Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (4)Наукова електронна бібліотека (48)Реферативна база даних (229)Книжкові видання та компакт-диски (96)Журнали та продовжувані видання (4)
Пошуковий запит: (<.>K=ШРИФТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Ткаченко О.П. 
Курйозна поезія в українській бароковій літературі: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / О.П. Ткаченко ; Київ. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 1999. — 20 с. — укp.

Дисертація - перше спеціальне дослідження, присвячене вивченню цілісної системи жанрів української курйозної поезії. Встановлено, що курйозна поезія належить до епіграматичного виду, найпоширеніший термін на її позначення в давньоукраїнських поетиках - "epigramma artificiosum" ("мистецька епіграма"). В основі курйозної поезії лежить синтез літератури й мистецтв: шрифту, графіки, музики, а також наук: арифметики, граматики, астрономії, риторики, які й створюють художню специфіку її жанрів. Курйозна поезія проаналізована в основних аспектах барокового розуміння сутності художнього слова: буквального смислу, естетики та езотеричної символіки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)3-335

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Басюк Т.М. 
Моделі та методи візуалізації графів для комп'ютерних видавничих систем: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Т.М. Басюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Наведено способи відображення вершин графових моделей, які передбачають врахування кеглю основного шрифту видання, що дозволяє після їх візуалізації відразу одержувати зображення, придатні для комп'ютерних видавничих систем. Удосконалено графові моделі структур зв'язків між елементами комп'ютерних видавничих систем шляхом рівновіддаленого розташування вершин у рядках і сусідніх рядків за величиною, кратною діаметрові вершин, що забезпечує вищу наочність і відповідність поліграфічним вимогам. Запропоновано метод розташування вершин графових моделей, згідно з яким у кожному рядку зображення вершини розташовуються з центру до країв за зменшенням кількості дуг кожної вершини, що забезпечує вищу наочність зображень на екрані монітора та на шпальті видання. Удосконалено метод парних перестановок, за яким пари вершин у межах кожного рядка графових моделей вибираються з урахуванням кількості дуг і наявності взаємних перетинів, що потребує меншої кількості перестановок, ніж за відомими методами. Розвинуто метод реалізації обходів вершин графових моделей шляхом знаходження положення точок обходу на підставі аналізу координат перетину дуг і вершин, що підвищує наочність одержаних зображень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.62-01 +
Шифр НБУВ: РА349562

Рубрики:

      
3.

Нерода Т.В. 
Моделі та методи моделювання зображень хімічних виразів: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Т.В. Нерода ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Розроблено інформаційну модель процесу синтезу зображень хімічних виразів, яка враховує поліграфічні атрибути об'єктів видання III - IV рівня складності та забезпечує формалізацію основних етапів проектування автоматизованого редактора хімічних виразів. Створено математичні моделі та методи моделювання екранних координат реперних точок зображень моноциклів довільної конфігурації та насиченості з позиціюванням у циклічних сполуках карбо- та гетероатомів, що враховують співвідношення графічних компонентів зображення хімічних структур, значення кегля шрифту основного тексту видання та у разі підготування друкованої продукції спеціального призначення забезпечують поліграфічне оформлення цих видань з дотриманням національних стандартів України. Удосконалено методи кодування зображень хімічних виразів для комп'ютерно-видавничих систем, які виконують побудову кодової моделі розімкненої структури, що має вигляд списків, а кодової моделі замкненої структури - матриць, елементи яких на відміну від інших описують геометрично-позиційні характеристики окремих фрагментів зображення, що забезпечує збереження зображень таких виразів та їх наступне редагування. Наведено об'єктну модель зображень хімічних виразів, яка зберігає топологію та поліграфічні атрибути окремих компонентів і відношень між ними, що забезпечує автоматичне опрацювання їх редактором цих виразів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: М801.125 с116 + З970.62-015.0 +
Шифр НБУВ: РА338093

Рубрики:

      
4.

Василюк А.С. 
Підвищення ефективності математичного і програмного забезпечення редактора формул алгоритмів: автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.03 / А.С. Василюк ; Нац. ун-т "Львів. політехніка". — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Створено математичне та програмне забезпечення редактора з підвищеним рівнем автоматизації набору та редагування формул алгоритмів. Вперше розроблено ієрархічно-модульну модель редактора формул абстрактних алгоритмів, яка відрізняється наявністю модулів автоматизованого адаптивного формування/редагування, згортання/розгортання, вирізання/вставляння, заміни знаків операцій та орієнтації формул алгоритмів. Вперше систематизовано, мінімізовано та досліджено математичне забезпечення процесів набору та редагування формул алгоритмів, що відрізняється автоматизованою генерацією формул алгоритмів з урахуванням заданих кеглів шрифтів, введених унітермів, розміщених з правого та лівого боку верхніх і нижніх індексів унітермів, нелінійних співвідношень розмірів знаків операцій і позицій унітермів і знаків операцій. Вперше розроблено математичне забезпечення процесів згортання виділеного фрагмента або цілої формули алгритму у згорнутий унітерм і розгортання згорнутих унітермів у формули, що відрізняється математичною адаптацією знаків операцій до унітермів і знаків операцій не згорнутої частини формули до згорнутого унітерму. Створено математичне забезпечення процесів копіювання, вирізання та вставляння формул алгоритмів, що відрізняється математичною адаптацією знаків операцій до унітермів і знаків операцій формул, що утворюються після вирізання та вставляння. Вперше розроблено модель структури даних редактора, яка відрізняється наявністю унітермів верхніх і нижніх індексів, секвентних областей значень, ознак циклів з перед- і післяумовами, а також системних назв і вхідних і вихідних параметрів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.62-018.1 +
Шифр НБУВ: РА357009

Рубрики:

      
5.

Данилюк С.С. 
Структурні та функціональні особливості англомовних електронних текстів (на матеріалі персональних веб-сторінок лінгвістів): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.04 / С.С. Данилюк ; Київ. нац. лінгв. ун-т. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено англомовні електронні тексти персональних веб-сторінок лінгвістів як нового різновиду писемного мовлення, який базується на комплексному аналізі лінгвостилістичних, прагматичних, структурних і функціональних особливостей текстів дослідженого типу. Висвітлено природу електронних текстів, виявлено їх визначальні ознаки, установлено стратегії та тактики створення персональних веб-сторінок, закономірності структурно-композиційної та комунікативної організації досліджуваних електронних текстів. З урахуванням різноманітних критеріїв (орієнтації на адресанта, функціонування у різних сферах комунікації, типу викладу, первинності/вторинності джерела інформації, прагматичної спрямованості) запропоновано типологію англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів. На підставі здійсненого аналізу англомовних електронних текстів персональних веб-сторінок лінгвістів показано, що у таких текстах дедалі частіше використовуються графічні засоби. Вони є набірними (шрифтове варіювання, виділеність джерел гіперпосилань, нелітерна графіка) й зображальними (фотографії, малюнки, таблиці, графіки, схеми, діаграми).

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш143.21-70 с51 +
Шифр НБУВ: РА343464

Рубрики:

      
6.

Янченко О.Я. 
Формування у молодших школярів уміння працювати з підручником: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / О.Я. Янченко ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Вперше виділено й охарактеризовано складові інтегрованого уміння молодших школярів працювати з підручником. Визначено дидактичні умови його формування, для реалізації яких розроблено й апробовано відповідну методику. Доведено, що складовими інтегрованого уміння працювати з підручником є уміння працювати з кожним зі структурних компонентів навчальної книги (текстом, позатекстовими компонентами, інструкцією, пам'яткою, таблицею та ілюстрацією), орієнтуватись у структурі підручника, шрифтових та кольорових виділеннях і сигналах-символах), та загальнонавчальні (міжпредметні) уміння - здатність аналізувати, порівнювати, узагальнювати, контролювати роботу. Встановлено, що оволодіння учнями умінням працювати з навчальною книгою відбувається ефективніше за умови спеціально організованої роботи, яка передбачає його мотиваційне забезпечення, комплексність та поетапність формування структурних компонентів, міжпредметний характер процесу вироблення, поєднання прямого та опосередкованого способів розвитку. Уточнено зміст поняття "організація роботи з підручником" як методу навчання у початкових класах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.221 + Ч421.252.2 +
Шифр НБУВ: РА342191

Рубрики:

      
7.

Максименко Г.Є. 
Формування художньо-графічних умінь майбутніх дизайнерів у процесі вивчення фахових дисциплін: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Г.Є. Максименко ; Республік. вищ. навч. закл."Крим. гуманіт. ун-т" (м. Ялта). — Ялта, 2009. — 20 с. — укp.

У дослідженні розглянуто сутність понять "уміння", "художньо-графічні вміння", зміст, принципи, засоби та методи формування художньо-графічних умінь майбутніх дизайнерів у процесі вивчення фахових дисциплін. Теоретично обгрунтовано й експериментально перевірено методику формування художньо-графічних умінь майбутніх дизайнерів у процесі вивчення фахових дисциплін "Шрифт", "Основи композиції", "Проектування". Набула подальшого розвитку система ступеневої професійної підготовки майбутніх дизайнерів. Подано достовірні результати впровадження означеної методики у практичну діяльність ВНЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж182 р(4УКР)3-3 +
Шифр НБУВ: РА368685

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Іваненко Т.О. 
Художньо-образні особливості формоутворення акцидентного шрифту: Автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 05.01.03 / Т.О. Іваненко ; Харк. держ. акад. дизайну і мистец. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено художньо-образні особливості акцидентного шрифту (АШ), принципи його формоутворення. Розкрито генезу даного типу шрифту як особливого виду графічного мистецтва, охарактеризовано тенденції його розвитку в контексті актуальних проблем художньо-проектної культури. Здійснено типологію АШ за художньо-образними ознаками, описано біоморфні (зооморфні, флоральні), антроморфні, образотворчі (сюжетні, ілюстративні, предметні) та декоративні шрифти (орнаментальні, каліграфічні, об'ємно-просторові, асоціативні). Висвітлено особливості дефініції АШ, головні художньо-образні особливості АШ, що складаються з символіки (архетиповісті,), образності (метафори, алегорії, конотації, стилізації) та емоційних властивостей. Викладено схему процесу формоутворення АШ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш108 +
Шифр НБУВ: РА343037

Рубрики:

      
9.

Кудіна А. В. 
Бренд-менеджмент підприємств легкої промисловості. / А. В. Кудіна. — Б.м., 2021 — укp.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у розв'язанні важливого та актуального наукового завдання щодо удосконалення та подальшого розвитку теоретичного і методичного забезпечення процесу бренд-менеджменту підприємств легкої промисловості. У першому розділі досліджено зміст понять «бренд» та «бренд-менеджмент», його основних процесів. Висвітлено питання впливу визначників бренду на формування лояльності споживачів. Розглянуто види визначників бренду, їх призначення і форми. Досліджено тенденції щодо розробки основних атрибутів бренду, таких як: ім'я, логотип, фірмовий шрифт та фірмові кольори. У другому розділі проаналізовано сектор легкої промисловості України, проведена оцінка конкурентоспроможності українських брендів одягу у порівнянні з міжнародними брендами. Удосконалено науково-методичний підхід до оцінки конкурентоспроможності брендів підприємств легкої промисловості. У третьому розділі дістав подальшого розвитку понятійно-категоріальний апарат теорії маркетингу шляхом уточнення економічної сутності поняття «система бренд-менеджменту підприємства» як організаційно-функціонального механізму (підсистеми) маркетингу. Вдосконалено організаційно-методичний підхід до управління брендами підприємств легкої промисловості. Запропоновано методологічний базис управління товарним асортиментом підприємств легкої промисловості. Набуло подальшого розвитку науково-методичне забезпечення аналітичної складової процедур роботи із споживачами на кожному з етапів «воронки продажів» підприємств легкої промисловості. Розроблено методичний підхід до оцінювання ефективності імплементації системи бренд-менеджменту підприємств легкої промисловості.^UThe scientific novelty of the obtained results is the solution of an important and relevant scientific task to improve and further develop the theoretical and methodological support of the brand management process of light industry enterprises. The first section examines the content of the concepts of "brand" and "brand management", its main processes. The issue of the influence of brand determinants on the formation of consumer loyalty is covered. The types of brand determinants, their purpose and form are considered. Trends in the development of the main attributes of the brand, such as name, logo, corporate font and corporate colors, have been studied. The second section analyzes the light industry sector of Ukraine, assesses the competitiveness of Ukrainian clothing brands in comparison with international brands. The scientific and methodological approach to assessing the competitiveness of brands of light industry enterprises has been improved. In the third section, the conceptual and categorical apparatus of marketing theory was further developed by clarifying the economic essence of the concept of "enterprise brand management system" as an organizational and functional mechanism (subsystem) of marketing. The organizational and methodological approach to brand management of light industry enterprises has been improved. The methodological basis of management of the product range of light industry enterprises is offered. Scientific and methodological support of the analytical component of procedures for working with consumers at each stage of the "sales funnel" of light industry enterprises has been further developed. A methodical approach to evaluating the effectiveness of the implementation of the brand management system of light industry enterprises has been developed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Харів М. С. 
Удосконалення технології виготовлення трафаретних форм лазерним гравіюванням для друкування шрифта Брайля. / М. С. Харів. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі проаналізовано сучасний стан та перспективи створення інформаційного середовища шрифта Брайля для інтеграції у суспільство людей з вадами зору, проаналізовані технології відnворення рельєфно-крапкових зображень та перспективи їх розвитку. Удосконалено технологію виготовлення трафаретних друкарських форм лазерним гравіюванням на основі розробленої фотополімеризаційноздатної композиції для нанесення шрифта Брайля. Здійснено дослідження технологічних, фізико-хімічних, фізико-механічних властивостей розробленого формного матеріалу трафаретних друкарських форм для лазерного гравіювання, репродукційно-графічних і друкарсько-технічних параметрів форм і рельєфно-крапкових зображень. Проведені дослідження в умовах підприємств підтверджують, що удосконалений технологічний процес виготовлення трафаретних друкарських форм лазерним гравіюванням забезпечує високу якість шрифта Брайля та має високу техніко-економічну ефективність. Ключові слова: трафаретна форма, лазерне гравіювання, трафаретний друк, зносостійкість, фарбомісткість, якість зображення, рельєфно-крапкові зображення, шрифт Брайля.^UIn the dissertation work, the current state and the first perspectives of creating an information environment of Braille for integration into society of people with vision problems, technologies of reproduction maintaining relief-point images and the prospects for their development. Improved technology for the production of stencil printing plates laser engraving based on the developed photopolymerization braille composition. A study of technological, physicochemical, physical and metechnical properties of the developed plate material for screen printing forms for laser engraving, reproduction-graphic and printing-technology technical parameters of shapes and relief-point images. The studies carried out in the conditions of enterprises confirm that the improved technological process of manufacturing screen printing laser engraved shapes for high quality Braille and has a high technical and economic efficiency.Keywords: screen printing plate, laser engraving, screen printing technology, wear resistance, ink capacity, image quality, relief-dot images, Braille font.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Чупіна К. О. 
Соціально-психологічна реабілітація студентів з обмеженням життєдіяльності засобами інклюзивного туризму / К. О. Чупіна. — Б.м., 2022 — укp.

У дисертації на основі теоретико-методологічного аналізу стану дослідженості проблеми соціально-психологічної реабілітації осіб з обмеженням життєдіяльності проаналізовано основні наукові підходи у психології щодо психологічного супроводу здобувачів освіти в умовах інклюзивного освітнього середовища, психологічної реабілітації, форм та методів роботи психолога зі здобувачами з обмеженням життєдіяльності в умовах ЗВО. Авторкою критично проаналізовано міжнародні практики щодо супроводу здобувачів з обмеженням життєдіяльності в умовах ЗВО та розвитку інклюзивного туризму за кордоном. Проаналізовано досвід психолого-педагогічного супроводу здобувачів з обмеженням життєдіяльності в Україні. Виокремлено досягнення, які можна впровадити в освітній процес ЗВО України, серед яких психологічний супровід, індивідуальна та групова робота з психологом, застосування арт-терапевтичних вправ та тренінгових занять, використання роздаткового матеріалу шрифтом Брайля, залучення сурдоперекладача, адаптація навчальних курсів відповідно до потреб здобувача з обмеженням життєдіяльності, створення системи дистанційного навчання та залучення волонтерів чи асистентів для допомоги здобувачам з обмеженням життєдіяльності. Авторкою розроблено, обґрунтовано та експериментально перевірено програму упровадження інклюзивного туризму, як засобу соціально-психологічної реабілітації, яка містить організаційний, технологічний та результативний рівні та спрямована на когнітивний, емоційно-вольовий, особистісний та мотиваційний компоненти. До складу авторської програми увійшли: тренінг, інклюзивні туристичні маршрути, індивідуальна та групова робота з психологом. Наскрізний та комплексний характер програми реалізовано на базі Центру освітньої інтеграції та інклюзивного реабілітаційно-соціального туризму «Без бар'єрів» Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини. Результатом впровадження програми соціально-психологічної реабілітації здобувачів з обмеженням життєдіяльності стало підвищення рівнів адаптації в освітньому середовищі та комунікативних навичок. Зросла питома вага здобувачів з обмеженням життєдіяльності, залучених до неформальних заходів та реалізації власних соціальних проєктів. За результатами апробації авторської програми розроблено рекомендації для ЗВО щодо питань соціально-психологічної реабілітації здобувачів з обмеженням життєдіяльності засобами інклюзивного туризму.^UThe dissertation on the basis of theoretical and methodological analysis of research of the problem of social and psychological rehabilitation of persons with disabilities analyzes the main scientific approaches in psychology for psychological support of students in an inclusive educational environment, psychological rehabilitation, forms and methods of work with psychologists with disabilities under the conditions of Higher Education Institution. The author critically analyzes the international practices of accompanying applicants with disabilities in the conditions of Higher Education Institution and the development of inclusive tourism abroad. The experience of psychological and pedagogical support of applicants with disabilities in Ukraine is analyzed. Achievements that can be implemented in the educational process of Higher Education Institution of Ukraine, including psychological support, individual and group work with a psychologist, the use of art therapy exercises and training sessions, the use of handouts in Braille, the involvement of a sign language interpreter, adaptation of training courses according to the needs of the applicant with disability, the creation of a distance learning system and the involvement of volunteers or assistants to help applicants with disability. The author developed, substantiated and experimentally tested the program of inclusive tourism as a means of social and psychological rehabilitation, which contains organizational, technological and effective levels and is aimed at cognitive, emotional, personal and motivational components. The author's program included: training, inclusive tourist routes, individual and group work with a psychologist. The cross-cutting and comprehensive nature of the program is implemented on the basis of the Center for Educational Integration and Inclusive Rehabilitation and Social Tourism «Without Barriers» of Pavlo Tychyna Uman State Pedagogical University. The result of the implementation of the program of social and psychological rehabilitation of applicants with disabilities is an increase in levels of adaptation in the educational environment and communication skills. The share of applicants with disabilities, involved in informal activities and the implementation of their own social projects has increased.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Фурман О. М. 
Мультимодальні засоби актуалізації превентива в текстах малої форми (на матеріалі англомовних ресурсів на тематику COVID-19): автореферат дис. ... д.філософ : 035 / О. М. Фурман. — Б.м., 2024 — укp.

Роботу присвячено вербальним та невербальним засобам актуалізації превентива в текстах малої форми з урахуванням структурно-функційних та комунікативно-прагматичних параметрів в площині кінесики, такесики й проксеміки. Корпус англомовних ресурсів, присвячених COVID-19, сформовано шляхом суцільної вибірки на основі електронних періодичних видань, вебсайтів медичних установ, центрів та спілок, громадських та адміністративних організацій, закладів освіти, соціальних мереж “Facebook”, “Instagram”, “Twitter”, “Pinterest”.Результати аналізу дають підстави стверджувати, що англомовні тексти малої форми на тематику COVID-19 характеризуються мультимодальністю, що свідчить про співіснування множинних семіотичних ресурсів вербальної та невербальної природи (піктограм, ідеограм (математичних символів, цифр, амперсандів, хештегів), типографічних знаків, логотипів, емблем, мап, таблиць, діаграм, графіків, схем, світлин, зображень ілюстративного характеру, емотиконів, додаткових графічних засобів (стрілок, ліній), специфічних графічних символів (галочок, хрестиків)) в єдиній текстовій канві. Установлено, що досліджувані тексти містять широкий спектр мультимодальних засобів актуалізації превентива, комунікативно-прагматична природа якого репрезентована вербальними та невербальними засобами у формі застереження, прохання, поради, вимоги, наказу, рекомендації, заборони, інформування адресатів щодо необхідності профілактичних заходів задля ефективних методів лікування чи уникнення інфікування COVID-19. На підставі досліджуваного корпусу виявлено, що диференційними ознаками текстів малої форми медичної тематики є інформаційна насиченість, стислість, лаконічність, персуазивність, структурна цілісність, ресурсна гетерогенність, графічна компресія. У рамках досліджуваного матеріалу виокремлено тексти, які мають заголовок; заголовок та підзаголовок; які не мають ні заголовку, ні підзаголовку. Спостережено, що англомовні тексти малої форми на тематику COVID-19 варіативні та насичені знаками різних семіотичних систем, у т. ч. й невербальними з множинними варіаціями їх розміщення на сторінці. За структурною ознакою диференційовано п’ять типів текстів: гетерографічні, піктографічні, вербально-залежні, ілюстративні, графічно-схематичні. За локативною ознакою у досліджуваному корпусі виокремлено тексти з вертикально-лінійною, горизонтально-лінійною, змішаною (вертикально-горизонтальною), круговою, симетричною та асиметричною локацією компонентів на сторінці. Чітке структурування контенту досліджуваних текстів досягається завдяки блоковій репрезентації інформації.Дослідження засвідчує, що превентив актуалізовано вербальними засобами, переважно дієсловами у формі наказового способу стверджувальної або ж заперечної форми, що репрезентують алгоритми правильних дій, або ж навпаки, інструкції заборонного характеру для уникнення інфікування вірусом. Виявлено, що серед невербальних складників досліджуваних текстів ключову роль у репрезентації превентивних заходів з метою запобігання поширення коронавірусної хвороби відіграють піктограми, серед яких виокремлено два типи: вербально-залежні (38%) та вербально-незалежні (62%), останні з яких значно превалюють. Аналіз досліджуваних текстів дозволив ідентифікувати три групи піктограм. Виявлено випадки, коли одне й теж саме явище, об’єкт чи процес репрезентується серією графічно-синонімічних/антонімічних піктограм. Доведено, що мультимодальним засобам, які формують тексти малої форми, властива поліфункційність, що полягає в полегшенні розуміння змісту повідомлюваного; акцентуванні уваги на ключовому значенні інформації; доповненні; дублюванні; інформуванні за рахунок їх варіативності. Загалом встановлено, що аналізованим текстам малої форми притаманна типова семантика кольорової гами, у якій превалюють сині, зелені, червоні та жовті відтінки. Колір, варіації шрифтів та їх розмір виконують атрактивну та змістовидільну функції в аналізованих текстах. Аналіз ілюстративного матеріалу засвідчив випадки вживання мультимодальних графем, мультимодальних лексем та мультимодальних синтаксичних конструкцій.Виявлено, що кінесичні, такесичні та проксемічні графічні маркери активно залучені до продукування означуваних текстів задля актуалізації семантики превентива. Рекомендоване уникнення тактильних контактів (дотиків, обійм, поцілунків, рукостискань тощо) також відображено у текстах малої форми як стратегічно важливий крок запобігання коронавірусу, що передається не лише повітряно-крапельним шляхом, але й внаслідок швидкоплинного торкання. Виокремлено три групи текстів малої форми на позначення проксемічних обмежень: мультимодальні тексти, до складу яких входять виключно невербальні складники; мультимодальні тексти, доповнені одиницями виміру безпечної дистанції; мультимодальні тексти, що поєднують вербальні та невербальні складники, останні з яких превалюють.^UThis research focuses on verbal and non-verbal methods of prevention actualization in short texts accounting for such parameters as structure, function, communication, and pragmatics of body language, communication tactics, and social distance. The corpus of English-language resources used in this research has been gathered by continually sampling electronic periodicals, websites of medical institutions, unions, and centers, public and administrative organizations, educational institutions, and popular social networks such as Facebook, Instagram, Twitter, and Pinterest on the topic of COVID-19.The analysis results suggest that English-language short texts on the topic of COVID-19 are characterized by the multimodal semiotic resources, both verbal and non-verbal. These resources include pictograms, ideograms (such as mathematical symbols, numbers, hashtags, and ampersands), typographic signs, logos, emblems, maps, tables, charts, graphs, diagrams, photographs, illustrative images, emoticons, additional graphic means (such as arrows and lines), and specific graphic symbols (such as ticks and crosses), all coexisting in a single textual canvas.The texts under analysis contain a variety of verbal and non-verbal means of prevention actualization, such as warning, request, advice, requirement, order, recommendation or prohibition. Their communicative and pragmatic aim is to inform the audience about the importance of preventive measures to effectively treat or avoid COVID-19 infection. After analyzing a corpus of medical texts, it was determined that short medical texts possess such differentiating features as information density, succinctness, persuasiveness, structural coherence, varied resources, and graphical compression. Within the research the texts can also be categorized into those that have a title, heading, and subheading, and those that lack them.It has been noticed that English-language short texts on the topic of COVID-19 contain a variety of signs from different semiotic systems, including non-verbal ones with different placements on the page. Based on their structure, these texts can be classified into five types: heterographic, pictographic, verbally dependent, illustrative, graphic, and schematic. Depending on the location or placement of text components, the corpus under study contains texts that are vertically-linear, horizontally-linear, mixed (vertical-horizontal), circular, symmetrical, and asymmetrical. Clear structuring of the content in these texts is achieved through block representation of information.According to the study, prevention is actualized by verbal actualization means, particularly by using verbs in the imperative mood, either in affirmative or negative form, which represent algorithms of correct actions or prohibitive instructions to avoid infection. It has been discovered that pictograms play a crucial role in representing preventive measures to stop the spread of coronavirus disease. These pictograms can be categorized into two types: verbally dependent (38%) and verbally independent (62%), with the latter being more prevalent. The analysis of the studied texts has helped to identify three groups of pictograms. The research reveals that, in some cases, the same phenomenon, object, or process is represented by a series of graphically synonymous/antonymous pictograms. It has been proven that short texts that use various multimodal means of communication, such as images and text, are multifunctional. They help readers understand the message, focus on key information, supplement the text, and provide information through their variability. The analyzed short texts are often characterized by the use of certain colors, such as blue, green, red, and yellow, as well as different fonts and sizes that serve an attractive and meaningful function. The analysis of the illustrative material has shown that they often use a combination of linguistic and non-linguistic signs, such as multimodal graphemes, multimodal lexemes, and multimodal syntactic constructions.It has been discovered that kinetic, taciturn, and proxemic graphic markers play an active role in conveying the semantics of the preventive. The recommended way to prevent the spread of coronavirus is by avoiding tactile contact such as touching, hugging, kissing, shaking hands, etc. This is not only transmitted through the airborne droplets but also through fleeting touch. There are three different types of short texts that refer to proxemic constraints. The first type is multimodal texts that only include non-verbal components such as drawings of real and imaginary events or objects, and photographic evidence of certain processes, phenomena, and actions. The second type is multimodal texts that provide units of measuring safe distance. The third type is multimodal texts that combine both verbal and non-verbal components, where the non-verbal components are prevalent.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського