Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (152)Книжкові видання та компакт-диски (121)Журнали та продовжувані видання (16)
Пошуковий запит: (<.>A=Петраш$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 11
Представлено документи з 1 до 11

      
1.

Петраш І.Ю. 
Міжнародно-правові аспекти співробітництва України з питань подвійного оподаткування: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.11 / І.Ю. Петраш ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2003. — 16 с. — укp.

Досліджено природу міжнародних податкових правовідносин, вдосконалено теоретичні засади понять, характерних особливостей міжнародного договірного регулювання оподаткування, вдосконалено теоретичну базу механізму усунення подвійного оподаткування, як одного з напрямів співробітництва держав у сфері оподаткування. Показано, що основним предметом правового регулювання співробітництва держав у сфері оподаткування є усунення міжнародного подвійного оподаткування, яке перешкоджає нормальному рухові товарів та послуг. Критерієм класифікації міжнародних договорів з питань оподаткування визначено їх функціональну спрямованість, що дає змогу виділити умовноподаткові договори, власне податкові договори та спеціальні податкові договори. Зазначено, що поряд з державами, які регламентують правила оподаткування та виступають рівноправними суб'єктами міжнародного податкового права, діють підпорядковані їм суб'єкти цього права - фізичні та юридичні особи, на яких покладено обов'язок стосовно сплати податків. Відзначено, що міжнародні договори про уникненння подвійного оподаткування є ефективним правовим механізмом захисту порушеного права платника податку на одержання податкових пільг, що гарантує йому право звернення до фіскальних органів договірних держав. З'ясовано особливість угод про уникнення подвійного оподакування, яке полягає в тому, що вони складаються з норм міжнародного права та характеризуються як полісистемні міжгалузеві акти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х916.5(4УКР)-329 +
Шифр НБУВ: РА323433

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Петрашевич Ю.В. 
Патофізіологічні аспекти макромолекулярних змін сироватки крові при формуванні імунної відповіді: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Ю.В. Петрашевич ; Одес. держ. мед. ун-т. — О., 2003. — 19 с.: рис. — укp.

Вперше встановлено обумовленість змін спектрів у разі моделювання реакції антиген-антитіло in vitro та in vivo появою великомолекулярної фракції (95,0 та більше нм) у зв'язку з утворенням розчинних імунних комплексів, а також зростання відсоткового внеску у світлорозподіл даної фракції за умов тривалої взаємодії відповідних компонентів. Виявлено, що двофазність змін спектрів сироватки крові на початку реакцій формування первинної імунної відповіді та за умов розвитку вторинної імунної відповіді обумовлено збільшенням рівня білків гострої фази, імуноглобулінів і розчинів імунних комплексів відповідно. На прикладі експериментального перитоніту доведено, що токсична фаза пов'язана переважно з нагромадженням молекул з радіусом від 38,0 до 94,0 нм, що відповідає зростанню рівня гліколіпопротеїдів у сироватці крові та черевному ексудаті, та зменшенням низькомолекулярних фракцій, яке обумовлене зменшенням рівня імуноглобулінів, з подальшим зростанням показників відповідних фракцій у разі стабілізації процесу. Встановлено, що використання цитостатиків (6-меркаптопурину та метотрексату) знижує рівень низько- та надвисокомолекулярних фракцій, що пов'язано з порушенням фракцій імунної системи (здебільшого - гуморальної ланки імунної відповіді, зменшенням утворення імунних комплексів) та має гепатотоксичний ефект.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.325 +
Шифр НБУВ: РА322835

Рубрики:

      
3.

Петраш 
Позиція правлячих кіл Росії та громадська думка щодо англо-бурської війни (1899-1902 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ольга Миколаївна Петраш ; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(6ЮЖ)5-691 + Т3(2)5-6
Шифр НБУВ: РА340210

Рубрики:

      
4.

Петрашенко 
Програмні засоби підтримки прийняття управлінських рішень щодо захисту інформації у автоматизованих системах: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.03 / Андрій Васильович Петрашенко ; Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". — К., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.40
Шифр НБУВ: РА355673

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
5.

Петраш Р.В. 
Спільна робота грунту та елементів армування, які виготовлені за бурозмішувальною технологією: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.02 / Р.В. Петраш ; Полтав. нац. техн. ун-т ім. Ю.Кондратюка. — Полтава, 2009. — 20 с. — укp.

Проведено експериментально-теоретичне дослідження спільної роботи грунту й елементів армування, виготовлених за бурозмішувальною технологією. Розроблено технологію виготовлення грунтоцементних елементів способом бурозмішування з частковим вийманням грунту та без нього. Для виконання зазначених робіт підібрано комплекти обладнання. Досліджено особливості виготовлення грунтоцементу з бурозмішувальною технологією. Встановлено, що на механічні властивості грунтоцементу суттєво впливають вміст цементу, літологічний склад грунту, водоцементне співвідношення суміші грунт - цемент - вода, яке залежить від природної вологості грунту. Розроблено рекомендації щодо проектування та будівництва основ, армованих елементами, що виготовляються за бурозмішувальною технологією. Оцінено економічний аспект досліджених питань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н581.12 + Н581.308 +
Шифр НБУВ: РА363320

Рубрики:

      
6.

Петрашевська А.Д. 
Стратегія розвитку оператора зв'язку та її інвестиційне забезпечення: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.04 / А.Д. Петрашевська ; Одес. нац. акад. зв'язку ім. О.С.Попова. — О., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено теоретичні та методичні положення та практичні рекомендації щодо удосконалення, розробки, обгрунтування та вибору стратегії розвитку оператора зв'язку та її інвестиційного забезпечення. Розглянуто взаємозв'язок інвестиційної стартегії з іншими елементами стратегічного вибору оператора зв'язку. Запропоновано класифікацію інвестиційних ресурсів, а також деякі показники, що дозволяють всебічно охарактеризувати розмір і ступінь використання акціонерного капіталу, представити результати поточної виробничої діяльності, визначити прибутковість оператора зв'язку, оцінити ефективність вкладень інвесторів у цінні папери. Обгрунтовано основні методологічні принципи визначення ефективності інвестиційних проектів корпорації. Систематизовано недоліки та позитивні здобутки Укртелекому та Інтернет-ринку з використанням SWOT-аналізу та визначено оптимальні завдання оператора зв'язку у галузі нових технологій та надання нових інформаційно-телекомунікаційних послуг, зокрема Інтернету. З метою забезпечення переходу галузі зв'язку до нової якості економічного розвитку у сучасному суспільстві з високими темпами розвитку техніки, технологій та інформаційного простору, запропоновано елементи оцінки інвестиційної привабливості галузі зв'язку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)380-56 +
Шифр НБУВ: РА345342

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Петраш В.Д. 
Теплопостачання на основі утилізації енергії охолодження обертових печей, яке регулюється: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.23.03 / В.Д. Петраш ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2004. — 33 с.: рис. — укp.

Запропоновано новий підхід до розв'язання актуальної проблеми ефективного відбору, перетворення та споживання теплоти шляхом раціонального охолодження зовнішньої поверхні печей протягом року. Розроблено системи для організації рівномірного з регульованою інтенсивністю повітряноструминного відбору теплоти з охолоджуваної поверхні. Розвинуто засоби стабілізуючого охолодження теплоджерел. На підставі результатів дослідження оптимального синтезу систем розроблено моно- та бінарні теплоутилізаційні комплекси теплопостачання з неадекватністю потужності теплових потоків, температур та режимних умов, для яких установлено оптимальні технічні рішення за коефіцієнтом заміщення потужності абонентських систем та ефективності використання вторинних енергоресурсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З391.655
Шифр НБУВ: РА330946

Рубрики:

      
8.

Петраш К. М. 
Закономірності керованого реакційного спікання, процесів структуроутворення та формування властивостей жаростійких сплавів на основі нікелю / К. М. Петраш. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертація присвячена вирішенню важливої науково-технічної задачі встановлення закономірностей реакційного спікання металічних композицій, які містять невзаємодіючі сполуки, та розробці жаростійких дисперсно-зміцнених ніхромів і технології одержання виробів з них.Вперше, на основі теоретичного аналізу з урахуванням колективних взаємодій в реакційних системах Ni-Al і Ti-Al, ґрунтуючись на уявленні проточного реактора побудовані термокінетичні моделі необоротних процесів, ініційованих контактним плавленням компонентів. Встановлено різного роду термокінетичні траєкторії розвитку процесу взаємодії. Виявлено, що особливо важливу роль в передачі енергії відіграє теплове випромінювання. Це дозволило ефективно застосувати безпосередній термічний аналіз для реагуючих сумішей.Вивчено експериментальну термокінетику реагуючих систем (Ni-Al, Ti-Al, Ni-Ti, Ni-Sn, Cu-Ti, Cu-Sn), які є основою промислових сплавів. Показано, що поведінка цих систем характеризується складною немонотонною змінною температури і має режими теплового вибуху та самопоширюваного високотемпературного синтезу. Така термокінетична поведінка підтверджує синергетичний характер реакційної взаємодії, як і було показано при моделюванні цих процесів. Це стало основою експериментального вивчення закономірностей спікання.Аналіз кривих усадки та порівняння відносної густини сирих і спечених порошкових заготовок з металевих сумішей показав, що процес реакційного спікання ініціюється разом з появою перитектичної чи евтектичної рідини. Виявлено, що зразки практично усіх досліджених порошкових подвійних систем з відносною густиною понад 80 % дають значний ріст об'єму в процесі спікання. Проте введення певної кількості хімічно інертних домішок локалізує реакційніпроцеси по всьому об'єму пресовок і не дає змоги дрібним порам збиратися в каверни. Це сприяє сповільненню росту пресовок і, з часом, приводить до значної усадки. Дрібні пори в кожному з малих локальних об'ємів беруть участь у масопереносі і забезпечують ущільнення на пізніх стадіях спікання.Розроблено із застосуванням реакційного спікання жаростійкі дисперсно-зміцнені сплави на основі ніхрому з вмістом алюмінію до 6 % і оксиду ітрію (Y2O3) до 1,5% та відпрацьовано технології отримання виробів з них. Зокрема, режими прокатки товстих заготовок і тонких листів товщиною до 0,1 мм. Розроблено склади припоїв та умови термореакційної пайки для товстих заготовок, що використовуються при виготовленні повітрозабірника гіперзвукового літака. Також відпрацьовано режими пайки та інші технологічні операції для виготовлення теплозахисних панелей гіперзвукових і багаторазових космічних апаратів.Отримані фізико-механічні та функціональні властивості дисперсно-зміцнених ніхромів забезпечують в сукупності необхідну працездатність багаторазових космічних систем за температур до 1200 0С.Ключові слова: синергетична модель, термокінетика, реакційне спікання, самопоширюваний високотемпературний синтез, тепловий вибух, інтерметаліди, дисперсно-зміцнені ніхроми, жаростійкість, жароміцність, утомна міцність.^UThe dissertation is devoted to solving an important scientific and technical problem of establishing the regularity of the reaction sintering of metal compositions that containnon-interacting compounds, and the development of heat-resisting dispersion-hardened nichrome and the technology of obtaining products of them.For the first time, thermokinetic models of irreversible processes initiated by contact melting of components based on theoretical analysis taking into account collective interactions in the Ni-Al and Ti-Al reaction systems of and the representation of the flow reactor were constructed.Different kinds of thermokinetic trajectories of interaction process development were established. It was revealed that thermal radiation plays a particularly important role in the transmission of energy, which made it possible to effectively apply a direct thermal analysis for reacting mixtures.The experimental thermokinetics of reacting systems (Ni-Al, Ti-Al, Ni-Ti, Ni-Sn, Cu-Ti, Cu-Sn), which are the basis of industrial alloys were studied. It is shown that the behavior of these systems is characterized by a complex non-monotonic change in temperature and occurs in the regimes of thermal explosion and self-propagating high-temperature synthesis.Such thermokinetic behavior confirms the synergistic nature of the reaction interaction, as was shown in the simulation of these processes. This became the basis of the experimental study of the regularities of sintering.The analysis of shrinkage curves and the comparison of the relative density of raw and sintered powder blanks from metal mixtures showed that the reaction sintering process is initiated (along) with the appearance of a peritectic or eutectic fluid.It has been found that samples of almost all investigated powder double systems with a relative density of more than 80% give a significant increase in volume during the sintering process.However, the introduction of a certain amount of chemically inert impurities localizes the reaction processes throughout the volume of the presses and prevents small pores from being coagulated into cavities.This contributes to the slowing of the growth of the raw powder blanks and, eventually, leads to significant shrinkage. Small pores in each small local volume take part in the mass transfer and activate the shrinkage process in the late stages of sintering. Heat-resistant dispersion-hardened alloys based on nichrome with an aluminum content of up to 6% and yttrium oxide (Y2O3) up to 1,5% were developed using reaction sintering, as well as developed technologies for producing products from them, in particular, the modes of rolling thick billets and thin sheets with a thickness of up to 0.1 mm. Solder compositions and thermo-reaction soldering conditions for thick blanks were developed, which are used in the manufacture of the air intake of a hypersonic aircraft. Soldering regimes and other technological operations for the manufacture of heat-protective panels for hypersonic and reusable spacecraft were also worked out. The obtained physical-mechanical and functional properties of dispersion-strengthened nichromes provide in aggregate the necessary performance of reusable space systems at the temperatures up to 1200 0C.Key words: synergetic model, thermokinetics, reacting sintering, self-propagating high-temperature synthesis, thermal explosion, intermetallics, dispersed-strengthened nichroms, heat resistance, refractory, fatigue strength.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Висоцька М. В. 
ТЕПЛОХОЛОДОПОСТАЧАННЯ НА ОСНОВІ ТРАНСФОРМАЦІЇ ІНТЕГРОВАНОЇ ЕНЕРГІЇ ХОЛОДНОЇ ВОДИ ТА ВЕНТИЛЯЦІЙНОГО ПОВІТРЯ / М. В. Висоцька. — Б.м., 2022 — укp.

Висоцька М.В. Теплохолодопостачання на основі трансформації інтегрованої енергії холодної води та вентиляційного повітря. – Рукопис.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.23.03 – Вентиляція, освітлення та теплопостачання. – Київський національний університет будівництва та архітектури, Київ, 2021 р.Робота присвячена удосконаленню енергозберігаючих технологій систем теплохолодопостачання на основі інтегрованої енергії низькотемпературних джерел. Розроблено нову теплонасосну систему теплохлапостачання на основі інтегрованої енергії холодної води та повітряних потоків з пневмогідравлічною стабілізацією трансформаторних процесів (пат. № 109848). В результаті аналітичного дослідження запропонованої системи встановлено модифіковану залежність дійсного коефіцієнта перетворення, що містить вихідні дані та режимні параметри, які дозволяють проводити пошук раціональних умов високоефективної трансформації та споживання енергії в системах теплопостачання. Ключеві слова: тепловий насос, коефіцієнт перетворення, системи теплопостачання, низькотемпературні джерела, ентальпія, витрата палива, показники енергетичної ефективності.^USUMMARYVysotska MV Heat and cold supply based on the transformation of integrated energy of cold water and air flows. - Manuscript.The dissertation on competition of a scientific degree of the candidate of technical sciences on a specialty 05.23.03 - Ventilation, lighting and heat supply. - Kyiv National University of Construction and Architecture, Kyiv, 2021The work is devoted to the improvement of energy-saving technologies of heat and cold supply systems on the basis of integrated energy of low-temperature sources. The expediency of using incoming cold water as a low-temperature source for heat pump systems of heat and cold supply integrated with the heat of ventilation air, including process its deep cooling. Based on the generalization of the results of field studies of the temperature of cold water entering the buildings of the Odessa region, the sinusoidal dependence of its seasonal change with a displacement of the amplitude of 9 ° C relative to the average annual temperature 16.5 ° C, which can also be adapted to conditions of the second climatic zone of Ukraine. The expediency of using this water as a low-temperature source for heat pump systems of heat and cold supply integrated with the heat of ventilation air, including process its deep cooling. A new heat pump system for heat supply based on the integrated energy of cold water and air flows with pneumohydraulic stabilization of transformer processes has been developed (US Pat. No. 109848). As a result of analytical research of the offered system the modified dependence of the actual conversion factor containing initial data and mode parameters which allow to search for rational conditions of highly efficient transformation and energy consumption in heat supply systems is established. The regularity of change of damping air flow in the conditions of variable water pressure at the entrance to the building and its reduction during further passage through the evaporator, condenser and corresponding subscriber subsystems is established on the basis of the offered physical and mathematical models of stabilization of pneumohydraulic mode in the improved heat pump system.According to the results of the analytical study of the improved system, the dependence for the predicted assessment of fuel economy depending on the parameters of the integrated low-temperature source and energy of the subscriber's heat consumption is established. work with the boiler. It is shown that in these modes fuel savings from 42 to 100% during the year are provided.Keywords: heat pump, conversion factor, heat supply systems, low temperature sources, enthalpy, fuel consumption, energy efficiency indicators.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Петраш А. І. 
Товариство Ісуса у Львівській архідієцезії в 1852–1914 рр.: релігійно-культурна та суспільно-харитативна діяльність.: автореферат дис. ... д.філософ : 032 / А. І. Петраш. — Б.м., 2023 — укp.

Об’єктом дослідження є орден єзуїтів у межах Львівської архідієцезії Римо-католицької церкви впродовж 1852 – 1914 рр. Метою дослідження обрано всебічний аналіз місіонерського служіння Товариства Ісуса, визначення характерних рис душпастирства єзуїтів та висвітлення їхнього вкладу в культурний спадок регіону. Методологія дослідження опирається на використання фундаментальних принципів теорії пізнання, таких як історизм, розуміння взаємозалежності процесів, неупередженість, цілісність, історизм тощо. Також використовуються міждисциплінарний, проблемно-хронологічний, системний, статистичний, синхронний наукові методи. У дисертації вперше: на базі архівних документів та звітів ордену проведений комплексний аналіз історії та місіонерського служіння Товариства Ісуса в межах Львівської архідієцезії в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст.; проаналізовано душпастирську діяльність єзуїтів у Тернополі, Львові, Станиславові, Чернівцях, Коломиї та Стрию; висвітлена освітня, суспільна, видавнича, реколекційна і наукова діяльність ордену, а також його участь в соціальних процесах Львівської архідієцезії; проведено статистичний аналіз душпастирської праці Товариства Ісуса; порушено питання ролі релігійних товариств у тогочасному суспільстві, зокрема марійських содаліцій; створено вагому теоретичну базу для подальшого різностороннього вивчення предмету. Практична цінність дослідження полягає в доцільності використання його результатів для розробки програмних завдань, спрямованих на виховання молоді в дусі християнської моралі, а також для кращого розуміння ролі католицизму в українській історії. Проблематика дисертації дотична до спільної історії України, Польщі і Австрії, що також важливо для реалізації спільних наукових проєктів і зміцнення міжнародних зв’язків.^UThe object of the research is the order of Jesuits within the Archdiocese of Lviv of the Roman Catholic Church during 1852 – 1914. The purpose of the study is to undertake a comprehensive analysis of the missionary service of the Society of Jesus, to identify the distinctive features of Jesuits pastoral care, and to highlight their contribution to the cultural heritage of the region. The research methodology is based on the use of fundamental principles of cognitive theory, such as historicism, understanding the interdependence of processes, impartiality, integrity, historicism, etc. Also interdisciplinary, problem-chronological, systematic, statistical, synchronous scientific methods are used. In the thesis for the first time: on the basis of archival documents and reports of the order was carried out a comprehensive analysis of the history and missionary service of the Society of Jesus within the Archdiocese of Lviv in the second half of the 19th - at the beginning of the 20th century; the pastoral activity of the Jesuits in Ternopil, Lviv, Stanislawow, Chernivtsi, Kolomyia and Stryi was analyzed; the educational, social, publishing, retreat and scientific activities of the order were highlighted, as well as its participation in the social processes of the Archdiocese of Lviv; a statistical analysis of the pastoral work of the Society of Jesus was conducted; the question of the role of religious societies in the society of that time was raised, namely Sodalities of Our Lady; a strong theoretical base has been created for further multifaceted study of the subject. The practical value of the study lies in the expediency of using its results for the development of program tasks aimed at educating young people in the spirit of Christian morality, as well as for a better understanding of the role of Catholicism in Ukrainian history. The issues of the dissertation are related to the common history of Ukraine, Poland and Austria, which is also important for the implementation of joint scientific projects and strengthening of international ties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Шиман К. А. 
Новітні засоби утворення художньої форми у віртуальній реальності (на прикладі творів сучасного мистецтва України).: автореферат дис. ... д.філософ : 023 / К. А. Шиман. — Б.м., 2024 — укp.

Шиман К. А. Новітні засоби утворення художньої форми у віртуальній реальності (на прикладі творів сучасного мистецтва України). – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття ступеня доктора філософії за спеціальністю 023 «Образотворче мистецтво, декоративне мистецтво, реставрація» (02 – Культура і мистецтво). – Національна академія образотворчого мистецтва і архітектури, Київ, 2023. Головною метою роботи є поглиблене вивчення засобів та процесу творення художньої форми у віртуальній реальності (VR). Дисертація є першим ґрунтовним дослідженням новітніх засобів утворення художньої форми у віртуальній реальності у контексті мистецьких практик. Інноваційні технології відкривають нові можливості для виразності, дозволяючи митцям відійти від певних обмежень та реалізувати свої ідеї у віртуальній реальності, де художня форма не обмежується параметрами фізичної реальності. Ґрунтовне дослідження сучасного стану розробки теми дисертації виявило, поняття «художня форма» та «віртуальна реальність» набули загального висвітлення, втім не стали предметом комплексного мистецтвознавчого аналізу практичного процесу утворення художньої форми у віртуальній реальності. Тому існує необхідність наукового опрацювання питання використання VR засобів для реалізації творчих задумів. З метою вирішення цієї проблеми було висвітлено історичні передумови та методологічні підстави утворення художньої форми, що дало змогу встановити найбільш поширені її трактування. Важливим став і розгляд взаємодії художнього образу та форми. У роботі розглянуті питання, що стосуються термінологічної бази. Було запропоновано термін «сприймач», який вперше вводиться до наукового обігу.Аналіз мистецьких робіт (Д. Факш та К. Шиман «Ехо» (2019), Tamanoir Immersive Studio «Гетеротопія» (2020), Т. Кабаєва «Neverland» (2022), Р. Чізз «Піксельна калина» (2023) тощо) дозволив на практиці зазначити особливості доповненої (AR), змішаної (MR), віртуальної та розширеної (XR) реальностей. Утворення художньої форми у VR потребує використання спеціальних інструментів. Тому проаналізовано основні засоби, які необхідні для творення художньої форми у віртуальній реальності (апаратний VR сет; програмне забезпечення; апаратне забезпечення ПК; навушники; забезпечення кабелями; одноразові гігієнічні маски тощо). Їх практичне застосування розкрито на прикладі «Ризома» (Д. Факш та К. Шиман (2018)). Окрім того, проаналізовано інші новітні технології, які використовують митці: система айтрекінгу (Г. Фінк «Малюючи очами» (2015), М. Аттард «Блог» (2020)), енцефалограф (В. Ковбаса та С. Ніжинський «Мімоза» (2019)), просторові трекери та датчики зчитування, Arduino (арт-група SVITER (Л. Полянська та М. Роботов) та І. Світличний «Verbatix» (2017)) та інші. У ході дослідження було представлено типологічну модель утворення художньої форми у віртуальній реальності. Зазначено найпоширеніші прийоми, які використовують митці для творення художньої форми у VR. У роботі також приділено увагу особливостям сприйняття мистецьких проявів у віртуальній реальності, якому властиві: інтеракція, імерсія, симуляція, штучність, телеприсутність, повнота занурення, мережевість комунікації. Це дозволило упевнитись, що творчі роботи у VR передбачають підвищення ролі особистого контакту, взаємодії зі сприймачем. Проаналізовані твори митців, дали змогу окреслити основні особливості художньої форми у віртуальній реальності. Відмічено значний вплив розвитку Інтернету та появи NFT (Non-Fungible Tokens) на становлення художньої форми у VR, що суттєво змінило й арт-ринкок. В цілому, сучасне українське мистецтво демонструє процес розвитку художньої свідомості, який пов’язаний із впливом технологій віртуальної реальності, а художня форма у VR стає квінтесенцією всіх своїх попередніх трактувань.Теоретичне значення отриманих результатів дослідження полягає у формуванні цілісного уявлення про еволюцію художньої форми; у розширенні підходів до її вивчення.Практичне значення отриманих результатів дослідження полягає у тому, що вони можуть використовуватися для подальшого аналізу, атрибуції та систематизації творчих робіт, створених у віртуальній реальності; для вивчення сучасного українського мистецтва, його контекстуальності у рамках світової історії мистецтва. Наукові підсумки можуть стати базою для практичної роботи митців, мистецтвознавців (для художньо-стилістичного аналізу творів), використовуватися для навчання фахівців у галузі теорії та історії мистецтва; у підготовці семінарів, лекцій, курсів; проведенні навчально-дослідних лабораторних робіт; у розробці культурно-просвітницьких програм; у навчально-виховній роботі; у розробці та проведенні мистецько-дослідних і художніх виставок, проектів.Ключові слова: художня форма, віртуальна реальність, сучасне мистецтво, технології, діджиталізація, інтерактивність, синтез, мистецтво, синтез мистецтв, практична складова, видовищні форми, театралізація, ландшафт, аудіовізуальний контрапункт, арт-ринок.^UShyman K.A. New tools for creating artistic form in virtual reality (on the example of contemporary artworks of Ukraine). – Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Thesis submitted for the degree of Doctor of Philosophy, specialty 023 «Fine Arts, Decorative Arts, Restoration». – National Academy of Visual Arts and Architecture, Kyiv, 2023.The main goal of the research is a deep study of the means and artistic form-creating process in virtual reality (VR). The dissertation is the first thorough study of the latest tools of artistic form-creating process in virtual reality in the context of artistic practices.Innovative technologies open new opportunities for expression, allows artists to realize their ideas in virtual reality, where the artistic form is not limited by the parameters of physical reality.A comprehensive study of the current state of the research theme revealed that the terms "artistic form" and "virtual reality" have gained general coverage, but have not become the subject of complex analysis of the practical process of artistic form creation in virtual reality. Therefore, there is a need to scientifically study the issue of using VR tools in the implementation of creative ideas.To solve this problem, the historical prerequisites and methodological foundations of an artistic form were highlighted, which made it possible to notice the most common interpretations of it. The interaction consideration of artistic image and form has also become important during the research.Issues are related to the terminological base of art in VR. The term "spryimach (receiver)" was proposed and introduced into scientific circulation for the first time.The analysis of artworks (Diana Faksh and Kateryna Shyman "Echo" (2019), Tamanoir Immersive Studio "Heterotopia" (2020), Taya Kabaeva "Neverland" (2022), Roman Chizz "Pixelna Kalyna" (2023), etc.) helped to discern the features of augmented (AR), mixed (MR), virtual and extended (XR) realities in practice. An artistic form creation in VR requires the use of special tools. Therefore, it was analyzed the main instruments necessary for this process (VR hardware set; software; PC hardware; headphones; cables management; disposable hygienic masks). Their practical application is revealed in the example of the “Rhizoma” art project by D. Faksh and K. Shyman (2018). It also explored other latest technologies used by artists: eye-tracking (Graham Fink "Drawing with My Eyes" (2015), Matthew Attard "Blog" (2020)), an encephalograph (Volodymyr Kovbasa and Sergyi Nizhynskyi "Mimosa" (2019)), spatial trackers and sensors, Arduino (SVITER art group (Valeriya Polyanska and Max Robotov) and Ivan Svitlychnyi "Verbatix" (2017)) and others.In the course of the study, a typological model of an artistic form creation in virtual reality was presented. It was also revealed the most common techniques used by artists.The accent was also made on the peculiarities of the perception of artistic manifestations in virtual reality, which is characterized by: interaction, immersion, simulation, artificiality, telepresence, full dive, network communication. It helps to define that artworks in VR involve increasing personal contact and interaction with the perceiver.The analyzed artistic practices and skills outline the main trends in the development of the art form in virtual reality. A significant influence of Internet development and the inception of NFT (Non-Fungible Tokens) on artistic form creation in VR was noted, which significantly changed art markets.Overall, contemporary Ukrainian art demonstrates the process of development of artistic consciousness, which is associated with the influence of virtual reality technologies. An artistic form in VR becomes the quintessence of all its previous interpretations. The theoretical significance of the achieved results is in forming a holistic view of the evolution of an artistic form; in the expansion of approaches to its study.The practical significance of the achieved results is in that they can be used for further analysis, attribution and systematization of artworks created in virtual reality; for the study of contemporary Ukrainian art, it’s contextually within the world history of art. It also can become the basis for the practical work of artists, art historians (for artistic and stylistic analysis of artworks), can be used for training specialists in the field of art theory and history; in the preparation of seminars, lectures, courses; conducting educational and research laboratory work; in the development of cultural and educational programs; educational and training activities; in the creation and managing art exhibitions, projects.Keywords: artistic form, virtual reality, contemporary art, technologies, digitization, interactivity, synthesis, art, synthesis of arts, practical component, spectacular forms, theatricalization, landscape, audiovisual counterpoint, art market.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського