Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (198)Книжкові видання та компакт-диски (92)Журнали та продовжувані видання (32)
Пошуковий запит: (<.>U=Е621.151$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Гірна 
Антропогенна динаміка угруповань павуків (Arachnida, Aranei) ясенево- дубових лісів Верхньодністровської рівнини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / Анна Яромирівна Гірна ; Дніпропетровський національний ун-т. — Д., 2006. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У621.151*805.9-658.1-043 + Е621.151*851.213
Шифр НБУВ: РА344145

Рубрики:

      
2.

Пасунькіна М.О. 
Видовий склад, поширення та заходи боротьби з іксодовими кліщами овець у Криму: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / М.О. Пасунькіна ; УААН. Ін-т експерим. і клін. вет. медицини. — Х., 2006. — 18 с. — укp.

Уперше у трьох природно-кліматичних зонах вивчено фауну й екологію іксодових кліщів, що паразитують на вівцях у Криму. Визначено шляхи розселення інсодид і формування нових кліщових вогнищ. Виявлено процес переходу епізоотичних вогнищ у латентні і навпаки. Вивчено біолого-екологічні особливості кліща Rhipicephalus bursa - основного переносника збудників бабезіозів та анаплазмозу овець у Криму. Визначено строки активності цього кліща у природі залежно від метеорологічних показників. Уточнено певні дані епізоотології бабезіозів й анаплазмозу овець. Досліджено акарицидні властивості нових піретроїдів, які раніше не використовувались у тваринництві. Розроблено раціональну схему боротьби з іксодовими кліщами залежно від біологічних особливостей переносника.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.641-931-1 + Е621.151.253.3*832*804 +
Шифр НБУВ: РА341227

Рубрики:

      
3.

Нікіфорова О.В. 
Видовий склад, розповсюдження і заходи боротьби з іксодовими кліщами (Ixodidae) у Харківській області: автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.11 / О.В. Нікіфорова ; УААН. Нац. наук. центр "Ін-т експерим. і клін. вет. медицини". — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено видовий склад і розповсюдження іксодових кліщів (Parasitiformes Ixodidae), виявлено їх хазяїв-живителів та розроблено заходи боротьби. На підставі результатів еколого-фауністичного обстеження регіону встановлено, що на території Харківщини мешкають 7 видів іксодових кліщів, з яких найбільш масовими є Ixades ricinus (74,60 %) і Dermocentor reticulatus (24,78 %). Виявлено, що дані види кліщів є носіями 6-ти збудників заразних хвороб, таких як Borrelia burgdorferi s.l., Babesia microti, Erlichia phagocytophila geno group., Bartonella spp., Rickettsia spp., Toxoplasma gondii. Уточнено строки активності Ixodes ricinus в природі. З'ясовано, що залежно від метеорологічних умов тривалість циклу розвитку кліща Ixodes ricinus становить 4 роки, рідше 3. Вивчено дію сучасних акарицидів на іксодові кліщі за лабораторних і виробничих умов і встановлено їх економічну ефективність. Удосконалено схему боротьби з кліщами, до якої включено 3 - 4 обробки на рік. Наведено рекомендації щодо підвищення ефективності заходів боротьби з іксодовими кліщами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П873.641 + Е621.151.253.3*832*80 +
Шифр НБУВ: РА352690

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Лугінін М. С. 
Екологічні особливості іксодових кліщів (Ixodidae) в біогеоценозах лісових насаджень Запорізької області: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / М. С. Лугінін ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О. Гончара. — Д., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

Вперше в районі дослідження виявлено шість видів іксодових кліщів (I. ricinus, Rh. rossicus, D. marginatus, H. p. plumbeum, H. punctata, D. silvarum). Проаналізовано склад і структуру фауни іксодід перших чотирьох найбільш поширених видів, що дозволило стосовно умов біогеоценозів лісових насаджень Запорізької області виявити їх еколого-морфологічні особливості, встановити вплив екологічних чинників на етологію, з'ясувати трофоконсортивні зв'язки іксодових кліщів у лісових біогеоценозах, а також їх роль в поширенні збудників природно-вогнищевих хвороб людини та тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.253.3 Ixo
Шифр НБУВ: РА384848 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Хаустов О.О. 
Кліщі (Acarina), пов'язані з короїдами (Coleoptera: Scolytidae) Південного узбережжя Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.09 / О.О. Хаустов ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вперше вивчено фауну кліщів, пов'язаних з короїдами Південного узбережжя Криму, яка нараховує 106 видів кліщів, що відносяться до 49 родів з 22 родин акароформних і паразитиформних кліщів. Описано 1 рід і 17 видів нових для науки кліщів. Проаналізовано зоогеографічне розповсюдження кліщів, пов'язане з короїдами визначеного регіону. Вперше виділено основні типи акарокомплексів ходів короїдів. Вивчено основні шляхи формування фауни кліщів у ходах короїдів. Доведено провідну роль форезії кліщів на короїдах у процесі формування акарокомплексу. Досліджено видові асоціації кліщів у ходах найбільш розповсюджених короїдів вивченого регіону. Найбільш перспективними кліщами для біологічної боротьби з короїдами визначено кліщі з роду Pyemotes. Вивчено біологію кліща Pyemotes moseri. Здійснено його випуск на гілки інжиру, заселені інжировим лубоїдом. Відзначено високу ефективність кліща-паризотоїда в регулюванні чисельності короїдів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.25
Шифр НБУВ: РА312577 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Омері І.Д. 
Кліщі родини Phytoseiidae (Parasitiformes, Mesostigmata), які мешкають на рослинах дендропарків та ботанічних садів Лісостепу України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / І.Д. Омері ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Установлено видовий склад кліщів родини Phytoseiidae, що мешкають на рослинах дендропарків і ботанічних садів Лісостепу України у порівнянні з видовим скадом кліщів-фітосеїд на рослинах природного Канівського заповідника. З'ясовано ступінь подібності їх локальних фаун. Визначено екологічні характеристики видів кліщів-фітосеїд та їх комплексів у досліджених дендропарках, ботанічних садах і заповіднику. Фоновим за чисельністю особин і частотою трапляння видом є вид Euseius finladiccus у всіх місцях досліджень. Як загально розповсюджений та пластичний вид E. finlandicus не виявляє вибірковості під час заселення рослин різного типу рослинності ні за природних умов, ні в культурних ландшафтах. Знайдено та описано невідомого раніше самця виду Anthoseius (Mumaseius) victorovi Wainsten і запропоновано ознаки ідентифікації двох пар морфологічно близьких видів роду Amblyseius та роду Typhlodromus. Для кліщів родини Phytoseiidae доведено перший випадок інтразональної інвазії, успішної акліматизації та формування локальної популяції виду середземноморської фауни Typhlodromus beglarovi, яка виникла у північній частині Лісостепу внаслідок випадкової непередбачуваної інтродукції кліщів з рослинним посадковим матеріалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.253.2 +
Шифр НБУВ: РА356919

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Ковалишина 
Комплекси Acaroidea антропогенних та напівприродних біотопів Правобережного Центрального Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Світлана Петрівна Ковалишина ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2006. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.25*801.4(4УКР) + Е621.151.25*852.121.4(4УКР)
Шифр НБУВ: РА344619

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Гельмбольт М.В. 
Морські кліщі (Halacaridae: Acari) північно-західної частини Чорного моря: видова різноманітність та екологія: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.17 / М.В. Гельмбольт ; НАН України. Ін-т біології півден. морів ім. О.О.Ковалевського. — Севастополь, 2002. — 19 с.: рис. — укp.

На підставі досліджень 1995 - 2002 рр. виявлено видову різноманітність і розподіл морських кліщів у північно-західній частині Чорного моря (ПЗЧМ). Оцінено внесок таксоцену кліщів у формування поселень мейобентосу цього району моря. Проведено ретроспективний аналіз вивченості морських кліщів Чорного моря та Світового океану. Установлено, що морські кліщі ПЗЧМ представлені 18-а видами (11-а родами). Відзначено зміни у фауні та кількісних показниках морських кліщів різних біотопів і біоценозів ПЗЧМ унаслідок антропогенного евтрофування вод та інтенсивного засвоєння людиною берегової зони: з 29-ти видів, раніше зафіксованих у ПЗЧМ, у даний час відзначено 18, в Одеській затоці та суміжних акваторіях, включаючи інтерстиціаль краєвих біотопів, 12 видів з 17-ти наведених раніше. Описано життєві цикли деяких масових видів Halacaridae, які мешкають в ПЗЧМ, і виявлено морфологічні адаптації кліщів до особливостей біотопу та способу життя. Складено уточнений список видів (Halacaridae : Acari) Чорного моря - 41 вид (15 родів) і ПЗЧМ - 23 види (12 родів). Проведено фауністичне порівняння Чорного, Середземного, Балтійського морів і Атлантики, яке дає змогу прослідкувати етапи заселення цією групою мейобентосу Чорноморського басейну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.25*80(922.8)
Шифр НБУВ: РА326664

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Прокопенко О.В. 
Павуки (IAranei/i) природних та трансформованих територій південного сходу України (фауна та екологія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / О.В. Прокопенко ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2001. — 20 с. — укp.

На південному сході України мешкає не менш 405 видів павуків з 170 родів і 29 родин. Розглянуто вперше для території Європи 1 рід і 4 види, 1 рід та 6 видів - для України, 3 роди та 6 видів - для материкової України, 1 рід і 6 видів - для Лівобережної України, 14 видів - для степової зони Лівобережної України, 84 види - для південного сходу України. Максимальні значення видового багатства (242 види з 25 родин), динамічної щільності павуків у групі герпетобію та чисельності в хортобію відзначено в заплавних біотопах р. Сіверський Донець. У різнотравно-типчаково-ковилових степах регіону зареєстровано 174 види павуків з 24 родин. На косах Північного Приазов'я - 116 видів з 18 родин. Встановлено, що різноманітні типи антропогенного впливу призводять до зниження видового багатства павуків та їх чисельності, внаслідок чого відбувається збільшення ступеня домінування одного або деяких видів, що супроводжується зникненням субрецедентів. Для моніторингу стану екосистем, які перебувають під антропогенним впливом, можливе використання ряду біоценотичних характеристик населення павуків: чисельності, кількості видів, структури домінування та життєвих форм, розмірної структури, конфігурації кривих чисельності видів. Найбільш інформативними показниками є видове багатство, чисельність павуків у групі хортобію, динамічна щільність у герпетобію та характер структури домінування (наявність рецедентів і субрецедентів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.24 + Е60*806(4УКР)
Шифр НБУВ: РА313236 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Ковблюк М.М. 
Павуки родини Gnaphosidae (Arachnida, Aranei) фауни Криму: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / М.М. Ковблюк ; Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена НАН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено видовий склад павуків родини Ghaphosidae в Криму, описано нові та маловідомі види, визначено сезонну динаміку активності статевозрілих особин. Проведено зоогеографічний аналіз павуків в окремих природних зонах півострова. Уточнено розташування кордонів між підобластями Палеарктики, що межують в Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151*852.1(4УКР-6КРИ) +
Шифр НБУВ: РА342347

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Дудинська А.Т. 
Синантропні акаридієві кліщі (Acariformes, Acaridia) Закарпаття: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / А.Т. Дудинська ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Здійснено комплексне вивчення фауни та екології синантропних і близьких до них видів акаридієвих кліщів Закарпаття. Досліджено видові комплекси цих шкідників за різних типів їх існування (сільськогоподарські, промислові) та визначено відмінність цих видових комплексів і можливі фактори, які їх обумовлюють. На підставі одержаних та літературних даних наведено видові нариси синантропних видів акарид у Закарпатті, за цього визначено щільність досліджуваних видів у субстраті, частоту зустрічальності у пробах та індекс домінування, а також проведено порівняльну характеристику за показником щільності комірних видів акарид у трьох досліджуваних висотних поясах в аграрних і промислових місцях. Вивчено розподіл комірних акарид за висотними поясами за умов Закарпаття, а також шляхи формування акарокомплексів акарид у млинах Закарпаття. Здійснено порівняння видового складу від однорічного млина до столітніх млинів. На підставі одержаних результатів запропоновано, зважаючи на видовий склад і біологічну особливість, цих шкідників за умов Закарпаття, практичні рекомендації щодо запобігання поширенню та розмноженню синантропних видів акаридієвих кліщів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.25*852.119(4УКР-3ЗАК) +
Шифр НБУВ: РА348675

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Штірц А.Д. 
Структура та динаміка населення панцирних кліщів (Acariformes, Oribatei) заповідних степів Південного Сходу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / А.Д. Штірц ; Дніпропетр. держ. ун-т. — Д., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено структуру та динаміку населення орібатид заповідних степів Південного Сходу України. Вперше наведено комплексний порівняльний аналіз структури та динаміки населення панцирних кліщів на ділянках з різними типами степової рослинності та режимом охорони. Для кожного угруповання орібатид наведено основні біоценотичні характеристики, а саме, чисельність, видове різноманіття, структуру домінування та співвідношення морфо-екологічних типів. Показано значення співвідношення морфо-екологічних типів для екологічної характертистики угруповань орібатид та висвітлено можливість використання даного показника як одного з критеріїв у грунтово-зоологічній діагностиці стану навколишнього середовища. Розглянуто циклічну динаміку чисельності панцирних кліщів у різних варіантах різнотравно-типчаково-ковилових степів. Вперше досліджено угруповання панцирних кліщів на степових катенах з різним режимом заповідання (в охоронній і абсолютно заповідній зоні). Подано комплексний порівняльний аналіз основних біоценотичних характеристик орібатид на кожній позиції катени. Вперше розкрито особливості розміщення панцириних кліщів за груповим профілем з урахуванням міграційних особливостей і специфіки життєвих форм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.251*80,022 + Е60*805.9-658.12-06(45УКР5),022
Шифр НБУВ: РА308441 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Брушнівська Л.В. 
Структура угруповань павуків (Araneae) як індикатор техногенного забруднення урбоекосистем (на прикладі м. Чернівці): автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.16 / Л.В. Брушнівська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено фауну та структурну організацію угруповань павуків екосистем з різним рівнем техногенного забруднення Чернівців. Проаналізовано зміни кількісних і якісних характеристик багатовидових угруповань павуків зелених масивів і приміщень промислових підприємств у порівнянні з умовно контрольними біотопами Чернівців. З'ясовано чутливість основних параметрів структури угруповань павуків до техногенного забруднення. Сформовано теоретичне узагальнення проявів ценотичних реакцій угруповань павуків-герпетобіонтів промислових зон. Виокремлено синекологічні показники, а також види павуків, за присутністю яких можна зробити висновок щодо рівня техногенного забруднення території.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.151.24*80 + Е60*804*803.1 + Е621.151.24*801.8
Шифр НБУВ: РА373813 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Жовнерчук 
Тетраніхові кліщі (Trombidiformes, Tetranychoidea) зелених насаджень м.Києва: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Ольга Валентинівна Жовнерчук ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.921-1(4УКР-4КИЇ-2К) + Е621.151.25(4УКР-4КИЇ-2К)
Шифр НБУВ: РА359730

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського