Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (20)Реферативна база даних (1015)Книжкові видання та компакт-диски (2790)Журнали та продовжувані видання (915)
Пошуковий запит: (<.>U=Щ113$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 110
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кулєшова Т.О. 
Ландшафтно-композиційні особливості формування архітектурного образу Києва Х - початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / Т.О. Кулєшова ; Акад. образотв. мистец. і архіт. — К., 1999. — 21 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням виявлення особливостей формування художньої цілісності і неповторності архітектурного образу Києва у взаємодії з унікальним ландшафтом міста. Визначені фактори, необхідні для осягнення формули своєрідності Києва. Встановлено, що ці фактори закладені в природній підоснові, в історичних етапах розвитку планування міста, які створили індивідуальні риси його елементів: районів, вулиць, їх перехресть, площ, кварталів, окремих споруд. Подані важливі положення, що систематизують візуальне сприйняття міста на річці Дніпро.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-2КИ)92

Рубрики:

      
2.

Олешко О.П. 
Планувально-композиційний уклад поселень німецьких переселенців в Галичині кінця XVIII - початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.П. Олешко ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено виявленню особливостей архітектурно-планувальної структури і основних архітектурних компонентів новозакладених поселень німецьких колоністів у Галичині к. XVIII - поч. XX ст. Визначено основні планувально-композиційні принципи організації поселень у різних проявах колонізаційної політики у світовій практиці, а також джерела та теоретичні основи формоутворення німецьких колоній Галичини. Проаналізовано особливості розташування поселень німецьких колоністів в історично-сформованій мережі розселення Галичини та принципів їх територіально-планувального вирішення у різних ландшафтах. Висвітлено типи архітектурно-планувального укладу поселень та принципове об'ємно-планувальне вирішення споруд німецьких переселенців у Галичині на основних етапах їх еволюції. Визначено місце німецьких колоній Галичини серед європейських колонізаційних процесів та у європейській і українській історії урбаністики та архітектури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР33=НІМ)5/6

Рубрики:

      
3.

Мірошник Н.С. 
Православні монастирські комплекси України (Принципи функціональної і естетичної реабілітації): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Н.С. Мірошник ; Акад. образотворч. мистец. і архіт. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертацію присвячено духовній, архітектурно-естетичній та функціональній реабілітації православних монастирських комплексів в Україні. Виявлено фактори історико-соціального плану, які зумовили еволюцію характеру будівництва монастирських комплексів, містобудівне значення ансамблів у формуванні планувальної структури населених пунктів, композиційні закономірності побудови монастирів, стилістичну своєрідність їхніх основних елементів. Методика дослідження базується на історико-архітектурному аналізі першоджерел, натурному обстеженні збережених пам'яток монастирської архітектури. При цьому застосовано порівняльно-історичний, типологічний методи та метод графічних реконструкцій. Перший розділ - "Аналіз історичного процесу зародження і розвитку монастирських комплексів" - присвячено узагальненню попередніх досліджень з теми дисертації, проаналізовано історичні основи формування монастирських комплексів та їх роль у суспільстві. Виявлено основні етапи розвитку архітектурно-планувальної системи монастирів в історичному контексті. Обстежено основні групи будівель на території комплексів. Проведено аналіз візуального сприйняття об'ємно-просторової та планувальної структури монастирів. На основі цього узагальнено архітектурно-мистецьку роль монастирських комплексів в історичному середовищі. У другому розділі - "Дослідження монастирських комплексів України з метою їх реставрації та реабілітації" - здійснено аналіз технічного стану монастирів, починаючи з 1917 року і до нашого часу. Розглянуто чинники деформацій та руйнацій споруд. Виявлено історико-культурну значущість архітектурних пам'яток у комплексі та визначено прямованість пам'яткоохоронних заходів. Досліджено фактори, що сприяють реабілітації значущості монастирів у системі поселень. Третій розділ - "Методичні заходи реабілітації монастирських комплексів у сучасних умовах" - присвячено виявленню методики реабілітації, регенерації та реставрації монастирів і їх окремих споруд з метою їх функціонування. Виділено основні принципи включення сучасних споруд у монастирський комплекс з метою надання комплексу втраченої містобудівної значущості. Вперше простежено процес формування монастирських комплексів України як просторово-підпорядкованої системи, що винникла внаслідок дії факторів суспільно-економічного і естетико-культурного плану. Монастирі були організаційним чинником "історичного ландшафту" українських міст та поселень, виконували роль своєрідного каталізатора просторового розвитку урбаністичних утворень, надаючи останнім неповторного архітектурного обличчя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)927.166.083 + Щ117.166(4УКР)083

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Бондаренко І.В. 
Передумови і тенденції стильового розвитку храмової архітектури Слобожанщини (друга половина XIX-початок XX ст.): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / І.В. Бондаренко ; Акад. образотв. мистец. і архіт. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена виявленню передумов і тенденцій стильового розвитку храмової архітектури Слобожанщини (друга пол. XIX - початок XX ст.). На підставі вивчення архівних матеріалів введені у науковий обіг проектні матеріали харківських єпархіальних архітекторів та встановлена їх величезна роль у формуванні образу храмових споруд. Визначені типологічні та об'ємно-просторові аспекти формоутворення храмових споруд та проведено аналіз творчих методів архітекторів, що сприяли цьому процесу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)5-2 + Щ117.166(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Третяк К.О. 
Історія забудови та архітектури Києва наприкінці ХІХ - початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / К.О. Третяк ; Ін-т історії України НАН України. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню забудови та архітектури Києва на рубежі XIX-XX століть крізь призму бурхливого економічного та культурного розвитку міста. Розкриваються передумови формування київської архітектури, аналізуються взаємовпливи економічних та мистецьких чинників. Визначається роль архітектора та замовника у створенні міської забудови. Висвітлюється питання ставлення городян до змін розвитку міста.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-2К)52-7 + Щ113(4УКР-2К)53

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Михайлишин О.Л. 
Палацово-паркові ансамблі Волині 2-ї пол. XVIII-XIX століть (передумови, напрями, закономірності архітектурного розвитку): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / О.Л. Михайлишин ; Акад. образотворч. мистец. і архіт. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Дисертацію присвячено виявленню та дослідженню основних передумов, напрямків та закономірностей розвитку палацово-паркового будівництва на Волині у другій половині XVIII-XIX ст. Простежено процес формування палацово-паркових ансамблів Волині як просторово впорядкованої цілісності, що утворилась в результаті дії комплексу чинників суспільно-економічного та естетико-культурного плану. Встановлено, що зведення та розбудова ансамблів стали якісно новим явищем у резиденціональному будівництві в цілому. Залучення до існуючого фактологічного матеріалу значної кількості віднайдених першоджерел дало змогу створити цілісну картину еволюції цього виду архітектурної діяльності в регіоні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР36)5 + Щ117.161(4УКР) + Щ118(4УКР)

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Лінда С.М. 
Стилістичні та архітектурно-композиційні аспекти розвитку архітектури Львова періоду історизму у XIX-поч. XX ст.: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / С.М. Лінда ; Держ. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 1999. — 16 с. — укp.

Проведене наукове узагальнення результатів попередніх досліджень з історії архітектури Львова даного періоду. На основі розробленої методики стилістичного і архітектурно-композиційного аналізу визначені закономірності у розвитку стильових і архітектурно-композиційних вирішень в архітектурі споруд Львова доби історизму. Проведений порівняльний аналіз процесів розвитку архітектури даного періоду з передовими загальноєвропейськими і визначені особливості львівського шляху розвитку. Виявлене значення архітектури доби історизму для подальших процесів архітектурного розвитку Львова.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР-2ЛВО)5/6

Рубрики:

      
8.

Шубович 
Архітектурна композиція в світлі міфопоетики: Автореф. дис... д-ра архітектури: 18.00.01 / Світлана Олександрівна Шубович ; Харківський держ. технічний ун-т будівництва та архітектури. — Х., 1999. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.5 + Щ110.17 + Щ113(0) + Ю812.451.1 + Ш200.045
Шифр НБУВ: РА306508

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  
  

      
9.

Шубович С.О. 
Архітектурна композиція в світлі міфопоетики: Автореф. дис... д-ра архіт: 18.00.01 / С.О. Шубович ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 1999. — 34 с. — укp.

Архітектурну композицію розглянуто крізь призму архетипів людини, найбільш ясно відбитих у міфології та міфопоетиці. Відповідно, розкрито їхню роль в художній творчості і в творчості архетектурній як синтезуючі різні види мистецтва. Просторова основа архітектурної композиції співвіднесена з просторовою моделлю світу, з міфологічним універсумом, що дозволило розкрити нові грані в естетичній цілісності архітектури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.5 + Щ110.17 + Щ113(0) + Ю812.451.1 + Ш200.045

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
  
  

      
10.

Гелла О.І. 
Середовищний підхід і програми участі в архітектурі 1960-1990 р.: Автореф. дис... канд. архіт: 18.00.01 / О.І. Гелла ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва і архіт. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Розглянуто зв'язки між середовищним підходом і програмами участі як явищами новітньої архітектурної історії. Досліджено й описано процес становлення та розвитку змін середовищної і партисипаційної ідеології в архітектурі XX ст. Вперше проведено порівняльний аналіз напрямків і прецедентів теоретичної та проектно-методичної роботи в галузях управління розвитком архітектурного середовища й діяльності з питань включення споживачів у проектний процес. Виявлено специфіку застосування методів середовищного проектування та програм участі в Україні в умовах перехідного періоду і причини ускладнень, що виникають під час впровадження середовищних ідей і методів у вітчизняну практику архітектурно-містобудівного проектування, а також в архітектурне навчання та управління містом. Визначено, що введення у практику методів середовищного підходу і партисипації має здійснюватися одночасно за трьома напрямками - у муніципальне управління, проектування та професійну освіту. Запропоновано моделі включення партисипаційно-середовищних методів у практику архітектурного проектування і муніципального управління та побудови процесу архітектурної підготовки з використанням середовищної ідеології, а також партисипаційних (міждисциплінарних) підходів і методів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ110.16 + Щ112 + Щ113(0)63
Шифр НБУВ: РА307848 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
11.

Васеф Радван Алі Ахмад 
Розвиток формоутворення арабо-ісламського інтер'єра (на прикладі архітектури Йорданії): Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Васеф Радван Алі Ахмад ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація присвячена питанню формоутворення арабо-ісламського інтер'єру, розглянутого в аспекті історико-генетичної еволюції. В роботі розвивається новий напрямок в архітектурознавчому аналізі, який грунтується на концепції історико-культурного системного підходу і об'єктної декомпозиції. Проаналізовано видозміни форм у композиційному конструюванні доісламської і ісламської архітектури. Виявлені "первинні" інваріантні традиційні елементи арабо-ісламського інтер'єру, принципи взаємозв'язку між ними, структура і закони композиції. Запропонований базовий систематизований каталог форм і кольорів формоутворюючих елементів арабо-ісламського інтер'єру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(5ЙОР)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Рибчинський О.В. 
Архітектура периметральної забудови ринкових площ міст та містечок Галичини у кінці XVIII - на початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / О.В. Рибчинський ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Львів, 2000. — 18 с. — укp.

Науково узагальнено результати попередніх досліджень архітектури ринкових площ в Європі та Україні. Із застосуванням розроблених і традиційних методик визначено історичні передумови, принципи та закономірності формування архітектурно-планувальних типів і композиційно-стилістичних особливостей периметральної забудови ринкових площ. Встановлено, що у кінці XVIII - на початку XX ст. спорудження й об'ємно-просторове розширення забудови створили якісно новий образ ринкових площ. Проаналізовано чинники впливу, що дозволило створити цілісну картину формування забудови ринкових площ. Виявлено стан збереженості споруд, запропоновано метод визначення їх цінності та надано рекомендації щодо збереження периметральної забудови ринкових площ міських поселень Галичини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР331)5/6 + Н820.97
Шифр НБУВ: РА311560 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Бойко Х.С. 
Архітектурно-просторовий уклад єврейських дільниць у містах та містечках Галичини у кінці XVIII - на початку ХХ століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Х.С. Бойко ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Виявлено характеристики архітектурно-просторового укладу єврейських дільниць у містах і містечках Галичини у кінці ХVІІІ - на початку ХХ ст. Визначено та досліджено особливості просторового укладу єврейських дільниць, проведено їх композиційно-розпланувальний аналіз. Типологію архітектурно-просторових характеристик єврейських дільниць підпорядковано до історичної розпланувальної структури міст на підставі виявлення типів територіального розподілу єврейського населення у містах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР331)5/6
Шифр НБУВ: РА311629 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Диба Ю.Р. 
Архітектура українських храмів-ротонд другої половини Х - першої половини XIV століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Ю.Р. Диба ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Проаналізовано нові матеріали натурних, історико-бібліографічних та історико-архівних досліджень, що дозволило розширити перелік українських храмів-ротонд. Відомі храми-ротонди систематизовано за принципом інформативності та достовірності матеріалів натурних досліджень, фіксацій та обгрунтованістю їх архітектурної інтерпретації. Визначено основні закономірності побудови планувальної та об'ємно-просторової структури архітектурної форми храмів-ротонд. Обгрунтовано прийняті рішення щодо їх планувальних та об'ємно-просторових реконструкцій. Проаналізовано ідейний зміст архітектурного образу храмів-ротонд. Визначено основні тенденції розвитку архітектурно-композиційних традицій храмового ротондального будівництва княжої доби.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)3 + Щ117.166(4УКР)
Шифр НБУВ: РА311612 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Болюк О.М. 
Профілювання та різьблення у художній системі оздоблення дерев'яної сакральної архітектури Українських Карпат ХVІІ - початку ХХ ст.: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.06 / О.М. Болюк ; Львів. акад. мистец. — Л., 2000. — 18 с. — укp.

Досліджено архітектурну пластику східнокарпатських церков та дзвіниць як засіб художньої виразності дерев'яного монументального будівництва у взаємозв'язку з народним декоративним мистецтвом. Розглянуто художні особливості профілювання і різьблення в історичному розвитку декорування. Розроблено типологічну структуру оздоблення пам'яток XVII - початку XX ст. за техніками художнього деревообробництва. Висвітлено вплив народного традиційного декорування конструктивних деталей культових споруд Українських Карпат на сучасне професійне дерев'яне храмобудівництво.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР333)927.166 + Щ117.166(4УКР333) + Щ125.508.04г(4УКР333)
Шифр НБУВ: РА307884 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
16.

Шулик В.В. 
Методичні проблеми формування регіональних рекреаційних систем (на прикладі Полтавської області): Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / В.В. Шулик ; Харк. держ. техн. ун-т буд-ва та архіт. — Х., 2001. — 20 с. — укp.

Досліджено питання формування регіональних рекреаційних систем. На основі загальних системних принципів запропоновано моделі рекреаційної системи та досліджено їх компоненти. Уточнено визначення поняття "рекреація" та висвітлено поняття "рекреаційна система". Доведено необхідність формування рекреаційної системи регіону у вигляді відповідної галузі господарства. Обгрунтовано напрямок розробки критерію ефективності рекреаційних систем. Для конкретного регіону наведено рекомендації щодо формування функціональної та просторової складових, оцінки та ранжування варіантів рішення рекреаційної системи на регіональному та районному рівнях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н824(4УКР-4ПОЛ) + Щ113(4УКР-4ПОЛ)9
Шифр НБУВ: РА312385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Вечерський В.В. 
Архітектура й містобудування України доби Гетьманщини (Особливості становлення і розвитку. 1648 - 1781 рр.): Автореф. дис... канд. архітектури: 18.00.01 / В.В. Вечерський ; Нац. акад. образотв. мистец. і архіт. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Розглянуто особливості становлення та розвитку архітектури та містобудування доби Гетьманщини (1648 - 1781 рр.) у географічних межах сучасної території України. Досліджено джерельну базу, наголошено на важливості картографічних матеріалів з історії містобудування та джерельній значущості пам'яток містобудування й архітектури. Вивчено соціально-економічні, культурні та фахові засади формування архітектури та містобудування, закономірності формування, розвитку містобудівних утворень (міст і сіл), оборонних і монастирських комплексів. З'ясовано розпланувально-просторові вирішення й архітектурно пластичні, стильові особливості основних типів будівель і споруд. Доведено та вперше кількісно означено регіональну нерівномірність архітектурного та містобудівного розвитку, а також наведено класифікацію типів монастирських комплексів. Визначено панівну стилістику архітектури доби Гетьманщини, а також місце та роль архітектурно-містобудівної спадщини цієї доби в розвитку української архітектури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4УКР)331-2 + Щ113(4УКР)4-2
Шифр НБУВ: РА312066 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Іванов С.Г. 
Тоталітарна культуротворчість: філософсько-естетичний аналіз (на прикладі архітектури): Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.08 / С.Г. Іванов ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 15 с. — укp.

Висвітлено питання тоталізації культури у СРСР та Німеччині протягом 1930 - 50-х рр., розкрито причини і джерела що виокремили шляхи розвитку, подібність і відмінності у формотворчих процесах двух моделей тоталітарної культури. На прикладі архітектури здійснено реконструкцію філософсько-естетичного та ідейно-психологічного клімату тоталітарної епохи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю812.451.1 + Щ110.065 + Щ113(0)6-2
Шифр НБУВ: РА314539 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
19.

Проскуряков В.І. 
Принципи розвитку архітектурної типології українського театру: Автореф. дис... д-ра архіт.: 18.00.02 / В.І. Проскуряков ; Київ. нац. техн. ун-т буд-ва і архіт. — К., 2002. — 35 с.: рис. — укp.

Досліджено питання генези українського театру та його архітектури, виявлено основні засади побудови простору, організації дії, визначено типи, структуру їх об'ємно-просторової організації та принципи проектування. Систематизовано історію формування українського театру, запропоновано хронологію її періодизації, встановлено основні типи. Наведено класифікацію театрів на прикладі великого міста, розроблено пропозиції щодо організації театральної мережі. Наведено приклади розроблених пропозицій нових типів театральних будинків. Визначено основні напрямки розвитку існуючих типів. Запропоновано методологічні засади проектування театрів в Україні в майбутньому.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(4Укр) + Щ117.16(4Укр) + Н712.42-022
Шифр НБУВ: РА319788 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
20.

Каузі Алі Мохаммед  
Формування архітектури міст Ємену VІІ - ХІХ століть: Автореф. дис... канд. архіт.: 18.00.01 / Каузі Алі Мохаммед ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2002. — 16 с. — укp.

Розглянуто особливості формування архітектури міст Ємену VII - ХІХ ст., досліджено та класифіковано основні риси та закономірності розвитку єменської середньовічної архітектури, а також проаналізовано зодчество країни доби середньовіччя. Висвітлено морфологію єменської архітектури на різних етапах розвитку: від початку ісламізації до пізнього середньовіччя. Розроблено історично-архітектурну періодизацію, на підставі якої проведено фактологічний аналіз будівництва в Ємені. Встановлено, що розквіт національної архітектури в історичних центрах Ємену припадає на ХІІ - ХV ст., тобто до періоду турецьких завоювань, а з приходом турецької адміністрації у ХVI ст. настали часи застою в єменській архітектурі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ113(5Йєм)
Шифр НБУВ: РА318406 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського