Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (24)Книжкові видання та компакт-диски (42)Журнали та продовжувані видання (25)
Пошуковий запит: (<.>U=Ю252:В69$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
1.

Тарароєв Я.В. 
Гносеологічні проблеми космології раннього Всесвіту: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / Я.В. Тарароєв ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Запропоновано "лінійно-послідовну космологічну матрицю" для опису розвитку космологічних знань. Доведено, що інфляційна парадигма займає самостійну чарунку в матриці, яка є узагальнюючою стосовно інших чарунок внаслідок її діалектичного характеру. Відзначено, що в сучасній космології існують проблеми, які неможливо розв'язати емпірично, акцентовано увагу на їх розв'язанні, зокрема, на застосуванні аксіоматичного методу, де аксіомами є базисні характеристики космологічної чарунки. Створення та розвиток космологічної матриці обумовлено досвідом практичної взаємодії людини з навколишньою дійсністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:В69 + В69,022
Шифр НБУВ: РА319908 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Журавльов В.І. 
Постфрідманівська парадигма космофізики: філософсько-світоглядний аналіз: автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.09 / В.І. Журавльов ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2007. — 35 с. — укp.

Досліджено актуальні філософсько-світоглядні проблеми новітньої постфрідманівської космофізики, породжені сучасними уявленнями про фізичний вакуум, що претендує на статус універсального репрезентанта глобальної єдності "всього зі всім". Обгрунтовано припущення, що даний вакуум має потенційно-невичерпний інформаційно-енергетичний зміст. Показано, що сучасна теорія фізичного вакууму є могутнім каталізатором пошуків доступу до океану екологічно чистої вакуумної енергії. Показано, що запропонована методологія аналізу проблем генезису та еволюції постфрідманівської парадигми космофізики орієнтує дослідників не на консервацію концептуальних основ науки, що продемонстрували свою ефективність на етапі лінеаризації наукового пізнання, не на пошук непорушних основ науки, а на розхитування метафізичної віри в можливість існування її остаточних основ. З'ясовано, що дана концептуально-методологічна стратегія дозволяє перетворити домінуючу нині картину світу в "постфрідманівську оптику світобачення", обумовлює багатоальтернативні сценарії розвитку еволюційних процесів та сприяє удосконаленню культури нелінійного мислення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:В69 + Ю251 + В69,022 +
Шифр НБУВ: РА353830

Рубрики:

      
3.

Горбатюк Т.В. 
Світоглядні парадигми космофізики: еволюціонізм проти космоцентризму: автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.09.09 / Т.В. Горбатюк ; НАН України. Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Проведено філософське вивчення світоглядних парадигм космофізики, історичну динаміку яких розглянуто у контнексті мегапарадигми світодосянення, яку запропоновано розуміти як форму інтеграції та структурування наскрізних тем космофізичних концептів. На підставі їх аналізу доведено, що визначальну роль як теоретичні засади здійснюють дві мегапарадигми теоретико-фізичного знання - космоцентризм і еволюціонізм. З урахуванням трансформації історичного змісту космоцентризму є можливим виявлення його певних фундаментальних ознак, а саме: оформленість, диференційованість, структурність, спрямованість, досконалість, прогнозованість, сталість, самодостатність. Втрата світоглядної домінанти космоцентризму дозволяє виявити евристичний потенціал еволюціоністської метапарадигми, що є формою наукової самосвідомості постіндустріального соціуму та базується на його дсягненнях - молекулярній біології, нанонауці, компьютерсайнесі. На підставі теоретичного аналізу базових концептів космофізики (від ньютонівського до інфляційного етапу космології) узагальнено світоглядні параметри сценаріїв еволюціонуючого космосу. Викладено принципи космологічної еволюції Всесвіту, розглянутої як відкрита система, що самоорганізується. Ці принципи можуть бути застосовані під час опису величезної розмаїтості процесів. Постфрідманівська репрезентація картини світу, що формується на засадах плюралізму у сприйнятті об'єктивної реальності виявляє значення культури нелінійного мислення, яка аргументує культурно-історичну зумовленість парадигм космофізики та їх трансформацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:В69 + Ю3(0)6-648 +
Шифр НБУВ: РА358167

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського