Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (346)Книжкові видання та компакт-диски (135)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>U=Е60*738.8$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 23
Представлено документи з 1 до 20
...

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Киричок О.М. 
Вікові зміни в кістках скелета при адаптації організму до загального зневоднення та в період реадаптації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / О.М. Киричок ; Терноп. держ. мед. акад. ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2003. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено особливості структурної перебудови та змін хімічного складу довгих кісток скелета у процесі адаптації організму до загального зневоднення у різні вікові періоди. Виявлено, що адаптація організму до умов загального зневоднення викликає незначні зміни структурної організації, мікро- та макроелементарного складу довгих кісток. Доведено, що дані зміни призводять до затримки росту та формоутворення довгих кісток у статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Досліджено, що морфофункціональне пристосування кісткової тканини до загального зневоднення найкраще виражене у групі статевонезрілих і статевозрілих тварин, а найменш здатними до адаптації є старі тварини. Виявлено підвищення резистентності кісткової тканини за умов зневоднення у адаптованих статевонезрілих і статевозрілих тварин. Доведено, що для старих тварин дана схема адаптації є руйнівним фактором і не сприяє підвищенню резистентності кісткової тканини. Встановлено залежність рівня компенсаторно-пристосувальних процесів довгих кісток та характеру їх морфогенезу від тривалості дії дегідратаційного фактора, у адаптованих до дегідратації статевонезрілих, статевозрілих і старих тварин. Вперше одержано дані про характер вікових змін у період реадаптації у довгих кістках скелета після припинення дії загального зневоднення важкого ступеня в адаптованих до дегідратації тварин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.83 +
Шифр НБУВ: РА322731

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
2.

Несін 
Властивості кальційактивованих та АТФ-індукованих калієвих струмів мембрани міоцитів taenia caeci морської свинки: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Василь Васильович Несін ; НАН України; Інститут фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*715.71*725.2
Шифр НБУВ: РА355368

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
3.

Дідович А.П. 
Вплив адреналіну на ліпідний обмін у скелетних м'язах тварин в онтогенезі: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / А.П. Дідович ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 1999. — 16 с. — укp.

Представлено дані про фізіолого-біохімічні механізми, які лежать в основі змін вмісту ліпідів у скелетних м'язах великої рогатої худоби в онтогенезі і про роль адреналіну в регуляції обміну ліпідів у вказаній тканині даного виду. Встановлено, що у скелетних м'язах великої рогатої худоби протягом постнатального розвитку зростає вміст триацилгліцеролів і зменшується вміст фосфоліпідів і холестеролу. При цьому в скелетних м'язах знижується активність триацилгліцеролліпази і підвищується активність ліпопротеїнліпази, знижується інтенсивність окислення жирних кислот. В період з 1- до 6-місячного віку в скелетних м'язах великої рогатої худоби знижується використання глюкози і зростає використання оцтової кислоти в синтезі ліпідів, змінюється жирнокислотний склад ліпідів. Після триразового введення тваринам адреналіну в скелетних м'язах знижується вміст триацилгліцеролів, підвищується активність триацилгліцеролліпази і посилюється окиснення жирних кислот, знижується інтенсивність синтезу ліпідів із оцтової кислоти, змінюється жирнокислотний склад ліпідів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*725.13*723*112.6*33,022 + Е60*738.822*72,022 + П60-272.513,022

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Прочан В. М. 
Вплив механічних дефектів великогомілкових кісток на процеси остеогенеза в різні вікові періоди: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.01 / В. М. Прочан ; Луган. держ. мед. ун-т. — Луганськ, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено морфогенез кісток скелета після нанесення наскрізного дефекту в проксимальних відділах діафізу великогомілкових кісток у білих щурів різного віку. За допомогою сучасних морфологічних методів дослідження (остеометричного, гістоморфометричного, біохімічного, рентгеноструктурного, біомеханічного, математичного) одержано нові дані, що свідчать про вікові особливості змін росту, структури, хімічного складу, ультраструктури кісткового мінералу, міцностних властивостей кісток після нанесення наскрізного дефекту великогомілкових кісток. Вперше описано морфофункціональну картину порушень в ультраструктурі мінерального компоненту кісток скелета, що виникають після нанесення дефектів великогомілкових кісток, виявлених методом рентгеноструктурного аналізу. Доведено доцільність використання біофлавоноіду кверцетину з метою корекції несприятливих змін морфогенезу кісток скелета у разі нанесення дефектів великогомілкових кісток.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.83*33 + Р458.198.558-29
Шифр НБУВ: РА380862 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
5.

Андрухов О.Я. 
Вплив оксиду азоту на властивості скорочувального апарату гладеньких м'язів: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / О.Я. Андрухов ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 22 с. — укp.

Досліджено вплив оксиду азоту (ОА) на скорочувальний апарат гладеньких м'язів (ГМ). Зазначено, що даний ефект є специфічним для ГМ у порівнянні з серцевим м'язом і обумовлений, найчастіше, порушенням взаємодії між актином і міозином. Визначено, що сульфогідрильні групи скорочувальних білків відіграють значну роль у регуляції скорочувальної активності ГМ. Зроблено висновок, що ОА викликає зміни ферментативної активності міозину й актоміозину, вони під впливом NO подібні за характером до змін, зумовлених модифікацією критичних сульфогідрильних груп міозину.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*716-641.9:Г125.13
Шифр НБУВ: РА317673 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Мельничук О.М. 
Вплив рутину, кверцетину та їх комплексів з алюмінієм на динаміку скорочення скелетного м'яза жаби: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / О.М. Мельничук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати експериментального вивчення впливу флавоноїдів, зокрема, кверцетину, рутину та їх комплексів з алюмінієм на динаміку скорочення пучків волок скелетного м'яза m tibialas anterior жаби Rana temporaria з використанням методу тензометрії. У процесі проведення експерименту визначалися сила скорочення, зміна довжини м'язових волокон, температура омиваючого розчину, а також параметри стимулювального сигналу. Досліджено зміни динамічних параметрів м'язового скорочення впродовж фаз тетанічного утримання стаціонарного стану та на до- і післятетанічних ділянках. Установлено, що досліджувані речовини впливають на розвиток силової відповіді та зміну довжини м'язових волокон. Показано нерівномірний вплив розчинів флавоноїдів, хлориду алюмінію та їх комплексів на силову відповідь і вкорочення м'язових волокон. Виявлено, що кверцетин є більш активним інгібітором ізотонічних скорочень скелетних м'язів у порівнянні з рутином. Внаслідок дії розчинів кверцетину та рутину пригнічується зміна довжини м'язових волокон протягом всього скоротливого процесу, а зміни сили скорочення значною мірою відрізнялися впродовж досліджених фаз скорочення. Найменший вплив на генерацію силової відповіді м'язових волокон спостережено впродовж фаз дотетанічного скорочення. Максимальні зміни силової відповіді відбувались за тетанічних і післятетанічних фаз скорочення. Виявлено концентраційну залежність синергетичної інгібувальної дії досліджених флавоноїдів у комплексі з алюмінієм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.822-64 +
Шифр НБУВ: РА341723

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Чорноморець П.М. 
Вплив ультразвуку на перебіг запалення скелетного м'язу при експериментальній травмі: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / П.М. Чорноморець ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено вплив ультразвуку низької інтенсивності на перебіг травми скелетного м'яза. На підставі результатів проведеного дослідження певних показників, які характеризують різні аспекти травматичного процесу з'ясовано закономірності перебігу запалення у разі експериментальної травми та характер дії ультразвуку на ці процеси. Вперше виявлено залежність ефекту терапевтичного лікування від фази запального процесу. Визначено, що параметри регуляторного статусу та загального прояву запалення за умов дії терапевтичного лікування через 4 год після травми відображають початок загострення запалення, а також його прискорене завершення. Активність вільнорадикальних процесів і антиоксидантної системи різко знижується та перебуває у межах норми продовж усього періоду запалення на фоні підвищення активності глутатіонредуктази, що характеризує загальну антиоксидантну здатність тканини. Після терапевтичного впливу ультразвуку через 24 год після травми у тканині розвивається регуляторний дисбаланс, що призводить до пролонгованого перебігу запального процесу. Запропоновано гіпотезу, яка дозволяє з'ясувати залежність ефектів ультразвуку від фази запалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.822-632.2 + Р458.145-29 +
Шифр НБУВ: РА364447

Рубрики:

      
8.

Пічуріна Н.В. 
Енергетика скорочення скелетного м'яза білих щурів за різного тиреоїдного статусу: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Н.В. Пічуріна ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2009. — 19 с. — укp.

В експериментах in situ виявлено закомірності у характері впливу різних моделей експериментального гіпертиреозу (від легкого ступеня виразності до важкої форми тиреотоксикозу) на головні параметри енергетики ізометричного скорочення скелетного м'яза білих щурів у разі розвитку стомлення та за умов адренергічної стимуляції. Показано, що за умов in situ у разі експериментального гіпертиреозу легкого ступеня виразності м'яз набуває високої функції здібності. За цього поліпшуються мобільні та силові показники його енергетики, зменшується латентний період скорочення та час розвитку максимальної напруги, зростає величина ізометричної напруги та збільшується швидкість її розвитку. Встановлено, що за умов in situ температурна вартість скоротливого акту збільшується у разі збільшення ступеня виразності експериментального гіпертиреозу. Показано, що за умов in situ у разі розвитку втоми температурна вартість скорочення м'яза зростає незалежно від тиреоїдного статусу та типу ізометричного скорочення. Виявлено beta-адреностимулювальний ефект ізопропілнорадреналіну на параметри енергетики м'язового скорочення. Цей ефект спостережено тільки у тварин еутиреоїдної групи в щурів з легким ступенем експериментального гіпертиреозу. Обгрунтовано положення про модулювальну дію різних доз трийодтироніну на функціональну характеристику скелетного м'яза за умов in situ, зокрема, у разі розвитку стомлення та стимуляції катехоламінами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р415.120.21-29 + Е60*738.822*711 +
Шифр НБУВ: РА363492

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
9.

Меленевська Н. В. 
Збудження-гальмування гладеньких м'язів кишечника при дії клітинно-зв'язаного білка А стафілокока та фактора переносу імунної реактивності до бактеріальних антигенів: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / Н. В. Меленевська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 21 с. — укp.

Вперше показано, що збудження гладеньком'язової клітини (ГМК), викликане активацією мускаринових холінорецепторів ацетилхоліном, посилюється клітинно-зв'язаним білка А (КЗБА). З'ясовано, що ця субстанція посилює, а з часом пригнічує пуринергічне гальмування, а також усуває гальмівну дію екзогенного NO на гладенькі м'язи кишечнику. Вперше встановлено, що не дивлячись на пригнічення КЗБА гіперполяризації, викликаної нітропрусидом натрію (НПН), аденозинтрифосфат (АТФ), аплікований на її фоні, спричиняє деполяризацію мембрани ГМК. Вперше у дослідах виявлено, що фактор переносу імунної реактивності (ФП) до дифтерійно-правцевого анатоксину (ДПА) модулює спонтанну електричну та скорочувальну активність гладеньких м'язів. Вперше встановлено, що ФП до ДПА трансформує гіперполяризуючу дію норадреналіну на гладеньком'язові клітини у їх деполяризацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.141.7*738.821 + Е60*738.821*112.6
Шифр НБУВ: РА379812 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Бугайченко Л.А. 
Зміни скорочувальної властивості м'яза і модуляція сегментарних рефлексів при розвитку м'язової втоми: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / Л.А. Бугайченко ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 28 с. — укp.

Вперше описано траєкторії скорочення та подовження м'яза під час розповсюдження у ньому ефектів втоми і показано напрямок втомаіндукованих змін характеристик перехідних процесів. Вперше проаналізовано зміни силової реакції активного м'яза на його розтягування у разі посилення втоми. Вивчено динаміку втомаіндукованої модуляції сегментарної рефлекторної активності та доведено, що за даних умов відбувається істотне пригнічення дії мотонейронів стомленого м'яза в області дуги моносинаптичного рефлексу. На підставі одержаних даних виявлено, що однією з імовірних причин зменшення активності мотонейронів втомленого м'яза є посилення пресинаптичного гальмування. Продемонстровано викликане втомою триголового м'яза литки зменшення частоти імпульсації мотонейронів за адекватної стимуляції (розтягування), тобто у разі реалізації стретч-рефлексу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.882.5 +
Шифр НБУВ: РА335518

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
11.

Повстян О.В. 
Мембранні механізми дії апаміну на іонні струми гладеньком'язової клітини: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / О.В. Повстян ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2000. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*715.71*725.2-642,022
Шифр НБУВ: РА309370 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
12.

Давидовська Т.Л. 
Мембранні та клітинні механізми дії імуноактивних речовин на електрогенез та скорочення гладеньких м'язів: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.02 / Т.Л. Давидовська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 38 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*71 +
Шифр НБУВ: РА327666

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
13.

Філіппов І.Б. 
Метаботропна регуляція синаптичного пуринергічного гальмування у вісцеральних гладеньких м'язах: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / І.Б. Філіппов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 18 с. — укp.

Наведено результати дослідження певних ланок сигнальної системи пуринергічного гальмування вісцеральних гладеньких м'язів. За допомогою сахарозного містка та тензометричного методу вивчено роль внутрішньоклітинних вторинних посередників у механізмах генерації неадренергічних гальмівних синаптичних потенціалів (ГСП) і аденазинтрифосфорною (АТФ) кислотою опосередкованого гальмування. Показано часткове пригнічення ГСП блокатором фосфоліпази C U 73 122, що дало змогу виявити залежний і незалежний від фосфоліпази C шляхи, залучені до генерації швидкого компонента ГСП і АТФ-індукованої гіперполяризації. За умов попередньої преактивації мускаринових холінорецепторів розслаблення, зумовленого АТФ, продовжує здійснюватися через активацію інозитолтрифосфатчутливих рецепторів, незважаючи на незалежний від фосфаліпази C шлях гальмування. За умов селективної преактивації М2- або М3-холінорецепторів механізми внутрішньоклітинної сигналізації АТФ-спричиненого гаульмування здійснюються інозитолтрифосфатнезалежним шляхом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*71 + Е60*738.821*71
Шифр НБУВ: РА355182

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
14.

Мороз В.Ф. 
Механізми функціонування м'язово-скелетної системи та закономірності її розвитку у хребетних: Автореф. дис... д-ра вет. наук: 16.00.02 / В.Ф. Мороз ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 40 с. — укp.

З використанням сучасних об'єктивних методів електроміографічних і біомеханічних досліджень за певних станів фізіологічної активності тварин вивчено механізми функціонування скелетних м'язів тварин різних видів та встановлено, що скелетні м'язи виявляють свою активність не за умов скорочення, а під час розтягнення. На підставі великої кількості порівняльно-анатомічних даних за різних рівнів структурної організації м'язово-скелетних елементів розроблено нову концепцію причин і механізмів становлення м'язово-скелетної системи та з'ясовано закономірності її розвитку у онто- та філогенезі. За цього суть концепції полягає у тому, що формування м'язово-скелетних елементів, їх ріст, трансформація, диференціація та функціонування відбуваються за умов ранніх стадій зародкового періоду до старості, під постійним впливом сил гравітації та біомеханічних факторів на розтягнення, а не скорочення. Базуючись на засадах біомеханічної концепції, уперше зроблено спробу показати провідне значення соматичних м'язів у механізмах виникнення та подальшого становлення антигравітаційних пристосувань не тільки м'язової тканини, але й всієї м'язово-скелетної системи в цілому. З використанням розробленої біомеханічної, функціонально-трансформістської концепції здійснено ревізію основних понять та поглядів щодо процесів інтеграції, диференціації, трансформації, редукції, фізіологічного тонусу: критеріїв гомологізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.8 + Е60*698 +
Шифр НБУВ: РА337032

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
15.

Шелюк 
Механокінетика процесу скорочення-розслаблення гладеньких м'язів caecum щурів та вплив на неї інгібіторів натрієвої помпи: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / Ольга Вікторівна Шелюк ; Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. — К., 2007. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*71
Шифр НБУВ: РА354796

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
16.

Сорока В.М. 
Нелінійні особливості скорочення камбаловидного м'язу щура: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / В.М. Сорока ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2006. — 18 с. — укp.

Наведено результати експериментального вивчення нелінійних особливостей скорочення камбаловидного м'язу щура за умов застосування різних типів модульованої електростимуляції на базі методу тензометрії. Фіксовано силу скорочення, зміну довжини м'язу, артеріальний тиск, температуру вазелінового масла, а також параметри стимулювального сигналу. Продемонстровано принципову невідповідність між рівнем еферентної активності, що надходить до м'язу, та зміною довжини скорочення. Показано, що час досягнення рівноважного стаціонарного стану за умов використання модульованого стимуляційного сигналу залежить від зовнішнього навантаження та швидкості приросту частоти еферентного подразника. Установлено складність відповідей активного м'язу на дотетанічних ділянках скорочення, що свідчить про відсутність простих лінійних співвідношень між керувальними еферентними сигналами та м'язовою відповіддю. Продемонстровано, що гістерезис м'язового скорочення харакеризується тривалою післядією. Установлено, що стаціонарний рівень еферентної команди є одним з факторів, що зумовлює досягнення та утримання стаціонарного стану скорочення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.829 +
Шифр НБУВ: РА348326

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Тєлєжкін В.С. 
Природа модулюючої дії оксиду азоту на електрогенез у гладеньких м'язах основної легеневої артерії та їх скорочення-розслаблення: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.02 / В.С. Тєлєжкін ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2003. — 22 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*801.1-641 +
Шифр НБУВ: РА324562

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Ющак М.В. 
Ріст та формоутворення довгих кісток скелету при загальному зневодненні залежно від типу вегетативної нервової системи: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / М.В. Ющак ; Терноп. держ. мед. ун-т ім. І.Я.Горбачевського. — Т., 2007. — 19 с. — укp.

Вивчено морфофункціональні зміни кісток скелета білих лабораторних щурів-самців з різним типом вегетативного тонусу за умов загального зневоднення організму з використанням морфометричних, світломікроскопічних, гістологічних, хіміко-аналітичних методів дослідження та математичної обробки одержаних даних. Виявлено однотипність змін основних структур і хімічного складу довгих кісток за загальної дегідратації організму в щурів з різним типом вегетативного тонусу нервової системи. Виявлено відмінності між різними групами експериментальних щурів з різним вегетативним статусом щодо темпів розвитку морфологічних порушень та втрат хімічних елементів у довгих кістках. Найвищі показники кісткового метаболізму за легкого та середнього загального зневоднення мали симпатотонічні тварини, що проявлялося у збільшенні остеотропних мікроелементів у довгих кістках у порівнянні з аналогічними показниками інтактних щурів, найменшим дефіцитом макроелементів та найменшими змінами основних структур. Найнижчі показники були у парасимпатотонічних тварин. За тяжкого зневоднення найбільшу опірність до цього чинника мали тварини з парасимпатотонічним типом вегетативної нервової системи, а максимальні втрати виявлено у групі тварин з симпатотонічною домінантою вегетативної нервової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*698.13-6 + Е60*738.83-6 + Е60*739.14 +
Шифр НБУВ: РА350003

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
19.

Богуславський А.Ю. 
Роль монооксиду азоту в регуляції ефективності використання кисню працюючим скелетним м'язом: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / А.Ю. Богуславський ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2004. — 21 с.: рис. — укp.

Досліджено роль NO та мітохондріальної пори (МП) у регуляції кровотоку, силових і кисневих параметрів роботи литкового м'яза за умов короткочасного навантаження та моделювання м'язового втомлення. У дослідах на собаках за короткочасної стимуляції показано, що блокада синтезу NO та індуковане феніларсиноксидом (ФАО) відкриття МП мають якісно подібні результати: пригнічення функціональної гіперемії, виразне падіння сили м'язових скорочень та істотне зменшення ефективності використання кисню працюючим литковим м'язом. За цього у сироватці венозної крові зареєстровано значну концентрацію мітохондріального фактора (МФ) - маркера відкриття МП. За цього премедикація нітропрусидом натрію значною мірою попереджала активацію МП та пригнічення функціонального стану працюючого м'яза, що відбувалися за дії ФАО, а тривале навантаження литкового м'яза за контрольних умов призводило до виразного пригнічення силових і кисневих показників роботи - розвитку втомлення, що супроводжувалося відкриттям МП. На підставі результатів дослідів з попереднім введенням блокаторів відкриття МП циклоспорину А та мелатоніну доведено, що МП відіграє значну роль у розвитку втомлення скелетного м'яза. Відзначено, що, у порівнянні з контрольною групою тварин, попереднє введення блокатора NOS істотно пригнічує вихідний функціональний стан м'яза, потенціює відкриття МП, що призводить до більш виразного зменшення сили та ефективності використання кисню литковим м'язом. Премедикація донором NO, як і попереднє короткочасне навантаження (прекондиціонування) запобігали втомленню м'яза, зменшуючи чутливість МП до дії індукторів. Зроблено висновок, що NO-залежна регуляція сили та ефективності використання кисню працюючим скелетним м'язом реалізується внаслідок модулювального впливу NO на чутливість МП до відкриття.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.822 +
Шифр НБУВ: РА335603

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Бориско П. О. 
Са2+, Н+ - залежна регуляція кінетичних характеристик скорочення гладеньких м'язів та її модуляція оборотними ефекторами: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.02 / П. О. Бориско ; Київський національний університет ім. Тараса Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*738.821*713 в64
Шифр НБУВ: РА369371 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського