Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (107)Книжкові видання та компакт-диски (70)
Пошуковий запит: (<.>U=Р419.441$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 15
Представлено документи з 1 до 15

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Першин О.І. 
Біохімічні механізми впливу свинцю на клітини крові щурів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / О.І. Першин ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Наведено результати дослідження впливу ацетату свинцю за умов його одноразового введення на інтенсивність гемопоезу та метаболізм у еритроцитах і лімфоцитах лабораторних щурів. З'ясовано можливість корекції порушень функціонального стану антиоксидантної системи цих клітин шляхом введення тваринам вітаміну E. За результатами досліджень показано, що у лабораторних щурів під впливом ацетату свинцю відбуваються порушення процесів еритропоезу та лімфопоезу, процесів синтезу гемоглобіну та його киснево-транспортної функції. Визначено, що під впливом катіонів свинцю порушуються деякі ланки процесів енергетичного метаболізу в еритроцитах і лімфоцитах крові щурів. Катіони свинцю активують процеси пероксидного окиснення ліпідів в еритроцитах і лімфоцитах крові щурів і здійснюють інгібувальний вплив на функціональний стан антиоксидантної системи у цих клітинах. З'ясовано, що вітамін E коригує процеси пероксидного окиснення ліпідів та впливає на активність ферментів-антиоксидантів у клітинах крові щурів, інтоксикованих катіонами свинцю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732,241-641 + Р419.441.4-29 +
Шифр НБУВ: РА358604

Рубрики:

      
2.

Рогозіна О.В. 
Вікові зміни передньої частки гіпофізу за звичайних умов середовища, при хронічній свинцевій інтоксикації та застосуванні коригуючих засобів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / О.В. Рогозіна ; Крим. держ. мед. ун-т ім. С.І.Георгієвського. — Сімф., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено вікові зміни в аденогіпофізі за звичайних умов середовища, під впливом хронічної свинцевої інтоксикації й у разі застосування фармакологічних препаратів. За допомогою комплексу морфологічних методів (світлової й електронної мікроскопії, морфометрії) проаналізовано вікові особливості будови аденоцитів. Встановлено, що хронічна свинцева інтоксикація викликає дистрофічні та деструктивні зміни аденогіпофізу та репаративні процеси, ступінь яких залежить від тривалості надходження ацетату свинцю. Визначено кількісні показники, які характеризують ушкодження та відповідні адаптаційні реакції, забезпечують фазність реагування аденоцитів. Встановлено, що застосування alpha-токоферолу у разі свинцевої інтоксикації значно зменшує деструктивні зміни, але найбільшу протекторну дію на структуру аденогіпофізу забезпечує ербісол.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.125 + Р419.441.4-29 +
Шифр НБУВ: РА362024

Рубрики:

      
3.

Шепельова І.А. 
Вплив кадмію на показники азотного і вуглеводного обміну в організмі щурів різного віку: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / І.А. Шепельова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 22 с. — укp.

Наведено результати досліджень впливу кадмію сульфату на якісний і кількісний склад вільних амінокислот у крові, печінці, нирках, легенях, серці та селезінці; концентрацію у крові показників азотного обміну - аміаку, креатиніну, сечовини та загального білка; вміст у печінці та крові метаболітів гліколізу - пірувату, лактату, циклу трикарбонових кислот - малату, оксалоацетату й alpha-кетоглутарату в щурів віком 3, 6 та 18 місяців. Установлено, що отруєння кадмію сульфатом призводить до збільшення загального вмісту вільних амінокислот у печінці та нирках і їх зниження - у крові, серці, селезінці та легенях щурів усіх вікових груп. Найбільш виражені зміни метаболічного пулу вільних амінокислот у крові та внутрішніх органах виявлено в щурів віком 3 місяці. Отруєння кадмієм призводить до зміни показників у крові щурів усіх вікових груп, що характеризують стан азотного обміну, а саме: аміаку, креатиніну, сечовини, загального білку. У крові отруєних щурів віком 3, 6 і 18 місяців виявлено зниження концентрації загального білка на фоні вірогідного підвищення концентрації аміаку, сечовини та креатиніну. Показано, що під впливом кадмію сульфату у крові та печінці отруєних щурів усіх вікових груп відбувається порушення вуглеводного обміну, що має прояв у змінах вмісту метаболітів гліколізу та циклу трикарбонових кислот. Установлено, що у разі отруєння кадмію сульфатом ступінь змін біохімічних показників визначається віком і найбільшою мірою має прояв в організмі тримісячних щурів. Результати проведених досліджень можуть бути використані для розробки нових комплексних методів діагностики, профілактики та корекції патологічних змін за умов кадмієвої інтоксикації, з урахуванням вікового аспекту, з метою послаблення токсичної дії кадмію на організм людини та тварин на територіях з високим рівнем забруднення важкими металами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА355618

Рубрики:

      
4.

Ворошилова Н.М. 
Вплив кислотно-лужного стану на показники мінерального обміну в організмі щурів різного віку, отруєних кадмієм: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Н.М. Ворошилова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2007. — 22 с. — укp.

Вивчено вплив змін кислотно-лужного стану на вміст кадмію та показники мінерального обміну в організмі отруєних кадмію сульфатом щурів 3-, 6- та 18-місячного віку. Розроблено біологічні моделі введення щурів різних вікових груп у стан метаболічного ацидозу та алкалозу до та після отруєння кадмію сульфатом. Досліджено показники кислотно-лужного стану та мінерального обміну розроблених експериментальних моделей. Встановлено, що застосування біологічної моделі стану метаболічного ацидозу, який посилюється після отруєння кадмію сульфатом, сприяє зниженню вмісту кадмію у крові, печінці, нирках, селезінці, серці та легенях щурів різного віку, що найбільш виражено в організмі тварин 3-місячного віку. Досліджено вплив змін параметрів кислотно-лужного стану організму на вміст у крові макроелементів - натрію, калію, кальцію, магнію, неорганічного фосфору та мікроелементів - купруму, цинку, феруму у крові та органах отруєних щурів у віковому аспекті. Вивчено біологічні моделі змін параметрів кислотно-лужного стану організму отруєних тварин і виявлено, що стан експериментального метаболічного ацидозу у порівнянні з алкалозом після отруєння кадмію сульфатом є більш ефективним для корекції кадмієвої інтоксикації та нормалізації показників мінерального обміну в організмі отруєних щурів 3- та 6-місячного віку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА351149

Рубрики:

      
5.

Кривцова М.В. 
Дослідження впливу пробіотиків на організм лабораторних тварин за умов експериментальної цинкової інтоксикації: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.07 / М.В. Кривцова ; НАН України. Ін-т мікробіології і вірусології ім. Д.К.Заболотного. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Проведено досліження дії пробіотиків, розроблених на основі бактерій роду Bacillus (препаратів "Моноспорин-ПК" та "Біоспорин") на оргнаізм лабораторних тварин за експериментальної цинкової інтоксикації. Встановлено, що 10-денне пероральне введення сульфату цинку у кількості 2 мк/кг призводить до суттєвих змін якісного та кільскісного слкаду мікрофлори кишечнику. Відзначено, що дані порушення характеризуються зниженням кількості облігатної анаеробної мікрофлори, а також підвищенням рівня умовно-патогенних бактерій та дріжджоподібних грибів. Виявлено порушення деяких показників імунного та метаболічного статусу організму у разі інтоксикації цинком. Встановлено, що цинкова інтоксикація супроводжується зниженням рівня тиреоїдних гормонів та зміною концентрації імуноглобулінів сироватки крові. Вперше пробіотики з бактерій роду Bacillus використано як засоби для корекції цинкового отруєння. Показано високу ефективність терапевтичного використання пробіотиків Моноспорин-ПК та Біоспорин для корекції порушень мікробіоценозу кишечнику, спричинених цинковою інтоксикацією. Виявлено тенденцію до нормалізації мікробіоценозу кишечнику у тварин, яким введено бактеріальні препарати з профілактичною метою. З'ясовано, що застосування досліджуваних пробіотиків сприяє корекції показників біохімічного статусу організму, рівня тиреоїдних гормонів та лейкоцитарної формули крові отруєних тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2-29 +
Шифр НБУВ: РА341813

Рубрики:

      
6.

Дмитруха Н. М. 
Імунотоксична дія свинцю і кадмію як гігієнічна проблема (до патогенезу, діагностики та профілактики інтоксикацій важкими металами): автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 14.02.01 / Н. М. Дмитруха ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Досліджено вплив свинцю та кадмію на імунну систему організму працівників, експонованих даними металами. На підставі одержаних даних вдосконалено методичні підходи щодо оцінювання імунного статусу осіб, які за умов виробництва зазнають впливу важких металів. Визначено особливості та механізми імунотоксичної дії свинцю та кадмію. Встановлено, що великі дози свинцю ацетату та кадмію сульфату викликають пригнічення клітинних і гуморальних показників імунологічної реактивності, тоді як низькі дози даних металів чинять імуностимулювальну дію. Застосування препаратів глутаргін і кверцетин у разі свинцевої та кадмієвої інтоксикацій сприяє зменшенню проявів токсичних ефектів даних металів на організм щурів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441.2 + Р419.441.4
Шифр НБУВ: РА378097 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Гнатик О.Й. 
Метаболічні зміни в органах щурів за умов свинцево-кадмієвих токсикозів та їх корекція гепатопротекторами: автореф. дис... канд. вет. наук: 03.00.04 / О.Й. Гнатик ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 18 с. — укp.

Досліджено біохімічні зміни в органах щурів, які характеризуються різною інтенсивністю метаболізму (у головному мозку, серці, легенях, печінці, селезінці, нирках) та їх здатність до кумуляції іонів свинцю та кадмію за умов короткотривалого та довготривалого свинцево-кадмієвого токсикозу. Установлено що, за комбінованого введення досліджених важких металів, іонам свинцю властивий антагонізм стосовно іонів кадмію у нирках (за тривалого введення) та головному мозку (за короткотривалої інтоксикації), а іони кадмію витісняють іони свинцю у тканинах печінки, селезінки, серця та легенів. Обгрунтовано доцільність використання ліпосомального гепатопротектора "Ліолів" та селеніту натрію з метою корекції метаболічних порушень, спричинених солями свинцю та кадмію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 +
Шифр НБУВ: РА356343

Рубрики:

      
8.

Остапенко О.В. 
Морфогенез підшлункової залози при кумуляції сполук свинцю в організмі та при застосуванні деяких фармакологічних коригуючих засобів: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.09 / О.В. Остапенко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив хронічної інтоксикації свинцем на морфогенез підшлункової залози (ПЗ) мишей-самців лінії BALB/c другого покоління. Вивчено морфогенез ПЗ з використанням світлової та електронної мікроскопії, гісторадіоавтографії, морфометрії та математичних методів. Установлено, що вплив солей свинцю призводить до виникнення морфологічних змін у ПЗ тварин усіх вікових груп. Виявлено атрофічні та дистрофічні зміни клітин паренхіми та строми підшлункової залози, зміни будови судин, стаз і сладж еритроцитів протягом експерименту (30-та, 60-та, 90-та доба експерименту). Ступінь і спрямованість цих змін залежать від віку тварин, тривалості впливу свинцю, а також умов, за яких знаходилися експериментальні тварини. Встановлено, що застосування альфа-токоферолу й ербісолу дозволяє суттєво зменшити негативний вплив ацетату свинцю на морфофункціональні зміни в екзокринній частині ПЗ. Найбільшу протекторну дію на структуру та функцію ПЗ забезпечує ербісол.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.6-29 + Р419.441.4-29 +
Шифр НБУВ: РА362543

Рубрики:

      
9.

Кліх Л.В. 
Обмінні процеси в організмі щурів при отруєнні цезієм і стронцієм та зміні кислотно-лужного стану: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Л.В. Кліх ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 23 с. — укp.

Вивчено обмінні процеси в організмі щурів за умов отруєння цезієм і стронцієм. Досліджено вплив зміни кислотно-лужного стану крові на інтенсивність їх нагромадження та виведення. Розроблено біологічні моделі отруєння щурів хлоридами цезію та стронцію. Установлено, що таке отруєння призводить до зміни концентрації інтермедіатів, які характеризують стан вуглеводного обміну у крові та печінці щурів, що має прояв у зниженні інтенсивності окисно-відновних процесів і спричиняє виникнення стану субкомпенсованого метаболічного ацидозу. Показано, що отруєння зазначеними важкими металами знижує активність лактатдегідрогенази й амінотрансфераз у печінці та крові отруєних щурів. Доведено, що за умов in vitro стронцій і цезій зменшують активність лактатдегідрогенази, ізоцитратдегідрогенази та малатдегідрогенази. Установлено, що за умов отруєння щурів солями даних важких металів відбувається зниження вмісту аміаку та глутаміну у крові, а також активація процесів сечовиноутворення на фоні порушень мінерального обміну (розподілу натрію, калію, кальцію та магнію). Досліджено вплив зміни параметрів кислотно-лужного стану крові організму на вміст цезію та стронцію в органах отруєних щурів і виявлено, що стан експерименального ацидозу є ефективним для корекції цезієвого та стронцієвого отруєння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 + Е60*72-641.9:Г121.25 +
Шифр НБУВ: РА356598

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Куліцька М.І. 
Особливості прооксидантно-антиоксидантної рівноваги у щурів за дії важких металів і нітриту натрію та корекція порушень: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / М.І. Куліцька ; Ін-т біології тварин НААН України. — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено, що під впливом солей важких металів і нітриту натрію в організмі тварин активуються процеси ліпопероксидації інтенсивніше, ніж за ізольованої дії нітриту натрію та у комбінації його з хлоридом кадмію чи свинцю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*723.4-604.2 + Е60*723.4-641.1 + Р419.441-29
Шифр НБУВ: РА373824 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Лихацький П.Г. 
Поєднаний вплив солей кадмію, кобальту та рентгенівських променів на захисні системи тварин та шляхи корекції виявлених порушень: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / П.Г. Лихацький ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив кадмію, кобальту та радіаційного опромінення на організм білих щурів за умов їх перорального введення. Встановлено, що основним механізмом розвитку патологічного стану є активація вільнорадикальних процесів, яка призводить до оксидативного стресу в організмі, що викликає поглиблення ендогенної інтоксикації, зміни проникності еритроцитарних мембран (підвищення еритроцитарного індексу та вмісту метгемоглобіну) та цитоліз плазматичних мембран гепатоцитів (підвищення активності амінотрансфераз в сироватці крові та печінці тварин) після ураження. Виявлено зниження активності ферментативної ланки антиоксидантної системи, підвищення активності гуморальної ланки імунітету (збільшення вмісту циркулюючих імунних комплексів та зниження фагоцитарної здатності лейкоцитів. Встановлено ефективний вплив на метаболічні порушення в організмі уражених тварин антиоксидантів тіотриазоліну, ентеросорбенту фібросилу та імуномодулятора тималіну. Вперше досліджено ефективність застосування за даної патології субстанцій з конюшини лучної та доведено доцільність її використання за умов радіаційно-хімічної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 + Е60*716-638 +
Шифр НБУВ: РА351146

Рубрики:

      
12.

Демків І.Я. 
Стан антиоксидантної системи і гуморального імунітету за токсичного ураження білих щурів етиловим спиртом на фоні тривалого введення солей свинцю і кадмію та їх корекція: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / І.Я. Демків ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2009. — 16 с. — укp.

Вперше вивчено особливості змін стану антиоксидантної системи та гуморальної ланки імунітету у білих щурів за умов гострого токсичного ураження етиловим спиртом на фоні тривалого введення солей свинцю і кадмію. Запропоновано адекватні методи кореляції цього ураження. Виявлено корелятивні зв'язки між дослідженими показниками антиоксидантної системи та гуморальної ланки імунітету в організмі білих щурів в процесі інтоксифікації важкими металами й етанолом. Доведено ефективність поєднаного застосування карнітину хлориду та альгігелю, які проявляють антиоксидантні та сорбуючі властивості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.451-29 + Р419.441-29 +
Шифр НБУВ: РА365089

Рубрики:

      
13.

Криницька І.Я. 
Стан білкового обміну у щурів за умови гострого алкогольного отруєння на тлі інтоксикації солями кадмію та свинцю і шляхи корекції його порушень: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / І.Я. Криницька ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено зміни стану білкового обміну та ендогенної інтоксикації у щурів за умови гострого алкогольного отруєння у разі наявності інтоксикації кадмію хлоридом та свинцю ацетатом й обгрунтовано можливості корекції виявлених порушень за допомогою карнітину хлориду та ентеросорбенту "Альгігель". Встановлено, що отруєння тварин етанолом, кадмію хлоридом та свинцю ацетатом супроводжується порушенням білковотвірної та детоксикаційної функцій печінки, активацією процесів вільнорадикального окиснення білків, вираженим дисбалансом в системі протеїнази - інгібітори протеїназ та розвитком синдрому ендогенної інтоксикації в усі терміни дослідження. Доведено більш ефективний вплив комбінованої дії карнітину хлориду та ентеросорбенту "Альгігель", застосованих з метою кореції виявлених біохімічних порушень. Показано позитивний вплив даного методу, що суттєво покращує показники білкового обміну в уражених тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-29 + Р419.451-29 +
Шифр НБУВ: РА352976

Рубрики:

      
14.

Головко Л.Л. 
Стан захисних систем організму за умови комбінованої дії солей свинцю, кадмію та нітритів і корекція їх порушень за допомогою металокомплексу та ентеросорбенту "Фібросил": Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Л.Л. Головко ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше комплексно досліджено стан захисних систем організму за комбінованої дії солей кадмію, свинцю та натрію нітриту. Установлено, що отруєння солями кадмію та свинцю на тлі нітритної інтоксикації спричинює суттєве порушення антиоксидантної активності, мікросомального гідроксилювання, а також зміни показників ендогенної інтоксикації та стану мембранних структур. Доведено ефективність корекції порушень, викликаних комбінацією цих токсикантів, за допомогою гістидинату міді й ентеросорбенту "Фібросил". Показано, що введення гістидинату міді позитивно впливає на показники детоксикуючої системи та ендогенної інтоксикації у крові та печінці уражених тварин. Доведено наявність більшого нормалізувального впливу гістидинату міді й ентеросорбенту "Фібросил" за їх комбінованої дії у разі їх застосування з метою корекції порушень детоксикуючої системи та ендогенної інтоксикації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р419.441-52 +
Шифр НБУВ: РА337959

Рубрики:

      
15.

Щиров О.В. 
NO-залежні механізми окиснювальних процесів і гемокоагуляції за умов експериментального атерогенезу на тлі хронічної інтоксикації нітратом натрію: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / О.В. Щиров ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено вплив надлишкової кількості оксиду азоту, який утворюється з екзогенного попередника (модель хронічної інтоксикації нітратом натрію) за умов експериментального холестеринового та пероксидного атероартеріосклерозу, на окиснювальні процеси у крові й тканинах аорти хом'яків, ліпідний спектр крові, гемокоагуляцію. Визначено механізми даних змін, що залежать від функціональної активності NO-синтаз. Встановлено, що розвиток холестеринового та пероксидного атероартеріосклерозу за хронічної інтоксикації нітратом натрію супроводжується істотною активацією пероксидного окиснення ліпідів зі значним зниженням активності антиоксидантних ферментів (супероксиддисмутази, каталази), змінами показників ліпідного спектра крові, підвищенням продукції супероксидного аніон-радикалу в мікросомальному та мітохондріальному електронно-транспортних ланцюгах клітин аорти, пригніченням у них енергетичного потенціалу. Доведено, що процеси гемокоагуляції, продукції супероксидного аніон-радикалу, вміст і співвідношення аденіннуклеотидів у тканинах аорти за даних умов залежать від активності NO-синтаз.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.210.41-29 + Р419.441-29 +
Шифр НБУВ: РА356297

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського