Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (5)Наукова електронна бібліотека (51)Реферативна база даних (237)Книжкові видання та компакт-диски (316)Журнали та продовжувані видання (10)
Пошуковий запит: (<.>K=ЦІКАВІ<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Костик В.В. 
Весняно-обрядовий фольклор Буковини: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.07 / В.В. Костик ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено весняно-обрядовий фольклор Буковини, до якого входять веснянки, гаївки, постові, воскресні та юріївські пісні. З'ясовано, що зібрані зразки весняної народної поезії Буковини мають всеукраїнський і всеслов'янський характер їм також притаманні локальні варіативні особливості. Разом з тим, виявлено цікаві етнографічні комплекси проведення весняних народних хороводів та ігор, з'ясовано успішну фольклоризацію "церковних", "побожних пісень", встановлено ступінь збереження юріївських "пастушних" пісень. Вперше в українській фольклористиці зібрано, розглянуто та проаналізовано народну поезію весняного циклу буковинського краю, реабілітовано ім'я та введено до наукового обігу праці українського письменника і фольклориста Корнила Ластівки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш3(2=1УК)-633
Шифр НБУВ: РА314197 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
2.

Годзь Н.Б. 
Культурні стереотипи в українській народній казці: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.04 / Н.Б. Годзь ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2004. — 19 с. — укp.

Досліджено тексти народних казок, записаних в різних регіонах України та які належать до різних історичних періодів. Виділено та розглянуто систему культурних стереотипів як одного з провідних чинників, що формують і зберігають особливості українського етносу, його ментальну специфіку. Проведено порівняльно-зіставний аналіз з залученням текстів казок інших етносів: які мають спільні історичні та мовні корені, а також територію існування; не мали (мають) спільного територіального середовища. Зазначений аналіз проведено за чотирнадцятьма основними категоріями-константами ("друг/ворог", "свій/чужий" тощщо), внаслідок чого виявлено здатність фольклорних текстів накопичувати культурні стереотипи, підтверджено їх стійкість до впливу часу та культурних стереотипів інших етносів, а також здобуто цікаві наукові результати стосовно етнічних особливостей культурних стереотипів українців, їх ідентичності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671.111 + Ш3(2=1УК)-615.1 +
Шифр НБУВ: РА330267

Рубрики:

      
3.

Бояндіна Г. С. 
Принцип симпатії у філософській антропології: автореф. дис. ... канд. філософ. наук : 09.00.04 / Г. С. Бояндіна ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2011. — 19 с. — укp.

Проаналізовано роль симпатії як своєрідного принципу антропологічного розуміння життя особистості. Розглянуто витоки концепту симпатії у традиції новоєвропейської філософії та досліджено феноменологічні основи принципу симпатії у М. Шелера. З'ясовано, що саме у філософській антропології М. Шелера поняття симпатії почало фігурувати в значенні принципу, без якого неможливо уявити дію цінностей, сутністі любові, інтерсуб'єктивності, соціальності, солідарності. Доведено, що концепція посутності Г.-Е. Генстенберга є своєрідною інтерпретацією шелерівського концепту симпатії, де увагу сфокусовано на здатності людини сприймати суще заради нього самого, коли речі цікаві самі по собі, тобто предбачається конституюча роль симпатії також щодо сприйняття певного роду предметностей в життєвому світі людини. Показано, що сучасні наукові відкриття є в певних пунктах концептуально близькими тому, що розглядалось раніше суто в межах філософсько-антропологічної рефлексії. З'ясовано, що останні доробки у сучасній біології й еволюційній антропології щодо принципу симпатії суттєво впливають на її філософське розуміння. Розкрито актуальність теми емпатії в конкретних науках та її значення для філософсько-антропологічної проблематики загалом. Зазначено, що саме філософсько-антропологічне розуміння природи симпатії не дозволяє редукувати тематику емпатії до соціобіології та нейрофізіології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю216.22
Шифр НБУВ: РА383631 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Лісняк Н.О. 
"Присвята Жовтню" (№2) і "Першотравнева" (№3) симфонії Д.Шостаковича в контексті часу. Дослідницька доля. Концепція. Драматургія: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 17.00.03 / Н.О. Лісняк ; Нац. муз. акад. України ім. П.І.Чайковського. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Здійснено докладний аналіз тексту Другої симфонії Д. Шостаковича у контексті протистояння пролетарського й авангардного мистецтва. Висвітлено дискусію, присутню у другій половині 1920-х рр. стосовно питання суті та змісту нового мистецтва. Зроблено припущення щодо причин, внаслідок яких написана "на замовлення" Друга симфонія зустріла несхвалення влади. Проаналізовано дані, одержані на базі архіву Д. Шостаковича (у Москві) з атрибутованими автографами композитора, згідно з якими роботу над Другою симфонією було розпочато задовго до одержання замовлення Держвидаву. Це дало змогу внести зміни до "портрету" даного твору, що існував у радянському музикознавстві та присутній у деяких сучасних дослідженнях. Здійснено детальний аналіз Третьої ("Першотравневої") симфонії з урахуванням основних координат стилю Д. Шостаковича. Зроблено спробу програмного тлумачення. Запропоновано виявлені образно-тематичні алюзії та асоціації. Представлено цікаві історичні та художні паралелі цього твору доробку видатних сучасників Д. Шостаковича (А. Платонова, Б. Кустодієва, І. Ільфа та Є. Петрова), що дозволило розвинути уявлення про концептуальні параметри "Першотравневої симфонії".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ313(4РОС)6-81 Шостакович Д. + Щ313(4РОС)6-81 Шостакович Д. + Щ313(4РОС)6-81 Шостакович Д.
Шифр НБУВ: РА360757

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Чолкан В.А. 
Речення з суб'єктивно-модальними формами в сучасній українській мові: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / В.А. Чолкан ; Прикарпат. держ. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 2001. — 18 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис суб'єктивно-модальних форм (часток) української мови. Внутрішньосинтаксичну природу явища суб'єктивної (персуазивної) модальності витлумачено з урахуванням найновіших досягнень українського та зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 30 000 карток) здійснено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з частками; встановлено лінгвальний статус часток як суб'єктивно-модальних форм. Запропоновано оригінальну класифікацію суб'єктивно-модальних форм (часток), які у структурі речення можуть виступати модальними модифікаторами предикативної модальності (ММ), модальними кваліфікаторами змісту висловлення (МК) модальними актуалізаторами (МА) або окремих компонентів висловлення, або фрагментів дискурсу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221
Шифр НБУВ: РА314465 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
6.

Томусяк Л.М. 
Семантико-синтаксична організація речень з дуплексивами: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / Л.М. Томусяк ; Прикарпат. ун-т ім. В.Стефаника. — Івано-Франківськ, 1999. — 19 с. — укp.

Запропоновано комплексний системний опис синтаксичних конструкцій української мови, до складу яких входить компонент з подвійною причленною залежністю, названий у роботі дуплексивом. Синтаксична природа дуплексива і семантико-синтаксична структура семантично неелементарного речення з цим компонентом тлумачиться з урахуванням найновіших досягнень українського і зарубіжного мовознавства. На основі грунтовного аналізу фактичного матеріалу (картотека складає 6000 карток) зроблено цікаві експериментально-лінгвістичні спостереження над функціонуванням речень з дуплексивними компонентами. Узагальнено формальні засоби вираження дуплексива в припідметовій (присуб'єктній) та придодатковій (приоб'єктній) позиції; досліджено природу синтаксичного зв'язку тяжіння; описано семантичну (три- та чотирикомпонентну) структуру речень з дуплексивами; визначено основні типи первинних та вторинних пропозицій в односуб'єктних та двосуб'єктних реченнях з дуплексивами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-221

      
7.

Овдін О.В. 
Столипінська аграрна реформа на Катеринославщині (1906 - 1916 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.В. Овдін ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2005. — 20 с. — укp.

Уперше в історіографії досліджено питання підготовки Столипінської аграрної реформи на Катеринославщині періоду 1906 - 1916 рр. Визначено загальну кількість селян, що вийшли з общини та утворили одноосібні господарства на колишніх надільних землях даного регіону. Здійснено підрахунки кількості хуторів і відрубів, утворених у кожному з 8-ми повітів губернії, проаналізовано причини нерівномірності проведення реформи у різних повітах. Показано роль у процесі перетворень місцевої влади в цілому та катеринославських губернаторів В.В.Якуніна та О.М.Клінгенберга зокрема, наведено цікаві факти листування останнього з П.А.Столипіним з питання щодо методів здійснення індивідуалізації селянського землеволодіння. Проаналізовано конфлікти, які відбулися в селах Катеринославщини внаслідок Столипінської аграрної реформи та вивчено настрої місцевого селянства у період проведення перетворень. Здійснено узагальнююче та цілісне дослідження з історії проведення Столипінської аграрної реформи на території Катеринославської губернії у досліджений період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНЕ)523-211 +
Шифр НБУВ: РА334480

Рубрики:

      
8.

Брижіцька І.П. 
Творчість Марусі Вольвачівни, Марії Проскурівни та Тетяни Сулими в контексті української літератури кінця ХІХ - початку ХХ століття: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / І.П. Брижіцька ; Ін-т л-ри ім. Т.Г.Шевченка НАН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито сутність і особливості творчої манери письменниць, розмаїття тематики та проблематики жанрів. Зроблені узагальнення свідчать про їх неабиякий письменницький хист, уміння робити цікаві життєві спостереження, колоритно зображати події, що відбувалися на Слобожанщині, Катеринославщині та Полтавщині. Акцентовано увагу на тому, що творчість М. Вольвачівни, М. Проскурівни та Т. Сулими суттєво доповнює наше уявлення щодо літературного процесу кінця ХІХ - початку ХХ ст. та надає йому належної повноти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)53-307 +
Шифр НБУВ: РА368693

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Сапон М. М. 
Динаміка трубопроводу з рідиною, що здійснює обертальний рух / М. М. Сапон. — Б.м., 2021 — укp.

Дана робота присвячена саме вивченню динамічних процесів для системи, що складається з трубопроводу, що здійснює обертальний рух, та рідини, що тече по цьому трубопроводу. В ході виконання роботи була доопрацьована на випадок обертання трубопроводу нелінійна модель динаміки системи, що враховує всі нелінійності окрім нелінійності, пов'язаної з реологією деформації трубопроводу. Ця модель дозволяє виконувати дослідження в докритичній та закритичній області швидкості течії рідини.Була визначена залежність критичної швидкості течії рідини від кутової швидкості обертання трубопроводу та показано, що збільшення обертання призводить до втрати стійкості, тобто до зменшення критичної швидкості течії.Досліджена динамічна поведінка системи для різних режимів течії рідини та обертання трубопроводу. Виконані розрахунки тестових прикладів для варіанту певної сталої швидкості течії рідини (кутової швидкості обертання трубопроводу) при різних кутових швидкостях обертання (швидкостях течії). Показано, що при збільшенні швидкості течії рідини (кутової швидкості обертання трубопроводу) в певний момент часу (в околі критичної швидкості) відбувається перехід до коливань навколо альтернативного динамічного положення рівноваги зі значним проявом вищих гармонік (додаткових високочастотних коливань) в околі цього переходу. Також відмічено, що у докритичній області збільшення швидкості течії (обертання трубопроводу) призводить до зменшення частоти коливань, тоді як у закритичній – навпаки, до збільшення. Для режимів лінійної зміни швидкостей течії (кутових швидкостей обертання трубопроводу) отримано, що характер зміни динамічних процесів залежить від стану системи в початковий момент та від моменту досягнення системою критичності. Для режимів пульсації течії рідини, що найбільш цікаві з огляду на те, що течія в реальних механізмах відбувається в пульсаційному режимі, визначено, що найбільш небезпечними є режими з частотою пульсації близькою до власної частоти коливань трубопроводу та з великою амплітудою пульсації.^UThis work deals with the study of dynamic processes of a system consisting of a pipeline that performs rotational motion and liquid flowing in this pipeline. In the course of the work, a nonlinear model of the system dynamics was modified for the case of pipeline rotation, which takes into account all nonlinearities except the nonlinearity of the pipeline deformation due to nonlinear rheology. This model provides the conduction of studies in the subcritical and supercritical regions of fluid flow velocity.The dependence of the critical liquid flow velocity on the angular velocity of the pipeline rotation and liquid velocity was determined and it was shown that an increase in the rotation leads to a loss of stability, i.e., to a decrease in the critical flow velocity.The dynamic behavior of the system for different modes of liquid flow and pipeline rotation is investigated. Calculations of testing examples for a variant of a certain constant velocity of liquid flow (angular velocity of pipeline rotation) at different angular velocities of rotation (flow velocities) are performed. It is shown that with the increase of liquid flow velocity (angular velocity of pipeline rotation) at a certain point in time (around the critical velocity) the transition to oscillations around an alternative dynamic equilibrium position with significant manifestation of higher harmonics (additional high-frequency oscillations) around this transition occurs. It is noted also that in the subcritical region the increase in the flow velocity (rotation of the pipeline) leads to a decrease in the frequency of oscillations, in the subcritical region, on the contrary, to an increase. For the modes of linear change of flow velocities (angular velocities of pipeline rotation) it is obtained that the nature of the change of dynamic processes depends on the state of the system at the initial time instant and for motion when the system reaches criticality. For the pulsation modes of fluid flow, which are most interesting due to the fact that the flow in real mechanisms, the pulsation mode occurs, it is determined that the most dangerous are modes with pulsation frequency close to the natural oscillation frequencies of the pipeline and with large pulsation amplitude.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Копійка Г. П. 
Органна творчість Жанни Демесьйo: типологічний та індивідуально-стильовий аспекти. / Г. П. Копійка. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації висвітлюється життєвий і творчий шлях Жанни Демесьйo; виділяються авторські стильові особливості творчого методу Жанни, визначається її місце в історії європейської органної музики як представника французької органної традиції. Головним предметом роботи постають жанрові та стильові особливості органних творів Жанни Демесьйo. Хронологічні межі дослідження детерміновані, з одного боку, часопросторовим контекстом життя і творчості Ж. Демесьйo, тобто першою половиною і серединою XX століття, з іншого боку – розумінням «стильового місця» Ж. Демесьйo в історії музики як такого, що є можливим тільки в контексті традицій французької органної музики, котрі формувалися впродовж тривалого історичного періоду. Матеріалом дослідження послужили нотні тексти органних творів Жанни Демесьйo, аудіо- та відеозаписи їх виконання. У роботу включені цикл «Сім роздумів про Святого Духа» (Sept méditations sur le Saint Esprit), цикл «12 хоральних прелюдій на григоріанський наспіви» («Douze Choral Préludes sur des thèmes grégoriens»), «Te Deum» op.11, цикл «Шість етюдів» op.5. Методологічна основа роботи обумовлена її проблемними напрямами, включає історичні підходи і теоретичне моделювання; передбачає поєднання жанрово-стильового, текстологічного, герменевтического, семіологічного ракурсів оцінки музичних явищ. В роботі розглядається процес формування та історичної еволюції французької органної музики з першої половини XVII до середина XX ст., у зв'язку з чим висвітлюється життєвий і творчий шлях Жанни Демесьйo, характеризується її творча спадщина в композиторській та виконавській сферах. Виявляється своєрідність трактування органного циклу у творчості Ж. Демесьйo («Сім роздумів про Святого Духа», op.6); виявляються провідні композиційні та драматургічні принципи циклів Ж. Демесьйo («12 хоральних прелюдій на григоріанський наспіви», op.8, «Сім роздумів про святого дусі», op.6, «Шість етюдів», op. 5); розкривається суть явища стильової гармонії в органному циклі Ж. Демесьйo («12 хоральних прелюдій на григоріанський наспіви» op.8); визначається метод роботи Жанни Демесьйo з григоріанським хоралом в органній композиції «Te Deum», op.11, та в органному циклі «12 хоральних прелюдій на григоріанський наспіви», op.8. Розглядаються цікаві фактурні знахідки і технічні прийоми циклу «Шість етюдів», op.5, які суттєво розширили простори вдосконалення виконавської майстерності органістів. Вивчення особливостей індивідуального стилю Жанни Демесьйо дозволяє виявляти важливість взаємодії тенденцій поемності і програмності, також оновлення явища стильової гармонії у створенні «жанрового образу автора» в її органних композиціях.^UThe dissertation covers the life and creative path of Jeanne Demessieux; distinguishes the stylistic features of Jeanne's creative method, determines her place in the history of European organ music as a representative of the French organ tradition. The main subject of the work are the genre and stylistic features of organ works of Jeanne Demessieux. The chronological boundaries of the study are determined, on the one hand, by the spatiotemporal context of J. Demessieux's life and works, which took place in the first half and the middle of the XX century, and, on the other hand, by understanding J. Demessieux's "stylistic place" in the history of music, which is possible only in regard to the French organ music traditions, which have been being formed over a long historical period. The material of the research was musical texts of organ works by Jeanne Demessieux, and audio and video recordings of them being performed. The work includes the cycle «Seven meditations on the Holy Spirit» («Sept méditations sur le Saint Esprit»), the cycle «12 choral preludes to Gregorian chants» («Douze Choral Préludes sur des thèmes grégoriens»), «Te Deum» op.11, cycle «Six Etudes» op.5. The methodological basis of the work is its problematic areas, and includes historical approach and theoretical modeling; provides a combination of genre and style, textual, hermeneutic, and semiological perspectives on the assessment of musical phenomena. The process of formation and historical evolution of French organ music from the first half of the XVII to the middle of the XX century are studied in this work. In this regard this work highlights the life and creative path of Jeanne Demessieux, as well as her creative heritage in the composing and performing spheres is characterized. This work reveals originality of the interpretation of the organ cycle in the work of J. Demessieux («Sept méditations sur le Saint Esprit», op.6); the leading compositional and dramatic principles of J. Demessieux's cycles («12 Choral Preludes to Gregorian Chants», op.8, «Sept méditations sur le Saint Esprit», op.6, «Six Etudes», op. 5); the essence of the phenomenon of stylistic harmony in the organ cycle of J. Demessieux («12 choral preludes to Gregorian chants» op.8); the method of Jeanne Demessieux's work with the Gregorian chant in the organ composition «Te Deum», op.11, and in the organ cycle «12 choral preludes to Gregorian chants», op.8. The attention is paid to interesting textural findings and techniques shown in the cycle «Six Etudes», op.5, which significantly expanded the scope for the organists to improve their performing skills. The study of the peculiarities of the individual style of Jeanne Demessieux allows to detect the importance of the reciprocality between programness and poemness, as well as modernization of the stylistic harmony phenomenon when creating a «genre image of the author» in her organ compositions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Кривохатько Г. А. 
Культивари Thuja occidentalis L.: біологічні та екологічні особливості, перспективи використання в озелененні м. Києва / Г. А. Кривохатько. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацйну роботу присвячено вивченню і дослідженю біологічних та екологічних властивостей культиварів туї західної з подальшимвикористанням в озелененні м. Києва. Ретроспективний аналіз літературних джерел засвідчив, що голонасінні відіграють помітну роль у житті багатьох народів, особливо у Північній півкулі, виступаючи важливою складовою лісогосподарських, рекреаційних, грунтозахисних насаджень. Подібне спостерігається за їхнього чисельного видового й ще ширшого внутрішньовидового складу, значної амплітуди розмірів, великої екологічної толерантності, високої декоративності. Саме тому згадані культури цікаві лісогосподарникам, як ученим, так і спеціалістам насамперед лісового і садово-паркового господарства. На основі проведених досліджень можна стверджувати, щодосліджувані культивари Thuja occidentalis L. досить сійкими до впливу високих температур та перспективні для використання в міськихнасадженнях при створені садово-паркових об'єктів. Вплив високої температури на вегетуючі рослини проявляється порізному. Температури вищі +45 °C можуть викликати незворотну коагуляцію біоколоїдів і, як наслідок, відмирання організму шляхом прямого впливу на колоїдні системи; при цьому для різних рослин летальні температури коливаються від +45 до +60 °C і вище. У результаті проведеної діагностики жаростійкості культиварів Thuja occidentalis L. виділено найстійкіші до дії високих температур рослини: Th. o.'Wagneriana', Th. o. 'Wareana Lutescens', Th. o. 'Ericoides', Th. o. 'Ellwangeriana', Th. o. 'Globosa'. Вони також перспективні для культивування в міських насадженнях. Під час визначення комплексної декоративності рослин культиварів Thuja occidentalis L. в умовах м. Києва показники зимостійкості, морозостійкості, посухостійкості та жаростійкості рослин не враховувалися. Оцінку проводили за чотирма основними блоками. За аналізом декоративних якостей більшість досліджуваних культиварів отримали досить високий загальний результат і відносяться до третьої групи з посередньою декоративністю.^UThe dissertation is devoted to the study and research of biological and ecological properties of Thuja occidentalis cultivars with further use in landscaping of Kyiv. A retrospective analysis of literature sources shows the gymnosperms play a significant role in the lives of many peoples, especially in the Northern Hemisphere as an important component of forestry, recreational, soil protection plantations, due to their numerous species and even bigger intraspecific composition, significant size amplitude, big ecological tolerance, high decorativeness. That is why they attract a lot of attention from both scientists and specialists, especially of forestry and garden and park economy. Rooting of stem cuttings of economically valuable plants in specially created conditions is the most common way of their vegetative reproduction. Ability to save the decorative and other economically valuable features of selected cultivars is the main advantage of the vegetative method of reproductionover seed. The method becomes especially important when plants do not form similar seeds or form them irregularly in small quantities.Growing of seedlings using the method of plant cutting remains the most promising in terms of biology, agriculture and economy today. If the basic technological conditions are met, in order to increase a rooting efficiency, use of exogenous bio stimulants (stimulators of root formation) during the cultivation of planting material for the needs of forestry and horticulture becomes important. Treatment of cuttings with growth regulators is one of the important factors in the efficiency of plant cutting improving. Root stimulants in form of water solutions were used for research: "Kornevin" (concentration – 0,5, 1,0 and 1,5 g.l-1), "Epin" (concentration – 0,5, 1,0 and 1,5 g.l-1) and "Succinic acid"(concentration – 0,5, 1,0 and 1,5 g.l-1). As a result of studying of the effect of exogenous bio stimulants water solutions of different concentrations on the rhizogenic ability of stem cuttings of Thuja occidentalis and its cultivars, the highest result was obtained using a solution of "Kornevin" biostimulator.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Купчак С. Б. 
Формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності: автореферат дис. ... д.філософ : 011 / С. Б. Купчак. — Б.м., 2023 — укp.

У дисертації на теоретичному та практичному рівнях досліджено проблему формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності.З’ясовано особливості професійної підготовки майбутніх учителів початкової школи в закладах вищої освіти України та за кордоном, зокрема в контексті формування готовності до застосування проєктної технології у професійній діяльності.Професійну підготовку майбутніх учителів початкових класів потрактовано як процес формування низки загальних та спеціальних (фахових) компетентностей, необхідних для ефективного виконання професійної діяльності в початковій школі. У роботі проаналізовано сутність проєктної технології, історію її виникнення, переваги та недоліки, особливості та алгоритм упровадження в освітньому процесі початкової школи.Проєктну технологію визначено як інноваційну технологію навчання, що вдало поєднує теоретичне і практичне навчання, розвиває творчі здібності учнів і передбачає створення оригінального кінцевого продукту. Етапи реалізації технології полягають у підготовчій роботі, плануванні, виконанні, презентуванні та оцінюванні проєкту.У дисертації розроблено і теоретично обґрунтовано модель формування готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності. Структуру моделі представлено такими блоками: теоретико-концептуальним (окреслює мету і завдання підготовки майбутніх вчителів майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, стратегію підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, провідні підходи, принципи навчання); змістовим (визначає зміст підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності); процесуально-діяльнісним (розкриває основні методи і форми підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології); результативно-оцінювальним (визначає методи контролю, рівні готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології, прогнозує результат такої підготовки).Результатом підготовки майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології визначено їхню готовність до такого виду діяльності. Готовність майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності потрактовано як інтегративну якість особистості, спрямовану на ефективне застосування проєктної технології у професійній діяльності в початковій школі.Виокремлено три компоненти цієї готовності: мотиваційний (позитивне ставлення до педагогічної діяльності загалом та використання проєктів в освітньому процесі зокрема, наявність мотивації до застосування проєктної технології у навчанні школярів, прагнення опанувати технологію проєктної діяльності); змістовий (ознайомлення здобувачів вищої освіти із сутністю та значенням навчальних проєктів, основними етапами проєктної технології та особливостями її впровадження в початковій школі); діяльнісний (уміння організовувати проєктну діяльність школярів, самостійно виконувати навчальні проєкти і підбирати цікаві навчальні проєкти для учнів початкової школи з метою формування в них необхідних компетентностей).У ході педагогічного експерименту доведено ефективність визначених у роботі педагогічних умов, що підтвердило припущення, згідно з яким якість підготовки майбутніх учителів початкової школи суттєво підвищиться за умови реалізації педагогічних умов упровадження моделі формування готовності майбутніх фахівців до застосування проєктної технології у професійній діяльності.Розроблено діагностичний інструментарій для визначення кожного з критеріїв готовності майбутніх учителів початкової школи до застосування проєктної технології у професійній діяльності. Висвітлено сутність, етапи і результати педагогічного експерименту.^UThe thesis examines the problem of future primary school teachers’ readiness formation for project technology application in professional activity at the theoretical and practical levels.The peculiarities of the professional training of future primary school teachers in higher education institutions of Ukraine and abroad have been clarified, in particular, in the context of readiness formation for project technology application in professional activity.The professional training of future primary school teachers is interpreted as the process of general and special (professional) competencies formation that are necessary for effective performance of professional activity in primary school.The essence of the project method, project technology, its history, features, advantages and disadvantages, and the implementation algorithm in the educational process of primary school is analyzed in the work. Project technology is defined as an innovative learning technology that successfully combines theoretical and practical learning, develops students’ creative abilities and involves the creation of an original final product. The stages of technology implementation consist of preparatory work, planning, execution, presentation and evaluation of the project.Formation model of future primary school teachers' readiness for the project technology application in professional activity was developed and theoretically substantiated in the thesis. The structure of the model is represented by the following blocks: theoretical and conceptual (it outlines the purpose and the task of future primary school teachers training for project technology application, the training strategy for future primary school teachers to use project technology, leading approaches, principles of learning); contextual (determines the content of future primary school teachers training for the project technology application in professional activity); procedural-acting (reveals the main methods and forms of future primary school teachers training for the project technology application); result-evaluative (determines control methods, levels of future primary school teachers’ readiness for the project technology application, predicts the result of such training).As a result of the future primary school teachers training for the project technology application, their readiness for this type of activity was determined. The readiness of future primary school teachers for the project technology application in their work is interpreted as an integrative personal quality aimed at effective project technology application in professional activity at primary school. Three components of this readiness are singled out: motivational (a positive attitude towards pedagogical activities in general and the use of projects in the educational process in particular, the presence of motivation to use project technology in the education of schoolchildren, the desire to master the technology of project activity); contextual (learners acquaintance with the essence and meaning of educational projects, the main stages of the project technology and features of its implementation in primary school); activity component (the ability to organize project activities of schoolchildren, to carry out independently educational projects and to select interesting educational projects for primary schoolchildren in order to form the necessary competencies in them).During the pedagogical experiment, the effectiveness of the pedagogical conditions determined in the work was proven, which confirmed the research hypothesis, according to which the quality of future primary school teachers training will significantly increase if the pedagogical conditions are implemented, that are aimed at the readiness forming of future specialists to use project technology in their professional activity.A diagnostic toolkit was developed to determine each of the criteria for the future primary school teachers’ readiness to use the project technology in their professional activity. The essence, stages and results of the pedagogical experiment are highlighted.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського