Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (13)Реферативна база даних (217)Книжкові видання та компакт-диски (368)Журнали та продовжувані видання (2)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)47$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 36
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Євдокимов М. О. 
Історичні етапи розвитку поглядів Володимира Даля: формування, ствердження та їх втілення: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / М. О. Євдокимов ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2010. — 35 с. — укp.

Досліджено особливості сприйняття медичних, етнографічних, лексикографічних, географічних, мовознавчих, літературознавчих і релігійних ідей вченого в інтелектуальному середовищі Російської імперії, а потім у СРСР. Виявлено своєрідність поглядів унікального діяча в світовому інтелектуальному просторі, поглиблено уявлення про проблеми, які обговорювалися передовими людьми Росії й України в XIX ст., - на головному етапі більш ніж 50-річної письменницької, лексикографічної, наукової та суспільно-публіцистичної діяльності В. Даля. Обгрунтовано, що особливості естетичної системи, виробленої ним в процесі трактування слів, складання тематичних замальовок до словника, написання роману, повістей, літературних нарисів, посібників, щоденників, листування з провідними письменниками, вченими, поетами та публіцистами, значною мірою впливали на ідеологічні та суспільно-політичні процеси в Російській імперії у 1920 - 1970-ті рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-8 Даль В. + Ш. г(4РОС)5 д Даль В. І. 3
Шифр НБУВ: РА377623 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Бармак М.В. 
Формування владних інституцій Російської імперії на Правобережній Україні (кінець XVIII - перша половина XIX ст.): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.В. Бармак ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2008. — 40 с. — укp.

Досліджено механізм приєднання земель Правобережної України до складу Російської імперії наприкінці XVIII - у першій половині XIX ст. у контексті впровадження управлінської системи. Простежено зміни адміністративно-територіального устрою регіону, визначено роль і значення вищих посадовців краю (генер-губернаторів, військових губернаторів і губернаторів) в інкорпораційних процесах. Охарактеризовано структуру місцевих адміністративних, судових і поліцейських органів, визначено їх повноваження й особливості. Акцентовано увагу на створенні й еволюції адміністративних структур відповідно до законодавства імперії, виконуваних завдань, особливого статусу регіону. Встановлено відмінності між аналогічними управлінськими інституціями центральних губерній Російської імперії та Правобережної України. Досліджено функціонування специфічних, характерних лише для Правобережжя, владних інституцій. Проаналізовано проблеми дворянського (шляхетського) самоврядування та функціонування дворянських (шляхетських) станових органів на Правобережній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-5 +
Шифр НБУВ: РА355702

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Бачинська 
Колонізація українським населенням Придунайських земель. XVIII - початок XX ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / Олена Анатоліївна Бачинська ; Одеський національний ун-т ім. І.І.Мечнікова. — О., 2002. — 34 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-27 + Т3(4УКР)5-27
Шифр НБУВ: РА322116

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Борисевич С.О. 
Законодавче регулювання поземельних відносин та його соціальні наслідки для Правобережної України (1793 - 1886 роки): автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.О. Борисевич ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2009. — 36 с. — укp.

Розглянуто історію законодавчого регулювання поземельних відносин у Правобережній Україні, яка починається з приєднання краю в 1783 р. до Російської імперії та закінчується започаткуванням чиншової реформи 1886 р. Проаналізовано еволюцію законодавчих норм, зумовлених політичними, соціально-економічними й етнічними особливостями регіону, які впливали на характер поземельних відносин. Акцентовано увагу на законодавчому регулюванні змін різноманітних форм володіння державними маєтками, орендних відносин, функціонування інституцій конфіскації, секвестру, заборони, опіки, застави, оцінки, продажу й успадкування нерухомого майна в державному та приватному іпотечному кредитуванні, а також у розмежуванні земельних угідь, які здійснювались російською владою в напрямі спрощення й уніфікації. Простежено соціальні наслідки еволюції поземельних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-21 + Т3(4УКР)51-21 + Х2(4УКР)5-623.131 +
Шифр НБУВ: РА367927

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Брижицька С.А. 
Національне самоствердження Тараса Шевченка та його вплив на становлення національної ідентичності українців (друга чверть ХІХ ст. - середина 20-х рр. ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 09.00.12 / С.А. Брижицька ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Здійснено системне вивчення процесу національного самоствердження Т.Шевченка та його впливу на становлення національної ідентичності українців. Уперше за нотатками книг вражень відвідувачів могили митця, у контексті суспільно-політичних змін в Україні (кінець XIX ст.- середина 1920-х рр.) визначено точний період зміни усвідомлення дописувачами постаті поета як духовного національного "батька" спільноти у "борця" за ідеали соціальної рівності, ідеології соціалізму та комунізму. Розглянуто радянські ідеологічні новотвори стосовно потрактування творчої спадщини Т.Шевченка з метою її денаціоналізації та нав'язування радянською владою відповідно до її постулатів. Уперше комплексно досліджено найважливіші сутнісно-змістові аспекти ідентитетів та ідентифікатів з застосуванням методології інтент-аналізу та контент-аналізу до Шевченкової творчої спадщини, листів до нього сучасників та книг вражень відвідувачів його могили, висвітлено процес розвитку національної ідентичності українців.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-7 + Ш5(4УКР)5-4 Шевченко, Т.Г. 3 +
Шифр НБУВ: РА334279

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Брославський В.Л. 
Аграрна політика російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр.: зміни у землеволодінні і землекористуванні: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Л. Брославський ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2007. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення джерел і літератури проаналізовано аграрну політику російського царату на Правобережній Україні у 1793 - 1861 рр. Відзначено, що після приєднання краю царський уряд ужив заходів щодо збільшення у регіоні російського землеволодіння. З цією метою значні земельні площі були передані наближеним до царського двору російським чиновникам. Основними шляхами зменшення шляхетського землеволодіння у краї у даний період були секвестр, конфіскація та викуп землі казною. Аграрна політика царату щодо католицької, уніатської та православної церков на Правобережжі полягала у зменшенні католицького, ліквідації уніатського та збільшенні православного землеволодіння та землекористування. Політика російського уряду щодо селянського землекористування на Правобережній Україні у зазначений період мала, як правило, протекціоністський характер. Царат намагався використати становище селян у боротьбі проти польських поміщиків. З цією метою у 1848 р. у краї проводилась інвентарна реформа. Однак вона не здійснила значного полегшення стану селян та не зумовила суттєвих змін у селянському землекористуванні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-21 +
Шифр НБУВ: РА354642

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Василевич Ю.В. 
Культурно-просвітницька, релігійна та громадська діяльність Гавриїла Розанова (1781 - 1858): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.В. Василевич ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто основні етапи життя та діяльності архієпископа Катеринославського, Херсонського, Таврійського Гавриїла Розанова, визначено його особистісні якості як типового представника тогочасної духовної еліти. На підставі комплексного вивчення та аналізу історичної спадщини архієпископа визначено фактори, що впливали на становлення його як ученого-історика. З'ясовано, що зацікавленість історичною наукою виникла задовго до прибуття Гавриїла на Південь України, де загальна атмосфера культурного росту сприяла реалізації його дослідницьких планів. Визначено недоліки та переваги історичних праць Г.Розанова, доведено їх історико-археографічну цінність. Висвітлено досягнення архієпископа у сфері церковного будівництва та організації внутрішнього управління єпархією, досліджено його участь у боротьбі з сектантами та розкольниками. Показано особливості духовної освіти та релігійного виховання досліджуваного історичного періоду, показано їх суттєвий вплив на діяльність архієпископа, який започаткував виникнення паламарських шкіл і був ініціатором створення в регіоні першого жіночого навчального закладу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-8 Розанов + Т1(4УКР)-8 Розанов +
Шифр НБУВ: РА351982

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Вихватенко М.Т. 
Історія зародження та розвитку систем землеробства в Україні (кінець XVIII - початок ХХ століття): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / М.Т. Вихватенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Досліджено теоретичну спадщину, роль та місце українських вчених та практиків-аграріїв у здобутках сільськогосподарської науки у кінці XVIII - на початку XX ст. У контексті світового розвитку аграрної науки і техніки виявлено чинники зародження різних систем землеробства на території України. Обгрунтовано етапи та тенденції розвитку у кожному з них науково-практичних знань про системи землеробства. Висвітлено здобутки вітчизняних науковців - М.Ліванова, В.Я.Ломиковського, С.М.Виноградського, В.Л.Омелянського, О.О.Ізмаїльського у створенні комплексного вчення про системи землеробства в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-2 + Т3(4УКР)5-2 + П14г(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА331228

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Волощенко О.М. 
Право монастирської земельної власності на Лівобережній Україні (середина XVII - остання чверть XVIII ст.): автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.М. Волощенко ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2008. — 18 с. — укp.

Висвітлено роль і місце монастирів у розвитку права власності на землю за умов автономної Гетьманщини періоду від середини XVII до останньої чверті XVIII ст. Проаналізовано особливості дотримання, виконання та використання окремих норм матеріального та процесуального права монастирями як суб'єктами земельних правовідносин. Розглянуто нормативний комплекс, що регулював земельні правовідносини у Гетьманщині. Охарактеризовано цілісну картину набуття та реалізації монастирями права власності на землю. Значну увагу приділено питанням законодавчого обмеження даного права, яке схематично поділено на чотири етапи. Визначено основні способи захисту монастирями свого права власності на землю. З'ясовано відповідні органи, що вирішували земельні спори монастирів і процесуальні особливості розгляду таких справ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)46-623.112.1 + Т3(4УКР)47-215 +
Шифр НБУВ: РА356110

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Галь Б.О. 
Інтеграція української еліти до політико-адміністративних структур Російської імперії в XVIII - першій третині XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.О. Галь ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2001. — 16 с. — укp.

Досліджено закономірності й особливі риси процесу інтеграції української еліти до політико-адміністративних структур Російської імперії у XVIII - першій третині XIX cт. Наведено періодизацію інтеграційного процесу, розглянуто перебіг найзначіших реформ у галузі адміністративно-судового та фінансового управління, що наблизили владну систему Лівобережної України до загальноімперського зразка. Висвітлено проблему бюрократизації управлінських структур у ході вивершення цивільних органів влади. Зроблено висновок про вплив адміністративних традицій Гетьманщини на формування намісницьких (губернських) владних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-2
Шифр НБУВ: РА314067 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Годований Є.Ф. 
Українські землі у сприйнятті польськомовної центральноєвропейської преси (середина десятих років - шестидесяті роки XIX ст.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Є.Ф. Годований ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2007. — 18 с. — укp.

Вперше в українській історіографії здійснено комплексне дослідження появи та поширення на сторінках центральноєвропейської преси інформаційного масиву щодо Правобережної України середини 10-х - 60-х років XIX ст. Показано специфіку сприйняття питання про українські землі польськомовною пресою Центральної Європи. Досліджено процес формування колективних уявлень щодо історії та культури українського народу польським суспільством. Показано вплив українського чинника на розвиток центральноєвропейської ментальності протягом досліджуваного періоду. Розглянуто форми відображення та напрямки дослідження суспільно-історичного розвитку українських земель у центральноєвропейській пресі. У контексті польсько-українських відносин проаналізовано діяльність польської нелегальної преси періоду національного повстання 1863 - 1864 рр. Проведено порівняльний аналіз оцінок польськомовними центральноєвропейськими та російськомовними східноєвропейськими виданнями розвитку Правобережної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-6 + Т3(4ПОЛ)47-7 +
Шифр НБУВ: РА352938

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гончарук Т. Г. 
Транзитна торгівля в Україні кінця XVIII - першої половини XIX ст.: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.01 / Т. Г. Гончарук ; Ін-т історії України НАН України. — К., 2010. — 28 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз процесів, які пов'язані з формуванням і функціонуванням маршрутів транзиту товарів через українські землі, які входили до складу Російської імперії, від кінця XVIII ст. до початку буржуазних реформ середини XIX ст. Проаналізовано вплив зовнішньо-, внутрішньополітичних та економічних факторів на розвиток транзиту. Вивчено правову базу функціонування транзиту, її характер і зміни. Визначено сухопутні, морські та річкові шляхи транзитної торгівлі територією України, засоби, якими проводився транзит, його загальні показники. Проаналізовано склад купецтва, яке займалося транзитною торгівлею. Визначено місце транзиту товарів у товарообміні та його вплив на українське господарство в цілому. Вивчено одеське порто-франко (1819 - 1859 рр.) як явище вітчизняної соціально-економічної історії: передумови та причини його проголошення, зміни правового становища, вплив на економічне, соціальне та культурне життя України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-236 + У03(4УКР)470.843
Шифр НБУВ: РА375882 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Громакова Н.Ю. 
Суспільний рух польської шляхти Правобережної України в 1795 - 1830-х роках: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.Ю. Громакова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 20 с. — укp.

Висвітлено генезис, ідеологічне та практичне оформлення шляхетського суспільного руху на Правобережній Україні в 1795 - 1830-х рр. Комплексно вивчено чинники, що впливали на розвиток руху та визначено особливості та характерні риси шляхетських змагань в регіоні, а також основні напрямки еволюції впродовж першої третини XIX ст. Досліджено структуру шляхетського суспільного руху на Правобережжі, розглянуто його як складову частину загальнопольського суспільного руху кінця XVIII - першої третини XIX ст., а також з'ясовано його роль і місце в українському історичному процесі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)47-4 + Т3(4Укр-9Пол)47-4
Шифр НБУВ: РА317553 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
14.

Конопка Н.О. 
Малоросійський військовий губернатор Микола Григорович Рєпнін: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Н.О. Конопка ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі вивчення архівних і опублікованих джерел та історіографічних аспектів проаналізовано головні етапи життя та діяльності М.Г.Рєпніна на тлі суспільно-політичних і культурних процесів початку XIX ст. з урахуванням його внеску в ці процеси та впливу діяльності даної історичної постаті на суспільно-політичне та культурно-громадське життя українських земель у складі Російської імперії. Його багаторічна діяльність відповідала російському державному курсу, але водночас відзначалася певною специфікою, зважаючи на своєрідність входження малоросійських губерній до російської держави. Значну увагу приділено головним напрямам діяльності М.Г.Рєпніна. Проаналізовано та підсумовано спроби військового губернатора відновити права колишнього українського шляхества, його дії щодо створення добровільного козацького війська. Висвітлено відношення М.Г.Рєпніна до масонського та декабристського рухів. Розглянуто діяльність військового губернатора щодо сільського та міського населення малоросійських губерній. Висвітлено його вплив на громадсько-культурні процеси, що відбувалися на цих територіях. Визначено коло осіб, що здійснювали вплив на формування світоглядних позицій генерал-губернатора та зумовлювали певну специфіку його управління українськими землями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-8 Рєпнін М. +
Шифр НБУВ: РА356686

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Конта Р.М. 
Ідея державотворення в суспільно-політичному житті України в першій половині ХІХ століття: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Р.М. Конта ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено вивчення ідеї державотворення в Україні в першій половині XIX ст. Проведено критичний аналіз численних джерел, узагальнено досвід історіографічних розробок з досліджуваної проблеми. Зроблено спробу періодизації та систематизації історіографії цієї проблеми. Значну увагу приділено літературі, яка раніше не досліджувалася або замовчувалася в радянській історіографії (праці зарубіжних та українських діаспорних дослідників, репресованих радянських істориків). Розглянуто еволюцію ідеї державотворення в Україні у зазначений період, а також простежено загальні тенденції її висвітлення в різних історіографічних школах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)47-7 г + Ф1(4УКР)47 +
Шифр НБУВ: РА330146

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Латиш Ю.В. 
Українська та російська історіографії декабристського руху в Україні (20- ті рр. ХХ ст. - початок ХХI ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Ю.В. Латиш ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Здійснено порівняльний аналіз українського та російського декабристознавства 1920-х рр. - початку XXI ст. На підставі дослідження історіографії проблеми, вивчення широкого кола джерел виявлено тенденції насадження класового розуміння декабризму та боротьби з немарксистськими течіями. Розглянуто концепцію українського декабризму, показано її значення для української історіографії. Досліджено процес утвердження революційної концепції М.Нечкіної та латентну опозиції до неї українських і російських істориків. Проаналізовано сучасний стан декабристознавчих студій в Україні та Росії. Особливу увагу приділено вивченню процесу функціонування декабристознавчих наукових шкіл та осередків. Визначено проблематику перспективних досліджень з історії й історіографії українського декабризму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-411 г + Т1(4УКР)6 +
Шифр НБУВ: РА350501

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Левченко І.М. 
Роль народної ініціативи в розвитку початкової та середньої освіти на Лівобережній Україні в 1825 - 1860 рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / І.М. Левченко ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

Розглянуто внесок меценатів і благодійників у становлення та розвиток початкових і середніх навчальних закладів на Лівобережній Україні в 1825 - 1860 рр. Вперше виявлено, досліджено й систематизовано різні погляди громадськості на початкові державні школи. Визначено роль колишніх масонів, деяких декабристів, кирило-мефодіївців та інших представників демократичної громадськості у формуванні мережі освітніх закладів. Зроблено висновок щодо провідної ролі у створенні мережі приватних початкових навчальних закладів на території Лівобережної України представників прогресивних кіл поміщиків, чиновників, духовенства та світської інтелігенції. Доведено важливу роль у матеріальній підтримці початкових шкіл приватних осіб, серед яких були представники різних соціальних верств населення - чиновники, поміщики, військові, купці, козаки, селяни. Висвітлено місце у розгортанні меценатства в галузі середньої освіти представників окремих старшинських родин, які на певних етапах свого існування опозиційно ставилися до політики царського режиму щодо української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч33(4Укр)47 + Т3(4Укр)472-7
Шифр НБУВ: РА318616 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Ликова В. В. 
Державні селяни Південної України в першій половині XIX ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / В. В. Ликова ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Визначено умови та процес формування державного селянства півдня України як єдиної соціальної категорії, наведено класифікацію груп державних селян за різними ознаками. Досліджено правове становище державних селян, особливості їх землеволодіння та землекористування на півдні України. Визначено напрямки й особливості розвитку сільського господарства селян. Простежено вплив історичного минулого регіону на духовну культуру державних селян Південної України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-283
Шифр НБУВ: РА373771 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Лобко О.А. 
Поміщицькі маєтки Правобережжя в умовах соціально-економічної трансформації 1831 - 1917 років (за матеріалами володінь графів Потоцьких): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.А. Лобко ; Нац. ун-т "Києво-Могилян. акад.". — К., 2008. — 20 с. — укp.

Уперше в українській історіографії зроблено спробу дослідити великий господарський комплекс родини графів Потоцьких, а також споріднених з ними родин Строганових і Щербатових у контексті соціально-економічних змін, які відбувались з 1830-х рр. до початку XX ст. на Правобережжі. На підставі широкого кола джерел, що зберігаються в архівах України, Польщі та Росії, висвітлено історію маєтків Потоцьких і проаналізовано економічну діяльність у них. З'ясовано, скільки землі та залежних селян належало представникам різних гілок родини Потоцьких у даний період. Досліджено механізми управління поміщицькими маєтками. Розкрито родинно-свояцько-дружні зв'язки у межах роду Потоцьких для відтворення ролі різних представників родини у соціально-економічному житті Правобережжя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)472-21 + Т3(4УКР)5-21 +
Шифр НБУВ: РА356226

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Луговий Б.В. 
Військові поселення на Правобережній Україні (1836 - 1866): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Луговий ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито передумови та процес створення військових поселень у Київській та Подільській губерніях, описано систему їх управління, проаналізовано стан і засади господарського розвитку, освіти, охорони здоров'я, релігійного життя. Досліджено основні етапи ліквідації військових поселень у даних регіонах. З'ясовано, що створені російським урядом на базі конфіскованих маєтків учасників польського повстання 1830 - 1831 рр. військові поселення відігравали особливу роль у політиці інкорпорації Правобережної України. Виявлено, що дані формування були механізмом русифікації українського населення, засобом вирішення релігійного питання з силової позиції на користь офіційного православ'я та поширення російського законодавства в краї. Встановлено, що поселяни змушені були працювати на утримання армії, численного адміністративного апарату, погашення боргів колишніх власників маєтків і поповнення коштів інвалідного фонду. Зроблено висновок про низьке економічне забезпечення та малу ефективність господарської системи військових поселень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)471-542 +
Шифр НБУВ: РА362445

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського