Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (6)Наукова електронна бібліотека (9)Реферативна база даних (235)Книжкові видання та компакт-диски (63)Журнали та продовжувані видання (1)
Пошуковий запит: (<.>K=ХОЛМСЬК$<.>+<.>K=ГУБЕРНІЯ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 44
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Ігнатьєва Т.В. 
Торговельно-економічні зв'язки Правобережної України наприкінці XVIII - 50-ті роки XIX ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.В. Ігнатьєва ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив змін у геополітичному розташуванні, інфраструктурі торгівлі та російському законодавстві щодо забезпечення контролю та регулювання торгівлі Правобережжя в межах торговельно-економічних інтересів Російської імперії кінця XVIII - 1850-их рр. З'ясовано механізми взаємодії між центром й суб'єктами торговельно-економічних відносин регіону та його макроекономічне становище. Висвітлено процес формування й етнічний склад купецького стану на фоні соціального відчуження й ізоляції більшості українців від торговельно-економічної діяльності. Проаналізовано вплив інкорпораційної політики самодержавства на характер, обсяги та напрямки розвитку торгівлі Правобережної України, особливості процесу реінтегрування торговельно-економічних зв'язків з підавстрійськими українськими землями та все більшої інтеграції з Лівобережною та Південною Україною й історично російськими губерніями та регіонами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)462-2 +
Шифр НБУВ: РА335016

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Антощак М. М. 
Громадська та освітньо-наукова діяльність Миколи Олексадровича Корфа: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / М. М. Антощак ; Запоріз. нац. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено громадську й освітньо-наукову діяльність М. Корфа, визначено його світогляд як громадського діяча, науковця, педагога. Досліджено суспільно-просвітницьку діяльність М. Корфа на півдні України й його внесок в розвиток системи самоврядування та народної освіти в Катеринославській та Таврійській губерніях. Проаналізовано основні роботи педагога, які присвячені актуальним проблемам того часу - вирішенню питання діяльності земських органів і питанню розвитку народної освіти. Висвітлено зміст і напрями його наукової спадщини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)5-8 Корф М.О. + Ч33(4УКР)51-8 Корф, М.О.
Шифр НБУВ: РА375073 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Берестовий А. І. 
Податкова політика російського царату в українському селі у другій половині XIX - на початку XX ст.: історичний аспект: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / А. І. Берестовий ; Черкас. нац. ун-т ім. Б. Хмельницького. — Черкаси, 2011. — 20 с. — укp.

Досліджено податкову політику російського царату в українському селі як складову частину внутрішньоекономічної політики уряду Російської імперії у другій половині XIX - на початку XX ст. Охарактеризовано податкові платежі, грошові та натуральні повинності українського селянства, досліджено рівень податкового тягаря, з'ясовано основні причини накопичення недосплат з селянських платежів. Досліджено основні напрямки реформування податкової системи в Російській імперії та їх реалізацію в українських губерніях. Проаналізовано еволюцію соціально-економічної та суспільно-політичної думки в Російській імперії стосовно системи оподаткування. Вивчено процес утворення та діяльність податкових органів в українських губерніях Російської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-23 + У03(4УКР)502.6
Шифр НБУВ: РА381154 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Бочаров В.В. 
Столипінська аграрна реформа в Катеринославській і Харківській губерніях (1906 - 1916 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.В. Бочаров ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено період формування нової соціальної верстви селян-власників у Катеринославській та Харківській губерніях. Проаналізовано економічні наслідки даного процесу. Розглянуто особливості ліквідації общинного землекористування, формування дільничного землеволодіння, переселенську політику, агрономічний та фінансовий аспекти реформи, вплив даних явищ на зміну структури селянського землеволодіння і розвиток сільського господарства. Істотно доповнено уявлення про особливості ліквідації общинного користування землею та формування дільничого землеволодіння і пов'язаного з цим усунення черезсуміжжя та далекоземелля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ДНЕ)523-211 + Т3(4УКР-4ХАР)523-211
Шифр НБУВ: РА312176 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
5.

Бурдін М. Ю. 
Система попереднього розслідування у кримінальному судочинстві Російської імперії другої половини XIX - початку XX ст. (на матеріалах українських губерній): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / М. Ю. Бурдін ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Проведено комплексний аналіз організаційно-правових засад діяльності системи попереднього розслідування у кримінальному судочинстві Російської імперії в українських губерніях у досліджуваний період часу. Проведено історико-юридичний аналіз процесів реформування органів державної влади, що забезпечували досудові стадії кримінального судочинства в цих губерніях. Визначено фактори впливу на систему попереднього розслідування. Досліджено динаміку та узагальнено досвід функціонування органів дізнання, слідства та нагляду, їх взаємодію й особливості правозастосування в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4РОС)51/52-629.371/2
Шифр НБУВ: РА380260 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Вакулик В.В. 
Становлення і розвиток земської ветеринарної медицини Південно-Східної України (1864-1918): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / В.В. Вакулик ; Центр дослід. науково-технічн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України . — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено процес становлення та розвитку земської ветеринарної медицини в Південно-Східній Україні. З'ясовано роль земської ветеринарної медицини регіону у боротьбі з епізоотіями, в першу чергу, чуми рогатої худоби, сибірки та сапу. Проаналізовано домінуючі фактори впливу на еволюцію ветеринарно-медичної науки і практики в земських губерніях. З'ясовано деякі рольові аспекти земської ветеринарної медицини Південно-Східної України у розвитку ветеринарної медицини в Російській імперії, зокрема, ветеринарної мікробіології. Вивчено діяльність й розкрито роль у розвитку земської ветеринарної медицини І.Й. Гордзялковського, К.М. Хороманського, М.А. Міхіна, Є.В. Теличенка та інших. Визначено інфраструктуру земської ветеринарної частини, її науково-кадровий потенціал, вивчено популяризаторсько-просвітницьку діяльність.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П8г(4УКР) + П8г(4УКР)
Шифр НБУВ: РА364655

Географічні рубрики:

      
7.

Горохов С.В. 
Соціально-економічна діяльність земств Харківської та Чернігівської губерній наприкінці ХІХ - на початку ХХ століття: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.В. Горохов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 16 с. — укp.

Комплексно досліджено процес становлення, розвитку та діяльності земських установ, форми на напрямки земської економічної діяльності у Харківській і Чернігівській губерніях України наприкінці XIX - на початку XX ст. На основі системного аналізу широкої джерельної бази та наукової літератури визначено ряд форм і методів, що використовувалися земськими установами для реалізації поставлених завдань. З'ясовано характер участі земств у модернізації аграрної сфери та наслідки їх діяльності. Увагу приділено аналізу взаємодії з кредитними товариствами, а також роботи щодо піднесення продовольчої справи, земської агрономії та проведення статистичних досліджень. Висвітлено аспект допомоги земств переселенцям на початку XX ст. Розкрито процес залучення земств до створення переселенських органів, налагодження та постійного вдосконалення соціальної допомоги переселенцям. Визначено основні результати діяльності земських органів стосовно допомоги переселенському руху. З'ясовано суспільні та політичні чинники тогочасної епохи, що не дозволили земствам розкрити повністю їх потенційні можливості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР-4ХАР)5-536.2 +
Шифр НБУВ: РА361043

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Григор'єв О.М. 
Пенітенціарна теорія та практика в Російській імперії в кінці XVIII - на початку XX століття: історико-правове дослідження (на прикладі українських губерній): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.М. Григор'єв ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено становлення та розвиток кримінально-виконавчого права в Україні з кінця XVIII до початку XX ст., проблеми діяльності пенітенціарних установ у зазначений період часу, коли російський уряд почав широко застосовувати позбавлення волі, посупово відмовляючись від попередніх форм боротьби зі злочинністю. На підставі аналізу літератури, законодавчих актів і архівних джерел вивчено питання щодо формування пенітенціарного законодавства, модернізації тюремної системи, діяльності місць позбавлення волі в українських губерніях Росії. Показано, що досліджені проблеми взаємопов'язані з засадами реформування сучасного кримінально-виконавчого законодавства та функціонування пенітенціарних установ у наступний час.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4РОС)51/52-628.4 + Х2(4УКР)5-628.4 +
Шифр НБУВ: РА348508

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Жовта І. І. 
Колектив Київського інституту шляхетних дівчат в організації повсякдення вихованок (ХІХ – перші десятиліття ХХ ст.): автореферат дис. ... д.філософ : 032 / І. І. Жовта. — Б.м., 2023 — укp.

Жовта І. І. Колектив Київського інституту шляхетних дівчат в організації повсякдення вихованок (ХІХ – перші десятиліття ХХ ст.) ‒ Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі 03 Гуманітарні науки за спеціальністю 032 Історія та археологія ‒ Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського» Міністерства освіти і науки України. ‒ Київ, 2023.Дослідження ролі колективу в повсякденні вихованок Київського інституту шляхетних дівчат важливе для розуміння особливостей умов перебування в закритому закладі освіти й роботи різних категорій дорослих над тим, щоб забезпечити вихованок необхідним, а також – розвіювання міфу про досконалість такої системи навчання, розуміння контексту епохи, побуту привілейованих верств, їхнього життя у губерніях Південно-Західного краю Російської імперії. Тому тема актуальна.Мета дослідження: охарактеризувати роль колективу в організації повсякдення вихованок Київського інституту шляхетних дівчат у ХІХ – перших десятиліттях ХХ ст.У дисертації висвітлено історіографію, джерельну базу та теоретико-методологічні засади дослідження, діяльність колективу що забезпечення умов проживання вихованок, зокрема, облаштування простору, нагляд працівників за зовнішнім виглядом і харчуванням інституток, медичний догляд, а також участь у навчанні і повсякденних і святкових практиках дівчат.^UZhovta I. Collective of Kyiv Institute of Noble Girls in organization of everyday life of inmates (19th – the first decades of 20th centuries). Qualifying scientific work on the rights of a manuscript.Thesis for a scientific degree of Doctor of Philosophy in specialty 032 “History and archaeology” (03 – Humanities). ‒ National Technical University of Ukraine “Igor Sikorsky Kyiv Polytechnic Institute”, Ministry of Education and Science of Ukraine. Kyiv, 2023.A study of the role of a collective in the daily life of pupils of Kyiv Institute of Noble Girls is important for understanding the specifics of conditions of being in a closed educational institution and the work of different categories of adults to provide pupils with necessary things, as well as dispelling a myth about a perfection of such an education system, understanding a context of an era, a life of privileged layers, their life in the provinces of the South-Western region of the Russian Empire. Therefore, a topic is relevant.The purpose of the study: to characterize the role of the collective in the organization of the daily life of the pupils of Kyiv Institute of Noble Girls in the 19th and first decades of the 20th century.Papers contain the historiography, source base, theoretical and methodological foundations of the research. Also, it highlights the activities of the staff that ensure the living conditions of the pupils, in particular, the arrangement of the space, the supervision of the workers over the appearance and nutrition of the institute girls, medical care, as well as participation in education and everyday and festive practices of girls.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Жуковський О.І. 
Національні меншини Правобережної України у 20-ті роки ХХ століття: суспільно-політичний та культурний розвиток: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.І. Жуковський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2006. — 19 с. — укp.

Розглянуто динаміку чисельності та питомої ваги євреїв, поляків, німців у Правобережній Україні, визначено особливості розселення їх за губерніями. Досліджено процес створення національних адміністративно-територіальних одиниць. Висвітлено основні тенденції, зміст, форми, напрямки національно-державного будівництва на Україні, а також участь євреїв, поляків, німців у національних громадських організаціях і партіях. Наголошено, що політика коренізації та відповідні заходи направлялися не на дійсне відродження національних особливостей всіх національностей, а слугували основним засобом їх радянізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР34)61-56 +
Шифр НБУВ: РА343360

Рубрики:

      
11.

Захарків М.Р. 
Зміни у складі населення Лівобережної України в другій половині XIX ст.: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.Р. Захарків ; Східноукр. нац. ун-т ім. В.Даля. — Луганськ, 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено проблему розвитку соціально-історичних і демографічних процесів серед населення Лівобережної України у другій половині XIX ст. Проаналізовано загальні тенденції економічного розвитку, динаміку чисельності, зміни в регіональній концентрації, демографічній структурі та національному складі населення, його виробничо-галузеву та професійну зайнятість. З'ясовано вплив реформ 1860-х рр. на зміни економічних відносин і стан селянства. Висвітлено аспекти появи та розвитку нових організаційно-виробничих форм діяльності у сільськогосподарському та промисловому секторах, процес диференціації селянства, що зумовило аграрне перенаселення та появу дешевої робітничої сили. Наведено відомості щодо передумов, обсягів, темпів і наслідків міграцій населення у другій половині XIX ст. Визначено регіони переселень, особливості міграцій в окремих губерніях Лівобережжя. У складі населення кількісно переважали українці, росіяни та євреї як представники корінних національностей, що історично сформувалися на теренах Лівобережної України. Формування чисельності, професійного складу та виробничо-галузевої структури населення відбувалося здебільшого під впливом міграційних процесів, а не природно-демографічного фактора, який суттєво зумовлював динаміку зростання чисельності населення. Результати дослідження сприяють виявленню реогіональних особливостей і загальних тенденцій розвитку Харківської, Полтавської та Чернігівської губерній.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-2 +
Шифр НБУВ: РА353933

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Захарченко П.П. 
Право власності на землю в Україні: інституалізація, правове забезпечення, особливості реалізації (середина ХІХ - перша чверть ХХ ст.): автореф. дис... д-ра юрид. наук: 12.00.01 / П.П. Захарченко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2009. — 35 с. — укp.

Досліджено розвиток права власності на землю впродовж середини XIX - першої чверті XX ст. у контексті правового забезпечення й особливостей реалізації в окремих регіонах Російської імперії з переважно українським етнічним населенням. Висвітлено проблему термінологічної визначеності та змістового наповнення поняття права власності на землю за чинним законодавством Російської імперії. Проаналізовано основний зміст Положень 19 лютого 1861 р., розкрито регіональні особливості у частині правового регулювання наміченого курсу перетворень у галузі земельних відносин. Розглянуто корективи та тенденції трансформації права власності на землю за умов контрреформаційних урядових заходів 1880 - 1890-х рр. Увагу приділено створенню організаційно-правових засад землеустрою різноманітних станів, верств і прошарків населення, що проживали в українських губерніях, показано політико-правові та соціально-економічні передумови, з'ясовано причини перегляду земельного законодавства на початку XX ст. Здійснено порівняльно-правовий аналіз земельного законодавства, організаційно-правового забезпечення його ухвалення та наслідків реалізації за умов переходу до ринкових відносин у середині XIX ст. і в сучасний період української державності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)52-623.131 + Х839(4УКР)112.1-1 +
Шифр НБУВ: РА367410

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Казьмирчук М.Г. 
Соціальна діяльність ломбардів підросійської України (1886 - 1917 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / М.Г. Казьмирчук ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Досліджено соціальну діяльність ломбардів України у складі Російської імперії у 1886 - 1917 рр. З використанням широкого кола вперше запроваджених до наукового обігу архівних і опублікованих джерел розглянуто складові соціальної роботи ломбардів підросійської України. Доведено їх причетність не лише до кредитної, але й соціальної сфери Російської імперії. Досліджено історичні передумови відкриття, особливості розвитку та засади прибуткової діяльності ломбардів у світі та в Україні з XV до кінця XIX ст. Висвітлено послідовність і особливості законодавчо-нормативного регулювання з ломбардної справи у період 1886 - 1917 рр. З'ясовано недоліки ломбардних статутів. Установлено й обгрунтовано основні напрямки соціальної роботи, спрямованої на забезпечення матеріального добробуту службовців. Проведено порівняльну характеристику обсягів соціальної діяльності приватних і міських ломбардів протягом 1886 - 1917 рр. Проаналізовано склад клієнтури та її безпосередній вплив на функціонування ломбардних установ. Розглянуто напрямки їх благодійної та меценатської роботи в українських губерніях Російської імперії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)52-2 + У03(4УКР)520.262.16 +
Шифр НБУВ: РА349557

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Кириченко В. Є. 
Правове регулювання поземельного кредиту (в українських губерніях Російської імперії у другій половині XIX - початку XX століть): автореф. дис. ... д-ра юрид. наук : 12.00.01 / В. Є. Кириченко ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2011. — 38 с. — укp.

Систематизовано джерела дослідження: пам'ятки права, архівні матеріали, періодику, мемуари, інші опубліковані джерела. Визначено співвідношення між приватно- та публічноправовими підходами до влаштування іпотечного кредитування. Проведено історико-юридичний аналіз правового статусу й організаційної будови установ приватного земельного кредиту на українських землях, простежено динаміку їх функціонування, зв'язок з іншими комерційними банками та фінансово-промисловими групами. Висвітлено правове становище державних кредитних установ в українських губерніях Російської імперії, їх організаційну будову та діяльність. Простежено процес ліквідації державних установ земельного кредиту й їх осередків на території України. Розкрито особливості діяльності установ приватного земельного кредиту за умов української революції 1917 - 1921 рр. та юридичну процедуру їх ліквідації у міру того, як відбувалося встановлення радянської влади в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-623.212.32
Шифр НБУВ: РА379678 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Коросташов О.М. 
Особливості правового регулювання цивільних відносин у Полтавській і Чернігівській губерніях (перша половина XIX століття): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / О.М. Коросташов ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Розглянуто соціально-економічні, політичні, техніко-юридичні чинники, що вплинули на скасування місцевого права в Полтавській та Чернігівській губерніях з наданням їм особливого правового статусу. Проаналізовано зміст особливих для Лівобережжя правових норм, включених до другої редакції "Зводу законів Російської імперії". Висвітлено хід робіт з кодифікації права Лівобережної України у 40-х рр. ХІХ ст. Встановлено, що на підставі загальної спрямованості внутрішньої політики самодержавства на централізацію та уніфікацію права, особливим для Полтавської та Чернігівської губерній нормам загальноросійського зводу законів відводилося другорядне місце. Включення до даного документу особливих норм для застосування в Полтавській та Чернігівській губерніях пояснювалося специфікою побудови системи російського законодавства з наданням, у деяких випадках, особливого правового статусу певній території або окремій групі населення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-623
Шифр НБУВ: РА314932 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Лісунець Л. І. 
Є. К. Воронцова: благодійна та культурно-просвітницька діяльність / Л. І. Лісунець. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація присвячена вивченню доброчинної та культурно-просвітницької діяльності Є. К. Воронцової. Запропоноване дослідження дає цілісне уявлення про громадську діяльність Є. К. Воронцової. У дисертації проаналізовано історіографію проблеми і виявлено малодосліджені аспекти теми. Виявлені особливості громадської діяльності Є. К. Воронцової залежно від гендерної нерівності суспільства, можливості соціальної самореалізації жіноцтва в умовах цієї нерівності; визначені основні напрямки та методи громадської діяльності Є. К. Воронцової. На основі широкого кола архівних і опублікованих джерел визначено особистий внесок Є. К. Воронцової в процес організації та становлення жіночого благодійного руху в Херсонській, Бессарабській, Таврійській губерніях та Кавказькому намісництві, а також підраховано загальну суму пожертвувань, підбито підсумки її діяльності.^UThe dissertation is devoted to the study of charitable and cultural and educational activities of E. K. Vorontsova. The proposed study gives a holistic view of the public activities of E. K. Vorontsova. The historiography of the problem is analyzed and the little-studied aspects of E. K. Vorontsova's activity are revealed. Peculiarities of E. K. Vorontsova's public activity depending on gender inequality of society, possibilities of social self-realization of women and social and political processes are revealed; the main directions and methods of public activity of E. K. Vorontsova are determined. On the basis of a variety of archival and published sources, E. K. Vorontsova's personal contribution to the process of organization and formation of the women's charity movement in the Kherson, Bessarabian, Taurian provinces and the Caucasus Governorate was determined, and the total amount of donations was calculated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Левицький В. О. 
Легка промисловість українських губерній Російської імперії в другій половині ХІХ – на початку ХХ століття. / В. О. Левицький. — Б.м., 2019 — укp.

У роботі досліджується проблема становлення та розвитку галузей легкої промисловості українських губерній Російської імперії в другій половині ХІХ –на початку ХХ ст. та розкрито їх вплив на соціально-економічне становище Наддніпрянської України. Проаналізовано й систематизовано джерела з даної проблематики. Представлено загальну картину стану галузей легкої промисловості. Відзначено, що їх розвиток залежав від імпорту устаткування, сировини і матеріалів. Висвітлено процес переходу легкої промисловості від мануфактурного до фабричного виробництва. Розглянуто питання технічного становища легкої промисловості, виділено та охарактеризовано особливості забезпечення машинами та обладнанням підприємств. Доведено, що галузі легкої промисловості, які в дореформений період виходили зі своєю продукцією на зовнішній ринок, у період промислового капіталізму почали занепадати, або дуже повільно розвиватися, працюючи на вузький внутрішній ринок. Мета дослідження полягає в тому, щоб на основі вивчення різнотипових джерел та здобутків історіографії здійснити комплексне історичне дослідження ролі легкої промисловості в економіці Наддніпрянської України, розкрити процес формування ринкових відносин та промислового капіталу на прикладі галузей легкої промисловості в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. Об'єктом дослідження є соціально-економічні процеси у легкій промисловості в українських губерніях Російської імперії у другій половині XIX – на початку XX ст.Предметом дослідження є становлення та розвиток таких галузей легкої промисловості Наддніпрянської України як текстильна, вовномийна, канатна, шкіряна, взуттєва, хутрова, тобто тих, що тісно пов'язані з сільським господарством, галузями машинобудування та хімічною промисловістю.Практичне значення одержаних результатів полягає в тому, що матеріали дисертації, її висновки та рекомендації можуть бути використані при підготовці узагальнюючих праць з історії України, Росії та Польщі другої половини ХІХ – на початку ХХ ст., спеціальних курсів з проблем історії економіки. Зроблені висновки на основі зібраного матеріалу, можуть сприяти розширенню джерельної бази в дослідженні даної теми на регіональному рівні, а також доречно буде їх застосувати для підготовки навчально-методичних, історико-краєзнавчих, науково-популярних праць та в практичній викладацькій діяльності, підготовці кадрів для економіки.Вивчення проблеми розвитку легкої промисловості українських губерній Російської імперії в другій половині ХІХ – на початку ХХ ст. здійснено на основі використання системного підходу, шляхом органічного поєднання загальноприйнятих у сучасній українській історичній науці принципів історизму, багатовимірності, науковості, об'єктивності та всебічності. Побудова викладу матеріалу дослідження укладена за проблемно-хронологічним і тематичним принципами із застосовуванням принципів системності, послідовності, наступності. Методологічну і теоретичну основу роботи склали підходи і методи, прийняті в історичній науці. Вибір методів зумовлювався предметом дослідження, поставленою метою та обсягом окреслених завдань.^UThe paper investigates the problem of the formation and development of the light industry industries in the Ukrainian provinces of the Russian Empire in the second half of the XIX-th – early XX-th centuries and their influence on the socio-economic situation of the Over Dnieper Ukraine is disclosed. The sources on this issue are analyzed and systematized. A general picture of the state of the light industry sectors is presented. It is noted that their development depended on the import of equipment, raw materials and materials. The process of transition of the light industry from manufactory to factory production is highlighted. The questions of the technical condition of light industry are considered, the features of providing machines and equipment of enterprises are highlighted and characterized. It was proved that the light industry, which in the pre-reform period went out with its products to the external market, began to decline during the period of industrial capitalism, or to develop very slowly, working on a narrow domestic market. The purpose of the study is to study the role of the light industry in the economy in the Over Dnieper Ukraine, on the basis of the study of various sources and achievements of historiography, and to reveal the process of formation of market relations and industrial capital on the example of the branches of the light industry in the second half of the XIX-th – early XX-th centuries.The object of the study is the socio-economic processes in the light industry in the Ukrainian provinces of the Russian Empire in the second half of the XIX-th– early XX-th centuries.The subject of the study is the formation and development of such light industry sectors in the Over Dnieper Ukraine as textile, wool, cable, leather, footwear, fur, that are closely related to agriculture, engineering and chemical industries.The practical significance of the results obtained is that the materials of the dissertation, its conclusions and recommendations can be used in the preparation of general works on the history of Ukraine, Russia and Poland of the second half of the nineteenth and early twentieth centuries, special courses on the problems of the history of economics. The conclusions drawn on the basis of the collected material may contribute to the expansion of the source base in the study of this topic at the regional level, and it will be appropriate to apply it for the preparation of educational, methodological, historical, ethnographic and popular works and in practical teaching activities, training for the economy.The study of the problem of the development of light industry in the Ukrainian provinces of the Russian Empire in the second half of the nineteenth and early twentieth centuries. is carried out on the basis of the use of the systematic approach, by means of an organic combination of the principles of historicity, multidimensionality, scientific, objectivity and comprehensiveness commonly accepted in modern Ukrainian historical science. Construction of the presentation of the research material is enclosed by problem-chronological and thematic principles with the application of the principles of systemicity, consistency, continuity. The methodological and theoretical basis of the work were the approaches and methods adopted in historical science. The choice of methods was determined by the subject of the study, the purpose and scope of the above tasks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Литвин М.Р. 
Українсько-польська війна 1918-1919 рр.: Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / М.Р. Литвин ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. — Л., 1999. — 36 с. — укp.

Розглянуто передумови, хід і найважливіші наслідки українсько-польської війни 1918-1919 рр. Відзначено національно-визвольний характер війни для галицьких українців та її етапи. Проаналізовано військове будівництво Західно-Української Народної Республіки, організацію Галицької Армії та Армії Української Народної Республіки на Холмсько-Волинському фронті, формування Галицького фронту Збройних сил Польщі. Показано місце ЗУНР в експансіоністських планах Другої Речі Посполитої, країн Антанти, США, Росії, Чехословаччини, Румунії та Угорщини. Несприятлива зовнішньополітична ситуація, необхідність українців боротися кількома фронтами проти агресорів стали головними причинами втрати незалежності і територіальної цілісності України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)612-68(4Пол)

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
19.

Луговий Б.В. 
Військові поселення на Правобережній Україні (1836 - 1866): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Б.В. Луговий ; НАН України, Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича, Ін-т народознав. — Л., 2009. — 20 с. — укp.

Розкрито передумови та процес створення військових поселень у Київській та Подільській губерніях, описано систему їх управління, проаналізовано стан і засади господарського розвитку, освіти, охорони здоров'я, релігійного життя. Досліджено основні етапи ліквідації військових поселень у даних регіонах. З'ясовано, що створені російським урядом на базі конфіскованих маєтків учасників польського повстання 1830 - 1831 рр. військові поселення відігравали особливу роль у політиці інкорпорації Правобережної України. Виявлено, що дані формування були механізмом русифікації українського населення, засобом вирішення релігійного питання з силової позиції на користь офіційного православ'я та поширення російського законодавства в краї. Встановлено, що поселяни змушені були працювати на утримання армії, численного адміністративного апарату, погашення боргів колишніх власників маєтків і поповнення коштів інвалідного фонду. Зроблено висновок про низьке економічне забезпечення та малу ефективність господарської системи військових поселень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)471-542 +
Шифр НБУВ: РА362445

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
20.

Місостов Т.Ю. 
Розвиток історичного краєзнавства на Лівобережній Україні (друга половина ХІХ - початок ХХ ст.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Т.Ю. Місостов ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 21 с. — укp.

Висвітлено питання виникнення історичного краєзнавства у Харківській, Полтавській та Чернігівській губерніях у другій половині XIX - на початку XX ст., визначено вплив соціально-економічних і суспільно-політичних факторів на його розвиток. Висвітлено участь державних органів влади та громадськості у краєзнавчій роботі. Проаналізовано діяльність основних краєзнавчих осередків, з'ясовано причини та обставини їх виникнення, показано роль у розвитку історико-краєзнавчого руху. Проведено дослідження діяльності відомих вітчизняних краєзнавців у даний період. Зроблено висновок, що наприкінці XIX - на початку XX ст. розвиток історичного краєзнавства на Лівобережній Україні набув цілісного та системного характеру. Показано пріоритетну роль історико-краєзнавчих осередків в активізації історико-краєзнавчого руху. Встановлено, що виникнення та розвиток губернських центрів історико-краєзнавчих досліджень пов'язане з активізацією діяльності місцевих органів самоврядування та громадськості Харківської, Полтавської та Чернігівської губерній. Обгрунтовано можливості використання досвіду дореволюційного краєзнавства для вирішення актуальних проблем розвитку історико-краєзнавчого руху в сучасний період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)5-7 +
Шифр НБУВ: РА346507

Рубрики:

Географічні рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського