Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (12)Реферативна база даних (523)Книжкові видання та компакт-диски (557)Журнали та продовжувані видання (177)
Пошуковий запит: (<.>U=Д821$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 58
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Пелипець М.В. 
Форми знаходження важких металів у грунтах міста Львова та його околиць: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / М.В. Пелипець ; НАН України. Ін-т геології і геохімії горючих копалин. — Л., 2000. — 20 с. — укp.

Розглянуто співвідношення водорозчинної, легко обмінної, органічної та карбонатно-гідроксидної форм знаходження важких металів у грунтах Львова та його околиць. Вивчено зв'язки різних форм елементів із гранулометричним складом грунтів. Встановлено геохімічні відмінності між грунтами забруднених ділянок, що відображає специфіку техногенного впливу. Виявлено зв'язок між вмістом металу в рослинах та його кількістю у водорозчинній та легко обмінній формах. Доведено необхідність побудови еколого-геохімічних карт за вмістом рухомих та потенційно-рухомих форм важких металів у грунтах. Одержано повну інформацію про теперішній рівень забрудненості грунтів і побудовано правильний екологічний прогноз на майбутнє. Вивчено вплив ландшафтної позиції на міграцію форм важких металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: ПО32.342.9 важкі метали + Д821(45УКР3-4ЛЬВ-2Л)11 + Д829(45УКР3-4ЛЬВ-2Л)081
Шифр НБУВ: РА311578 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
2.

Зубова Л.Г. 
Теоретичні і прикладні основи відновлення техногенних ландшафтів до рівня природних (на прикладі териконових ландшафтів Донбасу): Автореф. дис... д-ра техн. наук: 21.06.01 / Л.Г. Зубова ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2004. — 32 с.: рис. — укp.

Досліджено проблему відновлення териконових ландшафтів Донбасу на основі встановлення закономірностей фізико-геологічних та геохімічних процесів, що відбуваються у відвальних породах. Доведено, що відсипка шахтних відвалів призводить до трансформації природних кальцієвих ландшафтів у териконові сірчанокислі та до появи на значній площі фізико-хімічних та біогеохімічних бар'єрів з накопиченням у грунтах та рослинах аномальних концентрацій важких металів. Запропоновано новий спосіб припинення шкідливого впливу відвалів за рахунок використання їх породи, сульфіди та силікати якої мають підвищену концентрацію галію та германію, у якості сировини для металургії. Запропоновано поетапну утилізацію терикоників за їх геохімічною активністю. Зазначено, що процес переробки базується на використанні прискореного біохімічного окиснення піриту відвальної породи. Удосконалено технологію рекультивації поверхні терикоників шляхом використання механічного мікротерасування за допомогою розробленого пристрою та екранування поверхні пласких відвалів сумішшю річкового мулу та породи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР5-4ДОН)10 + Д829(45УКР5-4ДОН)08 +
Шифр НБУВ: РА331500

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Малишева Л.Л. 
Теорія та методика ландшафтно-геохімічного аналізу й оцінки екологічного стану територій: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.01 / Л.Л. Малишева ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1998. — 32 с. — укp.

Переглянуті й систематизовані базові положення геохімії ландшафтів, обгрунтована методика ландшафтно-геохімічного аналізу й оцінки екологічного стану територій (алгоритм, критерії, система показників), яка пройшла апробацію у зонах впливу АЕС, промислових зонах, агроландшафтах, міських ландшафтах, рекреаційних зонах. Визначені принципи класифікації основних типів ландшафтно-геохімічних структур, розроблені методика ландшафтно-геохімічного картографування та геохімічна класифікація ландшафтів України, складена ландшафтно-геохімічна карта України, запропонована система ландшафтно-геохімічного моніторингу як складова екологічного моніторингу України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.10(45УКР)

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
4.

Фам Хоанг Хай 
Теорія і методика дослідження мусонно-вологих тропічних ландшафтів В'єтнаму та шляхи їх раціонального використання: Автореф. дис... д-ра геогр. наук: 11.00.01 / Фам Хоанг Хай ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1999. — 36 с. — укp.

Подано основні принципи, методи і методичні прийоми ландшафтознавчого дослідження, оптимальність визначення і застосування їх для аналізу і оцінки ландшафтів в умовах мусонно-вологих тропіків В'єтнаму. Виявлено закономірності просторово-часової диференціації ландшафтних комплексів (ЛК), структурні, функціональні і динамічні властивості ландшафтів, особливості природних і антропогенних процесів, а також взаємозв'язки, взаємодія між суспільством і природою на території В'єтнаму. Складено систему класифікації мусонно-вологих тропічних ландшафтів, створено карту ландшафтів (в масштабі 1:1 000 000) і карту фізико-географічного районування (в масштабі 1:1 000 000) і на їх основі проведено прикладне оцінювання ландшафтів, подано конструктивні рекомендації щодо раціонального природокористування і охорони навколишнього середовища В'єтнаму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(57В'ЄТ)24

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
5.

Донець І.А. 
Суспільно-географічна оцінка та обгрунтування пріоритетних напрямів розв'язання екологічних проблем великого промислового міста (на прикладі м.Запоріжжя): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.02 / І.А. Донець ; Одес. держ. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 1999. — 18 с. — укp.

Визначені теоретико-методологічні основи суспільно-географічного дослідження екологічних проблем великого промислового центру. Здійснена оцінка факторів, їх поширення у м.Запоріжжі, досліджені ступінь гостроти та характер поширення негативних екологічних впливів на основі концепцій екосистеми та сталого розвитку. Обгрунтовуються основні напрями та засоби їх вирішення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР7-4ЗАП)

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Ярков С.В. 
Сингенез рослинних угруповань у ландшафтах зон техногенезу: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.01 / С.В. Ярков ; Ін-т географії НАН України. — К., 2010. — 23 с. — укp.

На підставі удосконалених теоретико-методичних засад вчення про антропогенні ландшафти досліджено сингенез рослинних угруповань у зонах техногенезу. Виділено стадії їх розвитку в специфічних геоекологічних умовах. Доведено, що сингенез рослинних угруповань у зонах техногенезу доцільно вивчати через вільні поля-ділянки з незакріпленими ландшафтними взаємозв'язками, що мають сприятливе середовище для розвитку рослин. На прикладі Криворізької ландшафтно-технічної системи упродовж 1992 - 2008 рр. досліджено сингенез рослинного покриву як компонента-індикатора різноманітних за субстратом (мішані, щебенисті та глинисті) та різновікових (0 - 130 років) відвальних ландшафтних комплексів для обгрунтування заходів щодо їх подальшого окультурення, зокрема, лісогосподарського, степового заповідання, розвитку індустріального туризму, а також удосконалення структури регіональної екологічної мережі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР4-4ДНІ)17
Шифр НБУВ: РА370736 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Голубцов 
Сезонні умови латеральної міграції забруднюючих речовин у поліських ландшафтах: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / Олександр Григорович Голубцов ; НАН України; Інститут географії. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)10
Шифр НБУВ: РА365989

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
8.

Радченко А.І. 
Ртуть в геохімічних ландшафтах Криму: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.02 / А.І. Радченко ; НАН України. Ін-т геохімії, мінералогії та рудоутворення. — К., 2000. — 14 с. — укp.

Дисертацію присвячено проблемі розподілу та міграції ртуті та її форм знаходження в компонентах ландшафтно-геохімічних зон Криму. Запропоновано методику дослідження поведінки ртуті в ландшафтоутворюючих системах "грунтоутворююча порода - грунт" і "грунт - розчин". Методика базується на системному опробуванні взаємопов'язаних компонентів та аналізі проб атомно-абсорбційним методом з встановленням термоспектрів ртуті. Виявлено, що розподіл ртуті в Криму визначено: в породах - умовами седиментації, наступного діагенезу та віддаленістю від природних джерел ртуті; у грунтах - концентрацією ртуті в грунтоутворюючих породах типом грунтів та впливом антропогенних джерел. Вивчено розподіл термоферм у системі "грунтоутворююча порода - грунт", що дозволило виділити аномальні ділянки та розділяти їх на природні та техногенні з встановленням типу джерела останніх.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР7-6КРИ)10 + Д829(45УКР7-6КРИ)081
Шифр НБУВ: РА311036 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
9.

Смирнов В. О. 
Роль місцеположень у диференціації тепла і вологи у Гірському Криму: автореф. дис. ... канд. геогр. наук : 11.00.01 / В. О. Смирнов ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2010. — 22 с. — укp.

Проведено узагальнення даних щодо ролі місцеположення: інтегровано розрізнені дані щодо місцеположень різних просторових рівнів та розроблено уявлення щодо поступової зміни диференціації потоків тепла та вологи за зміни просторових рівнів. Розроблено алгоритм розрахунку показників тепла та вологи для ландшафтних комплексів різного просторового рівня з урахуванням геотопологічних параметрів. Запропоновано просторовий тип географічного пояснення у аспекті аналізу послідовності. Виявлено механізми зв'язку геотопологічних факторів із ландшафтними властивостями, роль геотопів у перетворенні потоків речовини й енергії на різних просторових рівнях Гірського Криму. Для кожного потоку виявлено межі виявів властивостей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.1(45УКР7-6КРИ,3)
Шифр НБУВ: РА371385 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Бабчинська О.І. 
Просторово-часовий аналіз структури і динаміки приміських ландшафтів Східного Поділля: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.І. Бабчинська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с.: рис. — укp.

Узагальнено основні підходи та доповнено теоретико-методичні засади дослідження ландшафтів приміських зон, зокрема впливу природних і суспільних чинників на їх формування та особливості функціонування, розглянуто приміські зони як складні парагенетичні системи. Обгрунтовано етапи процесу формування та розвитку ландшафтів приміської зони Вінниці, досліджено їх сучасну структуру шляхом аналізу 8-ми класів антропогенних ландшафтів. Запропоновано та обгрунтовано напрями поліпшення використання приміських ландшафтів Вінниці, спрогнозовано їх розвиток до 2050 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР4-4ВІН)6 + Д829(45УКР4-4ВІН)08 +
Шифр НБУВ: РА335389

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
11.

Ричак Н.Л. 
Просторово-часові особливості поведінки важких металів у грунтових покривах міських ландшафтів (на прикладі м.Харкова): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Н.Л. Ричак ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати вивчення просторово-часової поведінки вмісту валових форм важких металів (Pb, Zn, Cu, Co, Ni, Cr, Mn, V) у верхньому шарі грунтового покриву міських ландшафтів. Досліджено стан похованого грунтового покриву, що зберігся під культурним шаром території м.Харкова. Розглянуто динаміку поведінки важких металів у грунтах міста. Визначено залежність забруднення важкими металами від ландшафтно-геохімічних властивостей на території міста, антропогенного навантаження та властивостей самих металів. Визначено чинники, що формують просторову й часову неоднорідність забруднення хімічними елементами міського грунтового покриву. Виконано кількісне картування забруднення грунтового покриву м.Харкова для трьох часових періодів. На підставі установленої поведінки важких металів з метою оптимізації управління екологічною якістю міських систем запропоновано застовувати принцип особливості, що полягає у виборі правильних шляхів управління для окремого міського ландшафту з урахуванням особливостей поведінки важких металів, природної складової. Запропоновано експериментально визначений оптимальний вид фітомеліорації як найбезпечніший комплекс заходів для міських ландшафтів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.10 + П032.342.9 важкі метали +
Шифр НБУВ: РА341732

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
12.

Ющенко Я.І. 
Природна здатність агроландшафтів басейну р.Росі до самоочищення: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / Я.І. Ющенко ; НАН України. Ін-т географії. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблені принципи вивчення і якісного оцінювання здатності агроландшафтів до самоочищення. Викладена методика укладання середньомасштабної карти ландшафтно-геохімічних систем для вивчення здатності ландшафтних комплексів до самоочищення (на прикладі басейну р.Росі). Проаналізована просторова ландшафтно-геохімічна структура басейну р.Росі. Охарактеризовані фактори, що визначають здатність агроландшафтів басейну р.Росі до самоочищення. За сукупністю факторів виділені й проаналізовані ландшафтно-геохімічні райони басейну р.Росі для трьох груп процесів самоочищення. Проведено якісне оцінювання здатності агроландшафтів басейну р.Росі до самоочищення від пестицидів, свинцю, кадмію, міді та цинку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)10

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Агаркова-Лях І.В. 
Парагенетичні ландшафтні комплекси берегової зони моря (на прикладі чорноморського узбережжя Криму): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.01 / І.В. Агаркова-Лях ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 21 с.: рис. — укp.

Запропоновано визначення парагенетичного ландшафтного комплексу (ПГЛК) берегової зони моря та встановлено його ландшафтні межі. Охарактеризовано основні особливості даної зони моря як ПГЛК. Розроблено методику вивчення ПГЛК берегової зони моря, з використанням якої у береговій зоні чорноморського узбережжя Криму виділено п'ять типів ПГЛК, що відрізняються переважальною спрямованістю й інтенсивністю речовинних потоків між сполучуваними сушею та морем, подано їх фізико-географічну характеристику. Відповідно до виділених типів ПГЛК запропоновано заходи щодо раціонального природокористування у береговій зоні чорноморського узбережжя Криму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(922.8)5 + Д829(922.8)081 +
Шифр НБУВ: РА343624

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
14.

Слюсарчук І.І. 
Пізньоголоценова еволюція грунтів Надзбруччя: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.05 / І.І. Слюсарчук ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Вперше на підставі системних досліджень похованих під Траяновими валами грунтів, а також утворених на них нових грунтах виявлено особливості еволюції грунтового покриву території Придністров'я. Встановлено, що 2 500 - 3 000 років тому клімат у даному регіоні змінився від степового аридного до лісового (лісостепового) більш вологого з відповідними часовими змінами рослинності - від степової (лучно-степової) до лісової (лісостепової). З'ясовано, що у період насипання земляних валів у грунтовому покриві превалювали чорноземні грунти, у сучасний період на даній території переважають опідзолені, переважно сірі лісові. Виявлено, що показники похованих під Траяновими валами грунтів мають істотні відмінності у порівнянні з сучасними грунтами, які розвивалися на денній поверхні. З'ясовано, що характерними особливостями палеогрунтів є їх менша кислотність, вищий вміст обмінних катіонів, особливо обмінного кальцію та більший ступінь насиченості основами. Виявлено, що вміст гумусу у похованих грунтах, за результами його перерахунку з урахуванням процесів діагенезу, перевищує такий для сучасних відмін. Виділено поховані грунти та морфолого-морфометричні особливості структури профілів. Доведено, що валовий вміст важких металів у похованих і сучасних грунтах є аналогічним. З'ясовано, що кожний елементарний ландшафт відрізняється іманентними показниками кількості хімічних елементів внаслідок впливу різних факторів на геохімію грунтів. Встановлено, що рухомість важких металів у сучасних грунтах істотно більша, ніж у похованих. Зроблено профільний розподіл досліджуваних металів і виявлено приуроченість їх максимумів до материнської породи похованих грунтів, тоді як у сучасних відмінах, які розміщені на валах, найбільшу кількість хімічних елементів зафіксовано у верхньому гумусовому горизонті, а у фонових грунтах - в ілювіальній частині профілю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.22 + Д491.04 +
Шифр НБУВ: РА360320

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
15.

Тітенко Г.В. 
Особливості функціонування та геоекологічна роль міських грунтів (на прикладі м.Харкова): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / Г.В. Тітенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2002. — 19 с.: рис. — укp.

Запропоновано системну послідовність дослідження міських грунтів, що геоекологічний стан - геоекологічні функції - геоекологічну роль з використанням відповідних індикативних показників, застосування якої дає змогу використати дані про склад і властивості міських грунтів у визначенні їх спроможності виконувати певні геоекологічні функції (санітарну, бар'єрно-захисну тощо) в урболандшафті. Виявлено, проаналізовано та формалізовано геоекологічні функції міських грунтів як компонентів урболандшафту, що надає можливість проводити комплексне оцінювання міських грунтів різного функціонального призначення з метою їх оптимального використання. Досліджено питання стосовно зв'язків між складом і властивостями міських грунтів та рівнем їх забруднення важкими металами у валових та рухомих формах. Виявлено функціональні залежності між їх концентраціями та pH, вмістом гумусу, гранулометричним складом та іншими показниками. У регіональному аспекті вперше проаналізовано зв'язок просторових особливостей стану та властивостей міських грунтів та їх профільної диференціації, що дає змогу оцінити виконання геоекологічних функцій міськими грунтами на різних глибинах за різних урболандшафтних умов. Виявлено специфічні ознаки розвитку міських грунтів Харкова у порівнянні з іншими великими містами подібної еколого-геохімічної спеціалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821.10 + Д829(45УКР5-4ХАР)08 +
Шифр НБУВ: РА322471

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
16.

Крайнюков О.М. 
Особливості розповсюдження вуглеводневого забруднення та оцінка його впливу на геоекологічний стан басейну р. Сіверський Донець у межах Харківської області: Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.М. Крайнюков ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Проведено комплексні геоекологічні дослідження ділянки басейну р. Сіверський Донець у межах Харківщини у районі розташування нафтогазовидобувних і переробних підприємств. Установлено особливості просторового розповсюдження вуглеводневого забруднення у компонентах басейнової геосистеми. З використанням конструктивно-географічного підходу досліджено вплив абіотичних і біотичних факторів на розподіл нафтопродуктів у грунтах, поверхневих і підземних водах. Здійснено комплексну оцінку геоекологічного стану території басейну з використанням хімічних і біологічних, зокрема токсикологічного, показників. Визначено найбільш забруднену нафтопродуктами територію р. Сіверський Донець та запропоновано природоохоронні заходи з метою відновлення її геоекологічного стану. Розроблено та впроваджено нормативний документ, що регламентує порядок функціонування регіональної мережі спостережень і контролю за забрудненням нафтопродуктами басейну даної ріки як складового елемента системи екологічного моніторингу Харківщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д229.5 Сівер. Донець + Д821(45УКР)10 +
Шифр НБУВ: РА352218

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
17.

Аріон О.В. 
Оптимізаційний ландшафтно-екологічний аналіз природоохоронних територій (на прикладі Державного парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва "Качанівка"): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / О.В. Аріон ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. Геогр. ф-т. — К., 1999. — 19 с. — укp.

Обгрунтовано теоретико-методологічні основи оптимізаційного ландшафтно-екологічного аналізу (наукові підходи, принципи, базові поняття) та його методику, яка пройшла апробацію у Державному парку-пам'ятці садово-паркового мистецтва "Качанівка". Визначено ландшафтно-екологічні принципи оптимізації заповідних територій, розроблено методики аналізу джерел та обсягів забруднення території, аналізу та оцінки її рекреаційного потенціалу, оптимізаційного (функціонально-режимного) зонування природоохоронних територій. На основі ландшафтно-екологічного аналізу парку "Качанівка" та прилеглих територій визначено його рекреаційний потенціал, розраховано рекреаційну ємність та запропоновано схему оптимізаційного зонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)0 + Б1е(4УКР)л64

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Петрусенко В.П. 
Моделювання міграції радіонуклідів у типових схилових та гірських екосистемах України: автореф. дис... канд. техн. наук: 26.06.01 / В.П. Петрусенко ; Держ. екол. акад. післядиплом. освіти та упр. Мінприроди України. — К., 2009. — 18 с. — укp.

Розглянуто моделювання радіоекологічних процесів у схилових і гірських екосистемах. Для аналізу екологічної безпеки у типових схилових і гірських екосистемах створено блок-схеми екосистем. На підставі аналізу результатів проведених досліджень вибрано параметри швидкостей переходів полютанту (Cs-137). Змодельовано процеси міграції та перерозподілу радіонуклідів у екосистемах за методом камерних моделей. Показано, що схилова та гірська екосистеми активно та досить швидко перерозподіляють радіонукліди. Відзначено, що найбільшу екологічну небезпеку зумовлюють випадки, коли початково забруднюється значна частина схилу. За цього за допомогою моделювання можна оцінити та спрогнозувати динаміку розподілу радіонуклідів у таких екосистемах і встановити можливі дозові навантаження на людей, що використовують ці екосистеми. Для аналізу ефективності контрзаходів щодо захисту екосистем від радіоактивного забруднення створено блок-схему схилової екосистеми. Проведено моделювання процесів міграції радіонуклідів у схилових екосистемах за методом камерних моделей з використанням контрзаходів. Результати моделювання дозволяють оцінити й обрати оптимальний алгоритм вибору контрзаходів. З використанням розроблених камерних моделей типових схилових екосистем оцінено колективну дозу та радіаційні ризики для населення, що використовує ці екосистеми. На цій основі проведено розрахунок очікуваних збитків від дозових навантажень й оцінювання колективних та індивідуальних ризиків і збитків. Запропоновано алгоритм і схему страхового захисту населення для даного типу екосистем. Показано, що даний алгоритм може бути застосований для страхового захисту людей в екосистемах інших типів і за різних радіаційних ситуацій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б1(4УКР),022 + Д821(45УКР)10 +
Шифр НБУВ: РА365378

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
Категорія: Науки про Землю   
19.

Рутинський М.Й. 
Метризація екологічного стану ландшафтних систем (На прикладі НПП "Подільські Товтри"): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / М.Й. Рутинський ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено концептуальні засади еколого-ландшафтометричного дослідження. Обгрунтовано необхідність структуризації ландшафтометрії у цілісний підрозділ постнекласичного ландшафтознавства. Розроблено базові дефініції поняттєво-термінологічного апарату екологічної ландшафтометрії. Запропоновано концептуальну схему метризації екостану ландшафтних систем. Розкрито об'єктивні ландшафтні першопричини просторової неоднорідності екостану національного природного парку "Подільські Товтри" та здійснено математичну оцінку ландшафтної детермінованості інтегрального екологічного стану території дослідження. Вперше застосовано еколого-ландшафтометричний аналіз для дослідження ландшафтного різноманіття з метою створення заповідних раритетних територій національного парку, функціонального зонування території, територіальної гармонізації інтересів природоохорони та природокористування, еколого-ландшафтометричного обгрунтування пріоритетів сталого розвитку поліфункціональних територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821 с
Шифр НБУВ: РА317534 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
20.

Шмагельська М.О. 
Мікроосередкові процеси в антропогенних ландшафтах Подільського Побужжя: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.11 / М.О. Шмагельська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 16 с. — укp.

Розвинуто конструктивно-географічні засади дослідження антропогенних мікроосередкових процесів, їх різноманіття та класифікації. Проаналізовано натуральні й антропогенні чинники, що зумовлюють розвиток небажаних антропогенних мікроосередкових процесів. На прикладі Подільського Побужжя розглянуто мікроосередкові процеси як індикатори напрямів змін в антропогенних ландшафтах. Обгрунтовано заходи щодо стабілізації та раціональної організації функціонування мікроосередкових процесів у сучасних ландшафтах Подільського Побужжя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д821(45УКР)6 + Д829(45УКР)08 +
Шифр НБУВ: РА364002

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського