Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (102)Книжкові видання та компакт-диски (28)
Пошуковий запит: (<.>K=ФЕРМЕРСТВ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Панкратова Л.А. 
Адаптація сільськогосподарських підприємств до ринкового середовища: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Л.А. Панкратова ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" УААН. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Вивчено існуючі та розроблено нові теоретичні та методологічні положення, прикладні рекомендації щодо адаптації сільськогосподарських підприємств до нестабільних умов ринкового середовища. Досліджено сучасний стан адаптації аграрних підприємств Черкащини, його складові, а також принципи та чинники, які впливають на зазначений процес у контексті різних організаційно-правових форм господарювання. Проаналізовано досвід адаптації даних підприємств і детально розглянуто розвиток фермерства як найбільш адаптованої форми господарювання у ринковому середовищі. Визначено стратегічні аспекти адаптації господарств, обгрунтовано основні напрями державного регулювання їх ефективного розвитку й адаптації до умов розвитку й становлення ринкового середовища. Опрацьовано методику оцінки рівня адаптованості аграрних підприємств, яка передбачає визначення комплексних показників ефективності діяльності господарських суб'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.0 +
Шифр НБУВ: РА340631

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Вантух В.П. 
Ефективність і перспективи розвитку м'ясного скотарства у фермерських господарствах Львівської області: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.П. Вантух ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2004. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Вивчено та обгрунтовано основні шляхи подальшого розвитку м'ясного скотарства у фермерських господарствах. Наголошено на необхідності формування системи державної підтримки розвитку фермерства та розвитку інтеграційних процесів у цьому секторі економіки. Розглянуто основні економічні аспекти вдосконалення технологічних процесів та його ефективність у фермерських господарствах. Математично розраховано оптимальні моделі даних господарств скотарського м'ясного напрямку та оптимальні раціони годівлі для забезпечення високої ефективності галузі з урахуванням можливостей асортименту виробництва кормів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЛЬВ)321.4 + У9(4УКР-4ЛЬВ)325.250.0-451.52 +
Шифр НБУВ: РА328618

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Бабич М.М. 
Ефективність та пріоритети подальшого розвитку фермерства в регіоні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / М.М. Бабич ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2009. — 20 с. — укp.

Наведено результати досліджень підвищення ефективності діяльності фермерських господарств. На базі існуючих підходів розкрито суть і соціально-економічне значення фермерства. Проаналізовано нормативно-правове забезпечення функціонування фермерських господарств, удосконалено критерії та показники оцінювання ефективності їх виробництва. Оцінено сучасний стан та тенденції розвитку фермерства на Миколаївщині. Установлено вплив певних факторів на ефективність їх господарювання. Проаналізовано досвід діяльності фермерства у зарубіжних країнах і визначено пріоритетні напрями формування ефективного розвитку фермерських госоподарств регіону. Розроблено методику та побудовано перспективну модель розвитку даних господарств. Обгрунтовано рекомендації щодо вдосконалення механізмів регулювання фермерства. Запропоновано систему заходів щодо покращання державної підтримки фермерських господарств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4МИК)321.4 +
Шифр НБУВ: РА362778

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кулик В.Б. 
Картографічне забезпечення передумов розвитку фермерства (на прикладі Вінницької області): Автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.12 / В.Б. Кулик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Визначено сутність та розроблено науково-методичні засади картографічного забезпечення передумов розвитку фермерства в Україні. До наукового обігу введено поняття "картографічний твір для розвитку фермерства". Створено ряд структурно-географічних моделей, на базі яких систематизовано наукові уявлення про фермерство та фермерські господарства як об'єкти картографування. Обгрунтовано принципи створення атласу розвитку фермерства, визначено його структуру, зміст та встановлено вимоги щодо оформлення. Удосконалено методику картографічного дослідження сільського господарства та стану земельних ресурсів. Запропоновано методологію розробки картографічних творів за технологією геоінформаційного картографування. Досліджено питання картографування деградованих земель та їх консервації. Проаналізовано досвід сільськогосподарського картографування та картографічного вивчення земельних ресурсів в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П035.9 + У9(4УКР-4ВІН)321.4 + Д174.275 +
Шифр НБУВ: РА351975

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Довбуш А.В. 
Організація обліку і контролю у фермерських господарствах (на прикладі господарств Тернопільської області): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.04 / А.В. Довбуш ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Досліджено розвиток фермерства у порівнянні з іншими організаційно-правовими формами господарювання в аграрному секторі Тернопільщини. У контексті диференціації зазначених господарств запропоновано види фермерських господарств, а також визначено особливості організації в них бухгалтерського обліку. Наведено спрощену систему обліку, яка не передбачає застосування документів з метою списання виробничих ресурсів, зокрема, порядок обліку майна, запасів і розрахунків. Розвинуто трактування порядку визначення та відображення в обліку фінансових результатів фермерських господарств. Уточнено теоретичне направлення контролю та можливість його застосування за сучасних умов господарювання, надано рекомендації щодо забезпечення контролю за використанням виробничих ресурсів. Надано практичні рекомендації щодо комп'ютерної технології бухгалтерського обліку витрат і виходу продукції за умов її реалізації у фермерських господарствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У052.9(4УКР-4ТЕР)232.1-21 +
Шифр НБУВ: РА341962

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Скрипник С.В. 
Підвищення економічної ефективності і перспективи розвитку фермерських господарств регіону: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / С.В. Скрипник ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2006. — 20 с. — укp.

Наведено результати теоретико-методичних і практичних досліджень ефективного розвитку фермерських господарств. На підставі існуючих підходів удосконалено визначення терміна "фермерське господарство". Проведено класифікацію чинників розвитку фермерських господарств. Науково обгрунтовано систему закономірностей і принципи ефективності їх функціонування. Визначено критерії та методичні підходи щодо оцінки розвитку фермерства. Охарактеризовано сучасний стан, тенденції розвитку та встановлено ефективність діяльності фермерських господарств. Визначено ступінь впливу ряду факторів на перспективи їх розвитку в Херсонській області. Обгрунтовано галузеву структуру виробництва, залежно від розмірів, спеціалізації, технології зрошення, що підвищує доходність та ефективність розвитку фермерских господарств. Розроблено моделі їх кооперування з урахуванням чинників раціональної кількості, напрямків діяльності. Запропоновано систему заходів щодо поліпшення державної підтримки фермерства, удосконалення оподаткування та кредитних відносин.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4-07 +
Шифр НБУВ: РА344952

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Спаський Г.В. 
Розвиток особистих підсобних та селянських (фермерських) господарств в низинних районах Закарпатської області: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Г.В. Спаський ; Ін-т аграр. економіки УААН. — К., 1998. — 21 с. — укp.

Викладені основні результати дослідження теоретичних, методичних, організаційних і економічних аспектів формування в низинних районах Закарпатської області багатоукладної економіки, становлення фермерства та розвитку особистих підсобних господарств населення в умовах малоземелля, переходу до ринку, посилення конкуренції.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР-4ЗАК)321.4

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Тютенко Н.В. 
Розвиток селянських (фермерських) господарств і формування ефективного економічного механізму їх функціонування: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Н.В. Тютенко ; Миколаїв. держ. аграр. ун-т. — Миколаїв, 2004. — 20 с. — укp.

Висвітлено зміст селянського (фермерського) господарства та науково-обгрунтовано ефективність даної форми господарювання. Визначено роль фермерства на сучасному етапі розвитку аграрної реформи. Визначено особливості розрахунку показників економічної ефективності фермерських господарств. Проаналізовано показники їх розвитку та стан сучасного механізму функціонування. Доведено вплив розміру господарства на його рентабельність за допомогою методу статистичного групування. Обгрунтовано галузеву структуру виробництва, що підвищує прибутковість господарства. Запропоновано зміни у механізмі орендних, кредитних і податкових відносин. Удосконалено процес утворення та функціонування обслуговуючих кооперативів зі спільного використання технічних засобів і реалізації готової продукції на підставі розробки відповідних бізнес-планів. Запропоновано конкретні напрямки щодо удосконалення консалтингових послуг.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4-07 +
Шифр НБУВ: РА332720

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Рикун О. М. 
Розвиток та державна підтримка малого підприємництва у сільському господарстві: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / О. М. Рикун ; Дніпропетр. держ. аграр. ун-т. — Д., 2010. — 20 с.: a-рис. — укp.

Обгрунтовано науково-теоретичні положення та рекомендації щодо розвитку та державної підтримки за сучасних умов сільських домогосподарств і фермерства як основних форм малого підприємництва в сільському господарстві. Визначено роль сільських домогосподарств і фермерства як суб'єктів підприємництва в сільському господарстві, проаналізовано їх розвиток і рівень бюджетної підтримки, грошові витрати й ефективність діяльності. Обгрунтовано доцільність раціонального ресурсоспоживання ресурсоощадження в діяльності фермерства та сільських домогосподарств. Оптимізовано структуру виробництва сільських домогосподарств регіону за прийнятою диференціацією земельних ділянок.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.3
Шифр НБУВ: РА373390 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Шуткевич О.В. 
Розвиток фермерства в умовах Полісся України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / О.В. Шуткевич ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки". — К., 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні та історичні умови розвитку фермерського укладу в поліській зоні Житомирської області, визначено його місце в аграрному секторі. Узагальнено досвід діяльності фермерів у країнах з ринковою економікою з метою застосування його в Україні. Внесено пропозиції щодо підвищення ефективності виробництва у фермерских господарствах. Визначено основні типи спеціалізованих фермерських господарств у поліській зоні та розраховано їх раціональні розміри. Наведено рекомендації щодо поглиблення спеціалізації та підвищення рівня концентрації їх виробництва. Обгрунтовано прогнозні показники розвитку та економічної ефективності виробництва у модельних господарствах на період до 2010 р. Встановлено напрями формування та удосконалення матеріально-технічної бази спеціалізованих фермерських господарств, визначено нормативну потребу в основних фондах та обсяги коштів, необхідних для її формування. Запропоновано напрями поліпшення економічного механізму функціонування фермерських господарств та їх державної підтримки.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4
Шифр НБУВ: РА331131

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Любар Р.П. 
Розвиток фермерських господарств та підвищення ефективності їх функціонування: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Р.П. Любар ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні засади ефективного функціонування фермерських господарств за ринкових умов, їх місце серед виробників сільськогосподарської продукції та роль у забезпеченні продовольчої безпеки країни, підвищення ефективності їх функціонування за умов СОТ. Досліджено проблеми забезпечення виробничими та фінансовими ресурсами даних господарств. Запропоновано шляхи вдосконалення цього процесу й ефективного використання. Увагу приділено забезпеченню фермерських господарств технічними засобами. З використанням економіко-математичних моделей обгрунтовано оптимальні параметри виробничої структури даних господарств, які передбачають врахування рівня забезпеченості технічними засобами та заданого виробничого напрямку. Науково обгрунтовано ефективність проектних моделей, період окупності інвестицій. Висвітлено значущість кооперації у підвищенні ефективності виробничої діяльності фермерських господарств. Розроблено проекти створення та функціонування обслуговувального кооперативу. Визначено основні шляхи подальшого розвитку фермерства та державної підтримки на перспективу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4 +
Шифр НБУВ: РА364037

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Довженко В.А. 
Становлення та функціонування фермерських господарств на радіоактивно забруднених територіях: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / В.А. Довженко ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2004. — 20 с. — укp.

Досліджено теоретичні, методичні та практичні питання функціонування фермерських господарств на радіоактивно забрдунених територіях. На підставі вивчення та узагальнення вітчизняного досвіду аграрного виробництва визначено сутність, функції та переваги фермерського укладу. Уточнено та доповнено класифікацію фермерських господарств, визначено чинники та проблеми їх формування. Окрему увагу приділено дослідженню впливу аграрних перетворень на становлення потужного фермерського укладу. Проаналізовано сучасний стан розвитку фермерських господарств радіоактивно забрудненого регіону Житомирської області. З'ясовано фактори, що стримують ефективне функціонування фермерства за складних екологічних умов. Визначено напрямки та перспективи розвитку фермерського укладу за умов посиленого екологічного навантаження. Обгрунтовано необхідність застосування економіко-математичного моделювання з урахуванням екологічного чинника для визначення виробничого напряму та диверсифікації фермерського господарства радіоактивно забрудненої території. Обгрунтовано основні напрями ринкової адаптації та інформаційно-консультаційного забезпечення фермерських господарств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4-28 +
Шифр НБУВ: РА334707

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Зіятдінова Н.Р. 
Формування ефективного механізму функціонування сільського трудового потенціалу: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / Н.Р. Зіятдінова ; Республ. вищ. навч. закл. "Крим. інж.-пед. ун-т". — Сімф., 2009. — 22 с. — укp.

Досліджено теоретико-методичні, науково-практичні, соціально-економічні й організаційно-правові основи формування ефективного механізму функціонування сільського трудового потенціалу за умов розвитку міжнародної економічної стратегії. Обгрунтовано актуальність теми дослідження у контексті національної стратегії стійкого розвитку, державної концепції розвитку регіонів України. Визначено економічну суть категорії "трудовий потенціал" на підставі методології Міжнародної Організації Праці (МОП). Надано кількісну та якісну характеристику сільського трудового потенціалу, висвітлено регіональні особливості його формування та функціонування. Розглянуто методи оцінювання ефективності функціонування сільського трудового потенціалу. Визначено зміст вартісного оцінювання трудового потенціалу. Запропоновано й обгрунтовано механізм ефективного функціонування ринку праці за рахунок вдосконалення ринкових важелів регулювання, а також державної політики підтримки фермерства та соціального розвитку села. Визначено перспективні напрями підвищення ефективності використання сільського трудового потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)320-640 +
Шифр НБУВ: РА366352

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Хлівна І.В. 
Формування та використання фінансових ресурсів фермерських господарств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.В. Хлівна ; ПВНЗ Європ. ун-т. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні засади фермерства як підприємницького та соціально-економічного явища. Визначено особливості фінансування діяльності фермерських господарств і розроблено пропозиції щодо зміцнення їх фінансового стану. Досліджено формування та використання фінансових ресурсів фермерських господарств України, встановлено особливості фінансового забезпечення їх діяльності. Досліджено динаміку обсягів і структури державної підтримки фермерських господарств України. Визначено показники ефективності використання фінансових ресурсів фермерських господарств, проаналізовано проблеми управління ними. Охарактеризовано форми та методи залучення коштів фермерськими господарствами в Україні, розглянуто тенденції та проблеми фінансово-кредитного забезпечення вітчизняного фермерського виробництва. Розроблено модель функціонування фермерського господарства з урахуванням цілей його діяльності. Обгрунтовано пропозиції щодо напрямів розвитку кооперативного руху у фермерському середовищі як чинника підвищення дохідності фермерського господарства. Визначено особливості фінансового забезпечення фермерів власними та кредитними коштами та запропоновано напрями зменшення витрат у процесі виробництва та збуту аграрної продукції. Проаналізовано актуальні проблеми розвитку системи фінансового забезпечення вітчизняних фермерських господарств, розроблено рекомендації щодо зміцнення їх фінансового стану.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4-93 +
Шифр НБУВ: РА360289

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Єременко Д. В. 
Забезпечення конкурентоспроможності фермерських господарств України / Д. В. Єременко. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації доведено, що основним напрямом розвитку вітчизняного фермерства є забезпечення конкурентоспроможного високотоварного виробництва сільськогосподарської продукції разом із розширенням сфери виробничо-господарської діяльності. Обґрунтовано необхідність створення альтернативної системи функціонування підприємницьких структур, діяльність яких має враховувати обов'язковий характер сталого розвитку сільських територій як невід'ємну складову свого подальшого існування. Запропоновано для використання поняття «фермерське село» або «село фермерського типу». Доведено, що головною метою фактичної реалізації моделі фермерського села є забезпечення гармонійного співіснування підприємницьких структур селянського типу в межах однієї адміністративної одиниці, стимулювання ведення ними господарської діяльності на принципах сталого розвитку. Розроблено «Концепцію програми конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств на період до 2030 року», метою якої є створенняорганізаційно-економічних умов для забезпечення конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств України. Проаналізовано сучасний стан та особливості державної підтримки конкурентоспроможного розвитку фермерських господарств. Обґрунтовано необхідність здійснення заходів державної політики щодо стимулювання розвитку міжгосподарських об'єднань фермерів на принципах кластеризації.^UIt is proved in the dissertation that the main direction of development of domestic farming is ensuring competitive high-quality production of agricultural products together with expansion of the sphere of production and economic activity. The necessity to create an alternative system of functioning of entrepreneurial structures, whose activity must take into account the mandatory nature of sustainable development of rural territories as an integral part of its further existence, has been substantiated. The term «farm village» or «farm-type village» has been proposed to use. It is proved that the main purpose of the actual implementation of the model of afarm village is to ensure the harmonious coexistence of business structures of the peasant type within one administrative unit, to stimulate their economic activity on the principles of sustainable development. «The concept of the program of competitive development of farms for the period up to 2030» has been developed, the purpose of which is to create organizational and economic conditions for ensuring the competitive development offarms in Ukraine. The current state and features of state support for competitive development of farms have been analyzed. The necessity of implementing state policy measures to stimulate the development of inter-economic associations of farmers based on the principles of clustering has been substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Зубар І. В. 
Формування ринку землі сільськогосподарського призначення в контексті розвитку фермерського укладу в Україні / І. В. Зубар. — Б.м., 2019 — укp.

У дисертації узагальнено наукові підходи до змісту категорій “ринок землі сільськогосподарського призначення” та “обіг земель сільськогосподарського призначення”. Проаналізовано особливості фермерських господарств як суб'єкта земельних відносин, тенденції та динаміку їх розвитку. Запропоновано модель розвитку фермерської кооперації на регіональному рівні.Спрогнозовано кон'юнктуру ринку землі в Україні. Розроблено і обґрунтовано науково-практичні пропозиції стосовно механізмів інституційного забезпечення функціонування та регулювання обігу земель сільськогосподарського призначення у напрямку забезпечення розвитку фермерства.^UThe dissertation summarizes scientific approaches to the content of the categories "agricultural land market" and "agricultural land turnover". The peculiarities of agricultural enterprises as subjects of land relations, tendencies and dynamics of their development are analyzed. The model of development of farm cooperatives at the regional level is proposed.The forecasted condition of the land market in Ukraine. The scientific and practical proposals concerning the mechanisms of institutional support for the functioning and regulation of agricultural land circulation in the direction of ensuring the development of farming are developed and substantiated.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Савка М. В. 
Організаційно-економічне обґрунтування розвитку фермерських господарств у регіоні / М. В. Савка. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації розкрито теоретичні і методичні основи дослідження розвитку фермерських господарств. Сформовано категоріальний апарат для визначення поняття “фермерські господарстваˮ. Запропоновано розглядати розвиток фермерських господарств як складний історичний процес, зумовлений ринковим механізмом господарювання, соціальними та іншими потребами суспільства, що дозволив виділити етапи становлення фермерських господарств у регіоні. Доведено, що ведення дрібного господарства здебільшого не забезпечує високу ефективність, а тому потребує консолідації, об'єднання зусиль з метою високопродуктивної діяльності. Досліджено, що у фермерських господарствах Івано-Франківщини поступово відбуваються позитивні зміни щодо ефективного розвитку, зокрема збільшується кількість продукції сільського господарства, яку вони виробляють, та одержання прибутків у результаті господарської діяльності.Виявлено, що у процесі господарської діяльності фермерські господарства орієнтуються на такі принципи, як: вільний вибір виду діяльності; добровільне залучення ресурсів юридичних та фізичних осіб без порушення законодавства; самостійність щодо здійснення господарської діяльності; можливість найму працівників; вільне розпорядження чистим доходом; можливість здійснення зовнішньоекономічної діяльності; повна відповідальність за результати діяльності.Виокремлено головні риси фермерського господарства, а саме: вільна підприємницька діяльність, що базується на економічній взаємовигоді; приватна форма власності на засоби виробництва; виробнича відособленість та функціонування зі статусом юридичної особи; нечітко виражений поділ праці.За результатами обстеження узагальнено інформацію про оцінку трансформування та ефективність функціонування фермерських господарств, а також вивчено стан, кількісні та якісні характеристики розвитку фермерських господарств Івано-Франківської області. Досліджено концептуальні основи стратегії розвитку фермерських господарств у регіоні та встановлено, що розробка комплексу заходів щодо визначення ключових напрямків діяльності, забезпечення ресурсним потенціалом, формування конкурентних переваг та ефективності стратегічного управління позитивно впливатиме на ефективність діяльності фермерських господарств.У рамках дослідження здійснено аналіз діяльності динаміки прогнозованих змін виробництва продукції сільського господарства фермерськими господарствами, яка повинна бути орієнтована на адаптивну систему управління їхнього функціонування та дозволить урівноважити стан розвитку в умовах конкурентного середовища і боротьби з великими аграрними компаніями задля забезпечення ефективної діяльності.Одним із пріоритетних напрямків розвитку фермерських господарств є модернізація діяльності, яка містить такі базові напрями: активізація співпраці органів державної влади, науково-дослідних установ та фермерських господарств; розширення напрямів інвестиційної привабливості, фінансово-кредитної підтримки фермерських господарств; оптимізація інформаційно-рекомендаційного забезпечення фермерських господарств. Результати здійснення напрямків розвитку фермерських господарств висвітлено в таких аспектах: економічному, соціальному, інституційному та екологічному. Визначено, що інноваційним напрямом розвитку фермерських господарств є формування смарт-спеціалізації фермерства і кооперації фермерів, що дає змогу створювати на базі об'єднаних територіальних громад такі виробничо-фінансові й організаційно-технологічні відносин між суб'єктами аграрного бізнесу, які шляхом об'єднання зусиль власних потенціалів здатні підвищити конкурентоспроможність. Серед концептуальних напрямів стратегії розвитку фермерських господарств особливу увагу приділено диверсифікації видів діяльності, яку запропоновано розглядати у виробничому, технологічному та маркетинговому аспектах.^UThe theoretical and methodological foundations of the study of farm development have been revealed in the dissertation. A categorical apparatus has been formed to define the concept of "farms". It is proposed to consider the development of farms as a complex historical process due to the market mechanism of management, social and other needs of society, which allowed to identify the stages of formation of farms in the region.It has been proven that small-scale management mostly does not provide high efficiency, and therefore requires consolidation, combining efforts for highly productive activities. The farms of Ivano-Frankivsk region are gradually undergoing positive changes in terms of effective development, in particular, increasing the number of agricultural products they produce and making a profit as a result of economic activity.It has been found that in the process of economic activity farms focus on such principles as: free choice of activity; voluntary involvement of resources of legal entities and individuals without violating the law; independence in carrying out economic activities; possibility to hire employees; free disposal of net income; the possibility of foreign economic activity; full responsibility for the results of activities.The main features of farming have been singled out, namely: free entrepreneurial activity based on economic mutual benefit; private ownership of the means of production; production isolation and functioning with the status of a legal entity; vague division of labor.According to the results of the survey, information on the assessment of transformation and efficiency of farms, as well as the state, quantitative and qualitative characteristics of the development of farms in Ivano-Frankivsk region have been summarized. The conceptual bases of the strategy of farm development in the region have been studied and it is established that the development of a set of measures to identify key areas of activity, resource potential, competitive advantage and effectiveness of strategic management will positively affect the efficiency of farms.The study analyzes the dynamics of projected changes in agricultural production by farms, which should be focused on an adaptive management system and balance the development in a competitive environment and the fight against large agricultural companies to ensure effective operation.One of the priority areas of farm development is the modernization of activities, which includes the following basic directions: intensification of cooperation between public authorities, research institutions and farms; expansion of areas of investment attractiveness, financial and credit support of farms; optimization of information and recommendation support of farms. The results of the implementation of directions of development of farms are covered in the following aspects: economic, social, institutional and environmental. It is determined that the innovative direction of development of farms is the formation of smart specialization of farming and cooperation of farmers, which allows to create on the basis of united territorial communities such production and financial and organizational and technological relations between agrarian business entities, efforts of own potentials are capable to increase competitiveness. Among the conceptual directions of the strategy of farm development, special attention is paid to the diversification of activities, which is proposed to be considered in the production, technological and marketing aspects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Абдулла Н. А. 
Удосконалення контрактного фермерства для управління сімейними фермами в контексті сталого розвитку сільського господарства Республіки Мальдіви: автореферат дис. ... д.філософ : 073 / Н. А. Абдулла. — Б.м., 2024 — укp.

Метою дисертації є теоретико-методичне обґрунтування і практичні рекомендації для покращення менеджменту, який може бути застосованим у контрактному сімейному фермерстві в Мальдівах на їх шляху до сталого сільського господарства. На етапі обґрунтування фундаментальних основ сімейного фермерства Мальдів, включаючи розмір домогосподарства, дохід, головну мету діяльності, ресурсні обмеження, порівняно з іншими світовими економіками, результатом дослідження стало уточнення поняття “стале сімейне фермерство”, яке передбачає застосування екологічно чистих ресурсозберігаючих технологій, які приносять фермерам суттєві економічні переваги та є соціально привабливими для фермерської спільноти. Передбачалося, що модель централізованого контрактного фермерства, започаткована Агро Національною Корпорацією в Мальдівах, буде мати позитивний вплив на дієвість та ефективність сільського господарства Мальдів. Впроваджені контрактні угоди забезпечать постачання засобів виробництва, поширення новітніх аграрних технологій, гарантування кредитів і позик, моніторинг якості вирощуваних культур та організацію продажу врожаїв, зібраних законтрактованими сімейними фермерами. Проте, статистика показує, що одержані результати часто гірші за очікувані. У результатах дослідження стосовно найбільш перспективних та дієвих напрямів поліпшення менеджменту сімейних фермерів, які працюють за контрактною моделлю, пропонується об’єднати управлінський консалтинг та сільськогосподарські дорадчі послуги задля стійкості сільських громад через ретельно сплановані стратегії фермерської діяльності, підтримані індивідуальними рекомендаціями, передовими технологіями, поширенням сучасних аграрних знань і навичок, які мають розширити можливості малих сімейних ферм, підвищити рівень їх доходів, сприяти добробуту та вплинути на вирішення проблеми продовольчої безпеки в Мальдівах.На етапі аналітичної оцінки стану продовольчої безпеки і визначення показників розвитку сільського господарства Мальдів результатом дослідження стала концепція удосконаленого процесу управління. Вона включає в себе раціональне використання обмежених природних ресурсів, покращення консультацій щодо вирощування, збирання та збуту врожаю, а також залучення та утримання фермерів в контрактній моделі, причому особливий акцент робиться на заохоченні жінок та молоді до сталого фермерства. Для досягнення цієї мети запропоновано удосконалити класифікацію основних факторів макросередовища Мальдів, які докорінно впливають на продуктивність сільського господарства та прийняття рішень в управлінні фермами, викликають істотні ризики, а також допомагають встановити та використати корисні можливості для сімейних ферм. Для вдосконалення організаційно-методичного підходу під час переходу від застарілого традиційного землеробства до моделі сталого розвитку, запропоновано використовувати інструменти міжрегіонального аналізу, офіційні опитування, групові дискусії, особисті інтерв’ю та подальшу оцінку сімейних фермерів за віком, статтю, наявність ресурсів, кліматичною вразливістю і доступом до ринку.На етапі отримання наукових результатів щодо покращення управління сімейними фермами для сталого розвитку сільського господарства Мальдів, по-перше, запропоновано модель оптимізації виробництва. Вона дозволяє оптимізувати використання обмежених земельних і трудових ресурсів та вирощувати найбільш затребувані та ресурсоощадні місцеві фрукти та овочі, що збільшить їх виробництво, підвищить добробут малих фермерів та посилить продовольчу безпеку Мальдів, що відповідає головній меті контрактного фермерства. По-друге, обґрунтовано організаційно-методичні підходи до вдосконалення сільськогосподарського консультування шляхом усунення пасивного ставлення і прогалин у знаннях консультантів щодо гендерної рівності, зменшення бідності, стимулювання лідерства та підприємництва. Запропоновано розвиток навичок, які відповідають оптимальним виробничим планам для конкретного регіону, щоб забезпечити супровід та контроль сімейних фермерів від моменту вирощування до етапу потрапляння зібраного урожаю на потенційні ринки збуту. По-третє, в результаті дослідження ми прийшли до висновку, що для розвитку сімейних ферм потрібно впроваджувати сучасні інформаційні технології, інтегровані в мобільні пристрої та онлайн-додатки. Фахівцям дорадникам рекомендовано користуватися такими технологіями, а також при наданні особистих консультацій оптимізувати транспортні маршрути для заощадження часу і коштів на відвідування віддалених островів, чиї громади беруть участь у контрактному фермерстві. Зазначений організаційний підхід спрямований на поширення новітніх технологій і передових навичок насамперед серед жінок і молодих фермерів, щоб гарантувати наступність поколінь і життєздатність сімейних фермерських спільнот та реалізувати їхній потенціал у забезпеченні продовольчої безпеки і розвитку сталого сільського господарства.^UThe purpose of the dissertation is the theoretical and methodical substantiation as well as practical recommendations for elaborating improvements of management applicable to contract family farming in the Maldives on the way to sustainable agriculture. On the stage of substantiating fundamental bases of the Maldivian family farms including a household size, income, a prime activity purpose, and resource limitations compared to those in other world economies, the research resulted in clarifying a definition of the category “sustainable family farming”. It implies accomplishing eco-friendly resource-saving farming methods which bring farmers tangible economic advantages and are socially attractive for farming communities. The centralized contract farming model, launched by Agro National Corporation in the Maldives, should have a positive impact on effectiveness and efficiency of Maldivian agriculture where the implemented contractual agreement stipulates supplying inputs, transmitting advanced farming practices, ensuring credits and loans, monitoring crop quality, and arranging sales of harvests produced by the contract family farmers. However, statistics showed that demonstrated outputs tend to be worse than expected. The study outcomes, stemmed from exploring the most promising and workable directions to bolster management of family farmers operating under this contract farming model, proposed to combine management consulting and agricultural extension services to maintain continuity and viability of rural communities through well-planned strategies of farming activities supported by customized recommendations, cutting-edge technologies, shared contemporary agricultural knowledge and skills meant to empower small family farmers when earning their living and addressing food insecurity in the Maldives.On the stage of analytical evaluation of the Maldivian nutrition security status and statistical comparison of agricultural development dynamics in the Maldives the research findings allowed to set a concept of an improved farm management. It comprises a rational use of restricted natural resources, enhancing consulting on growing, harvesting and trading crops, and also recruiting and retaining farmers while a special emphasis is placed on fostering women and young people to get involved in sustainable farming activities. For this to happen, the study offered a systematic classification of core factors observed in the Maldivian macro-environment that profoundly impact agricultural performance and decision-making in farm management, cause essential risks as well as help identify and seize beneficial opportunities arising in family farming. To narrow down and prioritize these challenges when moving away from outdated conventional farming, the research offers a complex organizational and methodical approach embracing cross-regional analysis, formal surveys, group discussions, personal interviews and further mathematical assessment of family farmers by age, gender, resource availability, climatic vulnerability, and market access.On the stage of generating scientific results on improving family farm management for sustainable development of Maldivian agriculture, firstly, the study presented a production optimization model. It calculates how to distribute scarce land and available labor and grow the most demanded and resource-efficient local fruits and vegetables in order to increase their harvests, raise welfare of the regional small family farmers, and amplify Maldivian food security that is consistent with the key goal of contract farming. Secondly, the research proved the methodical and organizational ways to improve agricultural consulting thorough eliminating passive attitude and covering a knowledge gap on promoting gender equity, reducing poverty, incentivizing leadership and entrepreneurship that were observed among extension officers involved in assisting contract farming. The study suggested training skills that are compatible with optimal region-specific production plans in order to ensure that family farmers are guided and supported from the point of cultivation to the stage of outreaching potential markets. Thirdly, the research inferred that developing labor force should envelop farmers’ assistance via ICT integrated measures, mobile devices and online apps, and also consultations in person provided by agricultural extension officers who must utilize recommended optimal transport routes saving time and cost when visiting dispersed islands participating in contract farming. The revealed organizational approach revolves around transmitting advanced technologies and cutting-edge skills to female and young farmers to guarantee continuity and viability of family farming communities and fulfill their potential in providing food security and developing sustainable agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського