Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (20)Книжкові видання та компакт-диски (247)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ШКЛЯР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Шкляр А.С. 
Анатомія воріт нирки на етапах постнатального онтогенезу людини: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.01 / А.С. Шкляр ; Харк. держ. мед. ун-т. — Х., 2006. — 19 с. — укp.

Доведено, що на етапах постнатального онтогенезу має місце анатомічна мінливість форми та положення воріт нирки, що залежить від комплексу факторів (соматометричних, органометричних, віку, статі) та може бути виявлена з застосуванням способу визначення морфофункціональної асиметрії воріт нирки людини. З'ясовано, що форма та положення воріт нирки визначається віком, статтю, соматотипом, органометричними показниками нирки. Органометричні показники нирки у поєднанні з індикаторами її воріт відображають етапи постнатального онтогенезу людини, що може бути використано для вирішення специфічних задач секційної морфометрії. Обгрунтовано й застосовано спосіб побудови онтогенетичних морфохронограм воріт нирки, який дозволяє у стислому й інформативному вигляді відобразити їх достовірні зміни з урахуванням віку та статі, а також топографію судинних елементів нервово-судинного пучка у площині воріт. Досліджено системний взаємозв'язок між сомато-, органометричними показниками та морфометричними індикаторами воріт нирки людини, визначено комплекс сомато-, органометричних і морфометричних факторів, які впливають на індивідуальну анатомічну мінливість форми та положення воріт нирки на етапах постнатального онтогенезу людини. Створено інтегральну модель їх морфогенезу та вивчено закономірності їх анатомічного гістерезису у постнатальному онтогенезі людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е70*695.11 +
Шифр НБУВ: РА346432

Рубрики:

      
2.

Шкляр С.В. 
Асимптотичні властивості оцінок параметрів нелінійних регресійних моделей з похибками в змінних: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.05 / С.В. Шкляр ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 19 с. — укp.

Порівняно ефективність оцінок параметрів моделей з похибками у вимірюваннях і побудовано конзистентні оцінки з застосуванням теорії великих виборок, методу Quasi - Likelihood (методу оптимальних оціночних функцій), теорії стійкості власних векторів і чисел. У явних моделях регресії з похибками вимірювання порівняно 3 оцінки. У сенсі порядку Левнера (Loewner) асимптотичних коваріаційних матриць структурну оцінку найменших квадратів виявлено як найбільш ефективну, просту структурну оцінку - як посередню, оцінку за методом виправлення оціночної функції - як найменш ефективну. У неявних поліноміальних моделях побудовано конзистентну оцінку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В172.3,0 +
Шифр НБУВ: РА363999

Рубрики:

      
3.

Кутішенко В.П. 
Динаміка емоційно-ціннісного ставлення молодших школярів до учбової діяльності: Автореф. дис... канд. психол. наук: 19.00.07 / В.П. Кутішенко ; Ін-т психології ім. Г.С.Костюка АПН України. — К., 2003. — 18 с. — укp.

Вперше у процесі лонгітюдного експерименту досліджено динаміку емоційно-ціннісного ставлення молодших школярів до учбової діяльності упродовж навчання їх у початковій школі, зокрема, вивчено особливості розвитку складових даного ставлення, які виступають критеріями становлення різних за модальністю типів емоційно-ціннісного ставлення молодших школярів до учбової діяльності та об'єднуються у складноорганізаційну систему: ставлення да учбової діяльності та інших людей, у взаємодії з якими дана діяльність реалізується, а також до самих себе як до суб'єктів учбової діяльності. Визначено ієрархічний зв'язок даних складових і провідні тенденції розвитку на різних ступенях навчання шклярів молодших класів. Виявлено специфіку динаміки емоційної спрямованості та мотиваційних тенденцій у різних за модальністю типах емоційно-ціннісного ставлення молодших школярів до учбової діяльності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю983.521.02 + Ю983.723.02 + Ч421.221 +
Шифр НБУВ: РА323846

Рубрики:

      
4.

Шкляр В.І. 
Інтенсифікація тепломасообміну в контактному конденсаторі з сітчастою насадкою: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.14.06 / В.І. Шкляр ; Нац. техн. ун-т України "Київ. політехн. ін-т". — К., 2002. — 18 с.: рис. — укp.

Запропоновано два методи для інтенсифікації процесів гідродинаміки та тепломасообміну: використання насадки зі зрізом нижнього торця її елементів та застосування щілинного підводу. Визначено межі роботи конденсатора та встановлено вплив швидкісних параметрів носіїв і геометричних характеристик насадок на гідродинамічний опір конденсатора. Запропоновано емпіричні залежності для розрахунку гідравлічного опору та граничних режимів роботи контактного конденсатора і щілинним підводом парогазової суміші. На підставі результатів дослідження процесів тепломасообміну виявлено вплив геометричних параметрів насадок, густини зрошування, швидкості руху та початкових параметрів суміші на коефіцієнти тепломасовіддачі. Одержано емпіричні залежності для розрахунку коефіцієнтів тепломасовіддачі та визначення межі роботи конденсатора без випарної частини. Досліджено хімічний склад конденсату та його вплив на елементи конденсатора у разі контактної конденсації пари з парогазової суміші.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З366-049-01 +
Шифр НБУВ: РА322848

Рубрики:

      
5.

Шкляр В.Б. 
Оновлення та розвиток технічних засобів у сільськогосподарському виробництві: Автореф. дис. канд. екон. наук: 08.07.02 / В.Б. Шкляр ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 2003. — 21 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти ролі та значення матеріально-ресурсних засобів у розвитку аграрного виробництва за ринкових умов,з'ясовано сутність їх оновлення і розвитку в аграрному секторі економіки. На основі глибокого аналізу стану та динаміки забезпечення сільськогосподарського виробництва технічними засобами, їх використання з виявленням причин руйнування матеріально-ресурсного потенціалу в період кризової ситуації розроблено систему оновлення та розвитку матеріально-технічної бази, обгрунтовано напрями інтенсифікації аграрного сектору економіки на основі інвестиційно-інноваційної діяльності, опрацьовано пропозиції та рекомендації щодо удосконалення організаційних форм експлуатації техніки, шляхи становлення і функціонування ринку технічних засобів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-55 +
Шифр НБУВ: РА327862

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Шкляр С.П. 
Патогенетичні та клінічні аспекти поєднаних захворювань бронхолегеневої і травної систем у молодому віці: автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.02 / С.П. Шкляр ; Харк. нац. мед. ун-т. — Х., 2008. — 36 с. — укp.

З використанням методів доказової медицини та концептуально нового підходу до визначення інтегральних механізмів формування та розвитку поєднаної патології бронхолегеневої травної системи на підставі оцінки ризику й імунометаболічного континууму розроблено багаторівневу систему клінічного моніторингу та ранньої діагностики морфофункціонального стану органів травлення та респіраторної системи, визначено шляхи підвищення ефективності лікувально-профілактичних заходів у осіб молодого віку. З'ясовано, що формування поєднаних клінічних варіантів захворювань травної та бронхолегеневої систем залежить від впливу факторів ризику. На підставі даних п'ятирічного моніторингу осіб молодого віку виявлено зростання кількості осіб з високим ризиком щодо поєднаних хронічних захворювань і, як наслідок, зниження показників популяційного здоров'я. Одержано нові дані щодо прогностичного значення спільних для хронічних захворювань чинників ризику й удосконалено діагностику поєднаних клінічних варіантів, а також визначено особливості формування психосоматичних розладів. Розвинуто концепцію спільності патогенетичних механізмів хронічних захворювань бронхолегеневої та травної систем та імунометаболічного континууму.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р412-3 + Р413-3 +
Шифр НБУВ: РА357427

Рубрики:

      
7.

Шкляр Т.О. 
Правова та економічна системи суспільства: загальнотеоретичні аспекти взаємовпливу: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / Т.О. Шкляр ; НАН України. Ін-т держави і права ім. В.М.Корецького. — К., 2007. — 19 с. — укp.

Здійснено загальнотеоретичний аналіз взаємовпливу правової та економічної систем суспільства. На підставі визначення елементів, цілей і функцій суспільства уточнено критерії виокремлення його підсистем, зокрема правової та економічної. За результатами дослідження структури суспільства виявлено взаємозв'язки між правовою й економічною системами, які є основою їх взаємовпливу. Визначено сферу взаємопроникнення правової й економічної систем і розкрито сутність їх взаємовпливу. Проаналізовано специфіку та функції елементів правової та економічної систем, охарактеризовано їх спільні елементи. Розглянуто актуальні проблеми та напрями розвитку взаємного впливу правової й економічної систем у сучасній Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х002.6 + Х002.011 + У010.25 +
Шифр НБУВ: РА335216

Рубрики:

      
8.

Шкляров Д.Л. 
Теорія функцій в квантовому крузі: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / Д.Л. Шкляров ; НАН України. Фіз.-техн. ін-т низ. температур ім. Б.І.Вєркіна. — Х., 2001. — 16 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.3,022 + В161.523,022
Шифр НБУВ: РА316555 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Шклярський Ю.О. 
Удосконалення управління соціальним захистом населення в регіоні (на матеріалах Миколаївської області): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.09.01 / Ю.О. Шклярський ; НАН України. Рада по вивч. продукт. сил України. — К., 1999. — 19 с. — укp.

В дисертації визначені сутність, місце та роль соціального захисту населення в економічній структурі перехідного суспільства, досліджено дію економічних законів ринку на полі соціального захисту. Дана оцінка реального стану соціального захисту населення в країні та в регіоні. Запропонована модель регіонального управління соціальним захистом населення, в якій знайшли відображення нові підходи до управління соціальним захистом населення, наукові принципи управління. Розроблені методики щодо оцінки рівня соціального захисту населення та організації роботи органів соціального захисту населення регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.451

Рубрики:

      
10.

Шкляр Н. А. 
Формування позитивного ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти. / Н. А. Шкляр. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації запропоновано новий підхід до вирішення актуальної проблеми формування позитивного ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти. Шляхом теоретичного аналізу визначено сутність поняття «позитивне ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти» як стійку позитивну емоційну спрямованість, що виявляється у прийнятті дитиною ритму і правил життя групи, у її прагненні налагоджувати добрі взаємини з оточенням, виявляти активну позицію в освоєнні різних видів дитячої діяльності. Схарактеризовано психологічні механізми формування позитивного ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти; визначено змістову структуру ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти (когнітивний, емоційний, поведінковий компоненти); критерії (когнітивний, емоційно-чуттєвий, поведінковий) з відповідними показниками й рівні прояву ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти. Уперше теоретично обґрунтовано педагогічні умови формування позитивного ставлення у дітей четвертого року життя до закладу дошкільної освіти (здійснення пропедевтичної роботи з батьками майбутніх вихованців для позитивного налаштування їх на взаємодію з адміністрацією і педколективом ЗДО (у роботі об'єднання «М'яка сімейна школа»); поетапна зміна форм і методів взаємодії педагогів та батьків, спрямованих на формування у дітей четвертого року життя позитивного ставлення до ЗДО (в роботі консультаційного центру «Діємо разом»); забезпечення психолого-педагогічного супроводу процесу адаптації молодших дошкільників до ЗДО з послідовною зміною сеансів активізувального спілкування, видів дитячої активності та застосування щоденних ритуалів^UThe study deals with a new approach how to solve the urgent problem of the formation of the four-year-old child's positive attitude towards the institution of preschool education. The essence of the concept of “positive attitude of children in the fourth year of life to the institution of preschool education” is defined as a stable positive emotional orientation manifested in child's accepting the routines and rules of life of the group, in child's desire to establish a good relationship with the environment as well as to show an active position in development of different types of children's activities. The psychological mechanisms of the formation of positive attitude in children in the fourth year of life towards the institution of preschool education are characterized; the meaningful structure of attitude in children in the fourth year of life towards the institution of preschool education (cognitive, emotional, behavioral components); criteria (cognitive, emotional and sensual, behavioral) together with relevant indexes and levels of attitude manifestation in children in the fourth year of life towards the institution of preschool education are defined. Understanding the results of theoretical analysis and practical experience of working with parents of potential young learners of the institution of preschool education has become the basis for defining and theoretical substantiation of the pedagogical conditions for mechanisms formation of the four-year-old child's positive attitude towards the institution of preschool education as a factor of their successful adaptation at the stage of entering into a new social environment. The pedagogical conditions are the following: propaedeutic work with parents for their positive attitude towards interaction with the administration and pedagogical staff of the institution of preschool education (in the work of the association “Soft Family School”; gradual change in the forms and methods of interaction between teachers and parents aimed at forming the four-year-old child's positive attitude towards the institution of preschool education (in the work of the consulting centre “Acting together”); providing psychological and pedagogical support for the process of adaptation of junior preschoolers to the institution of preschool education, which involves a consistent change in active communication, types of children's activity and using daily routines.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Шкляревський М. А. 
Функціональна взаємодія фітогормонів і газотрансмітерів при адаптації рослин до абіотичних стресорів / М. А. Шкляревський. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вивченню ефектів функціональної взаємодії ключових газотрансмітерів (NO, H2S, CO) між собою, з іншими сигнальними посередниками та окремими компонентами гормональної системи рослин у зв'язку з їх адаптацією до гіпертермії і сольового стресу.При дослідженні впливу екзогенного монооксиду вуглецю на теплостійкість встановлено, що обробка проростків пшениці донором CO геміном індукувала розвиток їх теплостійкості. Встановлено, що донор СО підвищував активність СОД, каталази та гваяколпероксидази у коренях проростків пшениці. Ефекти індукування обробкою геміном теплостійкості проростків та підвищення в них активності антиоксидантних ферментів усувалися антагоністами кальцію (ЕГТА і неоміцином) та скавенджером пероксиду водню ДМТС. Також спричинюване донором CO підвищення виживаності проростків після теплового стресу усувалося скавенджером NO PTIO. Посилення утворення пероксиду водню в коренях проростків пшениці за дії геміну мало транзиторний характер. Його максимум спостерігався після попереднього підвищення активності позаклітинної пероксидази. Зростання вмісту H2O2, спричинюване донором CO, усувалося інгібітором пероксидази азидом натрію. Підвищення активності пероксидази і вмісту пероксиду водню, індуковане дією геміну, не проявлялося у присутності антагоністів кальцію і NO. Це вказує на роль кальцію і оксиду азоту в посиленні утворення пероксиду водню пероксидазою за дії донора СО на клітини коренів проростків пшениці. Вміст NO за обробки коренів проростків пшениці геміном також транзиторно зростав. Цей ефект усувався інгібітором нітратредуктази вольфраматом натрію, що свідчить про роль нітратредуктази як основного ферментативного джерела NO, яке активується за дії геміну на клітини коренів проростків пшениці. Водночас процес утворення NO, активований донором CO, виявився залежним від кальцієвого гомеостазу, оскільки усувався дією антагоністів кальцію ЕГТА і неоміцину. З іншого боку, індуковане донором монооксиду вуглецю підвищення активності нітратредуктази і зростання вмісту NO в коренях проростків пшениці не усувалося антиоксидантом ДМТС. Це свідчить про те, що у сигнальному ланцюгу, активованому монооксидом вуглецю, NO розташований вище від пероксиду водню. Встановлено, що обробка проростків СК або NaHS викликала підвищення їх стійкості до ушкоджуючого прогріву. При цьому, під впливом СК відбувалося транзиторне збільшення вмісту сірководню у коренях з максимальним ефектом через 2-3 години після початку обробки. Обробка коренів СК викликала підвищення в них активності СОД, каталази і гваяколпероксидази. Інгібітори синтезу сірководню гідроксиламін та піруват калію частково усували викликані СК ефекти підвищення активності антиоксидантних ферментів і розвитку теплостійкості проростків. У той же час комбінована обробка СК і NaHS сприяла додатковому збільшенню активності антиоксидантних ферментів і підвищенню виживаності проростків пшениці після прогріву. Комбінована обробка 24-ЕБЛ і НПН в оптимальних концентраціях викликала більш істотну захисну дію у порівнянні з обробкою кожною сполукою окремо. У той же час спільна дія високих концентрацій знижувала теплостійкість проростків. Отже, стрес-протекторна дія фітогормонів СК і БС може бути підсилена їх застосуванням у поєднанні з донорами газотрансмітерів – сірководню і оксиду азоту, відповідно. Донори газотрансмітерів чинили схожий позитивний вплив на солестійкість рослин арабідопсису дикого типу, що виявлялося у зниженні під їх впливом водного дефіциту листків, зменшенні окиснювальних пошкоджень, стабілізації проникності мембран і вмісту хлорофілу за дії NaCl. Попередня обробка мутантів арабідопсису coi1 і jin1 донорами NO, H2S і CO не запобігала спричинюваному дією NaCl посиленню пероксидного окиснення ліпідів, не сприяла зменшенню проникності мембран і збереженню пулу хлорофілів в стресових умовах. Отримані результати вказують на залучення компонентів жасмонатного сигналінгу (білків COI1 і JIN1/MYC2) в реалізацію стрес-протекторної дії сірководню, оксиду азоту та монооскиду вуглецю на рослини арабідопсису при сольовому стресі.Дисертаційне дослідження істотно доповнює фундаментальні знання про механізми функціональної взаємодії між сигнальними посередниками-газотрансмітерами (CO, NO, H2S) та окремими стресовими фітогормонами (жасмоновою і саліциловою кислотами та брасиностероїдами). Отримані результати можуть стати теоретичним підґрунтям для розробки нових методів підвищення стійкості рослин пшениці до несприятливих чинників навколишнього середовища, зокрема, високих температур і засолення.^UPhD thesis is devoted to the study of the effects of functional interaction of key gas transmitters (NO, H2S, CO) with each other, with other signaling mediators and individual components of the hormonal system of plants in connection with their adaptation to hyperthermia and salt stress.In the study of the effect of exogenous carbon monoxide on heat resistance, it was found that treatment of wheat seedlings with CO donor hemin induced the development of their heat resistance. It was found that the CO donor increased the activity of SOD, catalase, and guaiacol peroxidase in the roots of wheat seedlings. The effects of inducing heat resistance of seedlings by hemin treatment and increasing the activity of antioxidant enzymes in them were eliminated by calcium antagonists (EGTA and neomycin) and hydrogen peroxide scavenger DMTU. The CO donor-induced increase in seedlings' survival after heat stress was also eliminated by the NO scavenger PTIO. Increased formation of hydrogen peroxide in roots of wheat seedlings under the action of hemin was transient. Its maximum was observed after a previous increase in extracellular peroxidase activity. The increase in H2O2 caused by the CO donor was eliminated by the peroxidase inhibitor sodium azide. The increase in peroxidase activity and hydrogen peroxide content induced by the action of hemin was not manifested in the presence of antagonists of calcium and NO. This shows the role of calcium and nitric oxide in enhancing the formation of hydrogen peroxide by peroxidase under the action of the CO donor on wheat seedlings root cells. The NO content during treatment of wheat seedling roots with hemin also increased transiently. This effect was eliminated by nitrate reductase inhibitor sodium tungstate that shows the role of nitrate reductase as the main enzymatic source of NO, which is activated by the action of hemin on root cells of wheat seedlings. At the same time, the process of NO formation activated by the CO donor turned out to be dependent on calcium homeostasis, as it was eliminated by the action of calcium antagonists EGTA and neomycin. On the other hand, the carbon monoxide donor-induced increase in nitrate reductase activity and increase in NO content in wheat seedling roots was not eliminated by the antioxidant DMTU. This shows that in the signal chain activated by carbon monoxide, NO is located above hydrogen peroxide. It was found that the treatment of seedlings with SA or NaHS caused an increase in their resistance to damaging heating. At the same time, under the influence of SA, there was a transient increase in the hydrogen sulfide content in roots with the maximum effect in 2-3 hours after the start of treatment. Treatment of roots with SA caused an increase in the activity of SOD, catalase, and guaiacol peroxidase. Hydrogen sulfide synthesis inhibitors hydroxylamine and potassium pyruvate partially eliminated the SA-induced effects of increasing the activity of antioxidant enzymes and the development of heat resistance of seedlings. At the same time, the combined treatment with SA and NaHS contributed to an additional increase in the activity of antioxidant enzymes and increase the survival of wheat seedlings after heating. The combined treatment of 24-EBL and SNP in optimal concentrations caused a more significant protective effect compared to the treatment of each compound separately. At the same time, the combined effect of high concentrations reduced the heat resistance of seedlings. Therefore, the stress-protective effect of phytohormones SA and BS can be enhanced by their use in combination with donors of gasotransmitters - hydrogen sulfide and nitric oxide, respectively.Donors of gasotransmitters had a similar positive effect on the salt resistance of wild-type Arabidopsis plants, which was manifested in the reduction under their influence of water deficiency of leaves, reduction of oxidative damage, stabilization of membrane permeability, and chlorophyll content during the influence of NaCl. Pre-treatment of coi1 and jin1 Arabidopsis mutants with NO, H2S, and CO donors did not prevent NaCl-induced enhancement of lipid peroxidation, did not reduce membrane permeability, and preserve the chlorophyll pool under stress. The obtained results indicate the involvement of jasmonate signaling components (COI1 and JIN1/MYC2 proteins) in implementing the stress-protective effect of hydrogen sulfide, nitric oxide, and carbon monoxide on Arabidopsis plants under salt stress.The dissertation research significantly complements the fundamental knowledge about the mechanisms of functional interaction between signaling mediators-gasotransmitters (CO, NO, H2S) and separate stress phytohormones (jasmonic and salicylic acids and brassinosteroids). The obtained results can become a theoretical basis for the development of new methods to increase the resistance of wheat plants to adverse environmental factors, in particular, high temperatures and salinity.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Шуліченко Т. С. 
Мовна особистість персонажа українського бестселера (на матеріалі творів В. Шкляра): автореферат дис. ... д.філософ : 035 / Т. С. Шуліченко. — Б.м., 2023 — укp.

Мета роботи полягає в аналізі особливостей колективної та індивідуальної мовної особистості персонажів у бестселерах Василя Шкляра крізь призму вивчення їхнього мовлення й комунікативної поведінки. Джерельною базою дослідження стали бестселери В. Шкляра «Характерник», «Чорний Ворон», «Маруся», «Чорне Сонце» загальним обсягом 1210 сторінок. Наукову новизну дисертаційної роботи визначає те, що в ній уперше в українському мовознавстві комплексно проаналізовано індивідуальну та колективну мовну особистість персонажа на матеріалі українських бестселерів; випрацювано методику такого дослідження, схарактеризовано риси мовної поведінки, комунікативних тактик і стратегій мовних особистостей персонажів. Теоретичне значення зумовлене уточненням визначень понять мовної особистості персонажа, колективної мовної особистості; мовної особистості лідера; доповненням критеріїв класифікації мовної особистості; окресленням ознак національно маркованої колективної мовної особистості персонажа бестселера; поданням комунікативної характеристики мовної особистості лідера художнього твору. Практичне значення одержаних результатів дослідження зумовлено можливістю їхнього використання під час викладання базових курсів ЗВО із сучасної української мови (лексикологія та фразеологія), стилістики і культури мовлення, риторики, комунікативної лінгвістики, актуальних напрямів філологічної науки, проблем світового мовознавства, методології філологічних досліджень, а також у курсах з лінгвокультурології, наукового мовлення, проблем комунікативного впливу тощо.^UThe purpose of the research is to analyze the peculiarities of the collective and individual linguistic personality of the characters in Vasyl Shklyar's bestsellers through the prism of studying their communicative behavior.The source base of the study is such bestsellers of Vasyl Shklyar as «Characternyk», «Black Raven», «Marusya», «Black Sun», the total number of 1210 pages. The scientific novelty of the PhD thesis is determined by the fact that the individual and collective linguistic personality of the character of Ukrainian bestsellers is analyzed for the first time in Ukrainian linguistics; the methodology of such a study is developed, the features of language behavior, communicative tactics and strategies of the characters are characterized. The theoretical value of the research lies in the clarification of the theoretical definitions of the concepts of the linguistic personality of the character; the collective linguistic personality; linguistic personality of the leader; additions to the criteria for the classification of linguistic personality; outlining the features of the nationally marked collective linguistic personality of the characters of the bestseller; representation of the communicative characteristics of the linguistic personality of the leader of the modern bestseller. The practical application of the obtained results is determined by the possibility of their use during the teaching of basic courses of higher education institutions in the modern Ukrainian language (lexicology and phraseology), stylistics and culture of speech, rhetoric, communicative linguistics, current directions of philological science, problems of world linguistics, methodology of philological research, as well as in courses on linguistic and cultural studies, scientific speech, problems of communicative impact, etc.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Шкляр Х. В. 
Обґрунтування застосування методики ремінералізуючої терапії у комплексному лікуванні початкового карієсу: автореферат дис. ... д.філософ : 221 / Х. В. Шкляр. — Б.м., 2024 — укp.

Дисертаційна робота присвячена підвищеню резистентності твердих тканин зубів у дітей, які проживають в умовах фтордефіциту в міській та сільській місцевості Тернопільщини на основі клініко-лабораторного дослідження показників гомеостазу ротової порожнини, визначення чинників ризику та обґрунтування профілактики раннього дитячого карієсу. Вперше в Тернопільській області проведене стоматологічне обстеження дітей віком 3-6 років, що проживають в міській та сільській місцевості з урахуванням стану фтордефіциту в питній воді, яку споживають мешканці міста (вміст фтору – 0,2 мг/л) та села (відсутність фтору в джерелах). Встановлено високу поширеність та інтенсивність карієсу серед дітей молодшого віку, більш виражену в сільських мешканців. Доповнені та уточнені наукові дані відносно гігієни порожнини рота, дотримання основних вимог і правил гігієнічного догляду за порожниною рота, мінералізуючих властивостей ротової рідини, структурно-функціональної кислотостійкості емалі зубів та їх впливу на виникнення та розвиток карієсу зубів у дітей молодшого віку. Доповнені дані про зміни біофізичних і біохімічних характеристик ротової рідини залежно від стоматологічного статусу дітей, віку, місця проживання та їх зв’язок із карієсом зубів, вибором та використанням предметів і засобів гігієни. Проведено аналіз раціону харчування дітей у дитячих дошкільних закладах Тернопільщини та оцінено характер харчування дітей молодшого віку, відповідність раціону харчування віку дітей, чи в повній мірі він забезпечує потреби ростучого організму. Дано оцінку екологічної безпеки умов проживання дітей Тернопільщини за інформацією із звітів санітарно-епідеміологічної служби 2020-2021 р. про макро- та мікроелементний склад питних вод і їх сольового складу та ґрунтів Тернопільської області в міській та сільській місцевості. Проаналізовано динаміку викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за даними Головного управління статистики у Тернопільській області. За даними анкетування проаналізовано біологічний анамнез дитини (перебіг вагітності матері, дотримання соціально-поведінкових детермінант здоров’я, а саме, вигодовування грудних дітей, можливість ранньої передачі карієсогенної мікрофлори дитині від батьків, наявність у дитини власних предметів особистої гігієни – зубної щітки, рушника), модель харчування, а також загально соматичні захворювання в анамнезі у дітей молодшого віку. Отримала подальший розвиток проблема діагностики, лікування і профілактики карієсу зубів у дітей, які постійно проживали на територіях із недостатністю чи відсутністю фтору в об’єктах довкілля. Запропоновано схему профілактичної роботи з дітьми та їх батьками на основі вивчення взаємозв’язку карієсу зубів у дітей молодшого віку з їх соціально-поведінковими детермінантами здоров’я.^UThe dissertation is dedicated to increasing the resistance of the hard tissues of the teeth in children living in conditions of fluorine deficiency in the urban and rural areas of the Ternopil Region based on a clinical and laboratory study of the indicators of oral cavity homeostasis, the determination of risk factors and the justification of the prevention of early childhood caries. For the first time in the Ternopil region, a dental examination of children aged 3-6 years living in urban and rural areas was carried out, taking into account the state of fluorine deficiency in drinking water consumed by residents of the city (fluorine content – 0.2 mg/l) and villages (absence of fluorine in sources). A high prevalence and intensity of caries among young children, more pronounced in rural residents, was established.Scientific data related to oral hygiene, compliance with the basic requirements and rules of oral hygiene care, mineralizing properties of oral fluid, structural and functional acid resistance of tooth enamel and their influence on the occurrence and development of dental caries in young children were supplemented and clarified. Data on changes in the biophysical and biochemical characteristics of oral fluid depending on the dental status of children, age, place of residence and their relationship with dental caries, the choice and use of hygiene items and means were supplemented. An analysis of the diet of children in children's preschool institutions of the Ternopil region was carried out and the nature of the nutrition of younger children, the conformity of the diet to the age of the children, whether it fully meets the needs of the growing organism was assessed. An assessment of the ecological safety of the living conditions of children in the Ternopil region was given based on information from the reports of the sanitary-epidemiological service of 2020-2021 on the macro- and microelement composition of drinking water and its salt composition and soils of the Ternopil region in urban and rural areas. The dynamics of pollutant emissions into the atmospheric air were analyzed according to the data of the Main Department of Statistics in the Ternopil Region. According to the questionnaire, the biological history of the child was analyzed (the course of the mother's pregnancy, compliance with social and behavioral determinants of health, namely, breastfeeding, the possibility of early transmission of cariogenic microflora to the child from the parents, the presence of the child's own personal hygiene items – a toothbrush, a towel), food model, as well as general somatic diseases in the anamnesis of younger children. The problem of diagnosis, treatment and prevention of dental caries in children who constantly lived in territories with insufficient or absent fluorine in environmental objects received further development. A scheme of preventive work with children and their parents was proposed based on the study of the relationship between dental caries in younger children and their social and behavioral determinants of health.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського