Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (85)Книжкові видання та компакт-диски (37)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦУКОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 8
Представлено документи з 1 до 8

      
1.

Гуща І.О. 
Державне регулювання цукробурякового виробництва: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / І.О. Гуща ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та методологічні засади ринкової трансформації цукробурякового комплексу з урахуванням результатів впровадження організаційно-економічного механізму ефективного регулювання ринку цукру. Встановлено, що основним напрямком його стабілізації та подальшого ефективного розвитку є повне задоволення потреб населення цукром вітчизняного виробництва відповідно до науково обгрунтованих норм споживання та поетапне відновлення можливостей держави в експорті цукру. Обгрунтовано доцільність врахування специфіки окремих сегментів світового ринку цукру з метою захисту внутрішнього вітчизняного ринку цукру. Для підвищення конкурентоспроможності продукції цукробурякової галузі України доведено необхідність створення умов для ефективної дії Закону України "Про державне регулювання виробництва та реалізації цукру", виконання розробленої Державної комплексної програми стабілізації та розвитку вітчизняного бурякоцукрового комплексу на період 2010 р. й активізації приватних відносин на підприємствах галузі та створення ефективних форм внутрішнього та зовнішнього інвестування. Запропоновано механізм розподілення ліцензій між цукровими заводами на виробництво цукру, що дає можливість їх одержання лише тим підприємствам, які стабільно вироблять відповідну кількість цукру. Розроблено модель визначення обсягу субсидування виробництва цукросировини та систему розрахунків буряковиробників і цукрових заводів на підставі так званої частки реалізованої ціни 1 тонни цукру за реалізований білий цукор з урахуванням продуктивності коренеплодів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.751.4-21,01 + У9(4УКР)843.584-21,01 +
Шифр НБУВ: РА336313

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Ярошенко В.О. 
Дизайн та синтез поліфтороалкілвмісних пуринів та їх ізостерних аналогів: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.03 / В.О. Ярошенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вивчено реакції анелювання піриднового та піримідинового кілець до електрозбагачених аміногетероциклів. Розроблено препаративні методи синтезу 1-деазапуринів, 7-деазапуринів, 1,7-деазапуринів і 4-тіапуринів шляхом циклоприєднання фторовмісних 1,3-CCC-та 1,3-CNC-діелектриків до електронозбагачених амніогетероциків. З використанням стратегії de novo біосинтезу пуринових нуклеозидів у природі, на базі 5-аміно-1-(2,3-О-ізопропіліден-beta-D-рибофуранозил)-1H-піразол (ізо-AIR-рибозид) фторовмісних 1,3-CCC- та 1,3-CNC-делектрофілів і 2,4,6-трис(трифторометил)-1,3,5-триазинів синтезовано ряд фторованих піразоло[3,4-d]піримідинових нуклеозидів. Розроблено підхід до стабільних 4-(поліфтороалкіл)-4,7-дигідро-1H-піразоло[3,4-b]піридин-4-олів, які можна вважати міметиками перехідного стану ензиму аденозин дезамінази. Грунтуючись на стратегії біосинтезу пуринових нуклеозидів у природі - "salvage" стратегії, розроблено методи синтезу фторованих 9-незаміщених 1-деазапуринів, 7-деазапуринів і 1,7-деазапуринів, використаних для синтезу фторовмісних модифікованих нуклеозидів, що містять в дев'ятому положенні цукор, карбоциклічний цукор або міметик цукру.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г264.14-4 + Г298 нуклеозиди +
Шифр НБУВ: РА366361

Рубрики:

      
3.

Гринченко О.О. 
Наукове обгрунтування та розробка технології кулінарної продукції з використанням напівфабрикатів функціональних композицій на основі полісахаридів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.16 / О.О. Гринченко ; Харк. держ. ун-т харчування та торгівлі. — Х., 2005. — 33 с. — укp.

Розглянуто теоретичну модель отримання напівфабрикатів функціональних композицій (ФК) крохмаль-некрохмальний гідроколоїд (НГК), визначено механізми та закономірності утворення структури напівфабрикатів ФК, умови досягнення ними квазірівноважного стану. З використанням методів системного аналізу визначено параметри інтенсифікації розчинення та підвищення агрегативної стійкості метилцелюлози (МЦ) у розчинах, обгрунтовано технологію напівфабрикатів ФК МЦ - цукор - НГК. Наведено фізико-хімічні, структурно-механічні, функціонально-технологічні та мікробіологічні характеристики напівфабрикатів ФК крохмаль - НГК, екструдат - НГК, МЦ - цукор - НГК, визначено їх харчову цінність, обгрунтовано умови та терміни зберігання. Розроблено наукові основи технології кулінарної продукції з емульсійною, драглеподібною та пінною структурами на основі напівфабрикатів ФК. Визначено основні показники якості та безпеки кулінарної продукції, їх зміни в технологічному потоці. Доведено соціально-економічну ефективність виробництва кулінарної продукції на основі напівфабрикатів ФК.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л994 +
Шифр НБУВ: РА340478

Рубрики:

      
4.

Долженко І.І. 
Формування системи інтеграційних відносин підприємств бурякоцукрового підкомплексу: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.І. Долженко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2003. — 19 с. — укp.

Поглиблено теоретичні засади здійснення інтеграційних процесів в агропромисловому комплексі доповненням класифікації вертикальної інтеграції маркетинговими та комплексними напрямками, та запропоновано визначення інтеграційних відносин як взаємовідносин між рівноправними партнерами, що виходять із економічних інтересів кожної сторони та чинного законодавства. Уточнено критерій та удосконалено систему показників оцінки економічної ефективності інтеграційних відносин підприємств бурякоцукрового підкомплексу за сукупними затратами праці, витратами виробництва та їх окупністю. Встановлено закономірності та тенденції розвитку бурякоцукрового виробництва у даному регіоні, а також визначено, що рівень і динаміка окупності витрат виробництва цукрових заводів доходом і прибутком є значно вищим, ніж у виробників цукрових буряків. Розглянуто методичні підходи щодо формування ціни на цукрові буряки та цукор, що базуються на нормативних постійних і змінних витратах на їх виробництво та однаковому рівні рентабельності. Визначено розрахункові ціни на цукрові буряки із урахуванням їх урожайності та цукристості, дигестії та фактичної ринкової ціни цукру. Обгрунтовано перспективні організаційно-економічні форми виробничої інтеграції підприємств бурякоцукрового підкомплексу: контрактну, оренду землі цукровими заводами, створення машинно-технологічних станцій, спільних підприємств, виробничих і науково-виробничих систем. Вперше запропоновано науково обгрунтовані принципи створення міжпрофесійних організацій виробників цукру та опрацьовано економічний механізм їх функціонування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)325.152.52 + У9(4УКР)306.751.4 +
Шифр НБУВ: РА322687

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Плєханова Т. Є. 
Оцінювання ризиків інноваційної діяльності у стратегічному плануванні розвитку підприємства. / Т. Є. Плєханова. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено теоретичному обґрунтуванню, удосконаленню та розвитку теоретичних положень, методичних підходів та розробленню практичних рекомендацій щодо оцінювання ризиків інноваційної діяльності у стратегічному плануванні розвитку підприємства.У першому розділі дисертації розглянуто статистичні дані щодо динаміки створення та закриття підприємств різних країн, а також виживання підприємств впродовж перших п'яти років свого існування.Узагальнено основні підходи до визначення понять стратегії та розвитку підприємства за допомогою методів морфологічного та контент-аналізу, які у сукупності з визначенням основних етапів життєвого циклу підприємства дали змогу удосконалити дефініцію стратегічного планування розвитку підприємства.Узагальнено основні підходи до визначення понять інновації, інноваційної діяльності (ІД), ризику, інноваційного ризику та ризику інноваційної діяльності, що дало можливість розмежувати поняття інноваційного ризику та ризику ІД шляхом використання критерію за типом підприємства, яке розробляє чи впроваджує та/або планує розробляти чи впроваджувати інноваційні проекти (ІП) у свою діяльність, відповідно до якого інноваційні ризики розглянуто як ризики ІД, які характерні для інноваційних підприємств. Узагальнено основні класифікаційні ознаки ризиків ІД; розширено класифікацію ризиків ІД шляхом доповнення ознаки «за етапом життєвого циклу» (ЕЖЦ), що створює базис для оцінювання ризиків ІД на кожному ЕЖЦ інноваційного проекту.У другому розділі дисертації було узагальнено фактори внутрішнього і зовнішнього середовища підприємства, які доцільно враховувати при оцінюванні ризиків ІД у стратегічному плануванні розвитку підприємства. Удосконалено методичний підхід до оцінювання ризику ІД підприємства з урахуванням факторів ризику зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства на кожній стадії ЖЦ ІП, який надав можливість порівнювати ризикованість потенційних ІП при реалізації стратегії розвитку підприємства.Проведено експертне опитування з метою визначення практичного використання наявних методів оцінювання ризиків в залежності від етапу життєвого циклу інноваційного проекту та галузі функціонування підприємства, основних етапів оцінювання ризиків, що використовуються на підприємствах експертів, а також визначення причини невикористання розглянутих методів. Узагальнено міжнародний досвід щодо визначення ключових проблемних груп ризику в найближчі три роки та складності їх оцінювання, організації процесу оцінювання ризику на підприємстві, використання методів оцінювання ризиків та технологій для підвищення їх ефективності. У третьому розділі дисертації було удосконалено методичний інструментарій визначення ризику ІП шляхом формування таблиці вірогідностей виживання ІП впродовж етапів/підетапів їх ЖЦ для проектів інформаційної та фармацевтичної галузей, галузі виробництва машин і устаткування та інших галузей на основі проведеного дослідження; побудови графіку вірогідності виживання проектів та моделі аналізу нереалізації проектів на основі проведених розрахунків для кожної з розглянутих галузей. Розраховано потенційну ризикованість аналізованих проектів в залежності від кількості етапів/підетапів їх ЖЦ з метою подальшого порівняння та вибору послідовності їх реалізації у процесі стратегічного планування розвитку підприємства.Удосконалено методичне забезпечення процесу імплементації системи оцінювання ризиків інноваційної діяльності у процес стратегічного планування розвитку підприємства, а саме етап «Оцінювання наявних стратегій та оцінювання ризиків інноваційної діяльності запропонованих проектів», шляхом виділення основних принципів впровадження процесу оцінювання ризиків ІД на підприємстві, а також виділення складових методичного забезпечення, до яких доцільно віднести організаційне, кадрове, методичне, інформаційне, аналітичне та фінансове забезпечення.Удосконалено науково-методичний підхід до стратегічного планування розвитку підприємства на основі оцінки ризиків ІД кожного ЕЖЦ інноваційного проекту та виявленні області ризику, до яких потрапляють розглянуті проекти, з метою надання рекомендацій щодо стратегічного планування розвитку підприємства. Розроблено рекомендації щодо стратегічного планування розвитку підприємства шляхом можливої послідовності реалізації розглянутих ІП, які грунтуються на оцінці ризиків інноваційної діяльності на кожному з ЕЖЦ розглянутих проектів та співставленні з табличними значеннями можливих зон ризику.Науково-практичні положення дисертаційної роботи використані під час розробки заходів з імплементації процесу оцінювання ризиків інноваційної діяльності на підприємствах. На ТОВ «Науково-впроваджувальний центр тягового рухомого складу» (довідка № 086/16 від 06.12.2016 р.), на ТОВ «ТД «Шепетівський цукор» (довідка № 01 від 21.01.2020 р.), на Холодногірській філії КП «Харківські теплові мережі» (довідка № 20/45-114 від 11.06.2020 р.), на ВКПП «Укрторгобладнання» (довідка № 17 від 18.06.2020 р.).^UThe thesis is devoted to the theoretical substantiation, improvement and development of theoretical positions, methodical approaches and development of practical recommendations concerning an estimation of risks of innovative activity in strategic planning of development of the enterprise.The first section of the dissertation examines statistics on the dynamics of creation and closure of enterprises in different countries, as well as the survival of enterprises during the first five years of its existence.The main approaches to defining the concepts of strategy and enterprise development using the methods of morphological and content analysis are summarized, which together with the definition of the main stages of the enterprise life cycle allowed to improve the definition of strategic planning of enterprise development. The main approaches to defining the concepts of innovation, innovation, risk, innovation risk and innovation risk are summarized, which made it possible to distinguish between the concepts of innovation risk and innovation risk by using the criterion by type of enterprise that develops or implements and / or plans to develop or implement innovation projects in its activities, according to which innovation risks are considered as risks of innovation activities that are characteristic of innovative enterprises. The main normative and legal documents regulating innovation activity in Ukraine are considered.The second section of the dissertation summarizes the factors of the internal and external environment of the enterprise, which should be taken into account when assessing the risks of innovation in the strategic planning of enterprise development. The methodical approach to risk assessment of innovative activity of the enterprise is improved taking into account risk factors of external and internal environment of the enterprise at each stage of a life cycle of the innovative project which gave the chance to compare riskiness of potential innovative projects.The third section of the dissertation improved the methodological tools for determining the risk of an innovative project by forming a table of probabilities of survival of innovative projects during the stages/substages of their life cycle for projects of information and pharmaceutical industries, machinery and equipment and other industries based on the study; construction of the graph of probability of survival of projects and models of the analysis of non-realization of projects on the basis of the carried-out calculations for each of the considered branches. The potential riskiness of the analyzed projects depending on the number of stages / substages of their life cycle is calculated in order to further compare and select the sequence of their implementation in the process of strategic planning of enterprise development.Improved methodological support for the implementation of the risk assessment system of innovation in the process of strategic planning of enterprise development, namely the stage "Evaluation of existing strategies and risk assessment of innovation activities of proposed projects", by highlighting the basic principles of implementing the risk assessment process methodological support, which should include organizational, personnel, methodological, informational, analytical and financial support.The scientific and methodological approach to strategic planning of enterprise development based on risk assessment of innovation activity of each stage of the innovation project life cycle and identification of risk areas to which the considered projects fall, in order to provide recommendations for strategic planning of enterprise development. Recommendations for strategic planning of enterprise development through the possible sequence of implementation of the considered innovative projects are developed, which are based on the assessment of risks of innovative activity at each stage of the life cycle of the considered projects and comparison with tabular values of possible risk zones.Scientific and practical provisions of the thesis were used during the development of measures to implement the process of assessing the risks of innovation in enterprises. LLC "Research and Implementation Center of Traction Rolling Stock" (reference № 086/16 from 06.12.2016), LLC Trading House "Shepetivsky Sugar" (reference № 01 from 21.01.2020), Kholodnohirsk branch of the Municipal Enterprise "Kharkiv Heat Networks" (reference № 20 / 45-114 dated 11.06.2020), Production and commercial private enterprise "Ukrtorgobladnannya" (reference № 17 dated 18.06.2020).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Коваль О. О. 
Розробка інноваційної технології біоетанолу з продуктів переробки цукрових буряків / О. О. Коваль. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено експериментальному обґрунтуванню концепції інтеграції виробництва біоетанолу в технологічний процес переробки цукрових буряків у цукор, що дає змогу регулювати співвідношення товарної продукції цукор : біоетанол в залежності від попиту. Встановлено та експериментально підтверджено технологічні параметри, які впливають на ефективність перебігу спиртового бродіння. Розроблено Виробничий технологічний регламент біоконверсії цукровмісної сировини в біоетанол для ПАТ «Гнідавський цукровий завод». Експериментально обґрунтовано технологічні режими безперервного зброджування продуктів переробки цукрових буряків іммобілізованими клітинами, що забезпечує швидкість зброджування, економію цукру на розмноження дріжджів, зменшення металоємкості бродильної апаратури та терміну бродіння. Визначено, що диверсифікація діяльності цукрового заводу через виведення різних типів напівпродуктів з виробництва і зброджування їх в біоетанол здатна підвищити дохід підприємства на 2,3 – 23,1%.^UThesis is devoted to the experimental substantiation of the concept of bioethanol production integration into the technological process of sugar beet processing into sugar, which allows to regulate the ratio of sugar: bioethanol commodity production depending on demand. In the process of experimental work performing research methods generally accepted in the alcohol and sugar industry were used. The dependence of the formation and yield of bioethanol from sugar intermediates on their chemical composition and biochemical properties was theoretically and experimentally confirmed The basic kinetic regularities and rational technological parameters of sugar intermediates` fermentation in bioethanol were established. Scientific provisions on the influence of the colloid-chemical composition of the non-sugar part of sugar beet processing products on the enzymatic activity of yeasts and the biosynthesis of ethyl alcohol were further developed. Based on theoretical and experimental research the influence of coloring agents on biochemical property of yeasts and necessary degree of rationalization of the technological scheme of processing of sugar beet processing products into bioethanol was substantiated. It was established that non-sugars of concentrated sugar beet processing products, in particular the outflow of the second crystallization massecuiteand molasses, have a pronounced negative effect on the growth rate of yeast biomass and their alcohol-forming ability. The effect of antiseptics on the synthesizing ability of the yeasts Saccharomyces cerevisiae was studied. The expediency and ecological efficiency of oxalic acid use as an acidifying agent of the fermenting technological medium instead of mineral acids was proved. The expediency of diffusion juice fermentation in a mixture with molasses or the outflow of the second crystallization massecuite for increase the alcohol content in mature wort to 11.5 - 11.6% vol. was experimentally substantiated. Technological parameters that affect the efficiency of alcohol fermentation were established and experimentally confirmed. Technological regulations for bioconversion of sugar-containing raw materials into bioethanol were developed for PJSC Gnidavsky Sugar Plant. According to the developed technological regulations, the production of bioethanol at the facilities of Bio PEK LLC (Lutsk) in the conditions of the sugar plant (PJSC Gnidavsky Sugar Plant) was carried out. The daily plant capacity is 6,000 decaliters per day. Technological modes of continuous fermentation of sugar beet processing products by immobilized cells were experimentally confirmed, which provides fermentation rate, sugar economy on yeasts cultivation, reduction of fermentation equipment metal capacity and fermentation time. Experimental technological regulations for obtaining molasses-alcohol mature wort by immobilized yeasts cells were developed. It was determined that under the conditions of removal of different types of sugar beet processing products from sugar production and fermentation of wort based on them into bioethanol, the increase in enterprise income may be 2.3 - 23.1%.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
7.

Грама М. П. 
Автоматизоване керування випарною установкою на основі інтелектуальних регуляторів: автореферат дис. ... д.філософ : 151 / М. П. Грама. — Б.м., 2023 — укp.

Грама М.П. Автоматизоване керування випарною установкою на основі інтелектуальних регуляторів. – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп'ютерно-інтегровані технології». – Національний університет харчових технологій Міністерства освіти та науки України, Київ, 2023.Дисертація присвячена підвищенню ефективності функціонування випарної установки для забезпечення якісних показників процесу випарювання шляхом удосконалення системи автоматизованого управління процесом випарювання за рахунок розробки і включення до її складу інтелектуальних регуляторів та підсистем прогнозування та підтримки прийняття рішень. У дослідженні проведено аналіз процесу випарювання вологи з бурякового соку як об’єкта автоматизації. Для того щоб підвищити ефективність функціонування системи автоматизації у даній роботі досліджується використання інтелектуальних регуляторів в системі керування випарною установкою, що покращує показники якості процесу регулювання.Розроблена модель випарної установки цукрового заводу, у якій використано інтелектуальне керування. У даній роботі широко застосовуються інтелектуальні регулятори. Серед таких регуляторів є нечіткий та нейромережевий регулятори. Розроблено модель прогнозування для системи нечіткого та нейромережевого регулювання. Використання інтелектуальних систем в автоматизації процесу випарювання бурякового соку передбачає виникнення великої кількості варіантів розвитку подій, частина яких може призводити до виникнення позаштатних та аварійних ситуацій. Саме тому дуже важливо завчасно запобігти їх появі. Для цього у даній роботі застосовано прогнозування стану даної системи. Також відбувається прогнозування технічного стану випарної установки на короткий час. Задача прогнозування технічного стану полягає у діагностиці сукупності показників стану системи. Прогнозування роботи випарної установки за методом нечітких локальних тенденцій відбувається за допомогою нечітких моделей часових рядів.Розроблено алгоритми та структури системи нечіткого та нейромережевого регулювання. Для того, щоб на основі прогнозованих даних користувач швидко міг приймати рішення розроблено людино-машинний інтерфейс таким чином, щоб він міг надати об’єктивно вірні підказки користувачу. З цією метою було використано підсистему прийняття рішень. У даній роботі було обрано метод розрахунку і прогнозування пріоритетів користувачів для розробки підсистеми прийняття рішень.Розроблено людино-машинний інтерфейс системи. Для реалізації системи використовувалось сучасне програмне та технічне забезпечення. У даному проекті використовується ПЛК фірми Schneider Electric Modicon M340.Одержані результати можуть бути використані при проектуванні, розробці та впровадженні нових, або при вдосконаленні існуючих систем автоматизації випарних установок цукрового заводу. Результати роботи пройшли дослідну перевірку на цукрових заводах ВАТ «Шамраївський цукровий завод» та Філія «Жданівський цукровий завод» ТОВ «Цукорагропром», що підтверджено відповідними довідками.Ключові слова: цукор, випарювання, регулювання, ПІ-регулятор, нейромере-жевий, сік, модель, випарна установка, нейро-нечіткий, нейро-нечіткі регулятори, керування, прогноз поведінки, тиск пари, автоматизоване керування, випарювання, сироп, прогнозування, модельне прогнозне керування, оптимальне керування, енергозбереження, система керування, нейроконтролер, Neural Network Predictive Controller, модель простору станів, ПІД-регулятор, помилка прогнозування, система автоматичного регулювання, автоматизація, управління, моделювання, об'єкт керування, імітаційна модель, продуктивність, енерговитрати, автоматизована система, алгоритм, інтелектуальний, методи прогнозування, нейронна мережа.^UHrama M.P. Automated control of the evaporation plant based on intelligent regulators. – Qualifying scientific work on manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of Doctor of Philosophy in specialty 151 "Automation and computer-integrated technologies". - National University of Food Technologies of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2023.The dissertation is devoted to increasing the efficiency of the evaporation plant to ensure quality indicators of the evaporation process by improving the system of automated control of the evaporation process by developing and including in its composition intelligent regulators and subsystems of forecasting and decision-making support. The study analyzed the process of moisture evaporation from beet juice as an object of automation. In order to increase the efficiency of the automation system, this paper investigates the use of intelligent regulators in the control system of the evaporation plant, which improves the quality indicators of the regulation process.A model of the evaporation plant of a sugar factory was developed, in which intelligent control was used. Intelligent regulators are widely used in this work. Among such regulators are fuzzy and neural network regulators.A prediction model for the system of fuzzy and neural network regulation has been developed. The use of intelligent systems in the automation of the beet juice evaporation process involves the emergence of a large number of options for the development of events, some of which may lead to the emergence of emergency and emergency situations. That is why it is very important to prevent their appearance in advance. For this purpose, this work uses forecasting of the state of this system. The technical condition of the evaporation plant is also predicted for a short time. The task of forecasting the technical condition consists in diagnosing a set of indicators of the system condition. Forecasting of the operation of the evaporation plant by the method of fuzzy local trends is carried out with the help of fuzzy time series models.Algorithms and structures of the system of fuzzy and neural network regulation have been developed. In order for the user to quickly make decisions based on the predicted data, the human-machine interface was developed in such a way that it could provide objectively correct hints to the user. For this purpose, the decision-making subsystem was used. In this work, a method of calculating and forecasting user priorities was chosen for the development of a decision-making subsystem.The human-machine interface of the system has been developed. Modern software and hardware were used to implement the system. This project uses a Schneider Electric Modicon M340 PLC.The obtained results can be used in the design, development and implementation of new or in the improvement of the existing systems of automation of sugar factory evaporation plants.The results of the work were tested at the sugar factories of JSC "Shamrayivskyi Sugar Factory" and Branch "Zhdanivskyi Sugar Factory" LLC "Tsukoragroprom", which was confirmed by relevant certificates.Keywords: sugar, evaporation, regulation, PI regulator, neural network, juice, model, evaporation plant, neuro-fuzzy, neuro-fuzzy regulators, management, prediction of behavior, steam pressure, automated control, evaporation, syrup, prognostication, model predictive management, optimal management, energy saving, control system, neurocontroller, Neural Network Predictive Controller, state space model, PID regulator, prediction error, automatic adjustment system, automation, management, modeling, control object, simulation model, productivity, energy costs, automated system, algorithm, intellectual, forecasting methods.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Ромащук О. М. 
Інтелектуальне сценарно-синергетичне керування технологічним комплексом цукрового заводу: автореферат дис. ... д.філософ : 151 / О. М. Ромащук. — Б.м., 2023 — укp.

Інтелектуальне сценарно-синергетичне керування технологічним комплексом цукрового заводу – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня ступеня доктора філософії за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» – Національний університет харчових технологій Міністерство освіти і науки України, Київ, 2023. Робота присвячена питанням збільшення ефективності роботи технологічного комплексу цукрового заводу шляхом визначення атрактивних ситуаційно-значущих зон для задач сценарного керування, і на основі оперативної інтелектуальної аналітичної обробки даних реалізувати ефективні ресурсоощадні стратегії управління з використанням інтелектуальних механізмів.Проаналізовано технологічний процес цукрового виробництва як складний об’єкт керування, оцінка рівня систем автоматизації дифузійного, сокоочисного і випарного відділень. Сформульовано проблеми керування матеріальними потоками цукрового заводу. Окреслено перспективи розвитку технологічного комплексу цукрового заводу на основі принципів і методів сучасної теорії автоматичного управління організаційно-технічними об'єктами.Визначено, що процес виробництва цукру має характеристики складної технологічної системи. Варто підкреслити, що існують процеси з різними фізико-хімічними явищами, багатофакторністю, нестаціонарністю, високою невизначеністю, нелінійністю та складністю. характер поведінки. Ці характеристики об’єктів вимагають використання передових теоретичних і практичних методів і базуються на сучасних інформаційних технологіях.Шляхом системного аналізу, експертних опитувань та когнітивного моделювання визначили пріоритетні технічні чинники, які покращують якість продукції, підвищують продуктивність обладнання та знижують питомі витрати матеріальних ресурсів у виробництві цукру. Проведений аналіз часових рядів основних змінних процесів дефекосатурації. Здійснено фільтрацію часових рядів, одержаних з реального об’єкта. Визначались показники Ляпунова як кількісна міра. Ці показники є одними з найважливіших характеристик атрактора, вони дозволяють визначити:• ентропію динамічної системи;• фрактальну розмірність атрактора;• характерний час передбачуваності системи;• поведінку системи. Показники Ляпунова слугують мірою хаотичності динамічної системи. Ці показники в досліджуваних часових дають зрозуімим те, що поведінка системи є не визначеною, хаотичною.Проведено реконструкцію хаотичних атракторів системи відповідно до теореми Такенса. Аналіз складного поведінки об'єкта, який в свою чергу включає хаотичні прояви поводження, проводиться за показниками кореляційної розмірності системи, кореляційної ентропії Колмогорова, показника Херста і фрактальної розмірності. Отримані результати дозволили зробити висновок про наявність ділянок у часових рядах з проявами детермінованого поведінки і з переходами в хаотичний або стохастичний режими, тобто утворенням дисипативних просторово-часових структур.Технічний комплекс цукрового заводу синтезовано з системою спільного керування.Тому організація ресурсозберігаючих керуючих впливів за заданими атракторами забезпечує відображення оптимального режиму роботи об’єкта. З використанням сучасних інформаційних технологій створено структуру, алгоритм та програмне забезпечення системи автоматизації управління технологічним комплексом цукрового заводу.Імітаційне моделювання та виробничі випробування запропонованого технічного рішення показали, що покращується якість продукції, підвищується ефективність виробництва на 1,9%, зменшується енерговитрата на 3,6%, зменшуються втрати цукру на 0,08%.Розроблене алгоритмічне та програмне забезпечення передано до впровадження на ВАТ Кашперівський цукровий завод. Також матеріали використовується у навчальному процесі в Національному університеті харчових технологій. Така довідка додається. Ключові слова: сценарно-синергетичне керування, автоматизований технолоічний комплекс, якість, інтелектуальна система керування, відділення дефекосатурації, системи управління, цукор, ідентифікація, автоматизація, математична модель, технологічний процес, вейвлет перетворення, математичне моделювання, модель, нейронні мережі.^UIntellectual scenario-synergistic management of the technological complex of a sugar factory - Qualification research paper with manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of candidate of technical sciences in specialty 151 "Automation and computer-integrated technologies" - National University of Food Technologies of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2023.The work is devoted to the issues of increasing the efficiency of the technological complex of the sugar factory by determining attractive situationally significant zones for scenario management tasks, and on the basis of operational intelligent analytical processing of data to implement effective resource-saving management strategies using intelligent mechanisms.The technological process of sugar production as a complex object of management, the assessment of the level of automation systems of diffusion, juice cleaning and evaporation departments is analyzed. The problems of managing the material flows of the sugar factory are formulated. The prospects for the development of the technological complex of the sugar factory based on the principles and methods of the modern theory of automatic management of complex organizational and technical objects are outlined.It was determined that technological processes of sugar production have characteristic features of complex technological systems, among which it is worth highlighting the presence of processes with different nature of physico-chemical phenomena, multifactoriality, non-stationarity, high degree of uncertainty, nonlinearity, complex nature of behavior. Such features of the object require the application of advanced methods of theory and practice, as well as their implementation on the basis of modern information technologies.By means of system analysis, expert surveys and cognitive modeling, priority technical factors that improve product quality, increase equipment productivity and reduce the specific costs of material resources in sugar production were determined.The analysis of time series of the main variable processes of defecosaturation was carried out. Time series obtained from a real object were filtered. Lyapunov indices were determined as a quantitative measure. These indicators are one of the most important characteristics of the attractor, they allow you to determine:• entropy of the dynamic system;• the fractal dimension of the attractor;• characteristic time of system predictability;• system behavior. Lyapunov indices serve as a measure of the chaoticity of a dynamic system. These indicators in the studied time periods make it clear that the behavior of the system is undefined and chaotic.Reconstruction of chaotic attractors of the system was carried out in accordance with Takens' theorem. The analysis of the complex behavior of the object with intermittency, which includes chaotic manifestations, was carried out according to the indicators of correlation dimension, Kolmogorov correlation entropy, Hurst index and fractal dimension. The technical complex of the sugar factory is synthesized with a joint control system. Therefore, the organization of resource-saving control influences according to the given attractors ensures the display of the optimal operating mode of the object.With the use of modern information technologies, the structure, algorithm and software of the automation system for managing the technological complex of the sugar factory were created.Simulation modeling and production tests of the proposed technical solution showed that product quality improves, production efficiency increases by 1.9%, energy consumption decreases by 3.6%, and sugar losses decrease by 0.07%.The developed algorithmic and software was transferred to the JSC Kashperiv sugar factory for implementation and is used in the educational process at the department of automation and intelligent control systems of the National University of Food Technologies, as evidenced by relevant certificates.Key words: scenario-synergistic control, automated technological complex, quality, intelligent control system, defecosaturation department, control systems, sugar, identification, automation, mathematical model, technological process, wavelet transformation, mathematical modeling, model, neural networks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського