Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (127)Книжкові видання та компакт-диски (149)Журнали та продовжувані видання (3)
Пошуковий запит: (<.>U=Ш143.21-0$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 28
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Іванова Н.А. 
Структурно-семантична адаптація і переосмислення англіцизмів та їх відбиття у російськомовних виданнях України: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Н.А. Іванова ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 22 с. — укp.

Проаналізовано шляхи та механізми здійснення процесу запозичення, виділено лінгвальні й екстралінгвальні чинники, які обумовлюють процес запозичення лексичних одиниць. Визначено морфологічну структуру англіцизмів у мові реципієнтів, словотворчі можливості на грунті мови реципієнта. Охарактеризовано сегменти мовної картини світу носіїв російської мови, що містять найбільшу кількість англомовних лексем. Проаналізовано ступінь варіативності та переосмислення лексико-семантичної структури іншомовних слів у контексті російської мови. Виявлено особливості англіцизмів у матеріалах різних стилів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-322 + Ш143.21-06 +
Шифр НБУВ: РА367683

Рубрики:

      
2.

Андрушенко О.Ю. 
Реалізація функціонально-семантичної категорії інструментальності в англійській мові VII - XVII ст.: автореф. дис... канд. філософ. наук: 10.02.04 / О.Ю. Андрушенко ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено різнорівневі мовні засоби (лексичні, словотвірні, граматичні) вираження інструментальності в англійській мові VII - XVII ст. Проаналізовано внутрішню структуру даної категорії. Польове структурування здійснено із застосуванням синхронного та діахронного підходів. Виявлено, що становлення функціонально-семантичних категорій інструментальності (ФСПі) припадає на давньоанглійський період. Виявлено стабільність і компактність його поліцентричної структури, яка містить мікрополя Знаряддя та Способу. Визначено місце ФСПі у функціонально-семантичному просторі англійської мови. Доведено що для ФСПі, які використовувались у VII - XVII ст., характерні відкритість і постійний рух конституентів. З'ясовано, що розвиток елементів поля відбувався під впливом екстра- й інтралінгвальних факторів, визначених для кожного історичного періоду. Вперше вивчено взаємозв'язок функціонально-семантичного поля інструментальності з суміжними з ним полями у давньо-, середньо- та ранньоновоанглійський періоди.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022 +
Шифр НБУВ: РА362150

Рубрики:

      
3.

Антонюк М.О. 
Структурно-семантичні та функціональні характеристики давньоанглійської метафори: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / М.О. Антонюк ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Проведено лінгвокогнітивне дослідження давньоанглійської номінативної, когнітивної й образної метафори. Доведено, що давньоанглійська номінативна метафора є ефективним засобом вербалізації нових понять, які виникали в англо-саксонському суспільстві, проаналізовано особливості її вживання з метою створення найпростішої термінології та власних назв. Встановлено, що давньоанглійська когнітивна метафора є джерелом концептуалізації ряду понять. Виокремлено базові давньоанглійські структурні, орієнтаційні й онтологічні метафори. Визначено метафоричний потенціал окремих груп дієслів, іменників і прикметників, а також лінгвокогнітивні та лінгвокультурологічні особливості метафоричних переносів. Розкрито роль давньоанглійської образної метафори як засобу концептуалізації понять і поповнення поетичної лексики за допомогою прийому епічної варіації, розроблено її типологію в семантичному та синтаксичному аспектах. Охарактеризовано загальну систему давньоанглійської образної метафори.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-03 + Ш5(4ВЕЛ)-357 +
Шифр НБУВ: РА357195

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
4.

Битківська Я.В. 
Тенденції засвоєння і розвитку семантики англізмів у сучасній українській мові: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Я.В. Битківська ; Прикарпат. нац. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2008. — 20 с. — укp.

Проведено дослідження семантики англізмів як складного ієрархічно побудованого змістового плану, що є результатом комплексного процесу засвоєння чужомовної лексичної одиниці. На фактичному матеріалі, засвідченому в друкованих та електронних, теле- та радіомовних засобах масової інформації, у художній літературі, розмовному мовленні, а також у словниках некодифікованої лексики, проаналізовано семантичні процеси, які супрводжують появу новітніх англізмів на лексичному, словотвірному та граматичному рівнях. Виявлено основні типи значеннєвих модифікацій досліджуваної лексики в новому лінгвокультурному середовищі, проаналізовано вплив української словотвірної та граматичної систем на розвиток семантики англізмів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-322 + Ш143.21-06 +
Шифр НБУВ: РА358534

Рубрики:

      
5.

Биценко Т.О. 
Історична динаміка експресивів негативної емоційності в англійському дискурсі XVI - XX ст.: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Т.О. Биценко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено мовленнєві акти експресивів негативної емоційності в англійському дискурсі XVI - XX ст. як комплексу їх мовних, прагматичних, психологічних, когнітивних і соціальних характеристик. Визначено суть дискурсу негативної емоційності та уточнено прагматичний статус його мінімальної одиниці - мовленнєвого акту експресиву негативної емоційності, з'ясовано його прагмасемантичні типи за принципом психологічних станів. Діахронічно сталими в прагматичній системі експресиву негативної емоційності виявились: денотативний, іллокутивний та інтенціональний аспекти; ролі діахронічних змінних набувають адресантний, адресатний, ситуативно-контекстний і локутивний аспекти. Зазначено, що історичне варіювання окремих різновидів мовленнєвих актів експресивів негативної емоційності є різновекторним. Зроблено висновок, що загальною тенденцією їх історичного розвитку є звуження набору й зменшення частотності маркерів емотивності в усіх прагмасемантичних різновидах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-03 +
Шифр НБУВ: РА329703

Рубрики:

      
6.

Валігура О. Р. 
Лінгвокогнітивні та комунікативні основи фонетичної інтерференції (експериментально-фонетичне дослідження англійського мовлення українців): автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04,10.02.15 / О. Р. Валігура ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2010. — 32 с. — укp.

Розглянуто складне когнітивне та комунікативне явище, яке виникає в іншомовному мисленні та мовленні білінгва у формі певної сукупності фонетичних ознак, ступінь вияву яких залежить від ментальних, психологічних, соціальних і культурних чинників. Розроблено теоретичні засади аналізу взаємодії когнітивних інтерферувальих і мовних інтерферованих елементів у фонетичній системі англійського мовлення українців. Побудовано стохастичні моделі породження інтерферованого мовлення білінгва й описано вплив когнітивних механізмів свідомості мовця на специфіку взаємодії компонентів фонетичної системи в інтерферованому мовленні. Визначено та кодифіковано основні ознаки породжуваної українцями інтерферованої фонетичної системи англійського мовлення. Виявлено різновиди та ступені фонетичної інтерференції в англійському мовленні українців. Вдосконалено інваріантну модель інтерферованої фонетичної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-05
Шифр НБУВ: РА370839 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Валігура О. Р. 
Лінгвокогнітивні і комунікативні основи фонетичної інтерференції (експериментально-фонетичне дослідження англійського мовлення українців): автореф. дис. ... д-ра філол. наук : 10.02.04,10.02.15 / О. Р. Валігура ; Київський національний лінгвістичний університет. — К., 2010. — 32 : a-рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-05
Шифр НБУВ: РА370839 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Галуцьких І.А. 
Еволюція історичного ядра лексичної системи англійської і німецької мов у VIII - XX ст. (структурний, семантичний, функціональний аналіз): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.А. Галуцьких ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження еволюції історичного ядра лексичних систем двох германських мов - англійської та німецької (за період з VIII ст. до XX ст.). Виявлено залежність між хронологічною стійкістю лексем та тією роллю, яку вони відіграють в еволюції лексичних систем досліджуваних мов. На базі комплексного аналізу встановлено, що ядерним лексемам притаманна сукупність ознак, яка визначає еволюційний дуалізм ядерного словника - одночасну стабільність та мінливість. Показано, що даний комплекс ознак забезпечує історичному ядру структурну, функціональну та еволюційну центральність в лексичній системі. Встановлено, що даний статус гарантує історичному ядру високий рівень впливу на інтенсивність та напрямки розвитку лексичної системи в цілому, оскільки, завдяки постійній актуалізації в комунікації та зв'язкам з усіма прошарками лексики, еволюційні процеси, які відбуваються в ядрі, реалізуються на периферії системи. Показано, що дуалізм ядерного словника забезпечує підтримання лексичної системи в стані гомеостазису.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-03 + Ш143.24-03 +
Шифр НБУВ: РА351250

Рубрики:

      
9.

Гирин О. В. 
Історія розвитку зворотних займенників в англійській мові: структурний та функціональний аспекти: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / О. В. Гирин ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2011. — 19 с. — укp.

Досліджено структурні та функціонально-комунікативні особливості англійських зворотних займенників і конструкцій, в яких вони функціонують у мові протягом усього періоду свого розвитку. Виявлено джерела виникнення та причини неоднотипності парадигми зворотних займенників. Визначено основні етапи становлення структури й уточнено межі, за яких відбувалося становлення різних особових форм зворотних займенників. Основними функціональними типами зворотних займенників визначено власне зворотні займенники, зворотні інтенсифікатори та вільні зворотні анафори. У межах зворотних інтенсифікаторів виокремлено предикативний підтип. Виявлено, що функція зворотних інтенсифікаторів і вільних зворотних анафор, а також спорадично зворотних займенників полягає у сублімації референта. Проведено комунікативний аналіз функціональних типів зворотних займенників.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.1 + Ш143.21-212.4
Шифр НБУВ: РА384880 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Головацька Н.Г. 
Становлення та розвиток сенсорних дієслів в англійській мові: функціональний і когнітивний аспекти: автореф. дис. ... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.Г. Головацька ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто динаміку сенсорних дієслів чуттєвого сприйняття англійської мови VII - XX ст. у діахронному, синхронному та когнітивному аспектах. Установлено етимологію та джерела походження сенсорних дієслів у чотирьох періодах англійської мови, укладено етимологічний словник англійських сенсорних дієслів, досліджено кількісно-якісні зміни в їх розвитку, співвідношення вернакулярних і запозичених сенсорних дієслів. У кожному історичному періоді англійської мови структуризовано їх лексико-семантичні поля, визначено їх структурні, семантичні, когнітивні та функціональні характеристики, що включають семантичну, лексичну та синтагматичну сполучуваність сенсорних дієслів і їх функцію квазікопули. Змодельовано дві сенсорні підсистеми сенсорних дієслів, зокрема, у системі англійської мови й у структурі тексту на різних часових проміжках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.5 + Ш143.21-022.1 +
Шифр НБУВ: РА369704 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Грачова І.Є. 
Становлення класу слів-квантифікаторів в англійській мові (VII - XVII ст.): автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.Є. Грачова ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Досліджено процес становлення слів-квантифікаторів у англійській мові з VII ст. до XVII ст., пов'язаний з дією механізму радикальної реінтерпретації. Розкрито сутність понять "протоквантифікатори" та "плаваючі квантифікатори". Встановлено синтаксичні дистрибуції, що є діагностичними диференційними ознаками, які дозволяють виокремити досліджувані одиниці з інших частиномовних класів, зокрема, розмежувати їх з омонімічними прикметниками. Виявлено, що у давньо- та середньоанглійській мові намітилися лише тенденції становлення даного класу; в ранньоновоанглійській (XVI - XVII ст.) дані слова набувають нових характерних для них синтаксичних дистрибуцій, зокрема предетермінативну, номінативну, структурну позицію з прийменником off. Встановлено граматичний статус слів-квантифікаторів і визначено особливості їх структурної й семантичної сполучуваності у діахронії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-03 +
Шифр НБУВ: РА354909

Рубрики:

      
12.

Гусар Н.І. 
Структура та функції абсолютної дієприкметникової конструкції у середньоанглійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Н.І. Гусар ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено основні структурні та функціональні особливості абсолютної дієприкметникової конструкції (АДК) у мові середньоанглійського періоду. Визначено критерії відмежування АДК від інших типів дієприкметникових зворотів та абсолютних конструкцій. Розглянуто історичні умови розвитку АДК у середньоанглійський період з урахуванням даних попереднього етапу розвитку мови. Визначено синтаксичний статус АДК. Доведено предикативність дієприкметника та розкрито структурні та функціональні умови існування дієприкметникової конструкції з урахуванням діалектної взаємодії у середньоанглійський період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022
Шифр НБУВ: РА317594 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Задільська Г. М. 
Підрядне додаткове речення в давньоанглійській мові: структурний та семантичний аспекти: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / Г. М. Задільська ; Херсон. держ. ун-т. — Херсон, 2011. — 20 с. — укp.

Вивчено структурні та семантичні особливості фінітних підрядних додаткових речень та їх функціонально-семантичні еквіваленти у мові давньоанглійського періоду. До основних маркерів складнопідрядного речення з підрядним додатковим належать семантика й аргументне оточення предиката головного речення. Встановлено, що VS-порядок слів у головних реченнях відзначається прямою залежністю від жанру твору, в якому він вживається. Для підрядних додаткових речень прозових і поетичних творів SOV-порядок слів є базовим. Виявлено, що у давньоанглійських прозових і поетичних творах межова структура v - V переважає у підрядних додаткових реченнях прозових джерел. Виділено три основні структурні типи складнопідрядних речень з підрядними додатковими: з однаковими суб'єктами головних і підрядних додаткових речень, з однаковими об'єктами головних речень і суб'єктами підрядних додаткових речень і з різними суб'єктами головних і підрядних додаткових речень за структурно відсутніх об'єктів у головних реченнях. Доведено, що функціонально-семантичними еквівалентами фінітних підрядних додаткових речень на глибинному рівні постають нефінітні форми -- інфінітив і дієприкметник з їх аргументами, а також дієприкметникові, інфінітивні та неповні інфінітивні конструкції у синтаксичній функції комплемента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.2
Шифр НБУВ: РА380406 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Калитюк Л.П. 
Питальне речення в історії англійської мови: структурний та прагматичний аспекти: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.П. Калитюк ; Київ. нац. лінгвіст. ун-т. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено структурні та прагматичні особливості питального речення в англійській мові XII - XVII ст., яке представлено простим, складним (складнопідрядним і складносурядним), еліптичним реченнями. Виявлено, що порядок слів у питальному реченні може бути інверсованим [VP] [NP]; з неповною інверсією [AUX] [NP] [VP]; прямим [NP] [VP]. З'ясовано, що прагматика питального речення відзначається прямою залежністю від жанру твору. Встановлено, що кількість реалізацій непрямих мовленнєвих актів (МА) у порівнянні з прямими перебуває у співвідношенні 2 : 3. У текстах теологічного спрямування, лементаційних віршах і дебатах виявлено тенденцію до вживання непрямих МА, реалізованих питальним реченням, тоді як у фабліо, лицарських романах, у драматургічних творах більш поширеним було використання квеситивів. Доведено, що метакомунікативні фрази How are you та Farewell історично мали у своєму складі спільнокореневе слово "fare" ("подорожувати, їхати, харчуватися").

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.2 +
Шифр НБУВ: РА360304

Рубрики:

      
15.

Карабан А.В. 
Розвиток та функціонування кількісних модифікаторів якісної ознаки в англійській мові IX - XIX ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / А.В. Карабан ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено еволюцію й особливості функціонування лексико-семантичної групи кількісних модифікаторів якісного значення (КМЯЗ) від перших письмових пам'яток IX ст. до XIX ст. Уточнено статус КМЯЗ як напівграматикалізованих одиниць, які не мають власного семантичного наповнення та є засобом комунікативного виділення якості як мовленнєво важливої інформації в епістемічній інтерпретації мовця. Встановлено, що КМЯЗ є вторинними утворенням, що базується на тропеїчному переосмисленні повнозначних прислівників і лексикалізації службових слів шляхом еліптизації характерного для них комплемента. З'ясовано, що КМЯЗ первинно вживалися при прикметниках, що позначали градуйовану якість. Доведено, що інтенсифікація супроводжувалась нашаруванням суб'єктивних епістемологічно модельних сем. Встановлено, що з розвитком англійської мови та реструктуризації основних значень дієслівних форм індикатива та суб'юнктива і зростанням ролі ад'єктивованих частин мови КМЯЗ стали одним з ключових чинників комунікативного виділення якості як предикативного елемента у висловлюванні. Зроблено висновок, що функція підсилення, якої набуває приад'єктивний елемент, генерується його позицією у словосполученні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022
Шифр НБУВ: РА372787 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
16.

Карпова К.С. 
Вербалізація національно-специфічних концептів американського суспільства XX - початку XXI ст.: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / К.С. Карпова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 21 с. — укp.

Вивчено мовну картину сучасного американського суспільства, визначено її особливості, сформовані під впливом національної культури, етнічної свідомості, менталітету нації з урахуванням соціокультурної варіативності англійської мови. Наукове дослідження виконано з використанням когнітивного, лінгвокультурологічного, етнолінгвістичного й аксіологічного підходів сучасної лінгвістики. Розглянуто засоби вербалізації національно-специфічних концептів і цінностей американської мовної картини світу , в яких відображено своєрідність національного характеру, менталітету, способу життя американської спільноти, а також найважливіші суспільно-політичні й економічні процеси, що відбувалися в США у XX - на початку XXI ст. і докорінно вплинули на подальший розвиток країни та формування глобального іміджу США як світової супердержави. Досліджено прецедентні імена (Martin Luther King Jr., Elvis Presley, Marilyn Monroe, Bill Gates, Donald Trump), що мають символьні характеристики в американській культурі XX - початку XXI ст., розглянуто особливості їх функціонування в комунікативному просторі США. Виявлено лексичні одиниці, усталені словосполучення, оказіоналізми, ідіоми, паремії, що відображають культурно-історичні та суспільно-політичні концепти американського суспільства. Проаналізовано особливості відображення в лексиці та фразеології сучасної англійської мови домінантних американських цінностей. Досліджено вербальну репрезентацію типових рис національного характеру американців в сучасній англійській мові.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш121(7СПО) + Ш143.21-013 +
Шифр НБУВ: РА357662

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
17.

Лелека Т. О. 
Особливості англоамериканських запозичень в українській і російській мовах початку XXI століття на тлі процесу контактування мов (на матеріалі словників та мови ЗМІ): автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.15 / Т. О. Лелека ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Розроблено методику зіставлення англоамериканських лексичних запозичень в українській і російській мовах. Проаналізовано процеси фонетико-графічної асиміляції, граматичної адаптації та семантичного пристосування англоамериканізмів. Визначено тенденції функціонально-стилістичного використання англоамериканських запозичень, виявлено спільні та відмінні особливості акомодації англоамериканізмів у мовах-реципієнтах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.12-322 + Ш141.14-322 + Ш143.21-05
Шифр НБУВ: РА376874 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
18.

Михайлова Л.В. 
Еволюція директивних мовленнєвих актів в англійській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / Л.В. Михайлова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с. — укp.

На матеріалі англійської мови здійснено комплексний аналіз еволюції мовленнєвих актів (МА) директива як багатоаспектної системи. Уточнено прагматичний статус МА директива, з використанням системно-діяльнісних принципів встановлено критерії його диференціації від інших типів МА, зокрема ін'юктивів і реквестивів, прямих і непрямих (експіцитніх та імпліцитніх), простих (моно- та поліілокутівних) і складних. Визначено діахронічний інваріант і варіанти системи МА директива, закономірності та тенденції їх історичного варіювання в англійській мові XVI - XX ст. Досліджено прагматичне поле спонукання, описано історичне варіювання його конституентів. За результатами аналізу реалізації принципа ввічливості у спонукальному дискурсі виявлено набір стратегій ввічливості, реалізований МА директивами, простежено його історичне варіювання в даний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-0
Шифр НБУВ: РА319215 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
19.

Михайлова О.В. 
Просте речення в давньоанглійській мові: синтаксичний, семантичний, когнітивний та комунікативний аспекти: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / О.В. Михайлова ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено аналіз синтаксичних, семантичних, когнітивно-граматичних і комунікативно-функціональних характеристик простого речення за їх взаємодії у мові давньоанглійського періоду з застосуванням традиційного, генеративного, когнітивного та комунікативного методів. Установлено синтаксичні та семантично-рольові властивості конституентів, жанрово зумовлені типи комунікативного устрою простих речень і виокремлено ментальні схеми, за якими вони моделюються. Просте давньоанглійське речення виявляється системою взаємопов'язаних аспектів, де варіювання базових словопорядків OV/VO зазнає впливу когнітивно-граматичних (ментальні схеми речення), структурно-семантичних (аргументно-предикатні структури та їх лексико-семантичне наповнення) і комунікативно-функціональних чинників (тема-рематичні конфігурації речення у прозі різних жанрів).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-022.2 +
Шифр НБУВ: РА354158

Рубрики:

      
20.

Нодь В.І. 
Розвиток абсолютної інфінітивної конструкції в англійській мові (ХІІ - ХІХ ст.): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / В.І. Нодь ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено структурні, семантичні та прагматичні особливості абсолютної інфінітивної конструкції (АІК) протягом XII - XIX ст., здійснено ідентифікацію джерел її походження в англійській мові. Дану конструкцію визначено як редуковану синтаксичну одиницю, яка утворилася у давньоанглійському простому особово-дієслівному реченні. Суб'єкт дії АІК представлено на рівні поверхневої структури. У розвитку АІК виділено три періоди. Відзначено, що протягом XII - XIII ст. зафіксовано спорадичні вживання АІК, пізніше (у XVI - XV ст.) вона переважно вживалася у східно-центральному діалекті. Запропоновано тезу, що вплив риторичного мистецтва та розвиток аргументованого мовлення сприяли подальшому поширенню АІК. Зазначено, що за своєю структурою АІК поділялась на два типи: непоширені та поширені, які складаються з певних моделей. У середньоанглійський період для непоширених типів характерним є порядок "суб'єкт - об'єкт - дієслово" (SOV). Відзначено, що порядок поширених типів АІК відповідає типу "суб'єкт - дієслово - об'єкт" (SVO), властивий структурі простого речення. У ранньоанглійський період (XVI - XVII ст.) частота АІК скорочувалась, а її структура ускладнювалась. Протягом XVIII - XIX ст. вживаність АІК у текстах зростала, її структура ставала простішою, а SVO-порядок - домінуючим у непоширених і поширених типах. З текстів XII - XIX ст. виокремлено чотири основні семантичні групи АІК: оцінні, приєднувальні, уточнювальні та кваліфікативні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-212.5 + Ш143.21-022.2 +
Шифр НБУВ: РА339004

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського