Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (300)Книжкові видання та компакт-диски (180)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>A=Гоц$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гоцинець І. Л. 
Асоціативно-семантичне поле "Чорнобиль" у сучасному українському художньому дискурсі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / І. Л. Гоцинець ; Ін-т укр. мови. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано виокремлення чорнобильського дискурсу як самодостатнього типу мовотворчості із властивими йому диференційними рисами. Встановлено, що у поетичному та прозовому різновидах чорнобильського дискурсу основні асоціативно-семантичні групи й асоціативно-семантичні мікрогрупи змодельовані по-різному: "Чорнобиль", "аварія", "зона", "час", "трагедія" та "аварія", "зона", "відповідальність", "час" відповідно. Визначено коло тропів і стилістичних фігур, що виявляють асоціативно-семантичний розвиток ключових лексем аналізованого поля. Зафіксовано контексти розширення значень загальновживаних слів і розвиток їх конкретно-чуттєвого змісту в текстах, об'єднаних тематично, а також процеси детермінологізації спеціальної лексики, формування нових символічних значень у словах-поетизмах. Підтверджено стилістичний статус номінації Чорнобиль як константи сучасної української мовно-поетичної свідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-315.5 + Ш5(4УКР)6-357
Шифр НБУВ: РА371027 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Будівництво   
2.

Гоц В.І. 
Ефективні будівельні матеріали та вироби на основі активованих паливних зол і шлаків: автореф. дис... д-ра техн. наук : 05.23.05 / В.І. Гоц ; Київ. нац. ун-т буд-ва. і архіт. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Розкрито синергетичні ефекти та вивчено особливості проходження процесів гідратації й структуроутворення з урахуванням способів активації золошлакового компонента. Розроблено новий методологічний підхід до оцінки активності золошлакових відходів різного складу та структури, що грунтується на визначенні коефіцієнтів реакційної здатності золи та ефективності її активації. Наведено принципи композиційної побудови ефективних будівельних матеріалів і виробів з високим вмістом паливних зол та шлаків, що полягають у призначенні способу активації зол залежно від їх фізичного та хімічного складу, а також у введені комплексних домішок, які забезпечують направлене формування структури і властивостей цементного каменю та бетону. Розроблено енерго- та ресурсоощадні технології утилізації паливних зол і шлаків для одержання ефективних будівельних матеріалів і виробів із підвищеними експлуатаційними властивостями. Удосконалено технологію синтезу ніздрюватого скла з використанням золи та шлаку від спалювання твердих побутових відходів. Наведено результати виробничих випробувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н325 + Н331.653 + Н626.102.653 + Л45 +
Шифр НБУВ: РА366794

Рубрики:

      
3.

Гоцуляк В.В. 
М.Грушевський і українська історична наука (1880-ті рр. XIX - початок XX ст.): історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.В. Гоцуляк ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 1999. — 32 с. — укp.

Представлені результати наукового дослідження 80-х років ХІХ - початку ХХ ст. в українській історичній науці, як періоду інтенсивного, ідейно-концептуального самовизначення й відокремлення від пануючих наукових історичних структур та оформлення української історіографії. Розроблена теоретична модель вивчення минулого історичної науки в Україні. Автором здійснена історіографічна реконструкція і аналіз процесу вивчення й висвітлення загальних і конкретних проблем періодизації, місця тогочасної української історичної науки, починаючи з дореволюційних часів і до 1999 року. В історіографічному аспекті аналізується діяльність організаційних установ, історичних шкіл, творчість тогочасних провідних істориків. Центральне місце відведене М. Грушевському як історику, вивченню його біографії, науково-організаційної діяльності, історичної спадщини, з'ясуванню історіософії, методології, історичних та історіографічних концепцій, належності до національно-державницького напрямку в українській історіографії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4Укр)6-8 Грушевський

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Гоцанюк Г.І. 
Молюски і стратиграфія юрських відкладів Пенінської зони Українських Карпат: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.09 / Г.І. Гоцанюк ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2004. — 23 с.: рис., табл. — укp.

На підставі систематичного вивчення та монографічного опису амонітів і наутілоідей обгрунтовано біостратиграфію юрських відкладів Пенінської зони Українських Карпат. Уперше на території цієї зони зібрано й описано 45 видів головоногих молюсків, серед яких: наутілоідей - одна родина, два роди, три види; амонітів - 14 родин, 31 рід, 42 види. За результатами досліджень розроблено детальну біостротиграфію юрських відкладів Пенінської зони, палеонтологічно обгрунтовано виділення у гігантських олістолітах ярусів юрської системи, установлено межі між ними, визначено 13 біостратиграфічних зон за амонітами, а також деталізовано історію геологічного розвитку регіону в юрському періоді. Висвітлено палеографічну та палеоекологічну обстановку цієї території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е169.116.4 "062" (4УКР3) + Е169.116.4 "062" (4УКР3)
Шифр НБУВ: РА329494

Географічні рубрики:

      
5.

Гоца Е.Д. 
Назви їжі й кухонного начиння в українських Карпатських говорах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Е.Д. Гоца ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2001. — 20 с. — укp.

Здійснено лексиколого-етимологічний аналіз 2522 українських карпатських назв, що стосуються 172 реалій. Визначено основні способи номінації. З'ясовано, що збагачення назв їжі та кухонного начиння однолексемними одиницями відбувається в результаті словотворення (майже дві третини досліджених назв), переосмислення слів (понад 20 %) і запозичення готових назв з інших мов (9,5 %). Визначено співвіднесеність українських карпатських говорів з українською літературною мовою та з іншими українськими діалектами в обсязі зазначеної лексики. На підставі лінгвістичного атласу надано характеристику даної лексики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-672
Шифр НБУВ: РА316411 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Гоц Л. М. 
Організаційно-економічний механізм оцінки ділової репутації промислового підприємства: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Л. М. Гоц ; Приазов. держ. техн. ун-т. — Маріуполь, 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні підходи щодо визначення понять "ділова репутація", "корпоративний імідж", "гудвіл", "бренд", "торговельна марка". Проаналізовано етимологію приведених понять, на підставі аналізу нормативно-правової бази регулювання ділової репутації підприємства виявлено їх відмінні риси. Вдосконалено визначення поняття "ділова репутація підприємства" як економічної категорії. Висвітлено структуру гудвілу, який є вартісним відображенням таких нематеріальних активів, як ділова репутація підприємства та корпоративний імідж за винятком витрат на формування та просування іміджу. Розроблено організаційно-економічний механізм оцінювання ділової репутації підприємства. Механізм передбачає організацію оціночної діяльності безпосередньо на підприємстві, що заощаджує кошти на сплаті послуг консалтингових агентств. Визначено організаційно-економічний механізм визначення вартості підприємства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)301
Шифр НБУВ: РА377374 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Гоц 
Підвищення точності вимірювання температури за випроміненням поверхні обертових об'єктів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.11.04 / Наталія Євгенівна Гоц ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л422.5-51-01 + Л455.071-517-01
Шифр НБУВ: РА327886

Рубрики:

      
8.

Гоцуляк В.М. 
Політична діяльність Симона Петлюри в українському державотворенні: автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.01 / В.М. Гоцуляк ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено різні аспекти політичної діяльності С. Петлюри у час українських національно-визвольних змагань 1917 - 1921 рр., проаналізовано його роль у реалізації процесів українського державотворення. На підставі вивчення історичної та політичної реальності 1917 - 1921 рр. з'ясовано місце С. Петлюри у боротьбі українського народу за національну державність і незалежність. Політичну діяльність досліджено у контексті визначення головних засад утвердження української держави, сприйняття її як самостійного, повноважного й авторитетного суб'єкта європейської спільноти, дієвого учасника цивілізаційного поступу. Встановлено, що С. Петлюра здійснив значний внесок в організацію легітимної влади в Україні, в процес розбудови національних державних інституцій, у формування української політичної нації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф513(4УКР)6-8 Петлюра +
Шифр НБУВ: РА366537

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Гоц О.В. 
Правове регулювання виникнення трудових правовідносин з науково-педагогічними працівниками: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.05 / О.В. Гоц ; Нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Узагальнено критерії диференціації норм трудового права, розмежовано умови та підстави виникнення трудових правовідносин з науково-педагогічними працівниками. Доведено, що конкурс є основною умовою, а трудовий договір (контракт) - підставою виникнення трудових правовідносин з даною категорією працівників. З використанням більш детальної правової регламентації удосконалено критерії їх фахової відповідальності. З урахуванням сучасних положень науки трудового права вперше сформульовано поняття конкурсу на заміщення посад науково-педагогічних працівників, встановлено його роль і значення за умов реформування системи вищої освіти та обгрунтовано норми щодо порядку проведення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х879(4УКР)82 +
Шифр НБУВ: РА331589

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гоцуляк 
Психологічні умови розвитку професійної креативності викладача іноземної мови: автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / Наталія Євгенівна Гоцуляк ; Національна академія Державної прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю945.1
Шифр НБУВ: РА358719

Рубрики:

      
11.

Гоцуленко М.І. 
Розробка технологій функціональних інгредієнтів з про- і пребіотичними властивостями: автореф. дис... канд. техн. наук: 03.00.20 / М.І. Гоцуленко ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено можливість використання жому цукрового буряку як сировини для одержання певного функціонального інгредієнту та носія для бактерій. З урахуванням проаналізованого біополімерного складу, органолептичних властивостей і здатності до сорбції водних розчинів сировини розроблено технологію одержання функціональних інгредієнтів з про- та пребіотичними властивостями, де як пробіотичну складову використано Lactobacillus acidophilus, Bifidobacterium adolescentis, Bifidobacterium bifidum, як носія та пребіотика - біополімерний комплекс цукрового буряку. Експериментально оптимізовано склад поживного середовища для культивування за сумісної іммобілізації лактобацил окремо та з біфідобактеріями за присутності носія. За лабораторних і промислових умов доведено функціональну активність створених продуктів. Одержані продукти мають функціонально-фізіологічні властивості та пробіотичну активність. Визначено гарантійний термін придатності споживання функціональних інгредієнтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л987 +
Шифр НБУВ: РА361867

Рубрики:

      
12.

Гоцуля А. С. 
Синтез, перетворення, фізико-хімічні та біологічні властивості S-заміщених 4-(2-метоксифеніл)-5-алкіл(арил)-2H-1,2,4-тріазол-3(4H)-тіонів: автореф. дис. ... канд. фармац. наук : 15.00.02 / А. С. Гоцуля. — Запоріжжя, 2011. — 22 с. — укp.

Розроблено препаративні методи синтезу 4-(2-метоксифеніл)-5-метил(феніл)-2Н-1,2,4-тріазол-3(4Н)-тіону й їх S-похідних. Встановлено фармакологічну активність одержаних сполук і закономірності співвідношення структура - дія. Досліджено фізико-хімічні властивості синтезованих сполук. Вперше серед похідних 1,2,4-тріазол-3(4Н)-тіону, що мають метильний або фенільний і 2-метоксифенільний радикали, виявлено невідомі види біологічної активності (гіпохолестеринемічну та гіпоглікемічну дію). Відібрано найбільш перспективну біологічно активну "сполуку-лідер" і рекомендовано її для поглиблених доклінічних випробувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.7/8 + Г262.6
Шифр НБУВ: РА379782 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Гоцульський В.Я. 
Структурні перетворення в рідинах з сильноанізотропними молекулами: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.14 / В.Я. Гоцульський ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 16 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням структурування рідин з анізотропними молекулами, початковим стадіям зародження нової фази та впливу на ці процеси зовнішних факторів. Розроблено методику та виготовлено установку, які дозволили вимірювати на одній базі даних з одноточковою реєстрацією кореляційні функції (КФ) другого порядку і моменти третього порядку інтенсивності розсіяного світла. За допомогою кореляційної спектроскопії досліджено структурування в пересичених водних розчинах винної кислоти на початкових стадіях латентного періоду при перемішуванні. Встановлено характер зростання рівня флуктуацій та розмірів асоціатів в латентному періоді при різних пересиченнях та числах Re. За допомогою моментів КФ третього порядку виявлений різний негаусовий внесок в статистику різних мод молекулярних рухів у нематичному рідкому кристалі при наближенні до точки фазового перетворення нематик-ізотропна рідина. Виявлено динаміку сингулярних флуктуацій в нематичному рідкому кристалі при геометричних обмеженнях, на основі якої зроблений висновок про тип фазового перетворення нематик-ізотропна рідина.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В375.1,022

Рубрики:

      
14.

Гоцалюк А.А. 
Традиції та новації в різдвяно-новорічній обрядовості українців Карпатського регіону (друга половина ХХ - початок XXI ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 17.00.01 / А.А. Гоцалюк ; Київ. нац. ун-т культури і мистец. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено традиції та новації у календарно-обрядовій культурі українців-горян другої половини XX ст. - на початку XXI ст. Проведено критичний аналіз джерел, здійснено їх класифікацію, узагальнено досвід історіографічних розробок дослідженої проблеми. Доведено, що у другій половині XX ст. - на початку XXI ст. відбулися зміни у структурі святово-обрядової традиційної культури гуцулів. Розглянуто різні чинники впливу на процеси трансформації традиційної святкової культури міграції, урбанізації, атеїстичної пропаганди, впровадження радянської обрядовості. Висвітлено співвідношення традицій і новацій в обрядах мешканців гірського краю. Виявлено та розкрито тенденції до відродження традицій різдвяно-новорічних свят на Гуцульщині з часу незалежності України, взаємопов'язані зі зростанням зацікавленості молоді до витоків своєї культури та з розвитком зеленого туризму. На підставі результатів дослідження показано значення обрядовості у сфері етнопедагогічних аспектів, доведено цінність вироблених віками морально-етичних засад у сучасному суспільстві, необхідність збереження культурних традицій субетносу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР7,3)-7 + Т52(23=УКР7,3)-7 + Т52(23=УКР7,3)-7
Шифр НБУВ: РА348698

Рубрики:

      
15.

Гоцуленко В.В. 
Удосконалювання генераторів термоакустичних коливань і теплотехнічних агрегатів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / В.В. Гоцуленко ; НАН України. Ін-т техн. теплофізики. — К., 2005. — 29 с.: рис. — укp.

Створено математичну модель явища Рійке, що враховує гідравлічний опір та силу тяжіння, у рівняння руху введено напірну характеристку труби Рійке, що враховує діючі сили. Уперше визначено основний механізм феномена Рійке, обумовлений зменшенням гідравлічного опору у разі зростання витрат повітря, який має місце за ламінарного режиму руху. Використано механізм феномена Рійке, що виявляється у запізненні тепловіддачі за високих температурних градієнтів, раніше розглянутий як механізм звучання резонатора Гельмгольца за відсутності в ньому наскрізного потоку. Запропоновано механізм запізнення зміни напору повітря у трубі Рійке, зумовлений зміною опору електроспіралі джерела тепловідводу, величина якого визначається змінним значенням витрати повітря. Визначено умови зменшення теплового опору у разі збільшення витрат димових газів. Описано механізм термоакустичних коливань, обумовлений дією тяги, спрямованої проти руху нагрітого потоку димових газів або нагрітого повітря у вертикальному каналі, згідно з яким залежність тяги від витрати є спадною. Установлено, що введення цього механізму у генератори термоакустичних коливань збільшує амплітуду коливань більше, ніж у 50 разів у порівнянні з тими, що збудужуються у генераторах за відсутності такого механізму. Визначено умови дії механізмів, спричинених зменшенням гідравлічного опору у разі зростання витрат димових газів для вібраційного горіння. З'ясовано закономірності термоакустичних коливань, що дало змогу розробити рекомендації щодо зниження їх амплітуди за вібраційного горіння в кауперах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З363.3-048 +
Шифр НБУВ: РА337035

Рубрики:

      
16.

Гоцій Н. Д. 
Біоекологічні особливості ліан роду Parthenocissus Planch. та їх використання для фітомеліорації довкілля Львова / Н. Д. Гоцій. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню таксономічного розмаїття роду Дикий виноград (Parthenocissus Planch.) у вертикальному озелененні міста Львова та вивчення біоекологічних особливостей його представників в умовах урбогенного середовища. Досліджено інтродукційно-адаптивний процес та біоекологічні особливості дикого винограду (сезонний ритм росту та розвитку, способи вегетативного та генеративного розмноження, зимостійкість). Також вивчено морфофізіологічні показники рослин (морфологічну структуру листків, інтенсивність ростових процесів, синтез та сезонну динаміку пластидних пігментів) та фізико-хімічні властивості ґрунтів в різних ЕФП. Проаналізовано стан життєвості ліан роду Parthenocissus Planch. за допомогою електрофізіологічних показників та міграцію іонів важких металів в системі «ґрунт-рослина» в умовах різного антропогенного навантаження.Вивчалась середовищетвірна і фітомеліоративна роль ліан (формування фітоклімату піднаметового простору, киснепродукційна та пилезатримна роль) для урбогенного середовища. Досліджено також колористику і декоративність дикого винограду впродовж вегетаційного періоду та розроблено моделі оптимального застосування дикого винограду для підвищення естетизації міських систем та зменшення візуального забруднення^UThe dissertation is devoted to the study of the taxonomic diversity of the genus Wild Grape (Parthenocissus Planch.) in the vertical landscaping of the Lviv city and the study of ecological and biological features of its representatives in the conditions of the urban environment.The studies were conducted in general, limited and special purpose plantations (parks, yards, street plantations). The ecological-phytocenotical types of the habitat were chosen by II-IV EFP. In the vertical landscaping of the city of Lviv, the genus Parthenocissus Planch. is the most represented. The 3 types and 3 decorative forms were identified in total. The most common species are five-leafed wild grape (Parthenocissus quinquefolia (L) Planch.), Parthenocissus quinquefolia 'Engelmanii' (Koehne et Graebn.) Rehd. and Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii' (Graebn.) Rehd.). Basic dissertation research is based on ecological and biological analysis of these species. At BG of NSFU of Ukraine we have created a collection site of 6 decorative forms of wild grape: P. tricuspidata 'Green Spring', P. tricuspidata, 'Fenway Park', P. tricuspidata 'Diamond Mountains', P. q. 'Star Showers', P. q. 'Yellow Wall', P. q. ‘Troki'.Urboecological conditions determine the start of plant's entry into a particular phenological phase and its duration (in the central part of the city, wild grape emerge from the resting state 10-14 days earlier than in the control areas). The fastest start of the growing and flowering periods comes in Virginia creeper (P. quinquefolia), and later in the Boston ivy (P. tricuspidata 'Veitchii'). Introduction of taxa of the genus Parthenocissus Planch. in a particular phenological phase is also determined by intraspecific features. The period of total flowering of P. quinquefolia and P. q. 'Engelmanii' starts from the third decade of June until the end of July. It indicates the stability of both the vegetative and generative processes of plant growth and development, as well as the good adaptation of the studied species to their habitat. A specific feature of the vines of the genus Parthenocissus Planch. is intense growth of shoots in length. By the length of the growing period, all the studied species belong to the species with a long growing period (158-164 days). According to the intensity of growth of creepers of the genus Parthenocissus Planch. can be divided as follows: P.22quinquefolia and P. tricuspidata ′Veichii′ belong to middle-growing creepers with growth from 100 to 200 cm, and P. q. ′Engelmanii′ - to high growing, with an average growth more than 200 cm.The analysis of the introductory process by different methods showed that all the taxa studied belong to the 1st and 2nd group of prospects (according to Lapin P.I., Sidneyva S.V.) and are distinguished by high or good degree of acclimatization (by Kohno M.A., Kordiuk A. M.). In the study of the phytoclimate under the cover, a difference of microclimatic indicators was observed outside and under the vegetation. Decreased undercover air temperature, increased relative humidity, and a significant decrease in light and wind conditions. Analysis of the temperature and humidity regime of the supports of creepers revealed the difference in the temperature indexes of the surface of the support on the covered and uncovered areas. The relative humidity of the wall materials in dry, rainy weather under the foliage is on average 5.4-7.7% higher compared to the uncoated area of the support. After prolonged precipitation, the relative humidity of the support under the creeper is on 4.37-6.6% lower than in open areas.Physicochemical properties of soil cover of growth sites of species Parthenocissus Planch. are directly dependent on the degree of anthropogenic influence. Studies of creepers localities in patios and outdoor plantations have revealed a negative vertical temperature gradient for plants. The horizontal temperature gradient of soil in IV EFP was positive, and the III EFP was close to zero. Physiological and biochemical processes were investigated by determining the content of plastid pigments of the studied species and their seasonal dynamics. P. quinquefolia and P. q. 'Engelmanii' is characterized by high concentration and major changes during the growing season of plastid pigments. In P. tricuspidata 'Veitchii' the chlorophyll content was slightly lower.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Пожарська О. Ю. 
Цирк у просторі культури України: інституалізаційний аспект / О. Ю. Пожарська. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації вперше в українській культурології досліджено цирк як феномен культури, осмислення якого здійснено у вимірах процесу інституалізації – організаційного оформлення цирку в багатофункціональний соціокультурний інститут.Доведено, що цирк як багатоаспектне та соціально значуще явище культури є релевантним жанрово-видовому потенціалу масової культури, втім, задовольняє критеріям культури елітарної. У цьому сенсі цирк характеризується соціокультурною подвійністю. З одного боку, це виявляється через його орієнтацію на масову свідомість, запити людини масової культури, намагання задовольнити її смаки. Цирк пропонує варіант масовості, що різниться залежно від етапу його розвитку, і необхідний певному суспільству, оскільки найбільш повно здатен задовольнити потреби своєї аудиторії. З іншого, елітарність як ознака цирку пов'язана з високопрофесійною майстерністю циркового артиста, а також специфікою циркових номерів, які акумулюють найновіші технологічні досягнення театрального, музичного, хореографічного, образотворчого мистецтв, втілюють оригінальні ідеї режисерської думки. Відтак, у дослідженні доведено, що сучасний цирк стає спроможним задовольнити не тільки потреби глядача у грі, розвагах, карнавальності, видовищності, а й реалізувати його прагнення доторкнутися до прекрасного, отримати естетичну насолоду від казково-фантастичного світу циркового мистецтва.Акцентовано увагу, що циркове видовище – це поліфункціональне явище, яке, являючи собою художньо-організоване ігрове дійство, набуває ознак символічного, ритуального акту та постає як театралізована форма культури. Циркове видовище вирізняє натуралізм, що виявляється через вимогу до нього демонструвати живу й дивовижну дійсність замість спритно влаштованої ілюзії; емоційність та афективність обумовлена пропозицією неймовірного, приголомшуючого, незвичайного; драматична ускладненість пов'язана із суттю стародавнього мистецтва цирку, який завжди був ризикованим та небезпечним; завдяки високій інтенсивності переживань циркове видовище привертає увагу, викликає сильне хвилювання; медіативність та трансмедіальність обумовлена намаганням знайти певну абсолютну модель динамічної рівноваги між «семіосферою» та медіа сферою – знаковими системами та матеріальними носіями знаків. Найбільш значущими функціями циркового видовища є: естетична, компенсаторна, комунікативна, емоційно-психологічна, рекреаційна та ін.В дисертації здійснена культурологічна концептуалізація ключових понять дослідження, які суттєво розширюють концептосферу сучасної культурологічної науки. Уточнено поняття «соціокультурний інститут», що інтерпретується як історично сформований результат культуротворчої діяльності суспільства та грунтується на спільно вироблених соціальних і культурних нормах, цінностях, традиціях, й виконує інтегруючу, трансляційну, комунікативну, виховну та рекреаційну функції. Поняття «інституалізація цирку» розглядається як процес визначення та організаційного оформлення цирку в соціокультурний інститут шляхом формування його організаційно-управлінських, нормативно-правових та освітньо-професійних засад.Охарактеризовано етапи процесу інституалізації українського цирку, які охопили тривалий шлях його розвитку – від скоморохів до сучасного стаціонарного цирку з широким спектром жанрів, професійною підготовкою артистів, сформованими управлінськими засадами.Зазначено, що невід'ємною складовою процесу інституалізації українського цирку є культурно-мистецька освіта, у тому числі профільна освіта в галузі естрадно-циркового мистецтва. Доведено, що ефективним інструментом підвищення художнього рівня циркових вистав є фестивальний цирковий рух. Фестиваль циркового мистецтва як форма міжкультурної комунікації в глобальному культуротворчому процесі, виступає засобом генерації новацій в культурі, яка здатна відповідати викликам сучасності. Цирк як важливий соціокультурний інститут виконує функцію збереження надбань української національної культури, що потребує розширення культурного діалогу зі світом. У цьому контексті український цирк стає дієвим інструментом культурної дипломатії, яка в сучасному світі набуває виняткового значення для створення іміджу України в світі. Шляхом популяризації творчих досягнень на світовій арені український цирк демонструє надбання національної культури, її високі здобутки, сприяє реалізації цілей культурної політики держави, досягненню основоположних цілей зовнішньої політики та створенню сприятливого образу країни на міжнародному рівні.^UIn terms of the dissertation, the circus is studied as a cultural phenomenon for the first time in Ukrainian culturology, the comprehension of which is carried out in the dimensions of the process of institutionalization - organizational design of the circus in a multifunctional socio-cultural institute.It is proved that the circus is relevant as a multifaceted and socially significant phenomenon of culture to the genre potential of mass culture while facing the criteria of elite culture. In a certain sense, the circus is characterized by socio-cultural duality. On the one hand, the mentioned issue is manifested through the focus on mass consciousness, the demands of humans of mass culture, the attempt to satisfy ones' tastes. The circus offers a variant of mass treatment, which varies depending on the stage of its development, and is necessary for a particular society because it is able to meet the needs of its audience from the perspective of the most beneficial prism. On the other hand, elitism as a sign of the circus is associated with the highly professional skills of the circus artist, as well as the specifics of circus performances, which accumulate the latest technological advances in theater, music, choreography, fine arts, embody the original ideas of directing. Therefore, the research proves that the modern circus can meet not only the needs of the audience within the game, entertainment, carnival, entertainment, but also to realize one's desire to touch the beauty, to enjoy the aesthetic world of fairy-tale circus art.Emphasis is placed on the fact that the circus spectacle is a multifunctional phenomenon, which, being an artistically organized game action, acquires the features of a symbolic, ritual act and appears as a theatrical form of culture. The circus spectacle is distinguished by naturalism, which is manifested through the requirement to demonstrate a living and amazing reality instead of a cleverly arranged illusion; emotion and affectivity are due to the proposal of the incredible, stunning, unusual; the dramatic complexity is related to the essence of the ancient art of the circus, which has always been risky and dangerous; due to the high intensity of experiences, the circus spectacle attracts attention, causes great excitement; mediativity and transmedia are conditioned by the attempt to find a certain absolute model of the dynamic balance between the "semiosphere" and the mediasphere – sign systems and material preservers of signs. The most significant functions of the circus spectacle are: aesthetic, compensatory, communicative, emotional and psychological, recreational, etc.In the dissertation, the culturological conceptualization of key research ideas is carried out, which significantly expands the sphere of the concept of modern culturological science. The concept of "socio-cultural institution" is defined, which is interpreted as a historically formed result of cultural activities of the society and is based on jointly developed social and cultural norms, values, traditions, and performs integrative, translational, communicative, educational, and recreational functions. The concept of "institutionalization of the circus" is considered as a process of definition and organizational design of the circus in a socio-cultural institution through the formation of one's organizational and managerial, regulatory and educational, as well as professional principles.The stages of the process of institutionalization of the Ukrainian circus, which covered a long way of its development – from buffoons to a modern stationary circus with a wide range of genres, professional training of artists, formed management principles are described.It is noted that an integral part of the process of institutionalization of the Ukrainian circus is cultural and artistic education, including specialized education in the field of variety and circus art.It has been proved that a festival circus movement is an effective tool for raising the artistic level of circus performances. The circus art festival as a form of intercultural communication in the global cultural process is a means of generating innovations in a culture that can meet the challenges of today's reality.The circus as an important socio-cultural institution performs the function of preserving the heritage of Ukrainian national culture, which requires the expansion of cultural dialogue with the world. In the particular context, the Ukrainian circus becomes an effective tool of cultural diplomacy, which in the modern world is of exceptional importance for creating the image of Ukraine within the world. By popularizing creative achievements on the world stage, the Ukrainian circus demonstrates the heritage of national culture, its high achievements, promotes the goals of cultural policy while achieving fundamental foreign policy goals and creating a favorable image of the country at the international level.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Ханчич К. Ю. 
Особливості оптичних і теплофізичних властивостей системи (фулерен С60)-(о-ксилол) / К. Ю. Ханчич. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена комплексному дослідженню оптичних та теплофізичних властивостей розчинів фулерену С60 в о-ксилолі з ціллю встановлення фізичної природи їх аномальної концентраційної поведінки, поясненню явища структурування базової рідини при додаванні невеликої кількості фулерену та розв'язанню проблеми пошуку універсального підходу до врахування внеску наночастинок у структуру та властивості базових рідин. У роботі наведено аналіз результатів комплексного експериментального дослідження впливу наночастинокфулерену С60 на оптичні (оптична густина) і теплофізичні (густина, в'язкість, тиск насиченої пари, поверхневий натяг) властивості о-ксилолу в широкому інтервалі параметрів стану. Показано, що структурні зміни базової рідини відображаються на всіх розглянутих властивостях дослідної системи у вигляді їх аномальної концентраційної поведінки. На основі ідей флуктуаційної теорії рідин та отриманих результатів, в даній роботі в якості визначального фактору пропонується використовувати характер температурної і концентраційної поведінки середньоквадратичної флуктуації густини (об'єму), враховуючи її визначальну роль у аномальній поведінці теплофізичних властивостей нанофлюїдів. Запропоновано дві моделі розрахунку в'язкості фулерен-містких нанофлюїдів. Перша з них базується на термодинамічній подібності нанофлюїдів до базової рідини, друга - на концепції вільного об'єму. У роботі розроблено аналітичну модель розрахунку поверхневого натягу фулерен-містких нанофлюїдів за даними тиску насиченої пари.^UThe thesis is devoted to a complex investigation of optical and thermophysical properties of solutions of fullerene C60 in o-xylene in order to establish the physical nature of their anomalous concentration behavior, to explain the phenomenon of structuring the base fluid with a small amount of fullerene additives and to solve the problem of finding a universal approach to accounting the contribution of nanoparticles on the structure and properties of base fluids.The results of a complex experimental study of the effect of fullerene C60 nanoparticles on the optical (optical density) and thermophysical (density, viscosity, saturated vapor pressure, surface tension) properties of o-xylene in a wide range of state parameters are analyzed. It is shown that the structural changes of the base fluid are reflected on all mentioned properties of the studied system as an anomalous concentration behavior.Based on the ideas of the fluctuation theory of liquids and obtained results, it is proposed to use the character of temperature and concentration behavior of the mean square density (volume) fluctuations as a determining factor in the anomalous behavior of the thermophysical properties of nanofluids.Two models for calculating the viscosity of fullerene-containing nanofluidsare proposed. The first one is based on the thermodynamic similarity of nanofluids and the base fluid, the second one – on the concept of free volume. An analytical model for calculating the surface tension of fullerene-containing nanofluids using data on the saturated vapor pressure is developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Стіранець М. В. 
Діелектричні властивості водних розчинів спиртів в околі їх особливих точок. / М. В. Стіранець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено комплексному дослідженню оптичних, діелектричних та кондуктометричних параметрів водних розчинів спиртів, в першу чергу, перших членів гомологічного ряду одноатомних спиртів – метанолу, етанолу та пропанолів. У попередніх роботах було окреслено концентраційну область для таких систем, де контракція розчину (виникнення від'ємного за знаком надлишкового об'єму при утворенні розчину) не залежить від температури на всьому проміжку існування рідинної системи. Було показано, що виникнення мікронеоднорідної структури у околі такої особливої точки призводить до аномалій більшості фізичних характеристик, починаючи з аномального розсіяння світла. У роботі експериментально отримано відхилення від довідкових апроксимаційних кривих коефіцієнту зсувної в'язкості водного розчину етанолу, положення якого збігається з аномаліями світлорозсіяння. Отримані температурні залежності відхилень дозволяють пояснювати їх особливостями міжмолекулярної взаємодії, в першу чергу, водневими зв'язками.Отримано експериментальні дані по відхиленню від гладких кривих показників заломлення водних розчинів одноатомних спиртів у околі особливої точки контракції. Відхилення представляють собою два піки, які симетрично розташовані навколо особливої точки, що однозначно співпадає з отриманим раніше встановленням тонкої структури аномального піку розсіяння світла у розчинах вода-етанол. У роботі отримано температурні та часові залежності показника заломлення. Відхилення пояснено у рамках методу багаточастинковоїполяризовності у розчинах.Отримано експериментальні залежності діелектричної проникненості та провідності розчинів вода-ізопропанол. Показано довготривале (від доби до тижня) встановлення рівноважного стану у розчинах і формування залежностей у формі двох піків, які співпадають з залежностями показника заломлення. Проведені експерименти з модельною колоїдною системою – нанофлюїдом на базі ізопропанолу у рамках методу компактних груп частинок дозволили довести формування у водно-спиртових розчинах у околі особливої точки мікронеоднорідної структури з виникненням подвійних електричних шарів на границях неоднорідностей.^UThe work is devoted to a comprehensive study of the optical, dielectric and conductometric parameters of aqueous solutions of alcohols, first of all, the first members of the homologous series of monohydric alcohols– methanol, ethanol and propanol. In previous works, for such systems, a concentration region was identified where the contraction of the solution (the appearance of anegative excess volume during the formation of a solution) does not depend on temperature over the entire range of existence of the liquid system. It was shown that the appearance of a micro-inhomogeneous structure in the vicinity of this singular point leads to anomalies in most physical characteristics, starting with anomalous light scattering. In this work, a deviation from the reference approximation curves of the shear viscosity coefficient of the aqueous solution of ethanol was experimentally obtained, and its position coincided with the anomalies of the light scattering. The obtained temperature dependences of the deviations allowed explaining them by the peculiarities of intermolecular interaction, first of all, by hydrogen bonds.Experimental data on a deviation of the refractive indices of aqueous solutions of monohydric alcohols from smooth curves in the vicinity of the singular point of the contraction were obtained. This deviation consists of two peaks, which are symmetrically located near the peculiar point, and exactly coincides with the previously obtained fine structure of the anomalous light scattering peak in water-ethanol solutions. In this work, the temperature and time dependences of the refractive index were obtained. The found deviation was explained in terms of the method of many-particle polarizabilities in solutions.Experimental dependences of a dielectric constant and conductivity of water-isopropanol solutions were obtained. A long-term (from a day to a week) equilibration in solutions as well as the formation of dependences of electrical parameters in the form of two peaks, which coincide with the dependences of the refractive index, were shown. The performed experiments with a model colloidal system (a nanofluid based on isopropanol) within the framework of the method of compact groups of particles allowed proving the formation of a micro-inhomogeneous structure with the appearance of double electric layers at the boundaries of inhomogeneities in the vicinity of a singular point of water-alcohol solutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Гоцало К. В. 
Текстиль у Флоренції та Венеції очима містян ХV–XVI ст. На прикладі тканин з колекції Музею Ханенків: автореферат дис. ... д.філософ : 032 / К. В. Гоцало. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертація є дослідженням семантичної функції тканин (знак/інтерпретація) в очах містян Флоренції та Венеції ХV–XVI ст. Дляцього використовуються писемні та візуальні джерела зазначеного часу. За їхнього посередництва, визначаються та аналізуються ті характеристики текстилю, що найбільше привертали увагу містян за повсякденних та урочистих подій.Сучасними дослідниками часто наголошується на функції символу, що її виконували тканини в різних контекстах суспільного існування попередніх часів. При цьому науковці спираються в основному на загальноусталені уявлення про світоглядні особливості тогочасних суспільств. Однак як самі європейці доби Ренесансу контекстуалізували, тлумачили, сприймали текстиль, які візуальні та тактильні характеристики цього матеріалу та яких саме сенсів набували за різних обставин – ціпитання лишаються відкритими.З поч. ХХ ст., тканини стали активно вивчатися – спершу як предмети декоративного мистецтва та матеріальної культури, у музейних та приватних колекціях, згодом – задля їхнього використання в якості візуального джерела в широкому колі історичних досліджень. Однак донині дослідники, які вивчають зразки давнього текстилю та теоретики, яківисвітлюють різні аспекти виробництва та побутування цього матеріалу, почасти працюють «паралельно»: реальні предмети все ж виступають переважно узагальненим ілюстративним матеріалом до теоретичних розробок науковців. Натомість характеристики конкретних давніх тканин нечасто використовуються для доповнення та поглиблення науковихісторичних концепцій.^UThe dissertation is the study of textiles’ semantic functions (sign/interpretation) in the eyes of Florentine and Venetian citizens during the 15th–16th centuries. To do this, we use written and visual sources of the specified time. With their mediation, we determine and analyze those characteristics of fabrics that attracted the attention of citizens in various contexts of everyday and ceremonial events.Contemporary studies often emphasize the function of a symbol, which was typical for fabrics in various contexts of social existence during earlier times. Simultaneously, making such statements, scientists rely mainly on generally established ideas about the worldview features of past societies. However, how Europeans of the Renaissance contextualized, interpreted, perceived textiles,what meanings this material acquired under different circumstances – these questions remain open.From the beginning of the 20th century, fabrics began to be actively studied – first as objects of decorative art and material culture, in museum and private collections, later – in order to be used as a visual source in a wide range of historical research. However, to this day, researchers who study particular ancient textiles and theoreticians who highlight various aspects of the production and useof this material, partly work "in parallel": real objects still act mainly as generalized illustrative material for the theoretical developments of scientists. Instead, characteristics of specific ancient fabrics are infrequently used to supplement and deepen scientific historical concepts.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського