Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (267)Книжкові видання та компакт-диски (623)Журнали та продовжувані видання (36)
Пошуковий запит: (<.>U=Щ117.166$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 34
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Єрошкіна О.О. 
Формування і розвиток традицій православного культового зодчества Слобідської України (кін. XVII - поч. XX ст.): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Єрошкіна ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Розроблено типологічну класифікацію культової архітектури, де висвітлено об'ємно-планувальні, композиційні та стильові ознаки. Визначено принципи, методи та прийоми, які використовувалися під час створення православних культових споруд регіону. Виявлено вплив аналітико-конструктивних і прикладних методів на архітектурно-розпланувальні рішення храмів Слобожанщини періодів еклектики та модерну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР5)4/6 + Э372.27-655
Шифр НБУВ: РА315389 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Бобош Г.Є. 
Формування архітектури мурованих церков Галичини кінці ХVІІІ - початку ХХ ст.(на прикладі Львівської єпархії): Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / Г.Є. Бобош ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Проведено наукове дослідження формування архітектури мурованих церков Галичини на прикладі Львівської єпархії з 1772 до 1918 рр. в усіх її аспектах. Шляхом натурного обстеження, аналізу бібліографічних і періодичних видань створено джерельну базу на 462 муровані церкви, з використанням якої кількісно та якісно відтворено загальну картину формування сакральної архітектури Галичини в 1772 - 1918 рр. Виявлено зовнішні та внутрішні чинники пріоритетного впливу на формування архітектурних напрямів й обгрунтовано їх значення у започаткуванні мурованого будівництва. Встановлено стабілізуюче та вирішальне значення внутрішніх факторів для збереження національної сакральної архітектури та формування основної концепції її розвитку в Галичині в 1772 - 1918 рр. Визначено залежність між присвятами церков та їх орієнтацією щодо сторін світу, на основі якої розроблено методику використання встановленої закономірності у процесі закладання нових храмів в існуючій чіткій планувальній структурі. Розроблено типологію плану та об'ємно-планувальних схем. Виявлено стилістичні напрями, їх часові межі та проведено періодизацію кожного етапу формування та подано територіальні характеристики розподілу церков за об'ємно-планувальними та стилістичними рішеннями за деканатами. Висвітлено роль і місце видатних вітчизняних архітекторів у формуванні сакральної мурованої архітектури Галичини, зокрема значення творчої діяльності В.Нагірного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР331)5 +
Шифр НБУВ: РА336868

Рубрики:

      
3.

Бойко О. Г. 
Архітектура мурованих синагог Правобережної України XVI - XX ст.: автореф. дис. ... канд. архіт. : 18.00.01 / О. Г. Бойко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2010. — 20 с. — укp.

Виявлено принципи та закономірності формування містобудівних, планувально-просторових, конструктивних, об'ємно-композиційних, будівельно-технологічних, пластично-образних і стильових особливостей синагог у контексті європейських і місцевих традицій. Уточнено датування окремих синагог, виявлено основні етапи будівництва. Розглянуто чинники, які впливали на архітектурно-просторову організацію синагог. Висвітлено цілісну картину формування архітектури мурованих синагог Правобережної України, як феномену юдейської сакральної архітектури. Наведено каталог досліджених синагог, розглянуто стан та обгрунтовано цінність збережених 227-ми споруд. Визначено перспективні напрямки використання збережених синагог з метою відновлення історичної колективної пам'яті щодо втрачених юдейських громад. Розроблено наукові положення з консервації, реставрації та реконструкції збережених синагог.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР-9ПРА=ЄВР)4/6
Шифр НБУВ: РА375910 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Бокало І. Ю. 
Архітектура втрачених церков м. Львова: автореф. дис. ... канд. архіт. : 18.00.01 / І. Ю. Бокало ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2009. — 18 с. — укp.

Досліджено архітектуру втрачених українських церков Львівщини ХІІІ - ХVІІІ ст. за писемними, картографічними та іконографічними матеріалами. Розроблено комплексну методику вивчення архітектури втрачених церков та алгоритм її застосування. Одержано повний перелік втрачених церков Львівщини - 24 об'єкти. Досліджено прицерковні території втрачених об'єктів в їх історичному розвитку. Визначено їх основні складові та будівлі, розташовані на них. Розглянуто планувальні та об'ємно просторові типи втрачених церков, а також формотворчі засади їх архітектури на підставі порівняльно-типологічного аналізу з існуючими та виявленими археологічно сакральними пам'ятками м. Львів та регіону. Розроблено рекомендації щодо впорядкування та відзнакування територій втрачених церков Львівщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР-2Льв) + Щ113(4УКР-2Льв.)927.166
Шифр НБУВ: РА369373 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Болюк О.М. 
Профілювання та різьблення у художній системі оздоблення дерев'яної сакральної архітектури Українських Карпат ХVІІ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / О.М. Болюк ; Львів. акад. мистец. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено архітектурну пластику східнокарпатських церков та дзвіниць як засіб художньої виразності дерев'яного монументального будівництва у взаємозв'язку з народним декоративним мистецтвом. Розглянуто художні особливості профілювання і різьблення в історичному розвитку декорування. Розроблено типологічну структуру оздоблення пам'яток XVII - початку XX ст. за техніками художнього деревообробництва. Висвітлено вплив народного традиційного декорування конструктивних деталей культових споруд Українських Карпат на сучасне професійне дерев'яне храмобудівництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР333)927.166 + Щ117.166(4УКР333) + Щ125.508.04г(4УКР333)
Шифр НБУВ: РА307884 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Бондаренко І.В. 
Передумови і тенденції стильового розвитку храмової архітектури Слобожанщини (друга половина XIX-початок XX ст.): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / І.В. Бондаренко ; Акад. образотв. мистец. і архіт. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню передумов і тенденцій стильового розвитку храмової архітектури Слобожанщини (друга пол. XIX - початок XX ст.). На підставі вивчення архівних матеріалів введені у науковий обіг проектні матеріали харківських єпархіальних архітекторів та встановлена їх величезна роль у формуванні образу храмових споруд. Визначені типологічні та об'ємно-просторові аспекти формоутворення храмових споруд та проведено аналіз творчих методів архітекторів, що сприяли цьому процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)5-2 + Щ117.166(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Галишич Р.Я. 
Монументально-декоративне мистецтво українських церков зарубіжжя ХХ століття: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / Р.Я. Галишич ; Львів. акад. мистец. — Л., 2002. — 19 с. — укp.

Висвітлено історичні етапи розвитку українського сакрального монументально-декоративного мистецтва зарубіжжя, його художньо-стилістичні відміни. Комплексно проаналізовано художньо-образні принципи формування екстер'єрного та інтер'єрного оздоблення в контексті об'ємно-просторового розвитку церковних споруд. За художньо-образними та стилістичними принципами розроблено технологію настінних оздоблень. Простежено розвиток іконостасу як основного елементу інтер'єрного оздоблення, за конструктивними та художньо-естетичними принципами розроблено його типологію. Виділено консервативно-традиційний та новаційний підходи в проектуванні та оздобленні церковних екстер'єрів та іконостасів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.9(4/8=УКР) + Щ128.419(4/8=УКР) +
Шифр НБУВ: РА321478

Рубрики:

      
8.

Гах І.С. 
Храмовий вітраж Галичини кінця ХІХ - початку ХХ ст.: західноєвропейський контекст (становлення, художні особливості, проблеми реставрації): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / І.С. Гах ; Львів. нац. акад. мистец. — Л., 2006. — 16 с. — укp.

На підставі систематизації, узагальнення та аналізу значного за обсягом фактичного матеріалу, першоджерел та архівних документів здійснено спробу комплексного вивчення проблеми розвитку вітражного мистецтва на території Галичини наприкінці XIX - на початку XX ст., а також появи сюжетного вітража у храмах Греко-Католицької та Православної церков у першій третині XX ст. Вперше проведено дослідження галицького храмового вітража, проаналізовано маловідомі історичні факти та архівні матеріали щодо діяльності відомих загальноєвропейських вітражних фірм і художників проектантів, розглянуто експонати фондів Національного музею у Львові. Визначено художні особливості галицького храмового вітража кінця XIX - початку XX ст. методом порівняльної характеристики сюжетних вітражів східної та західної християнських традицій, обгрунтовано шляхи вирішення проблем реставрації та збереження традицій вітражного мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ145.43(4УКР331)53 + Щ117.166(4УКР331)53 +
Шифр НБУВ: РА344077

Рубрики:

      
9.

Гнідець Р.Б. 
Вплив конструктивних факторів на архітектуру українських баневих церков: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Р.Б. Гнідець ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 18 с. — укp.

Визначено особливості становлення використання баневої просторової структури в українському храмобудуванні. Виявлено конструктивні фактори вирішення баневої структури українських храмів. Використано метод розрахунково-числового експерименту, який підтвердив факт вибору будівничими баневої форми та конструкції просторової структури з урахуванням архітектоніки та конструктивно-будівельної доцільності. Встановлено принципи та національні ознаки формування архітектоніки баневої структури українських церков, розроблено пропозиції щодо нових напрямків розвитку архітектури українських баневих церков з використанням сучасних будівельних технологій та матеріалів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4Укр) + Щ110.16 + Щ110.51
Шифр НБУВ: РА318743 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
10.

Гнатюк Л. Р. 
Архітектурно-просторова організація сакральних комплексів історичної Волині: автореф. дис. ... канд. архіт. : 18.00.01 / Л. Р. Гнатюк ; Нац. акад. образотвор. мистец. і архіт. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше проведено комплексне дослідження архітектурно-просторової та функціональної організації сакральних комплексів християнських конфесій на території історичної Волині. Проведено критичний аналіз та узагальнення наукових і практичних відомостей щодо формоутворення сакральних комплексів і досліджено етапи їх еволюції й особливості архітектурно-просторової та функціональної організації з урахуванням змін конфесійної приналежності. Розглянуто особливості розвитку взаємозв'язків сакральних комплексів з оточуючим містобудівним контекстом. Визначено особливості архітектурно-просторової організації та формування образу сакрального комплексу, як прояву взаємодії духовної та раціональної складових.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР-9ВОЛ)
Шифр НБУВ: РА375248 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Горбик О.О. 
Стильові риси архітектури провінційного католицького барокового храму (на прикладі костьолів Київщини і Волині): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Горбик ; Київ. нац. ун-т буд-ва та архіт. — К., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Історію європейських архітектурних стилів IX - XVIII ст. розглянуто як формальне вираження католицької християнської парадигми, обгрунтовано тезу, що ці стилі географічно не поширюються за межі католицького світу, а хронологічно - за межі XVIII ст., становлення стильових моделей католицького храмобудівництва є взаємозалежним з формуванням специфічно католицьких стильових типів чернечих організацій; охарактеризовано храми романських бенедиктинських конгрегацій, готичних жебруючих орденів, барокових реформованих та новоутворених контрформаційних орденів. Обгрунтовано необхідність під час визначення регіональної специфіки архітектурних шкіл храмобудування враховувати діоцезальну та провінційно-орденську приналежність об'єктів та доведено, що розвиток регіональних традицій храмобудування пов'язаний саме з буттям діоцезальної організації земель, підпорядковується приписам діоцезальних нормативних документів; натомість розповсюдження пан'європейських стильових тенденцій пов'язане з ойкуменічною діяльністю орденських організацій, кожна з яких має певні стильові уподобання. Зібрано та опрацьовано дані щодо католицького храмобудування IX - XX ст. на Київщині та Волині, виявлено пріоритетне значення періоду бароко. Визначено періодизацію місцевого католицького барокового храмобудування, до наукового обігу введено системно впорядкований перелік пам'яток. Вивчено системну цілісність розрізнених об'єктів, сформульовано ознаки їх стильових напрямків та архітектурних типів католицького храмобудування, визначено їх генезу та систему взаємовпливів. Наголошено на диференціації української барокової архітектури на принципово відмінні лінії: українського національного православного бароко та католицького колоніального бароко на Україні, зазначено незалежність останнього в межах першого.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)4-211 + Щ117.166(4УКР)4-211 + Э375.09(4УКР)-655 +
Шифр НБУВ: РА325287

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Грицюк Л.С. 
Творча спадщина Євгена Нагірного та її значення для розвитку архітектури України: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Л.С. Грицюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2004. — 23 с.: рис. — укp.

Здійснено систематизацію творчої спадщини Є.Нагірного, всебічно проаналізовано творчий доробок архітектора у контексті вимог епохи. Сформульовано методику дослідження на підставі аналізу робіт попередників щодо вивчення діяльності персоналій та визначено особливості архітектурної діяльності Є.Нагірного в об'ємно-планувальному, композиційному та стильовому аспектах. Висвітлено значення його творчого доробку для сьогоднішніх архітектурних процесів в Україні. Відзначено, що напрацьовані Є.Нагірним об'ємно-планувальні вирішення об'єктів сакральної архітектури можуть стати підставою для доповнення нормативної бази щодо даного будівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)6-8 Нагірний Є. + Щ117.166(4УКР331)6 +
Шифр НБУВ: РА334358

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
13.

Дерев'янко І.С. 
Еволюція композиційних прийомів формування внутрішнього простору православних храмів Слобожанщини XVII - поч. XXI ст.: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / І.С. Дерев'янко ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено композиційні прийоми формування внутрішнього простору православних храмів Слобожанщини XVII - початок XXI ст. Висвітлено історичні етапи розвитку храмового будівництва. Установлено типологічні, стилістичні й об'ємно просторові особливості побудови церковних інтер'єрів. Здійснено комплексний аналіз морфологічних принципів формування внутрішнього простору церков Слобожанщини. Проведено порівняльний аналіз церков Росії, західної України та Слобожанщини з метою виявлення особливостей, притаманних інтер'єрам останньої. Проведено повне всебічне дослідження церковних інтер'єрів, простежено розвиток іконостасу як основного елементу інтер'єрного обладнання за конструктивним і стилістичним принципом, розроблено його типологію. Виявлено традиційні та новітні підходи щодо проектування й оздоблення інтер'єрів сучасних церков та їх іконостасів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.514 + Щ128.419 + Щ117.166(4УКР-9СЛО) +
Шифр НБУВ: РА348432

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Диба Ю.Р. 
Архітектура українських храмів-ротонд другої половини Х - першої половини XIV століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Ю.Р. Диба ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Проаналізовано нові матеріали натурних, історико-бібліографічних та історико-архівних досліджень, що дозволило розширити перелік українських храмів-ротонд. Відомі храми-ротонди систематизовано за принципом інформативності та достовірності матеріалів натурних досліджень, фіксацій та обгрунтованістю їх архітектурної інтерпретації. Визначено основні закономірності побудови планувальної та об'ємно-просторової структури архітектурної форми храмів-ротонд. Обгрунтовано прийняті рішення щодо їх планувальних та об'ємно-просторових реконструкцій. Проаналізовано ідейний зміст архітектурного образу храмів-ротонд. Визначено основні тенденції розвитку архітектурно-композиційних традицій храмового ротондального будівництва княжої доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)3 + Щ117.166(4УКР)
Шифр НБУВ: РА311612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Жердєв В.В. 
Сакральне мистецтво в православних храмах Німеччини (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. мистецтвознав. : 17.00.05 / В.В. Жердєв ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Зібрано й уведено до наукового обігу новий фактологічний і візуальний матеріал з архітектури та живописного оздоблення православних храмів Німеччини. Реконструйовано історико-культурний контекст поширення православних храмів на німецьких землях, розглянуто їх класифікації дореволюційного та сучасного періодів. Встановлено хронологію появи православних парафій на німецьких землях у XVIII - на початку XIX ст. Складено хронологічні таблиці дореволюційних, а також сучасних православних парафій Німеччини. Виявлено художньо значущі православні храми у Німеччині, проведено їх комплексний стилістичний аналіз. Досліджено стилістичний вплив церковного й академічного мистецтва Російської імперії, авторських шкіл, напрямів та окремих зразків на архітектурні рішення, іконостаси та живописно-демократичну програму оздоблення православних церков Німеччини. Уточнено наукову біографістику німецьких художників у вітчизняному мистецтвознавстві. З'ясовано, що першу спробу відродження візантійської традиції у живописному оформленні храмів започатковано у церкві Преображення Господня (Баден-баден) на початку 1880-х рр., ще задовго до повернення до канонічного іконописання у метрополії. Знайдено й ідентифіковано зразки сакрального мистецтва у Бад-Наугеймі (XVIII ст.), які за стильовими особливостями та розташуванням в іконостасі (службові двері) можуть походити з українських земель.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4НІМ)53 + Щ103(4НІМ)53-38 + Э372.09(4НІМ)-655
Шифр НБУВ: РА369935 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Кіба М.П. 
Архітектурно-художні характеристики римсько-католицьких храмів на південній та східній Україні (кінець XVIII - початок XX століття): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / М.П. Кіба ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Вивчено розвиток церкового будівництва у кінці XVIII - на початку XX ст. у контексті історичної традиції українського римсько-католицького зодчества. Установлено, що в архітектурі римсько-католицьких церков регіону були втілені традиційні структурно-морфологічні, стильові й композиційні рішення, а також нові форми, що відповідали напрямкам європейського культового зодчества кінця XVIII - на початку XX ст. Відзначено, що засади формоутворення храмів збагачені культурою полінаціональних (у містах) і мононаціональних (у колоніальних поселеннях) релігійних спільнот, що дало змогу виявити національну специфіку зодчества. Внаслідок незадовільного стану та руйнування церков запропоновано напрямки поновлення збережених храмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР)5 + Щ113(4УКР)5 +
Шифр НБУВ: РА332829

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Клімашевський А.В. 
Облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст. (Проблема ансамблевості): Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / А.В. Клімашевський ; Львів. акад. мистец. — Л., 2001. — 18 с. — укp.

Досліджено облаштування інтер'єру дерев'яних церков Західного Поділля та Покуття ХVІІІ - поч. ХХ ст., як самобутнє маловивчене явище в українському сакральному мистецтві. Висвітлено історичні етапи розвитку церковного обладнання, вплив на його формування мистецьких стилів, народних традицій. З використанням функціональних і формотворчих засад розроблено типологію церковного обладнання, проаналізовано художньо-конструктивні особливості обстави літургійного простору. Здійснено комплексний аналіз художньо-естетичних і функціональних основ формування ансамблевості обладнання інтер'єру дерев'яних церков на досліджуваних територіях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166.5(4Укр38) + Щ128.4 + Э370.9(4УКР)-655
Шифр НБУВ: РА315945 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
18.

Котляр Є.О. 
Синагоги України другої половини XVI - початку XX століть як історико-культурний феномен: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.01 / Є.О. Котляр ; Харк. держ. акад. культури. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено культурологічний феномен синагог України другої половини XVI - початку ХХ ст. Висвітлено загальну історико-генетичну проблематику структури та знаковості єврейських сакральних будівель, що складає морфологічну та семантичну основу синагогальних споруд України. Досліджено історико-типологічну динаміку будівництва українських синагог, проведено їх класифікацію. Виявлено закономірності побудови, символічну структуру та стилістику архітектурно-художнього образу, його зв'язок з культурними процесами та єврейською ідентичністю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР=ЄВР) + Э360.9(4УКР)-655 + Т3(4УКР=9Е)0-7
Шифр НБУВ: РА315133 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Лесик О.О. 
Історико-мистецькі особливості храмової архітектури Волині XVII - XVIII століття: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.О. Лесик ; Акад. образотв. мистецтва і архіт. — К., 2000. — 19 с. — укp.

Досліджено питання формування своєрідності храмової архітектури, принципи та методи зведення храмових споруд Волині XVII - XVIII ст. Визначено межі історико-етнографічного регіону Волині, простежено зв'язок історичних та етно-культурних умов розвитку краю з храмовим будівництвом і традиції волинської школи дерев'яного та мурованого храмового будівництва. Розроблено періодизацію будівництва дерев'яних і кам'яних храмів Волині у XVII - XVIII ст., класифікацію волинських храмових споруд щодо їх об'ємно-просторового та планувального вирішення. З урахуванням містобудівельних, об'ємно-просторових, конструктивних і художньо-мистецьких характеристик виділено типи дерев'яних і кам'яних церков і костьолів, найбільш поширених у волинському храмовому зодчестві XVII - XVIII ст. Проведено кількісну та якісну характеристику особливостей розташування дерев'яних, мурованих храмів і монастирів у системі міської забудови. Досліджено особливості конструктивно-технічних характеристик волинських храмів, архітектурно-мистецькі засоби виразності у храмовому будівництві. Встановлено масштаби та пропорції дерев'яних і кам'яних культових пам'яток, проаналізовано художньо-конструктивні матеріали, які використовувались під час будівництва дерев'яних та мурованих храмів на Волині у XVII - XVIII ст. Розглянуто творчість народних майстрів та професійних зодчих на Волині, простежено процес формування і розвитку школи релігійного малярства у регіоні. Проаналізовано методи зведення дерев'яних і кам'яних храмових споруд на Волині у XVII - XVIII ст.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4Укр36)4 + Щ117.166(4Укр36)4
Шифр НБУВ: РА309886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
20.

Лукомський Ю.В. 
Архітектурно-планувальна структура хрестово-баневих церков ХІІ - ХІІІ ст. Давнього Галича: Автореф. дис... канд. архітект.: 18.00.01 / Ю.В. Лукомський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 22 с. — укp.

Систематизовано матеріали польових і науково-теоретичних досліджень хрестово-баневих церков Галицької архітектурної школи (ГАШ) XII - XIII ст. Для наукового обігу запропоновано результати нових архітектурно-археологічних досліджень чотирьох хрестово-баневих церков давнього Галича. Відзначено, що церкву "На Царині" знайдено та відкрито вперше. Удосконалено та апробовано на галицьких пам'ятках методики: архітектурно-археологічних натурних досліджень, систематизації об'єктів за архітектурно-планувальними та конструктивно-технологічними вирішеннями їх збережених матеріальних субстанцій; порівняльного аналізу об'єктів з широким колом типологічних аналогів; метричного аналізу планів фундаментів й гіпотетичної реконструкції планів на рівні наземних стін; архітектурно-композиційного аналізу. Виявлено закономірності розвитку планувальних і конструктивних особливостей хрестово-баневих церков X - XIII ст., які полягають у поступовому ускладненні з часом архітектурно-планувальної структури храмів, вдоконаленні та реалізації технологій влаштування їх фундаментних конструкцій. Уточнено датування об'єктів, а також розроблено хронологію інших пам'яток монументального будівництва, які є витворами ГАШ. Здійснено науково обгрунтовані планувальні та об'ємно-просторові графічні реконструкції давньогалицьких хрестово-баневих церков.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ117.166(4УКР331)4 +
Шифр НБУВ: РА337335

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського