Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (97)Книжкові видання та компакт-диски (120)Журнали та продовжувані видання (18)
Пошуковий запит: (<.>U=В333.63$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Фесенюк О.П. 
Альфвенівські власні коливання та континуум магнітогідродинамічних хвиль у стелараторах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / О.П. Фесенюк ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — К., 2005. — 14 с.: рис. — укp.

Досліджено спектр альфвенівських коливань у стелараторах. Відкрито альфвенівські моди нового типу - альфвенівські власні моди, викликані дзеркальними гармоніками магнітної конфігурації. Показано істотність впливу тиску плазми на їх властивості. Виведено редуковані лінійні рівняння ідеальної магнітної гідродинаміки (МГД) для вивчення альфвенівських власних мод у стелараторах з великим аспектним відношенням. Дані рівняння враховують ефекти тиску та стисливість плазми. Розроблено числовий код COBRAS, призначений для дослідження МГД континууму. Здійснено розрахунки для одного з розрядів стеларатора "Вендельштайн". Показано, що ефекти стисливості є істотними у низкочастотній частині МГД континууму. Одержано рівняння для неідеальних альфвенівських власних мод, що враховують ефекти скінченності ларморівського радіуса іонів основної плазми, паралельне електричне поле та дисипативні механізми. За допомогою цих рівнянь показано, що у стелараторах лінії "Вендельштайн" можуть збуджуватися кінетичні альфвенівські власні моди, викликані дзеркальними гармоніками магнітної конфігурації. Досліджено дестабілізацію цих мод альфа частинками, які можуть виникати внаслідок реакцій синтезу в реакторі "Геліас".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.631.2,022 +
Шифр НБУВ: РА338384

Рубрики:

      
2.

Махлай В.О. 
Генерація потужних замагнічених потоків плазми повноблочним квазістаціонарним плазмовим прискорювачем і аналіз їх взаємодії з поверхнею матеріалів: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / В.О. Махлай ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 19 с. — укp.

Наведено результати експериментального дослідження характеристик плазмових потоків, які генеруються повноблочним квазістаціонарним сильнострумовим прискорювачем плазми КСПП Х-50. Проаналізовано особливості взаємодії потужних плазмових потоків з поздовжнім магнітним полем і з поверхнями зразків. Здійснено варіювання параметрів потоків плазми методом зміни робочої напруги, комутації конденсаторної батареї та профілю основного прискорювального каналу КСПП. Проаналізовано ефективність транспортування та замагнічування потужних параметрів потоків плазми у зовнішньому поздовжньому магнітному полі залежно від параметрів потоку плазми. Показано, що повний енерговміст у плазмових потоках, які проходять через магнітний соленоїд, суттєвим чином залежить від величини індукції магнітного поля. Встановлено, що основні параметри екрануючих плазмових шарів, утворених поблизу поверхні зразка, опромінюваної потужними потоками плазми, визначаються параметрами налітаючого потоку плазми, розмірами мішені та величиною зовнішнього магнітного поля. Встановлено суттєву роль формування таких плазмових шарів у процесах передачі енергії поверхні мішені. З'ясовано, що енергетичне навантаження на поверхню зразка складає менш, ніж 10 % від енергії налітаючого плазмового потоку. Наведено деякі результати аналізу ерозії поверхні графіту та металів, опромінених плазмовими потоками КСПП з потужними тепловими навантаженнями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.1,022 + В333.63,022 +
Шифр НБУВ: РА336670

Рубрики:

      
3.

Лаврентьєв О.О. 
Електростатичні та електромагнітні пастки високотемпературної плазми: Автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.08 / О.О. Лаврентьєв ; Нац. наук. центр "Харк. фіз.-техн. ін-т". — Х., 2004. — 35 с. — укp.

Уперше запропоновано схему для використання керованих термоядерних реакцій у промислових цілях на базі теплової ізоляції високотемпературної плазми електричним полем. Установлено закономірності інерційно-електростатичного утримання плазми у разі інжекції електронних та йонних потоків у дрейфовий простір. Знайдено умови утворення потенційних бар'єрів для електронів і йонів у густій плазмі, а також новий тип розв'язання рівняння Ленгмюра, що характеризується утворенням у дрейфовому просторі серії віртуальних електродів, що чергуються: анодів і катодів, які володіють властивостями реальних електродів, але абсолютно прозорих для потоків заряджених частинок. Запропоновано та експриментально досліджено сферичне фокусування потоків заряджених частинок у центр електростатичної пастки. Досліджено питання просторово-часового фокусування потоків заряджених частинок, що дає змогу знизити критичні розміри електростатичної пастки, а також здійснити нагрівання твердої термоядерної мішені концентрованими йонними пучками. Знайдено умови захисту сіток від бомбардування електронними та йонними потоками з плазми магнітним полем струму, що протікає через витки сітки. Винайдено новий тип пастки для утримання високотемпературної плазми комбінованими електричними та магнітними полями - елекромагнітну пастку. Проведено теоретичне та експериментальне дослідження цих пасток. Розроблено проект джерела термоядерних нейтронів, що сполучає в одній установці плазмову мішень та інжектори високоенергетичних йонів. Створено концепційний проект термоядерного реактора на базі багатощілинної електромагнітної пастки. Наведено нові діагностичні методи для виміру параметрів плазми та електричних полів у електростатичних і електромагнітних пастках.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.632,022
Шифр НБУВ: РА330945

Рубрики:

      
4.

Луценко В. В. 
Колективні явища в плазмі з енергійними йонами в токамаках та стелараторах: автореф. дис. ... д-ра фіз.-мат. наук : 01.04.08 / В. В. Луценко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н. Каразіна. — Х., 2011. — 30 с.: рис. — укp.

Відкрито нове явище - просторове каналювання енергії й імпульсу у разі збудження нестійкостей плазми енергійними іонами. Показано існування у стелараторах власних коливань, обумовлених модуляцією магнітного поля вздовж тороїдального кута. Знайдено, що частоти гвинтових альфвенівських мод (НАЕ-мод) розташовані у верхній частині НАЕ-щілини в альфвенівському континуумі. Показано існування резонансів частинка - хвиля, обумовлених відсутністю аксіальної симетрії магнітної конфігурації стелараторів. Виявлено дрейфово-звукові власні коливання та новий тип дрейфовоальфвенівських власних коливань у тороїдальній плазмі. Знайдено ключовий параметр, названий "звуковим", від якого залежить поведінка альфвенівського континууму в околі раціональної магнітної поверхні. Встановлено існування двох типів фішбон-нестійкості з частотами, які значно перевищують частоти відомих фішбон-нестійкостей плазми токамаків. Показано, що наявність "долини" в рівноважному полі у плазмі з високим відношенням тиску плазми до тиску магнітного поля є стабілізувальним фактором, який за певних умов забезпечує абсолютну стійкість фішбон-моди. З'ясовано, що нестійкості плазми, які збуджуються енергійними іонами в токамаках і стелараторах, можуть значно впливати на електронні потоки тепла (але не на потоки частинок) поперек магнітного поля. Виявлено групу енергійних іонів, які можуть істотно зміщуватися за радіусом плазми, рухаючись по супербананових орбітах під дією пилчастих коливань у токамаках. Доведено можливість періодичних спалахів потужності термоядерного реактора в режимі з пилкоподібними коливаннями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.631,022 + В333.271,022
Шифр НБУВ: РА383962 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Марченко В.С. 
Лінійні та нелінійні явища при взаємодії частинок з хвилями в плазмі тороїдальних пристроїв: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.08 / В.С. Марченко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2007. — 35 с. — укp.

Відкрито новий тип стохастичної дифузії альфа-частинок в оптимізованих стелараторах, яка виникає у разі послідовних перетинів частинкою сепаратриси, що відокремлює локально захоплений і локально пролітний стани руху. Створено самоузгоджену модель провокування транспортних бар'єрів під час активації моди "фішбон". Удосконалено теорію впливу енергійних іонів (як тороїдально захоплених, так і пролітних) на пилчасті коливання у звичайних токамаках і сферичних торах. Розроблено модель нелінійного резонансного впливу енергійних іонів на неокласичні тиринг-моди. Обгрунтовано пояснення магнітного перезамикання за "фішбонної" активності плазми. Розроблено теорію фішбонів у розрядах з пласким профілем струму в центрі плазми та в розрядах з оберненим широм магнітного поля. Створено модель нелінійної динаміки зональної течії, яка збуджується короткохвильовою турбулентністю, поблизу порога модуляційної нестійкості. Пояснено збудження тороїдальних альфвенівських власних мод в омічних розрядах (за відсутності енергійних частинок). Досліджено резонансний вплив дрібномасштабної турбулентності на макроскопічні магнітні острови, що обертаються. Розглянуто резистивне затухання альфвенівських власних мод на локалізованих електронах у стелараторах. Описано механізм збудження геодезичної акустичної моди за іонного циклотронного нагрівання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.263,022 + В333.631,022 +
Шифр НБУВ: РА355104

Рубрики:

      
6.

Мартинов С.О. 
Моделі та методи автоматизації проектування магнітних систем стеллараторного типу: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.12 / С.О. Мартинов ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2007. — 20 с. — укp.

Удосконалено математичну постановку задачі розрахунку характеристик магнітної конфігурації шляхом введення керуюючих параметрів з урахуванням зовнішніх факторів. Розроблено новий метод синтезу технічних рішень, який базується на зведенні багатокритеріальної задачі розрахунків характеристик магнітної конфігурації до однокритеріальної, яка передбачає розгляд інших критеріїв як системи обмежень. Створено математичну модель геометрії магнітних обмоток, яка передбачає врахування технологічних критеріїв на виготовлення, що дозволило одержати дані розрахунків і тривимірні зображення об'єктів моделювання у режимі реального часу. Розроблено інтерактивну графічну систему моделювання полюсів магнітних обмоток, згідно з якою побудова геометричних моделей має здійснюватися з урахуванням керуючих параметрів і зовнішніх факторів під час вирішення оптимізаційної задачі розрахунків характеристик магнітної конфігурації і технологічних особливостей виготовлення. Використання системи дозволяє автоматизувати процес одержання геометричних характеристик і тривимірювального зображення об'єктів моделювання у режимі реального часу. Розроблено інтерактивну графічну систему геометричного моделювання межової магнітної поверхні, яка створюється силовими лініями магнітного поля та базується на введенні додаткових параметрів, що забезпечують розрахунок топології силових ліній магнітного поля. Запропонована система дозволяє підвищити точність розрахунків і зменшити терміни проектування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.631.2 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА354602

Рубрики:

      
7.

Кашаба А.Є. 
Плазмова компенсація іонних пучків в поперечному магнітному полі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / А.Є. Кашаба ; Харк. держ. ун-т. — Х., 1999. — 17 с. — укp.

Дисертацію присвячено питанням транспортування і плазмової компенсації іонних пучків малих і середніх енергій в поперечному магнітному полі в іонно-плазмових системах з нееквіпотенціальними межами. Вперше виявлено, експериментально і теоретично досліджено ефект автокомпенсації іонного пучка за рахунок надходження електронів із плазми несамостійного газового розряду, що збуджується в просторі транспортування при наявності поперечного або локально-неоднорідного квазіповздовжнього магнітного поля в межах іонного пучка. Побудовано феноменологічну модель плазмової компенсації іонного пучка в поперечному магнітному полі, що пов'язує потенціал іонно-пучкової плазми з параметрами іонно-плазмової системи. Встановлено механізм динамічної зарядової декомпенсації іонного пучка і побудовано модель формування і релаксації віртуального анода. На основі результатів роботи запропоновано спосіб і пристрій, за допомогою яких здійснюється плазмова компенсація іонних пучків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.63,022

Рубрики:

      
8.

Паньків В.В. 
Поширення електромагнітних хвиль у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.02 / В.В. Паньків ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Знайдено компонент тензора магнітної проникності феромагнітних гранул, що знаходяться у сильному зовнішньому магнітному полі. На підставі одержаного тензора магнітної проникності розраховано та проаналізовано дисперсійні співвідношення для низькочастотних хвиль у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами. За допомогою виразу для тензора магнітної проникності однорідно намагніченого сферичного феромагнетика розраховано та проаналізовано дисперсійні співвідношення високочастотних хвиль. Одержано аналітичні вирази для групової та фазової швидкостей високочастотних хвиль у випадку повздовжнього та поперечного поширення відносно напрямку зовнішнього магнітного поля, а також для гібридних резонансних частот, що виникають у запорошеній магнітоактивній плазмі з феромагнітними гранулами. Результати розрахунку фазової та групової швидкостей високочастотних хвиль для загального випадку поширення подано графічно. Показано, що запорошена магнітоактивна плазма з феромагнітними гранулами виявляє властивості лівих середовищ поблизу резонансних частот, зумовлених присутністю феромагнітного компонента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.26,022 + В333.63,022 +
Шифр НБУВ: РА370795 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Яковенко Ю.В. 
Резонансні ефекти в плазмі з надтепловими іонами в токамаках та стелараторах: автореф. дис... д-ра фіз.-мат. наук: 01.04.08 / Ю.В. Яковенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 31 с. — укp.

Вивчено стохастичну дифузію швидких (надтеплових) іонів у сферичних токамаках. Запропоновано альтернативну модель колапсу пилчастих коливань у токамаках, яка пояснює спостережену поведінку коефіцієнта запасу стійкості. Виявлено існування критичної енергії захоплених швидких іонів під час їх перерозподілу пилчастими коливаннями. З'ясовано, що іони з надкритичними енергіями є нечутливими до колапсів, а іони з підкритичними енергіями добре перерозподіляються. Одержано та використано до аналізу експерименту рівняння, що описують перерозподіл частинок колапсом. Розроблено числовий код COBRA для розрахунку альфвенівських континуумів у стелараторах, який застосовано для аналізу експериментів. Виявлено явише анігіляції щілин континууму у точках їх перетину та явище захоплення альфвенівських хвиль через інтерференцію гармонік параметрів плазми. Досліджено аномальну електронну теплопровідність, яка виникає через резонансну дію кінетичної альфвенівської хвилі на електрони, що дозволило пояснити експеримент на стелараторі Wendelstein 7-AS.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.631 в641.8,022 +
Шифр НБУВ: РА360054

Рубрики:

      
10.

Тимошенко О.І. 
Рух вакуумно-дугової плазми в криволінійному магнітному фільтрі: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / О.І. Тимошенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено рух стаціонарного потоку вакуумно-дугової плазми у криволінійному магнітному полі. Експериментально визначено просторовий розподіл потоків вакуумно-дугової плазми всередині криволінійного плазмоводу у магнітному полі, близькому до тороїдального. Показано, що втрат можна практично повністю уникнути, якщо правильно вибрати масштабні, геометричні та магнітні параметри фільтра. На базі наближення ведучих центрів і твердороторної моделі Р. Девідсона побудовано математичну модель руху плазми у криволінійному магнітному полі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.63 в641.0,022 + В333.1,022 +
Шифр НБУВ: РА362424

Рубрики:

      
11.

Пагута М.Т. 
Стабілізація процесів горіння в екзотермічних реакторах методами розподіленого керування: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.05.02 / М.Т. Пагута ; НАН України, Інститут кібернетики ім. В.М.Глушкова. — К., 1998. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.631.1 + Л115-51-01

Рубрики:

      
12.

Петрушеня А.А. 
Створення та динаміка негативно заряджених частинок у плазмових електромагнітних уловлювачах: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.08 / А.А. Петрушеня ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2005. — 18 с.: рис. — укp.

Здійснено експериментальне дослідження фізичних процесів, які впливають на створення та динаміку електронів і негативних іонів у плазмових джерелах з використанням пастки Пеннінга й однощілинного гострокутного електромагнітного уловлювача. Установлено особливості еволюції в аксіальному напрямку поздовжніх енергетичних спектрів електронного пучка, що ежектується з плазмових систем пеннівгівського типу. Визначено ефективний спосіб керування струмом пучка електронів, що ежектується. З'ясовано особливості емісійних і розрядних характеристик плазмового джерела електронів на основі електрично-несиметричного відбивного розряду з порожнистим катодом за умов використання газів з різними масовими числами та їх суміші як робочих джерел.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В333.63,022 + В333.11,022 +
Шифр НБУВ: РА339949

Рубрики:
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського