Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Реферативна база даних (109)Книжкові видання та компакт-диски (122)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>U=Р284.6$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Іванова Л.П. 
Вікова чутливість репродуктивної системи до дії антихолінестеразних інсектицидів диметоату та карбофурану (експериментальні дослідження): автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.06 / Л.П. Іванова ; Держ. установа "Ін-т фармакології та токсикології" АМН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Експериментально вивчено дію диметоату та карбофурану на організм, зокрема, на репродуктивну систему тварин. Встановлено залежність чутливості їх репродуктивної системи до токсичної дії даних препаратів від віку, а саме: у самці пубертатного періоду виявлено підвищену чутливість до токсичного впливу диметоату та карбофурану у порівнянні зі статевозрілими тваринами. У самок таку залежність не було виявлено. Показано, що найбільш чутливим до токсичного впливу на репродуктивну систему вивчених пестицидів є статевозрілі щури чоловічої статі. На цій підставі обгрунтовано доцільність їх використання для вивчення гонадотоксичності ксенобіотиків для найбільш вірогідного встановлення впливу пестицидів на репродуктивну систему. За результатами проведених експериментальних досліджень науково обгрунтовано необхідність перегляду існуючих в Україні величин ДДД діючих речовин пестицидів диметоату та карбофурану з урахуванням токсичної дії на репродуктивну систему молодого організму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.129 + Р284.6 + Р419.46-29 +
Шифр НБУВ: РА364327

Рубрики:

      
2.

Дема О.В. 
Гігієнічне обгрунтування регламентів використання у сільському господарстві гербіцидів на основі імазетапіру: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Дема ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 23 с. — укp.

Здійснено гігієнічне оцінювання нових імідазолонових гербіцидів "Півот", 10 %-го водорозчинного концентрату (в.р.к.), "Патріот", 10 %-го в.р.к. та "ДТ-03", в.р.к. та їх діючої речовини - імазетапіру для захисту посівів бобових культур від бур'янів. Установлено закономірності поведінки імазетапіру в об'єктах навколишнього середовища. Оцінено екотоксикологічний ризик, умови праці та ризик шкідливого впливу на здоров'я працюючих. Науково обгрунтовано межово допустиму концентрацію імазетапіру у грунті та гігієнічні регламенти безпечного застосування досліджених гербіцидів. Розроблено аналітичні методи визначення імазетапіру в об'єктах навколишнього середовища, продуктах харчування та сільськогосподарській сировині.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.432.6 + Р124.54 + Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА354726

Рубрики:

      
3.

Крук Л.С. 
Екотоксична дія пестицидів в агроценозах України як функція фізико-хімічної будови їх молекул: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.16 / Л.С. Крук ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2001. — 19 с.: рис. — укp.

З'ясовано кількісно-якісні закономірності дії пестицидів у агроценозах України як функції їх молекулярної будови. Доведено, що фізико-хімічні властивості пестицидів зумовлені їх полярністю. Розроблено алгоритм визначення різнополярних пестицидів і проведено моніторинг пестицидів у сільськогосподарській продукції хроматографічними методами. Визначено, що потенційна небезпека забруднення урожаю пестицидами збільшується обернено їх полярності. Найбільш небезпечним є неполярні пестициди 1 - 3 ступеня небезпечності за інтегральною класифікацією, споріднені з ліпофільними речовинами та накопичені в трофічних ланках. Розроблено комп'ютерні моделі процесу детоксикації та екологічно безпечного навантаження пестицидів у агроценозах різних грунтово-кліматичних зон України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П415.26(4УКР) + Р284.6(4УКР)
Шифр НБУВ: РА314094 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Глєбова Д.Ю. 
Зміни енергетичного метаболізму і перекисного окислення ліпідів у печінці при гострій інтоксикації нітратом натрію та використанні гіпербаричної оксигенації: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / Д.Ю. Глєбова ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 1998. — 15 с. — укp.

Дисертація присвячена дослідженню енергетичного обміну і перекисного окислення ліпідів у печінці білих щурів, яким вводили нітрат натрію в дозі ЛД-50. Виявлено, що в динаміці гострої інтоксикації нітратом натрію розвиваються суттєві порушення функціонального стану мітохондрій печінки, порушуються шляхи постачання субстратів окислення до мітохондріальних мембран, відмічається зниження ефективності окислювального фосфорилювання і розлад процесів окислення і фосфорилювання АДФ, порушується енергетичний потенціал, активізуються в тканині печінки процеси перекисного окислення ліпідів і знижується активність антиоксидантних ферментів. Призначення однократного сеансу гіпербаричної оксигенції обмежує глибокі порушення мітохондріального дихання, фосфорилювання, обмежує накопичення оксиду азоту, запобігає суттєвій активації ПОЛ, однак не має впливу на строки нормалізації біоенергетичних процесів у відновному періоді гострої інтоксикації нітратом натрію. Використання ГБО за експериментально розробленою схемою має більш виражений, порівняно з однократним сеансом, коригуючий вплив на вивчені процеси і сприяє більш ранній їх нормалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6-29

Рубрики:

      
5.

Яструб Т.О. 
Крізьшкірна дія в гігієнічній оцінці умов праці при застосуванні пестицидів: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / Т.О. Яструб ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2001. — 22 с. — укp.

Наведено результати гігієнічної оцінки умов праці у разі застосування пестицидів. Визначено особливості забруднення виробничого середовища залежно від стадії технології даного застосування та способу обробки рослин. Кількісно оцінено ступінь несприйнятливого впливу пестицидів на працюючих. Показано, що деякі положення методології оцінки ризику крізьшкірного впливу потребують подальшого вивчення. Найбільш складним є питання визначення безпечних рівнів впливу пестицидів, величини дози їх поглинання шкірою у випадку забруднення та значення фактору шкірної абсорбції (ФА), який передбачає залежність між нашкірною експозиційною дозою та дозою у разі надходження per os. На підставі результатів аналізу співвідношень токсичності великої групи пестицидів різних хімічних класів та рівнів токсичності у разі різних шляхів надходження до організму (per os та крізь шкіру), а також експериментальних досліджень обгрунтовано значення фактора шкірної абсорбції залежно від класу небезпеки (ФА = 0,4; ФА = 0,7), які рекомендовано використовувати під час розрахунків оцінки ризику.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р124.541.1 + Р284.6
Шифр НБУВ: РА313395 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Киріченко А.В. 
Порівняльна гігієнічна оцінка використання на сільськогосподарських культурах різних форм препаратів на основі металаксилу-М: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / А.В. Киріченко ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вперше встановлено закономірності токсичної дії металаксилу-М і його R-стереоізомеру на організм теплокровних тварин. Досліджено особливості міграції та деструкції даних сполук в об'єктах навколишнього середовища. Науково обгрунтовано гігієнічні нормативи вмісту металаксилу-М у воді господарсько-побутового призначення, грунті, повітрі робочої зони та атмосферному повітрі. Встановлено регламенти безпечного застосування препаратів на його основі для обробки сільськогосподарських культур. Проведено вивчення умов праці за різних способів застосування препаратів на основі металаксилу-М і розраховано величину потенційного комплексного ризику його негативного впливу на працюючих. Розроблено аналітичні методи визначення кількості металаксилу-М в повітрі робочої зони, атмосферному повітрі, воді, грунті та сільськогосподарській продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА336364

Рубрики:

      
7.

Шепельська Н.Р. 
Репродуктивна токсичність пестицидів та експериментальне обгрунтування профілактичних заходів: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.06 / Н.Р. Шепельська ; Ін-т фармакології та токсикології АМН України. — К., 2000. — 35 с. — укp.

Дисертацію присвячено експериментально-теоретичному обгрунтуванню і розробці системи профілактичних заходів для запобігання шкідливого впливу пестицидів на репродуктивну функцію людини. Досліджено ефекти, обумовлені пренатальним впливом пестицидів (31 найменування) із 14 класів хімічних сполук, за умов ізольованого та комбінованого впливів, а також різноманітних способів внутрішньошлункового надходження (за допомогою зонду та з їжою). Розроблено методологічний підхід до оцінки та класифікації ступеня потенційної небезпеки ідентифікованої репродуктивної токсичності пестицидів з урахуванням їх дозозалежної та вибіркової дії. На підставі розробленого підходу проведено оцінку ризику і потенційної небезпеки всіх пестицидів, що входять до асортиментного списку препаратів, застосовуваних в Україні (всього 350 найменувань). Розроблено рекомендації щодо їх токсикологічної регламентації. Обгрунтовано і розроблено концепцію регламентування хімічних засобів захисту рослин, що мають репродуктивну токсичність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6
Шифр НБУВ: РА310216 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Жмінько П.Г. 
Роль імунної системи і неспецифічної реактивності організму в патогенезі отруєнь фосфороорганічними пестицидами і синтетичними регуляторами росту рослин: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.03.06 / П.Г. Жмінько ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2005. — 40 с. — укp.

Здійснено експериментально-теоретичне обгрунтування ролі імунної системи і неспецифічних факторів захисту організму в токсичній дії фосфорорганічних пестицидів (ФОП) і синтетичних регуляторів росту рослин (РРР), а також патогенезі віддаленої нейротоксичної дії (ВНД) фосфорорганічних речовин. Розроблено нові підходи щодо профілактики віддалених нейропатій і регламентування кількості пестицидів в об'єктах навколишнього середовища за імунологічними критеріями шкідливої дії. Встановлено різні напрямки впливу ФОП і РРР на активність ферментів монооксигеназної системи (МОГС) і вміст цитохрому Р-450 в печінці щурів залежно від дози та часу впливу досліджуваних препаратів. Відзначено характерність їх інгібуючої дії на МОГС за умов гострих і хронічних інтоксикацій, а у випадку підгострої дії препаратів - індукуючий вплив. Показано, що в токсикогенній стадії реакція імунної системи на стресорний вплив ФОП і РРР полягає в утворенні великодисперсних циркулюючих імунних комплексів, метаболічній активації нейтрофілів та елімінації імунних комплексів клітинами макрофагальної системи. Виявлено, що у період активного антитілогенезу у щурів знижується імунна відповідь на вплив ФОП, що призводить до збільшення їх токсичності, антихолінестеразної та кумулятивної дії. Відзначено, що за умов хронічної дії ФОП - циклофос і РРР - симарл викликають імунодефіцит за Т-типом і гальмують імунну відповідь на додатковий антигенний стимул (еритроцити барана). Встановлено, що патогенез ВНД афоса та триортокрезилфосфата обумовлений порушенням аутоімунних реакцій організму (зниженням кількості T- і B-лімфоцитів, NK-клітин, Т-супресорів, збільшенням Т-хелперів, посиленням функціональної активності B-лімфоцитів, підвищенням рівня дрібнодисперсних імунних комплексів і титрів аутоантитіл до антигену з нервових тканин). Виявлено пряму залежність між ступенем аутоімунних порушень та вираженістю клінічних ознак ВНД. Показано, що імунодепресант циклофосфан і гемокарбоперфузія гальмують розвиток ВНД, зокрема зменшують виразність клінічних ознак інтоксикацій і попереджають розвиток парезів і паралічів. Поглиблено уявлення щодо ролі неконвалентного зв'язку ФОП з білками сироватки крові та процесу сорбції на мембранах ФОП і РРР в їх токсичності. Обгрунтовано оптимальні норми регламентації хімічних речовин в об'єктах навколишнього середовища за імунологічними критеріями їх шкідливої дії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА336899

Рубрики:
  

      
9.

Кокот В.Р. 
Токсиколого-гігієнічна характеристика пестициду "Полікарбацин" і гігієна праці в умовах його виробництва та застосування: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.Р. Кокот ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 20 с. — укp.

Доведено негативний вплив умов праці під час виробництва та застосування полікарбацину на стан здоров'я працівників. Вперше встановлено показники токсичності препарату за інгаляційного надходження в організм і його негативний вплив на структурні та функціональні характеристики щитовидної залози. Наведено результати експериментальних досліджень щодо гонадотоксичної дії полікарбацину за інгаляційного надходження. Одержано нові дані про ризик виникнення мутацій під його впливом. Доведено алергенний характер дерматитів, які виникають і розвиваються у працівників за умов виробництва полікарбацину. Експериментально встановлено, що за умов сільськогосподарського застосування препарату прояви алергічного дерматиту посилюються під впливом ультрафіолетового опромінювання. Науково обгрунтовано ГДК полікарбацину у повітрі робочої зони та встановлено терміни безпечного виходу працівників сільського господарства на оброблені ділянки. Запропоновано комплекс санітарно-технічних, гігієнічних і лікувально-профілактичних оздоровчих заходів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р284.6 +
Шифр НБУВ: РА334333

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського