitability, it is necessary to: use high-yielding varieties of medium-ripe group Bogodarske, Raritet and Buket. Preference should be given to the Bogodarske variety, which provides the highest grain yield, seeds and reproduction rate; for accelerated propagation of seeds of winter triticale varieties it is necessary to apply N60P60 in the system of pre-sowing tillage with the subsequent early fertilization N30 (urea ammonia mixture (UAM)); carry out spraying of crops at the end of the "tillering" phase with microfertilizer Nanovit micro (2 l/ha). Novelty – for the first time оn the irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine the regularities of seed productivity formation, sowing, yield and technological properties of seeds are scientifically substantiated and the reproduction coefficient of winter triticale depending on the genetic characteristics of varieties and elements of cultivation technology is determined. The scientific value – an economically feasible fertilizer system has been established, theoretical and practical results of scientific research have provided an opportunity to develop a patent for a utility model and scientific and practical recommendations on agro-technological methods of caring for winter triticale crops on irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Заєць С. О. 
Наукові основи формування адаптивних технологій вирощування зернових культур і сої на зрошуваних землях Південного Степу України / С. О. Заєць. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження - адаптація технологій вирощування зернових культур і сої на зрошуваних землях Південного Степу України. Мета - полягала в обґрунтуванні та розробленні наукових основ формування адаптивних технологій вирощування зернових культур і сої на зрошуваних землях, які базуються на раціональному використанні водних ресурсів Каховської та Інгулецької зрошувальних систем, біологічному потенціалі нових сортів і гібридів сільськогосподарських культур, оптимізації технологічних прийомів та запровадженні інноваційних агротехнологічних заходів із урахуванням змін біокліматичного потенціалу зони Південного Степу України. Методи – загальнонаукові (експеримент, аналіз, дедукція, спостереження.) та спеціальні (польовий, лабораьорний, біометричний та вимірювально-ваговий, статистичний, порівняльно-розрахунковий). Результати - полягають в розробці та впровадженні інноваційних технологій вирощування сортів пшениці озимої, ячменю озимого і сої та гібридів кукурудзи, адаптованих до регіональних змін клімату Південного Степу України, що забезпечують на зрошенні високу продуктивність рослин за умови дотримання меліоративних вимог. Матеріали досліджень використано при розробці «Стратегії економічного та соціального розвитку Херсонської області до 2011 року», 8 науково-методичних і 8 науково-практичних рекомендацій з інноваційних агротехнологічних прийомів вирощування пшениці озимої, ячменю озимого, кукурудзи і сої на зрошуваних землях Південного Степу України. Результати досліджень перевірені та впроваджені у виробничих умовах на зрошуваних землях сільськогосподарських підприємств: пшениця озима на площі 39,3 тис. га, ячмінь озимий – 5,6 тис. га, кукурудза на зерно – 2,0 тис. га і соя – 26,7 тис. га. Новизна результатів полягає у вирішенні в умовах зрошення важливої наукової проблеми з розроблення наукових основ формування адаптивних технологій вирощування зернових культур і сої до змін клімату Південного Степу України шляхом обґрунтування методологічних засад реалізації біологічного потенціалу нових сортів і гібридів культур та агроекологічних ресурсів. Науково доведено особливості водоспоживання та ефективності використання води посівами озимих зернових культур, кукурудзи і сої за різних умов зволоження та елементів технологій їх вирощування. Науково-обґрунтовано математичні моделі параметрів режиму зрошення й ефективності використання ФАР культурами та оптимізовано окремі елементи технології їх вирощування, що забезпечують високу окупність поливної води, витрат фінансових та енергетичних ресурсів. Наукова цінність – за результатами узагальнення багаторічних експериментальних даних в умовах зрошення та регіональних змін клімату виконано адаптацію технологій вирощування зернових культур і сої, здійснено математичне моделювання з встановленням динаміки продукційних процесів та закономірностей формування врожайності й якості досліджуваних культур залежно від умов зволоження та агротехнологічних чинників. Галузь – сільське господарство.^UThe object of research - adaptation of technologies for growing grain crops and soybeans on irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine. The goal - was to substantiate and develop the scientific basis for the formation of adaptive technologies for growing cereals and soybeans on irrigated lands, based on the rational use of water resources Kakhovka and Ingulets irrigation systems, biological potential of new varieties and hybrids of crops, optimization of technological methods and technological methods and techniques taking into account changes in the bioclimatic potential of the Southern Steppe zone of Ukraine. Methods - general scientific (experiment, analysis, deduction, observation.) and special (field, laboratory, biometric and measuring-weight, statistical, comparative-calculation). Results - are to develop and implement innovative technologies for growing varieties of winter wheat, winter barley and soybeans and hybrids of corn, adapted to regional climate change in the Southern Steppe of Ukraine, which provide high plant productivity under irrigation subject to reclamation requirements. Research materials were used in the development of "Strategy of economic and social development of Kherson region until 2011", 8 scientific and methodological and 8 scientific and practical recommendations for innovative agro-technological methods of growing winter wheat, winter barley, corn and soybeans on irrigated lands of the Southern Steppe of Ukraine. The research results were tested and implemented in production conditions on irrigated lands of agricultural enterprises: winter wheat on the area of 39.3 thousand hectares, winter barley - 5.6, corn for grain - 2.0 and soybeans - 26, 7 thousand hectares. The novelty of the results lies in solving an important scientific problem in the development of scientific bases for the formation of adaptive technologies for growing cereals and soybeans to climate change in the Southern Steppe of Ukraine by substantiating the methodological basis for realizing the biological potential of new varieties and hybrids and agroecological resources. The results of long - term researches are generalized and features of water consumption and efficiency of water use by crops of winter grain crops, corn and soybeans under different conditions of moistening and elements of technologies of their cultivation are scientifically proved. Mathematical models of irrigation regime parameters and efficiency of FAR use by crops are scientifically substantiated and separate elements of their cultivation technology are optimized, which provide high payback of irrigation water, costs of financial and energy resources. Scientific value - based on the results of generalization of long-term experimental data in irrigation and regional climate change, adaptation of grain and soybean cultivation technologies was performed, mathematical modeling was performed to establish the dynamics of production processes and patterns of yield and quality of studied crops depending on moisture conditions and agrotechnological factors. Sector is agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Буроменська Н. Л. 
Поняття і правова природа принципу заборони зловживання правом / Н. Л. Буроменська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація є комплексним науковим дослідженням принципу заборони зловживання правом як специфічного виду юридично значимої поведінки. В дослідженні виявлено основні тенденції та сформульовано пропозиції щодо запобігання зловживанню правом шляхом закріплення принципу заборони зловживання правом в якості загальноправового.В роботі обґрунтовано позицію щодо зловживання правом як протиправної дії, оскільки норма права реалізується всупереч її призначенню та з метою досягнення неправомірного результату, що зазвичай супроводжується завданням шкоди правам та інтересам іншої особи або суспільства. У такому контексті зловживання особою своїми правами полягає у корисливому, недобросовісному використанні права без дотримання принципів права, зокрема принципу добросовісності, розумності, верховенства права, заборони зловживання правом. Доведено, що зловживанню правом як юридично-значимій поведінці особи, сприяє недосконалість законодавства, низька правова культура та домінування принципу верховенства закону над принципом верховенства права. Наголошується на системному характері шкідливих наслідків зловживання правом, що завдають шкоди ролі права як суспільного регулятора взагалі. Висловлено думку, що основним способом недопущення зловживання правом є неухильне дотримання принципів права як основи будь-якого правотворення, правореалізації та панування права. Встановлені основні ознаки принципу заборони зловживання правом та сформульовано його визначенняВизначені основні ознаки конституційних засад принципу заборони зловживання правом. Наголошено, що найважливішим способом протидії зловживання правом має бути закріплення відповідної норми в Конституції України та актах галузевого законодавства, а також дотримання загального принципу заборони зловживання правом суб'єктами права. Запропоновано низку змін до актів законодавства з метою запобігання зловживання правом. Досліджено практику ЄСПЛ та Суду ЄС щодо зловживання правом та визначено значення такої практики для розвитку українського законодавства.^UThe thesis is a complex scientific research of the principle of prohibition of abuse of law as a specific type of legally significant behavior. On the basis of the conducted research the basic tendencies are revealed and a number of offers concerning counteraction to abuse of the right through fixing of the principle of prohibition of abuse of the right as bases of formation of legal counteraction to abuse of the right is formulated.Based on the results of the dissertation research, the author's provisions are formulated, which are submitted for defense and contain elements of scientific novelty. In particular, the position on abuse of rights as an illegal act is substantiated, as the rule of law is implemented contrary to its purpose and in order to achieve an illegal result, which is usually accompanied by harm to the rights and interests of another person or society. In this context, the abuse of a person's rights consists in the selfish, unfair use of the law without observance of the principles of law, in particular the principle of good faith, reasonableness, rule of law, prohibition of abuse of rights. The paper proves that the abuse of law as a legally significant behavior of a person endowed with subjective rights is facilitated by the imperfection of legislation, low legal culture and the dominance of the rule of law over the rule of law. Emphasis is placed on the systemic nature of the harmful consequences of abuse of law, which harm the role of law as a social regulator in general. The opinion is expressed that the main way to prevent abuse of law is strict adherence to the principles of law as the basis of any lawmaking, law enforcement and the rule of law. The dissertation establishes the main features of the principle of prohibition of abuse of rights and formulates its definitionIt is determined that the constitutional principles of the principle of prohibition of abuse of rights are a set of constitutional and legal provisions aimed at introducing prohibitions (restrictions) on the possibility of abuse in the process of exercising constitutional rights and freedoms. The main features of the constitutional principles of the principle of prohibition of abuse of rights are determined.It is concluded that the most important way to combat abuse of law is enshrined in the Constitution of Ukraine and acts of sectoral legislation, as well as compliance with the general principle of prohibition of abuse of rights by legal entities, so in each case the actions of individuals should be assessed. regulation, as well as the situation, consequences, real intentions and attitudes of the person to their actions, which have signs of abuse of rights.The Thesis analyzes the practice of the European Court of Human Rights and the European Court of Justice on abuse of rights and identifies the place and significance of such practice for the development of Ukrainian legislation.A number of amendments to the acts of national legislation have been proposed in order to protect against abuse of rights, to prevent negative consequences from the implementation of actions aimed at abuse of rights.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Красовський К. Ю. 
Природні права людини в українському конституціоналізмі / К. Ю. Красовський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена комплексному дослідженню теоретичних та історико-правових аспектів природних прав людини в українському конституціоналізмі. Проаналізовано історичні корені концепції природних прав людини (античний період, Середньовіччя, Новий час). Акцентовано увагу на перших спробах відображення природних прав у юридичних документах.У роботі розглянуто базові ідеї природних прав людини та їх осмислення на території України у XVI – XIX століттях. Акцентовано увагу на розвитку конституціоналізму в Україні ХХ століття крізь призму природних прав людини. Стверджується, що у совєтський період існування України до певної міри «ковтком свіжого повітря» у площині сприйняття природних прав людини могло бути міжнародне право, участь України у діяльності міжнародно-правових інституцій та наукове забезпечення цих процесів.Висвітлено перехід від совєтського підходу до концепції природних прав людини. У дисертації досліджено новітній етап розвитку українського конституціоналізму та природні права людини. Ґрунтовно продемонстровано роль і значення прийняття Конституції України (1996 р.) як визначний крок в імплементації природних прав людини. Показано авторське бачення тенденцій розвитку концепції природних прав людини в українському конституціоналізмі після прийняття Конституції України. Робиться висновок, що прагнення до щастя – це той феномен, те право людини, яке мало би бути розміщене у тексті Основного Закону держави ще у 1996 році. Від цього потенційно у виграші були б і громадяни, і суспільство і, треба думати, держава. Адже бути державою успішних щасливих людей – це орієнтир для будь-якої держави.Завершальна частина дисертації присвячена аналізу новітніх ідей гарантування природних прав людини та вдосконаленню їх конституційних механізмів на тлі світового досвіду.^UThe thesis is dealing with the comprehensive theoretical and legal history research aspects of the natural rights in Ukrainian constitutionalism. The author analyses the historical roots of the conceptual natural rights (the ancient period, the Middle Age, the Modern history) and emphasizes the first attempts to include the natural rights in the legislative texts.The paper considers the basic ideas of natural human rights and their understanding in Ukraine in the XVI - XIX centuries. Emphasis is placed on the development of constitutionalism in Ukraine in the twentieth century through the prism of natural human rights. It is argued that during the Soviet period of Ukraine's existence, international law, Ukraine's participation in the activities of international legal institutions, and the scholar support of these processes could be to some extent a "breath of fresh air" in terms of perception of natural human rights.The author highlights the transition from the Soviet approach to the concept of natural human rights. The dissertation investigates the latest stage of development of Ukrainian constitutionalism and natural human rights and thoroughly demonstrates the role and significance of the adoption of the Constitution of Ukraine (1996) as an important step in the implementation of natural human rights. The author shows the vision of tendencies of development of the concept of natural human rights in the Ukrainian constitutionalism after adoption of the Constitution of Ukraine. It is concluded that the pursuit of happiness is a phenomenon, a natural human right, which should have been included in the text of the Constitution in 1996. Citizens, society and, presumably, the state would potentially benefit from this. After all, being a state of successful happy people is a reference point for any state.The author devotes the final chapter to the analysis of the latest ideas for ensuring natural human rights and improving their constitutional mechanisms against the global tendencies


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Кисіль Л. Б. 
Продуктивність сортів ячменю озимого залежно від строків сівби і регуляторів росту на зрошуваних землях південного степу України / Л. Б. Кисіль. — Б.м., 2022 — укp.

Об'єкт дослідження – процеси росту, розвитку та формування продуктивності сортів ячменю озимого залежно від строків сівби і регуляторів росту на зрошуваних землях Південного Степу. Мета – дослідити та визначити закономірності росту і розвитку рослин, формування зернової продуктивності нових сортів ячменю озимого залежно від строків сівби, використання регуляторів росту за обробки насіння і рослин, а також удосконалити елементи технології вирощування, що відповідають біологічним вимогам цих сортів і сприяють реалізації потенціалу їх урожайності на зрошуваних землях Південного Степу. Методи – польовий – для визначення взаємодії об'єкта досліджень з погодними й агротехнічними факторами та формування продуктивності рослин і показників структури врожаю; лабораторний – для визначення якості зерна і агрохімічних властивостей ґрунту; статистичний – для визначення достовірності отриманих результатів досліджень; розрахунково-порівняльний – для встановлення економічної і енергетичної ефективності застосування розроблених технологічних прийомів вирощування ячменю озимого. Результати – рекомендовано виробництву удосконалені елементи технології вирощування ячменю озимого на зрошуваних землях півдня України. Результати досліджень перевірені і впроваджені у виробничих умовах Херсонської області: Державному підприємстві «Дослідне господарство "Асканійське" Каховського району на площі 56,5 га, Державному підприємстві «Дослідне господарство "Каховське" Каховського району на площі 26 га та агрофірмі радгосп «Білозерський» Білозерського району Херсонської області на площі 60 га, в яких удосконалена технологія вирощування ячменю озимого сорту Дев'ятий вал забезпечила рівень урожайності зерна на 0,36–0,41 т/га вищий, ніж існуюча. Новизна – вперше для умов зрошення Південного Степу України досліджено особливості росту, розвитку й формування зернової продуктивності нових сортів ячменю озимого Академічний і Дев'ятий вал залежно від строків сівби та регуляторів росту. Встановлено закономірності формування фотосинтетичної діяльності рослин та якості зерна за різних строків сівби і обробки насіння та рослин ріст регулюючими препаратами, що дало можливість використовувати їх у технології вирощування. Наукова цінність – Удосконалено базову технологію вирощування ячменю озимого при зрошенні шляхом оптимізації прямої дії та взаємодії сорту, строків сівби і регуляторів росту, а також зменшення витрат ресурсів. Набули подальшого розвитку дослідження процесів росту і розвитку рослин різних сортів ячменю озимого, формування високого врожаю та якості зерна за рахунок оптимізації основних елементів технології та ефективного використання води і родючості ґрунту.Галузь – сільське господарство.^UObject of study – processes of growth, development and formation of productivity of winter barley varieties depending on sowing dates and growth regulators on irrigated lands of the Southern Steppe. The aim is to study and determine the patterns of growth and development of plants, the formation of grain productivity of new varieties of winter barley depending on the timing of sowing, the use of growth regulators for seed and plant processing, and improve elements of cultivation technology that meet the biological requirements of these varieties irrigated lands of the Southern Steppe. Methods - field - to determine the interaction of the object of study with weather and agronomic factors and the formation of plant productivity and indicators of crop structure; laboratory - to determine the quality of grain and agrochemical properties of the soil; statistical - to determine the reliability of research results; calculation and comparison - to establish the economic and energy efficiency of the developed technological methods of growing winter barley. Results - Improved elements of technology of winter barley cultivation on irrigated lands of the south of Ukraine are recommended for production. The research results were tested and implemented in the production conditions of Kherson region: State Enterprise "Experimental Farm" Askaniyske "of Kakhovka district on the area of 56.5 hectares, State Enterprise" Experimental Farm "Kakhovske" of Kakhovka district on the area of 26 hectares and agrofirm state farm "Bilozersky" of Bilozersky district Kherson region on the area of 60 hectares, in which the improved technology of growing winter barley Dev'iatyi val variety provided a grain yield of 0.36–0.41 t/ha higher than the existing one. Novelty - for the first time for the conditions of irrigation of the Southern Steppe of Ukraine the peculiarities of growth, development and formation of grain productivity of new varieties of winter barley Akademichnyi and Dev'iatyi val depending on sowing dates and growth regulators were studied. Regularities of formation of photosynthetic activity of plants and quality of grain at different terms of sowing and processing of seeds and plants of growth by regulating drugs that gave the chance to use them in technology of cultivation are established. The scientific value - the basic technology of growing winter barley under irrigation has been improved by optimizing the direct action and interaction of the variety, sowing dates and growth regulators, as well as reducing resource costs. Further development of research on the growth and development of plants of different varieties of winter barley, the formation of high yields and grain quality by optimizing the basic elements of technology and efficient use of water and soil fertility. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського