Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (119)Книжкові видання та компакт-диски (182)Журнали та продовжувані видання (9)
Пошуковий запит: (<.>A=БОГУСЛАВСЬК$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Богуславська В.Ю. 
Вдосконалення фізичної підготовленості веслувальників на байдарках при застосуванні різних режимів тренувань на етапі попередньої базової підготовки: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / В.Ю. Богуславська ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Уперше розроблено програми тренувальних занять з веслування на байдарках з урахуванням функціональної підготовленості спортсменів для цілеспрямованого стимулювання аеробних та анаеробних процесів енергозабезпечення у веслувальників на етапі попередньої базової підготовки. Досліджено вплив тренувань за розробленими програмами на фізичну та функціональну підготовленість, а також на результати подолання змагальних дистанцій веслувальників на етапі попередньої базової підготовки. Встановлено, що незалежно від статі спортсменів тренування у змішаному режимі енергозабезпечення (аеробно-анаеробному й анаеробно-аеробному) більш ефективні, ніж тренування в аеробному режимі енергозабезпечення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч517.177.6 +
Шифр НБУВ: РА368532

Рубрики:

      
2.

Богуславський М.М. 
Господарсько- біологічна оцінка сортів та гібридів абрикоси для маточно- насіннєвих насаджень в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.07 / М.М. Богуславський ; Національний аграрний ун-т. — К., 1999. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П256.4-456(4Укр),022

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Богуславська Ю.Ю. 
Динаміка національного складу населення Одеської області (1959 - 1989 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.Ю. Богуславська ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2005. — 19 с. — укp.

З залученням статистичних джерел вивчено національний склад населення, що мешкає за етнічними кордонами, на рівні мікрорегіонів. Проаналізовано зміни чисельності, етнічної структури, людності, ступеня урбанізації, мозаїчності населення мікрорегіонів Одещини протягом 1959 - 1989 рр. Відзначено наявність впливу політичних і соціальних факторів на просторове розташування населення. Значну увагу приділено питанням формування етнічної структури населення даного регіону, а також загальній характеристиці динаміки його національної структури. Розглянуто етнічний склад кожного мікрорегіону за часовими періодами, проведено їх зіставлення за районами й окремими населеними пунктами. Для здійснення аналізу просторового співвідношення анклавного та дисперсного розселення народів створено етнічні карти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ОДЕ)53-56 +
Шифр НБУВ: РА341387

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Богуславський О.В. 
Інформаційно-пресова діяльність Центральної Ради та українських урядів 1917 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / О.В. Богуславський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення, розбудови та функціонування урядової пропагандистсько-інформаційно-пресової служби доби української революції та визвольних змагань 1917 - 1920 рр. Проведено комплексний аналіз урядової інформаційно-видавничої діяльності даного періоду. З'ясовано, що урядові чиновники надавали важливого значення проблемі пропаганди української ідеї та інформаційної роботи в масах, про що свідчать законодавчі акти та створення відповідних урядових структур та інфраструктури інформаційної діяльності, однак внаслідок дії об'єктивних і суб'єктивних чинників створити систему урядового інформування не вдалося, що і було однією з причин поразки визвольних змагань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(4Укр)6 + Т3(4Укр)611-32
Шифр НБУВ: РА318032 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Богуславська К.О. 
Мережевий підхід у дослідженні зв'язків політичних акторів: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / К.О. Богуславська ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса НАН України. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Вперше у вітчизняній політичній науці здійснено систематичний аналіз базових параметрів політичних мереж (структури, суб'єктів, влади, функцій, стратегій і правил функціонування), розкрито їх зміст шляхом використання мережевих показників (щільності, співвідношення напівступеня входу/виходу вершини, відстані, центрованості, еквівалентності, владного індексу В. Боначича). Доведено, що сучасний мережевий інструментарій має статус підходу, який поєднує теорію політичних мереж і власне мережевий аналіз. Проведено типологізацію політичних мереж. З'ясовано, що мережеві контакти не є виключно горизонтальними, а можуть включати і вертикально побудовані зв'язки. На підставі запропонованої типологізації виділено базові характеристики політичних мереж: неформальність, децентралізація ресурсних потоків, дискретність, цілепокладання, множинність рівнів політичної взаємодії, існування поза офіційно визначеними інституційними кордонами, залученість публічних і непублічних акторів. Обгрунтовано доцільність використання мережевого аналізу для дослідження нових політичних структур та явищ - політичних партій, громадянського суспільства, революції й акцій протесту, парламентської коаліції, оскільки їх діяльність розгортається на основі мережевих "законів".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА361251

Рубрики:

      
6.

Богуславська В.Г. 
Народна освіта України в добу національно-демократичної революції 1917 - 1920 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Г. Богуславська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Вперше висвітлено особливості національно-духовного визволення й відродження України. Виявлено специфічні риси шкільної справи за часів Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР, частково радянської України. На підставі аналізу недоступних раніше архівних матеріалів досліджено концептуальні засади розвитку народної освіти та формування освітянської політики, питання підготовки вчительських кадрів для української школи, проаналізовано функціонування мережі навчальних закладів. Значну увагу приділено проблемі підготовки нової навчальної літератури й заходам щодо матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів. Обговорено діяльність системи органів управління зазначеного періоду.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4Укр)61 + Т3(4Укр)61-7
Шифр НБУВ: РА316772 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Богуславський А.С. 
Однополюсне ендопротезування проксимального відділу стегнової кістки при медіальних переломах її шийки: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / А.С. Богуславський ; Ін-т патології хребта та суглобів ім. М.І.Ситенка АМН України. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми однополюсного ендопротезування кульшового суглоба у лікуванні медіальних переломів шийки стегнової кістки. Проведено клінічний і біохімічний аналіз результатів лікування 219-ти пацієнтів, яким з приводу медіального перелому шийки стегнової кістки виконано однополюсне ендопротезування кульшового суглоба. Середній вік хворих складав 72,8 років. Установлено, що найбільш часто мали місце переломи типу II і III за Пауелсом, переломи типу III і IV за Гарденом, переломи В2.3 і В3.3 за АО. Розроблений однополюсний ендопротез має найбільшу, у порівнянні з широко застосовуваними типами однополюсних імплантатів, первинну стабільність фіксації за ідеальної його установки та за ситуацій, коли установка ендопротеза була зроблена з невеликими відхиленнями. Удосконалено інструментарій для проведення операції, що дозволяє скоротити час проведення операції, знизити її травматичність і підвищити точність вибору розмірів ендопротеза. Віддалені результати спостережено у терміни від 2-х до 16-ти років. Динамічну функцію кінцівки вивчено за допомогою комп'ютерного дослідження ходьби, статичну - статометричного. За цього якщо статична функція нижньої кінцівки відновлювалася у відносно ранній термін, то функція ходьби - у терміни, що значно перевищували відновлення функції вертикального стояння. Відзначено більш швидке відновлення функції опору та ходьби у пацієнтів, що здійснювали раннє навантаження на оперовану кінцівку. Оцінку функції оперованого суглоба проведено за бальною системою R.M.<$Eroman d prime>Aubigne - M.Postel, а також за шкалою W.H.Harris. Відзначено, що віддалені результати лікування одержані у 92,7 % прооперованих хворих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-5 +
Шифр НБУВ: РА341137

Рубрики:

      
8.

Богуславський О.В. 
Преса міжвоєнної української еміграції в Європі 1919 - 1939 рр.: національно-патріотична дискусія: автореф. дис... д-ра наук із соц. комунікацій / О.В. Богуславський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка, Ін-т журналістики. — К., 2008. — 38 с. — укp.

На основі комплексного аналізу зроблено спробу висвітлити публіцистичні тексти національно-патріотичної дискусії у пресі української еміграції в Європі між двома світовими війнами 1919 - 1939 рр. як феномен національно-визвольної боротьби. Здійснено залучення до наукового обігу маловивчених публіцистичних матеріалів, що дозволяє розкрити певні важливі аспекти діяльності преси української еміграції, простежити еволюцію політичних дискусій на її сторінках та визначити її внесок у формування загальної концепції звільнення України. Досліджено періодичну пресу української політичної еміграції між двома світовими війнами у нових місцях розселення в країнах Європи, яка була зумовлена несприятливими для української державності внутрішніми та зовнішніми політичними, військовими й економічними факторами, а також історичними обставинами. Розглянуто національно-патріотичну дискусію про шляхи та методи звільнення та подальшого державного облаштування Української держави. Виявлено й узагальнено напрямки та тенденції національно-патріотичної дискусії у пресі української еміграції 1919 - 1939 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.3(9=УКР)61
Шифр НБУВ: РА361389

Рубрики:

      
9.

Богуславський Д.Д. 
Розробка системи медико-соціальної реабілітації інвалідів працездатного віку, які перенесли мозковий інсульт: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.15 / Д.Д. Богуславський ; Нац. мед. акад. післядиплом. освіти ім. П.Л.Шупика. — К., 2007. — 17 с. — укp.

З урахуванням клінічних, функціональних, нейропсихологічних особливостей у хворих з наслідками мозкових інсультів розроблено методику проведення кількісного оцінювання реабілітаційного потенціалу, прогнозу на підставі показників стандартизованих оціночних бальних шкал і показників Міжнародної класифікації функціонування (МКФ). Здійснено теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення дослідженої проблеми, суттю якої є комплексний підхід до системи реабілітації хворих з наслідками мозкових інсультів. Сформульовано науково обгрунтовані принципи планування й організації реабілітаційного процесу, проведення реабілітаційного скринінгу, визначення реабілітаційного потенціалу та прогнозування. Визначено критерії складання реабілітаційних програм для мозкових інсультів з використанням сучасних реабілітаційних технологій. Оцінено ефективність їх використання у діяльності медико-соціальних експертних комісій і лікувально-профілактичних закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)297 + Р11(4УКР)297
Шифр НБУВ: РА353152

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Богуславський А.Ю. 
Роль монооксиду азоту в регуляції ефективності використання кисню працюючим скелетним м'язом: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / А.Ю. Богуславський ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Досліджено роль NO та мітохондріальної пори (МП) у регуляції кровотоку, силових і кисневих параметрів роботи литкового м'яза за умов короткочасного навантаження та моделювання м'язового втомлення. У дослідах на собаках за короткочасної стимуляції показано, що блокада синтезу NO та індуковане феніларсиноксидом (ФАО) відкриття МП мають якісно подібні результати: пригнічення функціональної гіперемії, виразне падіння сили м'язових скорочень та істотне зменшення ефективності використання кисню працюючим литковим м'язом. За цього у сироватці венозної крові зареєстровано значну концентрацію мітохондріального фактора (МФ) - маркера відкриття МП. За цього премедикація нітропрусидом натрію значною мірою попереджала активацію МП та пригнічення функціонального стану працюючого м'яза, що відбувалися за дії ФАО, а тривале навантаження литкового м'яза за контрольних умов призводило до виразного пригнічення силових і кисневих показників роботи - розвитку втомлення, що супроводжувалося відкриттям МП. На підставі результатів дослідів з попереднім введенням блокаторів відкриття МП циклоспорину А та мелатоніну доведено, що МП відіграє значну роль у розвитку втомлення скелетного м'яза. Відзначено, що, у порівнянні з контрольною групою тварин, попереднє введення блокатора NOS істотно пригнічує вихідний функціональний стан м'яза, потенціює відкриття МП, що призводить до більш виразного зменшення сили та ефективності використання кисню литковим м'язом. Премедикація донором NO, як і попереднє короткочасне навантаження (прекондиціонування) запобігали втомленню м'яза, зменшуючи чутливість МП до дії індукторів. Зроблено висновок, що NO-залежна регуляція сили та ефективності використання кисню працюючим скелетним м'язом реалізується внаслідок модулювального впливу NO на чутливість МП до відкриття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.822 +
Шифр НБУВ: РА335603

Рубрики:

      
11.

Богуславська Ю. С. 
Утопія як форма соціального передбачення: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.03 / Ю. С. Богуславська ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 19 с. — укp.

Проведено системний соціально-філософський аналіз утопії як форми соціального передбачення дійсності. Здійснено загальний теоретичний аналіз проблеми соціального передбачення: уточнено змістовне значення поняття "соціальне передбачення" в соціально-філософській та соціологічній літературі. Охарактеризовано різні форми осягнення майбутнього, визначено об'єктивні та суб'єктивні передумови процесу передбачення. Виокремлено утопічну форму соціального передбачення та проведено її детальний аналіз: виділено історико-філософські концепти проблеми утопії, проаналізовано наявні в сучасній науковій літературі дефініції утопії, уточнено сучасне поняття утопії як форми соціального передбачення й її основні ознаки. Досліджено природу утопії як форми осягнення майбутнього, розглянуто сучасні тенденції утопічного передбачення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*327.311
Шифр НБУВ: РА376219 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
12.

Докукіна К. І. 
Використання синтетиків геномної структури ABD для селекції пшениці м'якої ярої / К. І. Докукіна. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: розширення генетичної основи сортів пшениці шляхом віддаленої гібридизації з представниками споріднених видів і родів. Мета дослідження: встановити цінність синтетиків пшениці геномної структури ABD тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. як вихідного матеріалу для селекції пшениці м'якої ярої в умовах східної частини лісостепу України; установити характер успадкування морфологічних і біохімічних ознак у потомстві гібридів синтетиків з пшеницею м'якою; установити прояв і мінливість продуктивності та її елементів у константних ліній із гібридів синтетиків із пшеницею м'якою ярою; оцінити водоутримуючу здатність листків і колосу константних ліній; визначити цінність константних ліній за показниками якості зерна. Предмет дослідження: селекційна цінність синтетиків геномної структури ABD (2n=42) тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. як вихідного матеріалу для селекції пшениці м'якої ярої. Методи дослідження: загальнонаукові, польові, спеціальні, лабораторні, математично-статистичні. Новизна Уперше в Україні вирішено важливе наукове завдання з установлення селекційної цінності синтетиків геномної структури ABD тетраплоїдних видів пшениці з Ae. tauschii Coss. (2n=42) для селекції пшениці м'якої ярої за комплексом ознак продуктивності, посухостійкості, показників якості зерна. Здійснено інтрогресію генів, що контролюють господарські та біологічні ознаки, від синтетиків у пшеницю м'яку яру та одержано константні лінії – носії цих ознак. Установлено особливості хаpактеpу успадкування і тpансгpесивної мінливості ознак продуктивності у гібридних поколінь синтетиків з пшеницею м'якою ярою. Визначено перспективність досліджень з використання синтетичних пшениць у селекційних програмах. Результати: На основі встановлених селекційних закономіpностей у співавтоpстві ствоpено і видiлено лiнії ДК 23 і ДК 39, на якi отpимано свідоцтва Національного центpу генетичних pесуpсiв pослин Укpаїни пpо реєстрацію зразків генофонду рослин в Україні. Виділені і включені до колекції Національного генбанку рослин України лінії: ДК 33, ДК 36, ДК 47ч, ДК 47б, ДК 49, ДКС 2, ДКС 3, ДКС 6, ДКС 7, ДКС 9, ДКС 10; лінії ДК 4 та ДК 6 – для селекції інтенсивних сортів пшениці м'якої ярої з позитивною реакцією на агротехнічні заходи; лінії ДК 34 та ДК 39 – у селекції за ознаками маси зерна з колоса та маси 1000 зерен; лінії ДК 30, ДК 31, ДК 34, ДК 37, ДК 39, ДК 48 – як джерела зниженої вологовіддачі листків у селекції на посухостійкість; лінії ДК 21, ДК 23, ДК 30, ДКС 16, ДКС 17, ДКС 18, ДКС 20 – у селекції на підвищення якості зерна. Ступінь впровадження: Ствоpені лiнії включено до колекції Національного генбанку рослин України. Пеpспективнi селекцiйні лiнії використано в селекцiйних дослідженнях кафедpи генетики, селекції та насiнництва Хаpкiвського нацiонального агpаpнoго унівеpситету імені В. В. Докучаєва, кафедpи захисту рослин факультету агротехнологій та природокористування Сумського національного аграрного університету, лабораторії селекції ярої пшениці Миронівського інституту пшениці імені В. М. Ремесла. Сфера впровадження: селекційні та наукові установи, навчальні заклади.^UObject of research: extension of genetic basis of wheat varieties by distant hybridization with representatives of related species and genera. Aim of the research: to reveal value of wheat synthetics with genomic structure ABD of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. as a source material for breeding of bread spring wheat in the eastern part of forest-steppe of Ukraine; to disclose the nature of morphological and biochemical traits inheritance in the offspring of hybrids from crossing synthetics with bread wheat; to reveal the expression and variability of productivity and its elements in the constant lines selected from hybrids of synthetics with bread spring wheat; evaluate the water holding capacity of leaves and ears of constant lines; determine the value of constant lines by grain quality traits. Subject of research: breeding value of synthetics with genomic structure ABD (2n = 42) of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. as a source material for the spring bread wheat breeding. Research methods: general scientific, field, special, laboratory, mathematical and statistical. Novelty: For the first time in Ukraine, an important scientific problem has been solved to reveal the breeding value of synthetics of the genomic structure ABD of tetraploid wheat species with Ae. tauschii Coss. (2n = 42) for bread spring wheat breeding on a complex of traits of productivity, drought resistance, grain quality traits. Introgression of genes controlling economic and biological traits from synthetics into bread spring wheat was performed and constant lines were obtained which are carriers of high yields and its elements. The peculiarities of the traits inheritance and transgressive variability of productivity traits in hybrid progenies of synthetics with bread spring wheat have been disclosed. The prospects of research on the use of synthetic wheat in breeding programs are determined. Results: On the basis of the disclosed breeding laws, in co-authorship, the lines were created DK 23, DK 39 for which the certificates of the National Centre for Plant Genetic Resources of Ukraine on genepool accessions registration in Ukraine. There are selected and included in the collection of the National Plant Gene Bank of Ukraine the lines: DC 33, DC 36, DC 47h, DC 47b, DC 49, DCS 2, DCS 3, DCS 6, DCS 7, DCS 9, DCS 10; the lines DK 4 and DK 6 - for breeding of intensive varieties of bread spring wheat with a positive reaction to agronomic measures; the lines DK 34 and DK 39 - in breeding for grain weight per ear and weight of 1000 grains; the lines DK 30, DK 31, DK 34, DK 37, DK 39, DK 48 - as sources of the reduced moisture yield of leaves in breeding for drought resistance; the lines DK 21, DK 23, DK 30, DKS 16, DKS 17, DKS 18, DKS 20 - in breeding to improve grain quality. Degree of implementation: The created lines are included in the collection of the National Plant Gene Bank of Ukraine. Promising breeding lines were used in breeding researches of the Department of Genetics, Breeding and Seed Production of the Kharkiv National Agrarian University named after V. V. Dokuchayev, Department for Plant Protection of the Faculty of Agrotecnology and Nature Management of the Sumy National Agrarian University, Laboratory for Spring Wheat Breeding of the Myronivsky Wheat Institute named after V. M. Remeslo. Scope of implementation: breeding and research, educational institutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Скороходов М. Ю. 
Особливості довговічності при зберіганні насіння малопоширених форм пшениці / М. Ю. Скороходов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: біологічні основи довговічності насіння сільськогосподарських культур. Мета дослідження: встановити закономірності прояву довговічності насіння малопоширених видів і форм пшениці у зв′язку з його довгостроковим зберіганням. Методи дослідження: загальнонаукові, лабораторні, вимірювальний, біохімічний, статистичні. Новизна полягає у вирішенні важливого наукового питання подовження довговічності насіння малопоширених видів і форм пшениці при його зберіганні. Уперше встановлено роль лусок у довговічності насіння плівчастих видів пшениці, яка полягає у впливі наявності лусок на витривалість до прискореного старіння та проморожування за -20 оС, отже на довговічність насіння. Установлено порівняльну реакцію насіння конкретних зразків малопоширених видів і форм пшениці на різні режими прискореного старіння та на проморожування за температури -20 оС. Установлено зв′язок між антиоксидантною активністю насіння та його довговічністю за різних режимів прискореного старіння та в умовах проморожування. Результати: на основі проведених досліджень упродовж 2015-2018 рр. встановлено залежність довговічності насіння плівчастих видів пшениці від наявності лусок; можливість діагностувати довговічність насіння за вихідним рівнем антиоксидантної активності; оптимальну вологість насіння при зберіганні; визначено сферу застосування кожного з двох методів прискореного старіння. Ступінь впровадження: посів і закладка на довгострокове зберігання насіння плівчастих видів пшениці, звільненого від лусок, висушеного до вологості 5-6% впроваджено у Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва, на Устимівській дослідній станції рослинництва Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва НААН; діагностування довговічності насіння за вихідним рівнем антиоксидантної активності – у Харківському національному аграрному університеті ім. В.В. Докучаєва. Насіння плівчастих видів пшениці, збережене на основі встановлених закономірностей, використовується у навчальному процесі в Уманському національному університеті садівництва. Сфера впровадження: Одержані результати досліджень рекомендується використовувати у Національному сховищі зразків генофонду рослин України Інституту рослинництва імені В.Я. Юр'єва НААН, Дублетному сховищі Устимівської дослідної станції рослинництва, у селекційних і наукових установах при збереженні насіння зразків зернових культур, а також у навчальних програмах вищих і середніх навчальних закладів^UObject of research: biological bases of agricultural crops seed longevity. The purpose of the study: to establish the patterns of wheat underutilized species and forms seed longevity manifestation in connection with its long-term storage. Research methods: general scientific, laboratory, measuring, biochemical, statistical. The novelty lies in solving an important scientific question of prolonging wheat underutilized species and forms seed longevity during storage. For the first time, the role of hulls in the hulled wheats seed longevity is revealed, which is the effect of the hulls presence on the seed endurance to accelerated aging and freezing at -20 оС and therefore on the seed longevity. A comparative reaction of seed of specific wheat species and forms accessions to different modes of accelerated aging and freezing at a temperature of -20 оС is revealed. The connection between the antioxidant activity of the seed and its longevity under different modes of accelerated aging and in freezing conditions has been established. Results: on the basis of the conducted researches during 2015-2018, there are established the dependence of seed longevity of hulled wheat species on presence of hulls; the ability to diagnose the seed longevity by the initial level of antioxidant activity; optimal seed moisture during storage; the scopes of application of each of the two methods of accelerated aging are determined. Degree of implementation: sowing and depositing for long-term storage of the seeds of hulled wheats free from scales, dried to a moisture content of 5-6% are introduced at Kharkiv National Agrarian University named after V.V. Dokuchaev, at the Ustymivka Research Station of Plant Production of the Plant Production Institute named after V.Ya. Yuriev of NAAS; diagnosing the seed longevity by the initial level of antioxidant activity – in the Kharkiv National Agrarian University named after V.V. Dokuchaev. The seed of hulled wheat species preserved on the basis of established patterns are used in the educational process at Uman National University of Horticulture. Scope of implementation: It is recommended to use the obtained results of the researches in the National Plant Gene Pool Accessions Depository of Ukraine of the Plant Production Institute named after V.Ya. Yuriev of NAAS, Doublet Depository of Genepool Accessions in Ustymivka Research Station of Plant Production, in breeding and research institutions for the storage of cereals seed as well as in a training programs of higher and secondary educational institutions


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Богуславська Л. В. 
Фізіолого-біохімічні адаптації до дії важких металів(свинець, кадмій, нікель) кореневої системи рослин кукурудзи: автореферат дис. ... к. с.-г. н. : 03.00.16 / Л. В. Богуславська. — Б.м., 2023 — укp.

Богуславська Л.В. «Фізіолого-біохімічні адаптації до дії важких металів (свинець, кадмій, нікель) кореневої системи рослин кукурудзи». –Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 «Екологія». – Дніпровський державний аграрно-економічний університет, Дніпро, 2023.Дисертація присвячена вивченню сумісного впливу іонів свинцю, кадмію та нікелю на ростові, цитогенетичні та фізіолого-біохімічні показники меристемних тканин кореня кукурудзи. Встановлені як загальні, так і специфічні для кожного з іонів металів ефекти токсичної дії, які проявляються в особливостях змін клітинної організації апікальної ділянки кореня та фізіолого-біохімічних змінах у зв’язку із функціональною активністю меристем. В умовах модельного експерименту вперше проаналізовано сумісний вплив іонів важких металів на цитогенетичний апарат твірних тканин кореня кукурудзи та вивчено вихід аберантних клітин у кореневій меристемі кукурудзи за отрійної дії свинцю, кадмію та нікелю. Вперше виявлені зміни у компонентному складі водорозчинних білків меристеми за дії іонів важких металів. Дослідження специфіки білкового спектру меристеми показало, що у результаті дії іонів металів змінюються його якісні та кількісні характеристики у залежності від концентрації та тривалості дії полютанта. На тлі зменшення загальної інтенсивності синтезу білку вперше встановлено специфічні як для роздільної дії важких металів, так і їх комбінації зміни поліпептидного складу. Вперше досліджено динаміку вмісту амінокислот у кореневих меристемах в умовах дії іонів важких металів. Встановлена спрямована зміна активності та ізоферментного складу пероксидази твірних тканин кореня кукурудзи за окремої та комбінованої дії іонів важких металів. З’ясовано особливості активності та ізоферментного складу пероксидази за дії іонів свинцю, кадмію та нікелю.Ключові слова: іони, важкі метали, меристеми, хромосомні аберації, білки, амінокислоти, пероксидаза, ізоферменти.^UBoguslavska L.V. "Physiological and biochemical adaptations to the action of heavy metals (lead, cadmium, nickel) of the root system of corn plants." – Qualifying scientific work on manuscript rights.The dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of agricultural sciences on a specialty 03.00.16 «Ecology». – Dnipro State Agrarian and Economic University, Dnipro, 2023.The dissertation is devoted to the study of the combined effect of lead, cadmium, and nickel ions on the growth, cytogenetic, and physiological-biochemical indicators of the meristem tissues of the maize root. Both general and specific effects of toxic action for each of the metal ions were established, which are manifested in the features of changes in the cellular organization of the apical part of the root and physiological and biochemical changes in connection with the functional activity of the meristem.Under the conditions of a model experiment, the combined effect of heavy metal ions on the cytogenetic apparatus of the generative tissues of the maize root was analyzed for the first time, and the yield of aberrant cells in the root meristem of corn under the triple action of lead, cadmium, and nickel was studied. For the first time, changes in the component composition of water-soluble proteins of the meristem under the action of heavy metal ions were detected. The study of the specificity of the protein spectrum of the meristem showed that as a result of the action of metal ions, its qualitative and quantitative characteristics change depending on the concentration and duration of the action of the pollutant. Against the background of a decrease in the overall intensity of protein synthesis, changes in the polypeptide composition specific to both heavy metals and their combination were determined for the first time. For the first time, the dynamics of protein amino acid content in root meristems under the influence of heavy metal ions was investigated. A directed change in the activity and isozyme composition of peroxidase ofthe generative tissues of the maize root under the individual and combined action of heavy metal ions was established. The peculiarities of the activity and isozyme composition of peroxidase under the action of lead, cadmium and nickel ions have been clarified.Key words: ions, heavy metals, meristems, chromosomal aberrations, proteins, amino acids, peroxidase, isozymes.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського