Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (184)Книжкові видання та компакт-диски (129)Журнали та продовжувані видання (317)
Пошуковий запит: (<.>U=В372.5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 24
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Терещенко В.Л. 
Багатофункціональний метод неруйнівного експрес контролю стану поверхні твердих тіл: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.01 / В.Л. Терещенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Наведено результати комплексного дослідження фізичного механізму, який обумовлює активність поверхні класу металів, напівпровідників, композитних структур у хемографічному ефекті. Встановлено вплив різноманітних факторів на проявлення даного ефекту в газовому середовищі та в рідині. З'ясовано, що активність твердого тіла обумовлена зворотньою адсорбцією кисню, який у вигляді негативно заряджених іонів продукує його поверхня на початковій стадії її окиснення. На підставі встановленого фізичного механізму ефекту розроблено багатофункціональний метод неруйнівного експрес контролю стану поверхні твердих тіл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5, 022
Шифр НБУВ: РА317545 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Куницька Л.Ю. 
Взаємодія електромагнітного випромінення з наноструктурними системами різної природи на границі розділу фаз: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Л.Ю. Куницька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Удосконалено числово-аналітичні розрахунки перерізів розсіяння та поглинання електромагнітного випромінення на багатошарових наночастинках, що знаходяться поблизу підкладки. Досліджено вплив різних чинників на зсув частот поверхневого плазмового резонансу у суцільних наночастинках Au, Ag і наночастинках з оксидною оболонкою. Розроблено метод визначення ефективної діелектричної проникності матричних дисперсних систем з двошаровими включеннями кульової форми. Наведено методику формування електретних темплатів на основі фоточутливих нанокомпозиційних матеріалів, що містять 1,5 мас. % CdSe та 2,4,7-тринітро-9-флуоренону, в електрофотографічному процесі. Показано, що розташування та симетрія осаджених на поверхню електретного темплату кластерів Au, одержаних напиленням у вакуумі, задаються топологією світлового поля голограми, використаного для формування темплату. Запропоновано механізм самовпорядкування кластерів під час напилення Au на поверхню темплату, що полягає в електрокінетичному русі атомів у локальному електричному полі E = 120 МВ/м поблизу поверхні та їх адсорбції на поверхні з утворенням наноострівців. Проаналізовано процес утворення лазер-індукованих поверхневих періодичних структур у разі накладання на поверхню твердого тіла інтерференційних картин, що здійснюється кількома лазерними пучками. Розроблено метод розв'язку нестаціонарної задачі теплопровідності для періодичної системи джерел і розраховано теплові поля та швидкість зміни температури у часі у приповерхневих шарах різної природи. Створено фізичну модель формування гартівних напружень та визначено середні значення компонентів тензора напружень для нанокристалічних сплавів, одержаних з використанням різних методів (гартування розтопу, газотермічного напилення).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В371.236,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА361243

Рубрики:

      
3.

Гоженко В.В. 
Взаємодія електромагнітного випромінювання з регуляторними структурами на поверхні твердих тіл: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / В.В. Гоженко ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Теоретично досліджено взаємодію електромагнітного випромінювання з неоднорідними поверхнями твердих тіл, які несуть на собі частинки сторонньої речовини або мають складний рельєф. Запропоновано узагальнення мікроскопічної теорії електростатичного відгуку системи куль на поверхні твердого тіла, що дає змогу розглядати просторові системи неоднакових за розміром та матеріалом сферичних частинок, розташованих довільним чином поблизу межі поділу фаз. Базуючись на рівняннях розвиненої теорії в дипольному наближенні одержано тензор поляризованості кулі в системі двох куль над підкладкою та проведено аналіз впливу підкладки на поляризованість та оптичні властивості нанорозмірних частинок сферичної форми. Показано, що дипольна взаємодія кулі з підкладкою призводить до розщеплення одночастинкового резонансу кулі на чотири резонанси, проаналізовано закономірності цього розщеплення. Одержано вираз для резонансних частот кулі поблизу підкладки. Виведено частотну залежність поляризованості та вирази для сили осциляторів резонансних мод кулі. Аналітично розв'язано задачу розсіяння електромагнітних хвиль шорсткою поверхнею, яка моделюється фрактальною функцією Вейєрштрасса. Показано, що у разі розсіяння світла поверхнею фрактального рельєфу порушується закон дзеркального відбиття, а картина розсіяння містить сплески інтенсивності в різних напрямках. Зроблено висновок, що закономірності розсіяння є наслідком поєднання хаотичності та самоподібності у рельєфі фрактальної поверхні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В377,022 +
Шифр НБУВ: РА328260

Рубрики:

      
4.

Яковкін І.М. 
Взаємозв'язок електронної і атомної структур адсорбованих шарів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.04 / І.М. Яковкін ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2000. — 22 с. — укp.

Розглянуто зміни в електронній структурі поверхні, що відбуваються під час зміни концентрації адсорбованих атомів лужних і лужноземельних елементів, а також супроводжуються структурними фазовими переходами діелектрик-метал у плівках лужноземельних металів (ЛЗМ) за умови збільшення їх щільності. Запропоновано та розроблено новий напрямок у з'ясуванні можливостей одержання поверхонь з поліпшеними електронними властивостями, такими як підвищена фотоемісійна здатність і краща каталітична активність, за допомогою комплексного теоретико-експериментального дослідження взаємозв'язку електронної та атомної структур адсорбованих плівок. Визначено, що за умови заміни густини вільних електронів шляхом змішування різних ЛЗМ, можна ефективно керувати електронною структурою поверхні та отримувати максимальне підсилення поверхневої фотоемісії у практично важливій частині ультрафіолетової області збуджуючого світла.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022
Шифр НБУВ: РА308050 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Прядкін 
Використання скануючої тунельної мікроскопії для вивчення структури поверхні твердих тіл- провідників: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / Сергій Леонідович Прядкін ; НАН України, Інститут металофізики ім. Г.В.Курдюмова. — К., 1998. — 18 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.15,022 + В372.5,022
Шифр НБУВ: РА302214

Рубрики:

      
6.

Соловко Я.Т. 
Вплив лазерного опромінення на поведінку домішок і дефектів у Ві-заміщених ферит-гранатових плівках: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / Я.Т. Соловко ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2004. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В379.2,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА334948

Рубрики:

      
7.

Рубежанська М.Ю. 
Вплив пружних деформацій у епітаксійному гетеропереході Si- Ge з квантовими точками Ge на ефект розмірного квантування: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.18 / М.Ю. Рубежанська ; НАН України. Ін-т хімії поверхні. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Вперше застосовано оригінальний спосіб епітаксійного вирощування гетероструктур SiGe з квантової точки (КТ) Ge, що дозволяє встановити залежність її параметрів від пружних напружень, які виникають в острівцевій плівці. Проведено числові розрахунки для встановлення зв'язку між пружними напруженнями та параметрами КТ. Вперше за допомогою прямих методів електронної польової та фотопольової емісії з нанокластерів Ge на Si (100) та (111) зафіксовано ефект розмірного квантування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.33,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА335853

Рубрики:

      
8.

Баловсяк С.В. 
Діагностика поверхні твердого тіла при умові повного зовнішнього відбивання X-променів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / С.В. Баловсяк ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2003. — 19 с.: рис. — Бібліогр.: с. 14. — укp.

З використанням фрактальної розмірності кривих проаналізовано експериментальні диференційні криві ПЗВ. Установлено взаємозв'язок фрактальної розмірності диференційних кривих з висотними параметрами рельєфу поверхні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА325964

Рубрики:

      
9.

Тютюнников В.І. 
Емісія фотонів з поверхні твердого тіла при взаємодії поверхні з атомами та іонами водню низьких енергій: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.07 / В.І. Тютюнников ; НАН України, Ін-т фізики напівпровідників ім. В.Є.Лашкарьова. — К., 2010. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В345,022
Шифр НБУВ: РА372447 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Юзевич В.М. 
Енергетичні характеристики поверхневих шарів і фізико-механічні властивості твердих тіл: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / В.М. Юзевич ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 1999. — 33 с. — укp.

Дисертація присвячена вивченню фізико-механічних процесів у твердих тілах з урахуванням енергетичних характеристик поверхневих шарів, розмірного фактора, радіаційних точкових дефектів. Розроблено варіант теорії, що описує зміну ефективної поверхневої енергії і її складових для електропровідних та діелектричних тіл, стан яких близький до границь текучості і міцності. Розв'язано проблему визначення зв'язків між термодинамічними параметрами і енергетичними характеристиками поверхневих шарів багатокомпонентних тіл, на які діють потоки частинок, нагрів, механічні навантаження. Встановлено, що об'єднання термодинамічної моделі з критеріальними співвідношеннями для границь міцності і текучості тіл в екстремальних умовах спрощує процедуру обгрунтування експериментальних даних. Здійснено промислове впровадження сформульованих рекомендацій для розробки технології відпалу термопар і лазерних трубок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В376.1,022

Рубрики:

      
11.

Островська Л.Ю. 
Закономірності змочування аморфних, нанокластерних, мікро-, нанокристалічних плівок вуглецю та ряду бінарних сполук: автореф. дис... д-ра хім. наук: 01.04.18 / Л.Ю. Островська ; НАН України. Ін-т хімії поверхні ім. О.О.Чуйка. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Досліджено закономірності змочування та міжфазної взаємодії плівок різної хімічної природи, структурного (аморних, кластерних, кристалічних) та розмірного (від мікро- до нанодіапазону) стану у контакті з різними рідкими середовищами. Показано, що наноструктурування погіршує змочуваність за рахунок принципової зміни міжфазної границі, яка для наноструктур стає гетерофазною. Поведінка рідини на такій поверхні описується рівнянням Кассі - Бакстера для гетерофазних поверхонь. Виявлено підвищену чутливість наноструктруних плівок до впливу хімічних дій, що зумовлено їх надвисокою адсорбційною здатністністю відносно водню та кисню у порівнянні з мікрокристалічними плівками й об'ємним монокристалом алмазу. Поверхня нанокристалічних алмазних плівок виявляє максимальні (з усіх вуглецевих матеріалів) гідрофобність за умов гідрогенізації (у порівнянні з вуглеводневими полімерами), гідрофільність під час окиснення та інертність до металів зі слабкою взаємодією з вуглецем. Доведено, що наноструктурування значно розширює межі варіювання капілярними характеристиками матеріалу. На підставі одержаних результатів рекомендовано впроваджувати та виробляти наноматеріали з необхідними поверхнево-капілярними властивостями для біомедицини, електрохімії, текстильної та будівельної індустрій, електронно-оптичних приладів. Спрямоване хімічне модифікування плівок дає змогу у широких межах варіювати їх змочування, забезпечувати гідрофобність чи гідрофільність, протистояти окисненню, забезпечувати корозійну стійкість у різних середовищах - морських і підземних вод, агресивних хімічних рідин і газів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г582.2 + В372.6,022 + В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА358088

Рубрики:

      
12.

Ходзицький М. К. 
Збудження поверхневих електромагнітних коливань на межі метаматеріалів в міліметровому діапазоні довжин хвиль: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.03 / М. К. Ходзицький ; Ін-т радіофізики та електрон. ім. О.Я.Усикова НАН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено властивості поверхневих коливань, що виникають на межі різних метаматеріалів. Досліджено властивості перспективних середовищ, які забезпечують збудження поверхневих електромагнітних коливань у структурі магнітний фотонний кристал/середовище. Розроблено новий експериментальний метод дослідження властивостей метаматеріалів у міліметровому діапазоні хвиль. Розраховано спектр електромагнітних хвиль у одновимірному магнітофотонному кристалі із тришаровою елементарною коміркою, що межує із середовищем з негативними діелектричної або магнітної проникностями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.15,022 + В372.5,022
Шифр НБУВ: РА376901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Гранкін Д.В. 
Іонолюмінесценція широкозонних твердих тіл у метастабільному стані: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.07 / Д.В. Гранкін ; НАН України. Донец. фіз.-техн. ін-т ім. О.О.Галкіна. — Донецьк, 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено електронні явища, що виникають під час взаємодії низькоенергетичних іонів (~ 100 еВ) з поверхнею широкозонних твердих тіл. Здійснено моделювання й експериментальне вивчення іонолюмінесценції (ІЛ) та іонно-фотонної емісії в області низьких енергій іонів. Показано, що збудження ІЛ може відбуватися внаслідок коливально-електронної релаксації високозбуджених в іонному ударі коливальних станів. Побудовано стадійний і мікромеханізм ІЛ двокомпонентних широкозонних твердих тіл (зокрема, з адсорбованими частинками) в області низьких значень енергії іонів (5 - 200 еВ) у наближенні багатоквантового коливально-електронного переходу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 +
Шифр НБУВ: РА346553

Рубрики:

      
14.

Гаркуша І.Є. 
Механізми ерозії та модифікації поверхневих шарів твердих тіл при опроміненні потужними плазмовими потоками: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.Є. Гаркуша ; НАН України. Ін-т електрофізики і радіац. технологій. — Х., 2007. — 32 с. — укp.

Визначено відносний внесок розпилення, крихкого руйнування, спучування, випаровування, гідродинамічних нестійкостей поверхневого шару металів і макроскопічного руху розплаву під дією градієнтів тиску плазми і поверхневого натягу уздовж поверхні, що опромінюється, електромагнітної сили, а також ежекції крапель до процесу ерозії за умов термоядерного реактора ІТЕР. Досліджено процеси модифікації поверхневих шарів за умов опромінення імпульсними потоками плазми різних іонів, за яких обробка призводить до істотного покращання фізико-механічних властивостей матеріалів. Установлено гетерофазні перетворення у поверхневих шарах різних сталей, особливості легування та рахунок дифузії з газової та металевої плазми, а також за процесу перемішування у рідкій фазі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В372.7,022 +
Шифр НБУВ: РА351286

Рубрики:

      
15.

Осовський В.Д. 
Низькотемпературна адсорбція водню та дейтерію на поверхні тугоплавких металів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.04 / В.Д. Осовський ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено властивості адсорбованих шарів водню та дейтерію, кінетику їх формування на поверхнях W(110), W(111) і Mo(110) за низьких (до 5 К) температур підкладки. Створено оригінальну надвисоковакуумну установку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5 + К235.102.5
Шифр НБУВ: РА316799 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Алтоіз Б.А. 
Орієнтаційна впорядкованість у приповерхневих полімолекулярних шарах немезогенів: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.14 / Б.А. Алтоіз ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2000. — 32 с. — укp.

Експериментально встановлено рідкокристалічну природу приповерхневих орієнтаційно впорядкованих шарів немезогенних рідин, нового типу мезофази - епітропних рідких кристалів. Досліджено умови виникнення, властивості та параметри епітропних шарів, запропоновано моделі утворення епітропної фази. Визначено можливість стабілізації метастабільного орієнтаційного стану в приповерхневих шарах ізотропної фази рідкого кристала. Проведено вимірювання структурних параметрів приповерхневих шарів рідких кристалів з залишковою впорядкованістю. Розроблено нові експериментальні оптичні методики досліджень структури полімолекулярних приповерхневих шарів та впливу на них різних факторів. Ці методики грунтуються на основі використання дихроїзму власних та домішкових смуг поглинання та оптичної анізотропії приповерхневих шарів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В372.5,022
Шифр НБУВ: РА308534 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Дереча Д. О. 
Особливості структури міжфазної поверхні феромагнетик-електроліт в магнітному полі: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.11 / Д. О. Дереча ; Ін-т магнетизму, НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Одержано залежності зміни структури поверхні металу від напруженості та напряму прикладення зовнішнього магнітного поля. Показано, що прикладення просторово періодично розподіленого магнітного поля до електрохімічної комірки змінює структуру поверхні осадів від гладкої, дрібнозернистої до дендритної. Експериментально виявлено просторово-періодичний розподіл електричного потенціалу поблизу міжфазної поверхні феромагнетик-електроліт. Надано теоретичне пояснення виявлених ефектів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В377.34,022 + В372.5,022
Шифр НБУВ: РА372895 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Гресь 
Поверхневі процеси, що викликають деградацію спектрометричних характеристик сцинтиляторів NaI(Ti) і CsI(Na): Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.02.01 / Валерія Юріївна Гресь ; НАН України; Науково-технічний концерн "Інститут монокристалів". Науково- дослідне відділення лужногалоїдних кристалів з дослідним виробництвом. — Х., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022
Шифр НБУВ: РА321314

Рубрики:

      
19.

Сліпченко Т.М. 
Поверхневі та нелінійні хвилі в шаруватих надпровідниках: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / Т.М. Сліпченко ; Ін-т монокристалів НАН України. — Х., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено поверхневі та нелінійні хвилі у сильно анізотропних шаруватих надпровідниках типу BiSrCaCuO й ефекти, що виникають внаслідок їх збудження. Аналітично одержано умови повного заглушення дзеркального відбиття та значного підсилення електромагнітного поглинання у разі збудження поверхневих хвиль у зразках високотемпературних надпровідників (ВТНП) з використанням методів періодичної модуляції в ab-площині надпровідника та порушеного повного внутрішнього відбиття. Показано, що своєрідний тип нелінійності шаруватих ВТНП зумовлює гістерезисну поведінку фази відбитої від поверхні шаруватого надпровідника хвилі залежно від амплітуди падаючої хвилі у разі його симетричного збудження. Знайдено та проаналізовано дисперсійне рівняння для поверхневих джожефсон-плазмових хвиль на межі шаруватий надпровідник - вакуум. Одержано закон дисперсії нелінійних хвилеводних мод у наноплівках шаруватих надпровідників, оточених металом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5,022 + В368.313,022 +
Шифр НБУВ: РА363050

Рубрики:

      
20.

Марченко І.Г. 
Процеси низькотемпературного структуроутворення у приповерхневих шарах твердих тіл під впливом атомно-іонних потоків: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.07 / І.Г. Марченко ; НАН України. Ін-т електрофізики і радіац. технологій. — Х., 2007. — 32 с. — укp.

Установлено закономірності фізичних процесів низькотемпературного формування структури приповерхневх шарів твердих тіл під впливом атомно-іонних потоків. За методами комп'ютерного моделювання досліджено закономірності формування приповерхневх шарів, одержаних внаслідок осадження з атомних та іоннних потоків. Установлено, що за низькотемпературного осадження наноструктура тонких шарів металів визначається процесами виникнення та розвитку морфологічної нестійкості на поверхні плівки під час процесу її росту. Вивчено вплив низькоенергетичного опромінення власними іонами на морфологію поверхні й об'ємну мікроструктуру плівок міді та ніобію. З'ясовано, що зміна величини та знака мікронапруг у зростаючих плівках під опроміненням зумовлена утворенням кластерів міжвузельних атомів, що виникають у результаті розвитку каскадів атом-атомних зіткнень. З використанням методів комп'ютерного моделювання встановлено особливості процесів формування поверхневих шарів за умов імплантації металевих і газових іонів, а також за іонно-стимульованого осадження. Установлено, що існує область значень іонного струму й енергії іонної обробки, для яких процес іонного азотування відбувається найбільш ефективно.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.5 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА349840

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського