Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (3)Тематичний інтернет-навігатор (1)Наукова електронна бібліотека (55)Реферативна база даних (777)Книжкові видання та компакт-диски (390)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>K=ФРУКТ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 96
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Кузьмінська О.В. 
Аліментарні чинники ризику виникнення залізодефіцитних станів у молодих жінок: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / О.В. Кузьмінська ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Проаналізовано вплив аліментарних чинників на виникнення і розвиток залізодефіцитних станів у молодих жінок і запропоновано засоби їх аліментарної профілактики. З'ясовано, що найпотужніший позитивний вплив на показники червоної крові та обміну заліза справляють: м'ясо, ковбаса, печінка, риба, фрукти і ягоди. Негативно впливають на основні показники дефіциту заліза: чай, кава, молоко, яйця. Статистично значимого впливу овочів, хлібобулочних та круп'яних виробів на показники забезпечення організму жінок залізом не виявлено. Розроблено математичні моделі між параметрами аліментарного чинника та рівнем залізодефіциту, що дозволяє прогнозувати значення показників червоної крові у разі споживання певних продуктів харчування, нутрієнтів - за змішаного харчового раціону. Встановлено, що оптимальна величина загального заліза за змішаного раціону харчування молодих жінок повинна знаходитись на рівні 20 мг за добу, у тому числі кількість гемового заліза - 3,35 мг. Науково обгрунтовано продуктовий набір та раціон харчування для молодих жінок з метою первинної та вторинної профілактики залізодефіцитних станів (ЗДС) аліментарного походження. Доведено позитивний вплив біологічно активної добавки "Есеншіал Айрон" на показники червоної крові у молодих жінок, що дозволяє використовувати її як добавку в первинній та вторинній профілактиці аліментарно обумовлених ЗДС у молодих жінок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р411.033.2-51
Шифр НБУВ: РА320093 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Мосенцев М.М. 
Варіанти гемодинамічної підтримки для модуляції метаболічної відповіді у хворих з тяжким сепсисом та септичним шоком: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.30 / М.М. Мосенцев ; Дніпропетр. держ. мед. акад. — Д., 2008. — 24 с. — укp.

Обгрунтовано та впроваджено до клінічної практики оптимальні варіанти гемодинамічної підтримки для модуляції метаболічної відповіді у хворих з тяжким сепсисом і септичним шоком з застосуванням ранньої цілеспрямованої терапії, а також інтенсивної інсулінотерапії та нових засобів, що містять субстрати з інсулінонезалежними механізмами утилізації - "Глікостерил", "Сорбілакт", "Реамберин". Установлено, що метаболічні порушення - гіперметаболізм і гіперкатаболізм - є типовими для хворих на сепсис і супроводжуються гіперглікемією та гіпердинамічним станом кровообігу. Застосування засобів з інсулінонезалежними шляхами утилізації зумовлює обмеження гіперметаболізу та гіпердинамічної реакції кровообігу. Установлено критерії, за якими є можливим визначення наявності метаболічного стресу, мітохондріальної дисфунції та оцінювання їх динаміки під впливом застосованих терапевтичних засобів. На підставі фармакокінетичного аналізу з'ясовано механізми моделювальної дії фруктози, сорбітолу та сукцинату, а також розроблено оптимальні режими для їх застосування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р514.85 +
Шифр НБУВ: РА355135

Рубрики:

      
3.

Руснак Н.І. 
Внутрішньоклітинний метаболізм мікробних популяцій травного тракту тварин за дії екзогенних факторів: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / Н.І. Руснак ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 19 с. — укp.

Вивчено внутрішньоклітинні особливості метаболізму рубцевих змішаних мікробних популяцій, сформованих на менш і більш доступних біосубстратах, та комплексі мікроорганізмів сліпої кишки свиней і кролів та чистих штамів бактерій за умов асиміляції ними різних джерел поживних речовин, а також за дії дуже поширеного у довкіллі біоциду пентахлорофенолу (ПХФ) з застосуванням природного адсорбенту кліноптилоліту (Кл). Показано посилення аналічних процесів у клітинах мікроорганізмів-симбіонтів травного тракту та цілому організмі тварини-господаря за умов засвоєння більш доступних субстратів (у порівнянні з менш доступними), вірогідно підвищену стійкість їх до токсичної дії різних доз ПХФ, передусім, за присутності адсорбенту Кл. Виявлено, що у клітинах цукролітичної бактерії Butyrivibrio fibrisolvens 787 відсутня фосфокетолазна реакція, але ця бактерія інтенсивно утилізує альдози різної молекулярної маси (глюкозу й ксилозу) та пектин, використовуючи метаболічні шляхи Ентена - Дудорова та Ембдена - Мейєргофа - Парнаса, на що вказують дуже висока активність 2-кето-3-дезокси-6-фосфоглюконатальдолази та значно нижча - фруктозодифосфатальдолази. Активність виявлених ензимів гальмується навіть за низьких доз ПХФ (10 - 40 мкМ), вірогідно послаблюється інгібуюча дія токсиканта за присутності Кл.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П527.390 +
Шифр НБУВ: РА356937

Рубрики:

      
4.

Сухолитка О.М. 
Вплив біфтопу на функціональний стан печінки і кишковий мікробіоценоз у хворих на хронічний панкреатит та цукровий діабет: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.36 / О.М. Сухолитка ; Івано-Франків. держ. мед. ун-т. — Івано-Франківськ, 2005. — 19 с. — укp.

Вивчено ефективність застосування нового вітчизняного синбіотика "Біфтоп" під час лікування кишкового дисбактеріозу та стеатогепатозу, що виникли на фоні хронічного панкреатиту (ХП) та цукрового діабету (ЦД). Запропоновано використання деяких ферментів та фруктози для визначення функціонального стану печінки за порушеної екзокринної й ендокринної функцій підшлункової залози. Вивчено інтенсивність процесів перекисного окиснення ліпідів - антиоксидантного захисту (ПОЛ - АОЗ) і стан мікробіоценозу у хворих на ХП та ЦД. Доведено високу ефективність біфтопу у лікуванні хворих на ХП та ЦД, зокрема, виявлено швидке відновлення мікробіоценозу кишечника, покращення глікогенізації печінки, її функціональних показників, а саме: нормалізацію ферментного спектра та стабілізацію системи ПОЛ - АОЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р413.601.1-52 + Р415.160.23-52 +
Шифр НБУВ: РА338657

Рубрики:

      
5.

Черенков В.М. 
Гігієнічне обгрунтування хімічної безпеки харчування населення в умовах індустріального регіону: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.01 / В.М. Черенков ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2008. — 24 с. — укp.

Досліджено актуальну проблему забезпечення населення індустріального екокризового регіону продовольчою сировиною та харчовими продуктами, безпечними за вмістом ксенобіотиків. Наведено гігієнічну оцінку контамінації продовольчої сировини та харчових продуктів токсичними елементами, пестицидами, нітратами. Виявлено, що вміст токсичних елементів у продовольчій сировині та харчових продуктах, вирощених і вироблених в індустріальному регіоні перевищує максимально припустимі рівні вмісту свинцю у 4,0 %, випадків, кадмію - 1,1 %, ртуті - 0,6 %, миш'яку - 0,2 %, міді - 7,1 %, цинку - 2,6%. Встановлено, що в індустріальному регіоні свинець, кадмій, мідь містяться у концентраціях статистично вірогідно вищих, ніж у контрольному. З'ясовано, що найбільш забрудненими пестицидами є молоко, м'ясо, молоко- та м'ясопродукти, овочі та фрукти. Доведено, що в індустріальному регіоні найбільша питома вага проб, в яких вміст пестицидів перевищує МДР, припадає на проби з хлорорганічними пестицидами. Виявлено, що 23,6 % продуктів рослинництва індустріального регіону та 16,3 % контрольного містять нітрати у концентраціях, що перевищують МДР. Визначено ксенобіотичне навантаження на організм різних вікових і професійних груп населення. Встановлено, що токсичність фактичного раціону працездатного населення індустріального регіону перевищує припустимий індекс у 2,18 - 3,42 рази, а контрольного - від 1,58 до 2,4 рази. Розроблено заходи щодо профілактики аліментарних уражень, які дозволяють знизити вміст ксенобіотиків у всіх джерелах їх надходження до харчових продуктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р123 +
Шифр НБУВ: РА357046

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Ругаль А.О. 
Гідратація білкових компонентів крові, їх самоасоціація та ефекти взаємодії з нанорозмірними частинками високодисперсного кремнезему: автореф. дис... канд. хім. наук: 01.04.18 / А.О. Ругаль ; Ін-т хімії поверхні ім. О.О.Чуйка НАН України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Визначено роль водневого середовища у процесах взаємодії основних білкових компонентів крові з поверхнею високодисперсного кремнезему, а також факторів, які впливають на функціональну здатність адсорбованих білків. Показано, що у разі введення імуноглобуліну у водні суспензії кремнезему має місце його адсорбція на поверхні, а у випадку фібриногену - коагуляція білкових молекул. Установлено, що у разі взаємодії сироваткового альбуміну з простими цукрами (сахарозою, фруктозою та глюкозою) відбувається значна дегідратація білкових молекул, яка для сахарози може становити більше 90 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*732.2 в73 + Р.с03 +
Шифр НБУВ: РА362135

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Фруктова Я.С. 
Диференціація навчання в профільних класах біологічного спрямування на матеріалах курсу "Загальна біологія": Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Я.С. Фруктова ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2003. — 21 с.: табл. — укp.

Конкретизовано суть поняття "диференціація навчання" на сучасному етапі розвитку освітньої системи, окреслено його структуру. Визначено умови ефективної реалізації профільної спеціалізації навчання, досліджено стан організації та наведено рекомендації щодо організації диференційованого навчання біології у загальноосвітніх закладах України. Запропоновано методичну модель, яка дає змогу визначити цілі біологічної освіти стосовно старшої школи, функції біологічного курсу, принципи навчання, ядро біологічних знань, інтегровані комплекси навчального курсу, етапи навчання в межах даних комплексів, види навчально-пізнавальної діяльності учнів та продукти навчання.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е. р(4УКР)21 +
Шифр НБУВ: РА325925

Географічні рубрики:

      
8.

Бодак М. П. 
Дослідження споживних властивостей, якості і збереженості пряників поліпшеного складу: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.18.15 / М. П. Бодак ; Львів. комерц. акад. — Л., 2011. — 24 с. — укp.

Доведено антиоксидантні властивості рослинних домішок і запропоновано нові рецептурні композиції, які підвищують харчову та біологічну цінність пряників з використанням продуктів бджільництва, технічної сировини; білкових збагачувачів, замінників цукру, фруктової сировини, продуктів солодорощення. Підтверджено збагачення пряників незамінними амінокислотами, мінеральними речовинами та вітамінами. Рентгенографічними дослідженнями встановлено позитивний вплив даної сировини на збереження якості нових пряників покращеного складу. Одержані дифрактограми засвідчили руйнування кристалічної структури м'якушки виробів. Результати визначення вмісту токсичних елементів і мікробіологічних показників у дослідних зразках засвідчили харчову безпечність нових пряників покращеного складу у процесі зберігання. Вивчено зміни якості розроблених виробів у процесі зберігання та встановлено терміни їх придатності до споживання. Встановлено високу ефективність використання пакетів з поліпропілену з метою гальмування процесів окиснення та гідролізу жирової основи пряників, пакетів з металізованого, орієнтованого поліпропілену та картонних коробок з поліетиленовою укладкою для сповільнення процесів черствіння.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л865.3
Шифр НБУВ: РА381860 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Мінченко Д.О. 
Експресія 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази в клітинах злоякісних пухлин: молекулярні механізми регуляції: автореф. дис... канд. мед. наук: 03.00.04 / Д.О. Мінченко ; Ін-т геронтології АМН України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Встановлено, що експресія мРНК PFKFB-2, PFKFB-3 і PFKFB-4, а також VEGF і Glut1 значно посилюється в злоякісних пухлинах грудної залози, легень та прямої кишки. Експресія PFKFB-4 виявлена в різних лініях трансформованих клітин, зокрема, простати, грудної і підшлункової залоз, печінки та легень. Розглянуто, що гіпоксія індукує експресію PFKFB-4 в різних лініях клітин, що ця індукція є HIF-зележною і опосередкована ідентифікованим залежним від гіпоксії елементом в 5'-регуляторній зоні гена. Виявлено три класи нових альтернативних сплайс-варіантів мРНК PFKFB-4 у клітинах людини та миші, визначено їх нуклеотидну послідовність. Зазначено, що більшість з них мають вставки в 6-фосфофрукто-2-кіназній частині або делеції в фруктозо-2,6-бісфосфататній частині, в наслідок чого альтернативний сплайс-варіант біфункціонального ферменту PFKFB-4 міг проявляти лише одну з двох активностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.133.1-26 + Р569.423-26 + Р569.433.34-26 +
Шифр НБУВ: РА369182

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
10.

Кундієва А. В. 
Експресія 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази та ряду інших генів при дії метил-третбутилового ефіру на організм: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / А. В. Кундієва ; Ін-т біохімії ім. О.В.Палладіна НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Показано, що експресія генів 6-фосфофрукто-2-кіназа/фруктозо-2,6-бісфосфатаза (PFKFB)-4, PFKFB-3 та PFKFB-2 суттєво змінюється під впливом тривалої дії на організм метил-третбутилового ефіру у печінці, легенях і серці щурів і порушується альтернативний сплайсинг їх пре-мРНК. Виявлено новий альтернативний сплайс-варіант мРНК РРКРВ4, що індукується під впливом метил-третбутилового ефіру. Встановлено, що зміни в експресії генів PFKFB-3 та PFKFB-4 під впливом метил-третбутилового ефіру є тканино-специфічними та дозо-залежними. У печінці та легенях також виявлено зміни в альтернативному сплайсингу пре-мРНК PFKFB-2, в результаті чого посилюється експресія варіантів PFKFB без каталітичних доменів 6-фосфофрукто-2-кінази. Встановлено, що під впливом тривалої дії різних доз метил-третбутилового ефіру значно порушується експресія мРНК казеїнкінази-1є, циркадіальних транскрипційних факторів Рег2, ВМаll і Сlоск та протеїнкінази SNARK у печінці, легенях та міокарді щурів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*443.1 + Е60*725.111.42
Шифр НБУВ: РА376879 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
11.

Магдич С.Б. 
Залучення і використання іноземних інвестицій підприємствами харчової промисловості: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / С.Б. Магдич ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено стан і динаміку іноземного інвестування в Україні в 2000-ні рр. Розкрито сутність іноземних інвестицій і їх роль в інноваційно-технологічній модернізації вітчизняних підприємств харчової промисловості. Обгрунтовано різні типи інвестиційних стратегій з урахуванням етапів життєвого циклу підприємств. Проаналізовано інвестиційну привабливість і місткість галузей з виробництва харчових продуктів, напоїв і тютюнових виробів. Визначено джерела та форми залучення іноземних інвестицій, виділено їх інноваційну складову відносно підприємств з переробки продовольчої сировини. Показано, що найбільш інвестиційно привабливими є тютюнова промисловість, виробництво напоїв, переробка та консервування овочів і фруктів, а найменш привабливими в інвестиційному аспекті - виробництво рибної продукції, м'яса, обробка зерна та виробництво крохмалю. Висвітлено організаційні засади, механізми, форми й об'єкти залучення іноземнго капіталу в українську харчову промисловість.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-56 +
Шифр НБУВ: РА368313

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Бахмутян Н.В. 
Інтенсифікація процесу сушіння фруктово-ягідної сировини в завислому шарі: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.18.12 / Н.В. Бахмутян ; Одес. нац. акад. харч. технологій. — О., 2007. — 18 с. — укp.

На підставі результатів проведеного комплексу аналітичних і експериментальних досліджень визначено статичні характеристики висушених продуктів, а саме: рівноважний вологовміст як функцію температури та відносної вологості повітря, хімічного потенціалу та питомої термічної вологоємності. Розраховано коефіцієнти у рівнянні тривалості сушіння з використанням методу Філоненко - Грішина для фруктово-ягідної вологоємності. Розроблено методи розрахунку сушильної установки для сушіння у завислому шарі. Запропоновано модель сушки плодів і ягід, яка базується на принципі суперпозиції та враховує вплив коефіцієнта активності води на масовіддачу. Установлено значущість режимних параметрів щодо зміни хімічних і біохімічних показників. Значне скорочення тривалості сушки дозволяє поліпшити органолептичні та біохімічні показники сушеного продукту та зменшити витрати теплоти на процес сушіння. Для проведення досліджень використано нетрадиційну сировину для сушильної промисловості, а саме: айву, чорну смородину, обліпиху, аронію, горобину червону, що дозволяє розширити асортимент сухофруктів, використовуючи "місцеву" сировину, підвищити якість сушених продуктів і зменшити собівартість вітчизняної продукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л910.2 +
Шифр НБУВ: РА353327

Рубрики:

      
13.

Брюховецька І.В. 
Каталітична термодисоціація beta-оксиетил-трет-бутилпероксиду у водному середовищі: Автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / І.В. Брюховецька ; Львів. держ. ун-т ім. І.Франка. — Л., 1999. — 17 с. — укp.

Містяться результати досліджень каталітичної термодисоціації beta-оксиетил-трет-бутилпероксиду (beta-ОЕП) У водорозчинних ініціюючих системах. Встановлені кінетичні закономірності термолізу пероксидного ініціатора deta-ОЕП в присутності таких відновників як аскорбінова кислота, фруктоза, глюкоза та іони металів змінного ступеня окислення. Вперше досліджені особливості перебігу цієї реакції при взаємодії компонентів системи з поверхнями металів. Запропоновано схему відновлення beta-ОЕП іонами металів у нижчому ступені окислення в присутності аскорбінової кислоти. Розроблено полярографічну методику контролю за вмістом пероксиду в ініціюючій системі в процесі його розкладу. Проведені квантово-хімічні розрахунки електронно-просторової структури beta-ОЕП з оптимізацією геометрії, а також координати реакції гомолітичного розпаду пероксиду по -О-О- зв'язку. Експериментально підтверджено участь іонів металів змінного ступеня окислення в реакції розпаду beta-ОЕП. Вважається, що реакція фрагментації пероксиду протікає через стадію утворення комплексу з переносом заряду. Показано можливість застосування запропонованої ініціюючої системи, яка включає beta-ОЕП, аскорбінову кислоту при контакті з металевими поверхнями (залізо марки АРМКО, сталь 20, мідь), для синтезу полімерних плівок на основі метилового ефіру перфторвінілоксиперфторбутанової кислоти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г544.12

Рубрики:

      
14.

Переста М. І. 
Клініко-параклінічна характеристика залізодефіцитної анемії у дітей раннього віку та оптимізація методів лікування: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.01.10 / М. І. Переста ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця МОЗ України. — Ужгород, 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено, що виникненню залізодефіцитної анемії (ЗДА) сприяють обтяжений прееклампсією перебіг вагітності у матері, негативний вплив соціального фактора, невідповідність харчування функціональним потребам дитячого організму у вигляді раннього штучного вигодовування, часті ГРВІ. Вперше доведено, що за ЗДА легкого ступеня у дітей раннього віку спостерігається порушення психоемоційного та фізичного розвитку. Доведено наявність корелятивних зв'язків між виявленими змінами в обміні речовин, в гормональному й імунному статусах з дефіцитом заліза та розвитком залізодефіцитної анемії у дітей раннього віку. Обгрунтовано та доведено ефективність комбінованої терапії ЗДА у дітей раннього віку препаратами тривалентного заліза в поєднанні з фіточаєм вітамінним. Показано можливість профілактичного застосування фіточаю фруктового вітамінного.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.411.033.2-52
Шифр НБУВ: РА373181 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Лучка І.В. 
Метаногенез у рубці великої рогатої худоби і деякі аспекти його регуляції: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 03.00.04 / І.В. Лучка ; Ін-т біології тварин УААН. — Л., 2008. — 16 с. — укp.

Вивчено процес утворення метану у рубці великої рогатої худоби (ВРХ) з віком. З'ясовано вплив на нього різних годівельних чинників. Досліджено емісію цього газу тваринами у Західному регіоні України. Визначено вікову динаміку утворення метану у телят і вплив на цей процес коротколанцюгових жирних кислот. Показано, що інгібувальний вплив на утворення метану з вуглеводів і продуктів їх перетворення здійснює крохмаль, глюкоза, фруктоза й інулін та фумаринова кислота. Установлено зменшення продукції метану під впливом окиснених форм сірки, хрому, марганцю, цинку та суміші мікроелементів з сульфатом. З амінокислот утворення метану найбільше інгібують цистеїн, валін, ізолейцин і лізин. За умов інкубації бактерійних клітин, виділених з ріднини рубця ВРХ з монензином і клітинами S. cerevisiae зменшується інтенсивність метаногенезу. З'ясовано, що у разі одночасного внесення цих домішок в інкубаційне середовище підвищується їх інгібувальна дія. Установлено, що емісія метану ВРХ у навколишнє середовище менша у передкарпатській, ніж у низинній провінції, а у разі пасовищного утримання тварин рівень утворення метану в рубці нижчи у порівнянні зі стійловим утриманням. Додавання до раціону ВРХ суміші мікроелементів з сульфатом амонію запобігає їх впливу на рубцеві метаногенні мікроорганізми, за цього зменшується емісія метану в атмосферу та підвищуються прирости маси тварин на 14 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П60-273.90 + П60-273.90
Шифр НБУВ: РА358642

Рубрики:

      
16.

Щербатий З.Є. 
Методи консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи при використанні різних генотипових груп чорно-рябої худоби: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 06.02.01 / З.Є. Щербатий ; Львів. держ. акад. вет. медицини ім. С.З.Гжицького. — Л., 2002. — 36 с. — укp.

Теоретично обгрунтовано та практично підтверджено доцільність комплексного використання селекційних методів і генетико-біохімічних маркерів у процесі консолідації західного внутріпородного типу української чорно-рябої молочної породи. Вивчено рівень молочної продуктивності і генетичну структуру за типами трансферину, амілази і церулоплазміну окремих генотипових груп чорно-рябої худоби і тварин української чорно-рябої молочної породи з різною часткою спадковості за голштинами. Досліджено кінцеві генотипи тварин з урахуванням частки спадковості голштинів, яких доцільно розводити "в собі", щоб одержати високий рівень молочної продуктивності корів. Доведено доцільність використання під час добору як генетичних маркерів молочної продуктивності корів високої частоти алеля TfD трансферинового локусу (0,650 - 0,740), окремих комплексів поліморфних білкових систем трансферину, амілази і церулоплазміну та високого (7,5 - 8,5 %) вмісту білка в сироватці крові корів. Висвітлено ступінь реалізації генетичного потенціалу бугаїв голштинської, британо-фризької і української чорно-рябої молочної порід різних генотипів у стадах худоби з різним рівнем молочної продуктивності, а також з урахуванням інтенсивності росту корів-дочок бугаїв у молодому віці. Відзначено, що алель TfD трансферинового локусу є генетичним маркером трансформації спадкової інформації щодо рівня молочної продуктивності з покоління в покоління. Виявлено позитивний корелятивний зв'язок між активністю ферментів глікозофосфатізомерази, фруктозо-1,6-дифосфатази і надоєм молока за лактацію, активністю альдолази і вмістом жиру в молоці за лактацію.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П603.9чорно-ряба
Шифр НБУВ: РА320087 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
Категорія: Біологічні науки   
17.

Калачнюк Л.Г. 
Молекулярні аспекти екзогенної регуляції метаболізму у клітинах мікроорганізмів-сімбіонтів та тварини-господаря: автореф. дис... д-ра біол. наук: 03.00.04 / Л.Г. Калачнюк ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 39 с. — укp.

Вивчено особливості контактування нововідкритої ГТФ-ази (білок RsgA) з малою субодиницею рибосоми у клітині Escherichia coli. RsgA з високим ступенем афінності зв'язується з тмРНК, не впливає на швидкість її аміноацилювання аланіл-тРНК-синтетазою і здатні брати участь у трансляційних і / або транс-трансляційних процесах. Результати даного вивчення та дані щодо інгібування активації ГТФ-ази аміноглікозидними антибіотиками, специфічними до 30S субодиниці у зоні A-сайту дозволили з'ясувати нові відомості стосовно функціонування рибосоми та можливі механізми регуляції трансляційних процесів у клітинах прокаріотів. Показано, що для підтримання стабільності функціонування травної системи жуйних тварин важливу роль відіграє мікробний зовнішньоклітинний редокс-потенціал та фактори, які здатні його змінити. Швидкість змін концентрації аміаку у рубці залежать від утворення сполук глутамату, а також піроглутамату та регулюються аліментарними чинниками. Виявлено сутнісні активності фосфокетолази та наявність високої активності 2-кето-3-дезокси-6-фосфоглюконатальдолази та фруктозодифосфатальдолази у клітинах певних пектинолітичних бактерій за повної утилізації пектину, ксилозу й інших субстратів, що свідчить про перетворення їх метаболічними шляхами Ентера - Дудорова й Ембдена - Мейєргофа - Парнаса відповідно. Це підтверджується стехіометрією утворених метаболітів, яку можна регулювати факторами живлення. Токсична дія пентахлоренолу є вірогідно зниженою у разі введення до раціону сорбентів, йонофору та джерел легкодоступної енергії. В екзогенній регуляції інтрацелюлярного метаболізму суттєву роль відіграють властивості межувального глутаматдегідрогеназного комплексупро- й еукаріотичного походження, азотфіксувальні, дегідрогеназні й інші біохімічні реакції, які беруть участь у процесах зменшення дії токсикантів та відновленні пошкоджених клітин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е40*725.112.2 + Е40*725.112.2 + Е40*725.112.2
Шифр НБУВ: РА362708

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
18.

Михальченко В.Г. 
Молекулярні механізми регуляції експресії 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази в різних органах експериментальних тварин: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.04 / В.Г. Михальченко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Вивчено молекулярні механізми регуляції гліколізу на рівні експресії 6-фосфофрукто-2-кінази/фруктозо-2,6-бісфосфатази (PFKFB) у різних органах тварин у разі гіпоксії та цукрового діабету. Установлено, що експресія PFKFB-3 та її сплайн-варіантів за умов гіпоксії посилюється, але по-різному у різних органах. У разі діабету в різних органах установлено зміни в експресії мРНК PFKFB-3 та деяких сплайс-варіантів. Виявлено нові сплайс-варіанти PFKFB-3, -4 та -1 у мишей і щурів та визначено їх нуклеотидну послідовність. З'ясовано, що варіант мРНК PFKFB-1 сітківки щура відрізняється від PFKFB-1 печінки змінами у послідовності нуклеотидів і відсутністю залишку серину, який зумовлює негативну регуляцію активності, а сплайн-варіант мРНК PFKFB-4 має делецію у бісфофатазному домені та його експресія виявилася лише у головному мозку у разі діабету.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*444*721 + Е60*444*721 + Е60*444*721
Шифр НБУВ: РА361841

Рубрики:

      
19.

Бобарикіна А. Ю. 
Молекулярні механізми регуляції експресії генів 6-фосфофрукто-2-кінази/ фруктозо-2,6-бісфосфатази у трансформованих клітинах підшлункової залози та шлунку: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.04 / А. Ю. Бобарикіна ; НАН України ; Ін-т біохім. ім. О. В. Палладіна. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Встановлено експресію мРНК бісфосфатази-1(PFKFB), PFKFB-2, PFKFB-3 та PFKFB-4, а також інгібітор пролілгідроксилаз -субодиниці індукуємого гіпоксією транскрипційного фактору (HIF-1 ), VEGF i Glut1, які значно посилюються у злоякісних пухлинах шлунку. Показано, що рівень експресії білка PFKFB-4 є надзвичайно високим у злоякісних пухлинах і у нормальній тканині шлунку та перевищує рівні білка PFKFB-1, PFKFB-3, іPFKFB-3. У злоякісних пухлинах шлунку змінюється альтернативний сплайсинг мРНК PFKFB-4 у напрямку посилення гліколізу. Встановлено, що гіпоксія індукує експресію PFKFB-4 у досліджених лініях клітин індукція має клітино-специфічний характер та є HIF-залежною. Доведено, що домінант-негативна конструкція PFKFB-3 пригнічує експресію ендогенної PFKFB-3 та PFKFB-4 у трансформованих клітинах підшлункової залози ліній Panc-1 та PSN-1, а також інтенсивність їх росту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.433.2 + Р569.433.2
Шифр НБУВ: РА369538 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
20.

Єгоров М.І. 
Морфофункціональний стан сперматозоїдів собак в залежності від умов кріоконсервування: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / М.І. Єгоров ; НАН України. Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини. — Х., 2007. — 19 с. — укp.

Вивчено вплив компонентів кріозахисних середовищ і умов кріоконсервування на збереження морфофункціональних властивостей сперматозоїдів собак до та після процесу заморожування-відтавання. Досліджено вплив кріопротекторів гліцерину (ГЛ), етиленгліколю (ЕГ), 1,2-пропандіолу (1,2-ДП), диметилсульфоксиду (ДМСО), N,N-диметилформаміду (ДМФА), а також яєчного альбуміну на мембрани сперматозоїдів собак з використанням методів флуоресцентних зондів і міток, а саме: флуоресцентного зонду ФМЕ (3-гідрокси-4N,N-диметиламінофлавону), флуоресцентної мітки Tasman Green-404. Проведено вивчення впливу компонентів кріозахисних середовищ (тріс-буфера, фруктози, глюкози, лактози, ГЛ, ЕГ, 1,2-ДП, ДМСО, ДМФА, суміші ЕГ, 1,2-ПД, ДМСО, ДМФА) на морфофункціональні характеристики сперматозоїдів собак на етапах до кріоконсервування та після заморожування-відтавання клітин. Показано, що збільшення концентрації ДМФА у кріозахисному середовищі, призначеному для кріоконсервування сперматозоїдів собак вище 8 % може негативно впливати на структуру ліпідних складових біомембран.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е623.362.446.2 Can*331.11 с8 +
Шифр НБУВ: РА351719

Рубрики:
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського