Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (27)Наукова електронна бібліотека (27)Реферативна база даних (442)Книжкові видання та компакт-диски (194)Журнали та продовжувані видання (46)
Пошуковий запит: (<.>K=УСС$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Шерепітко В.В. 
Генетичні основи адаптивної селекції сої: Автореф. дис... д-ра с.-г. наук: 03.00.15 / В.В. Шерепітко ; Ін-т агроекол. та біотехнології УААН. — К., 2002. — 34 с. — укp.

Обгрунтовано генетичні основи створення високопродуктивних сортів сої з коадоптованим асоціюванням генів холодо-, посухо-, жаро-, патогеностійкості, пластичності та стабільності шляхом удосконалення та розробки нових методів ідентифікації генотипів за морфофізіологічними та молекулярними критеріями на рівні спорофіту і гаметофіту. Встановлено, що фенотипні відмінності в прояві кожної з цінних кількісних ознак рослини, зокрема: маси бобу, маси бобів з продуктивного вузла, маси насінин в бобі у досліджуваних генотипів культурної (Glycine max) та дикої уссурійської (G.soja) сої зумовлюються ефектом 4 або 5 незалежно успадковуваних головних генів (олігогенів). Виявлено, що у диких генотипів досить високий ступінь стабільності зернової продуктивності рослин супроводжується зростанням варіабельності (пластичності) її компонентів. Отримано дані, які свідчать про відносну незалежність у зазначеної культури генотипних факторів, що контролюють холодостійкість на стадіях проростання насіння, росту та розвитку сходів, формування бобів. Розроблено методичні підходи добору термостійких генотипів за інгібіторно-протеїназним і пероксидазним тестами. Запропоновано проводити мікрогаметофітній добір у сої за стійкістю до екстремальних температур та ураження патогенами. Відзначено, що ідентифікація генотипного різноманіття сої на основі маркерів поліморфізму ДНК (ISSR маркерів) розкриває нові перспективи цілеспрямованого добору вихідного матеріалу для адаптивної селекції, включно серед культурної (G.max) та дикої (G.soja) сої. Створено 8 нових сортів сої, з яких 3 (Подільська 1, Подолянка і Подільська 416) занесені до реєстру сортів України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.926.13Fab*112.4*44 + П213.6-31
Шифр НБУВ: РА318709 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Нетреба Ю.Б. 
Дипломатичне протиборство представництв УСРР та УНР у Німеччині (1921 - 1922 рр.): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.Б. Нетреба ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2009. — 18 с. — укp.

Проаналізовано дипломатичне протистояння представництв УСРР і УНР у Німечині в 1921 - 1922 рр. Зазначено, що завдяки наполегливій діяльності було налагоджено контакти з політичними та діловими колами Ваймарської республіки. Завдяки активній інформаційно-пресовій діяльності було нейтралізовано вплив українських емігрантських кіл. Відзначено, що повпред УСР шукав шляхи для розвитку економічного співробітництва з Німеччиною, відбувались переговори про надання західним промисловцям концесій, а також мала місце постійна ідеологічна кампанія серед українських емігрантів за повернення на Україну та з метою розколу політичного суперника. Керівник представництва неодноразово брав участь у переговорному процесі. Зазначено, що завдяки В. Ауссему вдалось поширити дію Рапалльського договору на Україну. Представництво УССР приділяло багато уваги питанню грошових фондів під час збору інформацію та ведення переговори з офіційними колами Німеччини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-64(4ГЕР) +
Шифр НБУВ: РА363936

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Паскаленко В.Є. 
Заможне селянство в сільськогосподарській кооперації України (1921 - 1929 рр.): соціально-економічний аспект: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.Є. Паскаленко ; Черкас. нац. ун-т ім. Б.Хмельницького. — Черкаси, 2006. — 20 с. — укp.

Вивчено роль заможного селянства України у розбудові та господарсько-економічній діяльності сільськогоподарської кооперації 1921 - 1929 рр. Вивчено економічну політику більшовиків стосовно заможного селянства УССР, динаміку його членства у складі сільськогоподарської кооперації. Систематизовано й узагальнено характерні особливості участі даного селянства в універсальних, спеціалізованих, кредитних товариствах зазначеної кооперації.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-21 +
Шифр НБУВ: РА341946

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Рубльов О.С. 
Західноукраїнська інтелігенція у загальнонаціональних політичних та культурних процесах (1914 - 1939): Автореф. дис... д-ра іст. наук: 07.00.01 / О.С. Рубльов ; НАН України. Ін-т історії України. — К., 2005. — 33 с. — укp.

З використанням широкого кола архівних джерел та опублікованої історико-мемуарної й фахової наукової літератури висвітлено участь уродженців західноукраїнських земель, насамперед представників освічених верств та інтелектуальної верхівки, у загальнонаціональних політичних і культурних процесах періоду Першої світової війни, доби Української революції 1917 - 1921 р., подіях осені 1939 р. та "возз'єднанні" Західної України з УССР. Значну увагу приділено питанню щодо ролі галицької інтелігенції у здійсненні політики "українізації" в УССР, висвітлено аспект спілкування вчених ВУАН і НТШ у Львові та репресивні дії комуністичного тоталітарного режиму проти уродженців західноукраїнських земель на фоні сфабрикованої "справи" "Української військової організації" 1932 - 1934 рр. Зроблено висновок, що з часів Першої світової війни, за масової конфронтації східно-західної української ідентичності, до початку Другої світової війни безпосередні "тисячні особисті контакти між уродженцями східно-центральних і західних земель" України прискорювали розвиток національної ідеї й сприяли інтеграції нової свідомості українців. Відзначено щодо значної ролі у цьому процесі представників західноукраїнської інтелектуальної еліти.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР33)61-293 +
Шифр НБУВ: РА337644

Рубрики:

      
5.

Купчик О.Р. 
Зовнішньополітична діяльність уряду УСРР (1920 - 1923 рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.Р. Купчик ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 17 с. — укp.

Уперше відокремлено аспекти зовнішньополітичної діяльності уряду УССР у 1920 - 1923 рр., а саме: організацію роботи НКЗС, перипетії дипломатичних переговорів між представниками УСРР й іноземних країн, участь УСРР у радянській таємній зовнішній політиці. Розкрито малодосліджені напрями роботи урядових і партійних установ республіки - проведення підривних операцій на території іноземних держав, дезорганізацію української політичної та військової еміграції як засіб забезпечення державної безпеки УССР.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)612-6 +
Шифр НБУВ: РА337847

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
6.

Федоренко І.В. 
Історія становлення та розвитку науково-технічної школи М.Ф. Герасюти теорії польоту ракетно-космічної техніки (друга половина XX століття): автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.07 / І.В. Федоренко ; Центр дослідж. наук.-техн. потенціалу та історії науки ім. Г.М.Доброва НАН України. — К., 2009. — 19 с. — укp.

У історичному аспекті розглянуто процес становлення та розвитку української школи балістики, динаміки польоту та засобів подолання протиракетної оборони, створеної член-кореспондентом АН УССР, доктором технічних наук професором М.Ф. Герасютою - заступником Головного конструктора КБ "Південне" стосовно проектно-теоретичних питань. Проведено комплексне історико-наукове дослідження внеску М.Ф. Герасюти та представників його науково-технічної школи в теоретико-прикладний розвиток теорії польоту ракетно-космічної техніки. Проаналізовано склад представників науково-технічної школи М.Ф. Герасюти з метою виявлення персонльного внеску кожного з них і закріплення пріоритетів у науковому напрямку, що досліджувався. Висвітлено суспільно-політичні й економічні умови виникнення науково-технічної школи М.Ф. Герасюти. Запропоновано розглядати науко-технічну школу як структурне утворення. Досліджено питання фактичної ефективності робіт М.Ф. Герасюти та представників його школи у забезпеченні основних тактико-технічних характеристик бойових ракет і космічних ракетоносіїв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О6р(4УКР)3 +
Шифр НБУВ: РА364558

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
7.

Усс М.Л. 
Оцінка параметрів та фільтрація зображень земної поверхні з урахуванням детермінованої та випадкової самоподоби їх структури: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.07.12 / М.Л. Усс ; Нац. аерокосм. ун-т ім. М.Є.Жуковського "Харк. авіац. ін-т". — Х., 2005. — 21 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення якості фільтрації й інтерпретації зображень дистанційного зондування Землі (ДЗЗ) на підставі розроблених методів та алгоритмів оцінки параметрів і фільтрації зображень з самоподібною (фрактальною) структурою, які враховують наявність завад з апріорно невизначеними параметрами. Обгрунтовано використання моделі фрактального броунівського руху (ФБР-поля) з просторово залежними параметрами та моделі в контексті теорії систем ітерованих функцій. Розроблено алгоритми оцінки параметрів ФБР-поля на базі адитивної, мультиплікативної й імпульсної завад. Визначено ефективність та незміщеність одержаних оцінок та їх перевагу у порівнянні з відомими оцінками. Наведено алгоритми автоматичної оцінки дисперсії адитивної та мультиплікативної завад, імовірності спотворення зображення імпульсною завадою, фільтрації ФБР-поля. Запропоновано модифікацію даних алгоритмів, що враховує наявність межі на зображеннях ДЗЗ. Описано метод фільтрації зображень земної поверхні, який базується на ідеях теорії СІФ, використовує малу кількість апріорної інформації, а також використовується для широкого класу реальних зображень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д131.8 +
Шифр НБУВ: РА342504

Рубрики:

      
8.

Акунін О.С. 
Південноукраїнське селянство в кінці 20-х - першій половині 30-х років ХХ ст.: соціально-економічне становище: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / О.С. Акунін ; Дніпропетр. нац. ун-т ім. О.Гончара. — Д., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше у вітчизняній історіографії проаналізовано й узагальнено історію південноукраїнського селянства УССР у контексті його соціально-економічного розвитку. Розкрито специфіку морально-психологічного стану різних верств українського селянства Північного Причорномор'я у кінці 1920-х - першій половині 1930-х рр. Досліджено методи, принципи, характер та обсяги державної допомоги південноукраїнському селянству у період голоду 1928 - 1929 рр. З'ясовано, що найбільше постраждали внаслідок трагедії такі регіони, як Одещина, Миколаївщина, Херсонщина. Розкрито механізми масових репресій держави проти селян: незаконні обшуки, адміністративні штрафи, арешти, тюремні ув'язнення, депортація. На підставі вивчення кримінальних справ, порушених проти селян, відтворено масштабну картину терору, що мав місце на території України у кінці 1920-х - 1930-ті рр. Проаналізовано морально-політичну ситуацію на селі, розкрито негативне ставлення селянства до суспільної колективізації сільського господарства та державних репресій. Розглянуто побутові проблеми українського села, зокрема, виявлено низький рівень освітнього, культурного та медичного забезпечення сільських жителів. Описано активні та пасивні форми протесту населення південних областей України проти аграрного курсу держави у досліджений період. Зроблено висновок, що такі суспільні перетворення, як антиселянська хлібозаготівельна політика, суцільна колективізація 1929 - 1932 рр. обумовили штучний, небачений за масштабами та наслідками в історії людства Голодомор 1932 - 1933 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)61-283 + Т3(4УКР5)61-283 +
Шифр НБУВ: РА363420

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Шевердін М.М. 
Податкове законодавство в УСРР у період нової економічної політики (1921 - 1929 рр.): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.01 / М.М. Шевердін ; Нац. юрид. акад. України ім. Я.Мудрого. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Досліджено та визначено місце та роль прямих і непрямих податків у фінансовій і податковій системах УСРР у період непу. Виявлено основні закономірності розвитку податкового законодавства. Розглянуто динаміку розвитку законодавства щодо загальнодержавних прямих та непрямих податків в УССР у цей період та їх економічну і політичну спрямованість. Досліджено структуру та компетенцію органів, що виконували функції зі справляння податків та зборів в УСРР у період непу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х829(4УКР)2-1 + Х2(4УКР)613-622.2 +
Шифр НБУВ: РА337807

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
10.

Нгуєн Ву Ань 
Річний стік річок басейну р.Уссурі: автореф. дис... канд. геогр. наук: 11.00.07 / Нгуєн Ву Ань ; Одеський держ. екологічний ун-т. — О., 2007. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д225.23 Уссурі + Д229.5 Уссурі
Шифр НБУВ: РА351882

Рубрики:

      
11.

Олянич Л.В. 
Створення та діяльність Всеукраїнського товариства "Друзі дітей" (1924 - 1936 рр.): організаційний статус, структура та функції: автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Л.В. Олянич ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2008. — 16 с. — укp.

Досліджено історію становлення та функціонування громадського об'єднання - товариства "Друзі дітей", його роль і місце у подоланні масової безпритульності дітей в УССР 1920 - 1930-х рр. Проаналізовано наукову літературу 1920-х рр. брошури та статті 1930-х рр., монографії та дисертації істориків 1950 - 1980-х рр., сучасну історографію. Вивчено особливості формування організаційної структури осередків, центральних органів управління, відносин державних установ з громадською організацією для подолання дитячої безпритульності. Виявлено її причини та рівень в УСРР 1920 - 1930-х рр. З'ясовано специфіку просвітницько-агітаційної діяльності осередків, застосування ними оперативно-профілактичних заходів і соціально-реабілітаційних функцій дитячих установ інтернатного типу. Спростовано твердження про те, що масова безпритульність дітей в УСРР була подолана у 1932 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф79(4УКР)2 +
Шифр НБУВ: РА361740

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гуцал П.З. 
Українська еміграція Канади і США та національно-визвольний рух на західноукраїнських землях (1914 - 1923): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / П.З. Гуцал ; НАН України. Ін-т українознав. ім. І.Крип'якевича. Ін-т народознав. — Л., 2005. — 20 с. — укp.

Встановлено особливості еміграції українського населення до Канади та США у 1914 - 1923 рр. Встановлено її тимчасовий, заробітчанський характер у США та більшу стабільність у Канаді, на вільні землі якої переселялись назавжиди цілими родинними сім'ями. Розглянуто основні етапи формування сталої національної спільноти українців у складі місцевого поліетнічного населення. Досліджено утворення економічних, громадсько-політичних, релігійних, освітніх, кооперативних об'єднань української діаспори та показано їх суттєву роль у консолідації еміграції. Відзначено, що діаспора США (нейтральної у війні до квітня 1917 р. держави) створила фонд УСС, за її ініціативою президент США встановив у країні Український День, а в Канаді організували Фонд допомоги Україні. Проаналізовано морально-політичну та дипломатичну підтримку північноамериканською діаспорою України у боротьбі за державність у першій чверті XX ст., зокрема Західно-Української Народної Республіки та українського населення Східної Галичини, окупованої Польщею. Показано допомогу громадсько-політичних, кооперативних, культурно-освітніх, церковних та інших структур еміграції Західно-Українській Народній Республіці у боротьбі проти польської агресії, що фінансували діяльність її уряду в екзилі та дипломатії, а також лобіювали українську справу на мирних конференціях у Парижі 1919 р. та Генуї 1922 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(9=УКР)61-6 + Т3(4УКР33)61-45 +
Шифр НБУВ: РА340465

Рубрики:

      
13.

Коротенко Н. М. 
Університетська освіта в радянській Україні (1933 - 1941 рр): автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.01 / Н. М. Коротенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2010. — 16 с. — укp.

Вперше комплексно висвітлено, як самостійну наукову проблему особливості розвитку університетської освіти в УССР у 1933 - 1941 рр. і розкрито невідомі факти з історії відновлення та діяльності університетів. Досліджено маловідомі аспекти відновлення університетів в УСРР, становлення структури університетів, формування професорсько-викладацького складу та студентського контингенту. Розглянуто та проаналізовано особливості навчально-методичної роботи в університетах, визначено основні завдання та методи виховної роботи в університетах. Вперше цілісно розглянуто, проаналізовано та вивчено навчальну, наукову та виховну роботу, що проводилася університетами УРСР у 1933 - 1941 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч484(4УКР)711 + Ч483(4УКР)62
Шифр НБУВ: РА377266 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Білошицький С.В. 
Формування монопартійної системи в Україні: передумови, форми і методи (1917 - перша половина 20-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / С.В. Білошицький ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

На підставі документальних матеріалів центральних державних архівів України, Російської Федерації, державного архіву Служби безпеки України, державних архівів ряду областей досліджено й проаналізовано шляхи, форми та методи становлення монопартійної системи в Україні, висвітлено діяльність у цьому напрямку вищого політичного керівництва УССР і СРСР, місцевих партійних і радянських органів. Значну увагу приділено відображенню комплексу організаційних та ідеологічних заходів, спрямованих на усунення з політичної арени різних опозиційних до більшовицької партії політичних сил і рухів. Грунтуючись на республіканських і загальносоюзних нормативних і законодавчих актах охарактеризовано репресивну політику РКП(б) - КП(б)У, яка призвела до втрат представників різних верств, що мали власний непересічний погляд на перспективи розвитку українського суспільства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)61-4 + Ф69(4УКР)2 + Ф61(2)93(2УК)2 + Ф61(2)416.2
Шифр НБУВ: РА313692 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
15.

Ситніков Я. О. 
Центральна агрохімічна лабораторія НК ЗС УСРР (1928 - 1930 рр.): становлення та діяльність: автореф. дис. ... канд. іст. наук : 07.00.07 / Я. О. Ситніков ; ДВНЗ "Переяслав-Хмельниц. держ. пед. ун-т ім. Г. Сковороди". — Переяслав-Хмельницький, 2011. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено становлення та діяльність Центральної агрохімічної лабораторії (ЦАХЛ) НКЗС УССР у вказаний період. Розглянуто політичні, соціально-економічні умови розвитку сільськогосподарської галузі на початку 1920 - 1930-х рр. Висвітлено процес становлення та функціонування ЦАХЛ, визначено тематичне спрямування науково-дослідної роботи її структурних підрозділів. Розглянуто освітню та популяризаторську діяльність ЦАХЛ шляхом підготовки наукових кадрів та видання науково-популярної літератури в галузі грунтознавства та агрохімії.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П03. е(4УКР) л2
Шифр НБУВ: РА383075 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Географічні рубрики:

      
16.

Закальська Я. А. 
Український фольклор спротиву: традиція і модифікація, трансмісійні механізми / Я. А. Закальська. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено вивченню українського фольклору спротиву ХХІ століття як важливої ланки сучасного фольклоротвірного процесу. Охарактеризовано його атрибутивні ознаки: національно-державницьку та суспільно-політичну спрямованість, що свідчить про його генетичну спорідненість із фольклором УСС та УПА. Запропоновано авторське тлумачення поняття «традиція» у фольклористиці. Розширено вчення про трансмісію у фольклорі та її механізми. Фольклорний текст Революції гідности інтерпретовано в широкому семіотичному значенні. Уперше в українській фольклористиці розглядається різножанровий фольклорний текстовий масив, що твориться в період сьогочасної гібридної російсько-української війни. Дослідницьку увагу звернено на явище інклюзії індивідуальної творчости у фольклорне середовище «межових» ситуацій.^UInvestigated here is Ukrainian folklore of resistance of the XXI century. It is shown that such folklore develops in line with the traditions of folklore of the past centuries (сossack, haydamak, оpryshky, recruit etc.). Because of its national-state and socio-political character it is genetically connected with folklore of Ukrainian Sich Riflemen and Ukrainian Insurgent Army. It is offered own author`s interpretation of the concept of «tradition» in folklore studies. The doctrine of transmission in folklore and its mechanisms are expanded. The folklore text is viewed as the unity of verbal, nonverbal and context components. A comprehensive analysis of the syncretic folklore text of the Revolution of Dignity is carried out. The genre paradigm of folklore of the Revolution of Dignity is analyzed. Such folk genres as psalms, Christmas carols, Cossack, shooting and insurgent songs received "new life". They were primarily transmitted through the mechanisms of performativity. It is shown that the role of the older generation in transmission of the folklore texts has changed: the direction of transmission can change: not only ascending, but also reverse. The role of the folk dances that existed during the Euromaidan period as an element of the folklore product of the Revolution of Dignity, which materializes through the reflective mechanisms of folklore transmission, is revealed. The texts of the nativity drama of the period of the Revolution of Dignity are analyzed, the longevity of tradition in them is traced. Kolomyyky are characterized, the functional purpose of which is songs. Anecdotes of the Revolution of Dignity are classified according to the thematic principle. The oral slogans of the Revolution of Dignity are treated as paremic genres. The forms of expression of the folklore text of the Revolution of Dignity are analyzed. For the first time the object of research attention was folklore, which appears as a result of the modern Russian-Ukrainian war and is created in both military and non-military environments. The expediency of introducing the term "front nativity scene" into the scientific folklore circulation is substantiated. It is proposed to nominate anecdotes of the war period with the term "military anecdote". Thestudy of folklore texts of the mentioned period is possible mainly due to the mechanisms of indirect transmission, in particular social networks, Internet sources and SMScorrespondence. A group of songs that change their functions according to the context is nominated as «songs of resistance». Research attention is also paid to the phenomenon of inclusion of individual creativity in the folklore environment of "borderline" situations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Марців М. В. 
Живлення хижих ссавців в умовах антропогенно-трансформованого середовища заходу України.: автореферат дис. ... д.філософ : 091 / М. В. Марців. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню особливостей харчування 11 видів хижих ссавців в умовах антропогенно-трансформованого природного середовища заходу України. Здійснено аналіз спектрів живлення куниць кам’яної та лісової, ласиці, горностая, видри річкової та лиса рудого; з’ясовано особливості трофічних зв’язків і трофічної конкуренції хижаків; визначено чинники, що впливають на трофічну поведінку хижих; проведено аналіз змін, які відбулися у трофіці цих видів на території заходу України за останні пів століття; з’ясовано зміни в раціонах хижаків залежно від географічного поширення та встановлено сучасне значення хижих ссавців у антропогенно-трансформованому середовищі.Під час проведення досліджень зібрано дані щодо харчування 11 видів хижих: лиса рудого, вовка, єнота уссурійського, видри річкової, куниці лісової, куниці кам’яної, ласиці, горностая, борсука європейського, тхора темного та візона річкового. Загалом проаналізовано 379 зразків живлення хижих ссавців двох родин: псових Canidae та куницевих Mustelidae. Встановлено, що раціон хижаків на території західних областей України налічує 93 об'єкти харчування, і рослинного (32 об’єкти), і тваринного (61) походження..Результати неметричного багатовимірного шкалювання даних вибірки показали, що найкраще описують подібність зразків три параметри (з кореляцією 0.21): метод збору, вид хижака та території населених пунктів. Аналіз даних показав суттєву відмінність раціону видри річкової від раціону інших видів. Зважаючи на отриману модель, можна дійти висновку, що трофічна ніша цього хижака незначно перекривається з ласицею, горностаєм, куницею лісовою та лисом. Трофічна конкуренція найбільше проявляється між лисом і куницями лісовою (індекс Сьоренсена становить 70 %) та кам’яною (індекс Сьоренсена 61 %). Подібність раціону двох видів куниць за індексом Сьоренсена становить 63 %, а в горностая і ласиці — 58 %. Раціон видри суттєво відрізняється від раціону інших хижаків, тому вона майже не конкурує за ресурси з іншими досліджуваними видами. За допомогою регресійного аналізу даних вибірки встановлено чинники, які можуть впливати на споживання хижаками п’ятьох типів кормів. Зокрема, ймовірність споживання соковитих плодів залежить від виду хижака: статистично нижчі шанси знайти залишки цих кормів у зразках харчування видри річкової (β = -6,5, ЙІ: -11,8 / -3,2), горностая (β = -5,4, ЙІ: -11,8 / -1,2) та ласиці (β = -3,2, ЙІ: -5,9 / -1,1), ніж у зразках лиса. Крім того, сезон має негативний вплив для всіх видів хижих, зменшуючи шанси споживання соковитих плодів у весняний (β = -2,9, ЙІ: -4,5 / -1,5), зимовий (β = -1,9, ЙІ: -2,9 / -0,9) та літній періоди (β = -1,1, ЙІ: -4,5 / -1,5).Вид хижака є статистично значущим чинником впливу на споживання категорії інші рослини і зменшує шанси виявити цей тип корму в раціонах видри (β = -2,5, ЙІ: -3,6 / -1,6), ласиці (β = -2,9, ЙІ: -4,1 / -1,7), горностая (β = -2,1, ЙІ: -3,6 / -0,5), куниці кам’яної (β = -1,4, ЙІ: -2,6 / -0,2), візона річкового (β = -3,9, ЙІ: -6,9 / -1,1) та тхора лісового порівняно (β = -2,9, ЙІ: -6,1 / -0,4) з лисом.На споживання безхребетних впливають усі чинники регресійної логістичної моделі. Зокрема, ймовірність виявлення безхребетних у зразках харчування куниці лісової сильно зростають (β = 1,7, ЙІ: 0,9 / 2,5) порівняно з лисом, а от імовірність споживання цього корму видрою, навпаки, знижується (β = -1,3, ЙІ: -2,4 / -0,4). Згідно з результатами регресійного аналізу, зимовий період знижує шанси хижаків полювати на безхребетних (β = -2,4, ЙІ: -3,7 / -1,2), а літній період збільшує ймовірність споживання цих кормів (β = 0,8, ЙІ: 0,1 / 1,7). Територія, на якій збирали дані, також впливає на ймовірність трапляння безхребетних: тварини, які проживають чи харчуються у населених пунктах, із меншою ймовірністю споживатимуть безхребетних (β = -1,3, ЙІ: -2,6 / -0,1).Ймовірність виявити нижчих хребетних у зразках харчування статистично вища для видри (β = 6,9, ЙІ: 5,1 / 9,2). Ні сезон, ні територія збору матеріалу не мають значущого впливу на споживання цих об’єктів харчування.Вид хижака та пора року статично суттєво впливають на споживання гризунів. Для видри (β = -4,1, ЙІ: -6,7 / -2,2) та куниці лісової (β = -0,9, ЙІ: -1,7 / -0,1) цей чинник є негативним, що зменшує шанси знайти гризунів у зразках харчування цих видів. Весняний (β = 1,1, ЙІ: 0,2 / 2,0) та зимовий (β = 1,0, ЙІ: 0,2 / 1,9) сезони мають позитивний вплив на споживання гризунів — збільшують шанси виявлення гризунів у зразках хижаків.^UThe dissertation is devoted to the study of the nutritional characteristics of 11 species of carnivorous mammals in the conditions of the anthropogenically transformed natural environment of western Ukraine. An analysis of feeding spectra of stone and pine martens, weasel, stoat, river otter, and red fox was carried out; the peculiarities of trophic relationships and trophic competition of predators are clarified; factors influencing the trophic behavior of predators are determined; an analysis of the changes that occurred in the trophic of these species in the territory of western Ukraine over the past half-century was carried out; the changes in the diets of predators depending on the geographical distribution were clarified and the modern importance of predatory mammals in the anthropogenically transformed environment was established.During the research, data were collected on the diet of 11 species of predators: red fox, wolf, common raccoon dog, river otter, pine marten, stone marten, weasel, stoat, European badger, European polecat, and American mink. A total of 379 food samples of carnivorous mammals of two families: Canidae and marten Mustelidae were analyzed. It was established that the diet of predators in the western regions of Ukraine includes 93 food items, both of plant (32 items) and animal (61) origin. The results of non-metric multidimensional scaling of sample data showed that three parameters (with a correlation of 0.21) best describe the similarity of samples: collection method, predator species, and settlement areas. Data analysis showed a significant difference in the diet of the river otter from the diet of other species. Considering the obtained model, it can be concluded that the trophic niche of this predator slightly overlaps with the weasel, stoat, pine marten, and fox.Trophic competition is most pronounced between the red fox and pine martens (Sørensen's index is 70 %) and stone martens (Sørensen's index is 61 %). The similarity of the diet of two species of martens according to the Sørensen index is 63 %, and that of the stoat and weasel is 58 %. The diet of the otter is significantly different from the diet of other predators, so it almost does not compete for resources with other studied species.With the help of regression analysis of the sample data, the factors that can affect the consumption of five types of feed by predators have been determined. In particular, the probability of consuming juicy fruits depends on the type of predator: statistically lower chances of finding the remains of these foods in food samples of river otter (β = -6.5, Q: -11.8 / -3.2), stoat (β = -5 ,4, Q: -11.8 / -1.2) and weasels (β = -3.2, Q: -5.9 / -1.1) than in fox samples. In addition, the season has a negative effect on all types of predators, reducing the chances of consuming juicy fruits in spring (β = -2.9, Q: -4.5 / -1.5), winter (β = -1.9, Q: -2.9 / -0.9) and summer periods (β = -1.1, Q: -4.5 / -1.5).The type of predator is a statistically significant factor affecting the consumption of the category of other plants and reduces the chances of finding this type of food in the diets of otter (β = -2.5, Q: -3.6 / -1.6), weasel (β = -2, 9, Q: -4.1 / -1.7), stoat (β = -2.1, Q: -3.6 / -0.5), stone marten (β = -1.4, Q: -2.6 / -0.2), American mink (β = -3.9, Q: -6.9 / -1.1) and European polecat compared (β = -2.9, Q: -6 .1 / -0.4) with red fox.Invertebrate consumption is influenced by all factors of the logistic regression model. In particular, the probability of detecting invertebrates in the food samples of the marten strongly increases (β = 1.7, Q: 0.9 / 2.5) compared to the fox, but the probability of consumption of this food by the otter, on the contrary, decreases (β = -1, 3, Q: -2.4 / -0.4). According to the results of the regression analysis, the winter period reduces the chances of predators to hunt invertebrates (β = -2.4, Q: -3.7 / -1.2), and the summer period increases the probability of consuming these foods (β = 0.8, Q: 0.1 / 1.7). The area where the data were collected also affects the probability of invertebrate occurrence: animals living or feeding in populated areas are less likely to consume invertebrates (β = -1.3, Q: -2.6 / -0.1).The probability of detecting lower vertebrates in food samples is statistically higher for otter (β = 6.9, Q: 5.1 / 9.2). Neither the season nor the area of material collection has a significant effect on the consumption of these food items.The type of predator and the season statistically significantly affect the consumption of rodents. For otter (β = -4.1, Q: -6.7 / -2.2) and pine marten (β = -0.9, Q: -1.7 / -0.1), this factor is negative, which reduces the chances of finding rodents in food samples of these species. Spring (β = 1.1, Q: 0.2 / 2.0) and winter (β = 1.0, Q: 0.2 / 1.9) seasons have a positive effect on rodent consumption — increasing the chances of rodent detection in predator samples.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського