Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (68)Книжкові видання та компакт-диски (65)Журнали та продовжувані видання (8)
Пошуковий запит: (<.>U=Р120.11$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 9
Представлено документи з 1 до 9

      
1.

Бездольна І.С. 
Адаптаційно-пристосувальна діяльність та механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму під впливом електромагнітних полів при їх нормуванні у довкіллі: Автореф. дис... д-ра біол. наук: 14.02.01 / І.С. Бездольна ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2003. — 36 с.: рис. — укp.

Визначено структурно-функціональні основи формування адаптаційно-пристосувальної діяльності у процесі впливу електромагнітних полів (ЕМП) частотою 24МГц, 14МГц, 4 МГц, 50 Гц + цезій-137. Розроблено концепцію формування адаптаційно-пристосувальної діяльності, яка у сукупності з методичними рішеннями розвиває принципи системного підходу у галузі гігієнічного нормування електромагнітних випромінювань та є спільною методологічною основою для регламентування електромагнітних факторів у довкіллі. Зазначено, що дана діяльність організму під впливом ЕМП формується на різних рівнях організації - від клітинного до системного. Доведено, що механізми структурно-функціональної реорганізації фізіологічних систем організму характеризуються активною перебудовою метаболічних, імунологічних процесів, а також функції репродукції, що обумовлює зміну аферентного потоку від екстеро- та інтерорецепторів до ЦНС і викликає формування специфічних реакцій коркових нейронів і реорганізацію корково-вісцеральних зв'язків. Виявлено, що архітектура функціональної системи залежно специфічна від фізичних параметрів ЕМП - більш високим інтенсивностям фактору відповідає більша кількість структур, залучених у реакцію-відповідь. Досліджено, що вплив ЕМП високих частот характеризується наявністю частотних і амплітудних вікон, які мають "високу" та "низьку" біологічну активність, що підтверджує можливість резонансної (інформаційної) взаємодії ЕМП з біологічними системами та демонструє необхідність розробки диференційованих за частотою гігієнічних нормативів ЕМП у довкіллі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.112 +
Шифр НБУВ: РА324314

Рубрики:

      
2.

Яригін А.В. 
Гігієнічна характеристика природного ультрафіолетового випромінювання в приміщеннях житлових будинків: Автореф. дис... канд. біол. наук: 14.02.01 / А.В. Яригін ; Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М.Марзеєва АМН України. — К., 2002. — 21 с. — укp.

Здійснено гігієнічну оцінку природного ультрафіолетового випромінювання (УФВ), яка надходить в помешкання крізь сучасні світлопрозорі захисні конструкції житлових споруд з метою оптимізації гігієнічних властивостей внутрішнього середовища житла. Висвітлено залежність біологічної дії УФВ від дози фактора. Доведено, що біологічна дія УФВ у житловому приміщенні відбувається внаслідок прямого сонячного опромінення крізь засклення в прилеглій до вікна зоні приміщення. Розкрито вплив УФВ на психофізіологічні показники організму людини, її психологічний стан і санітарно-гігієнічні показники забруднення приміщень мікроорганізмами. Визначено, що бактерицидна дія УФВ є лімітувальним критерієм його оцінки в помешканні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.113.1
Шифр НБУВ: РА319964 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Білокриницький В.С.  
Зміни мозку при дії НВЧ-поля: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.04 / В.С. Білокриницький ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 32 с. — укp.

Вивчено патогенетичну дію та патоморфологічні процеси в головному мозку за умов взаємодії з електромагнітними випромінюваннями надвисокої частоти (НВЧ-випромінювання 2 375 Мгц), як фактора довкілля. За допомогою адекватних фізіологічних, метаболічних і морфологічних досліджень за умов гострих і хронічних експериментів простежено зміни структури та функції головного мозку на різних рівнях його організації. Виявлено вплив цих змін на вищу нервову діяльність (ВНД) та неврологічний стан опроміненого організму. З'ясовано залежність зміни умовних і безумовних рефлексів від дози опромінення та часу відновного періоду. Показано роль підкоркових утворень головного мозку як підкоркових центрів різних аналізаторів у формуванні патологічних механізмів ВНД і механізмів патологічної регуляції неврологічних процесів. Виявлено певні біологічні закономірності, які забезпечують захист кори великих півкуль мозку від зриву ВНД, здійснюють захисні та компенсаторні процеси на молекулярному та інших рівнях регуляції та координації діяльності мозку, а також закономірності, які призводять до розвитку дистрофій, появи мікрохвильової хвороби мозку та нервової системи. На підставі патогенетичної дії НВЧ-поля, виявлених патофізіологічних і патоморфологічних змін у нервовій системі та змін в інших органах і системах організму з'ясовано етіологію та патогенез мікрохвильової хвороби. Створено концепцію біологічної дії електромагнітних хвиль надвисокої частоти на організм людини та тварини. Науково обгрунтовано положення проблеми взаємодії організму з цим фактором довкілля та шляхи її подолання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.11 + Р252.79 +
Шифр НБУВ: РА347168

Рубрики:

      
4.

Данова К.В. 
Зниження впливу шумовипромінювання лінійного рухомого джерела на робочі місця та сельбищну зону: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / К.В. Данова ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 2005. — 18 с. — укp.

Розглянуто питання зменшення впливу шуму рухомого складу рейкового міського електротранспорту. Висвітлено основні джерела шумовипромінювання, проаналізовано фактори впливу на збільшення шуму та вібрації, створено математичні залежності, на основі яких описано ступінь і характер впливу даних факторів на рівень шуму. Досліджено корпусну складову шуму джерел і шляхів проходження акустичних коливань по балкових конструкціях лінійного рухомого джерела.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.111 + Н82-029 +
Шифр НБУВ: РА342491

Рубрики:

      
5.

Назаренко В. І. 
Комбінована дія магнітного поля промислової частоти, шуму, підвищеної температури повітря як проблема медицини праці: автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 14.02.01 / В. І. Назаренко ; Ін-т медицини праці АМН України. — К., 2010. — 31 с. — укp.

Досліджено медико-біологічні ефекти комбінованої дії магнітного поля промислової (МП) частоти 50 Гц, шуму, підвищеної температури повітря за виробничих умов і в модельному хронічному лабораторному експерименті на білих щурах. Проаналізовано сучасні методичні підходи щодо оцінювання комбінованої дії фізичних чинників виробничого середовища. Показано політропність і вибірковість дії кожного фактору, запропоновано біологічні маркери комбінованої дії фізичних факторів. Запропоновано перегляд діючих в Україні нормативів для МП промислової частоти 50 Гц і заходи щодо попередження несприятливої дії даних чинників на організм працюючих.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.11 + Р124.431.1
Шифр НБУВ: РА377957 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Лузін В.І. 
Особливості росту, будови, формоутворення і регенерації кісток скелета під впливом неіонізуючих електромагнітних випромінювань: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.01 / В.І. Лузін ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2001. — 35 с. — укp.

Вивчено основні закономірності морфогенезу кісткової системи піддослідних тварин на різних етапах онтогенезу під впливом низькоінтенсивних неіонізуючих електромагнітних випромінювань - електромагнітного випромінювання надвисокої частоти (ЕМВ НВЧ), випромінювання He-Ne лазера (ВГНЛ), об'ємно-комбінаційних імпульсних електромагнітних полів (ОКІ ЕМП), можливостей їх корекції. Встановлено, що вираженість і спрямованість впливу неіонізуючого електромагнітного випромінювання залежить від фізичних характеристик випромінювання, режимів і тривалості опромінення, віку організму. Тривале опромінення ЕМВ НВЧ з частотою 61,5 ГГц призвело до змін ультраструктури органічного матриксу кістки, що викликало дестабілізацію кристалічної решітки та зменшило міцність кісток. Найбільші відхилення у статевонезрілих і репродуктивних тварин зареєстровано за імпульсних режимів, у старих - у процесі безперервної генерації сигналу. Вплив ЕМВ НВЧ (61,5 ГГц) оптимізував тканинний склад репаративного регенерату, синтез органічних речовин та їх мінералізацію, прискорив процеси ремоделяції кісткової тканини. Опромінення самиць щурів протягом періоду вагітності ЕМВ НВЧ з частотою 61,5 ГГц супроводжувалось пригніченням внутрішньоутробного остеогенезу в їх потомства, більш вираженим за режиму 45 Гц. Застосування продукту "Космол" (доза - 3 г/кг маси) у старих щурів скоригувало пошкоджувальну дію ЕМВ НВЧ. Тривале опромінення ВГНЛ призвело до порушень кістковоутворювальної функції епіфізіальних хрящів і періостальних зон діафізів, ультраструктури органічного матриксу кістки, дестабілізувало кристалічну решітку кісткового мінералу, дисбалансувало хімічний склад і зменшило міцність кісток. Опромінення ОКІ ЕМП супроводжувалось порушенням процесів мінералізації на етапі формування кристалічної решітки кісткового мінералу, вираженість яких залежить від віку організму та просторової конфігурації імпульсів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.112
Шифр НБУВ: РА312514 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Поліщук 
Розробка засобів і способів підвищення рівня екологічної безпеки при дії шкідливих фізичних полів техногенного походження: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Дмитро Володимирович Поліщук ; Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2005. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР-4ПОЛ-2КРЕ) н6,022 + Р120.11
Шифр НБУВ: РА340224

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Шумак О. В. 
Удосконалення критеріїв гігієнічної регламентації та оцінки шуму від внутрішніх джерел високоповерхових житлових будинків: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 14.02.01 / О. В. Шумак ; ДУ "Ін-т гігієни та мед. екол. ім. О.М. Марзєєва НАМН України". — К., 2011. — 21 с.: табл., рис. — укp.

Досліджено вплив внутрішніх джерел шуму високоповерхових будинків на виникнення негативних реакцій мешканців. Апробовано метод оцінювання ризику виникнення негативних реакцій населення за дії внутрішнього шуму низьких рівнів. Проведено санітарно-гігієнічне оцінювання внутрішньо-житлового середовища високоповерхових будинків і встановлено особливості їх акустичного режиму. Доведено, що встановлені гранично допустимі рівні для житлового шуму не задовольняють потреби мешканців високоповерхових будинків у акустичному комфорті, оскільки такі будівлі насичені великою кількістю інженерно-технічного обладнання. Обгрунтовано необхідність удосконалення існуючих підходів до оцінювання житлового шуму та впровадження у практику гігієнічного нормування нового критерію, заснованого на оцінюванні суб'єктивних реакцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р120.111 + Н113.21 + Н934
Шифр НБУВ: РА384226 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
9.

Малов В.А. 
Удосконалення методів зниження шумового навантаження, що впливає на обслуговуючий персонал і пасажирів дизель- та електропоїздів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.26.01 / В.А. Малов ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2007. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано новий принцип організації поетапної схеми зниження шумового навантаження у кабінах машиністів і пасажирських салонах головних вагонів дизель- та електропоїздів на базі використання закономірностей поширення звукових коливань у внутрішньому обмеженому просторі з урахуванням специфіки компонування й акустичних характеристик устаткування та захисних конструкцій, що мінімізує витрати на розробку проектних рішень. Вперше розроблено комплексний математичний апарат дослідження параметрів шуму вагонів дизель- та електропоїздів. Створено математичну модель поширення шуму від джерел з аеродинамічною природою шумостворення, що дозволяє розглядати їх як елементарні крапкові випромінювачі у вигляді пульсуючої сфери. Розроблено модель геометричних параметрів кузова вагона, поданого у вигляді однорідної еквівалентної циліндричної оболонки, радіус кривизни якої залежить від площі його поперечного перерізу. Із використанням запропонованої моделі визначено особливості розподілу величини коливальної швидкості на поверхні кузова вагона. Запропоновано алгоритм пошуку конструктивних параметрів кузова вагона за критерієм його звукоізолювальної здатності, що спрощує методи визначення шумового навантаження у внутрішньому просторі головного вагона дизель-поїзда. Вперше розроблено математичні моделі, які характеризують зміну шумового навантаження на робочих місцях постійного та тимчасового перебування обслуговуючого персоналу під час руху дизель- та електропоїздів з урахуванням непостійних рівнів аеродинамічного шуму від силових механізмів (дизель-генераторів), допоміжних механізмів (мотор-компресорів), корпусних складових вібраційного характеру від цих же механізмів і від ходових частин (візків). Із використанням запропонованих моделей удосконалено методику прогнозування шуму за структурними складовими та за оцінкою шумового навантаження основних джерел існуючих або проектованих моторних вагонів для обгрунтування заходів щодо його зниження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О23-021.5 + Р120.111 +
Шифр НБУВ: РА353123

Рубрики:
  
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського