Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (95)Книжкові видання та компакт-диски (3)
Пошуковий запит: (<.>K=ФЕРТИЛЬНІСТЬ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Слюсар С.І. 
Біологічні особливості видів родини ITaxodiaceae/I F.W.Neger у зв'язку з інтродукцією в Лісостепу України: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / С.І. Слюсар ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2005. — 18 с. — укp.

За умов Лісостепу України одержано нові дані стосовно біоекологічних особливостей інтродукованих видів родини Taxodiaceae. Уперше визначено сезонні ритми розвитку, досліджено морозостійкість рослин, а також особливості пилкування, насіннєношення, фертильність пилку, посівні якості насіння. З насіння місцевої репродуції одержано насіннєві нащадки, з яких відібрано декоративні форми. За мінливістю структурних ознак шишок та насіння уперше визначено збалансований поліморфізм, а за показниками стійкості й життєздатності - рівень адаптації видів. Виділено 6 типів декоративності та 2 фізіонімічні типи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.822.23 Тах*852.121.41(4УКР) + П278.0-39(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА337574

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Картавцева О.В. 
Вплив соціального стресу щурів у першому триместрі вагітності на репродуктивну систему нащадків: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.13 / О.В. Картавцева ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено морфо-функціональний стан органів репродуктивної системи й особливості статевої функції, а також стрес-реактивності самців щурів, нащадків стресованих у першому триместрі вагітності матерів й обгрунтовано шляхи запобігання виникненню виявлених порушень. Встановлено негативний вплив соціального стресу на імплантацію ембріонів у самиць і внутрішньоутробний розвиток їх нащадків. Встановлено, що порушення статевого розвитку нащадків-самців внаслідок стресу матерів детермінує тривалі зміни у структурі та функції репродуктивних органів, а також знижує статеву активність і фертильність, одночасно з активацією серотонінергічних механізмів регуляції репродукції. Виявлено, що материнський стрес викликає зміни у стрес-реактивності дорослих нащадків чоловічої статі. Показано можливість проведення превентивної терапії функціональних розладів репродукції у нащадків вітаміном T. На підставі одержаних результатів наукового дослідження поглиблено сучасні теоретичні уявлення про причини та механізми чоловічого безпліддя, гіпофертильність і порушення статевої поведінки. Показано можливість використання нових даних для розробки засобів превентивної терапії ембріонально сформованих патологій репродукції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р716.2-29 +
Шифр НБУВ: РА348802

Рубрики:

      
3.

Парій М.Ф. 
Генетична система контрольованого розмноження кукурудзи на основі генів функціональної чоловічої стерильності: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.15 / М.Ф. Парій ; НАН України. Ін-т клітин. біології та генет. інженерії. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено генетичну систему контрольованого розмноження кукурудзи на основі генів функціональної чоловічої стерильності. На підставі дослідження мінливості рівня експресивності гена Vg та ідентифікації специфічного домінантного гена модифікатора, а також аналізу ознаки "стерильність - фертильність" визначено, що чинниками стерильності є домінантні алелі гена Vg і гена модифікатора Enh(Vg) за умови наявності гомозиготності генотипу. Проаналізовано взаємодію генів adl, tk, Tu з геном Vg та встановлено їх значення у процесі розмноження стерильних форм з геном Vg. З'ясовано роль домінантного алеля гена Vg у формуванні господарсько-цінних ознак. Встановлено, що його присутність у більшості генотипів не впливає на зниження висоти рослин та насіннєвої продуктивності. Виявлено зменшення збиральної вологості насіння у форм з домінантним алелем гена Vg. На базі використання запропонованої генетичної системи створено нові способи одержання гібридного насіння та лінії для їх практичної реалізації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31 +
Шифр НБУВ: РА334857

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
4.

Крч Х.Л. 
Ембріологія видів триби Potentilleae (Rosaceae): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Х.Л. Крч ; Ін-т ботаніки ім. М.Г.Холодного НАН України. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Вивчено розвиток чоловічих та жіночих генеративних структур, особливості насінної репродукції у видів триби Potentilleae. Досліджено мікроспорогенез та фертильність пилкових зерен. Визначено межу між спорогенними та соматичними клітинами нуцелуса у процесі встановлення форм апоміксису у Potentilla argentea, що дало можливість з'ясувати генезис апоміктичних зародкових мішків. У локальних популяціях P. argentea виявлено існування агамно-статевих комплексів. Карпатські популяції P. argentea представлено факультативними апоміктами з варіабельним співвідношенням способів репродукції. На основі ембріологічних досліджень встановлено, що до складу триби входять статеві види (D. octopetala, P. alba, P. reptans), статеві з елементами апоміксису (P. montanum, F. vesca) і факультативний апомікт (P. argentea) з переважанням апоспорії. Досліджено особливості формування первинного ядра ендосперму та розвиток зародка у видів триби Potentilleae.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.12 Ros*333 +
Шифр НБУВ: РА329634

Рубрики:

      
5.

Челомбіт О.П. 
Інтродукція видів і сортів роду Rosa L. в Присивашшя Криму: автореф. дис. ... канд. біол. наук : 03.00.05 / О.П. Челомбіт ; Нікіт. бот. сад УААН. — Ялта, 2010. — 19 с. — укp.

Встановлено відмінності залежно від походження видів і сортів троянд у термінах, тривалості основних фенологічних фаз розвитку й особливостях органогенезу, зокрема, бореальні види та форми мають період спокою зимової пори й одноразове коротке цвітіння, а в більшості видів і сортів субтропічного походження період спокою відсутній і є вимушеним, їх ремонтантне та тривале цвітіння в літньо-осінній період забезпечується силептичними пагонами. Виявлено відмінності за морфометричними ознаками та фертильністю пилкових зерен, що корелюють з плідністю, у тетраплоїдних сортів пилкові зерна крупніші, ніж у диплоїдних, фертильність у тетраплоїдних і диплоїдних сортів вища, ніж у триплоїдних. Визначено плодопродуктивність видів і форм троянд, що використовуються як підщепи, та терміни збирання їх плодів за умов Присивашшя Криму, а також оптимальні режими підготовки насіння до посіву й оптимальний час висівання насіння до відкритого грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П278.86-392(4УКР-6КРИ) + Е522.926.12 Ros*852.121.41
Шифр НБУВ: РА371501 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
6.

Ханен Ферсі 
Оптимізація лікувально-діагностичної тактики при хронічному гнійному сальпінгоофориті у жінок фертильного віку: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / Ханен Ферсі ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. НДІ мед. пробл. сім'ї. — Донецьк, 2007. — 20 с. — укp.

У 93,0 % з хронічними гнійним сальпінгоофоритам (ХГС) відбувається порушення адренореактивності організму, яка характеризується зміненими сенситивністю глюкокортикоїдних рецепторів і рівнем кортизолу. Науково обгрунтовано необхідність оперативного лікування у таких хворих. Розроблено науково обгрунтований диференційний підхід до комплексного лікування жінок фертильного віку з ХГС, впровадження якого дозволило уникнути оперативного втручання у 7,0 % жінок з нормальною реактивністю організму до глюкокортикоїдїв і нестероїдних протизапальних препаратів у післяопераційному періоді з урахуванням адренореактивності організму, що дозволило знизити кількість випадків післяопераційних ускладнень в 7,5 раза, тривалість перебування на ліжку - в 1,5 раза та сприяло повному видужанню жінок. За випадків збереження матки та придатків з використанням запропонованого підходу уникнено рецидиви захворювання та відновлено фертильність у 3,2 раза частіше.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р715.501.1-5 +
Шифр НБУВ: РА354809

Рубрики:

      
7.

Сагайдак С.І. 
Особливості внутрішньовидової мінливості сосни звичайної в культурах Київського Полісся залежно від географічного походження насіння: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.03.01 / С.І. Сагайдак ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

На підставі комплексного вивчення внутрішньовидової мінливості сосни звичайної в еколого-географічних культурах серед десяти досліджених кліматипів виявлено найперспективніші для використання у лісовому насінництві. Для умов України вперше визначено специфіку нагромадження маси наземних органів сосни звичайної різного географічного походження, вивчено особливості поширення фізіологічно активного коріння в грунті. Проведено детальні дослідження генеративних показників сосни звичайної, виявлено особливості гаметофітного й ембріонального виживання насінних зачатків у шишках даного виду залежно від географічного походження. Досліджено біохімічний склад пилку сосни звичайної, його життєздатність і фертильність в еколого-географічних культурах у Київському Поліссі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П381.131(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА357629

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
8.

Шанайда М.І. 
Репродуктивна біологія видів роду ISalix/I L. у зв'язку із зміною статі особин (в умовах Західного Поділля): Автореф. дис... канд. біол. наук / М.І. Шанайда ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2002. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.925.18*696(4РОС)
Шифр НБУВ: РА318448 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Юрченко С. В. 
Комплексне лікування неатипової гіперплазії ендометрія у безплідних жінок з надмірною масою тіла: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / С. В. Юрченко. — Б.м., 2023 — укp.

Гіперплазія ендометрія – основна форма гиперпроліферативних захворювань слизової оболонки матки, яка має тривалий, рецидивуючий перебіг, відсутність специфічних, патогномонічних симптомів, складність діагностики та ризик малігнізації. У представленій роботі на сучасному методологічному рівні приведене нове рішення актуального завдання гінекології щодо підвищення ефективності лікування НГЕ у жінок з безпліддям та з надмірною масою тіла. Метою дослідження стало підвищення частоти відновлення репродуктивної функції у безплідних жінок з неатиповою гіперплазією 3 ендометрія та надмірною масою тіла на підставі отримання нових наукових даних про особливості гормонального, вуглеводного та адипокінового обміну, морфофункціональний стан ендометрія та розробки комбінованої комплексного методики лікування цієї патології. Для рішення поставленої мети вирішені наступні завдання дослідження: 1. На підставі ретроспективного аналізу встановити фактори ризику комплексної неатипової гіперплазії ендометрія у жінок з надмірною масою тіла ті оцінити ефективність її лікування при різних фармакотерапевтичних підходах. 2. Визначити особливості гормонального, вуглеводного та адипокінового гомеостазу у пацієнток з безпліддям на тлі неатипової гіперплазії ендометрія та надмірної маси тіла. 3. Встановити відмінності формування піноподій в ендометрії у жінок з безпліддям на тлі неатипової гіперплазії ендометрія та надмірної маси тіла. 4. Виявити особливості експресії стероїдних рецепторів і молекул імплантації у жінок з безпліддям на тлі неатипової гіперплазії ендометрія та надмірної маси тіла. 5. Вивчити відмінні риси показників імунної реактивності в ендометрії у пацієнток з безпліддям на тлі неатипової гіперплазії ендометрія та надмірної маси тіла. 6. Дослідити показники проліферативної та апоптотичної реактивності в ендометрії у пацієнток з безпліддям на тлі неатипової гіперплазії ендометрія та наявності надмірної маси тіла. 7. Розробити, застосувати та оцінити ефективність комбінованої методики поетапного лікування неатипової гіперплазії ендометрія у пацієнток з надмірною масою тіла. На першому етапі було проведено ретроспективний аналіз 96 4 амбулаторних карток та історій хвороб жінок групи Р з безпліддям, надмірною масою тіла та комплексною НГЕ та 87 амбулаторних карток плідних здорових жінок групи К1 з надмірною масою тіла для виявлення факторів ризику розвитку комплексної НГЕ в жінок з надмірною масою тіла та оцінки ефективності лікування НГЕ та відновлення репродуктивної функції при цій патології в залежності від використаного гормонального засобу – гестагенів чи аГнРГ. На другому етапі було комплексно обстежено 118 безплідних жінок з комплексною НГЕ групи НГЕ і 30 умовно гінекологічно і соматично здорових жінки групи К2. У групі НГЕ 74 жінки групи А мали надмірну масу тіла і 44 особи групи Б – нормальний ІМТ. На третьому етапі розроблена та застосована патогенетично обґрунтована методика комбінованого поетапного лікування НГЕ у безплідних жінок з надмірною масою тіла, яке зберігає фертильність, з проведенням гістероскопії, та комплексного післяопераційного поетапного використання аГнРГ, ЛНГ-ВМС, препаратів індол-3-карбінолу, міо-інозитолу, метформіну та агоністів PPARα- і PPARγ-рецепторів. На четвертому етапі дослідження були оцінені результати застосування розробленої комбінованої методики поетапного лікування комплексної НГЕ у пацієнток з безпліддям та надмірною масою тіла порівняно з використанням в якості медикаментозної терапії тільки аГнРГ, дидрогестерону та препаратів фолієвої кислоти. У роботі були застосовані наступні методи дослідження: загальноклінічні, бактеріологічні, інструментальні (ультразвукове 5 дослідження, гістероскопія, пайпель-біопсія ендометрія, гістеросальпінгографія), імунохімічні, морфологічні, імуногістохімічні, скануюча електронна мікроскопія, статистичні. На підставі проведення ретроспективного дослідження визначено, що серед жінок активного репродуктивного віка з надмірною масою тіла факторами ризику НГЕ є: вік менархе 10-11 років (СШ 13,39 [3,05-58,73]); тривалість менструальної кровотечі ≥ 6 днів (СШ 36,35 [14,15-93,38]); рясні менструації (СШ 3,42 [1,69-6,90]); дисменорея (СШ 3,73 [1,82-7,64]); нерегулярні менструації (СШ 38,55 [2,28-651,17]); перенесені урогенітальні інфекції (СШ 142,29 [8,58-2360]); хронічний сальпінгооофорит (СШ 84,16 [5,06-1400]); лейоміома матки (СШ 38,52 [2,28-651]); генітальний ендометріоз (СШ 30,76 [1,81-524]); СПКЯ (СШ 33,82 [1,96-565]). Лікування є неефективним у 17,71 % випадків, серед яких частіше при лікуванні пероральними або ін’єкційними гестагенами порівняно з агоністами ГнРГ у 8,17 раза (СШ 3,31 [1,17-9,41]). Впродовж року рецидив захворювання після лікування агоністами ГнРГ порівняно з гестагенами виявляється рідше в 2,56 раза (СШ 0,11 [0,02-053]), а вагітність настає у 2,56 раза.^UEndometrial hyperplasia is the main form of hyperproliferative diseases of the uterine mucosa, which has a long, recurrent course, the absence of specific, pathognomonic symptoms, the complexity of diagnosis and the risk of malignancy. The work presented at the modern methodological level provides a new solution to the current task of gynecology to improve the effectiveness of treatment of nonatypical endometrial hyperplasia (NEH) in women with infertility and with excess body weight. The purpose of the study was to increase the frequency of restoration of reproductive function in infertile women with atypical hyperplasia of the endometrium and excess body weight on the basis of obtaining new scientific data on the peculiarities of hormonal, carbohydrate and adipokine metabolism, the morphofunctional state of the endometrium and the development of a combined complex method of treatment of this pathology. To solve the set goal, the following research tasks were solved: 1. Based on a retrospective analysis, establish the risk factors of complex atypical endometrial hyperplasia in overweight women and evaluate the effectiveness of its treatment with various pharmacotherapeutic approaches. 2. To determine the peculiarities of hormonal, carbohydrate and adipokine homeostasis in patients with infertility against the background of atypical hyperplasia of the endometrium and excessive body weight. 3. To determine the differences in the formation of foam pods in the endometrium in women with infertility against the background of atypical hyperplasia of the endometrium and excessive body weight. 4. To reveal the peculiarities of the expression of steroid receptors and implantation molecules in women with infertility against the background of atypical hyperplasia of the endometrium and excessive body weight. 5. To study the distinguishing features of indicators of immune reactivity in the endometrium in patients with infertility against the background of atypical hyperplasia of the endometrium and excessive body weight. 6. To investigate the indicators of proliferative and apoptotic reactivity in the endometrium in patients with infertility against the background of atypical hyperplasia of the endometrium and the presence of excessive body weight. 12 7. At the first stage, a retrospective analysis of 96 outpatient cards and medical histories of women of the P group with infertility, excess body weight and complex NEH and 87 outpatient cards of fertile healthy women of the K1 group with excess body weight was carried out to identify risk factors for the development of complex NEH in overweight women body and evaluation of the effectiveness of NEH treatment and restoration of reproductive function in this pathology, depending on the used hormonal agent - progestogens or aHnRH. At the second stage, 118 infertile women with complex NEH of the NEH group and 30 conditionally gynecologically and somatically healthy women of the K2 group were comprehensively examined. In the NGE group, 74 women of group A had excess body weight and 44 people of group B had a normal BMI. At the third stage, a pathogenetically justified method of combined staged treatment of NEH in infertile women with excessive body weight, which preserves fertility, with hysteroscopy, and complex postoperative staged use of aGnRH, LNGIUS, drugs indole-3-carbinol, myo-inositol was developed and applied metformin and agonists of PPARα and PPARγ receptors. At the fourth stage of the study, the results of the application of the developed method of treatment of complex NEH in patients with infertility and excess body weight were evaluated compared to the use of only aGnRH, dydrogesterone and folic acid preparations as drug therapy. 13 The following research methods were used in the work: general clinical, bacteriological, instrumental (ultrasound examination, hysteroscopy, paypel endometrial biopsy, hysterosalpingography), immunochemical, morphological, immunohistochemical, scanning electron microscopy, statistical. It was determined that among women of active reproductive age with excessive body weight, the risk factors for NEH are: menarche age 10-11 years (OR 13.39 [3.05-58.73]); duration of menstrual bleeding ≥ 6 days (OR 36.35 [14.15-93.38]); heavy menstruation (OR 3.42 [1.69-6.90]); dysmenorrhea (OR 3.73 [1.82-7.64]); irregular menstruation (OR 38.55 [2.28- 651.17]); transferred urogenital infections (SS 142.29 [8.58-2360]); chronic salpingo-oophoritis (OR 84.16 [5.06-1400]); leiomyoma of the uterus (SS 38.52 [2.28-651]); genital endometriosis (OR 30.76 [1.81-524]); PCOS (SS 33.82 [1.96- 565]). Treatment is ineffective in 17.71% of cases, among which 8.17 times more often when treated with oral or injectable progestogens compared to GnRH agonists (OR 3.31 [1.17-9.41]). Over the course of a year, relapse of the disease after treatment with GnRH agonists is 2.56 times less frequent (OR 0.11 [0.02-053]), and pregnancy occurs 2.56 times.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Скибіна К. П. 
Порiвняльна оцiнка ефективності тканинної та клiтинної терапiї у лiкуваннi синдрома передчасної недостатностi яєчників в експерименті: автореферат дис. ... д.філософ : 222 / К. П. Скибіна. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертації представлено науково обґрунтоване нове рішення актуальної наукової проблеми сучасної гінекології - відновлення функції репродуктивних органів та органів детоксикації та поліпшення поведінкових реакцій в експериментальній моделі передчасної недостатності яєчників (ПНЯ) за допомогою введення кріоекстракту плаценти (КП) та мезенхімальних стовбурових клітин жирової тканини (МСК ЖТ) .Об’єктом дослідження був вплив методів клітинної та плацентарної терапії на фертильність самиць мишей із модельованою ПНЯ.Предметом дослідження були морфологічні характеристики репродуктивних органів (матки та яєчники) та органів детоксикації (нирки та печінка) самиць мишей із моделлю ПНЯ, їх овуляторний цикл, статева активність, вага та поведінка.Для розвʼязання поставлених у роботі завдань було проведено експеримент на 50 самицях мишей. На 1 етапі реалізували вибір моделі та моделювання ПНЯ. На 2 етапі здійснювали лікування мишей з ПНЯ з використанням клітинної та плацентарної терапії. На 3 етапі оцінювали ефективність використаних терапевтичних методів у відновленні репродуктивної функції та функції органів детоксикації, покращенні поведінкових реакцій та відновленні ваги у експериментальних тварин з моделлю ПНЯ.Новизна роботи полягає в тому, що вперше виявлено позитивні морфологічні зміни в репродуктивних органах (матка та яєчники), органах детоксикації (печінка та нирки) самиць мишей, відновлення естрального циклу, статевої активності, ваги та покращення поведінкових реакцій після терапії КП та МСК ЖТ в експериментальній моделі ПНЯ.Практичне значення отриманих результатів полягає в тому, що проведене експериментальне дослідження дозволяє обґрунтувати застосування клітинної та плацентарної терапії пацієнткам з ПНЯ як перспективний, патогенетично обґрунтований лікувальний метод для ревіталізації структури та функціональної спроможності репродуктивних органів, органів детоксикації та корекції поведінкових реакцій. Виявлені ефекти терапевтичної дії КП та МСК жирової тканини можуть бути використані в розробці нових та вдосконалення існуючих алгоритмів лікування ПНЯ та її ускладнень.^UThe dissertation presents a scientifically substantiated novel solution to the current scientific problem in modern gynecology - the restoration of the function of reproductive organs and detoxification organs, as well as the improvement of behavioral reactions in an experimental model of premature ovarian insufficiency (POI) through the introduction of placental cryoextract (CP) and mesenchymal stem cells of adipose tissue (MSC AT).The research object was the impact of cellular and placental therapy methods on the fertility of female mice with modeled POI.The research subject included morphological characteristics of reproductive organs (uterus and ovaries) and detoxification organs (kidneys and liver) of female mice with a POI model, their estrous cycle, sexual activity, weight, and behavior.To achieve the goals set in the study, an experiment was conducted on 50 female mice. In the first stage, the model and modeling of POI were implemented. In the second stage, the treatment of mice with POI was carried out using cellular and placental therapy. In the third stage, the effectiveness of the therapeutic methods used in restoring reproductive function and detoxification organ function, improving behavioral reactions, and restoring weight in experimental animals with the POI model was evaluated.The novelty of the work lies in the first-time identification of positive morphological changes in the reproductive organs (uterus and ovaries), detoxification organs (liver and kidneys) of female mice, restoration of the estrous cycle, sexual activity, weight, and improvement of behavioral reactions after CP and MSC AT therapy in the experimental model of POI.The practical significance of the obtained results lies in the fact that the conducted experimental research allows justifying the use of cellular and placental therapy for patients with POI as a promising, pathogenetically substantiated therapeutic method for revitalizing the structure and functional capacity of reproductive organs, detoxification organs, and correction of behavioral reactions. The therapeutic effects of CP and MSC AT on adipose tissue can be used in the development of new and improvement of existing algorithms for the treatment of POI and its complications.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського