Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (28)Книжкові видання та компакт-диски (56)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш147.11-31$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
1.

Чуб Т.В. 
Вплив поетонімогенезу на образні можливості пропріальної лексики: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.15 / Т.В. Чуб ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2005. — 21 с. — укp.

Вивчено вплив поетонімогенезу (онімізації, апелятивації, трансонімізації) на формування семантичних і образних можливостей поетонімів. Уперше досліджено трансонімізацію як засіб формування поетики онімів. Доведено, що семантика поетоніма є контекстною семантикою складної ієрархічної структури. На підставі зіставного аналізу змістової структури поетонімів в оригінальному творі та перекладах виявлено облігаторні та факультативні компоненти у семантиці іменувань, з'ясовано їх вплив на виражальні можливості поетонімів. Розглянуто аспект формування поетики онімів залежно від фонетичних, дериваційних, морфологічних і граматичних засобів. Вивчено синергатичну семантику та конгенеративну поетику онімів у словосполученнях. Відзначено, що результати дослідження дозволяють здійснити розробку принципів лексикографування поетонімів, що функціонують на базі прийомів трансонімізації та онімізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-316 + Ш141.4-77 + Ш401.171 + Ш5(4ФРА)-357 +
Шифр НБУВ: РА337520

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  

      
2.

Браницька Я.В. 
Гастроніми в сучасній французькій мові: когнітивно-ономасіологічний аспект: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Я.В. Браницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено когнітивно-ономасіологічний механізм мотивації назв страв у французькій мові. Встановлено мотиваційний зв'язок їх ономасологічної структури та семантики з фрагментом знань про позначене. Обгрунтовано теоретичні засади когнітивно-ономасіологічного аналізу французьких гастронімів. Проаналізовано різні концепції мотивації та підходи до її типологізації. Охарактеризовано пропозиційно-диктумний, асоціативно-термінальний і прецедентний типи мотивації. Висвітлено способи поєднання різних за когнітивним статусом мотиваторів у змішано мотивованих французьких гастронімах. Описано аксіологічні особливості досліджених найменувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-316 +
Шифр НБУВ: РА365482

Рубрики:

      
3.

Попович М.М. 
Детермінованість/недетермінованість іменника у мовленні (на матеріалі французької мови): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.05 / М.М. Попович ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 35 с. — укp.

Проаналізовано лінгвістичну сутність категорії детермінованість/недетермінованість іменника в мовленні. Проведено діахронічне дослідження для визначення шляхів зародження наукового інтересу до способів актуалізації іменника в мовленні та пов'язаних з цим явищем модифікацій його значень, а також становлення наукової проблематики категорії означеності /неозначеності іменника. Мовну природу явища детермінованості/недетермінованості проаналізовано з використанням синхронії. Встановлено, що семіологічні способи актуалізації іменника в мовленні тісно корелюють з процесом вираження ними категорійних значень детермінованості/недетермінованості, які за своїм змістом можуть бути кількісними або якісними. На цій підставі надано нове тлумачення понятійної структури дослідженої категорії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.6
Шифр НБУВ: РА317004 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Ковтанюк М.Р. 
Зіставлення лексико-семантичних мікросхем із значенням "міцний" у французькій та англійській мовах: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / М.Р. Ковтанюк ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено лексико-семантичні групи та семантичні поля міцності англійської та французької мов. Послідовно розглянуто тришаровий комплекс значення (концепт - поняття - лексико-семантичний варіант) у межах теорії когнітивно-семантичного континууму, запозичення як процес і наслідок міжмовних контактів. Запропоновано варіант процедури зіставлення лексико-семантичних угрупувань і семантичних полів міцності на основі компонентного та статистичного аналізу, який дозволив визначити загальні та диференційні ознаки мікросистем і лексико-семантичні зв'язки між досліджуваними словами в англійській та французькій мовах. На підставі використання частотних характеристик прикметників за творами письменників англійської (американської) та французької літератури другої половини XX ст. зіставлено синтагматичні та парадигматичні відношення, сполучуваність досліджуваних прикметників з підкласами іменників. На підставі об'єктивних даних математичної статистики зіставлено семантичні поля міцності англійської та французької мов, що суттєво уточнює існуючі дані щодо семантики лексичних одиниць і понятійного рівня обох мов.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-315.5 + Ш147.11-315.5 + Ш100.751
Шифр НБУВ: РА313334 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Павлюк О.О. 
Категоризація негативних моральних якостей людини у французькій мовній картині світу: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / О.О. Павлюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Комплексно проаналізовано найменування негативних якостей людини у французькій мові шляхом дослідження категоризації цих якостей, відображеної в мові та мовленні. Зазначено, що здійснений семантичний аналіз назв негативних моральних якостей людини та дослідження вербалізованих ними концептів дали змогу відтворити відповідний фрагмент французької мовної картини світу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 +
Шифр НБУВ: РА327318

Рубрики:

      
6.

Лісова І.Г. 
Лексико-граматичні засоби вираження відносин часу у сучасній французькій мові (на матеріалі текстів офіційно-ділового стилю): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / І.Г. Лісова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 21 с. — укp.

Охарактеризовано темпоральний план речення та тексту, який в цілому створюється синтезом граматичних, лексичних засобів та екстралінгвістичних чинників. Останніми у даному стилі виступають комунікативна сфера, прагматична настанова та функції тексту. Розглянуто граматичні часи дієслова у їх первинних і вторинних функціях, як центральну ланку часового плану висловлення. Визначено типи текстів і мовленнєві ситуації, у яких домінують значення актуальної, позачасової, гіпотетичної або реальної дії. Часовий план речення вивчено як результат взаємодії дієслівних часів з лексичними одниницями темпоральної та нетемпоральної семантики, з урахуванням їх синтаксичної організації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 + Ш147.11-2
Шифр НБУВ: РА313818 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Стародубцева О.А. 
Лексико-семантичні засоби кінетичної характеристики персонажа (на матеріалі французького роману ХХ століття): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / О.А. Стародубцева ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Комплексно проаналізовано кінетичну лексику художнього твору та її форми безпосередньо в художньому тексті. З'ясовано основні характеристики художньої кінетичної системи та визначено особливості її функціонування у французькому романі XX ст. Визначено головні функції кінем і кінетичних комплексів у художньому тексті, запропоновано класифікацію смислових типів художніх кінем. Виділено основні структури будови художніх кінетичних одиниць і кінетичних комплексів. Показано функціонування кінем у романах французьких письменників XX ст. Зроблено висновок, що кінетична лексика є важливим показником індивідуально-авторського стилю письменника. Виявлено загальну тенденцію поступового переходу індивідуальних кінетичних одиниць, властивих певному стилю письменника певної епохи, до групи нормативно-типових кінем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31 + Ш5(4ФРА)-357
Шифр НБУВ: РА317761 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Істоміна О.М. 
Лінгвальне втілення концепту СПОЖИВАННЯ у французькому соціально-критичному романі другої половини XX століття: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.05 / О.М. Істоміна ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31 + Ш5(4ФРА)6-334
Шифр НБУВ: РА372842 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Єсипович К.П. 
Образ "Чарівного" у французькій народній казці (лінгвокогнітивний аспект): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / К.П. Єсипович ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано семантичну організацію тексту французької народної казки. Виявлено концептуальну структуру змісту образу "Чарівного", якого вітворено за допомогою сукупності мовних засобів. Наведено комплексний підхід до вивчення казкового образу у світлі когнітивної поетики. Запропоновано думку, що образ "Чарівного" є концептуальним метаобразом, реконструкція якого здійснюється за методом художнього метаопису. Структура такого метаобразу втілена у когнітивній моделі, що має ієрархічну структуру ЦІЛЕ - ЧАСТИНА. Зміст дослідженого образу вивчено у таксономічному й аксіологічному аспектах, що зумовило тенденцію визначення прототипових чарівних персонажів та встановлення закономірності розподілу їх статичних і динамічних характеристик. Розглянуто прогнозувальну функцію казки, яка реалізується шляхом накладання картини чарівного та реального світів. Здійснено аналіз мовних засобів, які вербалізують базові концепти казкової картини світу. Визначено метаобразну функцію тропів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31 + Ш3(4ФРА)-35 +
Шифр НБУВ: РА341604

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Тарасюк 
Особливості номінації запахів у сучасній французькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Інна Василівна Тарасюк ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2003. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5
Шифр НБУВ: РА322600

Рубрики:

      
11.

Піскозуб З.Ф. 
Семантичні та функціональні властивості абстрактних іменників французької мови: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / З.Ф. Піскозуб ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Досліджено абстрактні іменники французької мови у син- та діахронічному аспектах і питання їх сучасного функціонування. Здійснено семантико-функціональний аналіз даних іменників через призму їх еволюції. Зазначено, що до уваги взято абстрактні іменники ХVI - XVIII ст. - епохи зародження та розвитку класичної французької мови, що дало змогу зрозуміти сутність еволюції сучасної французької абстрактної мови. Встановлено, що опозиція абстрактне/конкретне виступає як константа еволюції французької іменникової лексики. Доведено, що аналіз абстрактних імен з погляду теорії референтності засвідчив, що іменник може функціонувати конкретно та абстрактно залежно від місця, яке він займає в ієрархічній лексичній опозиції гіперо-гіпонімічного типу. Значну увагу приділено аналізу семантики абстрактних іменників сучасної французької мови. Зазначено, що це дало змогу ствердити, що тяжіння лексем до транспозиції у множину та здатність до мінливості виступають як релевантні риси еволюції французьких абстрактних іменників і водночас як домінанта їх лексико-семантичних модифікацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.6 +
Шифр НБУВ: РА324441

Рубрики:

      
12.

Думашівський Я.Є. 
Синонімія дієслів руху у мові французької спортивної преси: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Я.Є. Думашівський ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості контекстуального вживання синонімічних дієслів руху в спортивній пресі. Проаналізовано структуру мікрополя дієслів руху сучасної французької мови, виділено основні компоненти їх лексичного значення. Узагальнено погляди мовознавців щодо видів взаємозамінності, які базуються на наявності у словах спільних значеннєвих компонентів. Розкрито причини залежності значення контекстуального синоніма від його словесного оточення. Визначено характер лексичної сполучуваності дієслів руху. Проведено дослідження умов функціонування дієслів руху у спортивній пресі, яке підкреслює ствердження про значення впливу усного мовлення на літературну французьку мову, що призводить одночасно до стирання різниці між книжною та розмовною її формами та появи емоційно-експресивного впливу на читача. Доведено, що використання, поряд із дієслівними лексемами, стійких фразеологічних словосполучень, які виконують складні стилістичні функції, збагачує мову спортивної преси додатковою інформацією про суб'єкт та характер його руху.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315
Шифр НБУВ: РА317317 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Чапля 
Синтагма N1 + de + N2 у функції квантифікатора у сучасному французькому художньому мовленні: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / Ольга Степанівна Чапля ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2004. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31
Шифр НБУВ: РА331859

Рубрики:

      
14.

Удовенко І.В. 
Структурно-семантичні та функціональні особливості французьких інтенсифікаторів процесуальної ознаки: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.05 / І.В. Удовенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 22 с. — укp.

Здійснено системно-функціональне дослідження французьких адвербальних інтенсифікаторів процесуальної ознаки. Упорядковано інвентар суцільнооформлених адвербальних інтенсифікаторів та їх функціональних еквівалентів. Розроблено семантичну та семантико-етимологічну класифікації прислівників-інтенсифікаторів. Вивчено синонімічні відношення в системі інтенсифікаторів, з'ясовано їх глибинні взаємозв'язки всередині речення. Проаналізовано структурні та семантичні особливості роздільно оформлених інтенсифікаторів. Визначено сполучувальні можливості адвербальних одиниць з дієсловами різних лексико-семантичних груп. На підставі аналізу функціонування інтенсифікаторів у художньому тексті установлено їх комунікативну значущість та роль у створенні суб'єктивної модальності тексту, досліджено експресивну та прагматичну функції інтенсифікаторів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-31 + Ш147.11-212.6 +
Шифр НБУВ: РА335199

Рубрики:

      
15.

Морєва 
Структурносемантичний аналіз апроксиматорів сучасної французької мови (у зіставленні з українською): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / Галина Георгіївна Морєва ; Донецький національний ун-т. — Донецьк, 2000. — 22 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш147.11-315.5 + Ш141.4-315.5
Шифр НБУВ: РА310713

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського