Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (31)Реферативна база даних (314)Книжкові видання та компакт-диски (699)Журнали та продовжувані видання (42)
Пошуковий запит: (<.>U=Т3(4УКР)41$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 29
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Мельник М.М. 
Візантія і кочівники Північного Причорномор'я X - XI ст.: історіографія проблеми: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / М.М. Мельник ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2007. — 18 с. — укp.

Досліджено історіографію стосунків Візантії та кочівників Північного Причорномор'я X - XI ст. На базі широкого кола джерел розлянуто основні періоди й етапи вивчення цієї проблеми. Доведено, що зміна джерельної бази щодо даного вивчення суттєво вплинула на стан її розробки. Писемні джерела до середини XX ст. були основними для дослідження, починаючи з 1960-х рр. такої ролі набули ареологічні, німізматичні та інші матеріальні джерела. Стан зазначеного вивчення залежав від тенденцій національних історіографій країн Центральної, Східної та Південно-Східної Європи. Дослідження частою мірою мали риси орієнталістичного дискурсу, а саме: роль кочівників в історичних подіях або замовчувалася, або висвітлювалася як негативна. Поступ світової візантивістики в цілому збігався з досягненням у вивченні проблем. Дослідження вчених з країн Південо-Східної Європи суттєво впливали на висновки представників відомих візантійських центрів. Визначено пропозиції щодо подальшої наукової розробки проблеми, а саме: необхідність узагальнення результатів археологічних досліджень пам'яток кочівників на території країн басейну Дунаю, ширшого залучення східних і латиноамериканських писемних джерел, даних палеоантропології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(0)442 + Т3(4УКР)413 + Т1(0)4 +
Шифр НБУВ: РА349599

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Топальський В.Л. 
Військово-інженерна справа Київської Русі (IX - перша половина XIII ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 20.02.22 / В.Л. Топальський ; Нац. акад. оборони України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

На підставі дослідження джерельної бази проаналізовано й узагальнено погляди учених стосовно місця та ролі військово-інженерної справи Давньоруської держави під час ведення оборонних і наступальних дій. Узагальнено дані про її складові. Досліджено їх походження та тенденції розвитку. З'ясовано призначення, будову та місце оборонних споруд у системі оборони окремих регіонів, а також держави в цілому. Виявлено вплив сусідніх народів на вдосконалення теорії та практики оборонного будівництва. Надано практичні рекомендації щодо використання у національному та військово-патріотичному вихованні військовослужбовців ЗС України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц561.21 г(4УКР)414 + Т3(4УКР)414-5 +
Шифр НБУВ: РА341468

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Вілкул Т.Л. 
Віче в Давній Русі у другій половині XI-XIII ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.Л. Вілкул ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено історію давньоруського віча та рецепцію цього явища в літописах XI - XIII ст. Проаналізовано літописні записи, які грунтуються на концепції побудови історичного наративу хронікального типу. Встановлено, що записи про віче відбивають безпосередньо факти соціального та політичного життя, містять наративні схеми. На підставі визначених нормативних моделей і системного аналізу давньоруської соціальної термінології реконструйовано соціальну природу та компетенцію віча. З'ясовано, що віче було зібранням соціальної верхівки, а склад його найчастіше ототожнювався з усією дружиною князя. Визначено основні напрямки його діяльності. Розкрито характерні риси уявлень про віче, які у своїй більшості були складовою частиною уявлень про князя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-53
Шифр НБУВ: РА315092 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Юсова Н.М. 
Генеза концепції давньоруської народності в історичній науці СРСР: 1930-і - перша половина 1940-х рр.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / Н.М. Юсова ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2004. — 21 с. — укp.

На підставі вивчення значної кількості архівних матеріалів, більшість з яких вперше введено до наукового обігу з'ясовано наукові та політико-ідеологічні предумови виникнення концепції давньоруської народності у контексті розвитку історичної науки в СРСР у 1930-х - першій половині 1940-х рр. Встановлено хронологічні віхи генезису концепції. Вперше проаналізовано практично всі опубліковані праці радянських істориків зазначеного періоду, що стосуються її формування. Визначено та проаналізовано наукову складову як ідейну, теоретичну та фактологічну базу концепції раннього періоду її розвитку. Визначено персональний внесок східнослов'янських дослідників у формування досліджуваної теорії. Виявлено позанаукові чинники, що вплинули на розвиток концепції давньоруської народності, висвітлено деякі нові аспекти взаємодії ідеології та науки. Зроблено висновок, що концепція сформувалася в історичній науці СРСР під час Великої Вітчизняної війни внаслідок внутрішньої логіки наукового розвитку, спираючись на кількісне накопичення нових матеріалів і теоретичих розробок у гуманітарних галузях 1920 - 1930-х рр. (історії, археології, етногенетиці, мовознавстві) в окремих працях радянських істориків - представників усіх трьох східнослов'янських історіографій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(2)62-1(2)4 + Т3(4УКР)414-01 +
Шифр НБУВ: РА334419

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Сворак С. Д. 
Генеза та трансформація органів державної влади Київської Русі: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / С. Д. Сворак ; Нац. пед. ун-т ім. М.П. Драгоманова. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Розглянуто традиційну структуру державних інститутів влади у формі віче та визначено його місце на всіх рівнях суспільно-політичної самоорганізації. Досліджено військові формування на чолі з тисяцьким. Показано, що поряд з вічевою самоорганізацією відбувався процес залучення варязького князівсько-дружинного фактора до державотворення Київської Русі та розкрито умови співіснування двох провідних інститутів влади - віча та князя. Доведено визначальне значення народовладної традиції у формуванні взаємовідносин між вічем і князем з дружиною, акцентовано увагу на важливій ролі договірних відносин у розвитку адміністративних інститутів влади, у структурі яких були одночасно представлені посадовці від народу та князя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-5 + Х2(4УКР)414-523
Шифр НБУВ: РА379726 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Гудзенко-Александрук О.Г. 
Духовно-символічний аспект філософської культури Київської Русі: історико-філософський аналіз: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.Г. Гудзенко-Александрук ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2004. — 16 с. — укp.

На підставі вивчення автентичних джерел досліджено уявлення мислителів Київської Русі про духовно-символічні основи буття. Здійснено зіставлення філософських ідей досліджуваного періоду з українськими національними та загальнолюдськими поглядами на духовні цінності. Висвітлено ідеї духовного зростання ("обоження") у контексті символізму духовної культури Київської Русі X - першої третини XIII ст. Символіку Давньої Русі розглянуто як елемент комунікативно-діалогічного простору культури, спосіб подальшого єднання поколінь. З використаням феноменологічного підходу щодо явища "національного" зроблено припущення про наявність сталих самоочевидностей української нації, які репрезентують себе у символіці "софійного" періоду української філософської думки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)41 + Т3(4УКР)414-7 +
Шифр НБУВ: РА334172

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Кушинська Л.А. 
Еволюція звичаєвого права східних слов'ян VІ - ХІ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук : 07.00.01 / Л.А. Кушинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Встановлено, що спадковість правових традицій східних слов'ян починається з VI ст., коли стабільні норми звичаєвого права у формі "Закону Руського" були головним регулятором суспільних відносин до часу прийняття першого правового акту конституційного характеру. Наголошено, що правові норми звичаєвих елементів були кодифіковані у збірнику законів "Руська Правда", завдяки чому збереглися протягом наступних століть. Розроблено оригінальну концепцію про виявлення права у східних слов'ян до масової появи на їх землях норманів, висвітлено еволюцію від звичаю до кодифікованих правових норм.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(0)413.2 + Х2(4Укр)-381 + Т595.13 + Т3(4Укр)414.011.1
Шифр НБУВ: РА316753 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Колибенко О. В. 
Еліта Переяславля Руського в суспільно-політичному житті Русі (друга половина ХІ - середина ХІІІ ст.): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / О. В. Колибенко ; Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди. — Переяслав-Хмельниц., 2009. — 19 с. — укp.

Досліджено військово-політичну, адміністративно-господарську та духовно-культурну діяльність князів, бояр і педставників вищого духовенства Переяславля Руського в контексті з позиції їх впливу на суспільно-політичне життя Русі другої половини ХІ - середини ХІІІ ст. Вперше проаналізовано життєдіяльності всієї еліти Переяславля Руського та висвітлено її роль в історії Русі. На основі аналізу масиву літописних, агіографічних, археологічних, сфрагістичних та топонімічних джерел з'ясовано місце переяславської еліти в суспільно-політичному житті Русі, а також вплив Переяславля Руського на формування становлення представників цієї еліти та на їх подальшу долю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-7 + Т3(4УКР-4КИЕ)-22 Переяслав-Хмельницький
Шифр НБУВ: РА369490 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Цвєткова Ю.В. 
Єфремівська Кормча - джерело права Київської Русі (кінець XI - початок XII ст.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Ю.В. Цвєткова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 20 с. — укp.

Визначено передумови та доведено закономірність появи Кормчих на території Київської Русі. Класифіковано правові норми та джерела Єфремівської Кормчої за ознакою переробленості, проаналізовано причини та цілі змін у змісті та складі правових норм Кормчих. Обгрунтовано комплексну процедуру формування змісту їх списків. Доведено, що способом систематизації нормативно-правових актів Кормчих книг, зокрема, Єфремівської, була кодифікація. Проведено аналіз правових норм Єфремівської Кормчої за п'ятьма групами за суб'єктами та об'єктами правовідносин, які вони врегульовували, та визначено правові статуси представників вищого духовенства, нижчого духовенства та монахів, усіх кліриків, мирян та всіх членів християнської громади Київської Русі за нормами Єфремівської Кормчої як джерела права Київської Русі, вплив церковного права на світське. Досліджено принципи та правові норми, які поширилися на території Київської Русі у змісті Єфремівської Кормчої та закріпилися у правовій системі України сьогодення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)414-3 + Т3(4УКР)414-5 +
Шифр НБУВ: РА325954

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Киричок О.Б. 
Засади дружинної етики в культурі Київської Русі: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.05 / О.Б. Киричок ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2003. — 16 с. — укp.

На основі аналізу автентичних джерел визначено зміст, ідеали, категорії та імперативи дружинної етики Київської Русі, шо є важливим для розуміння ідейного контексту, у якому зароджувалася філософсько-етична думка давньоруського періоду. Здійснено спробу дати її визначення, досліджено взаємодію кількох відмінних ідеалів дружинної етики ("воїнства Христового", "ідеального князя" та мирського), проведено розмітку фундаментальних етичних категорій (доблесть, честь, слава), розглянуто їх зміст та еволюцію. Описано зв'язок розуміння імперативу у Київській Русі з уявленнями про сакралізовані межі у географічному просторі та часі, здійснено дослідження тексту "Повчання" Володимира Мономаха як зрілого кодексу імперативів давньоруської дружинної етики, установлено її можливі зв'язки з візантійською та античною спадщиною.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4УКР)41 + Ю701.44 + Т3(4УКР)414-7 +
Шифр НБУВ: РА324861

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Пивоваров С.В. 
Історичний розвиток населення межиріччя Верхнього Пруту та Середнього Дністра в XI - першій половині XIII ст.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.В. Пивоваров ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 32 с. — укp.

Досліджено процес історичного розвитку давньоруськоо населення на території межиріччя Верхнього Пруту та Середнього Дністра в XI - першій половині XIII ст. Охарактеризовано етнічну ситуацію в регіоні у другій половині I тисячоліття н.е. Висвітлено процес включення цієї території до складу Київської держави. Доведено, що у цей період на зазначеній території мешкало давньоруське населення. Проаналізовано основні компоненти його матеріальної культури. На території регіону відзначено літописні населені пункти, а саме: Василів, Онут, Кучелмін, Плав, Прут. Визначено їх соціально-економічний статус. Вивчено розвиток землеробства, скотарства, ремесел, промислів і торгівельних зв'язків у місцевих мешканців, визначено їх спільні риси й особливості у порівнянні з іншими територіями давньої Русі - України. Досліджено питання щодо християнізації місцевого населення. Охарактеризовано поховальний обряд і встановлено походження окремих ритуалів. Наведено характеристику христянських культових споруд. Значну увагу приділено християнській культовій символіці, відзначено існування язичницьких амулетів та оберегів. Охарактеризовано поширення писемності й освіченості у населення регіону. Відзначено, що середньовічне населення зазначених земель мало слов'янське походження, а матеріальне й духовна культура має аналогії серед давньоруських (давньоукраїнських) старожитностей земель Русі - України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-2 +
Шифр НБУВ: РА349531

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Бабенко В.М. 
Історіософські ідеї доби Київської Русі (на матеріалах книжної культури): Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / В.М. Бабенко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2003. — 19 с. — укp.

Здійснено системний соціально-філософський аналіз історіософських ідей, відображених у книжній культурі Київської Русі, в межах категоріальної структури мислення цієї доби. Визначено етапи та особливості процесу становлення філософсько-історичного мислення в давньоруському суспільстві. На прикладі розвитку основних історіософських категорій показано його специфічні особливості, прослідковано головні тенденції формування та напрямки трансформації історіософських поглядів населення даної епохи. Типологізовано історіософські ідеї, представлені категоріями "простір", "час", "сенс життя" та визначальні риси нового архетипу мислення за відмінностями їх змісту. Охарактеризовано вплив особливостей східнохристиянського православного світосприймання на зміст і структуру філософсько-історичної парадигми давньоруського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*622.221 + Ю3(4УКР)41 + Т3(4УКР)414-7 + Э372.27-4-3 +
Шифр НБУВ: РА324156

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
13.

Радзієвський В. О. 
Народна фітокультура в ритуальності Київської Русі: автореф. дис. ... канд. культурології : 26.00.01 / В. О. Радзієвський ; Київ. нац. ун-т культури і мистецтв. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Розкрито значення народної фітокультури в ритуалах Київської Русі. Визначено ступінь наукової розробки теми на підставі аналізу джерел та історіографії, запропоновано дефініцію та розкрито значення поняття "фітокультура". Виокремлено головні напрямки вивчення фітокультури, її основні елементи, які відображені в травознавстві, фітохарчуванні та календарній ритуальності давньоруської народності, окремі види рослин. Зазначено, що фітокультура в Київській Русі розвивалася під впливом ритуальності язичництва та християнства. Проаналізовано травознавство та фітохарчування, з'ясовано роль рослин у святах календарного циклу в контексті фітокультури, що сприяє глибшому вивченню духовних цінностей, які сповідували східні слов'яни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-7 + Ч111.161.2 + Т594.25
Шифр НБУВ: РА375888 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
14.

Крюков В.Г. 
Писемні джерела Арабського халіфату IX - X ст. про етноісторичні процеси на території України: автореф. дис. ... д-ра іст. наук : 07.00.06 / В.Г. Крюков ; НАН України, Ін-т укр. археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського. — К., 2010. — 30 с. — укp.

Проведено джерелознавчий аналіз повідомлень арабських писемних документів про територію та населення України язичницької доби її середньовічної історії. Виявлено, що у творах арабських учених зазначеного періоду відображено такі етноісторичні процеси початкового етапу формування українського етносу: протистояння предків українців, осілих землеробів, кочовим угорським і тюркським етнічним спільнотам, що тимчасово перебували у степах Південної України; етнічна консолідація слов'ян середнього Подніпров'я та Прикарпаття за умов формування Київської держави; поширення на слов'янські етнічні спільності, що ввійшли до складу Київської держави, загальної назви "руси" як означення їх державного підданства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т211(539=А)41 + Т3(4УКР)41,01
Шифр НБУВ: РА371715 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Мателешко Ю.П. 
Політико-адміністративний устрій Київської Русі IX - початку XII століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Ю.П. Мателешко ; Ужгород. нац. ун-т. — Ужгород, 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено комплексне дослідження політико-адміністративного ладу Київської Русі IX - початку XII ст. Проведено аналіз великих територіальних одиниць на рівні термінів і конкретних утворень. Сформовано системно структуровану ієрархію малих територіальних одиниць та визначено, якою мірою певна одиниця була задіяна у політико-адміністративній системі держави. Підраховано загальну кількість згадок кожного міста у писемних джерелах, кількість згадувань у певний період часу, що дозволило визначити відносний рівень значимості кожного града та ступінь прояву його активності (зокрема політичної). Доведено залежність більшості градів Русі від міста-града та сформовано структуру волостей як політичних утворень. Створено цілісну структурно-функціональну модель органів політико-адміністративного управління у Київській Русі, у межах якої відділено органи цього управління від інших, неадміністративних, структур. Виділено рівні та типи руського посадництва та показано, як його диференціація вплинула на внутрішню політичну стійкість держави. Доведено, що у X ст. поряд зі старцями градськими існували старійшини города як окрема категорія осіб з владними повноваженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-5 + Х2(4УКР)413-621 +
Шифр НБУВ: РА355932

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Федака С.Д. 
Політична історія України-Русі доби трансформації імперії Рюриковичів (XII століття): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / С.Д. Федака ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 36 с. — укp.

З'ясовано роль та місце політичних процесів на теренах України - Русі XII ст. у загальному багатовіковому контексті українського державотворення, створено цілісну концепцію тогочасного розвитку України - Русі, в якій було б органічно пов'язано процеси етнічної (початок оформлення та зміцнення української народності), територіально-політичні (консолідація Подніпров'я та західніших українських земель, зміцнення зв'язків руських земель з Половецьким Степом), соціально-політичні, воєнно-дипломатичні, церковні. Виявлено основні рушійні сили політичного розвитку України - Русі, розкрито політичну механіку міжкняжих взаємин, з'ясовано реальний баланс тогочасних відцентрових і доцентрових процесів, проаналізовано події внутрішньої історії у широкому міжнародному контексті, виявлено геополітичні пружини внутрішньоруських конфліктів. Оцінено співвідношення суб'єктивних і об'єктивних чинників, що впливали на тодішнє політичне життя, зокрема, на усобиці. Розглянуто питання ув'язки перипетій військово-політичної історії з економічною, соціальною і церковною. Дослідження проведено через призму еволюції державного устрою Київської Русі, а також форм правління на різних стадіях розвитку Русі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)414-5 +
Шифр НБУВ: РА326581

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
17.

Наливайко С. С. 
Проблема русько-хозарських взаємин в контексті українознавства: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 09.00.12 / С. С. Наливайко ; Нац. НДІ українознав. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Вперше в історичній та українознавчій науці здійснено комплексне міждисциплінарне дослідження "хозарської проблеми" у передісторії й історії Русі, істотно розширено її тематичну структуру, здійснено аналіз методологічних підходів до її розв'язання. На підставі залучення усього комплексу історичних джерел простежено витоки русько-хозарських взаємин, виокремлено кілька рівнів хозарської "присутності" в історії Русі. Визначено місце "хозарської археології" у структурі русько-хозарських і слов'яно-хозарських взаємин. Досліджено "руський слід" в історії Північного Кавказу та Прикаспію. З'ясовано, що традиційне уявлення про роль і місце хозарів у вітчизняній історії потребує суттєвих коректив, а історія хозарів тісно переплетена з подіями, що з ними зазвичай пов'язують постання та початкові етапи історії Руської держави.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-6 + Т3(45)413.15-6
Шифр НБУВ: РА380712 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Зубашевський Н. П. 
Ранньодержавні інститути на Русі та у Скандинавії: порівняльний аналіз: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.02 / Н. П. Зубашевський ; НАН України ; Ін-т українознав. ім. І. Крип'якевича ; Ін-т народознав. — Л., 2011. — 19 с. — укp.

Здійснено порівняльний аналіз типологій історичного розвитку ранньодержавних владних інститутів руського полюддя та скандинавської вейцли й інституту данництва у процесах соціо- та політогенезу. Процеси виникнення, утвердження, розвитку, контекстуальної трансформації даних інститутів співвіднесено з послідовними типами соціально-політичних систем за переходу від родоплемінного до феодального суспільства у Східній та Північній Європі. Збалансоване поєднання прагматичних аспектів і соціально-політичних ритуалів у поліфункціональних комплексах систем полюддя і вейцли визначило ключову роль даних інститутів у формуванні історичних прототипів системи оподатковування, механізмах реалізації влади, легітимізації її інститутів. Порівняльний аналіз інститутів полюддя та вейцли, умов та особливостей виникнення і функціонування руських погостів і скандинавських хусабю дозволяє констатувати типологічну близькість історичного розвитку давньоскандинавського та руського регіонів, паралельність і синхронність процесів соціального та політичного розвитку на Русі й у скандинавських країнах протягом раннього та класичного середньовіччя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41-5 + Т3(411)41-5
Шифр НБУВ: РА379413 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Воїнов С.С. 
"Слово о полку Ігоревім" і Новгород-Сіверщина: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / С.С. Воїнов ; НАН України. Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано історичні зв'язки літопису "Слово о полку Ігоревім" з Новгород-Сіверщиною, літературні та культурні традиції регіону, мову видатної літературної пам'ятки. Уперше досліджено топонімічні паралелі до лексики "Слова о полку Ігоревім", що існують в даному регіоні. Виконано цілісний історіографічний аналіз перекладів, переспівів, досліджень, літературних ремінісценцій "Слова", створених літераторами Новгород-Сіверщини. На підставі аналізу характерних особливостей мови регіону та існуючих на її території топонімів зроблено висновок про новгород-сіверське походження "Слова о полку Ігоревім" і його автора, про значний внесок літераторів до вивчення та популяризації даної пам'ятки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335 + Т3(4УКР)414,019.11 +
Шифр НБУВ: РА327245

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Лисенко І. О. 
Соціально-економічні та геополітичні чинники розвитку українських земель наприкінці XIII - XIV ст.: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / І. О. Лисенко ; Східноукр. нац. ун-т ім. В. Даля. — Луганськ, 2011. — 20 с. — укp.

Встановлено комплексне бачення окремого історичного періоду, пов'язаного з перебуванням значного масиву українських земель у складі Великого князівства Литовського. Виявлено та досліджено спільне й особливе в різних аспектах розвитку українських земель і розглянуто ті проекти литовської та руської політичної еліти, які в той час існували. Вперше зроблено спробу комплексно дослідено стосунки номадів з осілим населенням українських земель Степу в контексті політичних, економічних, торгових, культурних взаємин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)41 + Т3(4УКР)43
Шифр НБУВ: РА381590 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського