Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (11)Книжкові видання та компакт-диски (70)Журнали та продовжувані видання (15)
Пошуковий запит: (<.>U=Ч710.4(4УКР) л5$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 3
Представлено документи з 1 до 3

      
1.

Малюта О.В. 
"Просвіта" у формуванні державницького потенціалу українського народу (друга половина ХІХ - перша чверть ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Малюта ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На базі результатів вивчення джерел і літератури здійснено порівняльний аналіз ролі осередків "Просвіти" українських земель у складі Австро-Угорської та Російської імперій у формуванні державницького потенціалу українського народу. Розглянуто участь товариства у державно-політичному житті. Висвітлено процес організації їх членами віч, маніфестацій, утворення політичних партій. З'ясовано роль товариств у пробудженні національної свідомості, консолідації українського народу, відстоюванні його культурно-освітніх, економічних, політичних прав, перетворенні у націю. Висвітлено погляди на українську державність діячів "Просвіти", досліджено їх належність до різних суспільно-політичних течій. Визначено, що в "імперський" період діяльності "Просвіта" була одним з центрів формування державницького потенціалу українського народу. Вивчено реалізацію накопичених резервів в українському державотворенні 1917 - 1920 рр., формування з членів "Просвіти", які перебували біля витоків національного державотворення, відповідальних працівників державних органів влади за її всією вертикаллю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52/61-7 + Ч710.4(4УКР) л5 г +
Шифр НБУВ: РА338900

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Зелений В.М. 
Становлення та діяльність товариств "Просвіта" Катеринославської губернії у 1905 - 1922 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.М. Зелений ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 16 с. — укp.

Проаналізовано процес заснування товариств Катеринославщини, основні напрямки та форми їх діяльності у дореволюційний період, а також під час української національно-демократичної революції. Доведено, що просвітянська справа у межах губернії розвивалася у руслі загальноукраїнської культурно-просвітньої традиції з певною специфікою. Показано домінуючий вплив політичного чинника на процес створення та розвитку товариств у 1905 - 1922 рр. Проаналізовано організацію, структуру, джерела фінансування, склад учасників, форм і методи діяльності Просвіти. За результатами дослідження зроблено висновок, що товариства були провідниками ідей національного відродження у краї.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНЕ)6-7 + Ч710.4(4УКР) л5г +
Шифр НБУВ: РА337022

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
3.

Стряпко І.О. 
Товариство "Просвіта" і його роль в громадсько-політичному та культурному житті Закарпаття 1920 - 1939 рр.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.О. Стряпко ; Держ. вищ. навч. закл. "Ужгород. нац. ун-т". — Ужгород, 2009. — 19 с. — укp.

Проведено комплексне дослідження громадсько-політичної та культурної діяльності товариства "Просвіта" у 1920 - 1939 рр. на Закарпатті, узагальнено результати її вивчення вітчизняними та зарубіжними ученими. Проаналізовано передумови утворення товариства, зокрема, висвітлено діяльність культурно-просвітніх організацій на Закарпатті, які передували "Просвіті". Розглянуто програмні документи товариства (статути), досліджено його структуру, принципи діяльності й особливості функціонування. Визначено загальні тенденції розвитку товариства у 1920 - 1939 рр, проаналізовано його співпрацю з чехословацьким урядом. Проаналізовано вплив зовнішньо- та внутрішньополітичних чинників на формування даного взаємозв'язку, визначено основні етапи та напрями його розвитку. Розкрито вплив товариства "Просвіта" на формування та діяльність проукраїнських політичних партій, показано його роль у координації їх діяльності та висвітлено позицію щодо створення на базі проукраїнських партій єдиної, яка б виступила репрезентаном та об'єднуючим чинником українців у Чехословацькій республіці. Показано значення "Просвіти" у популяризації та поширенні української літературної мови, висвітлено її боротьбу проти спроб запровадження російської мови. Досліджено основні напрями культурної діяльності товариства "Просвіта", якими є вплив на літературний процес у краї, а також розвиток системи освіти та виховання, видавнича, наукова та музична діяльність, музейна та бібліотечна справа, розвиток театрального мистецтва. Показано вплив видавничої та наукової діяльності "Просвіти" на формування національної ідентичності населення Підкарпатської Русі (Закарпаття). Значну увагу приділено вивченню діяльності товариства "Просвіта", присвяченій збереженню та запобіганню вивозу за кордон історичних пам'яток і музейних зібрань, створенню Національного музею на Закарпатті з метою збереження духовної спадщини та культурних досягнень. Висвітлено театральну діяльність товариства "Просвіта", що створила перший професійний український театр, який презентував українських класиків і твори видатних європейських драматургів українською мовою та сприяв формуванню національної самосвідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-7 + Ч710.4(4УКР) л5 г +
Шифр НБУВ: РА369282

Рубрики:

Географічні рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського