Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (84)Книжкові видання та компакт-диски (156)Журнали та продовжувані видання (93)
Пошуковий запит: (<.>U=Х.в$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Гумовська І.М. 
Англійська юридична термінологія в економічних текстах: генезис, дериваційні та семантико-функціональні аспекти: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / І.М. Гумовська ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2000. — 19 с. — укp.

Розглянуто проблеми сучасного термінознавства, процеси термінологічної міграції, зокрема, функціонування юридичної термінології в англійських економічних текстах (монографічних працях, навчально-методичній літературі, періодичних виданнях та документації). Досліджено генезис англійських юридичних термінів, які вживаються в економічному дискурсі, їх семантичну еволюцію та здійснено їх структурно-словотворчий аналіз. Висвітлено дериваційні моделі термінів-іменників, термінів-прикметників, термінів-дієслів та термінів-словосполучень. Вперше проаналізовано проблему функціонування юридичної термінології в економічному дискурсі, а також семантичного поля юридичної термінології в структурі економічних текстів. На підставі вивчення економічної літератури різних жанрів та використання лексикографічних економічних та юридичних джерел виявлено, що приблизно 73 % усіх юридичних термінів економічного дискурсу стали невід'ємною частиною економічної підмови в зв'язку з їх продуктивним використанням у галузі економічної діяльності та правовим статусом бізнес-операцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-34:Х + Х.в4
Шифр НБУВ: РА310251 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Сергєєва Г.А. 
Англомовні запозичення в українській правничій термінології: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Г.А. Сергєєва ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 16 с. — укp.

Досліджено англомовні запозичення в українській правничій термінології, їх роль у розвитку терміносистеми права. На основі структурно-типологічного підходу та принципу системності мови висвітлено особливості освоєння та функціонування англомовних термінів-запозичень на всіх системних рівнях української мови - фонологічному, граматичному, словотвірному та лексико-семантичному. Встановлено, що англіцизми зазнають формальних змін - у графічному відтворенні, фонемному складі, морфемній структурі та граматичній формі, а також функціональні зміни на рівні словотворення та семантики. Відзначено, що англомовні правничі терміни, в основному, пристосувалися до системи української мови, проте певна частина запозичень залишається не повністю освоєною. Виявлено фонетичні, морфологічні та семантичні варіанти запозичених з англійської мови термінів та визначено шляхи їх подолання. Запропоновано практичні рекомендації щодо освоєння англомовних запозичень відповідно до норм української мови. Проаналізовано причини запозичення англіцизмів та розглянуто проблеми їх уніфікації в українській правничій термінології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34 + Х.в4
Шифр НБУВ: РА320293 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Зархіна С.Е. 
Мова права як предмет філософсько-логічного аналізу (історичний аспект): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / С.Е. Зархіна ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Проаналізовано філософські джерела сучасних уявлень про логіку та семіотику мови права. Розглянуто проблеми мови у класичній німецькій філософії права та концепціях її критиків (Канта, Шеллінга, Гегеля, В. фон Гумбольдта, Гуго, Савіньї, Пуха, А. фон Фейєрбаха, Ієринга), джерела феноменологічного напрямку у дослідженнях мови права у Ф. фон Бретано, а також погляди В.Д.Каткова як родоначальника філософії мови права. Висвітлено подальший розвиток філософських засад сучасних досліджень мови права у взаємозв'язку з логіко-семіотичними ідеями Ч.С.Пірса, Г.Фреге, Б.Рассела, Л.Вігенштейна, логічних позитивістів (Р.Карнапа, М.Шліка, А.Айера), тлумаченням мови в юридичному позитивізмі, логіко-лінгвістичними компонентами аналітичної юриспруденції Х.Л.А.Харта та їх критикою Л.Фуллером. Розглянуто сучасний етап у філософії мови права у контексті концепцій права як лінгвістичної конструкції К.Олівекрони, ідеями Х.Перельмана, Ю.Хабермаса Дж.Л.Остіна, Дж.Сьорля про мову права як систему комунікативної діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х08 + Х002.5 + Х.в4 + Ю224.21 +
Шифр НБУВ: РА337461

Рубрики:

      
4.

Меліхова О. Ю. 
Організаційно-правові засади управління у сфері юридичної науки в Україні: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.07 / О. Ю. Меліхова ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Визначено поняття та специфічні ознаки юридичної науки як об'єкта управління. Проаналізовано історіографію дослідження управління у сфері юридичної науки у вітчизняній адміністративно-правовій доктрині. Розглянуто елементи організаційно-правового механізму управління у сфері юридичної науки із визначенням і детальним аналізом кожного з них. Систематизовано та проаналізовано зарубіжний досвід правового регулювання основних організаційних засад управління у сфері юридичної науки та сформульовано основні напрями його запозичення для України. Висвітлено перспективи розвитку організаційно-правових засад управління у сфері юридичної науки в Україні на сучасному етапі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)131:Х + Х.ВО(4УКР)
Шифр НБУВ: РА373553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Дамірлі М.А. 
Предметна сфера історико-правового пізнання: традиції й оновлення (епістемологічний аналіз): Автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / М.А. Дамірлі ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 38 с. — укp.

Вперше комплексно досліджено актуальні проблеми визначення об'єкта, предмета, меж і структури історико-правового пізнання, проаналізовано сучасний стан та основні етапи становлення та розвитку теоретичного вчення. Сформовано багатомірну модель об'єкта та узагальнено характеристику предмета історико-правового пізнання. У контексті вивчення сучасного стану епістемологічних досліджень на основі узагальнення новітніх тенденцій світової історичної науки та постмодерністського історичного дискурсу виявлено шляхи оновлення та збагачення історико-правового знання, зокрема розглянуто можливості його антропологізації. Обгрунтовано гіпотезу про складний і багатогранний характер явища історико-правового пізнання, що не обмежується традиційними історико-правовими науковими дисциплінами. Обгрунтовано необхідність формування нових напрямків у галузі історико-правового пізнання, зокрема універсальної історії та історіософії права, а також правової епістемології. Сформульовано концепцію оновлення історичного пізнання права.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х.в + Х г (0)6 + Х2(0) в + Ф1(0)6 +
Шифр НБУВ: РА337746

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Лихолат І.П. 
Раціональне та позараціональне в праві (на матеріалах законотворчості): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.12 / І.П. Лихолат ; Нац. акад. внутр. справ України МВС України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Запропоновано визначення раціональності, нераціональності та ірраціональності в праві. Обгрунтовано положення, що в праві поряд з раціональними присутні позараціональні елементи. Досліджено механізми їх дії в праві, співвідношення й особливості. Результати дії принципу раціональності в законотворчості на прикладі окремих його процедур показали, що жодний принцип раціональності не може бути дотриманий в ньому повною мірою. Зроблено висновок, що в законі позараціональне закладено вже в самому його визначенні, оскільки предмет його регулювання визначається через аксіологічне поняття " найбільш важливі суспільні відносини", що вносить у їх розуміння суб'єктивні характеристики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.3 + Х.в2:Ю2
Шифр НБУВ: РА316886 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Ляшук А.М. 
Семантична структура юридичних термінів української та англійської мов: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.17 / А.М. Ляшук ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено типологічне зіставлення семантичної структури юридичних термінів української та англійської мов, зокрема тих, що фіксуються тлумачними словниками. Здійснено системний аналіз внутрішньої організації особливого мовного знака - терміна на позначення юридичних понять у даних мовах. Визначено семантичну структуру аналізованих мовних одиниць, об'єднаних у семантичні поля. Здійснено комплексний аналіз їх внутрішньої організації шляхом компонентного аналізу. Реалізовано спробу ідеографічної презентації лексики права у семантичних групах відповідно до їх юридичної семантики. Проаналізовано антонімічні та синонімічні кореляції та семантичні опозиції (еквіполентні, привативні тотожності), які утворюють конституенти семантичних груп. Здійснено зіставний аналіз лексики щодо позначення понять права в аналізованих мовах та визначено якісні та кількісні розходження, ступінь збігу концептуальної репрезентації та ступінь особливого національного наповнення термінів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-34:Х + Ш143.21-34:Х + Х.в4 +
Шифр НБУВ: РА351294

Рубрики:

      
8.

Ул'яновська О.В. 
Фікції в правовій системі України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.В. Ул'яновська ; Одес. нац. юрид. акад. — О., 2010. — 19 с. — укp.

Комплексно досліджено правову природу та зміст інституту правових фікцій у правовій системі України. Розкрито суть поняття та висвітлено правові основи існування правових фікцій. Розглянуто ознаки та значення досліджених фікцій. Запропоновано класифікацію та проведено порівняння правових фікцій з суміжними поняттями - символами, презумпціями, аксіомами, припущеннями, колізіями й аналогами. Охарактеризовано основні різновиди фікцій у праві - легальні фікції та фіктивні конструкції. Проаналізовано місце, роль і значення правових фікцій у кримінальній, цивільно-процесуальній та інформаційній сферах українського права.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.5 + Х8(4УКР)-320.3 + Х.в6 +
Шифр НБУВ: РА361958

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського