Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (183)Книжкові видання та компакт-диски (160)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=Дячук$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Транспорт   
1.

Дячук М.В. 
Вдосконалення розрахункових методів оцінки параметрів вібронавантаженності несучих систем автомобіля: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.02 / М.В. Дячук ; Харк. нац. автомоб.-дорож. ун-т. — Х., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено методи, алгоритми, динамічні моделі автомобіля для елементів системи дорога - шина - несуча система. Створено аналітичну методику прогнозування випадкових напружень у лонжеронах кінцевої жорсткості рами вантажного довгобазного автомобіля з використанням методів спектральної теорії підресорювання транспортних засобів і методів будівельної механіки. Удосконалено методику числового моделювання стохастичних дорожніх збурювань (дорожнього мікропрофілю) на базі швидкого перетворювання Фур'є з необхідним ступенем точності за інтервалами та коінтервалами Найквіста. Підвищено точність розрахунків ланцюгових моделей підвісок автомобільних транспортних засобів шляхом розробки нелінійної математичної моделі шини на підставі її гістерезисної характеристики. Проаналізовано роботу несучої системи на підставі даних статистичного оцінювання показників вібронавантаженості моделей автомобіля КрАЗ-6510. Виконано порівняння результатів розрахунків показників вібраційної навантаженості плоских і просторових моделей. Доведено вплив кінцевої жорсткості рами довгобазного вантажного автомобіля на розрахункові показники плавності ходу в діапазоні, що перевищує інженерну точність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О335.4-028.4 +
Шифр НБУВ: РА339463

Рубрики:

      
2.

Дячук В. І. 
Використання спеціальних знань при розслідуванні дорожньо-транспортних пригод: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.09 / В. І. Дячук ; Акад. упр. МВС України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Розкрито основні теоретико-прикладні аспекти форм використання спеціальних автотехнічних знань і шляхів їх подальшого розвитку. Визначено основні напрями вдосконалення використання спеціальних знань за розслідування дорожньо-транспортних злочинів, а також розроблено криміналістичні рекомендації з оптимального використання спеціальних автотехнічних знань за проведення слідчих дій, фіксації їх ходу та результатів за розслідування дорожньо-транспортних злочинів. З'ясовано особливості призначення та проведення окремих видів судових експертиз за розслідування дорожньо-транспортних пригод, з'ясовано сучасні можливості судово-автотехнічної експертизи. Сформульовано пропозиції для внесення змін і доповнень до проекту КПК України №1233, а також до нормативно-правових актів, які регламентують діяльність з організації та проведення судових експертиз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х893.9(4УКР)413.91 + Х894.9(4УКР)312.1
Шифр НБУВ: РА376444 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Дячук Л.В. 
Історико-правові записки українського дворянства (кінця XVIII - поч. XIX ст.) як пам'ятки історичної думки: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Л.В. Дячук ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено обставини походження, зміст і структуру історико-правових "Записок" про права українського дворянства як пам'яток історичної думки у контексті змін духовно-ціннісних парадигм, які зумовили особливості оцінок українського дворянства та його історичних поглядів. Проведено археографічно-джерелознавчий та історіографічний аналіз та наведено списки пам'яток, здійснено реконструкцію моделей історичного мислення; визначено тенденції розвитку історичної думки українського дворянства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(4УКР)4 + Т3(4УКР)4,01
Шифр НБУВ: РА316529 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Дячук А.М. 
Клініко-психопатологічні та психологічні особливості мотивації агресивної поведінки при розладах особистості: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.16 / А.М. Дячук ; Ін-т неврології, психіатрії та наркології АМН України. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено умови, фактори, механізми формування й особливості проявів агресивної поведінки у осіб з розладами особистості. Проведено комплексне обстеження 139-ти чоловіків з даною патологією, з яких 97 притягувались до кримінальної відповідальності у зв'язку з протиправними агресивними формами поведінки, проявом якої були злочини проти життя та смерті особистості. З урахуванням одержаних результатів визначено клініко-психопатологічні, клініко-анамнестичні та патопсихологічні особливості мотивації агресивної поведінки у осіб з розладами особистості. Встановлено фактори, що підвищують ризик виникнення та рецидиву протиправної агресивної поведінки за даної патології. Зроблено систематизацію одержаних даних за клініко-психопатлогічними, клініко-анамнестичними та патопсихологічними характеристиками, встановлено питому вагу кожного параметра в генезі агресивної поведінки обстежених осіб. Виявлено закономірності формування агресивної поведінки у разі розладів особистості. Розроблено комплексну систему прогнозування ризику виникнення та рецидиву протиправної агресивної поведінки у разі розладів особистості. Створено й апробовано комплексну реабілітаційну програму з профілактики протиправних агресивних форм поведінки з включенням методики корекції станів мотиваційної й емоційної сфер з урахуванням впливу факторів ризику виникнення та рецидиву досліджуваної патології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р64-3 + Ю937-953.6 + Ю948.4-5 +
Шифр НБУВ: РА358697

Рубрики:

      
5.

Дячук В.П. 
Комунікативна культура прямого телевізійного ефіру: автореф. дис... канд. культурології: 26.00.01 / В.П. Дячук ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Висвітлено особливості комунікативної культури прямого телевізійного ефіру як специфічної форми інтерактивної реальності у контексті осмислення феномену прямого телефіру, в якому формуються реалії безпосереднього зв'язку з аудиторією, висвітлено хаактеристики екранної естетики. Розкрито онтологічний аспект комунікативної культури як способу спілкування, інформаційної взаємодії. Увагу приділено проблемі самоактуалізації людини, творчої самореалізації у просторі можливих комунікацій, що актуально у контексті розгортання політтехнологічних реалій і формування комунікативних мегаспільнот. Досліджено український досвід прямого ефіру як комунікативної технології, визначено проблему співіснування та взаємодії суб'єктів теледискурсу як форми самореалізації людини - суб'єкту комунікації, де реципієнт відіграє роль не пасивного спостерігача, він є співучасником діалогу екранного дійства. Розглянуто телебачення (ТБ) як цілісну естетичну систему як процес естетичної діяльності. Художній вимір телепростору грунтується на художній образності, створеній за допомогою репродукції видів мистецтва, призначених для телепоказу (показу оперних, балетних спектаклів, симфонічних концертів, авторських телепередач). Розглянуто особливості комунікативної та діалогової культури учасників прямого телефіру (ведучого й аудиторії) на українському ТБ. Розглянуто шлях "побудови" телемостів на радянському й українському ТБ. За умов масового мовлення популярною є комунікація, адресована мегааудиторії, роль інформаційного впливу на об'єкт зростає. З використанням монологічних і діалогічних форм спілкування телекомунікатори сприяють активізації процесу діалогу, ідентифікації глядацьких позицій у визначенні та рішенні багатьох проблем. Прямий ефір визначено як засаду телереальності, за цього засоби ТБ індустрії характеризуються в модусі комунікативних, культурологічних, естетичних, мистецьких ознак. Охарактеризовано зображувальні основи телепоетики як інтерактивної технології. Ідентичність суб'єктів ТБ дискурсу, що є своєрідною поліфонією у контексті прямого ефіру, вивчено як діалог і полілог. Визначено роль і місце технопопуляцій цифрового відео у процесі відтворення екранного образу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч111.161.3 + Ч632.10 +
Шифр НБУВ: РА366637

Рубрики:

      
6.

Дячук 
Наукове обгрунтування організації паліативної медичної допомоги онкологічним хворим у термінальній стадії: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / Дмитро Дмитрович Дячук ; Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р11(4УКР)285.6
Шифр НБУВ: РА327147

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Дячук А.М. 
Початкова підготовка в художній гімнастиці дівчаток 7 - 9 років з урахуванням розвитку сприйняття часу: автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.01 / А.М. Дячук ; Нац. ун-т фіз. виховання і спорту України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему вдосконалення процесу початкової підготовки у художній гімнастиці дівчаток віком 7 - 9 років на базі розвитку сприйняття часу з метою вивчення змісту початкової підготовки юних гімнасток. Розроблено програму управління руховими діями для підвищення спортивного результату у відносно короткий строк на вищому за якістю рівні. Обгрунтовано навчальну програму, спрямовану на підвищення якості оцінювання інтервалів часу, яка передбачає використання спеціальних методичних прийомів і засобів (тестових вправ у часі) та технологічну схему з застосуванням методичних прийомів, елементами яких є: ознайомлення гімнасток з оцінками інтервалів часу, починаючи від 0,5 с до 5 с; засвоєння найпростіших гімнастичних елементів за заданий інтервал часу (коригуючі сигнали - звукові, зорові); виконання тестових вправ у часі (бігу, стрибків за 4,5 с; стрибків з подвійним обертанням скакалки - 10, 30 с; "затяжка" - 10 с; задня рівновага - 10 с). На підставі результатів дослідження рекомендовано використання розробленої навчальної програми, методичних прийомів і засобів, спрямованих на підвищення якості оцінювання часових інтервалів для практичного використання у системі навчально-тренувального процесу на етапі початкової підготовки з урахуванням вікових особливостей сприйняття часу та спроможностей диференціювання різних інтервалів часу, що сприяє підвищенню ефективності навчання вправам художньої гімнастики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч516.62 +
Шифр НБУВ: РА356413

Рубрики:

      
8.

Дячук О.А. 
Програмні інструментальні засоби перетворення математичних моделей динамічних об'єктів: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.03 / О.А. Дячук ; Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Розглянуто алгоритмічні та структурні основи побудови інструментальних програмних засобів перетворення форм моделей динамічних об'єктів скалярно-векторного типу на основі відповідних аналітичних та чисельно-аналітичних методів. Висвітлено ідею оптимізації процесу математичного моделювання динамічних об'єктів шляхом створення програмними засобами набору математичних моделей та вибору з них найкращої. Удосконалено метод виділення домінантних власних значень моделі динамічного об'єкта, який дозволяє коректно врахувати ті стаціонарні значення складної моделі, що мають бути відкинуті у разі спрощення. Охарактеризовано пакет прикладних програм, що містить модулі-перетворювачі, які реалізують алгоритми аналітичного, чисельно-аналітичного, структурно-функціонального та комп'ютерного перетворення лінійних і нелінійних моделей динамічних об'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З813.11 +
Шифр НБУВ: РА361477

Рубрики:

      
9.

Дячук І. Д. 
Теоретико-методологічне обгрунтування інноваційної стратегії розвитку космічної галузі України в контексті глобалізації: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.03 / І. Д. Дячук ; НАН України, Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М. Доброва. — К., 2011. — 39 с. — укp.

Визначено теоретико-методологічні засади інноваційної стратегії розвитку космічної галузі України в контексті глобалізації. Розроблено концепцію адаптації космічної галузі до умов інноваційного розвитку економіки України на основі трактування її місця у національній інноваційній системі, вдосконалення організаційно-економічного забезпечення та включення у міжнародні інтеграційні процеси. Обгрунтовано методологію управління інноваційним розвитком космічної діяльності та визначено його стратегічні й організаційно-економічні засади. Запропоновано систему економічних імперативів ефективності космічної діяльності. Запропоновано багатофакторну модель інноваційного розвитку космічної галузі України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.527.6
Шифр НБУВ: РА382382 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Дячук Т.М. 
Українська соціально-економічна термінологія: становлення і кодифікація: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Т.М. Дячук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексний лінгвістичний аналіз соціально-економічної термінології (СЕТ), охарактеризовано основні етапи її становлення, виявлено кількісні та якісні зміни в її складі та причини, що впливали на зміни соціально-економічного словника впродовж століть. Визначено особливості системної організації досліджуваної термінології з огляду на її тематику, походження, парадигматичні відношення та особливості лексико-семантичних процесів на кожному етапі її формування. В ономасіологічному аспекті розглянуто способи термінотворення, виділено продуктивні та непродуктивні моделі творення соціально-економічних термінів, проаналізовано сучасний стан кодифікації соціально-економічних термінів, виокремлено загальні тенденції в цьому процесі. Варіантні ряди (пари) сучасних соціально-економічних термінів розглянуто під кутом зору їх відповідності системі сучасної літературної мови, подано пропозиції щодо кодифікації окремих соціально-економічних термінів-варіантів на підставі аналізу їх ретроспективи та перспективи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:У + У.в4 +
Шифр НБУВ: РА323686

Рубрики:

      
11.

Дячук С.І. 
Юридична природа виконання наказу; кримінально-правова оцінка діяння особи, що віддала чи виконала протиправний наказ: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / С.І. Дячук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2000. — 17 с. — укp.

Визначено місце виконання обов'язкового наказу серед обставин, що виключають злочинність діяння. Розглянуто умови правомірності заподіяння шкоди цінностям, які охороняються кримінальним законом, у зв'язку з виконанням наказу, межі покори отриманому наказу в різних сферах суспільної діяльності. Розкрито поняття "наказ", "правомірний наказ", "протиправний наказ", "злочинний наказ" та "явно злочинний наказ". На підставі проведених досліджень у сфері розмежування правомірної та злочинної поведінки особи, яка заподіює шкоду цінностям, які охороняються кримінальним законом, стосовно виконання наказу, запропоновано доповнити Загальну частину Кримінального кодексу України нормою "Виконання обов'язкового наказу". Визначено загальні критерії кримінально-правової оцінки діяння осіб, що віддали чи виконали протиправний наказ, в основу яких покладено можливі варіанти психічного ставлення таких осіб до характеру вимог наказу та вчинених внаслідок його виконання дій, у разі необхідності - їх наслідків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х881.9(4УКР)015.3
Шифр НБУВ: РА308356 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Заболотна І. Е. 
Медико-соціальне обґрунтування удосконалення системи профілактики надлишкової маси тіла у дітей на прикладі багатопрофільного закладу охорони здоров'я / І. Е. Заболотна. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено вирішенню актуального науково-практичного завдання – медико-соціальному обгрунтуванню моделі удосконалення профілактики ожиріння у дітей шкільного віку.Мета роботи полягала в удосконаленні системи профілактики ожиріння у дітей шкільного віку на рівні закладу охорони здоров'я.Наукове дослідження проведено на базі дитячого консультативно- лікувального центру Державної наукової установи «Науково-практичний центр профілактичної та клінічної медицини» Державного управління справами.Дослідження проведено у шість етапів, відповідно до поставленої мети та визначених завдань з використанням адекватних методів: системного підходу та аналізу, бібліосемантичного, епідеміологічного, контент-аналізу, медико-статистичного, соціологічного, концептуального моделювання та експертних оцінок.Вивчено дані про поширеність ожиріння та надлишкової маси тіла у дітей за статистичними даними Center for Disease Control and Prevention та WHO European Region, результатами міжнаціональних досліджень ВООЗ, даними офіційної галузевої статистики.Проаналізовано сучасний стан поширеності ожиріння серед дитячого населення України у різних вікових групах та прогнозні тенденції. Проведено аналіз нормативних документів Міністерства охорони здоров'я України, які регламентують порядок проведення та основні складові обов'язкових медичних профілактичних оглядів дітей в Україні, схему їх періодичності, критерії оцінки фізичного розвитку дітей та облік результатів медичного огляду дитини з оцінкою її фізичного розвитку.Для обґрунтування моделі удосконалення системи профілактики ожиріння у дітей було сформовано чотири напрямки наукового дослідження:1. Вивчити обізнаність лікарів первинної ланки надання медичної допомоги дітям щодо проблеми надлишкової маси тіла та ожиріння, їх вміння та ставлення до виявлення надлишкової маси тіла у дітей та попередження розвитку супутніх захворювань.2. Провести клінічний аудит з метою оцінки якості проведення профілактичних медичних оглядів дітей.3. Дослідити особливості анамнезу дітей, несприятливі поведінкові характеристики сімей, в яких вони виховуються, та визначити фактори ризику розвитку у школярів зайвої маси тіла.4. Вивчити стан здоров'я школярів та ризики розвитку захворювань, асоційованих із зайвою масою тіла.^UThe dissertation is devoted to the decision of an actual scientific and practical problem – medical and social reasoning of the model of improving the prevention of obesity in school-age children.The aim of the work was to improve the system of obesity prevention in school-age children at the level of the health care institution.The research was conducted on the basis of a children's counseling and treatment center State Scientific Institution «Scientific and Practical Center for Preventive and Clinical Medicine» State Administrative Department. The research was made in six stages according to the set goal and defined tasks using adequate methods: system approach and analysis, bibliosemantic, epidemiological, content analysis, medical-statistic, sociological, conceptual modeling and expert assessments.Data on the prevalence of obesity and overweight in children according to statistics of Center for Disease Control and Prevention та WHO European Region, the results of international WHO, current recommendations and strategies for the prevention of obesity in children were studied. According to official industry statistics, the current state of obesity prevalence among children in Ukraine in different age groups and prognose have been determined. The analysis of normative documents of the Ministry of Public Health of Ukraine which regulate the procedure and main components of medical preventive examinations of children in Ukraine, the scheme of their periodicity, criterias of physical development of children and the account of results of medical examination of the child with normal checking of its physical development was made. To substantiate the model of improving the system of obesity prevention in children, four areas of research were formed:1. To study the awareness of primary care physicians in providing medical care to children about the problem of overweight and obesity, their ability and attitude to detect overweight in children and prevent the development of comorbidities.2. Conduct a clinical audit to assess the quality of preventive medical examinations of children.3. Investigate the features of the anamnesis of children, unfavorable behavioral characteristics of the families in which they live and identify among them risk factors for overweight.4. To study the state of health of schoolchildren and the risks of developing diseases associated with overweight.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Дячук П. П. 
Оцінювання депонованого вуглецю соснових насаджень за даними інвентаризації лісу та дистанційних технологій / П. П. Дячук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації описано проблеми інвентаризації лісових ресурсів в Україні. Звернуто увагу на необхідність започаткування систематичної реалізації національної інвентаризації лісів, удосконалення лісовпорядкування та інших напрямів діяльності Державного агентства лісових ресурсів України, а також фізичну та моральну застарілість програмного забезпечення, що використовує Українське державне проектне лісовпорядне виробниче об'єднання ВО «Укрдержліспроект» у лісовпорядкуванні для створення та ведення реляційних баз даних і картографічних матеріалів. Проаналізовано поширені методи збору та обробки даних таксаційних вимірювань і даних дистанційного зондування Землі, які були підібрані як ключові підходи для виконання досліджень, а також можливості використання БПЛА в лісовому господарстві та способи визначення висоти дерев із даних зібраних за допомогою сенсорів та бортових систем квадрокоптера. Супутникові дані дистанційного зондування є дієвим інструментом для оцінювання глобального та регіонального рівня, а дані з безпілотних літальних апаратів – для локального. Класифікацію супутникового зображення для використання з метою оцінюваннястовбурового запасу деревостанів та депонованого вуглецю було проведено за допомогою пакетів обробки даних «raster» та «yaImpute» в середовищі R, водночас, використано метод «random Forest» для створення тематичних карт запасів та депонованого вуглецю.Предикторами використано 12 показників, шість спектральних каналів супутникового зображення Sentinel­2 з рівнем обробки 2A та шість відносних показників вегетаційних індексів. Порівняння оцінок депонованого вуглецю рослинної біомаси досліджуваного полігону, отриманих з аналізу багатошарового растрового зображення під час використання навчальних вибірок із даних кругових та реласкопічних пробних площ, продемонстрував наступні результати. Обсяг депонованого вуглецю з використанням даних кругових пробних площ становив – 1,286 Тг, що на 42 % більший, ніж розраховане значення за матеріалами лісовпорядкування 0,905 Тг, а обсяг депонованого вуглецю з використанням даних реласкопічних пробних площ становив 1,482 Тг, що на 62 % більше, ніж розрахованезначення за матеріалами лісовпорядкування. Відхилення між оцінками за даними кругових і реласкопічних пробних площ становило 15%.Порівняльний аналіз оцінювання загального стовбурового запасу досліджуваного полігону різними методами показав значно менші відхилення, ніж значення депонованого вуглецю рослинної біомаси. За матеріалами лісовпорядкування загальний стовбуровий запасдеревостанів досліджуваного полігону становив – 2685,8 тис. м3. Під час аналізу растру з використанням навчальної вибірки на основі даних кругових пробних площ запас становив – 2888,97 тис. м3. Це на 7,6 % більше значення, отриманого з матеріалів лісовпорядкування. Під час аналізу растру на основі даних реласкопічних пробних площ, запас становив 2508,47 тис. м3, що на 6,6 % менше. Отже, загалом, відхилення за оцінюванням загальному запасу знаходиться в межах ± 10 %. У дисертації представлено результати моделювання таксаційних показників дерев на основі непараметричних методів математичної статистики, а також порівняння показників оцінювання стовбурового запасу деревостанів та депонованого вуглецю за даними вибіркових методів таксації з даними лісовпорядкування. Крім того, розглянуто можливості фотограмметричної обробки зображень, отриманих за допомогою безпілотного літального апарату для ідентифікації дерев та вимірювання висоти дерев у стиглому сосновому деревостані.^UThe thesis outlines the challenges which forest inventory faces in Ukraine. Attention is drawn to the need to initiate the systematic implementation of the national forest inventory, to improve forest management and other activities of the State Agency of Forest Resources of Ukraine, to update the database management and mapping software systems utilized by the Ukrainian State Project Forest ManagementAssociation. There is an analysis of common data collection and processing approaches based on the field forest inventory and remote sensing data in the thesis, with some focus on the key methods used in this investigation. As well, capabilities of unmanned aerial vehicles (UAVs) to be utilized in forestry are discussed, focusing on the tree height measurement approaches based on the aerial data acquired by quadrocopters. Satellite remote sensing data is an effective tool for estimating the forest ecosystems at the global and regional level, while the UAV data is suitable at local scales. The classification of the satellite image for use in estimating the growing stock volume of stands and sequestered carbon was performed using raster and yaImpute data packages in R environment, while using the Random Forest method to create thematic maps of studied variables. Model covariates were 12 variables including the values of six spectral bands of the Sentinel-2 satellite image with 2A processing level and six respective values of different vegetation indices. A comparison of the estimates of the sequestered carbon in plant biomass within study area, obtained from the analysis of a multilayer raster image using training samples from the data of circular and angle counting sampling sample areas, showed the following results. The stock of sequestered carbon based on the data of circular sample plots was 1.286 Tg C, which was 42% more than the value based on the data of forest management survey (0.905 Tg C), and respective values of carbon stock applying the data of angle counting sample plots was 1.482 Tg C, which was 62% more than respective value from forest management survey data. The deviation between the estimates according to the circular and angle counting sample plots was 15%. A comparative analysis of the estimated of the total growing stock volume within the study area calculated by different methods showed significantly smaller deviationsthan the value of sequestered carbon in plant biomass. According to local forest management survey data, the total growing stock volume of stands of the forests within study area was 2,685.80 thousand m3. During the analysis of the raster using a training sample based on the data of circular sample plots, the respective growing stock volume value was 2,888.97 thousand m3. This is 7.6% more than the value obtained from forest management survey materials. Analyzing the rasters resulted from the data of angle counting sample plots, the stock was 2,508.47 thousand m3, which is 6.6% less than respective local forest management survey data. Therefore, the general deviation of the estimated total stock was within ±10%. The thesis presents the results of modeling the forest stands parameters of trees based on the nonparametric methods, also the comparison of estimated parameters of forest growing stock volume and sequestered carbon between the statistical forest inventory and forest management survey data. In addition, the possibilities of photogrammetric processing of images obtained by UAVs to identify trees andmeasure their heights in a mature Scots pine stand are examined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Шершова Т. В. 
«Культурна пам'ять як чинник формування національної ідентичності (на матеріалах народно-пісенних практик Полтавщини)» / Т. В. Шершова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню культурної пам'яті як чинника формування національної ідентичності, яка відображена в народно-пісенних практиках Полтавщини. У роботі здійснено огляд наукових праць, присвячених дослідженню культурної пам'яті та ідентичності. Здійснено теоретичне осмислення понять «культурна пам'ять», «регіональна ідентичність», «національна ідентичність», «народно-пісенна практика» і «регіоніка», з'ясовано особливості їх трактування у різних наукових дискурсах. Зазначено, що народно-пісенні практики відіграють культуротворчу роль у формуванні регіональної ідентичності, оскільки тісно пов'язані з історичним буттям етносу та особливостями його генези. Розглянуто історико-культурні передумови формування пісенної культури Полтавщини, зокрема фольклорні засади пісенної творчості та сучасне культурно-мистецьке середовище Полтавського краю. Визначено, що народно-пісенні практики існують із давніх часів, вони сформувалися на основі старовинних обрядових пісень і є відображенням світогляду людини, її ставлення до природи та навколишніх явищ. З'ясовано, що значний внесок у фольклорну складову музичної культури Полтавщини ХVIII–ХІХ століть зробили братства незрячих старців-музикантів, діяльність яких сприяла започаткуванню національної ідентичності. Подано коротку характеристику колективів Полтавщини та окремих виконавців, а також вихідців з полтавського краю, які пропагують народно-пісенну творчість в Україні та за її межами, тим самим підтримуючи українські діаспори. Окреслено способи репрезентації ідентичності народно-пісенними засобами. Обґрунтовано значущість народно-пісенних практик для формування національної ідентичності. З'ясовано внесок представників української діаспори, вихідців із Полтавщини, у розвиток української культури шляхом збереження, створення нових і пропагування народної пісні в межах кордонів інших держав. Виявлено, що чималу роль у формуванні української нації відіграв Т.Г. Шевченко, який заклав основи сучасної української мови, використовуючи елементи народних пісень, книжкову мову старих авторів та селянське просторіччя та зобразив українців незалежною нацією. Простежено гендерний дискурс в українських народних піснях, зокрема відображається роль жінки (її зовнішності, віку, рис характеру, соціального статусу) у формуванні культурної пам'яті та національної ідентичності. У дисертації вперше в культурології обґрунтовано роль культурної пам'яті крізь призму народно-пісенної творчості, як чинника формування національної ідентичності, яка полягає у реактуалізації культурно-історичного минулого нації. Звернення до першоджерел, зокрема народної пісні, уможливлює механізм збереження національної цілісності, трансформуючись через емоційну складову пісенного виконавства в культурну пам'ять, яка формує власне ідентичність. Культурна пам'ять у поєднанні з опредмеченим в ній історичним досвідом у результаті становитимуть основу національної ідентичності. Поглиблено понятійно-категоріальний інструментарій культурологічного дослідження, зокрема уточнено поняття «культурна пам'ять», «національна ідентичність», «регіональна ідентичність» і «регіоніка». Введено поняття «мовчазна пам'ять» і «глибинність культурної пам'яті». Мовчазну пам'ять трактуємо як інформаційно-символічні змісти, образи минулого, які законсервовані у часі, побутують лише на родинному рівні, зберігаючи свою цінність і сакральний зміст. Глибину культурної пам'яті розглядаємо через символізм музично-поетичного полотна, яку можна виміряти кількістю писемних першоджерел, зафіксованих носіїв, які підтверджують наші дослідницькі теорії. Виявлено формуючі чинники пісенної культури Полтавщини та їх вплив на національну ідентичність. Визначальним чинником інтенсивного розвитку культури досліджуваного регіону стали народно-пісенні практики. Наголошено на необхідності відродження витоків пісенної культури – як важливого фактору розвитку сучасної, освіченої особистості. Ключові слова: культурна пам'ять, регіональна культура, національна ідентичність, регіональна ідентичність, мовчазна пам'ять, народна пісня, українська фольклористика, регіоніка, народно-пісенні практики, Полтавщина, фольклор.^UThe dissertation is devoted to the research of cultural memory as a factor of formation of national identity, which is reflected in the folk song practices of Poltava region. The paper reviews scientific works devoted to the study of cultural memory and identity. The theoretical comprehension of the concepts of “cultural memory” and “regional identity”, “national identity”, “folk song practice” and “regionalism”; the features of their interpretation in scientific sources are clarified. Attention is focused on the relationship between these concepts. It is noted that folk song practices play a cultural and creative role in the formation of regional identity, since it is closely related to the historical development of the ethnos and its genesis. The historical and cultural preconditions of formation of song culture of Poltava region, in particular folklore bases of formation of song creativity and modern cultural and artistic environment of Poltava region are considered. It is determined that folk song practices have existed since ancient times, they were formed on the basis of ancient ritual songs and are a reflection of a person's worldview, his attitude to nature and environmental phenomena. It was found that a significant contribution to the folklore component of the musical culture of Poltava region of the 18th-19th centuries was made by the brotherhoods of the blind elders-musicians, whose activities contributed to the establishment of the national identity. A brief description of the groups of Poltava region and individual performers, as well as people from the Poltava region, who promote folk songs in Ukraine and abroad, thereby supporting the Ukrainian Diasporas. The ways of expressing identity by folk songs are outlined. The significance of folk song practices for the formation of national identity is substantiated. The contribution of representatives of the Ukrainian Diaspora, natives of Poltava region, to the development of Ukrainian culture by preserving, creating new and promoting folk songs within the borders of other states has been clarified. It is revealed that a significant role in the formation of the Ukrainian nation was played by T.G. Shevchenko, who laid the foundations of the modern Ukrainian language, using elements of folk songs, the literary language of old authors and peasant commonplace, and portrayed Ukrainians as an independent nation. The gender discourse in Ukrainian folk songs is traced; in particular, the role of women (her appearance, age, character traits, social status) and songs in the formation of cultural memory and national identity is reflected. In the dissertation, for the first time in cultural studies, substantiates the role of cultural memory through the prism of folk songs, as a factor in the formation of national identity, which consists in the re-actualization of the cultural and historical past of the nation, is perceived distorted and preserved fragmentarily. The appeal to primary source, in particular the folk song, makes a mechanism for the preservation of national integrity, transforming through the emotional component of song performance into cultural memory, which forms the identity itself. Cultural memory combined with historical experience will result in national identity and conscious being. The conceptual and categorical toolkit of culturological research have been deepened, in particular, the concepts of “cultural memory”, “national identity”, “regional identity” and “regionalism” has been clarified. The concept “silent memory” and “depth of cultural memory” have been introduced. We interpret the silent memory, as information-symbolic meanings, the images of the past, preserved in time, exist only at the family level, preserving their value and sacred meaning. We consider the depth of cultural memory through the symbolism of the musical and poetic canvas, which can be measured by the number of written primary sources, recorded carriers, confirming our research theories. The formative factors of the song culture of Poltava region and their influence on the national identity are revealed. Folk-song practices became the determining factor of intensive development of culture of the studied region. Emphasis is placed on the need to revive the origins of song culture – as an important factor in the development of modern, educated personality.Key words: cultural memory, regional culture, national identity, silent memory, folk song, Ukrainian folklore, regional studies, folk song practices, Poltava region, folklore.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Дячук Н. М. 
"Формування англомовної аудитивної компетентності учнів старших класів закладів загальної середньої освіти" / Н. М. Дячук. — Б.м., 2021 — укp.

Наукова новизна дисертаційного дослідження полягає у тому, що в ньому вперше теоретично обґрунтовано, розроблено та експериментально перевірено методику формування англомовної аудитивної компетентності учнів старших класів закладів загальної середньої освіти, яка передбачає поетапне формування навичок і вмінь англомовного аудіювання з використанням аудіо- та відеоподкастів; застосування підсистеми вправ і завдань, спрямованої на розвиток психофізіологічних механізмів аудіювання, формування вмінь глобального, детального та критичного аудіювання, вмінь використовувати стратегії аудіювання та розвиток мотивації; уточнено сутність і структуру англомовної аудитивної компетентності старшокласників із виокремленням її складових (знань, навичок, умінь, стратегій аудіювання, психофізіологічних механізмів, досвіду, цінностей, та мотивації); уточнено та доповнено критерії відбору навчальних матеріалів для формування англомовної аудитивної компетентності старших школярів.Практичне значення дослідження полягає у розробці комплексів вправ і завдань для формування англомовної аудитивної компетентності учнів старших класів закладів загальної середньої освіти з використанням подкастів, розробці методичних рекомендацій щодо використання різних видів подкастів (відповідно до авторської класифікації) у навчанні учнів старших класів аудіювання англійською мовою.На основі здійсненого у дослідженні аналізу науково-методичної літератури з'ясовано сучасний стан вивчення питання формування англомовної аудитивної компетентності. Досліджено основні психофізіологічні та лінгводидактичні особливості аудіювання як виду мовленнєвої діяльності, який ґрунтується на процесах сприйняття, пам'яті, уваги та мислення й залежить від рівня сформованості мовленнєвих умінь реципієнта, його досвіду, емоційного стану, мотивації та якісних і кількісних характеристик тексту, який прослуховується. Встановлено, що функціонування пам'яті є основою для механізму ймовірнісного прогнозування, котрий включає в себе лінгвістичне, змістове і структурне прогнозування та дозволяє шляхом порівняння мовних сигналів із стереотипами, закладеними в свідомості реципієнта, передбачати інформацію та відновлювати прогалини в її сприйнятті з метою розуміння мовлення співрозмовника. Оскільки обробка інформації, сприйнятої на слух, здійснюється на сигніфікативному, пресупозиційному, інтенційному, конотативному та когнітивному рівнях, необхідно враховувати та розвивати психофізіологічні механізми, що беруть участь у процесі аудіювання з метою успішного формування іншомовної аудитивної компетентності. Проведено методичний експеримент з метою перевірки дієвості реалізації розробленої методики формування англомовної аудитивної компетентності учнів старших класів закладів загальної середньої освіти з використанням створеної підсистеми вправ і завдань. Для діагностики рівня сформованості англомовної аудитивної компетентності старшокласників визначено дескриптори рівнів сформованості англомовної аудитивної компетентності старшокласників на основі чотирьох критеріїв (розуміння загального змісту повідомлення, розуміння деталей повідомлення, аналіз та оцінка почутого, здатність використовувати мовленнєві навички та вміння у процесі комунікації на основі почутого).За результатами післяекспериментального зрізу доведено ефективність розробленої методики для формування англомовної аудитивноїкомпетентності з використанням подкастів і доцільність її використання з виконанням учнями створеної підсистеми вправ і завдань. Експериментальна апробація авторської методики лягла в основу укладення методичних рекомендацій щодо організації навчання англомовного аудіювання учнів старших класів закладів загальної середньої освіти.Ключові слова: англомовна аудитивна компетентність, подкасти, модель навчання, критерії відбору навчального матеріалу, учні старших класів закладів загальної середньої освіти, стратегії аудіювання, психофізіологічні механізми аудіювання, глобальне аудіювання, детальне аудіювання, критичне аудіювання.^UThe scientific novelty of the research lies in the fact that the methodology of the development of English listening competence of senior students of comprehensive schools with the use of podcasts, which provides for the gradual development of English listening skills and abilities using audio and video podcasts, application of a subsystem of exercises and tasks aimed at the development of psychophysiological mechanisms of listening, the formation of skills of global, detailed and critical listening, the ability to use listening strategies and the development of motivation, is theoretically substantiated, developed and experimentally tested for the first time; the essence and structure of English listening competence of senior school students are clarified and its components (knowledge, skills, abilities, listening strategies, psychophysiological mechanisms, experience, values, and motivation) are pointed out; the criteria for the selection of educational materials for the development of English listening competence of senior students have been clarified and supplemented.The practical significance of the paper lies in creating a subsystem of exercises and tasks for the development of English listening competence of senior students of comprehensive schools using podcasts, the development of guidelines for the use of different types of podcasts (according to the author's classification) in teaching senior students to be effective listeners.Based on the analysis of scientific and methodological investigations carried out in the thesis, the current state of study of the development of English listening competence is clarified. The main psychophysiological and linguodidactic features of listening as a type of speech activity which is based on the phenomena of perception, memory, attention and thinking, and depends on the level of language skills of the recipient, his or her experience, emotional state, motivation and qualitative and quantitative characteristics of the text which is being listened to are investigated. It has been established that the functioning of memory is the basis for the mechanism of prediction, which includes linguistic, semantic and structural prediction and allows, by means of comparing speech signals with stereotypes embedded in the consciousness of the recipient, predicting information and compensating for the flaws in its perception to ensure understanding of an interlocutor. The processing of the information perceived through listening on various levels of perception emphasizes the need for taking into account and training the psychophysiological mechanisms involved in the listening process in order to successfully develop foreign language listening competence.The study identified listening difficulties related to the organization of the listening process, linguistic and non-linguistic factors, individual characteristics of the recipient and the conditions of perception. In accordance with the outlined difficulties, ways of overcoming them have been proposed in order to effectively develop foreign language listening competence and prepare students for verbal interaction in course of real communication. Based on the analysis of the difficulties of listening competence development, the principles of teaching foreign language listening to senior students are proposed, aimed at achieving the practical, developmental, educational as well as linguistic and cultural purpose of listening.An experiment was conducted to verify the effectiveness of the proposed methodology for the development of English listening competence of senior students of comprehensive schools using the created subsystem of exercises and tasks. To diagnose the level of English listening competence of senior students, the description of English listening competence levels of senior students has been provided on the basis of four criteria (understanding the general content of the message; understanding the details of the message; analysis and evaluation of the information perceived; ability to use language skills when communicating).According to the results of the post-experimental testing, the effectiveness of the proposed methodology for the development of English listening competence using podcasts and its feasibility have been proved. Experimental testing of the methodology developed by the author of the thesis formed the basis for the suggested set of methodological recommendations for the organization of English listening training for senior students in comprehensive schools.Key words: English listening competence, podcasts, learning model, criteria for the selection of educational material, senior students of comprehensive schools, listening strategies, psychophysiological mechanisms of listening, global listening, detailed listening, critical listening.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Дячук А. І. 
Просторово-часова динаміка земельного фонду і людності фізико-географічних районів Чернівецької області / А. І. Дячук. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуті теоретико-методичні основи дослідження земельних ресурсів, їхньої структури та демогеографічних особливостей регіону. Виявлені територіально-часові особливості структури земель ф/г районів Чернівецької області. За основними видами земель здійснений просторовий аналіз їхньої забезпеченості.На основі встановлення концентрації людності та основних категорій земель узагальнені регіональні особливості зосередження населення та їхньої відповідності концентрації земельного фонду ф/г районів. Запропонована типізація останніх за демогеографічними показниками. Проведений порівняльний аналіз земельних і демогеографічних ресурсів ф/г районів.^UIn dissertation are used the theoretical and methodological bases of land resources research, their possibilities and demogeographic real factors. The essence of land resources and the characteristic features of their research are clarified. The research is focused to the methodological features of identifying their territorial organization. The author approaches to the analysis of relations in the system «earth-people».The second chapter is devoted to revealing the territorial and temporal features of the land structure of the agricultural districts in Chernivtsi region. It describes the chronological dynamics of the main six categories of land (agricultural, forest, built, open wetlands, without vegetation and water) on the territory of agricultural areas. The land fund is described in detail according to the six main types of land. Important research is given to elucidating the structure of the land fund within physic-geographical rayon through rating analysis.The important two stages in the dissertation was the implementation of a spatial analysis of the availability of land fund by major types of land. First the peculiarities of the concentration of land in the territory of the physic- geographical rayon were revealed. Also the territorial analysis of the concentration of the main land types was clarified. The total cross-sectional and total symmetric ratings analyzed as to the concentration of major categories of land. The next stage was already a direct study of the securement of the whole and rural population in 24 physic-geographical rayon by major six land categories. As a result, a summary aggregate securement rating for all and rural populations across different lands was proposed.The special research is focused on identifying regional peculiarities of people concentration and establishing their correspondence to the concentration of land fund. Thus, the degree of population concentration on the territory of physic- geographical rayon areas and their typing by demogeographic indicators were determined. One of the significant results of the dissertation was the comparative analysis of land and demogeographic resources of physic-geographical rayon with the identification of territorial features between concentrations of land and population. Also the typical characteristics of physic-geographical rayon were highlighted within concentrations of land and population.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Дячук В. Р. 
Дисертація присвячена дослідженню регіональних моделей світобачення носіїв діалектів. Актуальність роботи зумовлена необхідністю пізнання мовної картини світу, виявлення вербальних засобів, що зберігають колективний культурний код - релігійний, міфологійний та фольклорний. Діалектна картина світу - один із різновидів вербальної картини світу, який, відображаючи особливості локального світобачення, репрезентує закарбовані в мові особливості сприйняття духовного та матеріального світів говірконосіями. Мета праці - створення моделей діалектних картин світу в середньонаддніпрянському та гуцульському ареалах задля вивчення їх як окремих обʼєктів та зʼясування їхніх спільних і відмінних рис. Предмет дослідження - когнітивні одиниці, обʼєднані навколо базових понять мати, батько, батьки, Мати Божа, вербальна реалізація концептуальних характеристик названих когнітивних одиниць у середньонаддніпрянських та гуцульських говірках. Зосередження уваги на універсальних концептах мати, батько, батьки: автореферат дис. ... д.філософ : 035 / В. Р. Дячук. — Б.м., 2024 — укp.

Вибір діалектних систем середньонаддніпрянського й гуцульського мовно-культурних ареалів як обʼєкта спостереження вмотивований їхньою територіальною віддаленістю між собою, належністю до різних локальних типів культури з різним ступенем її збереження / редукції, що може оприявнити відмінності в реалізації локальних моделей.Дослідження обʼєднує три етапи: аналіз мотивації ключових слів концептів; моделювання польової структури концептів; виявлення концептуального потенціалу ключових слів когнітивних одиниць. Зібраний у діалектах матеріал проаналізовано й представлено в послідовності: аналіз концепту мати, підконцепту Мати Божа й дериватів із коренями -мат-, мам-, -нен-; опис концепту батько й вторинних лексичних одиниць із коренями -бат-, -тат-, -пап-, -от- (-ненʼ-, -дʼедʼ-); визначення когнітивних ознак концепту батьки й способів їхньої мовної експлікації в картині світу носіїв середньонаддніпрянських та гуцульських говірок. Наукова новизна дослідження полягає в тому, що в ньому вперше проаналізовано концепти мати, батько, батьки як фрагменти мовної картини світу носіїв середньонаддніпрянських та гуцульських діалектів; проаналізовано вербальні засоби реалізації картини світу в територіально віддалених діалектних субконтинуумах; виявлено спільне й відмінне в цих діалектних просторах.Емпірична база дослідження - діалектні матеріали, що репрезентують середньонаддніпрянські та гуцульські говірки, зокрема: тексти, записані авторкою впродовж 2020-2023 рр. за спеціально укладеним програмою-питальником; опубліковані діалектні тексти та словники, лінгвістичні атласи інших авторів, укладені в ХХ - першій чверті ХХІ ст., фольклорні та етнографічні джерела, упорядковані в ХІХ-ХХІ ст.Для розвʼязання поставлених завдань використано такі методи: загальнонаукові (аналізу та синтезу, описовий метод, порівняння, елементи кількісного аналізу, моделювання) та власне лінгвістичні методи (метод концептуального аналізу, що передбачає моделювання й опис концептів; текстологічний (контекстуальний аналіз), що дозволив зʼясувати семантику аналізованих лексичних одиниць; метод компонентного аналізу для виявлення складників семантичної структури слів).У дослідженні представлено основні аспекти вивчення мовної, зокрема діалектної картини світу, концепту як її складника, репрезентовано модель аналізу, охарактеризовано важливість застосування методу моделювання під час дослідження обʼєктів мікро- та макрорівнів (діалектної картини світу та концептів).Встановлено, що втілення концептів мати, батько, батьки, Мати Божа в мовленні носіїв середньонаддніпрянських та гуцульських говірок віддзеркалює особливості соціокультурного контексту обраних територіально віддалених ареалів. Визначено, що локальні особливості вербальної картини світу носіїв середньонаддніпряських говірок у системі концептів мати, батько, батьки збігаються з універсальними рисами, які відображають загальноукраїнські культурні цінності.Звернено увагу на те, що вищий ступінь збереження елементів архаїчного в мовній картині світу гуцулів, порівняно із мешканцями середньонаддніпрянського ареалу, зумовлений відносною ізольованістю регіону, тривалішою відсутністю індустріалізації, збереженими гуцулами багатьох традицій та обрядодій.^UThe choice of the Middle-upper-Dnieper and Hutsul linguistic continua as the subject area is motivated by territorial incompatibility, different degrees of traditional culture preservation and reduction, which can reveal differences in the implementation of local models.The research includes three stages: analysis of keywords motivation; modeling the field structure of concepts; identification of the conceptual potential of cognitive units keywords.Material collected in the dialects is analyzed and presented in the following sequence: the analysis of the concept mother, the subconcept Mother of God and derivatives with the roots -мат-, мам-, -нен-; the description of the concept father and secondary lexical items with the roots -бат-, -тат-, -пап-, -от- (-ненʼ-, -дʼедʼ-); determination of the cognitive features of the concept parents and ways of their linguistic explication in the speakers’ worldview of the Middle-upper-Dnieper and Hutsul dialects.The empirical sources of the research include dialectal materials representing the Middle-upper-Dnieper and Hutsul dialects in particular, texts recorded by the author during 2020-2023 with a specially designed questionnaire, published dialect texts and dictionaries, linguistic atlases by other authors in the 20th - and first quarter of the 21st century, folklore and ethnographic sources compiled in the 19th -21stcentury.The research presents the main aspects of studying the linguistic in particular, dialectal worldview, the concept as its component, the analysis model, highlights the importance of applying the modeling method in the study of micro- and macro-level objects (dialectal worldview and concepts).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського