Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Книжкові видання та компакт-диски (1423)Журнали та продовжувані видання (4993)
Пошуковий запит: (<.>GRR=4БОЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 14
Представлено документи з 1 до 14

      
1.

Потрашков С.В. 
Болгарія в балканській політиці провідних держав антигітлерівської коаліції (1941 - 1945 рр.): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.02 / С.В. Потрашков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 39 с. — укp.

Охарактеризовано двосторонні відносини Болгарії з кожною з держав антигітлерівської коаліції та міжсоюзницькі відносини в контексті політичного курсу Болгарії. Визначено місце, яке посідала Болгарія в стратегічних планах держав антигітлерівської коаліції на Балканах та в Європі, зокрема в планах відкриття другого фронту. Розкрито причини невдачі спроб з боку держав антигітлерівської коаліції залучити Болгарію на свій бік. Визначено ступінь впливу зовнішніх факторів на внутрішньополітичну ситуацію в Болгарії у воєнні роки. Досліджено вплив ситуації в Болгарії на розвиток конфлікту всередині антигітлерівської коаліції на завершальному етапі війни та її роль в генезисі "холодної війни". Показано вплив "суб'єктивного" людського фактора на весь комплекс відносин провідних держав антигітлерівської коаліції з Болгарією. Висвітлено хід радянсько-англійських переговорів у Москві у жовтні 1944 р., надано оцінку "поділу Балкан на сфери впливу".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(476)62 + Т3(4БОЛ)62 +
Шифр НБУВ: РА342641

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Шпик І.Є. 
Болгарсько-українські релігійно-культурні зв'язки (остання чверть ХIV - перша половина ХVI ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.Є. Шпик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2009. — 18 с. — укp.

Розглянуто основні прояви болгарсько-українських релігійно-культурних зв'язків останньої чверті XIV - першої половини XVI ст. Визначено їх передумови, характерні особливості. Проаналізовано церковно-політичну та релігійно-культурну діяльність митрополитів Київських, болгар за походженням, зокрема, Кипріяна (1375 - 1406 рр.) та Г. Цамблака (1415 - 1420 рр.). Досліджено процес переселення болгар та основні причини їх частих візитів на українські землі. Увагу приділено процесу болгарсько-української книжно-літературної взаємодії останньої чверті XIV - першої половини XVI ст., зокрема, побутуванню на Русі-Україні середньоболгарських рукописних книг і перекладів візантійських літературних творів, а також емоційно-експресивного літературного стилю ("плєтєніє словес"). Описано поширення на теренах Русі-України надбань і досягнень болгарського книжкового мистецтва: тератологічного, неовізантійського та плетінчастого орнаментальних стилів, ломбатодів, в'язі, мініатюр, а також зразків болгарського релігійного живопису, які найбільшою мірою причинилися до розвитку місцевого іконопису.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)44-7 + Т3(4БОЛ)4-7 +
Шифр НБУВ: РА364073

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Мілова М.І. 
Внутрішні та зовнішні чинники трансформації політичної системи посткомуністичної Болгарії: автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / М.І. Мілова ; Ін-т політ. і етнонац. дослідж. ім. І.Ф.Кураса. — К., 2008. — 33 с. — укp.

Досліджено трансформаційні процеси у політичній системі посткомуністичної Болгарії, зумовлені національними та регіональними особливостями. На основі систематизації дослідницького матеріалу розкрито специфіку "болгарського феномену". Демократичні політичні перетворення розглянуто на тлі впливу внутрішніх і зовнішніх чинників, виявлено їх співвідношення на різних етапах демократичних перетворень. З'ясовано ефективність системи взаємовідносин інститутів законодавчої, виконавчої влади та президентства. На підставі концепту "імпорту" розкрито специфіку впровадження західних зразків політичних інститутів. Проаналізовано становлення багатопартійності й інституту виборів. Виявлено позитивні та негативні аспекти болгарського досвіду з метою вдосконалення державотворення в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф022 + Ф3(4БОЛ) +
Шифр НБУВ: РА360705

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Іванов Є.В. 
Еволюція зовнішньої політики Болгарії в 1985 - 1991 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Є.В. Іванов ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 18 с. — укp.

З використанням архівних матеріалів з Центрального державного архіву Республіки Болгарія та Дипломатичного архіву Міністерства зовнішніх справ Народної Республіки Болгарія (НРБ), а також опублікованих джерел і літератури досліджено еволюцію зовнішньої політики Болгарії у 1985 - 1991 рр., виділено її основні етапи, а саме: 1985 - 1987 рр., 1988 - 1989 рр., 1990 - 1991 рр. Висвітлено розвиток відносин країни у політичній, економічній і науковій сферах з провідними державами світу: СРСР, США, ФРН, Францією, Великобританією. Проаналізовано переорієнтацію зовнішньої політики Болгарії на Європейський Союз (ЄС) і НАТО в 1989 - 1991 рр. внаслідок впливу економічних, політичних і міжнародних факторів. Простежено трансформацію зовнішньої політики НРБ на Балканах, міждержавні протиріччя, що впливали на зовнішньополітичний курс країни, співробітництво балканських країн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Бол)64-6 + Ф4(4БОЛ)64 +
Шифр НБУВ: РА352040

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Клітченко О. С. 
Забезпечення внутрішньополітичної безпеки держави в умовах суспільно-політичних трансформацій: досвід Румунії та Болгарії : автореф. дис. ... канд. політ. наук : 21.01.01 / О. С. Клітченко ; Рада нац. безпеки і оборони України ; Нац. ін-т проблем міжнар. безпеки. — К., 2010. — 24 с. — укp.

Вперше обгрунтовано можливість та необхідність визначення проблем внутрішньополітичної безпеки як складової національної безпеки України. Визначено системоутворювальну роль Ради національної безпеки й оборони України на сучасному етапі розвитку та трансформації внутрішньополітичних процесів у державі. Висвітлено перспективи використання південного євроінтеграційного вектора України з метою стабілізації внутрішньополітичних процесів і просування національних інтересів держави в Чорноморському регіоні. Виявлено основні чинники внутрішньополітичної безпеки України за умов суспільно-політичних трансформацій, з цією метою проаналізовано конституційні ініціативи провідних політичних суб'єктів. Встановлено, що сучасний стан системи забезпечення внутрішньополітичної безпеки в державі належить до синергетичного нестійкого типу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4БОЛ)64 + Ф4(4РУМ)64 + Ф3(4)12
Шифр НБУВ: РА374199 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Пекарєв І.М. 
Зовнішня політика Болгарії після першої світової війни (1919 - 1923 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / І.М. Пекарєв ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2004. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження зовнішньої політики Болгарії у 1919 - 1923 рр., визначено її основні пріоритети та переваги. Проаналізовано характерні риси зовнішньої міжнародної діяльності коаліційного уряду О.Стамболійського та основні напрямки нового курсу зовнішньої політики однопартійного уряду Болгарської землеробської народної спілки (БЗНС). Висвітлено дипломатичні зусилля уряду БЗНС, пов'язані з нормалізацією стосунків з державами-переможницями, та процес прийняття Болгарії до Ліги Націй. На підставі дослідження грунтовної джерельної бази розглянуто суть нової зовнішньополітичної лінії поведінки Болгарії у ставленні до європейських і світових держав, зокрема країн-переможців. Зроблено висновок, що зовнішня політика Болгарії після першої світової війни формувала сприятливі можливості для захисту національних прав та інтересів, підвищувала міжнародний і внутрішній авторитет уряду БЗНС. Зазначено, що дані умови у досліджуваний період не могли забезпечити інші переможені держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4БОЛ)61-6 +
Шифр НБУВ: РА333795

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Бурдяк 
Політичні трансформаційні процеси в Болгарії у посткомуністичний період: Автореф. дис... д-ра політ. наук: 23.00.02 / Віра Іванівна Бурдяк ; Чернівецький національний ун-т ім. Юрія Федьковича. — Чернівці, 2004. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф02 + Ф036 + Ф69(4БОЛ)
Шифр НБУВ: РА332754

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
8.

Миколенко Д.В. 
Правоцентристські партії у політичній системі Болгарії (1899 - 1908 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Д.В. Миколенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Встановлено роль і місце ліберальної та консервативної партій у політичній системі Болгарії в кінці XIX - на початку XX ст., для визначення яких вперше використано термін правоцентристські. Обгрунтовано твердження, що усталені в історіогарфії поняття "русофіли" та "русофоби" спотворюють справжню зовнішньополітичну орієнтацію ліберальної та консервативної партій. Запропоновано їх нову диференціацію, зокрема, виділено праві й помірковані правоцентристські та найближчі до центру політичного спектра. 1899 - 1908 рр. охарактеризовано як період панування класичної болгарської демократії. Показано специфічну роль правоцентристських партій у системі державної влади Болгарії, що обумовлена низьким рівнем політичної культури, значно швидшими темпами модернізації державного управління у порівнянні зі змінами менталітету громадян, перевагою виконавчої гілки влади над законодавчою та судовою, відсутністю демократичних традицій внаслідок тривалого перебування держави у складі Туреччини - імперії східного типу. Висвітлено участь правоцентристських партій у діяльності парламенту. Проаналізовано діяльність урядів Болгарії даного історичного періоду, що складалися з ліберальних або консервативних політичних сил. Досліджено боротьбу правоцентристських партій за владу, проаналізовано їх взаємодію з інститутом монархії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4БОЛ)51-4 + Ф69(4БОЛ), 82/83 +
Шифр НБУВ: РА352921

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Каплун А. В. 
Розвиток систем підготовки кваліфікованих робітників у Болгарії і Польщі (кінець XIX - XX ст.): автореф. дис. ... д-ра пед. наук : 13.00.04 / А. В. Каплун ; НАПН України, Ін-т пед. освіти і освіти дорослих. — К., 2011. — 42 с. — укp.

Здійснено цілісний порівняльно-педагогічний аналіз проблем розвитку систем підготовки кваліфікованих робітників у Болгарії та Польщі (кінець ХІХ - ХХ ст.). Розкрито тенденції й особливості розвитку систем професійної освіти даних країн, управління ними на різних історичних етапах, вдосконалення змісту, принципів, функцій та науково-методичного забезпечення діяльності професійних шкіл різних типів. Досліджено вплив глобалізаційних та інтеграційних процесів на трансформацію національних систем професійної освіти та навчання у Болгарії та Польщі за умов Європейського Союзу. Обгрунтовано чинники, які зумовлюють зміни в системах професійної освіти та навчання у Болгарії та Польщі на початку ХХІ ст. Виявлено спільні принципи їх розбудови за умов ринкової економіки в європейському контексті, а також особливості розвитку систем професійної освіти та навчання даних країн за умов неперервної освіти. Виявлено подібне та відмінне у розвитку систем підготовки кваліфікованих робітників Болгарії, Польщі й України. Охарактеризовано можливості використання прогресивних ідей досвіду підготовки кваліфікованих робітників Болгарії та Польщі за умов модернізації системи професійної освіти в Україні з урахуванням прогресивних ідей євроінтеграційних процесів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч463(4БОЛ) + Ч463(4ПОЛ)
Шифр НБУВ: РА382371 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Ілієв І.В. 
Судовий контроль за законністю актів органів місцевої виконавчої влади у Республіці Болгарія: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / І.В. Ілієв ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2001. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано важливість механізму оспорювання індивідуальних актів, виданих місцевою адміністрацією на підставі їх власних повноважень на сучасному етапі у Республіці Болгарія, у регулюванні суспільних відносин у сфері державного управління. Визначено його місце та роль у забезпеченні законності діяльності місцевих адміністрацій щодо видання індивідуальних актів. Вперше звернуто увагу на специфіку оспорювання (оскарження) актів, що приймалися місцевими адміністраціями на підставі спеціальних повноважень, наданих їм окремими законодавчими актами. Вперше зроблено порівняльний аналіз чинного законодавства, що регламентує процедуру оскарження індивідуальних актів виконавчої влади. Досліджено питання оспорювання (оскарження) індивідуальних актів виконавчої влади, який є одним з видів регулювання суспільних відносин у сфері державного регулювання, а також контролю щодо законності та доцільності діяльності місцевих адміністрацій. Визначено роль і місце судового контролю у забезпеченні законності та правопорядку. Зазначено, що повноваження місцевих адміністрацій в Республіці Болгарія складаються з повноважень, передбачених основними актами, які визначають їх статус у системі виконавчої влади, а також з повноважень, що містяться в спеціальних нормативних актах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х892.19(4Бол)182 + Х819(4Бол)011.2
Шифр НБУВ: РА316393 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Охотна О. О. 
Творчість Алеко Константинова: концепти "ідентичності" та "іншості": автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.03 / О. О. Охотна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розглянуто причини, через які літературні твори беруть активну участь у формуванні національної ідентичності й способи, за допомогою яких вони описують зазначений процес. Проаналізовано втілення ідентифікаційних процесів у болгарській літературі XIX ст. Досліджено наративну структуру текстів, описано образи Свого й Іншого у творах А. Константинова, висвітлено ідентифікаційний проект, створений книгами автора, у полеміці з подібними проектами попередньої культурної епохи. Набула подальшого розвитку проблема розуміння "болгарського" як Іншого у національній культурі та літературі, яку проаналізовано через дискурс балканізму та концепт самоколонізованої і самотравмованої культури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4БОЛ)5-4 Константинов А. 534 + Ю223.32
Шифр НБУВ: РА381734 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Григораш Н.Д. 
Українська літературознавча болгаристика XIX - середини ХХ ст.: становлення, методологічні засади: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.05 / Н.Д. Григораш ; Терноп. держ. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2002. — 20 с. — укp.

Досліджено витоки української літературознавчої болгаристики, проаналізовано праці Ю.Венеліна, О.Бодянського, Я.Головацького, І.Срезневського. Узагальнено досвід представників славістичних шкіл Харкова, Києва, Одеси, Львова у порівняльному вивченні української й болгарської народної творчості та літератури. Висвітлено діяльність видатних учених, зокрема: М.Драгоманова, І.Франка, І.Огієнка, І.Свєнціцького, які збагатили українську компаративістику теоретичними працями, присвяченими дослідженню болгарської проблематики у спільнослов'янському та євразійському культурному контексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш4г(4Укр)5/6 + Ш5(4Укр)5/6-318.3 + Ш5(4Бол)-318.3
Шифр НБУВ: РА319641 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Тимошенко Ю.О. 
Українсько-болгарські відносини в 90-х роках ХХ століття: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.О. Тимошенко ; НАН України. Ін-т укр. археографії та джерелознав. ім. М.С.Грушевського. — К., 2004. — 17 с. — укp.

Досліджено історію становлення та розвитку соціально-економічних, військово-політичних і мистецьких взаємин між Україною та Болгарією наприкінці XX ст., виділено традиційні сфери співробітництва, які навіть за умов прагматизації стосунків підтримували високий соціальний рівень відносин. Зазначено, що традиційно динамічними були стосунки в мистецькій сфері. Відродження національної культури болгар, які мешкають на українських теренах, розглянуто на засадах толерантності міжетнічних стосунків. Показано, що рівень взаємодії Болгарії та України у світових (ООН, ОБСЄ, НАТО) чи регіональних (CEFTA, ЧЕС) структурах був епізодичним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)64-6 + Т3(4БОЛ)64-6 +
Шифр НБУВ: РА328533

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Сливинський О.Т. 
Феномен мовчання в художньому тексті (на матеріалі болгарської прози 60 - 90-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.06 / О.Т. Сливинський ; Терноп. нац. пед. ун-т ім. В.Гнатюка. — Т., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено роль і особливості вияву феномену мовчання у художньому тексті. З використанням матеріалу творчості сучасних болгарських прозаїків В.Попова, Й.Радичкова, Г.Марковського, Н.Хайтова, П.Вежінова, Б.Димитрової, З.Златанова, Е.Андреєва, А.Стамболової, Г.Господінова, Е.Алексієвої розглянуто вияви мовчання за двома методологічно виділеними рівнями його репрезентації у тексті - рівнями тематизації та рівнями текстової структури. Проведено аналіз та показано вагомість мовчання як мотиву, чинника тематичного та стильового самоокреслення художнього тексту, як елемента літературної рецепції. Запропоновано інтегральну теоретичну базу для подальших досліджень феномену мовчання у художній літературі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш401.44 + Ш5(4БОЛ)-334 +
Шифр НБУВ: РА349295

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського