Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (274)Книжкові видання та компакт-диски (331)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.24-3$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 71
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Міщенко А.Л. 
Адаптація англіцизмів до системи сучасної німецької мови (на матеріалі англіцизмів комп'ютерної галузі й технологій): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.Л. Міщенко ; Донецьк. нац. ун-т. — Донецьк, 2009. — 20 с. — укp.

Вперше здійснено спробу дослідження шляхів і способів збагачення німецької загальновживаної мови англіцизмами комп'ютерної галузі й технологій. Запропоновано узагальнену структурно-семантичну модель аналізу лексичних запозичень, на базі якої визначено шляхи надходження та способи адаптації англіцизмів комп'ютерної галузі до системи німецької загальновживаної мови. Проаналізовано способи номінації сучасних денотатів комп'ютерної галузі в англійській і німецькій мовах. Виокремлено особливості орфографії англіцизмів за умов дистанційної комунікації. Одержано важливі дані про специфічні закономірності взаємопроникнення термінологічної, жаргонної та загальновживаної підсистем німецької мови, що унаочнюють напрямки розвитку словникового складу німецької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:397 + Ш143.24-322 +
Шифр НБУВ: РА365071

Рубрики:

      
2.

Слаба О.В. 
Англоамериканізми в лексико-семантичній системі сучасної німецької мови (на матеріалі галузевої лексики з економіки): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Слаба ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз економічної підсистеми сучасної німецької мови, в якій виокремлено англоамериканізми, охарактеризовано їх типи та визначено тематичні сфери, які вони обслуговують. Встановлено зміни у семантичній структурі англоамериканізмів-термінів в економічній підсистемі німецької мови та виявлено вплив англоамериканізмів на подальший розвиток досліджуваної лексики на лексичному та словотвірному рівнях. Визначено шляхи та закономірності проникнення англоамериканізмів у німецьку мову, механізм їх входження в спеціальну лексику та особливості їх адаптації в лексико-семантичній системі цієї мови. Англоамериканізми та їх деривати об'єднано у словотвірні гнізда з метою виявлення їх словотвірного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-322 +
Шифр НБУВ: РА324422

Рубрики:

      
3.

Дубровська І.Б. 
Біблійно-християнська метафора в німецькій мові: номінативний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.Б. Дубровська ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Уточнено статус і характер метафори в німецькій мові; досліджено її відношення до метонімії та символу, а також особливості функціонування в технологічній та художній літературі, пресі та мистецтвознавстві. Аналіз номінативних типів метафоричних одиниць здійснено на основі їх зовнішньої структури, семантики, джерела походження та функції у мові. Згідно з номінативним аспектом виділено групи метафоричних одиниць. Наголошено на тенденції до стягнення форм біблійно-християнських одиниць, утворених шляхом метафоризації.За характером метафоризації розглянуто різні групи метафоричних біблійно-християнських одиниць: антономазійні, фітонімічні, зоонімічні, соматичні, символічні. Метафоричні фразеологічні та параміологічні одиниці розподілено за семантичними групами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-3
Шифр НБУВ: РА316804 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Михайлишин У. І. 
Відображення космогонічної картини світу у фразеологічних одиницях німецької мови: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / У. І. Михайлишин ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Виокремлено німецькі фразеологізми, у внутрішній формі яких закодовано стародавні космогонічні уявлення та їх вплив на формування фразеологічного значення. Типологізовано й охарактеризовано фразеологізми німецької мови, які відображають космогонічну картину світу. Визначено семантичні центри даних фразеологізмів, які репрезентують позитивний і негативний полюси бінома "добро/зло", символічні значення компонентів "Erde", "Boden", "Himmel", "Flamme", "Wasser" та їх роль у реалізації позитивної чи негативної конотації в даних одиницях. Описано особливості функціонування фразеологічних одиниць. Розглянуто текстотвірні потенції даних одиниць. Надано їх виражальний потенціал в публіцистичних текстах. Виявлено національні культурні конотації фразеологізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33
Шифр НБУВ: РА371251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Лисенко О.М. 
Дериваційні процеси у німецькій фразеології (на матеріалі фразеологічних біблеїзмів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.М. Лисенко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто особливості фразотвірних процесів фразеологічних біблеїзмів та їх лексикографічної фіксації в одномовних словниках німецької мови. Фразеологічну одиницю висвітлено з позицій концептуально-мовної сутності - як одиницю субстрату мовної картини світу. Фразеологічні біблеїзми визначено компонентами релігійної картини світу, яка є особливим засобом відбиття світу. Процес фразотворення - сукупність розумових операцій вищого порядку. Концептуально-мовні механізми утворення фразеологічних біблеїзмів (ФБ) обумовлені типом утворюваної одиниці. Релевантною ознакою утворення ФБ у німецькій мові визначено часовий фактор. Крилаті вирази-біблеїзми розглянуто як одиниці особливого "проміжного рівня" та потенційні фразеологічні одиниці. Ключовим поняттям за умов розмежовування процесів варіювання та деривації обгрунтовано поняття тотожності. Особливості процесів фразеологічної деривації у німецькій мові обумовлені знаковими властивостями даних одиниць. Лексикографічну фіксацію фразеологічних біблеїзмів у німецькій мові розглянуто як одну з форм представлення мовної картини світу - її наукову репрезентацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33
Шифр НБУВ: РА311856 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Лазаренко О.О. 
Дефразеологічні деривати в сучасній німецькій мові: структура і семантика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.О. Лазаренко ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Вивчено структурні та семантичні особливості однослівних одиниць третинної номінації, утворених від фразеологізмів німецької мови. Проаналізовано й описано словотвірні способи, типи та моделі дефразеологічних дериватів (ДД). Визначено їх продуктивність, що дозволило висвітлити напрямки розвитку німецької мови та місце, яке посідає дефразеологічна деривація в її словотвірній системі. Досліджено структурні, семантичні та граматичні властивості твірних фразеологізмів. Виявлено фактори, що впливають на вибір компонента твірної одиниці як основи подальшого словотворення, встановлено позамовні та внутрішньомовні чинники виникнення ДД у німецьків мові. З'ясовано специфіку семантичної структури відфраземних утворень на підставі порівняльного аналізу значення твірних і похідних одиниць.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33 + Ш143.24-20 +
Шифр НБУВ: РА368410

Рубрики:

      
7.

Лєбєдєва Т.Б. 
Динаміка розвитку військової лексичної підсистеми в сучасній німецькій мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.Б. Лєбєдєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

Запропоновано комплексний аналіз мовного матеріалу в руслі антропоцентризму та функціоналізму. Визначено екстралінгвальні чинники динамічних процесів та розглянуто їх вплив на розвиток даної лексики. Встановлено основні тенденції розвитку військової лексичної підсистеми на лексичному і словотвірному рівнях (неологізацію, архаїзацію, евфемізацію та англоамериканізацію даної підсистеми, розширення меж функціонального простору лексичних одиниць) та роль функціональної переорієнтації лексичних одиниць. Виявлено неологізми та архаїстичну лексику, здійснено їх класифікацію та якісний аналіз, виокремлено їх тематичні групи. Висвітлено певні стратегії евфемізації військової лексичної підсистеми, зроблено висновок про процес демілітаризації військової лексики. Виділено і охарактеризовано типи запозичень-англоамериканізмів, розкрито їх роль у розвитку військової лексичної підсистеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-3
Шифр НБУВ: РА320859 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Капуш А.В. 
Еволюційні процеси в німецькій лексиці суспільно-політичного змісту (на матеріалі періодичних видань 80-х - 90-х років): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.В. Капуш ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2000. — 20 с. — укp.

Досліджено факти впливу екстралінгвістичних, соціальних чинників на розвиток словникового складу, зокрема, суспільно-політичної лексики, у їх взаємозв'язку з чинниками внутрішньосистемного характеру. Виокремлено основні схеми функціонування німецької мови, в яких її лексика є найбільш схильною до змін за нових історичних умов. Встановлено механізм адаптації окремих елементів мовної системи до нових умов її функціонування. Проаналізовано зміни у слововжитку мовців колишньої НДР та мовців Західної Німеччини з урахуванням сучасної ситуації німецької мови після об'єднання двох німецьких держав з відмінним суспільно-економічним устроєм. Встановлено основні шляхи та способи становлення нової лексики у сучасному загальнонімецькому слововжитку та визначено можливі сфери функціонування власне східнонімецьких лексем. Значну увагу приділено ролі іншомовної лексики (насамперед, англо-американізмів) у розвитку тієї частини словникового складу, яка обслуговує суспільно-політичну сферу діяльності носіїв німецької мови.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-32
Шифр НБУВ: РА310485 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Гамзюк М.В. 
Емотивність фразеологічної системи німецької мови (досвід дослідження в синхронії та діахронії): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / М.В. Гамзюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 31 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш103.3 + Ш143.24-33
Шифр НБУВ: РА315153 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Манзій А.М. 
Емоційна лексика у сучасній німецькій мові: структура, семантика: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / А.М. Манзій ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено емоційну лексику сучасної німецької мови. Здійснено класифікацію кількісного фонду емотивів, охарактеризовано за частиномовним принципом. Установлено структурно-типологічні характеристики емоційної лексики, стилістичну специфіку (композиційну структуру, образну систему, тематику, символіку та походження образів). Описано особливості взаємозв'язку між емоційною лексикою та національними факторами (культурою, традиціями, звичаями). З'ясовано вплив афіксації на емотивну вмотивованість слова. Виявлено комбінаторні можливості композитів емоційної лексики. Установлено кількісно-якісне співвідношення емотивів. Експериментально підтверджено їх потенційне фонетичне значення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-3 +
Шифр НБУВ: РА360097

Рубрики:

      
11.

Соломаха 
Етнореалії у сучасній німецькій мові (на матеріалі лексичних та фразеологічних одиниць): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Анжеліка Вікторівна Соломаха ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-3
Шифр НБУВ: РА359168

Рубрики:

      
12.

Пилипенко Р.Є. 
Інституційний комунікативний простір Німеччини (фахова мова економіки): Автореф. дис... д-ра філол. наук: 10.02.04 / Р.Є. Пилипенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 40 с. — укp.

Запропоновано концепцію інституційного комунікативного простору Німеччини. Визначено основні одиниці його виміру - професійно спрямовані дискурси, які відображають певні типи мовленнєво-мисленнєвої діяльності людини. Проведено аналіз сучасних комунікативних та інформаційно-технологічних факторів впливу на фахову мову економіки, розвинуто лінгвістичні уявлення про типологічні ознаки професійно спрямованих дискурсів. Проаналізовано інтердискурсивні взаємозв'зки професійно спрямованих типів дискурсів з їх іншими типами. Розкрито особливості професійно спрямованого спілкування та визначено основні аспекти ітерпретації об'єкта дослідження - функціонального, антропоцентричного, соціолінгвального, жанрового та прагмалінгвістичного. Вивчення інституційного комунікативного простору Німеччини є новим напрямом теорії комунікації, який дає змогу описувати системні мовні явища, зокрема - професійно спрямовані типи дискурсів, демонструвати сукупність їх структурних здатностей поділятися на інші різновиди дискурсів. Доведено визначальну роль комунікативних чинників, розглянутих у контексті еволюції різних галузей інституційної економічної діяльності людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-34:У + У9(4НІМ)39 +
Шифр НБУВ: РА350980

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Гурко М.З. 
Категорія інтенсивності в сучасній німецькій фразеології (на матеріалі фразеологічних одиниць тематичної групи "інтелектуальні здібності людини"): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / М.З. Гурко ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено шляхи та механізми утворення та модифікації інтенсивності ознаки "інтелектуальні властивості людини" у фразеологічних одиницях сучасної німецької мови. У зв'язку з різним ступенем маркованості даної ознаки простежено способи її вербального відображення у процесі формування цілісного фразеологічного значення. Здійснено комплексний аналіз ступеневого ранжування інтенсивності досліджуваної ознаки в аспекті діалектичної взаємодії її кількісних і якісних параметрів. Доведено, що філософський закон про перехід кількості в якість є базою становлення та зміни інтенсивності ознаки "інтелектуальні здібності людини" (ІЗЛ), що реалізується у фразеологічних одиницях (ФО) в результаті дії лінгвальних і екстралінгвальних чинників. Встановлено, що категорія інтенсивності є явищем якісно-кількісного порядку, в якому кількісні зміни відображаються на шкалі градуальності у межах якісно нового виміру інтенсивності. Розглянуто кількісний і якісний різновиди інтенсивності ознаки ІЗЛ. На підставі результатів аналізу її фразеотематичного поля окреслено шляхи і способи становлення та трансформації інтенсивності за перевинного та вторинного фразеотворення. Виявлено, що у межах першого процесу мають чинність лексико-семантичні, фонетичні та лексико-граматичні засоби, а у межах другого - субституція, розширення та звуження компонентного складу ФО, контамінація. Доведено суттєву залежність первинного та вторинного фразеотворення від емоційного стану мовця.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33 +
Шифр НБУВ: РА342321

Рубрики:

      
14.

Мізін К.І. 
Компаративні фразеологічні одиниці сучасної німецької мови: шляхи утворення та ідеографія: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / К.І. Мізін ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2004. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексний аналіз компаративних фразеологічних одиниць (КФО) сучасної німецької мови з урахуванням взаємодії різнорівневих мовних одиниць у процесі первинного фразотвору. Визначено мовленнєві модифікації порівняльних фразеологізмів для виявлення змінного характеру семантики образу-еталона. Встановлено джерела походження німецьких КФО, виявлено основні шляхи і механізми їх утворення. На основі національно-культурної інформативності досліджуваних одиниць встановлено глибинні зв'язки між фразеологією й національним менталітетом, проведено ідеографічну категорізацію антропоцентричних порівняльних фразеологізмів з компонентом "психічна діяльність людини".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-33 +
Шифр НБУВ: РА329408

Рубрики:

      
15.

Басок В.А. 
Контекстуальна синонімія: семантико-стилістичний та прагматичний аспекти (на матеріалі іменників сучасної німецької мови): Автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.А. Басок ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Розглянуто контекстуальні синоніми-іменники сучасної німецької мови як засоби забезпечення комунікативної ефективності висловлення. Вперше обгрунтовано визначення контекстуальної синонімії з урахуванням її прагматичної спрямованості. Здійснено системне дослідження особливостей компонентів значень контекстуальних синонімів-іменників сучасної німецької мови та прагматичної спрямованості кожного з них. Уперше визначено залежність їх прагматичної марковності від комунікативного наміру мовця. Інтерпретовано взаємозв'язок внутрішніх і зовнішніх прагматичних чинників виникнення синонімів у контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-212.1 + Ш143.24-315.3 +
Шифр НБУВ: РА343558

Рубрики:

      
16.

Гайдученко 
Концепт ВЛАДА в сучасній німецькій лінгвокультурі: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Лідія Василівна Гайдученко ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-310
Шифр НБУВ: РА368550

Рубрики:

      
17.

Слободцова І.В. 
Лексико-граматична група слів, яка виражає поняття viel "багато"/WENIG "мало" в німецькій мові (діахронічне дослідження): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.В. Слободцова ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто походження та функціонування німецьких демінутивних суфіксів, суфіксів порівняння прикметників, суфікса -er іменника множини. Дослідження словоформ, які виражають поняття `багато/мало', дало змогу вивчити динаміку розвитку їх семантики та форми. На основі виділення діахронічних констант з загальним значенням `багато/мало' реконструйовано найдавніші форми та визначено мотивацію значень. Зазначено, реконструкція коренів слів, які виражають одне й теж саме поняття, надає можливість звести їх до окремих праформ і визначити мотивацію найдавнішої номінації в мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315.5
Шифр НБУВ: РА316416 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Лисейко Л.В. 
Лексико-семантична група "Всесвіт" у німецькій мові: діахронічне дослідження: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Лисейко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Проалізовано розвиток семантики та форм лексико-семантичної групи "всесвіт" в давньо-, середньо- та ранньонововерхньонімецькій мові. Для семантичного аналізу використано словоформи die Welt ("світ"), die Erde ("Земля"), der Himmel ("небо"), die Sonne ("сонце"), der Mond ("місяць"), der Stern ("зірка") як найбільш вживаних у текстах двн., свн. та рнвн. мови. Здійснено інвентаризацію лексико-семантичної групи "всесвіт" у різні періоди розвитку німецької мови, розглянуто символіку світу, землі, сонця, місяця та зірки. З'ясовано динаміку розвитку їх семантики й форм протягом 9-ти століть. На підставі реконструкції коренів досліджувані лексеми зведено до окремих праформ, визначено мотивацію найдавнішої номінації у німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315 +
Шифр НБУВ: РА351967

Рубрики:

      
19.

Козак Н.І. 
Лексико-семантична група "рослинний світ" у німецькій мові: діахронічний аспект: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.І. Козак ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Вивчено розвиток семантики та форм слів, які позначають рослинність, у давньо-, середньо- і нововерхньонімецькій мові. З використанням порівняльно-історичного методу, методів лінгвістичної реконструкції та ймовірнісно-статистичного аналізу з'ясовано функціональні характеристики досліджених мовних одиниць у різні періоди розвитку німецької мови, базуючись на матеріалі давньо-, середньо- і нововерхньонімецьких текстів (відповідно 260 000, 430 000, 445 000 слів) і даних міфологічних, тлумачних, етимологічних, перекладних двомовних словників німецької мови. За результатами дослідження виявлено динаміку зміни форм і значень слів - фітонімів. Виокремлено діахронічні ознаки лексем, яких використано під час реконструкції праформ і визначення мотивації основних позначень рослин у німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-34:Е5 +
Шифр НБУВ: РА351192

Рубрики:

      
20.

Кійко Ю.Є. 
Лексико-семантична група дієслів переміщення в сучасній німецькій мові (парадигматичні та синтагматичні властивості): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Ю.Є. Кійко ; Київ. держ. лінгв. ун-т. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено лексико-семантичну групу(ЛСГ) дієслів переміщення в сучасній німецькій мові в парадигматичному (квантитативному, словотвірному, фоносемантичному) та синтагматичному аспектах. Визначено середню кількість значень дієслів переміщення в сучасній німецькій мові. Встановлено зв'язок полісемічності з частотою дієслів переміщення у словниках та тип їх розподілу за словником Duden. Проведено інвентаризацію ЛСГ дієслів переміщення та досліджено їх парадигматичні та синтагматичні характеристики за допомогою формальних і неформальних методів. Описано дистрибутивні формули дієслів переміщення та сполучувальні властивості найбільш частотних з них. Встановлено словотвірні особливості дієслів переміщення та їх дериваційну продуктивність. Розкрито фонетичне значення дієслів переміщення в сучасній німецькій мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.24-315.6
Шифр НБУВ: РА314904 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського